Saldi banken ruim boven het aan te houden gemiddelde DE GEHEIMZINNIGE STER 7. DE LAATSTE SLAG Alfredo DAGPUZZLE M ZWITSERSE ;1Il 1 j 'm Schatkistsaldo toegenomen met f40 miljoen tot fl.50 miljoen La flfoire (fes qrancfes fiqueurs jraticaïses Rigueur Voetbal-politiek van Oostduitsers Jimmy GREAVES voorlopig nog „buiten spel" Hockeyprogramma voor zondag s De misdaad van Richard Ross Veilig Verkeer propageert veiligheidsgordel WOENSDAG 22 NOVEMBER 1961 PAGINA 4 «iJmfl ill %-^lflia.iiuu»' ra; a Weekstaat Nederlandsche Bank Importeurs IssSt^'acobus boelen) Courses Hilversum In Australië Laatste loodjes voor tennismatadoren Russische kernreactor voor INDONESIË Let op, mevrouw! FELISOL écht kleurecht Koffiemelk en room iets duurder HBB KEIZERSGRACHT 706 AMSTERDAM A/oHti'es i/ooh fte/e*m wonAf-fteuBf utoétfjper: AJeews Pjeej keó tfBB- Beit PBpPH- eepy troef-D buzefyehnuskf- Hoor- :2£K.be/etffiesPj bekeertC Poot- f-sfe -éxyberH. Het- outiste Bk, yroots-Séo' ttep&f- (/tut, Adefetjawufy/ £*Cs MY f stuffs/'/ kt iuer~ DE AVONTUREN VAN KUIFJE EN BOBBY door HERCÉ 43 De laatste trossen zijn tosgesmeten. Hef ogen blik van verf rekken is aangebroken.langzaam verwijoferf hef schip zich var? cfe kdcfeDe Aurora kiesf hef ruime sop op zoek naar de meteoorsteen... luisterde naar eer? radioreportage, betreffende het vertrek vart het pootschtp Aurora. Ha!... tk wens hen vee! ge tuk... U bent er nog al zeker van^jjat ze niet zullen r^Aslagen! Mijn beste vriendd beni nu toch tang genoeg mijn secretaris, om te wetendat de Bank Bohlwinkel alleen maar financiert, als succes verzekerd is iiDe "Peary "zal slagen Ge/oof mijde Aurora heeft geen schijn van «- kanstk hoop het, meneer Bohlwinkel ik hoon/zr^het... Ja, ik weet het wel de Aurora is eerder vertrokken, dan ik verwachtte. Die stomme Hay ward werkte zijn karweitje weer eens slecht af Maar: ik heb mijn voorzorgen genomen O.zoveel ie beier!... Kijk, vriend, onder het voorwend sel van een wetenschappelijke expeditie wii ik proberen die meteoorsieen in mijn bezit te krijgen. Dan heb ik dat onbekend metaaldat Professor Kaiys ontdekteDaar staan we mi/ttoenen uit, mi Pioenen ik ERIC DE NOORMAN Zaak-Stalmann noe: niet afgehandeld door RICO BULTHUIS Gevaren in de winter (Advertentie) I I .:''J MALMë, 22 nov. Vandaag wordt in Malmö de beslissingswedstrijd gespeeld tussen Vorwarts, de ploeg van het Oost duitse volksleger, en de Glasgow Ran gers uit Schotland, in het toernooi om de Europese voetbalbeker. De Oostduitse voetbaifunctionarissen wilden van deze gelegenheid gebruik maken om het Zweedse publiek te ver tellen, dat de Zweden de nederlaag met 2-1 die zij onlangs tegen Zwitserland le den in een beslissingswedstrijd in West- Berlijn voor een plaats in het toernooi om de wereldbeker, te danken hadden aan het schandelijk gedrag van het Westberlijnse publiek. Via de luidspre kers van het stadion te Malmö, wens ten de Oostduitsers hun verontschuldi- fingen aan te bieden en uit te leggen, at Zweden alleen maar had verloren door de, door de NAVO geïnspireerde steun welke het Zwitserse elftal was ge geven. De Zweedse organisatoren hebben het Oostduitse aanbod afgewezen. LONDON, 22 nov. De Engelse Lea gue heeft geweigerd de registratie van Jimmy Greaves als speler van Totten- ham Hotspur te aanvaarden. Tottenham heeft Greaves zondag gekocht van