'N» Minister hanteert rapport dat voorganger opzij legde Ir. Staf vreesde, dat zijn post werd onderschept... A K.V.P.: „Veel problemen nog Nadruk valt op taken en functies van provincie gemeentelijke onopgelost" KMA vernieuwt onderwijs Raadsman Van der Putten verontwaardigd persconferentie geen over treding ambtenarenreglement' MEDEDELINGEN OVER PROGRAMS I962-'66 BIJ „Staatsrechtelijk novum Stroom van verklaringen en foto kopieën in „persoonlijke Twee ontsnapte jongelui gepakt LANGE KOMT Ml «O JAN OP DE KOFFIE VVee slachtoffers bij van grote hoogte ZELFVERZEKERDE VAN DER PUTTEN: Twee doden en drie gewonden in verkeer Meer vrijheid voor oudere-jaars Benelux-executie- verdrag getekend Kerstgratificatie voor alle gepen sioneerde mijnwerkers N.V.B.V.: „Geef mili tairen reflecterende enkelstukken ZATERDAG 25 NOVEMBER 1961 PAGINA 5 GlROMXKO ?N> vai (Van onze verslaggever) AMSTERDAM, 25 nov. „Het is een staatsrechtelijk novum dat een minister een rapport gaat hanteren dat door zijn voorganger als onjuist is aangemerkt." Zo oordeelde mr. N. Geleijnse, de raadsman van de technisch hoofd ambtenaar bij het departement van Defensie F. H. van der Put ten tijdens de gistermiddag hier gehouden persconferentie over het feit dat minister. Visser het zoge naamde rapport-Zaaijer „volko men juist en betrouwbaar" heeft genoemd en dit uit 1951 daterende geschrift opnieuw aan de pers heeft ter hand gesteld. De pers conferentie werd gehouden op de dag dat het ultimatum verliep, dat de minister aan zijn ambte naar had gesteld, hem schriftelijk namen en feiten te noemen over de collaboratie met de Japanners en de ernstige onregelmatigheden waaraan zich hoge officieren in het voormalige Nederlands-Indië zouden hebben schuldig gemaakt. Huisadres Niet gebonden Geluidsband llillsl Verdacht van diefstal Leek medelid van orde Karmelieten The cigarette JL of Quality and Prestige Quality and Prestige 20 STUKS lÜWi Subsidiariteit Meningsvorming NADRUK VERBODEN V^6En. 25 nov. Bü het uit- Van werkzaamheden door een "eniPr aan het ketelhuis van ,6ntieinyn. "Maurits" alhier, is de ze- S handlanger H. J. Engels *('tnr n'zerheide van een veertig ^<looa steiger gevallen en op slag V)"°f |j' et ongeluk is veroorzaakt °«r v seheelzakken van een werk- j6 H6rn, AAG, Gistermiddag is in ^>spet °randtstraat de 77-jarige J. Th. vai]en a„..een tien meter hoog dak I) 's aan de gevolgen over- - bezitf t3e-'aarde man gleed uit, toen was met het vastzetten van Paar 1 vastzette loszittende dakpannen. Het rapport-Zaaijer werd opgesteld naar aanleiding van perspublikaties die over grove misstanden in het na-oorlog- se Nederlands-Indië spraken. Deze publi- katies waren voornamelijk afkomstig van de heer Van der Putten. Het rap port kwam niet met conclusies, die mei de publikaties overeenstemden. VVel was het vernietigend voor de heer Van der Putten, van wie werd gezegd dat de commissie aan zijn geestelijk evenwicht twijfelde. „Deze man, steeds veronge lijkt, steeds querulerend, steeds opstan dig tegen zijn superieuren, is een voort durende bron van onrust, agitatie en moeilijkheden gebleken," zo zegt het rapport. De commissie achtte hem om geschikt voor de overheidsdienst; zij adviseerde hem te ontslaan of hem minstens medisch door een psychiater te laten onderzoeken. Dit voor de heer Van der Putten uiterst blamerende rapport is korte tijd nadat het gedeeltelijk voor publikatie was vrijgegeven, door de toenmalige minister van oorlog, ir. C. Staf, onjuist verklaard. Dit was te danken aan on vermoeid ijveren voor zijn eer en goede naam door de heer Van der Putten