Adenauer nooit in V.S. teleurgesteld KENNEDY: „Wij kunnen geen satellieten commanderen" SPAAK BIJ KENNEDY Galvao voelt zich als de Vliegende en pipo Bonn niet tegen landbouw- integratie in de E.E.G. Monsterverbond in Turkije Portugese „kaperkapitein" nu in Brazilië gedetineerd Marie BESNARD valt flauw School voor de show „Vogelschrik-strip" Olifanten op Leidse Minerva Snert-fesfijn Verrassende Westduitse verklaring in Straatsburg HH Amerikaans-Westduits beraad sk f,jo»$e" Noors-Russische onderhandelingen vastgelopen Versnelde tariefs verlaging in EVA - jSfigSjen pipo, Weg vrij voor tweede fase TRUJILLO'S WEG GEPROMOVEERD Drink moet Visserijrechten VOOR DE TWEEDE MAAL ASIEL? WOENSDAG 22 NOVEMBER 1961 PAGINA 7 De Chinezen van Europa WASHINGTON, 22 nov. (Rtr, KNP, UPI) De Westduitse bondskanselier dr. Konrad Aden auer en de Amerikaanse presi dent John F. Kennedy hebben gis- BUITENLANDSE KRONIEK teren hun besprekingen over Berlijn en Duitsland voortgezet. Amerikaanse en Westduitse advi seurs woonden de conferentie bij. Voor de ontmoeting hielden Ame rikaanse en Westduitse ambtena ren een bespreking, die volgens een Duitse woordvoerder voorna melijk over Berlijn ging. Aden auer is nagenoeg hersteld van een lichte griep waarvan hij maandag enige last had. RIO DE JANEIRO, 22 nov. (UPI) De Portugese rebel Hen rique Galvao, die begin van dit jaar het Portugese passagiers schip Santa Maria heeft gekaapt en die onlangs vlugschriften boven Lissabon liet strooien vanuit een gekaapt Portugees lijnvliegtuig, werd de toegang tot Brazilië ge weigerd, toen hij gisteren per vliegtuig uit Dakar te Rio de Ja neiro arriveerde. Hij werd op het vliegveld van Rio gedetineerd, omdat hij niet over een inreisvi sum beschikte. I Bekroond op de XI TRIËNNALE in Milaan Big-Ben pipo is vervaardigd uit de beste kwaliteit Bruyère; het mondstuk is van de fijnste para. Ideale handligging Geen hinderlijke uitsteeksels Gemakkelijk op te bergen Practisch onbreekbaar STRAATSBURG, 22 nov. De Duitse minister van Economische Zaken, Ludwig Erhard, heeft dinsdag in het Europese parle ment voor een verrassing ge zorgd, door in het openbaar de belofte af te léggen, dat het af sluiten van de eerste fase van de overgangsperiode naar de ge meenschappelijke markt van de zes E.E.G.-landen niet zal stranden op de Duitse politiek. i 9* BRAMDEMaV/R.O 1 Turkije heeft sinds het begin van deze week weer een regering. Aan de eerste republiek, gesticht door Ke- mal Ataturk. is vorig jaar mei een eind gekomen door de militaire staats greep, die was gericht tegen het De mocratische partijbewind van Mende- res en Bayar. Zeventien maanden lang hebben de generaals en de ko lonels het land bestuurd. Met het Wetboek van strafrecht in de hand hebben zij getracht de Turkse bevol king weer te onderwijzen in de oor spronkelijke leer van secularisering en sociale hervormingen, die Kemal t'ascha had opgesteld, maar die, naar hun mening, was verraden door de Democraten. Zelfs de terechtssteliing van Menderes en twee van zijn colle ga's heeft niet het gewenste effect ge had. Vooral de plattelandsbevolking, een groot aantal zakenlieden en de in tellectuele traditionalisten zijn niet overtuigd geraakt van het nut van de revolutie. Bij de jongste verkiezin gen hebben zij ge stemd op de enige partij, die zich on bewimpeld uitgaf voor de erfgename Van de Democraten, namelijk de Par tij der Gerechtigheid. De aloude Republikeinse Partij, ^aar de militairen hun hoop op had den gevestigd, slaagde er niet in in de Nationale