Amerikanen twisten voor de poort naar Euromarkt Advies van Herter en Clayton protectionisten DUBONNET D KERK IN RUSLAND WIL MEE-EVOLUEREN „W et van vraag en aanbod buiten werking gesteld E Pleidooi voor nationale raad voor de reclame Kennedy wacht zwaar gevecht SK Film over Ghetto van Warsehau Belediging B. en W. door raadslid Destalinisatie en de orthodoxie Pastoors moeten de financiële zaken aan leken overlaten Spanning tracht in „autonome loons verhogingen" een uitweg te vinden Max Möllerhoont Stradivarius voor veertig mille Vrijwillige bundeling van krachten J ubi] eum ver gade- ring „Offset" f 150 boete geëist Bisschoppen nemen strenge maatregelen EFFICIENCYDAGEN N.I.V.E. Botsingen op spoor wegovergangen Ziekenfondspremie voor 1962: 4.8 pet. Paus wil liever geen witte boeken Albert Schweitzer- literatiiiirpri]s Rijkscomputer voor salarisbereken in gen Nieuwe directeur bij Stokvis WOENSDAG 22 NOVEMBER 1961 In Amerika overweegt men thans zich aan te gorden voor een gevecht, waarvan de uit stag beslissend kan zijn voor de toekomstige machtsstructuur in de wereld. Het groeiende succes van de Europese Economische Gemeenschap heeft eerst Groot- ^rittannië genoopt zijn antithe tische houding te laten varen en tach te bezinnen op een eventuele toetreding. Thans gaan er in Amerika stemmen op, die willen, dat de Verenigde Staten de „reu zenschrede" doen van een nau were handelsassociatie met Euro- Pa. De consequentie daarvan zou kunnen zijn, dat er een eind komt aan het economische protectio nisme in Amerika en aan allerlei Monopolistische posities, die lang zamerhand zijn gaan behoren tot de wezenskenmerken van dat 'and. Jïet Napoleons schim Stop, ik wil eraf! waf zullen we drinken? da's duidelijk.... puik en pittig Het gevecht Reuzenschrede PARIJS, 22 nov. (KNP). De bisschoppen van de Orthodoxe Kerk in Rusland zijn, naar uit thans binnengekomen verslagen bekend wordt, in juli bijeen ge weest. Zij hebben drastische be sluiten genomen omtrent het be stuur der parochies en het beheer der kerkelijke fondsen. De pas toors is opgedragen zich voortaan streng te houden aan de voor schriften, dat zij zich alleen met geestelijke zaken en met de litur gie-viering mogen bemoeien. De bisschoppen is bevolen toe te zien, dat deze voorschriften wor den nagekomen. Rode integratie? Hamilton was al een krachtig voor- gander van protectionisme en de latere E'lmblikeinen deelden zijn inzichten, ^■enry Clay heeft in 1821 het „American J'5'stem" verdedigd, volgens hetwelk het ,nd in zijn geheel en vooral de arbei- ers en de boeren gebaat zouden zijn bij TOtectionisme. Bescherming van de °"bge industrieën in het noorden tegen- ep r vrijhandel voor het zuiden, dat was n van de twistpunten in de Amerikaan- ,e Burgeroorlog. De Fordney-MacCum- .er Act van 1921 met zijn buigzaam" ta- 'ef en de Hawley-Smoot van 1930, aarbij allerlei beschermende tariefmu- tp/1 „werden opgericht, zelfs rond indus- .Jeen, die er niet om gevraagd hadden, Ji symptomatisch geweest voor een .'entaliteit. Protectionisme was veelal j economische pendant van politiek t»°'®H°nlsmc. Het verschijnsel van de rusts, niet belemmerd door een „trust- 'Hls(er" als Teddy Roosevelt, noch door «nti-trustwetten als die van Sherman en Viayton, kwam uit dezelfde geestesge- "eldheid voort. „De Amerikaanse schoonheidsroos", heeft eens een van de Rockefellers ge legd, ,,kan in al haar glans en geur slechts worden gekweekt, als men de jonge knoppen, die zich rondom haar Vormen, vroegtijdig opoffert". Nevins en Commager beschrijven de tijd, dat „f''Qven van de gemiddelde Amerikaan les wat V,1®rst door de trusts. Bijna al- van ziin vU3* en aanhad, het meubilair gebruikte „'s'de gereedschappen die hij mee hii v, e vervoermiddelen waar- died AerP]aatste, waren vervaar- aan namens trusts. De