zelf en van de Nederlandse Christelijke Bond voor Overheidspersoneel, waarbij hij was aangesloten. Er werden toen met instemming van de minister door de bond communiqué's aan de pers verstrekt, waarin de heer Van der Put ten werd gerehabiliteerd. De heer Van der Putten heeft dit op de persconfe rentie gisteren met vele afschriften van correspondentie gestaafd. De persconferentie van mr. Geleijn se „Ik houd deze bijeenkomst en niet de heer Van der Putten, al is deze er als betrokkene wel bij aan wezig," was vooral belegd naar aanleiding van het feit dat minister Visser twee weken geleden op zijn persbijeenkomst over deze zaak het rapport-ZaZaijer als „volkomen juist" had gekenmerkt. „De minister ver klaarde niet te willen treden in het beleid van zijn voorganger, maar wei gebruikt hij een rapport dat door die voorganger als onjuist ter zijde is ge legd," zo zei een verontwaardigde mr. Geleijnse. Al was de bijeenkomst dan belegd door de raadsman, de heer Van der Putten zelf heeft voor een groot deel het woord gevoerd. Ter sprake kwam onder meer de opmerking van minister Staf, gemaakt tegen vertegenwoordigers van de bond, om correspondentie over de zaak Van der Putten naar zijn huis adres te stupen en niet naar het minis terie. „Anders wordt het toch m onderschept," zo zou hij hebben ge zegd. Om dit te bewijzen deelde de heer Van der Putten fotokopieën rond van het briefje waarop de heer Staf toen zijn huisadres had vermeld: „Louis Coupe rusplein 69, Haag". Minister Staf heeft dit vroeger in antworod op vragen uit de Kamer ontkend. Ook werd aan de hand van de cor respondentie aangetoond dat een oproep aan de heer Van der Putten zich me disch te laten keuren (als gevolg van het advies in het rapport) werd inge trokken vóór het zover was gekomen. Na zijn rehabilitatie was de heer Van der Putten ook gezegd, dat hij bij het ministerie kon blijven, op voor waarde dat hij zich voortaan zou ont houden van acties in de pers over de affaire Nederlands-Indië. Op de vraag of de heer Van der Putten niet meende in strijd te komen met deze voorwaarde door vragen te beantwoorden op deze door mr. Ge leijnse belegde persconferentie zei de raadsman, dat men zich niet meer aan deze voorwaarde voelt gebonden nu minister Visser het rapport heeft gehanteerd dat zijn voorganger als onjuist heeft afgewezen. (Advertentie) IIIIIIUIIIIIIIIII (Van onze verslaggever) AMSTERDAM, 25 nov. Een merk waardige bijeenkomst. Dat was onge twijfeld de gisteren door mr. Geleijnse in aanwezigheid van de heer Aan der Putten belegde persconferentie. De heer van der Putten en zijn raadsman lieten een stroom van verklaringen, verhalen en commentaren los op de toehoorders en overhandigden hun van tijd tot tijd afschriften en fotokopieën van vele brie ven. „Het is een persoonlijke zaak en ik overtreed hiermee niet het a-mbte- narenreglement'zo zei de heer Van der Putten zelfverzekerd. Algemeen oordeelde men het namelijk vreemd, dat de ambtenaar een persconferentie deed beleggen op de dag dat zijn hoog ste chef, de minister, zijn memoran dum nog maar juist binnen had. Over de inhoud hiervan wilde mr, Geleijnse zich overigens niet gedetail leerd uitlaten, omdat hij dit niet cor rect achtte jegens de bewindsman. Een klein incident deed zich voor toen een fotograaf een plaatje wilde nemen van beide heren achter de tafel. „Dat zou tegen de regels van de orde van advocaten zpn en ik moet daar dan ook bezwaar tegen maken zo zei mr. Geleijnse afwerend. Natuurlijk kwam de geruchtmakende bloesjes-affaire aan de orde. Zoals ge meld zou de heer Van der Putten in