Vergadering de absolute ^eerderheid te verwerven. In de Se naat werd zij zelfs voorbij gestreefd door de Partij der Gerechtigheid. inds 25 oktober, de dag waarop het Parlement van de tweede Turkse re- Publiek voor het eerst bijeen kwam. eelt er een impasse bestaan. De lei- van de militaire junta, generaal ».Urseh werd tot president gekozen. aar de jonge militairen achter zijn r°on verzetten zich tegen de vorming £an een regering, waarin de Republi- rPnen niet vertegenwoordigd waren. at liefst hadden zij een coalitie van a vier de partijen (dus met ook de ationale Partij en de Nieuwe Turk- artij), Manndi g jl. heelt de 77- arige Ismet Inönii een kabinet ge- ..?rmd' Waarin de Republikeinse Par- en de Partij der Gerechtigheid met di^y ministers zijn vertegenwoor- J Zonder de pressie van het leger nieH i6t k6Sef' dat imPasse bi an2er kon duren, was deze com- nahe waarschijnlijk nooit tot stand omen Haar vermoedelijke levens Ur zal men beter kunnen taxeren, i .pnecr regering Inönü een gede- n', pr°ernm oP tafel legt en. Sjtf jk' wanneer ZÜ aan het werk Tijdens eenluch op het Witte Huis, waar ook Adenauer aanzat, noemde president Kennedy de Westduitse bondskanselier een van de grote man nen van onze tijd, geheel toegewijd aan de verdediging van het Westen en de versterking van Europa. Hij zei dat de V.S. en West-Duitsland gezamenlijk in harmonie voort moeten gaan. Een alliantie is een zeer moeilijk systeem om mee te werken. Onze tegenstan ders hebben het gemakkelijker, omdat zij hun satellieten kunnen comman deren. Wjj zijn allen soeverein en met elkander verbonden en daarom zijn we van elkander afhankelijk zowel als onafhankelijk, aldus Kennedy. Ijl antwoord op de toespraak van de Amerikaanse president zei Adenauer, dat het hem en zijn vrienden na de nederlaag van Duitsland duidelijk was, dat er slechts één weg was om uit de verwoestingen en de chaos te geraken. Namelijk onverbrekelijke banden te scheppen met de landen van de Vrije Wereld en in het bijzonder met de V.S. Mijn hoop en vertrouwen in de V.S. zijn nooit teleurgesteld, aldus de bondskanselier. BONN In goed ingelichte kringen is vernomen, dat het Khroesjtsjev zelf was, die destijds goedkeuring gaf aan de bouw van de muur door Berlijn. De Russische premier zou dit hebben laten weten aan Hans Kroll, de West duitse ambassadeur in Rusland. Kroll werd door Khroesjtsjev ontboden in het Kremlin, vlak voordat hij naar Bonn zou vertrekken om met Adenauer te spreken over de politiek van Duits land in de kwestie Berlijn. Adenauer wilde dit gesprek hebben om beter voorgelicht zijn gesprek met president Kennedy van de V.S. te kunnen heb ben. Kroll zou van Khroesjtsjev te ho ren hebben gekregen, dat Rusland bleef vasthouden aan de eis dat Berlijn tot een vrije stad gemaakt moest worden. De Westduitse am bassadeur had echter opgemerkt, dat Khroesjtsjev een aantal andere eisen niet had herhaald, hetgeen er op zou kunnen wijzen, dat Khroesjtsjev be reid was die te laten vervallen. Zo sprak de Russische premier niet meer over vermindering van de gar nizoenen in de stad tot een sym bolische" omvang. Evenmin her haalde Khroesjtsjev de eis dat er pok Russische troepen in Berlijn ge legerd moeten worden. Wel had de Russische bewindsman aa" Kroll gezegd, dat de formele politieke banden tussen Berlijn en West-Duitsland geen groter binding CIUDAD TRI.JILLO, 22 nov. (Reu ter) President Banguer van de Do minicaanse Republiek heeft drie leden van de familie Trujillo op buitenlandse posten benoemd. Men ziet hierin