bacon Beef -n ontbiit was verpakt door de va„ i rrust", het zout op zijn ei kwam an de „Michigan Salt Trust"; de sui- m z'jn koffie was geraffineerd door ,"e '.American Sugar Trust"; met een 'ucifer van de „Diamond Match Com- P^ny" stak hij zijn sigaar aan (van de American Tobacco Company"). tn de loop der jaren zijn de scherpste santjes van protectionisme en trusts er Tfj .afgesleten. Maar de fundamentele jjt^igingen zijn niet overvloedig geweest n pgt Congres zitten nog talloze bewon- v,„f?ars van de „Amerikaanse schoon- e'dsroos". OP deze situatie werkt nu het suc ces in van de E.E.G. Binnen de Europese gemeenschap leven op een oppervlakte van 1.165,900 km2 tó?veer 170 miljoen mensen bij elkaar, VpAts tien miljoen minder dan in de Vg^higde Staten. De beroepsbevolking Ajj, V°nd 71 miljoen is groter dan de SrooY'kaanse. De E.E.G. is 's werelds C|% |te importeur en sinds eind 1959 Vg» Öe grootste exporteur. Een derde fist t. £ebele Amerikaanse handel is op Ögu,. Europa gericht. De industriële pro- i in de E.E.G.-landen is vorig jaar °%t Procent gestegen (dit jaar ver- ste|jï de curve aanmerkelijk minder fi' Eun monetaire reserves evena- - - I Me van de Verenigde Staten. ^olen he Europese Gemeenschap voor tie jd.en Staal betreft: de staalproduk- ï960acht jaren tjjds verdubbeld. In hijtia hroeg zij 73 miljoen ton; dat is duktie6venveel als de Amerikaanse pro- floo® "Twentieth Century Fund", een Sch-; Particulieren gesteunde weten- hft'lPPelijke stichting in Amerika, Port enkele weken geleden in een rap- (jeu gezegd, dat West-Europa thans hi«t °°gste levensstandaard uit zijn Ög? °.rie geniet. De stichting voorspelt, sel vi0 Europeanen in 1970 aan voed- Vai,yeding huishoudelijk apparaten en Zuil^bereizen bijna 60 procent méér deden u'teeven dan ZÜ omstreeks 1955 gemeenschappelijk buitentarief laar 7% E-e-G. zal over twee of drie ahdel invloed op de Amerikaanse ernstig doen gevoelen. De Ame- CHR1STIAN HERTER WILLIAM CLAYTON rikaanse politici, die zich na 1945 heb ben ingespannen en uitgesproken voor de politieke eenwording van Europa, hebben er jarenlang mee ingestemd, dat het middel van de economische integra tie werd aangegrepen om dat doel te bereiken. Op het betoog van met name de Britten, dat de E.E.G. evenveel ge varen in zich borg als het continentale stelsel van Napoleon, antwoordden zij, dat zij enkele economische nadelen gaar ne over hadden voor het grote politieke goed van een verenigd Europa. Langzamerhand, vooral nu de Brit ten zelf over toetreding gaan praten, zijn de economische aspecten van het geval echter zo op de voorgrond ge treden, dat Amerika de noodzaak in zich voelt opkomen van een actieve reactie. De protectionisten dringen aan op verdere verhoging van de tarief muren Bepaalde figuren in de regering-Ken- nedy, o.w. de speciale adviseur van de president voor de handelspolitiek, Howard C. Petersen, denken 'nu juist in tegenovergestelde richting. Zij wiïlen op basis van gelijkheid tot een akkoord CHESTER BOWLES komen met de E.E.G. Daartoe willen z>j in de eerste plaats de Amerikaanse economie reorganiseren en voorberei den op een concurrentie met Europa. In de tweede plaats willen zij de presi dent de bevoegdheid verschaffen mei de E.E.G. te onderhandelen over ta riefverlagingen voor hele categorieën van produkten. De huidige Wet op de Handelsakkoorden, die dateert van 1934 en die sindsdien elf keer is verlengd, staat hem slechts toe afspraken te maken over tarieven en contingenten voor afzonderlijke produkten. Met de tariefverlagingen willen zij gaan tot vijftig procent in vijf jaar tijds. De grote vraag is, of de regering de grote worsteling met het Congres reeds moet aanvangen vóórdat de Wet op 3G juni a.s. afloopt of niet. Sommigen, zoals de textiellobby in Washington, zeggen: laten wij de Wet nog met één jaar verlengen. Anderen willen de Wet zonder meer laten expireren. Dat laat ste zou een triomf voor de protectionis ten zijn. De president zou dan namelijk al zijn onderhandelingsbevoegdheden kwijtraken en slechts de beschermende clausules zouden als permanente wet geving blijven bestaan. Congres een rapport voorgelegd. Het is opgesteld door Christian A Herter, Re publikeins minister van buitenlandse zaken onder president Eisenhower, en William L. Clayton, Democratisch onder minister van buitenlandse zaken voor economische aangelegenheden onder pre sident Truman en een van de architecten van het Marshallplan. Zij geven daarin uiting aan hun „vas te overtuiging", dat het gebruik, dat de niet-communistische industriële mo gendheden van hun overwegende eco nomische macht zullen maken, oen belangrijke factor is in de koude oorlog. De tijd is gekomen dat de V.S. een „reuzenschrede" moeten doen. „Wij zijn van mening", aldus Herter en Clayton, „dat de Verenigde Staten een handels associatie („trade partnership") moe ten vormen -iet de Europese Gemeen schappelijke markt en dat z(j de lei ding moeten nemen bij een verdere uit breiding van een vrije economische ge meenschap." Het rapport levert felle kritiek op de wet van 1934 en zegt dan, dat de V.S. thans, net als in 1947 ten tijde van het Marshallplan, het nationale en interna tionale belang moeten laten prevale ren boven de speciale belangen op korte termijn van enkele politiek machtige minderheidsgroepen. Op verscheidene plaatsen in het rap port wordt erop gewezen, dat de voor gestelde handelsassociatie de onderont wikkelde of, zoals Herter en Clay ton het uitdrukken: betwiste gebie den niet mag verwaarlozen. Zo wordt o.m. de suggestie gedaan, dat de indus triële mogendheden voor a oepen van onderontwikkelde gebieden de moge lijkheid scheppen hun ruwe grondstoffen ta.riefvrjj in te voeren. Een ander voor stel is, dat de industriële mogendheden op iedere tariefverlaging door de on derontwikkelde gebieden antwoorden met een tariefverlaging, die tweemaal zo groot is. Een paar dagen later noemde de Amerikaanse onderminister van bui tenlandse zaken, Chester Bowles, het economisch protectionisme een van de voorbeelden, waaruit blijkt, dat het po litieke isolationisme zijn kop weer op steekt. „Zet de wereld even stil", zeg gen de isolationisten en protectionisten. „wij willen eraf!" Dinsdag 7 november zag de Ameri kaanse minister van handel, Luther H. Hodges, zich- door de onrust, die de rede van Ball en het rapport van Her ter en Claytoi. in zakenknngen hadden veroorzaakt, gedwongen een perscon ferentie te beleggen. Zijn voornaamste mededeling was, dat er aan de hulp maatregelen, die Ball had genoemd federale „waarborgen" voor de meest getroffen industrieën zullen worden toe gevoegd. (Advertentie) HOE DRINKT U DUBONNET? Dubonnet puur en koud... heerlijk! Dubonnet t.onic met i:- c":* opwekkend! Dubonuvï cocktail: 8 recepten bij elke fles imp.: Paul Sorbi n.v. den Haag e volgende dag zei president Ken nedy op zijn persconferentie, dat de E.E.G. zeer belangrijk gaat worden voor de Amerikaanse economie. „Als de Verenigde Staten die markt wordt ontzegd," zei hij, „krij gen we ófwel een kapitaalvlucht uit ons land teneinde binnen die muren fabrie ken te bouwen, ofwel we komen in ern stige economische moeilijkheden." Ook zei de president, dat Amerika jaarlijks voor vijf a zes miljard dol.ar meer uit voert dan het invoert. De E.E.G. zal zijn invloed op de Amerikaanse eco- LUTHER HODGES nomie pas in 1963 of 1964 ten volle doen gelden. Kennedy wees erop, dat hij wetswij zigingen bjj het Congres aanhangig moet maken op het moment, dat de vooruitzichten op succes het gunstigst zpn. Maar naar zijn oordeel „is het nu de tijd om daarmee te beginnen." De