diskrediet moeten worden gebracht door de echtgenote van de eigenaar van een autoherstelwerkplaats in Oudewater. Iemand zou haar hebben gesuggereerd de heer Van der Putten, die uit hoofde van zijn functie regelmatig in het be drijf kwam, in een compromitterende po sitie te brengen door bij een van zijn bezoeken te gaan gillen en het te doen voorkomen alsof hij haar had willen aanranden. De justitie heeft geen aan leiding gezien tot een strafrechtelijke vervolging. Gisteren nu heeft de heer Van der Putten zijn veelbesproken „bandje" af gedraaid, dat reeds eerder in de publi citeit is gekomen en waarop de ambte naar een telefoongesprek voert met de bewuste vrouw. Het was een sensatio nele gewaarwording, met de echo van de opmerikng van de minister nog in de oren: „Er is geen bloesje, geen affaire en ook geen bloesjes-affaire", een ver moeide vrouwestem tegen de heer Van der Putten te horen zeggen: „Het was een gemeen voorstel, maar laten we er maar over zwijgen. De naam van de man die het mij gevraagd heeft zeg ik toch niet. Hij is trouwens al weg uit uw omgeving". Met een somber gezicht was ook een vertegenwoordiger van het N.T.S.-jour naal bij de meer dan twee uur durende persconferentie aanwezig. „Als ik hier wat aan zou moeten doen, zouden we een hele avond op het scherm moeten zijn", zei hij mistroostig. ■4 Dit is Hr. Ms. jager Friesland. Standaardioater- verplaatsing in tonnen: 2496. Voortstuwing: turbines, ver' mogen 60.000 apk. Maximum snelheid: 36 zeemijlen per uur. De jagers van deze klasse behoren tot de snelste schepen die ooit deel hebben uitgemaakt van de marine. De elektronische apparatuur van de verschillende vloot-eenheden stelt aan de kennis en bekwaam heden van officieren bij de elektrotechnische dienst bijzondere eisen. Zij hebben op het Koninklijk Instituut voor de Marine een 3-jarige opleiding genoten voor een algemeen-wetenschappelijke en elektrotechnische vorming. Na een aantal prak tijkjaren op de vloot genieten adelborsten van de elektrotechnische dienst gedurende een jaar een aanvullende opleiding aan de Technische Hoge school te De)ft. Toelatingsvoorwaarde voor de Elektrotechnische Dienst: diploma Gym.-B of HBS-B. Voor mondelinge of schriftelijke inlich tingen wende men zich tot de Secreta ris van de Aannemingscommissie Adel borsten, Lange Voorhout 7, Den Haag (tel. 070-814261 - toestel 2408). AMSTERDAM, 25 nov. Gistermid dag heeft de politie hier een 25-jarige automonteur en een 21-jarige classifi ceerder, beiden uit de hoofdstad, aange houden. Zij worden verdacht van een diefstal van een auto, alsmede een be drag van 1500 gulden plus zeven kente kenbewijzen uit een garage aan de Amsteldijk. De automonteur wordt er bovendien van verdacht begin van de ze maand 370 fototoesteliep te hebben gestolen bij een expeditiebedrijf in de stad, en tevens via een tussenpersoon, een taxi-chauffeur, 305 toestellen te hebben doen terugbezorgen bij de schade-expert, die door de verzeke ringsfirma van de expediteur was inge schakeld. De automonteur is op 23 oktober uit de Van der Hoeven-kliniek te Utrecht ontsnapt en de classificeerder om streeks dezelfde tijd uit de Rekkense Inrichtingen. (Van onze correspondent) OSS, 25 nov: Een dode en drie gewonden waren gisteravond de slacht offers bij een verkeersongeluk ver oorzaakt door een onverklaarbare uit wijkmanoeuvre van een Duitse volks wagen op de weg Grave-Reek. De auto greep twee meisjes die van de huishoudschool te Grave per fiets op weg waren naar hun ouderlijke wo ning in Reek. De dertienjarige Annie van Poppelen was op slag dood. Het andere