Soebandrio komt met reeks constructieve voorstellen Herstel van vriendschap niet Nederland mogelij di]k Chefarine 4 I A. ft Haagse raad bekrachtigt ontslag dr. Bakker Schut Vertrek naar Landbank blijft een onduidelijke zaak Kamermeerderheid is voor belastingverlaging Handel tussen Zwitserland en Nederland verder toegenomen iOSRAM „GEEST VAN SAMENWERKING NODIG" Maar Nederlands voorstel is „onoprecht" Parkeren onder Haags Malieveld? Wethouders spreken elkaar tegen Werkende gehuwde vrouw „Het Schild" wordtOecumene' Ouze export steeg met 8 procent onze import met 22 procent DINSDAG 21 NOVEMBER 1961 PAGINA 55 55 7«7 NEW YORK, 21 nov. (Rtr, UPI, AFP, ANP) Nadat Indo- hesië's minister van Buitenlandse Zaken, dr. Soebandrio, gisteren had aangekondigd, de Indische ontwerp-resolutie inzake Nieuw- Guinea te zullen steunen, legde hij de Algemene Vergadering van de V.N. zijn „constructieve voorstel len" voor om het conflict met Nederland „eervol" te regelen. Als grondslag voor een toenade ring tussen zijn land en Neder land ziet Soebandrio „de oprechte Ml en vastberadenheid bij beide Martijen, te komen tot een nieuwe Heest van samenwerking, zonder Mlke elke concessie van Indo nesische zijde verkeerd zou wor den uitgelegd en opgevat als een leken van zwakheid". ^eg genoemd naar prof. Gerbrandy Conferentie in Den Haag Wetenschap ten strijde tegen concentratie kampen te „Onwaarachtig" Je hoort het alléén aan boord van een schip Hij: Nu ben ik nog maar net aan boord en nu heb ik a! zaken gedaan. Zij: Wat een bof, dat je die man in de bar ontmoette. Ik moet maar eens vaker naar die bar. Hm, je kunt beter een Turks bad nemen. Zo goed voor je lijn. Ook een idee. Kan ik vanavond aan tafel mijn hart weer ophalen. Ik ga nog even winkelen. Je hebt nu toch goede zaken gedaan. Vooruit maar. Vanavond drinken we nog een glas op de goede afloop. Geweldig. Wat mij betreft mag deze reis tweemaal zo lang duren. Krachtige bestrijding van pijn of griep zonder de maag van streek te makent Ieder tabiet Chefarine „4" bevat 4 geneesmiddelen, die elk afzonderlijk al wereldberoemd zijn geworden. Eén van deze geneesmiddelen dient in het bijzonder om de maag te beschermen. Ook zij, die een ge voelige maag hebben,kunnen zonder bezwaar Chefarine „4" gebruiken. Het is een ideaal middel om pijn en griep doeltreffend te bestrijden Weer delegatie Nieuw- Guinea-Raad naar ons land Vijf Papoea's voor studie in ons land Kamercommissie: „Geen omzetbelasting op honoraria van auteurs" Groothandelsprijzen iets gedaald Minder leerlingen bij lager onderwijs Meisje om het leven gebracht: in hoger beroep 20 jaar geëist Vijfentwintig mille uit brandkast ontvreemd Aan boord van een schip is elke dag een vakantiedag. U vaart er wel bij Duits geneesmiddel met calciumchlorid' uit de handel Nederlandse bevin dingen door fabriek bevestigd Prinses Beatrix bij vergadering Europees parlement Nieuwe voorzitter bij de Ned. Bankiersvereniging lampen Sportflitsen (Vervolg van pag. 1) Is aan deze voorwaarde voldaan, zo *«dt Soebandrio voorts, dai kan de be- feidheid van Nederland, van zijn be voegdheden in west-Nieuw-Guinea af te 8>en, ten volle worden benut „voor het Welzijn van de bevolking aldaar, de oplossing van het geschil en een her- Vatting van een vriendschappelijke sa menwerking van Nederland en Indone sië". De voorstellen van Soebandrio houden Verder in: Erkenning van de Nederlandse ver plichtingen in Nieuw-Guinea, voor zo ver zij van nU{ z;jn voor de bevolking Sldaar en voor de vriendschap tussen Nederland en Indonesië; Vaststelling dat het voormalig Neder- lands-Indië een nationale eenheid vorn- de en Toezegging dat geen van de partijen •cties of pogingen tot acties zal onder- hemen die kunnen worden opgevat als (Van onze Haagse redactie) Den HAAG, 21 nov. De mogelijk heden te komen tot een parkeergelegen heid onder het Malieveld worden door en W. nader bekeken. Dit heeft de Jvethouder van openbare werken, de heer D. W. Dettmeijer tijdens de giste ren gehouden raadsvergadering meege deeld. Hij zei dit bij de behandeling van een voorstel tot de aanleg van een par- "eerterreintje aan de Vleerstraat. „Mr. Boender (WD) en de heer P. de ^Dain (KVP) drongen hierbij aan op de pootst mogelijke aandacht van het col- ®ge voor parkeergelegenheid in de bin- !?hstad om aan de „wurgende greep" 5® het parkeergebrek op een centrum te ontkomen. De wethouder deel- fo-Jhee dat binnenkort ook aan de Var- gj^tnarkt nog een kleine parkeergele- ®eid zal worden aangelegd. .Tijdens de vergadering heeft de raad j°k besloten het gedeelte van de Ka- aalweg, waar vroeger de onlangs 8verleden staatsman prof. Gerbrandy 5®eft gewoond, naar hem de naam rof. P. S. Gerbrandyweg te geven. (Van onze Haagse redactie) "D h N DAAG, 21 nov. In de Rolzaal «n» 4 Binnenhof hebben gistermiddag 1e<aeer tachtig medische en juridische djn'sundigen uit twaalf landen de ope- ti,,n ]/-'tting bijgewoond van de interna' v0je conferentie over de latere ge- ti,, "f' van gevangenschap en deporta- taf conferentie, die zes dagen VV'oM,,"Ien' is georganiseerd door de hiee. Veterans Federation; deze omvat dept. aan twintig miljoen leden, ver hei, °ver 156 organisaties van vetera- In 46 landen. Serieé ^orman Action, de secretaris- ona4- van de f&deratie, noemde in «yStePeningsrede het concentratiekamp- JVon^ ra. „de meest monsterachtige is toe'o. ie het mensdom ooit opzettelijk 'er6n)fehracht." Het doel van deze con- stUder is' aldus mr. Action, te be- s°cia)en 1106 de moderne medische en bast ?..Weten.schap kan worden toege- ».boor de seneziag van deze wond. Sev0i wetenschappelijk de tragische Mjze Van het concentratiekamp kunnen wij misschien het waarschuwen voor de conse- be°r,Van deze vorm van geweld." Aichot ranse medicus, prof. Charles die hu' varhlaarde in zijn inleiding hjj J zelf niet kon uitspreken omdat trati„V?r martelingen in het concen- vertYirTamp Duchenwald het spraak- tniSt]3?.en heeft verloren dat het te ton zou z«n enige toegeeflijkheid Centrat-n voor het systeem van con- 4'e epn Pen' aangezien deporta- ïp aa„ T^derne vorm van slavernij is. §6durena siting op de conferentie die ?ai z.iin rest van de week besloten jhterng.': za' volgende week de tweede 1 fee-pUn a conferentie over wettelij- b^htoffi gen voor veteranen en oorlogs- ecnharH ,w°rden gehouden, Prins dpenen Za deze conferentie maandag V.S - denote"T Jaaqueline Kennedy, de echt- i>aaM ff„an staatshoofd, is van haar v°ssenil„i. n toen het dier tijdens een ^'gerdp Dpperville (Virginia) Een aeav?r een schutting te springen. Jv^klaar^°rdJvoe,rder van het Witte Huis betvpf6 5at et een "hlein ongeluk- ?ast zo°a ?n fotograaf legde de val te hiwde£..het slachtoffer op de been Op. pen- Zijn foto bracht 3.500 dollar een unilaterale benadering, die nadelig kan zijn voor de oplossing van het pro bleem. Indonesië, aldus zijn minister van Bui tenlandse Zaken, is „in beginsel bereid tot onderhandelingen met Nederland", zoals deze zijn voorgesteld door enige leden van de Algemene Vergadering. „Indien voor een eervolle oplossing als vorenbedoeld, een tijdelijke periode nodig is waarin de V.N. een aandeel zouden hebben, zal Indonesië daaraan zijn volle medewerking en steun ver lenen", zo beloofde Soebandrio. Voor de indiening van zijn voor stellen legde dr. Soebandrio een ver klaring af, waarin hij onder