isolationisten en protectionisten in het Amerikaanse Congres scharen zich op het ogenblik in slagorde. Natuurlijk kan Kennedy het gevecht nog ontlo pen. Hij kan het b.v. uitstellen tot na de Congresverkiezingen van volgend jaar. Maar uitstel is in deze dingen vaak gevaarlijk; bovendien wordt na 1962 de verleiding groot om het resultaat af te wachten van de presidentsverkiezingen van 1964. Daarom heeft de Amerikaan se president gelijk, als hij zegt: „The time to begin is now". Daarom ook zou het apport van Herter en Clayton achteraf wel eens van even groot histo risch belang kunnen zijn als de redevoe ring, die generaal George C. Marshall in juni 1947 heeft uitgesproken voor de studenten van de universiteit van Har vard. H. J. NEUMAN ZWOLLE, 22 nov. De officier van justitie bij de rechtbank alhier, mr. P. J. Stigter, heeft gisteren f 150 boete of dertig dagen hechtenis geëist tegen een Genemuider raadslid, een 57-jarige vee houder, wie belediging van B. en W. van Genemuiden ten laste was gelegd. IHj had 30 september van het vorig jaar tijdens de raadsvergaderin een interpellatie willen houden. De tekst van deze interpellatie, die hij tevoren had verspreid onder het gemeentebe stuur. de raadsleden en de pers, acht ten B. en W. beledigend. Zij werden in het geschrift beschuldigd van corrup tie, chantage, valsheid in geschrifte, diefstal uit de gemeentekas, leugen en bedrog. B. en W. hebben toen een aan klacht tegen het raadslid ingediend. De president, mr. L. J. 't Hooft, vroeg de verdachte, of hij zelf zijn woorden niet beledigend vond. Deze zei toen, dat hij de woorden nooit zou heb ben gebruikt in een andere gemeen schap. Hij wilde de zaak nu eens scherp stellen en daarom had hij besloten krachtige taal te gebruiken; njj had niet de bedoeling gehad te beledigen. De officier vond de inhoud van het geschrift onfatsoenlijk en beledigend. Hij kon zich wel voorstellen, dat de verdachte een soort shock-therapie had willen toepassen, maar hij had dit toch niet zo mogen doen. Het beroep van het raadslid op het algemeen belang en op zijn immuniteit wees de officier af. „Het document is tevoren opgemaakt en de woorden zijn niet geuit in de hitte van het debat." De raadsman, mr. C. J. W. Baurich- ter uit Steenwijk, merkte op, dat het steeds meer gebruikelijk is de tekst, die men zal uitspreken, tevoren beschik baar te stellen. De tekst is echter niet uitgesproken en naar het oordeel van de verdediger hadden de ontvangers van het geschrift de tekst ook als niet uit gesproken moeten zien. Uitspraak 5 december. (Advertentie) en vroegere medewerker van Jean Monnet, die thans Amerikaans onderminister van buitenlandse zaken voor economische aangele genheden is, George W. Ball, heeft de zaak in de openbaarheid gebracht. Op Allerheiligen duidde hij in een toespraak tot de „National Foreign Trade Con vention" in het Waldorf-Astoria Hotel te New York de grote lijnen aan van een nieuwe handelspolitiek. Hij brak daarbij een lans voor uitgebreide tariefverla- gingen en een drastische beperking van het Amerikaanse protectionisme. Hij noemde het succes van de E.E.G. „ver bluffend" en stelde vast, dat de V.S. niet langer de dominerende handelsmo- gendheid zijn in de niet-communistische wereld. Het toekomstig verloop van de wereldhandel zal daarom grotendeels afhangen van de betrekkingen tussen de V.S. en de E.E.G. Nu het patroon van de wereldhandel radicale wijzigin gen ondergaat, aldus onderminister Ball zou het strijdig zijn met het nationale belang, als Amerika zou voortgaan zijn zwakke industrieën in bescherming te nemen en zijn doelmatige industrieën te beroven van de grote kansen, die zijn gelegen in een vrije concurrentie met Europa. Om de pil wat te vergulden open de Ball het perspectief van federale hulp voor de meest getroffen