meisje liep ernstige verwon dingen op, onder meer een beenbreuk en werd overgebracht naar het zieken huis te Nijmegen, evenals de auto bestuurder die een shock kreeg en een mede-inzittende die licht werd gewond. TILBURG Gistermorgen is hier de 56-jarige transportarbeider J. A. Ha- neveer uit Baarle-Hertog ais gevolg van een verkeersongeluk op de Ringbaan om het leven gekomen. Hij werd op zijn mo tor op het kruispunt ter hoogte van de Burg. Bisschersstraat door een per sonenauto aangereden. HENGELO, 25 nov. De provinciaal der Karmelieten heeft de heer H. Wes- sels bij gelegenheid van zijn veertig ja rig jubileum, als leraar aan de scho len van de Karmelieten, affiliatie ver leend. De heer Wessels is daardoor me delid van de orde geworden, een onder scheiding, die maar zelden wordt ver leen. AMSTERDAM, 25 nov. Op de ver gadering van de partijraad van de K.V.P. zijn vandaag in het Carlton-hotei de gemeente- en proclncieprograms 1962-1.966 van de K.V.P. ter sprake ge bracht. De heer B. Funk, burgemeester van Oudenbosch en voorzitter van de commissie van voorbereiding van het (Advertentie) Presenteer Philip Morris BREDA, 25 nov. Tijdens het be zoek, dat prins Bernhard gisteren aan de thans 133 jaar bestaande Koninklij ke Militaire Academie bracht, instal leerde hü zoals wij reeds in een deel van onze vorige editie meldden in het kader van de grondige vernieuwing van de officiersopleiding in ons land de „raad van gouverneur en assessoren" van de K.M.A. Vervolgens hield de prins een toe spraak, waarin hij zeer in het bijzonder de aandacht vroeg voor de persoonlijk heidsontplooiing en de vorming van de kadet tot leider. Niet alleen, aldus de prins, moet het klimaat voor karakter ontplooiing geschapen worden, maar dit is ook nodig ten aanzien van de inwen dige dienst. Militaire discipline en tucht worden in het eerste studiejaar zeer streng toegepast. Het zou echter onjuist zijn de kadetten ook in de volgende stu diejaren op gelijke wijze op te voeden. Dit zal immers tot gevolg hebben, dat de jonge officier nimmer zelfstandig zal leren optreden. Zodoende brengt de nieuwe vorm van onderwijs mee. dat de eerste-jaarskadetten gelegerd zullen blijven in het kasteel. De tweede en der de jaarskadetten zullen de beschikking krijgen over een eigen zitslaap-studeer- kamer in 'n flatgebouw aan het kasteel plein, met de bouw waarvan men in middels is begonnen. Ze zullen daar kunnen tonen, dat ze de zelfstandigheid waard zijn. De vierde jaars-kadetten die dan inmiddels kadet-vaandrig zijn, zul len worden gehuisvest in een officiers hotel, dat elders in Breda zal worden gebouwd. Ze zijn geheel vrij in hun doen en laten buiten de college-uren. Deze geleidelijke groei naar zelf standigheid is een beginsel van de herziene opleiding, waaraan niet mag worden getornd, aldus de prins. Een ander belangrijk middel voor de ont plooiing van de persoonlijkheid acht hij het corpsleven, evenals de licha melijke opvoeding en de sport, van wege het aankweken van lichame lijke fitheid en vooral ook van team geest. Brigade-generaal W. van Reede, gouverneur van de K.M.A., voerde ver volgens het woord. Mochten wij. aldus de gouverneur, het gevoel hebben ge had, dat het onderwijs aan de K.M.A. een ogenblik is blijven stil staan, ter wijl de gedachten elders, met name in de civiele wereld, verder evolueerden, dan is toch een mogelijke achterstand met vaart ingehaald. Hierna heette de gouverneur de leden van de „raad van gouverneur en assessoren" welkom in hun nieuwe functie. DEN HAAG, 25 nov. Vertegenwoor digers van de Benelux-landen hebben gisteren