Televisiepersoneel bereid tot „krachtiger actie" eïlicht uitvoerig Kamer debat na interpellatie Zain optimistisch over welslagen VS-streven Vreedzame verwachtingna gesprek met Amerikaanse functionaris Vuisten op tafel in Kremlin NOORS-RUSSISCHE WOORDENTWIST? President van FINLAND naar de Sovjet-Unie vertrokken VEILIGHEIDSRAAD Nu ook crisis in CONGO-debat Congolees parlementslid beschuldigt de V.N. NELSON ROCKEFELLER IN MERAUKE Grootscheepse speurtocht naar zijn zoon Michael Weer overleg in Genève SALARISBESPREKINGEN IN TWEEDE KAMER Mr. SCHOLTEN: ^Positie op korte termijn herzien V.S. en kwestie-Nieuw Guinea J.v.d. VOSSEN •T: Honderdduizend op no. 1250 tg" BEN BELLA spoedig vrij V.S. wensen geen moratorium KOUD PEUGEOT -Het weer feen fg-an, 0 maken U warm] KERNPROEVEN BANKET en SPECULAAS vers ECHTE Bakkers Italiaanse prins in ons land woensdag 22 november 1961 85sfe JAARGANG No. 30985 T>r> KrWgen lijkt men inmiddels over debat mogelijk, waarin de overige leden de uitslag van de Kamerdebatten die er aan wU1fn deelnemen zich niet vi 1^4. j- - 1 -1 meer behoeven te beperken tot het for- mGt Optimistisch, getuige de drei- muieren van vragen. Ook de eventuele Terwijl staatssecretaris mr. Y. Scholten van O. K. en W. (bo vengisteren in de Tweede Kamer de vragen van de Kamerleden Peters en Vrolijk over de gang van zaken bij de salarisregeling voor het radio- en T.V.-personeel beantwoordde was ook de televi- siejournaaldienst in het Kamer gebouw aanwezig. T.V.-reporter Coen van Hoewijk luisterde aandachtig naar de woorden van de bewindsman, die hem echter naar zijn gezichtsuitdrukking te oordelen weinig hoop gaven Machtiging vereist botermarkt 5 - haarlem .-K-N urê. ijEGEN- en tweedjassen Afnemende vorst- kansen Ubu, k>£burt o o NEW YORK, 22 nov. (Rtr) De crisis in de Congo, heeft ook het debat over de Congo in de Veiligheidsraad aangestoken. De V.S. hebben gisteren opschorting van het debat geëist, teneinde maatregelen te kunnen nemen om een dreigend Russisch veto te voorkomen. Stevenson, de Amerikaanse ambassadeur zei tot Zorin, de Russische afgevaardigde, die deze maand als voorzitter fungeert, dat iedereen - behalve Rusland - zich voorstander had getoond van de Amerikaanse Amendementen op de drie-landen resolutie die bij het begin van het debat was in gediend, maar dat Rusland eiste dat alle landen zouden gehoor zamen aan de Russische wensen. MOSKOU, 22 nov. (Rtr, UPI) Het laatste gesprek tussen de Noorse minister van buitenlandse zaken, Lange, en diens Sovjet ambtgenoot Gromyko, is volgens welingelichte zegslieden uitgelo pen op een heftig meningsverschil, waarbij van beide zijden met de vuist op tafel geslagen zou zijn. Hiertegenover staat de verzeke ring van de zijde van de Noorse delegatie, dat de sfeer „kalm en waardig" was en het bericht uit Oslo, dat Gromyko voor een be zoek aan Noorwegen is geïnvi teerd. Contra en pro plan-Luns BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk, Zeestraat 50: telef. 4790 Bijkantoor en Red. IJmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: W. C. H. Leijdeckers en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN enW. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Omroepers 16 cents per m m. hoogte De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 61 cents per week, 2.65 per maand, 7.90 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. De mogelijkheid van een eventuele I staking is in de Kamer, zoals wjj giste ren nog in een deel van onze oplage melden, door de communist Bakker als enige ter sprake gebracht. Plannen voor een dergelijke actie zou staatssecreta ris Scholten, zo zei deze in zijn ant woord, „bijzonder betreuren en zeer ernstig achten". De suggestie even eens van communistische zijde on middellijk tot interpellatie over te gaan vond bij de Kamervoorzitter geen gun- (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG-HILVERSUM, 22 I stiS onthaal. „Afwijken van delradifle," t aldus dr. Kortenhorst, „is hier zeker °v. Nadat de staatssecretaris n;et gewenst. Om de zaak te regelen, l*ïi O., K. en W. gisteren in de hebben wij volmaakte rust nodig" ■Neede Kamer een spervuur van ^agen over de salarissen van het radio- en T.V.