meer zei, dat Indonesië niet voelt voor een uit spraak door het Internationale Ge rechtshof. „Het gaat hier om een ge schil tussen twee soevereine staten. Ik geloof niet dat het Hof de plaats is voor het oplossen van koloniale vraagstukken. De bezwaren van In donesië zijn zeker niet gegrondvest op enige vrees, dat een uitspraak van het Hof in het voordeel van Neder land zou kunnen uitvallen." De Indonesische minister van Buiten landse Zaksn vervolde: „De Nederlan ders verklaren dat zij per jaar honderd miljoen gulden aan Nieuw-Guinea be steden, maar de geschatte militaire ver- dedigingskosten bedragen per jaar reeds een kleine zeventig miljoen gulden, ter wijl een ander belangrijk deel van het bedrag wordt aangewend voor de be zoldiging van duur Nederlands per soneel en voor de invoer van luxe goederen uit Nederland." Soebandrio zei verder nog: „De Ne derlandse regering heeft niet de moeite genomen Indonesië rechtstreeks of in direct te raadplegen over een oplossing van het vraagstuk Nieuw-Guinea. In donesië kan alles van Nederland ver wachten. Nederland gebruikt ook het probleem van de zogenaamde zelfbe schikking der papoea's als een werk tuig van zijn buitenlandse politiek, met het doel Indonesië hiermede te treffen. Het is er vooral op uit Indonesië tot de beklaagde in dit internationale gezel schap te maken." „Het Nederlandse voorstel", zo zei Soebandrio nog, „ziet er mogelijk oppervlakkig zeer aantrekkelijk uit. Doch wanneer men de achtergrond er van kent en men weet, hoe onwaar achtig de Nederlandse buitenlandse politiek is moet het onmiddellijk duidelijk worden dat de Nederlandse ontwerp-resolutie onoprecht en niet ernstig gemeend is." Sprekend over de Australische steun voor de Nederlandse voorstellen, zei Soebandrio niet te begrijpen, waarom de Australische vertegenwoordiger heeft gezegd, dat hij tegen tweezijdig overleg tussen Nederland en Indonesië is. „Dit is in strijd met de verzekering, die premier Menzies aan president Soe- karno, generaal Nasoetion en mijzelf heeft gegeven", aldus Soebandrio. (Advertentie) (Advertentie) BEROEMDE GENEESMIDDELEN IN ÉÉN TABLET tr Glazen buisje 20 tabletten f 0.80 Handige stripverpakking 40 tabletten f 1.50 Voordelige flacon 100 tabletten f 3.50 DEN HAAG, 21 nov. (AN-P) Bin nenkort zal opnieuw een delegatie van de Nieuw-Guinea Raad een oriëntatie- bezoek aan ons land brengen. Deze de legatie zal op 28 november op Schiphol aankomen. Het werkbezoek zal duren tot 20 december. SCHIPHOL, 21 nov. Vijf Papoea's, die op Nieuw-Guinea als ambtenaren bij de dienst Financiën werken, zijn van ochtend hier aangekomen. Onder hen bevindt zich de voorzitter van de Partei National (Parna), Wajoi. De heer Bo- nay is tot voorzitter gekozen voor de tijd dat de heer Waj-i in Nederland ver blijft. De vijf Papoea's zijn naar Nederland gezonden voor een vakopleiding, waar voor voorlopig een half jaar is uitge trokken. Zij zullen enige tijd op verschil lende inspectiekantoren geplaatst wor den en zich verdiepen in belastingwet ten, accijnzen, invoer- en uitvoerrech ten enz. DEN HAAG, 21 nov. In het voorlo pig verslag op de begroting van Finan ciën 1962 wordt gevraagd om een duide lijker regeling voor het nemen van re geringsbeslissingen inzake valutaverhou dingen. Voorts worden in dit verslag wee" vele belastingwense gespuid. Zo zegt de Tweede Kamer-commissie op het punt van de omzetbelasting onder meer, dat deze belemmerend blijkt te werken op de ontwikkeling van toeleve ringsbedrijven. Voorts wenst men ver- iichtin of vrijstelling op uurwerken, handschoenen alsmede vrijstelling van honoraria aan schrijvers en auteurs. Men stelt de vraag of het nog