een maatregel om de rest van de familie het land uit te krijgen. De drie betrok kenen zijn generaal Pedro Trujillo-Mo- lina, die is benoemd tot gezant in Bonn, diens zoon Pedro-José Trujillo-Mollna, die tot vertegenwoordiger bij de Verenig de Naties is benoemd, en kolonel Luis Trujillo, die las militair attaché by de Dominicaanse ambassade in Portugal Is geplaatst. In Miami (Florida) is een vliegtuig aangekomen met 51 leden, vrienden en bedienden van de familie Trujillo. In de Kamer van de Dominicaanse Republiek zal volgende week een wets ontwerp worden ingediend tot wjjziging van de naam van de hoofdstad Ciu- dad Trujillo in Santo Domingo, de vroegere naam. mochten hebben dan de banden die normaal bestaan tussen diverse lan den. De Russische premier had echter geen bezwaar tegen Westduitse steun aan Berlijn. De opmerkingen van Khroesjtsjev zouden, naar in Bonn werd aangenomen, een belangrijke rol spelen bij de besprekingen in Washing ton. BERLIJN Hij, die uit angst voor persoonlijk nadeel tegen zijn geweten in het Kruis ontvlucht, betaalt daar voor met een blijvende onvrede in zjjn ziel. Aldus schrijven de Oostduitse bis schoppen en bisschoppelijke commissa rissen aan hun gelovigen in de Sovjet zone van Duitsland. De brief werd op het feest van Christus Koning, 29 ok tober, in de Oostduitse kerken voor gelezen; de tekst is nu pas bekend geworden. De Oostduitse bisschoppen vragen de gelovigen dringend zich thans pas goed rond paus en bisschop pen te scharen. Zonder aardse machts positie vervult de bisschop zijn her dersambt. Wat zich tegen dit ambt richt, richt zich tegen de eenheid der Kerk en tegen Christus. (Advertentie) WASHINGTON, 21 nov. (UPI) De Belgische minister van buitenlandse za ken, Paul-Henri Spaak heeft vandaag te Washington gedurende ruim een uur een onderhoud gehad op het Witte Huis met president Kennedy, waarby de cri sis in Berlijn, het Duitse vraagstuk en de Congo ter sprake kwamen. Spaak heeft onlangs, naar men weet, ook met Khroesjtsjev geconfereerd. Na afloop verklaarde hij een voorstan der te zijn van een conferentie van de ministers van buitenlandse zaken van Oost en West om het Berlijnse geschil te regelen. Volgens Spaak zijn onderhandelingen met de Russen over Berlijn absoluut noodzakelijk, maar hij voegde er aan toe niet te kunnen zeggen of dergelijke onderhandelingen tot een regeling van de kwestie zouden kunnen leiden. ..Eerst moeten wij echter onderhandelen om te zien wat er gaat gebeuren", aldus Spaak Op de vraag of het afbreken van de muur door de Oostduitsers in Oost-Berlijn als een voorwaarde voor de onderhan delingen gesteld zou worden, antwoord de hij: „Dit zou deel kunnen uitmaken van de onderhandelingen, maar behoort niet een van te voren gestelde eis te zijn. Als iedereen voorwaarden ging stellen met betrekking tot Berlijn zouden er nooit onderhandelingen over dit pro bleem plaats hebben". De Belgische minister zei met presi dent Kennedy het herstel van recht en orde in de Congo besproken te hebben en meende dat onderhandelingen tussen president Tsjombe van Katanga en de centrale Congolese regering mogelijk waren en ondernomen dienden te wor den. OSLO, 22 nov. (UPI) De onder handelingen over visserijrechten, die in Oslo tussen Noorwegen en Rusland zijn gehouden, zy'n in het slop geraakt, omdat de Russen niet bereid zqn de Noren dezelfde rechten te geven als zij voor zichzelf opeisen. De Russische delegatie heeft ver zocht om dezelfde visserijrechten als Engeland geniet volgens het Brits- Noorse akkoord