de Italiaanse voetbalclub Milaan. Alan Hardaker, de secretaris van de league, maakte bekend, dat het bestuur van de league tot de conclusie was ge komen, dat er voldoende redenen wa ren de registratie van Greaves niet te aanvaarden zonder een volledig onder zoek. Dit onderzoek zal worden uitge voerd door het bestuur, doch zonder het lid Joe Mears van Chelsea, daar deze club ook heeft getracht Greaves van Mi. laan te kopen. De eerste zitting van de commissie van onderzoek zal op 3 de cember worden gehouden. Hangende het onderzoek kan Greaves niet worden opgesteld door Tottenham in laague-wedstrijden. Wel zou men hem kunnen laten spelen in wedstrijden van de z.g. reserve-league. HILVERSUM, 22 nov. De uitslagen van de dinsdag te Hilversum gehouden dravertien luiden: Aafke Williams-prijs, 2040 meter: 1. Zoranus Axkit, J. Wagenaar jr. 3.05.3 1.31.7. 2. Xandover. 3. Zorro d'Aster. tot. winn. 2.40, pl. 1.30 1.90 1.30, cov. 7, gek. 5.30. Matadorenprijs, 2000 meter: Eerste serie: 1. Vrjjdag, A. R. Nottelman 2.49.6 1.24.0. 2. Uranie. 3. Qui Suit, tot. winn. 1.40, pl. 1.10 1.20, cov. 2.10, koppel 1.80. Tweede serie: 1. Har- ley, J. van Dooyeweerd 2.50.0 1.24.2. 2. Jour de Java. 3. Sunny Williams, tot. winn. 4.10, pl. 1.90 2.-, cov. 7.10, koppel 4- Acrobaatprjjs, 2400 meter: 1. Zenithy Hollandia, S. H. Siderius 3.34.2 1.30.8. 2. Xeres. 3. Shim P. tot. winn. 2.50, pl. 1.50 2.- 2.50, cov. 5-, koppel 620. Aerolite b-prjjs, 2400 meter: 1. Yas- mine, P. A. Strooper 3.29.6 1.26.6. 2. Zil verfazant S. 3. Yucatan Hanover. 4. Verite D. tot. winn. 2.70, pl. 2.10 2.90 3.50, cov. 6.40, koppel 6.-. Yasmine liep buiten weddenschappen. Adonis Silk b-prijs, 2000 meter: Eerste afd. 1. Ynno Con Dios, J. van Dooy- weerd 2.52.8 1.26.4. 2. Winny Cliff. 3. Unita Zora. tot. winn. 3.50, pl. 1.60 6.70 1.90. cov. 25.80, gek. 24,90. Tweede afd.: 1. Walter Mitty, P. A. Strooper 2.53.5 1.25.0. 2. Yvonne Hollandia. 3. Upupa S. tot. winn. 3.20, pl. 1.40 1.30 4.90, cov. 3.90, gek. 5.20. Alaska-prijs, 2900 meter: 1. Xenocraat, P. A. Strooper 4.11.9 1.25.7. 2. Victor Emanuel. 3. William Z. tot. winn. 3.50, pl. 1.10 1.20 1.30, cov. 3-, gek. 6.60. Finale van de Matadorenprjjs, 2000 meter: 1. Vrjjdag, A. R. Nottelman 2.48.6 1.23.5. 2. Umber. 3. Sunny Willi ams. tot. winn. 1.40, pl. 1.10 1.90 1.90, cov. 7.20, gek. 8.50. Totale omzet: f 111.465,-. ADELAIDE, 22 nov. De halve fina les van het herenenkelspel in de tennis kampioenschappen van Zuid-Australië, zijn bereikt door de Australiërs Rod La- ver, Neale Fraser en Roy Emerson, en de Indiër J. Mukeijea. De halve finales damesenkelspel gaan tussen Darlene Hard, Margaret Smith, Lesley Turner en Yolanda Ramirez. AMSTERDAM, 22 nov. De week staat van de Nederlandsche Bank per 20 november geeft geen spectaculaire veranderingen te zien. De grootste mu tatie vertoont het saldo van de schat kist, dat op 1159 min, veertig mil joen gulden hoger ligt dan op 13 dezer. Er blijken nog altijd grotere belasting ontvangsten te zijn dan uitgaven door de staat. Verder valt op de mutatie in de re kening .andere ingezetenen". Deze was vorige week gestegen met 23 min tot 194 min. Thans valt een daling te constateren van 25 min tot 169 min. De chartale -irculatie daalde met slechts 11 min tot 4865 min. Hierin ziet men reeds de voorbode van de Sint-Nicolaas uitgaven. Uit