redelijk en verantwoord is, omzetbelasting te heffen over culturele manifestaties, mede in verband met de belangstelling van de overheid voor cultuurbevorde ring. Ook wordt de welhaast klassieke vraag gesteld, of het nu nog geen tijd is om de personele belasting geheel op te heffen, aangezien de gronden, waar op deze berust, zijn vervallen. DEN HAAG, 21 nov. Het algemeen indexcijfer van de groothandelsprijzen, berekend door het C.B.S., bedraagt per 30 september 1961 137, vergeleken met 138 per 31 augustus jl. (1918 is 100). Het prijsindexcijfer van de voedings middelen daalde met 3 punten, terwij] in de indices van de grond- en hulpstof fen en. de afgewerkte produkten geen verandering kwam. In de sector van de plantaardige voe dingsmiddelen daalde de prijs van de aardappelen Hiertegenover stonden prijsstijgingen van rogge, gerst en ge- importeerde tarwe. Als resultante van deze tegengestelde prijsbewegingen ver toonde het sectorindexcijfer een daling met 1 punt. Het indexcijfer van de dierlijke voe dingsmiddelen daalde met 6 punten, het geen voornamelijk werd veroorzaakt door het prijsverloop van varkens, eie ren en rundvee. DEN HAAG, 21 nov. Volgens een enquête van het Centraal Bureau voor de Statistiek bedroeg het aantal leer lingen, dat op 16 september het voort gezet gewoon lager onderwijs volgde 15.710 jongens en 25.730 meisjes, in to taal 41.440 leerlingen. In 1960 bedroegen deze cijfers resp. 17.800, 27.320 en 45.120 Bij het openbaar onderwijs betekent dit een teruggang van elf percent en bij het rooms-katholiek onderwijs van ze ven percent. Het uitgebreid lager onderwijs telde op 16 september 278.800 leerlingen te gen 268.900 op t6 september 1960. In het genoemde tijdvak is het aantal leer lingen dus toegenomen met 9.900 of vier percent. Bij het openbaar onder wijs was slechts een zeer kleine toene ming, bij het rooms-katholieke be droeg deze zeven percent. Het aantal toegelatenen liep echter in totaal met 3.400 terug. DEN BOSCH, 21 nov. Voor het ge rechtshof alhier heeft gisteren in hoger beroep terecht gestaan een 25-jarige man, die 10 mei 1960 het zeventienja rige Venlose meisje Joke van Groenen- daal om het leven heeft gebracht, na te zijn ontvlucht uit een psychiatrische in richting. De advocaat-generaal bij het hof, dr. W. de Vries, eiste tegen hem bevestiging van het vonnis van de Roer- mondse rechtbank die hem had veroor deeld tot twintig jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. Zowel de officier van justitie te Roer mond, die levenslange gevangenisstraf had geëist, als de verdachte zelf, waren tegen het vonnis in hoger beroep geko men. Het hof behandelde de zaak geheel met gesloten deuren. De advocaat-gene raal heeft na afloop van de zitting ver klaard, dat hij van het standpunt is uit gegaan, dat verdachte het meisje niet heeft meegenomen met het doel haar te vermoorden. De raadsman, mr. Knit- tel, is van mening, dat slechts doodslag ten laste kon worden gelegd, omdat het in opwinding genomen besluit en de uit voering hiervan door hem als een voortgezette handeling werden gezien. Het hof zal 4 december arrest wijzen. (Van onze verslaggever) DEN HELDER, 21 nov. Onbekenden hebben in het afgelopen weekeind inge broken in het pand van V. en D. en alhier uit de brandkast een bedrag van bijna vijfentwintigduizend gulden aan kleine bankbiljetten en zilvergeld Je- haald. Toen maandagmorgen de stoker het ge bouw betrad ontdekte hij een openstaand glas-in-lood raam waaruit en ruitje was verdwenen. Toen hij verder zocht ont dekte hij in het kantoor v.ui de bedrijfs leider de vernielde brandkast. Hij waar schuwde de boekhouder en de directeur, die samen met