van verleden jaar. Daarbp mogen de Britten de visserij beoefenen in een gebied dat tussen twaalf en zes mij] van de Noorse kust verwijderd is. De Noren antwoordden daarop, dat zij in dat geval ook het recht willen hebben binnen een afstand van twaalf mijl van Russisch grond gebied te vissen. De Russen hebben dat volgens een bekendmaking van het Noorse minis terie van buitenlandse zaken afge wezen, omdat, naar zij zeiden, de Rus sische twaalf-mijlsgrens een „territori ale grens" is, terwijl Noorwegen de twaalf-mijlsgrens als „visserijgrens" heeft vastgesteld. Doch naar d me ning van de Noorse delegatie is het voor visserijkwesties van geen belang, of men nu een „visserijgrens" of een „territoriale grens" heeft. Op dit ge schilpunt zijn de onderhandelingen vastgelopen en thans is de zaak naar de respektieve regeringen verwezen. Galvao kreeg politiek asiel in Brazi lië na de zaak met de Santa Maria. Hij ging echter naar Marokko, waar hij kort geleden vlot toegaf ook betrokken te zijn geweest bij de van daaruit geor ganiseerde kapery van het ïynvliegtuig. De Marokkanen wezen hem uit en Gal- BORDEAUX, 22 nov. (Reuter,AFP) Het proces tegen Marie Besnard, de 65-jarige weduwe, die voor de derde maal in twaalf jaar terechtstaat op be schuldiging van vergiftiging met arse nicum van een tiental familieleden is gisteren voortgezet. Op de tweede dag van het proces werd Marie Besnard on dervraagd over de dood van haar twee de echtgenoot in 1947. De beklaagde zei, dat deze echtgenoot drie maanden ziek is geweest, lijdende aan influenza en spit en als gevolg hiervan is overleden. Tqdens de ondervraging zakte mevrouw Besnard ineen. De zitting werd toen voor drie kwartier geschorst. Na de schorsing nam mevrouw Bes nard, de er bleek en vermoeid uitzag, weer plaats in de beklaagdenbank. Een van de getuigen a charge vas de com missaris van politie, Charles Gouarne, die na het tweede proces 'iet onderzoek heeft geleid. De getuige beschreef nauw keurig het kerkhof van Loudun, waar de tweede echtgenoot van mevrouw Bes nard begraven was. Hij -nthulde, dat een bewaker van het kerkhof daar in 1943 aardappelen had verbouwd, waar bij hy arsenicum gebruikte om aardap pelkevers te verdelgen. De burgemees ter had echter later verboden het kerk hof voor deze doeleinden te gebruiken, aldus de commissaris. Het proces zou vandaag worden voortgezet met het ho ren van de „super-deskundigen." vao ging naar Senegal. Vandaar kwam hij naar Brazilië. Een woordvoerder der politie, zei dat de arrestatie was ver richt op bevel van hogerhand. Galvao zou het vliegveld niet mogen verlate-. Vrienden van Galvao pogen thans het ministerie van buitenlandse zaken te bewegen Galvao toestemming te geven in Brazilië te blüven. De Braziliaanse politie trachtte eerst Galvao en zijn aanhangers met geweld in het vliegtuig terug te brengen. Hun actie had geen succes, want de gezag voerder van de machine van Air France weigerde op te stijgen. Toen besloten de immigratie-autoriteiten Galvao en de anderen in verzekerde bewaring te ne men. Zy mochten het vliegveld niet ver laten omdat men eerst de uitslag wilde afwachten van de asiel-aanvraag. Tegenover verslaggevers verklaarde Galvao op het vliegveld. „Ik geloof dat ik nog een levende Vliegende Hollander word als de Braziliaanse autoriteiten me niet toestaan hier te blijven. Ik ben bang dat alle landen hun deuren voor me gesloten zullen houden. Dan zal ik de rest van mijn leven in vliegtuigen doorbrengen." Galvao zei, dat zjj in Dakar aan boord van