overdracht van deviezen kwam 7 min in de markt, maar door het vervallen van wissels aan de Nederlandsche Bank verkocht, werd 6 min. aan de markt onttrokken. Het tegoed van de banken bij de een trale bank wijzigde slechts weinig, na melijk met 6 min, waardoor het daal de tot 564 min. De Nederlandsche Bank heeft besloten het kasreserveper- centage voor de periode van 22 novem ber tot en met 21 december a.s. onver anderd op zes te houden. Daar hier mede circa 400 min. gebonden wordt, liggen de banken ruim boven hun aan te houden gemiddelde. De geldmarkt blijft zeer ruim, dag geld tente is ongewijzigd ly4 procent. In verband met de a.s. Sint-Nicolaas- en ultimo-opvragingen, verwacht men in geldkringen geen verdere verlaging van de daggeldrente op korte termijn. EERSTE KLASSE Heren Westen. Kampong-Leiden, SCHC-Amsterdam, TOGO-HDM, BMHC-Hilversum, Laren-DSHC. Zuid: Keep FitVenlo, Zwart MOP, EMHC-Breda, Tilburg-HTCC. Oost: Zwolle-Almelo, PW-BKS, Nijmegen-Arn- hem, Upward-Union. Noord: Gro- ningen-LHC, HVA-GHBS, HMC-Mep- pel, Daring-Gron. Studs. Dames West: Alliance-BDHC, RBC- Laren, Amsterdam-Be Fair, Gooi-Kie- viten. Zuid: Venlo Girls- Push, Were Di-'s Hertogenbosch, EMHC-Breda, Forward-Oranje Zwart. Oost: Deventer -Zwolle, PW-Quick, Nijmegen-EHV, Hengelo-Union. Noord: Groningen-LHC HVA-GHBS, HMC-Meppel, Daring- GCHC. MOSKOU, 21 nov. (UPI) Het Rus sische makelij, bestemd voor weten- gedeeld dat een kernreactor van Rus- sischem akelijk, bestemd voor weten schappelijk onderzoek, is geïnstalleerd in de Gadjah-universiteit van Djakarta. Volgens ,,Tass" is het de eerste reac tor van dit type in Azië. De levering van de reactor had plaats krachtens het Russisch-Indone- sische verdrag voor wederzijdse eco nomische en technische bijstand, dat verleden jaar werd ondertekend door premier Khroesjtsjev en president Soe- kamo. in i ïooo Activa: Goud Buitenl vord goud en deviezen Bult betaalmldd. Vord buitenl gulo Wiss in disc Wiss gekocht Voorsch rek ert 11 Voorsch Rijk Neder) munteD Diverse rek flllivi: Bankbiljetten Rijks schatkist Saldi Bank In Nea Saldi andere ingezet Saldi bult clrc t Saldi and nlet-lng Saldi buit gelds Diverse rek Nederl schatk pap buit clrcui banken Muntbilj door de staat In circulatie gebracht Tot goud en dev W v conv dev netti Percentage goud en deviezen Toelichting: (1) waarvan uit hoofde liq. bilat. ak koorden 13/11 5.697.611 573.732 194 15.248 16.278 557.561 5.770 22.006 8.035 4.876.366 1.118.884 570.149 193.781 67.306 7.110 10.500 52.793 36.400 67.358 6.165.469 563.426 91.62 91.74 (Advertentie) Textielgoedaren met het FELISOL-etiket zijn kleurecht! Let U dus voortaan op FELISOL. DEN HAAG, 22 nov. Tot nu toe werd aan de zuivelindustrie een tege moetkoming in de op koffiemelk en room verschuldigde omzetbelasting ge- door op de zuivelwaardeheffin, geven van het produktschap voor zuivel een aftrek toe te staan. Blijkens een giste ren in de Nederlandse staatscourant ge publiceerde beschikking van de minis ter van Landbouw en Visserij wordt deze aftrek thans ongedaan gemaakt. Een kleine prijsverhoging kan hier van het gevolg zijn. Deze zal voor de verbruiker beperkt blijven tot circa twee cent per flesje van 0.4 liter kof fiemelk en tot ruim een cent per flesje met 1 8 liter room. De prijs van kof fiemelk en room is dan met ingang van 3 december gebaseerd