de even later arriveren de politie constateerden dat de inbre kers met een buit van een kwart ton waren verdwenen. De dader(s) heeft(hebben) geen bruik bare sporen achtergelaten en de politie weet zelfs niet of de inbraak zaterdag- of zondagnacht is geschied. ■fi (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 21 nov. De gemeente raad heeft het ontslag aan de hoofd directeur voor de dienst Stadsontwikke ling en Volkshuisvesting gistermiddag bekrachtigd, zij het niet van ganser har te. De behandeling van de zaak heeft echter geenszins aanleiding gegeven de geruchten in gemeentelijke en bouwers kringen rondom dit opzienbarende ver trek te kunnen doen verstommen: het ontslag bleef gehuld in een waas van onbehaaglijke onduidelijkheid en zelfs werd het debat aanleiding tot een fla grante tegenspraak tussen twee wethou ders over de belangrijke kwestie of de heer Bakker Schut nu ontslag heeft ge kregen of dat hij het zelf heeft ge vraagd. Zoals bekend gaat dr. ir. F. Bakker Schut een met bijna 30.000 per jaar gehonoreerde functie bjj de gemeente verwisselen voor een bijna letterlijk „vorstelijk" betaalde betrekking bij de Landbank N.V., de actieve exploitatie maatschappij in onroerende goederen. Vooral in bouwerskringen is deze spec taculaire sprong van de bekwame dr. Bakker Schut die onder meer voor zitter is van het Nederlands Instituut voor Volkshuisvesting en Stedebouw en wiens grote capaciteiten en visie alom worden geprezen druk besproken. Niet overal even gunstig, omdat niet iedereen het juist vindt dat iemand zijn in gemeentedienst opgedane ken nis plotseling in dienst stelt van een particulier bedrijf. In zijn functie heeft de hoofddirec teur, die als zodanig vooral enkele ja ren geleden een grote mate van zelf- (Van onze Haagse redactie DEN HAAG, 21 nov. De overgrote meerderheid van de Tweede Kamer is het eens met het voorstel van de staats secretaris van Financiën, de belasting druk op de werkende gehuwde vrouw te verlichten. Slechts een gering aantal leden vindt de bestaande regeling, waarbij de inkomsten van man en vrouw voor de heffing van de inkom sten- en loonbelasting worden samen gevoegd zonder dat hierop enige reduc tie wordt toegepast, juist. Dit blijkt uit het voorlopig verslag van de vaste Kamercommissie van Financiën over dit voorstel Vrjjwel algemeen meent men, niet te moeten ingaan op de meer principiële aspecten van het vraagstuk, zoals de splitsing van de inkomens van man en vrouw. Naar aanleiding van een op merking van een aantal leden, dat van de voorstellen voor de gehuwde vrouw geen positieve prikkel uitgaat om tegen betaling te gaan werken, zeggen vele andere leden, dit niet te wensen. Ve le leden zijn het met de op/atting van de staatssecretaris, dat het vraagstuk boven alle andere problemen een snel le behandeling vraagt, niet eens om dat de reeds aanvaarde wijzigingen in de diverse tarieven eerst 1 juli 1962 zullen ingaan. Zij zeggen het verder te betreuren, dat voor vrouwen met ge ringere arbeidsinkomsten de tegemoet koming volgens de nieuwe regeling beneden de maximaal mogelijke blijft van het algemene herzieningsvoorstel. Vele leden vragen zich verder af, of het nieuwe voorstel de ongehuw- den in fiscaal opzicht niet in een :e ongunstige positie tegenover de ge huwde vrouwen stelt. Andere leden vragen nog of niet het gevaar kan ontstaan, dat gehuwde vrouwen als vennoten in de ondernemingen van hun echtgenoten werden opgenomen om langs die weg de fiscale aftrek van 2000 gulden inkomen te verkrijgen. standigheid bezat, veel te maken ge had met de heer Zwolsman, de stu wende kracht bij de Landbank, en het is bekend dat deze contacten niet