-personeel heeft boeten beantwoorden, lijkt het Waarschijnlijk, dat het Kamerde bat over deze zaak in een belang- riik uitvoeriger vorm zal worden herhaald. Althans: wanneer het Socialistische Kamerlid Baart toe stemming krijgt voor een inter pellatie; de Kamer zou hierover vandaag beslissen. In televisie- Het is intussen niet uitgesloten, dat de socialistische interpellatie eerst volgende week zal worden gehouden. Ook bestaat de kans op uitstel van het debat tot de begroting van Sociale Zaken in december aan de orde komt. De heer Baart wil deze maal niet al leen de staatssecretaris van O., K. en W. die de „voorlopige aanval" in het zg. vragenuurtje wist te pareren, in de zaak betrekken. Hij wenst nu op de eerste plaats vragen te richten tot de minister van Sociale Zaken, dr. Veldkamp, die voor het loonbeleid de eerste verantwoordelijkheid draagt Een interpellatie of een begrotingsbe- 0 (handeling maakt een veel uitvoeriger ging die men kan lezen in een gis- interpellant zelf krijgt een ruimere fOTIf,tT„ j TT1 t 4. spreektijd en kan de kwestie dus breed- teravond in Hilversum verstrekt L& in een „full dressed debate" behan- eommuniqué van de perscommis- delen. Er kunnen bovendien moties wor- sie ad hoe uit een groep van 73 I ^e5e 'staatssecretaris heeft in antwoord regisseurs, producers en presen- op de vele vragen, die op hem werden .1; ■- afgevuurd, laten weten, dat er aanvan- Tatoren, in dienst van de Vljt om- kpijjk inderdaad van een uitkering van toenverenigineen en de N.T.S.- zes procent ineens is gesproken, mits i j-rrvnon ic de resultaten dat zouden toelaten, maar lournaaldienst. Deze groep is dat de yetrokkenen ten onrechte hierop blijkens het communique in pnn-1 verwachtingen hadden gebaseerd cipe bereid, „ingeval de parlemen taire besprekingen niet tot posi tieve resultaten leiden, het initia tief te nemen tot een krachige actie" behoud, dat velen over het hoofd hebben gezien dat men niet kan spreken van „financiële resultaten" als bij het be drijfsleven en dat heeft de hele zaak weer op losse schroeven gezet. De regering is tenslotte tot niet meer dan drie procent bereid geweest. Uit de mededelingen van de staats secretaris blijkt, dat zij daarvan voor alsnog niet wil afwijken. Wel is de staatssecretaris van oordeel, dat zo spoedig mogelijk de kwestie van het radio- en T.V.-personeel wordt bezien langs de gebruikelijke weg van een advies van de Stichting van de Ar beid en een daarop volgend voorstel van de rijksbemiddelaars. Bij dit antwoord van mr. Scholten kwa men uit alle fracties nadere vragen los. De staatssecretaris gaf daarop toe, dat het zeer onregelmatige werk van radio- en T.V.-personeel onder grote spanning geschiedt. „Reden te meer om de positie van het personeel spoedig te herzien", was zijn afwerende conclusie. Hij zei ook, dat aan het personeel de keuze was gelaten tussen een uitkering van drie procent ineens met een mini mum van 250,- voor gehuwden, of een verhoging van 2procent met een mi nimum van 300,-. De heer Peters (KVP), die met de heer Vrolijk (PvdA) het vragenuurtje had geëntameerd, kreeg op zijn vraag, of het college van rijksbemiddelaars hier zelf niet buiten de spelregels is ge gaan, ten antwoord, dat hij dat ar aan de minister van Sociale Zaken moet vragen. De staatssecretaris van O., K. en W. acht dit buiten zijn competentie. Vandaar