op de z.g. verrekeningsprijs van consumptie- melk. De minister heeft geen aanleiding ge vonden het advies van het produktschap voor zuivel de heffingen op koffiemelk en room ongewijzigd te laten, op te vol gen. (Advertentie) Copyright Casterman 20/11 5.697.611 577.699 208 15.249 10.729 557.354 5.865 21.527 6.646 1.865.487 1.158.636 564.478 169.106 62.673 7.274 11.611 54.013 36.600 67.413 6.172.609 566.296 73. tRazend snel denkt Allan na. Wanneer hij het hem nu niet ver telt, zal Attila het zelf ontdekken en zo kalm mogelijk zegt hij: „Ge ziet juist, o bron van wijsheid. Ik maakte me ongerust of Eric de Noor man nog wel veilig op Padmonds burcht Zou zijn en daarom zond ik..." „De Noorse koning is ontsnapt!" roept op dat moment de boodschap per, die in volle ren nadert. Dan ziet de man, wie naast Allan staat en schrikt merkbaar. Met vonkenschietende ogen van woede treedt At tila snel naderbij. „De hond der honden is ontsnapt?" bijt hij de ruiter, een Heruli, toe. „En waarom zond Allan Khan u naar Padmonds burcht?" De boodschapper gluurt weifelend naar Allan. „Ge kunt spreken," zegt deze, begrijpende, dat zwijgen de zaak er niet beter op maakt. Maar het hart klopt hem in de keel, als de ruiter naar waar heid antwoordt: „Ik moest de Noorse koning overbrengen naar het kamp van Allan Khan." „En waartoe dat?" prevelt Attila met een weinig goeds voorspellend lachje. „Het was mijn bedoelingbegint Allan snel, maar met een grauw legt Attila hem het zwijgen op. „De boodschapper zal antwoorden, Heruli Deze haalt schutterig de schou ders op. „Antwoord, jakhals", sist Attila. „Snel of de langzame dood voor u". Hulpeloos en in het nauw gedreven poogt de krijger een ant woord te bedenken zonder zijn meester of zichzelf te verraden. Maar het antwoord zal nooit komenWant op dat moment wordt de spanning Allan te machtig. Hij begrijpt, dat Attila de waarheid toch aan de weet zal komen en over de gevolgen daarvan voor hemzelf maakt hij zich geen illusie. Met een ruk flitst zijn zwaard uit de schede. „Ge laat me geen keus, Attila," snauwt hij schor. „Het is thans: gij... of ik." En bliksemsnel springt hij op de Hunnenheerser toe. Pl B COPENHAfif MOCO o (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 22 nov. Volgens de ministers Marijnen van Landbouw en Visserjj en Beerman van Justitie heeft de Duitse justitie in de zaak van Otto Stalmann, hoofd van de afdeling buitenlandse handel van het ministerie van Voedelvoorziening te Bonn, haar standpunt nog niet bepaald. De bewinds lieden delen de Eerste Kamerleden Baas en Van de Vliet (VVD) dan ook mee op de door hen over deze zaak gestelde vragen niet te kunnen ingaan. De senatoren hadden bij de bewinds lieden geïnformeerd naar de juistheid van berichten in de Duitse pers, dat het op grond van mededelingen van mi nister Marijnen aan de regering in Bonn ingestelde strafrechtelijke onderzoek heeft geleid tot de conclusie, dat dr. Stalmann zich niet aan laakbare of strafbare handelingen heeft schuldig ge maakt. De ministers beamen desge vraagd, dat begin oktober een Neder lander waarvan men vermoedde, dat hij zich had schuldig gemaakt aan over treding van het deviezenbesluit 1945 en belastingontduiking, gedurende zeven dagen in voorlopige hechtenis heeft ge zeten. Dit vermoeden is gerezen tijdens een ondervraging van de betrokkene