al tijd even glad zijn verlopen. De ver bintenis met de Landbank heeft dan ook grote verbazing gewekt. Een complicatie bij het ontslag is nog dat dit de heer Bakker Schut, die dertig jaar in overheidsdienst heeft gewerkt, waarvan twaalt jaar in Den Haag, is verleend op wachtgeldregeling. De heer Bakker Schut heeft weliswaar gezegd geen aanspraak op dit geld te willen maken maar slechts zijn pensioenrech ten te willen behouden. Deze procedure heeft niet overal instemming gevonden. „Wanneer hij meent te moeten weg gaan, kan hjj zonder meer ontslag ne men. Waarom dan een wachtgeldrege ling?" zo vroeg zich ook de heer Th. Dresmé gistermiddag in de raad af. De wethouder voor personeelszaken, de heer C. v. d. Oever, zei dat deze gun stige regeling de heer Bakker Schut is aangeboden omdat zjjn functie van hoolddirecteur is komen te vervallen. Een besluit tot deze reorganisatie, die nauw samenhangt met het ontslag, werd gisteren ook door de gemeenteraad ge nomen. Het wekte nu de indruk dat het besluit tot deze reorganisatie, die men toch ai van plan was, voorbarig is ge nomen om de gelegenheid te hebben de heer Bakker Schut wachtgeld te kunnen geen. Bij gewoon ontslag zou dat name lijk niet mogelijk zijn geweest. De heer v. d. Oever deelde desge vraagd mee dat de heer Bakker Schut niet had verzocht om een wachtgeldregeling. „Men kan er for meel niet om vragen, dit kan alleen worden gegeven," zo zei tnj. Eerder echtei had hjj al verklaard dat de heer Bakker Schut hem had gezegd dat een wachtgeldregeling hem „met onwelkom" zou zijn. Het is echter be kend dat de heer Bakker Schut in een brief aan het gemeentebestuur, die in de publiciteit is gekomen, wèl heeft gevraagd hem op wachtgeld te stel len. Hierop door de heer Dresmé at tent gemaakt zei de wethouder dat dat „een fout van de pers" is geweest. Later hierover door journalisten na der aan de tand gevoeld moest hjj bekennen dat de brief er wel is ge weest, maar later door de heer Bak ker Schut is ingetrokken... Misverstand over het ontslag bleek er ook in liet college zelf te zqn. De wet houder van wederopbouw, ir. R. van Lissa Nessel, verklaarde dat de heer Bakker Schut om ontslag had gevraagd, wat later door wethouder v. d. Oever werd verbeterd: de hoofdambtenaar had het ontslag niet gevraagd, doch gekre gen. De heer Van Lissa Nessel zei dat dr. Bakker Schut sinds 1960 van mening is dat er in Den Haag nu bijna volge bouwd en met weinig perspectief voor Wilsveen geen taak meer ligt die met zijn capaciteiten overeenkomen. De heei Bakker Schut vindt dat zijn werk niet meer overeenstemt met de functie irnaar bij in 1948 had gesolliciteerd. „Hij wil werken en zijn geld verdie nen" zei de wethouder, die ook repte over de „uitzonderlijke kwaliteiten" van de heer Bakker Schut. Hij kantte zich tegen de uitspraak van de commu nist Van Praag, die had gesuggereerd MAINZ, 21 nov. (tIPI) Het minis terie van Gezondheid van de Westduit- se deelstaat Rijnland-Palz heeft bevo len dat een produktieserie van een in Duitsland gefabriceerd geneesmiddel uit de handel moet worden genomen. Kort geleden heeft, zoals bekend, de Nederlandse overheid bekend gemaakt dat hei betreffende geneesmiddel een gevaarlijke hoeveelheid calciumchlori- de bevat. De betreffende fabriek heeft de Nederlandse bevindingen bevestigd. De persdienst van het ministerie zei dat niet kon worden vastgesteld hoe de verkeerde dosis in het genees middel was gekomen; in dezelfde geest liet zich een woordvoerder van de fa briek dr. Thilo en Co. uit. BOXTEL, 20 nov. Na lang in tern beraad heeft de St. Willibrord-Ver- eniging besloten „Het Schild" op te hef fen en per 1 januari 1962 te