indus trieën en hjj noemde als zodanig: het verleggen van de produktie naar andere branches, herscholing en even tuele overbrenging naar elders van arbeiders, versnelde fiscale afschrij ving van verouderde machines en kredieten ten behoeve van moderm- sering. Eveneens op 1 november werd over dit onderwerp aan de gezamenlijke sub commissie voor de buitenlandse eco nomische politiek van het Amerikaanse UTRECHT, 22 nov. Ter wille van de efficiency en de produktiviteit zowel van de topleiding als van de lagere re gionen in de bedrijven is het per se noodzakelijk dat de verhouding tussen overheid en bedrijfsleven strikt zakelijk en oprecht is. Er moet ontspanning komen in de verhouding ussen overheid en bedrijfsleven. Planning op langere termijn zowel door de overheid als door het bedrijfsleven het onderwerp van de efficiencydagen van het Neder lands Instituut voor Efficiency zal slechts met succes kunnen worden toe gepast indien wij er zeker van zijn dat energie en werklust van alle mensen tezamen constante grootheden zijn waarop bij de ontwikkeling van de plan nen kan worden gerekend. De uikomst van de overheidsplanning is niet an ders dan het resultaat van wat het be drijfsleven presteert. Dit zei de voorzitter ir. J. M. Mat thijsen in zijn openingsrede waarbij hij er tevens zijn vree's over uitsprak dat de potentie waarover het bedrijfsleven sinds de tweede wereldoorlog zo rijke lijk heeft beschikt in de verdrukking komt door het opleggen van morele remmen zoals thans het geval is. Werkgevers en werknemers wor den opgeroepen tot zelfbeheersing aldus merkte hij op om zodoende de eenvoudige wet van vraag en aanbod buiten werking te stellen. Deze economissche wet dient met mo rele wapenen te worden bestreden. Indien zulks aan de top van het ge organiseerde bedrijfsleven dan al in stemming ondervindt, de praktijk van het dagelijkse leven is anders. Het verschijnsel van de „autonome loons verhogingen" bewijst dat de span ningen als gevolg van de gevoerde politiek een uitweg trachten te vinden. De heer Matthijsen had enkele voor beelden van een onwezenlijke sfeer waarin de bedrijven werken en sprak van voze en dikwijls onwaarachtige argumenten die ce bedrijven destijds naar voren brachten om de werktijd te mogen bekorten. Aan de andere kant zei hij te denken aan naïviteit of on waarachtigheid waarmee de voorwaar den voor het aanvragen tot werktijdver korting door hogerhand zijn opgesteld. De beperking van het individu daar te werken waar hij wil noemde de heer Matthijsen een van de wonderlijke vruchten van d-e wereldoorlog waarbij men zich zestien jaar na de oorlog langzamerhand gaat neerleggen. Meer eerlijke en van nuchterheid getuigende bepalingen aansluitend op de werkelijk heid van alledag zullen zo verklaar de hjj ontspannend en verlichtend kunnen werken. Nodig is ook dat de camouflage van de werkelijke economi sche verhoudingen door middel van een subsidiestelsel zo spoedig mogelijk zal verdwijnen. Spreker betoogde tenslotte, dat hoe ondoorzichtiger de toekomst is, des te moeilijker het plannen is. Daar om zal het echter noodzakelijk zijn een plan op te stellen om in deze onzeker heden een weg te vinden. Het N.I.V.E. had over het onderwerp „Planning op langere termijn bij overheid en Bedrijfsleven" een pre advies uitgebracht waarin prof. dr. J. E. Andriessen, adviseur van de mi nister van Economische Zaken, en prof. P. de Wolff, directeur van het Centraal Planbureau, een overzicht gaven van deze planning bij de over heid. Aan de hand van bijdragen van verschillende Nederlandse bedrijven werd dit gedaan ten aanzien van het bedrijfsleven. Onder leiding van prof. dr. P. Kuin werd daarover een dis cussie gehouden en op de naar vo ren gekomen vragen ging een forum nader in. In de aan het congres voorafgegane