dan waarschijnlek, dat men nu recht afgaat op minister Veldkamp, die voor deze zaak voldoende belangstelling had, om reeds met staatssecretaris Roelvink bij het vragenuurtje aanwezig te zijn. De staatssecretaris gaf toe, dat deze salariskwestie een zaak is van kabinets- politiek. Een uitkering ineens van zes procent zou de schatkist 600.000 a 700.000 kosten: het gaat over 2500 man personeel. WASHINGTON, 22 nov. (UPI, ANP) De Indonesische ambassadeur in de Verenigde Staten, Zam Zarin, heeft na afloop van een gesprek met de Amerikaanse assistent-minister van Buitenlandse Zaken, Waiter P. Mc- Conaughy tegenover de pers geconsta teerd, dat de V.S. streven naar een com promis in de kwestie westelijk Nieuw Guinea, dat beide partijen bevredigt, De ambassadeur meent, dat er hoop is op het welslagen van de pogingen der V.N. om rechtstreekse onderhandelin gen tussen Indonesië en Nederland te bevordern. Op een desbetreffende vraag antwoordde Zain, dat Indonesië „op recht probeert een vreedzame regeling "■""""""li",,iiiinmm,mm,miiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiii Advertentie dealer voor Haarlem en omstreken Na een aanvankelijk tussen werkge vers en werknemers bereikte overeen stemming, waarbij naar verluidt zelfs een acht tot tien procent verho ging zou zijn aanvaard, zijn echter de rijksbemiddelaars slechts bereid geble ken aan zes procent hun goedkeuring te verlenen. Dan moest echter de Staats secretaris bovendien een verklaring af leggen, die een machtiging tot die uit kering op gr-nd van de financiële posi tie van radio en T.V. zou inhouden. Mr. Scholten lijkt wel formeel te heb- I ben vastgesteld dat inderdaad de finan ciële positie van radio en T.V. deze uit kering mogelijk zou maken, want hjj liet tevens uitkomen dit was het /oor- )0PEN HAAG, 22 nov. In de staats- ^et'j is vanmorgen een prijs van hon- hu» uizend gulden gevallen op lot num- liN 1250. Twee series van dit lot blij- <iv. ju Amsterdam te zijn verkocht. De Ito-'Tge vier series respectievelijk in bi., erdam, Den Haag, Enschede en Til- (Advertentie) 8ARTEUORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 D$ESTRaat (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL. 223596 Verwachting tot donderdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) weer met vannacht, voorna- 'Uk in het noorden van het land, aan lichte vorst. Morgen overdag tn"Vankeiijk vrij zonnig, maar later tvina bewolking. Zwakke tot matige Vp? Tussen zuidoost en zuid. Onge- dezelfde middagtemperaturen. Donderdag: 8.13-16.40. Maan: 17.58-8.53. St, Ation; max min V^bHurger |^burg Weer: temp temp neersi gisteren 24 ui onbew. 4 0 0 onbew. 3 —2 0 onbew. 6 4 0 onbew. 2 —6 0.2 onbew. 4 —1 0 onbew. 6 —3 0 onbew. 5 —1 0 onbew. 6 3 0.1 licht bew. 7 4 0 mist 4 3 0 mist 8 2 0 onbew. 5 —1 0 onbew. 10 3 0 onbew. 4 —5 0 half bew. 16 1 0 onbew. 2 —5 0 geh. bew. 1 —2 licht bew. 3 —5 licht bew. 3 —5 0 (Advertentie) Grot ,UARLE-VIS BONTHUIS Houtstr. 7, Haarlem, tel. 11718] De Russische tegenstand is gericht te gen de uitbreiding die door de Ameri kaanse amendementen werd gegeven aan de resolutie. De oorspronkelijke ver sie, ingediend door Libië, Ceylon en de V.A.R. gaf secretaris-generaal Oe Thant de bevoegdheid op te treden tegen de Katangaanse regering. Met de Ameri kaanse amendementen zou Oe Thant de bevoegdheid hebben gekregen op te tre den tegen alle rebellie tegen de cen trale regering, waar dan ook in de Con go. Stevenson voegde Zorin toe: „U zegt dat wij allen verplicht ziln uw versie van het V.N.