starten met een nieuw katholiek tijdschrift voor oecu menische bezinning onder de titel: „Oe cumene". Het nieuwe tijdschrift stelt zich het dienen van de eenheid van de Kerk ten doel. Daartoe zal het de drie terreinen, waarop de oecumenische be zinning en activiteiten zich voltrekken, trachten te coördineren. Op de eerste plaats zal „Oecumene" een vertolking geven van een oecume- nisch-katholieke theologie, die een ant woord is op d( oecumenische beweging van de Wereldraad van Kerken. Het verschijnen van dit tijdschrift concreet in Nederland, houdt in, dat naast ka tholieke ook vooral aan reformatorische lezers is gedacht. Op de tweede plaats wil het tijd schrift ruimte bieden aan die katholieke oecumenici, die zich vooral richten op de hereniging van de Oosterse christe nen. Ook onder vele reformatorische chris tenen is er een grote interesse voor de geloofsbeleving van de christenen van de oosterse orthodoxie en van andere oosterse christenen, zodat deze bijdrage de reïntegratie van de Reformatie en van het Anglikanisme kan bevorderen. Op de derde plaats is de deelname van de katholieke missie aan dit tijd schrift onmisbaar. De missie kan im mers in het doordenken van de pro blemen van de accomodatie en de in heemse geloofsexpressie als mogelijk heden die de Kerk meer oecumenisch bewoonbaar kan maken een belang rijke bijdrage leveren aan de oecume nische theologie. Bovendien wordt het vraagstuk van „missie en oecumene" bijzonder actueel, nu door de integratie van de Wereldzendingsraad in de we reldraad van Kerken de zending overal in nationale verbanden gaat werken en de missionarissen in de katholieke mis siegebieden gesteld worden voor de op gave te komen tot een relatie en een dialoog met de zending. Het nieuw op te richten tijdschrift zal worden uitgegeven onde auspiciën van de Sint Willibrord Vereniging en het Apostolaat der Hereniging, terwijl uit de wereld van de missie medewer kers zullen worden aangetrokken. „Oe cumene" zal twee-maandelijks verschij nen. STRAATSBURG, 21 nov. (ANP) Prinses Beatrix heeft gisteren hier in het Europahuis het eerste deel van de jaarlijkse samenspraak v an het Europe se Parlement met de ministerraden en executieven yan de drie Europese Ge meenschappen bijgewoond. De prinses nam op de tribune plaats naast mr. J. L. Kranenburg, de griffier van de Nederlandse delegatie, die haar voorlichtte over de gang van zaken. Hal verwege het debat verliet de prinses de tribune gedurende een kwartiertje voor een bezoek aan president Furler, die zich in zijn zetel in de zaal door een der vice-voorzitters had laten vervan- fen. Bij die gelegenheid werd ook Ro ert Schuman, de „vader van Europa" en ere-voorzitter van het Europese Par lement, aan haar voorgesteld. De plaats vervanger van de secretaris-generaal van de Raad van Europa, de Brit Cur tis gaf haar voor de zitting van het par lement een overzicht van doel en werk zaamheden van de oudste Europese or ganisaties. AMSTERDAM, 21 nov. Naar de Nederlandse Bankiersvereniging mee deelt zal de heer Tj. Greidanus als voor zitter aftreden in de eerstvolgende jaar vergadering, die waarschijnlijk in mei 1962 wordt gehouden. De heer Greidanus, die lid is van de firma Pierson, Heldring en Pierson. heeft vanaf de oprichting der bankiers vereniging in 1949 het voorzitterschap bekleed. Voordien was hij reeds voor zitter van de bedrijfsgroep handelsban ken, die als een voorloper van de Ne derlandse Bankiersvereniging is te be schouwen. Het ligt in de bedoeling van het bestuur de heer A. A. van Sandick, thans vice-voorzitter, tot opvolger van de heer Greidanus te benoemen. De heer Van Sandick is president van de Nederlandsche Handel maatschappij. AMSTERDAM, 21 nov. De Neder landse invoer uit Zwitserland is in 1960, blijkens het verslag van de Neder- landsch-Zwitsersche Kamer van Koop handel, met 22 pet. gestegen van 260 min. tot 318 min, terwijl ook de Ne derlandse uitvoer naar Zwitserland een verdere toeneming met 8 pet. te zien gaf, n.l. van 323 min. tot 348 min. Het verslag noemt het verheugend, dat het Nederlands-Zwitserse handels verkeer, ondanks de Europese tegenstel lingen (E.E.G.