algemene ledenvergadering is dr. ir. M. H. Damme, oud-directeur generaal van de P.T.T., tot voor kort voorzitter van de raad van advies van het N.I.V. E., benoemd tot erelid. UTRECHT, 22 nov. Op een met een automatische knipperlichtinstallatie be veiligde overweg te Meteren, tussen Waardenburg en Geldermalsen, is gis termiddag een klein busje tegen de trein van Den Bosch naar Utrecht ge reden. Van de negen inzittenden kwa men er vijf met de schrik vrij. De zestienjarige M. Nooij werd ern stig gewond en moest naar een zieken huis worden gebracht. Vier anderen werden lichtgewond. De trein had zeventien minuten ver traging. EDE Op de niet beveiligde over weg in de Goorsteeg is gistermiddag een personenauto, bestuurd door de heer W. Burgers, door een uit de richting Lun- teren naderende elektrische trein van de lijn Ede-Amersfoort gegrepen. De automobilist werd zeer zwaar gewond; zijn toestand is zorgwekkend. De trein kreeg ongeveer een half uur vertraging. Een nobele sherry. Vanóuds in -Engeland geprefereerd door kenners, wier sublieme smaak hen als vanzelf Harveys doet schenken. Bristol Cream en andere from very dry to very sweet" Import GEBR. STEUR N.V. Uit een redevoering van de metropo liet mgr. Pimen, gehouden op de Rus sische synode (Sobor geheten), heet het, dat de Kerk in Rusland zich aan de grote omwentelingen in het land zelf wil aanpassen. „Op dit ogenblik," zo zeide hij op de Synode te Zagorsk, „maakt het land een grot» ontwikke ling in de democratische richting door. De arbeiders krijgen een belangrijker rol in het sociale leven te spelen. Onder zulke omstandigheden is het niet nor maal, dat de pastoors alle macht in handen houden, waar het zaken van fi nanciële en economische aard betreft. Daarvoor dienen de commissies van uitvoering, die zijn samengesteld uit de gelovigen en door hen gekozen zijn. De pastoors hebben hun rechten en plich ten, neergelegd in het „Reglement op het beheer van de Orthodoxe Kerk" en goedgekeurd door de Sovjet-regering, verkeerd uitgelegd. Zij hebben als dic tators de hele beheersmacht aan zich getrokken en de lekencomité's tot wer keloosheid gedwongen." Dezelfde metropoliet heeft daarna in zijn toespraak erop aangedrongen, dat de bisschoppen na herhaaldelijk op dit euvel te zijn gewezen, eindelijk eens definitief een eind willen maken aan de misbruiken en aan de klach ten, die de gelovigen tot zelfs bij de ministerraad hebben ingediend. In een uiteenzetting van dezelfde moeilijkheden gewaagde patriarch Alexis van Moskou ervan, dat de re gering de daartoe aangewezen orga nen heeft opgedragen op een nauw keurige naleving van de wetgeving toe te zien. Er moest eindelijk eens orde komen in de parochies. Volgens commentaar van Informa tions Catholiques Internationales gaat het er hier om, dat de Orthodox- Russische Kerk hier en daar een in stelling van grote luxe dreigt te wor den. Zjj heeft zich vooral na de oorlog grote rijkdommen verworven en is daardoor het mikpunt van de atheïsti sche propaganda. Als tegenmaatregel eist de Synode nu van de priesters zich niet meer met het stoffelijke te bemoei en en zich louter aan hun geestelijke taak te wijden. Intussen zijn de priesters lang niet arm, zij ontvangen staatssala- rissen en bovendien nog stipendia bij het toedienen van de sacramenten. Vol: gens de nieuwe bepalingen zullen zij echter niet meer onbeperkt en ongecon- troleerd in ds parochiekassen kunnen tasten voor hun persoonlijke behoeften Uit de verschillende gegevens, die het Instituut voor Byzantijnse en Oecume nische Studies der Paters Assumptio- nisten in Nijmegen ter beschikking staan, concludeert men, dat vele van de oudere bisschoppen in Rusland, voort gekomen uit de oude generatie van dorpspastoors, slechts een rudimentaire theologische opleiding heeft genoten. Deze