te B-ussel het Benelux-execu- tieveverdrag en het negende Benelux- protocol inzake tarieven ondertekend. Het executieverdrag gaat over de ten uitvoerlegging van in een van de drie landen gewezen vonnissen in een ander Beneluxland. Het verdrag betreft alleen vonnissen in civiele zaken; tevens houdt het erkenning in van uitspraken inzake faillissementen. Het protocol stelt tarieven voor invoer rechten vast. BRUNSSUM, 25 nov.De gezamen lijke steenkolenmijnen in Limburg zul len dit jaar voor het eerst alle gepen sioneerde personeelsleden een kerst gratificatie toekennen. In het verleden ontvingen meestal slechts bepaalde groepen gepensioneerden een kerstgra tificatie. I De kerstgave is vastgesteld op ƒ30 voor ongehuwde en 50 voor gehuwde, gepensioneerden. het gemeenteprogram 1962-'66, deelde mee dat men bij het samenstellen er van rekening heeft gehouden met het feit dat het bestaande program totdus- ver in meerdere of mindere mate als richtsnoer heeft gediend voor het be leid van de gemeenteraadsleden, die 'de ideeën der K.V.P. waren toege daan. „De commissie heeft zich goed gerealiseerd dat het er in de laatste .ia- ren met betrekking tot de gemeentelijke autonomie nu niet bepaald beter op is geworden". De heer Funk noemde het frappant te constateren dat, „hoe meer men het vraagstuk der gemeentelijke zelfstandig heid en bewegingsvrijheid bestudeer men steeds meer tot de conclusie komt! dat op het gemeentelijk erf nog een uit gebreid aantal problemen en zaken ligt dat om oplossing vraagt 'en waar de gemeentelijke bestuurders hun schouders onder kunnen zetten, hetzij in bestuur lijk, hetzij tevens,in financieel opzicht". „Critici", aldus de heer Funk, zul len zeer terecht opmerken dat er in de loop der jaren toch al heel veel onderwerpen uit de gemeentelijke autonomie zijn overgeheveld naar het territoir der rijkswetgever. Hier moge ik tegenover stellen dat in vele van deze gevallen de wetgever niet op uit puttende wjjze te werk is gegaan en dat hij meermalen aan de gemeente niet alleen een automatisch zelfbestu- rende taak heeft overgelaten, doch dat er ook meerdere voorbeelden zijn waarin de gemeenten zij het vaak gedrongen in een meer of minder nauw keurslijf een verzorgende en uitvoerende taak hebben gekregen of overgehouden, die in belangrijke mate naar autonomie neigt. De uit voering van woningwet, winkelslui tingswet, zondagswet, armenwet, en drankwet zijn hiervan voorbeelden. De voorzitter van de commissie zei, dat deze heeft getracht weinig of nietszeggende uitdrukkingen die vaak in programs voorkomen, te vervang door een redactie van meerzeggende en wezenlijke inhoud. De commissie heeft voorts gemeend enkele program-punten zodanig te moeten wijzigen dat zij niet aanstootgevend werken of van geringe verdraagzaamheid ten opzichte van an dere partijen getuigen. In liet program hebben onderwerpen die nog een zeer recente ontwikkeling doormaken, zoals recreatie, maatschappelijk werk en cul tuur de speciale aandacht. Ook is voor zichtig een begin gemaakt met de om schrijving van de gemeentelijke taak met betrekking tot de industrialisa tie. Na zijn aankomst bij de K.M.A. in Breda inspecteerde prins Bernhard, gekleed in het uniform van generaal der cavalerie, het kadettenbataljon en het kadettentamboerscorps Prins Bernhard, die opgesteld waren op het voorplein van het kasteel. De heer Funk wees erop (lat de com missie steeds het subsidiariteitsbeginsel voor ogen heeft gehouden en bij het be I handelen van tal van aangelegenhede. voorop heeft gesteld dat de taak der gemeente zich dient te beperken tct het