in verband met de zaak-Stalmann. (Advertentie) 31 Wat zit er achter? Vergif, zei Ross laconiek. Nou ja, dat merk ik, maar... Weer trok de inspecteur zijn schouders langzaam op. Dan zei hij zachtjes, opdat niemand hem verder zou kunnen horen: Ik kan me vergissen, maar ik meen dat ik de bewijzen in mijn zak heb zitten. En? Moord. Zo. Parket? Het was geen aanduiding voor een plaats in de opera, maar het begrip parket omvatte in dit geval heel iets anders. Eerst eens even aanzien, vond Ross. Ik kan me vergissen, maar dan vergis ik me tevens in mezelf. De dokter knikte overtuigend, alsof hij deze redenatie ten volle begreep. Hij vroeg nog, waarom deze heer „om zeep" was gebracht. Tja dokter, ja., dat is het nou juist. Het kén zelfmoord zijn, maar ik zou ook regelrecht naar de moordenaar kunnen lopen en het bewijs onder zijn neus houden, maar als ik me vergis, dan verspeel ik mijn kans. Nah.u ziet maar, riep Nooten de Wael. Komt er een fotograaf? Nee, die zou de blunders van de keukenmeid kieken, merci. Kom, we zullen deze signeur eens laten open maken en dan hoort u het vanmiddag nog wel van ons. Bent u hier alleen? Nee, ik heb Bridee bij me, de commissaris wees hem aan. Ik vind dat toch zo'n beroerd ventje, zei de dok ter. Nou. tot kijk meneer Ross. Hij ging naar de deur en wenkte de mannen, die snel en vakkundig het dode lichaam op de brancard bonden. Ofschoon er nu geen dode meer binnen was, sloot Ross de kamer nogmaals af. Beneden had zich een troepje mensen verzameld, die op de open klep van de ziekenwagen waren afgekomen. Een slagers jongen leunde ver over zijn rieten mand en vroeg Wat hettie? Niemand gaf antwoord en toen de wagen was dichtgeslagen en wegreed, verspreidden de mensen zich, alleen mevrouw Haye bleef staan. Mevrouw Weber keek met een smartelijk gezicht de ziekenauto na en maakte een groetend gebaar met haar handen. Toen zag ze haar pensiongast en wilde op haar toetreden, maar Ross was haar voor. Hij had een foto van deze vrouw met het sneeuwwitte haar op de kamer gezien. De inspecteur liep met mevrouw Weber mee de stoep af en nog voor de naderbij ko mende mevrouw Haye kon worden ingelicht, liet hij zich voorstellen. Ahh'h mevrouw Haye, goed zo. Gaat u even met me mee mevrouw, ik had u graag willen spreken. Haastig en uiterst nieuwsgierig, wilde de juist aan gekomene weten, of Nellie een ongeluk had gekregen, maar Ross maakte een einde aan het gesprek, dat de hospita met een „nou moet u toch eens horen" had ingezet. Hij verzocht om de sleutels en ging mevrouw Haye voor naar boven. Tot zover was alles vrij normaal, maar toen Ross de kamerdeur van de huurster open de en haar verzocht om binnen te treden, veranderde de situatie. Wat moet dat betekenen méneer? vroeg ze op hoge toon. Hij glimlachte. Zij ging door met een ver ontwaardigd betoog, dat ze niet gediend was van een formele insluiping en dat geen mens het recht had haar kamers ongevraagd en ongenood te betreden. Ik wel, zei Ross kalm. Gaat u zitten mevrouw. Ze gmg met zitten en Ross was eenvoudig gedoemd tot een uiterlijk vertoon van zijn macht. Hij haalde zijn identiteitsbewijs te voorschijn en wees haar een stoel. Hijzelf ging met zijn rug naar de ramen voor haar staan. Toen deelde hij haar in korte bewoor dingen mee, dat er met de heer Lucas een ongeluk was gebeurd, dat helaas