groep vormt tweederde van het episcopaat. Bovendien is er volgens oe Franse dominee Jacques Beaumont, die in 1960 Rusland bezocht, een groot ver schil in mentaliteit tussen de geestelijk heid van boven de 50 en de generatie van priesters rond de 30. De jongere generatie zou veel opener staan voor het communisme, dat men niet kan ne geren of uit de weg gaan, en waarschijn lijk ook voor hét streven naar materiële welvaart. Advertentie) r LONDEN, 22 nov. (Reuter) De heer Max Möller, directeur van een vioolbouwersfirma in Amsterdam, heeft gisteren op een veiling bij Christie een oude Stradivarius-viool voor 3.990 pond sterling (ruim veertigduizend gulden) gekocht. De viool eas in het bezit van de Amerikaanse violist dr. Isidor Ber ger. Een andere viool, een Guarnerius, bracht 1.942 pond sterling op en een der de viool, in 1686 door de Italiaan Amati gemaakt, werd voor bijna duizend pond sterling verkocht. In hoeverre de priesters daarvan mis bruik hebben gemaakt is moeilijk te achterhalen. Wel weten wjj dat de be slissingen 64 bisdommen in Europees en 9 bisdommen in Aziatisch Rusland aangaan, die echter lang niet alle bezet zjjn. De Russisch-Orthodoxe Kerk telt volgens haar eigen opgave aan de We reldraad van Kerken 30.000 priesters en 20.000 parochies. Vorig jaar zijn op last van de Sovjet-autoriteiten 500 kerken en 27 kloosters gesloten, zodat nu volgens de opgave van de Russen zelf nog 40 kloosters open zijn. Hun financiële toe stand is minder rooskleurig, ofschoon het volk van oudsher veel schenkt aan de monniken. De Orthodoxe Kerk gaf aan de Wereldraad ook op, dat er 8 theologische centra zijn, waar toekom stige priesters worden opgeleid, doch het is bekend dat er de laatste tijd 3 gesloten zijn. Dit geringe aantal biedt de verklaring, waarom de theologische opleiding van vele priesters te wensen overlaat. UTRECHT, 22 nov. De voorzitter van het Genootschap voor Reclame, jhr. W. van Andringa de Kempenaer, acht het nuttig wanneer in Nederland een pendant zou bestaan van de Amerikaan se „advertising council". „Alles en iedereen die b(j de reclame betrokken is zou dan op vrijwillige basis kunnen samengaan en op gezette tijden het to tale nationale potentieel der reclame voor een bepaald neutraal doel kunnen inzetten. Het zou dan onder meer mo gelijk zijn met betrekking tot de beste ding van het „vrije keuze inkomen" educatieve krachten te ontwikkelen, teneinde zo verantwoord mogelijke be stedingen te bevorderen". Jhr. Van Andringa de Kempenaer. lid van de directie van Joh. Ensche- dé's Grafische kunstinrichtingen N.V. te Haarlem, poneerde deze gedachte hier gistermiddag tijdens een inlei ding op de algemene ledenvergadering van de zestigjarige Koninklijke Bond van Steen- en Offsetdrukkerijen en Fotolithografische Inrichtingen. Deze jubileumvergadering wordt vrijdag door een feestelijke bijeenkomst in Amsterdam gevolgd. De bestedingsverruiming van de laat ste tien jaren heeft volgens jhr. Van An dringa de Kempenaer te gevolg gehad, dat er meer geld ofwel een grote „vrije keuze inkomen" is gekomen, alsmede meer vrije tijd. Tussen welvaart en reclame bestaat een causaal verband: enerzijds heeft de reclame een welvaart bevorderende functie, maar anderzijds stimuleert de snelle groei van de welvaart een toene ming van de reclame. Jhr. Van An dringa de Kempenaer stelde de vraag of de reclame niet een zekere verant woordelijkheid moet worden toebedeeld ten aanzien van de besteding van dat vrjje keuze inkomen. Hjj geloort, dat in het verschil: de welvaartsmaatschappij zonder meer of de verantwoordelijke welvaartmaat schappij het criterium schuilt voor al le reclamemakers die zich op de ethiek van de reclame wensen te bezinnen. In dit verband brak hij een lans voor de alleen nog in de Verenigde Staten bestaande „advertising council". De jubileumvergadering van de bond „Offset", de oudste werkgeversvereni ging in het grafische bedrijf, begon met een herdenkingsrede van de 73-jarige heer G. Veenma uit Haasen bij Groningen, die ai ruim twintig .jaar deel uitmaakt van het bestuur van de bond en sinds de bevrijding daarvan voorzitter is. De algemene ledenvergadering be noemde tot leden van verdienste de heren G. Erkens sr. (Amsterdam), M. A. Jacobsen (Haarlem), ir. P. van Gelder (Zwolle) en H. A. Verkade (Den Haag.) DEN HAAG, 22 nov. De minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid, dr. G. M. J. Veldkamp, heeft op voor stel van de ziekenfondsraad de premie voor de verplichte ziekenfondsverzeke ring voor 1962 vastgesteld op 4,8 pet. Voor 1961 bedroeg deze premie 4,9 pet. ROME, 21 nov. (KNP) De paus heeft de wens te kennen gegeven, dat de boeken, die men hem cadeau doet voor zijn bibliotheek, voortaan niet meer in witlederen band gebon den worden. Wit leer, zo zei de paus, wordt in de loop van de tijd zo vies geel. Hij voegde eraan toe, dat hij het liefst de boeken in donkergroen leer zou willen hebben. Het is al een zeer oude traditie om de geschenken aan de paus zoveel mogelijk in het wit te neven. PARIJS. 22 nov. (UPI) - De Albert Schweitzer literatuurprijs is gisteren uitgereikt aan de Zweedse schrijfster Edita Morris. De prijs werd toegekend op grond van haar boek ,.Les fleurs d'Hiroshima", waarin zij vertelt van de langzame genezing van een aantal mensen, die ziek waren geworden ten gevolge van de atoombomaanval. _De Albert Schweitzer prjjs wordt jaar lijks uitgereikt door de federatie van blinden, doven en andere met ernstige lichaamsgebreken behepten. DEN HAAG, 22 nov. Minister Toxo- peus heeft het parlement een bedrag van 1.400.000 gulden gevraagd voor de aanschaffing van een computer voor de berekening van de salarissen van on geveer 70.000 man rijkspersoneel. De rijkscentrale voor mechanische administratie maakt sinds ruim twee jaar reeds voor deze berekening ge bruik van een computer van een parti culiere onderneming en betaalt daar voor huur. Uit een onderzoek is geble ken, zo schrijft de minister in zijn toe lichting. dat het mogelijk is een eigen computer te exploiteren zonder dat de .jaarlijkse kosten toenemen. Bij nage noeg gelijkblijvende exploitatielasten uit breiding te geven aan de automatise ring in de rijksdienst. PARIJS, 21 november. (UPI) De Franse filmproducent Pierre Braunber- ger zal morgen te Parijs een rolprent introduceren die is opgedragen aan de nagedachtenis van de honderdduizen den Joden, die tijdens de tweede we reldoorlog in het ghetto van Warschau om het leven zijn gekomen. De film, waarvan de regie in handen is geweest bij Frederic Rossif, bestaat voor een belangrijk gedeelte uit authen tieke opnamen die in de Wehrmacht- archieven zijn gevonden. Sommige rol len worden vertolkt door ontsnapte Pool- se joden, die de verschrikkingen van nabij hebben meegemaakt. Naast een beschrijving van honger dood en ellende en van de wreedheid der Duitse militairen, verhaalt Braun- bergers film hoe de Joden maanden lang op listige wijze in de waan werden gelaten dat enkelen van hen de ver schrikkingen zouden overleven. De film bevat ook beelden van de op stand die uitbrak toen de bevolking van het ghetto was uitgedund tot enkele duizenden. Nadat deze mensen hadden besloten om liever vechtend dan in de gaskamer te sterven, wisten zij de Duitse soldaten gedurende zes weken te weerstaan. ROTTERDAM, 22 nov. In de ver gadering van commissarissen en direc tie van R. S. Stokvis en Zonen is be sloten aan aandeelhouders voor te stel len de heer P. Dubru, adjunct-direc teur der vennootschap, te benoemen tot directeur der n.v.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1961 | | pagina 11