een vliegtuig waren gezet, zonder dat hun gezegd was, waar zij heen gin gen. Dat hoorden z(j pas toen zij in de lucht waren. In kringen van het Chileense ministe rie van buitenlandse zaken werd van morgen vernomen dat Galvao en zqn metgezellen toestemming hebben gekre gen Chili binnen te komen en zich daar te vestigen. Zy zijn inmiddels uit Rio de Janero naar de Chileense hoofdstad, San tiago, vertrokken. GENèVE, 22 nov. Op de gisteren geëindigde vergadering van de minis terraad van de Europese Vrühandels Associatie (E.V.A.) is besloten, dat de leden-landen met uitzondering van Noorwegen en Oostenryk hun binnen- tarieven met ingang van 1 maart 1962 met 10 pet zullen verlagen, waardoor de vermindering van de douanetarie ven van de E.V.A. in totaal 40 pet zal worden. Oostenrijk en Noorwegen zuilen tot 1 september 1962 de tijd hebben om hun tarieven met hetzelfde percentage te verlagen, zo wordt in een commu niqué, dat na afloop van de tweedaag se vergadering werd uitgegeven, mede gedeeld. Opgemerkt wordt, dat het besluit nog moet worden goedgekeurd door de Deense regering, die haar antwoord niet eerder dan over veertien dagen zal geven. Carla Müller kan zich de oprichtster noemen van de Eerste Nederlandse Show Academie, die gevestigd zal wor den in Den Haag. Carla een zilver grijze schone heelt zeven jaar bij het klassieke ballet gedanst, is daarna overgestapt naar de show-buslness en was laatstelijk werkzaam in de Slees- wijk-Revue. Tot mei zou zij daar in hebben moeten optreden, maar de di rectie heeft haar vrij gelaten om haar show-school te gaan beginnen. „Jon gens en meisjes, die een klassieke bal letopleiding hebben gehad kunnen vrij wel nooit a ui de slag komen", zegt zi'. „De paar balletgroepen, die wij hier hebben, zitten potdicht. Zeven van de tien dansers zo den liever in de show business gaan, omdat daarin veel meer mogelijkheden liggen, maar met alleen hun klassieke opleiding komen zij er niet. Daarom dat ik nu deze school heb opgericht". In de convocatie, aan de academie gewijd, spreekt zij zelfs van een „diep verlangen" naar zo'n school in de show-wereld. De namen vallen van Sleeswijk en Zonneveld, maar het wordt niet duidelijk welke rol zij in de show-academie spelen. Zij subsidiëren niet, wordt er gezegd. Het lijkt erop. dat hun interesse in de zaak niet meer is dan een welwillend toezien. In de cursus, die voor hen die reeds een klassieke balletopleiding hebben vier maanden gaat duren en voor anderen tot anderhalf jaar kan uitlopen, wor den onderdelen gedoceerd als ja'Z-bal- let, presentatie, cabaret, het Franse chanson, show-steps en choreographic, schminken en muziekgeschiedenis. Als docenten zijn aangetrokken Aart Brou wer, Roland Vuilllen, Louis Dusée, Kees Wijting en Henny van Irsen. Op de bijeenkomst, waarop de plan nen van deze showsehool werden be kend gemaakt, werd ook gezegd, dat men kan garanderen, dat de „afgestu deerden" geplaatst zouden worden in de show-business in binnen- of buiten land, een opmerking waarmee Aart Brouwer zich geenszins kon verenigen. „Zet dat maar gewoon overboord", zei hij vastberaden. „Je kunt een goede opleiding garanderen, maar meer niet", waarna hierover, althans in het openbaar, het laatste woord was ge sproken. Op de academie wil men al leen „getalenteerde" leerlingen aanne men. Vandaar dat er eerst een auditie komt) een soort toelatingsexamen dus. Voor de show. i De agent op het kruispunt RapenburgBreestraat in Leiden stelde gister middag om vijf uur het verkeerslicht op groen om drie