-beleid in de Congo te aanvaarden, omdat u anders niet mee doet. Dat spijt mij zeer, omdat ik geen bewondering kan hebben voor dicta tuur in welke vorm dan ook. Het spijt mij zoveel te meer vanwege de ge volgen voor de Congo." Volgens de Amerikaanse amendementen zou Oe Thant de bevoegdheid hebben gekre gen om overal in de Congo wapens en vliegtuigen te doen verwijderen als hij dat noodzakelijk achtte. Voorts zou het Congolese leger opnieuw geschoold worden en gereorganiseerd, zodat het de taak van het V.N. leger zou kun nen overnemen. De Congolese minister van buitenland se zaken, Justin Bomboko verklaarde dat hij verheugd was over de Ameri kaanse amendementen. Hij constateer de, dat als men werkelijk de Congo een dienst wilde bewijzen, men de Ameri kaanse voorstellen moest aanvaarden. LEOPOLDSTAD Premier Adoela van de Congo is door de gizengistisehe afgevaardigde Thomas Moekwidi van de Afrikaanse solidariteitspartij in het parlement aangevallen voor zijn toe spraak waarin hij gezegd had „zich te schamen" voor het Congolese leger. Moekwidi zei. „Deze toespraak is hoog verraad en een ernstige belediging aan het volk. Er blijkt zonder enige twijfel uit, dat de regering niet van plan is op te treden tegen Katanga zoals door de beide kamers is verzocht. De regering moet ons een duidelijke verklaring ge ven over haar bedoelingen met betrek king tot het vraagstuk Katanga. Het is onzin om het leger tijdens zijn opmars naar Katanga een spaak in het wiel te steken onder het valse voorwendsel van een „muiterij." Moekwidi doelde hiermee op Adoeia's verklaringen over de muitende soldaten in Loeloeaburg, Albertstad en Kindoe. „Zelfs al was het muiterij, is het dan nog aanbevelenswaardig op dit moment dat de politiek de uiterste omzichtigheid eist, dit openlijk bekend te maken?" zo ging Moekwidi voort. „Aan alle Congolezen moeten de in cidenten te Kindoe en Albertstad als een moedwillige manoeuvre van de V.N. toeschijnen om de opmars van onze sol daten tegen Katanga te stuiten, i PARIJS, 22 nov. (Reuter) Abdel- krim Khatib, de Marokkaanse minister voor Afrikaanse zaken, heeft aan jour nalisten in Parijs gezegd te verwachten dat de Franse autoriteiten de Algerijnse opstandelingenleider Mohammed Ben Bella begin volgende week zullen vrij laten. Khatib is meermalen naar Parijs ge vlogen om namens koning Moulaï Has san op te treden inzake de kwestie der Algerynse gevangenen. Hij zei ook dat de aanwezigheid van Ben Bella bij her vatte onderhandelingen gewenst zou zijn maar dat dit geen voorwaarde was voor die eventuele hervatting. Khatib wilde bezoeken brengen aan Ben Bella die met twee gezellen, Aït Ahmed en Mo hammed Khider, in een ziekenhuis in Garches is ondergebracht, en de twee andere opstandelingenleiders, Moham med Boudiaf en Rabah Bitat, in de Fres- nes-gevangenis in Parijs. Volgens de goed geïnformeerde zegs lieden zou Gromyko de Noor ervan hebben pogen te overtuigen, dat Noor wegen met vuur speelt door met West-Duitsland samen te werken en lid van de NAVO te zijn. De Rus had vooral bezwaar tegen Westduitse be voorradingsbases in Noorwegen. Lange zou, hierop reagerend, scherp zijn standpunt uiteengezet hebben. Het gesprek Lange-Khroesjtsjev zal naar all waarschijnlijkheid niet in Siberië, doch te Moskou plaats vinden en wel op 2 december. De Sovjet-leider is dan terug van zijn bezoek aan de pas-ontgonnen gebie den van Siberië gestitueerd nabij Novosibirsk. Overmorgen ontmoet Khroesjtsjev daar, zoals bekend, de Finse president Kekkonen. Volgens zegslieden gingen Lange en Gromyko niet in op de specifiek Russisch-Finse aspecten van het pro bleem, maar concentreerden zij zich daarentegen op de in de Sovjet-nota gestelde aantijgingen die tegen Noor wegen en andere Scandinavische Ian den gericht waren De Russen hebben de Noren, Denen en zelfs de neutrale Zweden ervan beschuldigd dat zij West-Duitsland helpen bij de militaire maatregelen die dat land volgens de communisten in het Oostzeegebied neemt. HELSINKI De president van Fin land, Urho Kekkonen, is