de dood tengevolge had ge had. Mevrouw Haye sloeg de handen aan het gezicht en gaf een kreet. Wat heeft u hier gisteravond of vannacht in huis gehoord, wilde hij weten. Ze moest hem teleurstellen. Jammer, ze wilde hem zo graag behulpzaam zijn, maar ze was niet bij mach te aat te doen, want ze was een week lang niet thuis geweest. Het was begrijpelijk, dat inspecteur Ross ge vacantie genomen van haar drukke werkzaamheden en het viel haar niet mee, dat ze nu zo zonderling ontvangen werd. Ze vond het eerlijk gezegd, niet net jes. Ik pretendeer zulks niet, zei Ross, ik ben niet netjes, het spijt mij. En wat /enst u van mij te weten, meneer? Vertel u mij eens iets over uw arbeid mevrouw. Ik meen, dat u boekjes heeft geschreven over Gods dienst en zo... Mevrouw Haye gaf te kennen, dat ze het verband niet begreep, maar ze wilde de heer Ross... heet u zo niet?... wel ter wille zijn. Heel graag, antwoordde Ross en hij luisterde. Mevrouw Haye was voorzitster van een moderne en vooruitstrevende vereniging, die ten doel had, de westerse en de oosterse Godsdiensten te verbinden. De Godsdienst of het geloof kwam er niet meer op aan, doch wel de levenshouding. Ross .creeg compleet les in fatsoen. Onmerkbaar glimlachend slikte hij de medicijn. Hij informeerde terloops naar haar mede werkers en naar de kennissen waar mevrouw zo pret tig gelogeerd had. (Wordt vervolgd) MAATSCHAPPIJ VAN LEVENSVERZEKERING EN LIJFRENTE Herengracht 500 Amsterdam Telefoon 37171-35095 UTRECHT, 22 nov. Het kernthema van de actie van het Verbond voor Veilig Verkeer in december is „Winter- gevaren". Duisternis, mist en gladde wegen vragen juist in de wintermaan den extra oplettendheid van de wegge bruiker en daarom wil het verbond de aandacht nog eens vestigen op de in dit jaargetijde in acht te nemen „leef regels". Met name wordt daarbij ook geattendeerd op het belang van anti slipcursussen en van goede banden. Er varingen in binnen- en buitenland lieb- be voorts geleerd, dat automobilisten bij slippartijen dikwijls om het leven komen doordat zij uit de wagen worden geslingerd. Het verbond onderstreept daarom het belang van een goede vei- iigheidsgordel. Het „gezien-worden" speelt in het winterverkeer een belangrijke rol. Daarom vestigt het verbond nogmaals de aandacht op de bepaling, dat bij mist overdag groot licht moet worden gevoerd. De voetganger wordt aangera den, zich 'c avonds bij voorkeur niet in donkere kleren op spaarzaam verlichte wegen te begeven. Het verbond maant gastheren en gastvrouwer, mede met het oog op de naderende feestdagen, rekening te hou den met bezoekers, die na afloop van het gezellige avondje weer achter het stuur moeten stappen. LETTERGREEPRAADSEL Horizontaal en vertikaal woorden invullen: 1. alleenspel; 2. P in Zwitserland: 3. ron'dzwervend s pebewoner; 4. tiendelig: 5. vernoem digingsteken; 6. hondenverblijf- Oplossing 21 november: Horizontaal: 1. factotum, 2. baks; 3. saai; 4. Bastille; 5. gemee 6. l(ak)ei, vreugde; 7. vele, dros mSi 8. Oranje, z.o.z.; 9. tuinderij, eind; 11. een, pens. Vertikaal: 1 fat, gavotte, 2. a - »c; 3. Chaarn, laten; 4. t.t., 5. oester, Jisp; be' e' 1. ker, ee; 3. Chaam, laten; 4. num; 5. oester, Jisp; 6 tr®in® do0rH Ubaldus, den; 8. mail, zeis; 9- 10. U.S.A., terzijde.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1961 | | pagina 4