olifanten bemand door leden van de Studenten-jaarclub „Des Indes" door te laten. De drie Indische dikhuiden van Strassburger waren per trein speciaal met dompteur en drie oppassers gekomen voor luister bij te zetten aan de inaugu ratie van deze jaarclub. Leidenaars, nog maar nauwelijks van de tram bevrijd, zetten grote ogen op toen precies op het spitsuur de karavaan, die omspoeld werd door de opgetogen Des Indesleden het tramspoor volgde om vervolgens vóór Sociëteit Minerva front te maken. Het kostte enige moeite het drietal de deuren van de sociëteit binnen te krijgen, maar tenslotte gelukte het toch. „Letsjenig, Terry en Baby" deden zich daarna tegoed aan hooi van alle kanten aangedragen. Om half zeven stonden de olifanten al weer in de trein, vooi het retourtje. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiittiiiiiiimiiimiiiiiiiiiiii snertavond. Aan dit smulfestijn ne men niet alleen de zangers, maar ook hun dames en vele stedelijke autoriteiten deel. Deze ruime belang stelling voor het traditioneel snert- eten is voor ten groot stuk te danken aan de voortreffelijke wijze, waarop de directeur van het Maastrichtse Staargebouw, de heer F. Priem, dit feest organiseert. Met het jaar wordt het aantal snert-gasten groter. Dit jaar kon gastheer Priem niet minder dan rond driehonderd gasten aan de welvoorziene dis begroeten. Hij genoot maandagavond zichtbaar van de aanblik, welke het ruime Staargebouw toen bood. De concert zaal was één grote tafel met dam pende borden erwtensoep met kluif. Staarvoorzitter J. Chappin fungeerde als tafelpraeses. Na een hartelijk welkomstwoord tot de eregasten, on der wie de emeritus-bisschop van Ku- masi mgr. H. Paulissen S.M.A.. bur gemeester mr. W. baron Michiels van Kessenick, mgr. P. J. M. Jennes- kens deken van Maastricht en de garnizoenscommandant, luitenant- kolonel D. Overbeeke, deed de grote Staar-familie zich te goed aan de eer dan eertig jaren heeft het Britse Ministerie van Openba re Werken getracht het neer strijken van vogels op beroem de gebouwen in Londen te voorkomen, doch ieder middel hiertoe faalde. De laatste tijd echter wordt o.a. de Na tional Gallery op Trafalgar Square niet meer door duiven en spreeuwen bezocht. Hoe werd dit resultaat be reikt? De vogels worden afgeweerd door de zg. „vogelverschrik-srtip", 'n plastic ge lei, die niet bevriest of smelt. Boven dien neemt deze vuil op, zodat gebou wen, die hiermee een jaar geleden werden behandeld, nog steeds vrij van vogels zijn. Een strip wordt aangebracht op ri chels en. randen waar de vogels veel vuldig op neerstrijken. Wanneer de vo gel met deze strip in aanraking komt, ondergaat hij de sensatie, dat hij weg zinkt. De vogel gaat zich angstig en onzeker voelen en vliegt weg. Wanneer hij dit enige malen achtereen onder vindt, wordt hiermee bereikt, dat de zgn. „roest-gewoonte" (d.i. de gewoon te om steeds op dezelfde plaatsen neer te strijken) wordt onderbroken en de vogel niet meer op de behandelende plaatsen terugkeert. Het beest is geen letsel toegebracht. De „vogelschrik-strip" thans ook in ons land beschikbaar, wordt ook aan gewend op kantoorgebouwen, waren huizen, standbeelden, stadhuizen, sta tionsgebouwen, kerken, etc. Ter ere van hun patrones „St. Caecilia" vervangen de leden van de Koninklijke Zangvereni ging „Mastreechter Staar" één repetitie per jaar door een gezellige royaal opgediende snerttractatie. Over de eetlust van het gezelschap kon Frans Priem dik tevreden zijn. De Staargasten verorberden maar liefst 300 liter erwtensoep, 480 wor sten en evenveel varkenskluiven. Tussen de borden snert door en kele zangers zagen er niet tegen op zes borden te verorberen zongen de Staarleden een uitbundig „For tissimo", (Advertentie) Octrooi no. 22402 verpakt in lederen foudraal, vanaf f. 10.