vanmorgen naar Novosibirsk in de Sovjet-Unie ver trokken voor een gesprek met premier Khroesjtsjev. De president maakte de reis gedeeltelijk in een auto en gedeel telijk per trein. Hjj wordt vergezeld door de ministei van buitenlandse za ken, Ahti Karjelainen. KOPENHAGEN De Noorse minister van defensie, Gudmund Harlem, heeft in de Deense hoofdstad verklaard: „Niemand hoeft te denken dat Noor wegen zich uit de NAVO zal laten ver drijven Als iemand dat toch denkt, als iemand de hoop koestert dat hij ons bang kan maken, dan heeft hij op hel verkeerde paard gewed". De Noorse minister vroeg zich, spre kend voor leden van de Deense „NAVO- vereniging", af, wat er de reden van zou kunnen zijn dat Scandinavië plotse ling zo'n grote rol is gaan spelen in de Russische politiek. „Is het slechts een zenuwenoorlog of steekt -r iets riëels achter? Ik denk dat wij de situatie van vandaag beter begrijpen als wij uitgaan van de opvatting dat de Russen oprecht ongerust zijn over hun eigen militaire veiligheid". HOLLANDIA, 22 nov. (ANP) Van morgen is het chartervliegtuig met aan boord gouverneur Nelsoa Rockefeller, zijn getrouwde dochter Mary Straworid- ge, zijn perschef en lijfwacht, alsmede veertien buitenlandse journalisten, foto grafen en filmoperateurs na een half uur oponthoud alhier doorgevlogen naar Merauke. Op het vliegveld Sentani was het gezelschap begroet door gouverneur Platteel, die aan de hand van een grote landkaart een uiteenzetting gaf van het geen Michael Rockefeller en Wassing is overkomen. Dr. V. de Bruyn, advi seur bevolkingszaken en een goede ken nis van Michael was hierbij aanwezig. Dr. de Bru.vn is eveneens met de Dako ta naar Merauke vertrokken. De marine in Biak heeft een proef ge nomen met een marinier die in het wa ter sprong en zich eveneens drijvende hield met twee lege jerrycans, zoals Michael dit heeft gedaan. De jerrycans werden door de radar van een tot dat doel ingezet verkenningsvliegtuig opge merkt. Dit was voor gouverneur Rocke feller enigszins hoopgevend, daar de aan de zuidwestkust patrouillerende toe stellen niets dergelijks ophetradarscherm hebben waargenomen. Bovendien schijnt Michael niet vijftien mijl uit de kust maar zelfs minder dan twee mijl van de wal in zee te zijn gegaan. „Gouverneur Rockefeller zei voor zijn vertrek naar Merauke: „Mijn doch ter Mary en ik zijn zeer tevreden, dat het gouvernement alles doet wat in zijn macht ligt. Wij zijn hiervoor zeer dank baar." Gouverneur Platteel zei dat alles in het werk wordt gesteld om de ve'rmis- te alsnog te vinden. Het betrokken ge bied wemelt van asmat-prauwen en pa trouillevaartuigen en Papoea-patrouil les terwijl bovendien nog een Beaver- watervliegtuig van de Kroonduif en twee Cessnavliegtuigen, waarvan een van de zendings-luchtvaartvereniging deelnemen aan de opsporing. De vlieg tuigen scheren zeer laag over het wa ter en de kuststreek. Voorts zijn een Neptune-vliegtuig van de marine, met radar uitgerust, en een Australische Catalina in de lucht. Gouverneur Rockefeller ontmoet donderdag de heer Wassing, de reisge noot van zijn zoon. De heer Wassing is naar Merauke gedirigeerd voor het geven van inlichtingen uit de eerste hand. Advertentie te bewerkstelligen". Het zich wijzigen de klimaat in Nederland is daar gun stig voor, zo meent hij. Intussen zijn in de Assemblee weer verschillende vertegenwoordigers van lid-staten aan het woord geweest. Tegen over de houding van Cuba, welks verte genwoordiger weinig genuanceerd ,,de soevereine rechten van Indonesië" in westelijk Nieuw Guinea erkent en tegen over het standpunt van Malakka dat voor „ernstige onderhandelingen" tus sen Nederland en Indonesië pleit, staat het oordeel van Israël. Dit land neemt dat het Nederlandse voorstel „volkomer overeenstemt" met de