-E.V.A.), deze verdere stijging vertoonde. Ook de Zwitserse economie stond in 1960 in het teken van de hoogconjunc tuur. De voor deze economie zeer be langrijke horloge-industrie nam in 1960 rond 15 pet. van de totale uitvoerwaar de voor haar rekening. Geëxporteerd werden 44.6 min. stuks voor een waar de van 1.259.2 min. Zw. Frs., een totaal dat slechts in het recordjaar 1957 licht overschreden werd. Verheugend was, dat de daling van de prijzen, waarop in het vorige verslag werd gewezen, thans tot staan is gekomen. Het Zwitser se vreemdelingenverkeer boekte op nieuw een belangrijke vooruitgang. Het aantal overnachtingen steeg met ca. 4 pet. tot 28.147.256. Voor Nederlandse reizigers bedroeg dit cijfer 828.116 te gen 842.572 in 1959. Nederland bezette Advertentie dat de heer Bakker Schut „het zinken de schip" wil verlaten. Onder sommige raadsleden viel nog een niet nader uitgesproken onbehaag lijkheid waar te nemen over de manier waarop de wachtgeldregeling voor de heer Bakker Schut is mogelijk gemaakt. Zij vroegen zich wellicht af, of deze zaak geen precedent heeft geschapen voor lagere ambtenaren, die ook wel op dezelfde voorwaarden de gemeentelijke dienst zouden willen verlaten.... hiermede de zesde plaats na Duits land, Engeland, Frankrijk, de V.S. en Italië. Daar de Zwitserse industrie haar ex port-propaganda meer op de E.V.A.- landen richtte, kon er op de Utrechtse voorjaarbeurs 1960 geen Zwitsers pavil joen tot stand worden gebracht. Hierbij speelde de in 1959 ingevoerde splitsing in een beurs voor gebruiksgoederen en een voor technische goederen tevens een rol Het verslag noemt het daarom een wijze maatregel van het beursbestuur om de splitsing in 1961 ongedaan te maken. Het komt de Kamer voor dat, waar de Zwitserse uitvoer naar Nederland in 1960 nog met 22 pet. tot 318 min Zw. frs. toenam, ondanks de tegenstelling der twee Europese economische blok ken. het verwaarlozen van de jaar beurs te betreuren is. De cijfers wij zen duidelijk uit, dat de Nederlandse markt, alle belemmeringen ten spijt, voor Zwitserland steeds belangrijker wordt, doch het is dan ook zaak deze afzet door doeltreffende propaganda, zoals de jaarbeurs, te ondersteunen. In de op 12 december te Amsterdam te houden jaarvergadering zal dr. Hans Schindler, vice-president en gedelegeerd lid van de Raad van bestuur van Ma- schinenfabrik Oerlikon A.G. te Zürich en voorzitter van het werkgeversver bond van de Zwitserse metaalindustrie, een voordracht houden, getiteld „De overwinning van de klassenstrijd in de Zwitserse Metaal- en Machine-Indus trie". De heren E. de Halier, ambassadeur van Zwitserland in Den Haag, en prof. dr. J. Zijlstra, minister van Financiën, zullen deze vergadering bijwonen. Finland heeft maandagavond de ijs- hockeyploeg van West Duitsland in Hel sinki met 4-2 verslagen. De Amerikaanse autocoureur Keiler is tijdens een 100 mijlen-wedstnjd in Phoenix (Arizona) dodelijk verongelukt. De wedstrijden tussen Real Madrid en Juventus, in het toernooi om de Europese Voetbalbeker, zullen worden gespeeld op 31 januari en 14 februari, resp. in Turijn en Madrid.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1961 | | pagina 5