verlenen van financiële en morele steun waar 't particulier initiatief voldoende le venskracht toont om zaken te behartigen. „Er is daarbij gewaakt tegen bedilzucht van gemeentewege door veelal voor te schrijven dat de overheidscontrole zich dient te beperken tot een financieel technische". In dit verband wees de heer Funk op het de laatste jaren meermalen naar voren komend verschijnsel van zoge naamd deelgenootschappelijke beharti ging van taken, waarbij zowel rijk, provincie, gemeente als particulier ini tiatief een bijdrage leveren. „Hoewel hiermede de autonomie wordt bedreigd en de gemeente enigszins met de rug tegen de muur komt te staan, zij erop gewezen dat het voor gemeenteraden wel ernstig is aan te raden zien nier met aan hun taak te onttrekken. Het parti culier initiatief veelal moeizaam op gang gebracht zal zich dan voor een onmogelijke taak gesteld zien. Bouw van gemeenschapshuizer en stichting van openDare leeszalen en uitieenbi- biiothenen op confessionele grondslag mogen in deze als voorbeelden aange haald worden". De heer Funk merkte op dat in het nieuwe gemeenteprograin redelijk aandacht is geschonken aan de mo gelijkheden van samenwerking met andere gemeenten en aan de ai dan met bestaande levensvatbaarheid van de kleinste gereedschappen. De heer r unk sprak lensiotte de hoop uit dat met het nieuwe gemeenieprogram van de KV F het overgrote deel der Nederlandse gemeenten met vrucht Kan werken, vooral in die zin, dat net program door overleg met ande re parijen te - realiseren punten zal oiijken te bevatten. De heer 11. rluuwtiu^uo, nu van de provinciale staten van nuiii-noiiaud, spraK m de vergadering over net ont werp proviiieiep, ogiam van de KVF voor de koineuue vier jaar. riet staten lid, voorzitter van ue commissie van vooroereidmg van dit program, stelde voorop dat men de betekenis hiervan vooral ziet ais een middel tot meerwer- ken aan de meuingsvorimng van het partijkader. Ais de belangrijkste ken merken van het program nuemue nij: een duidelijker erneiiunm; van de sa- mennang tussen ue verschillende tuuc- ues die door ue provincie women uit- geoeieud en een concreter inzicht in ue ontwikkeling van de taken in ue pro vincie en in de verhouding van deze ta ken ten opzichte van lagere en hogere organen. Als een van de verschillen tussen het ontwerp en het oude program noemde de heer Frouwenfeider dat bij de tarie ven van de openbare nutsbedrijven niet meer wordt gesteld dat deze rekening moeten houden met de belangen van de grote gezinnen. „Overwogen is na melijk, dat het gehele vraagstuk van een zo rechtvaardig mogelijke verde ling van de welvaart, niet behoort tot het terrein van de openbare nutsbedrij ven". Voorts wordt niet meer gesteld dat de bestaande welvaartsbronnen moeten worden behouden en uitgebreid, maar dat geen landbouwgrond zonder nood zaak verloren mag gaan. Wat betreft de volksontwikkeling en het jeugdwerk wordt in het nieuwe program niet al leen afzonderlijk aandacht gevraagd voor de sport, maar bovendien een ac tivering van talenten. DEN HAAG, 25 nov. De Nederland se vereniging ..Bescherming Voetgan gers" heeft zich tot de minister van Defensie gewend met het verzoek twee reflecterende brede platte ringen toe te voegen aan de vredesuitrusting van onze militairen. Deze ringen werden om laars of broekspijp gedargen en zijn be dekt met gee) reflecterend materiaal. De NVHV acht de ringen een goede beveili ging buiten de bebouwde kom voor de militairen wier uniform zo weinig af steekt bü duisternis.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1961 | | pagina 5