letter en de geest van de verklaring, die de Assem blee vorig jaar over het toekennen van onafhankelijkheid aan gekoloniseerde gebieden heeft uitgegeven. Maiakka's vertegenwoordiger Dato Nik Ahmed Kamil had ook gesteld, dal de assemblee geen oplossing aan de hand mocht doen die gewenst werd door de een, maar verworpen door de ander Tevoren had Iraks vertegenwoordi ger in de assemblee gezegd, dal Nederland, „onder de dekmantel van zelfbeschikking, via de V.N. een manier wil vinden om zijn invloed in West frian te handhaven". Irak is een van de 34 Afrikaanse en Aziatische landen die maandag een ont werp-resolutie hebben ingediend, waarin de oprichting van een V.N.-commissie van zeventien leden wordt gevraagd om te onderzoeken welke vorderingen de gebieden zonder zelfbestuur naar on afhankelijkheid maken. De Libiër dr. Fokini gai zijn steur aan het Indische voorstel van maandag tot nieuwe onderhandelingen tussen Ne derland en Indonesië. De Witrus Kise- lef noemde het Nederlandse voorstel ,een tactisch trucje". Farid Chehlaou van Syrië noemde het ondenkbaar dat West-Irian, als deel van Indonesië, vrij over 'ijn lot zou kunnen beslissen. Nederland bezet nog steeds een stuk Indonesisch grondgebied, dat naar he« moederland moet terugkeren". koopt U dagelijks bij de Ons MELKKROP is een tractatie hii ii ii ii ti iiiiiiiiiiin mi mi min hui ii in ii in nu in ii ii mi ii ii ij'. SCHIPHOL, 22 nov. Gistermiddag is hier de Italiaanse prins Scipione Borghese (op de foto in het midden met zijn vrouw, prinses Maria Carla Sanjust di TeuJada-Borghese. per vlieg tuig uit Rome aangekomen.' Het echt paar werd begroet door de heer J. W. Slotemaker van de afdeling speciale diensten van de K.L.M. Terstond na de aankomst vertrokken prins en prinses per auto naar paleis Spestdpk. Naar verluidt zou dit in korte tpd het tweede bezoek van prins Scipio Borghese aan onze koninklijke familie zpn. Twee weken geleden heeft hij met prins Bemhard aan een jacht deelge nomen. o„®.c'P'0ne is de jongste broer van de 38-jarige prins Alessandro Borghese, die tydens de Olympische spelen in 1960 enkele malen onze koninklijke familie in Italië ontmoette. MOSKOU-WASHINGTON 22 nov. (UPI) De conferentie tussen de Ver enigde Staten, de Sovjet-Unie en En geland over het staken van kernproe ven zal op 28 november in Genève wor den hervat. De Russische regering heeft gisteren, zoals wij in een deel van onze vorige oplaag reeds meldden, positief gereageerd op een desbetref fend voorstel van Washington en Londen, den. De conferentie in Genève werd af gebroken, toen de Russen begin sep tember plotseling aankondigden dat zj) hun proeven met kernwapens zou den hervatten. Het was duidelijk dat zij hun nieuwe serie proeven al aan het voorbereiden waren, toen hun af gevaardigden nog in Genève aan de conferentietafel zaten. De Amerika nen en Britten waren daarover zeer verontwaardigd. Gisteren heeft het Amerikaanse mi nisterie van buitenlandse zaken een ver klaring uitgegeven, waarin de bereid heid van de Sovjet-Unie om het gesprek te hervatten wordt toegejuicht. Bena drukt wordt echter dat de V.S. zolang geen definitieve overeenkomst tot stand is gekomen, zich gerechtigd achten proe ven met kernwapens te nemen. Het Amerikaanse standpunt houdt in dat de V.S. niet zonder meer akkoord zullen gaan met een nieuw moratorium, dat wil zeggen: niet meer zullen afzien van het nemen van kernproeven op basis van vrijwilligheid er. zonder in ternationale controle. „Wij laten ons niet voor de tweede maal bij de neus nemen", hebben Amerikaanse functio narissen in de afgelopen maanden her haaldelijk verklaard. De Amerikaanse delegatie heeft in middels opdracht gekregen naar Genè ve terug te keren.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1961 | | pagina 1