- Aangezien het Duitse verzet tegen bepaalde punten van de toekomstige gemeenschappelijke landbouwpolitiek van de EEG het voornaamste strui kelblok van de overgang naar de tweede etappe vormde, meent "ten in Straatsburg nu, dat de afsluiting van de eerste fase van de overgangs periode aan het eind van dit jaar ver zekerd is. Minister Erhard, die sprak tijdens de grote jaarlijkse samenspraak van het Europese parlement met de ministerra den en executieven van de drie ge meenschappen, voegde hier als voorzit ter van de EEG-ministerraad aan toe, dat de ministers in de komende vijf we ken nog voldoende tijd hebben om ook op enige andere gebieden dc besluiten te nemen, die voor het afsluiten van de eerste etappe nodig zijn. Voorts kondigde hij aan, dat de bonds regering bereid is over een verkorting van de tweede van de in totaal drie etappes van elk vier jaar te praten. Als deze bereidheid ook in de andere EEG- landen bestaat, kan dit betekenen dat de gemeenschappelijke markt van de EEG, met volledig vrij verkeer van goederen, diensten, kapitaal en arbeid, nog voor 1970 tot stand zal zijn gebracht. Het tweede onderwerp van de samen spraak, de vernieuwing van de regeling voor de geassocieerde voormalige over zeese gebieden bij de EEG, ls minder duideiyk uit de verf gekomen. In de loop van volgend jaar moet een nieuwe regeling voor de associatie van deze landen waarvan de meeste in de af gelopen paar jaar onafhankeiyk zijn ge worden worden opgezet, maar het ministeriële overleg, waarby de onaf- hankeiyke geassocieerden betrokken moeten worden, is nog niet op gang ge komen. Erhard moest als voorzitter van de EEG-ministers er dinsdag mee volstaan te zeggen, dat de voordelen, die de ge associeerde landen volgens de nieuwe regeling zullen krygen in hun geheel tenminste zullen moeten overeenkomen met de voordelen, die aan deze staten nu op grond van het verdrag toevallen. In het debat over de associatie heb ben verscheidene afgevaardigden de mi nisters gelaakt, omdat de onderhande lingen over de nieuwe associatierege ling nog steeds niet op ministerieel ni veau zqn begonnen. Minister Erhard stelde hen gerust en gaf de verzekering dat de onderhandelingen over de nieuwe associatieregeling zeker in de loop van volgend jaar gereed zullen komen. Van Nederlandse zyde is in dit debat met name de associatie van Suriname en de Antillen by de gemeenschap met instemming begroet. Drs. G. M. Ne- derhorst stelde voor dat een delegatie van het Europese parlement naar deze twee landen zal worden gezonden om zich ter plaatse op de hoogte te stellen van de economische en sociale toestand. zyn fractiegenoot jhr. mr. M. van der Goes van Naters meende jk, dat het Europese parlement contact met Suri name en de Nederlandse atillen moest opnemen, en dat dit ook op regeringsni veau gewenst was tussen de gemeen schap en deze landen. Hij legde nog eens extra de nadruk op het waarlijk revolutionaire karakter van de associatie Financiële en technische steun kan iedereen geven, ais hy dat wil, aldus jhr. Van der Goes, maar het bijzondere van de associatie is juist, dat de hulpontvangende landen gouverne menteel en parlementair erby betrok ken worden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1961 | | pagina 7