Kernproeven boven Stille Oceaan Delegaties voor gesprek in Genève reeds aangekomen SHODtt AMERIKAANS VOORSTEL REDENKELIJK GEACHT Mr.In'tV eld voor aanvaarding van Brazzaville-voorstel Gemeente- en provincie program KVP vastgesteld Mr. Van Doom: Belangrijk voor verkiezingen in '62 li n U Stijgende collecte-opbrengst naar een miljoen in '62? Prefab atoombunker: f 12.000 B lange- ritten- rijder AMERIKAANS PLAN: Van der Putten ts door mij niet gerehabiliteerd Nederlander na kettingbotsing gevlucht MIST houdt het luchtverkeer op Forum over kwestie Nieuw-Guinea Papoea's vormen geen volk VERGADERING Een geschenk 01 mee te geuren m Beraad over Memisa-activiteiten Incidentele hulpverlening aan missiegebieden voortgezet Kerngeleerden op rechtszitting KNJK -commissie zet werk voort Instemming van diocesane bond Utrecht G 2 MAANDAG 27 NOVEMBER 1961 PAGINA 3 WASHINGTON, 27 nov. (UPI) De Amerikaanse commissie voor atoomenergie en het minis terie van defensie treffen voorbe reidingen voor proeven met kern- Wapens in de dampkring boven het centrale deel van de Stille Oceaan in het volgend jaar, aldus goedingelichte zegslieden. Het voornaamste doel van de proeven GOED UIT.... MET H.ÈNGLEBERT N.V. Ir. Staf reageert: zal zijn het vervolmaken van anti raket-projectielen met atoomkop pen. In Suriname-rivier Nederlandse pater bij baden verdronken Bij Stuttgart Prof. Duynstee: Telegram aan mr. Luns ëssss IN ÉÉN DAG GEMONTEERD iedere dikte, elke maat bouw- en meubelplaat Anti-kernbom-actie Structuur-rapport Reconstructie KAB (Advertentie) Vraagt vering die voldoet op èlk wegdek, snelheid, forse acceleratie. Vindt in SKODA: overgang van asfalt op klinkers zelfs vrijwel onvoelbaar,* top op 125 bij 100 km kruissnelheid. Zittingen die vermoeidheid voorkómen (sponsrubber ruim uitzicht rondom. Degelijke afwerking die 't meest intensieve gebruik tot ver over de 100.000 glansrijk doorstaat. Tip voor hem die SKODA wil zien' morgen bij Uw dealer een wagen voor proefrit gereed. compleet met verwar ming, rolhoes, slaapban ken, enz. f 5250.- uitstekende onderdelen- voorziening meer dan 60 dealers in Nederland Dobbeweg 2, Voorschoten, Tel. 01717-2010* DEALERS: Fa. BROUWER, Amsterdam 2e J. Steenstr. 46, tel. 726842 Van der GUN, Amsterdam B. Ruloffstr. 5, tel. 722622 VERBEEK, Bloemendaal Bloemend, weg 5, tel. 52301 Rayon Hilversum-Baarn: Gar. IESBERTS, Hilversum Loosdrechtsew. 24, tel.45100 Rayon Naarden-Bussum: KOUDIJS, Naarden Cattenhagestr. 45, tel. 13486 HAAG, 27 nov. „Ik heb nooit ^eliik ^en' dat de Nederlandse Chris- eorlp? Bond van Overheidspersoneel Butt» ondentie over de zaak-Van der in pi-fil naar mijn huisadres moest sturen v°ork« Van naar het ministerie om te Worrt„i.?en' dat deze onderschept zou Va« j Aldus luidt de eerste reactie techniJ u ^mister Staf op hetgeen de terie hoofdambtenaar bij het minis- Vr'idai,aï'"!?efens'e F' H. van der Putten deei(jP ïïidens een persconferentie mee- Van gemeld overlegde de heer het brief- n vrÜdag fotokopieën van h^d le waarop ir. Staf zijn huisadres geschreven. hij Hprtso ontkent de oud-minister, dat 8erehahnP+r ?n der Putten zou hebben o®erd hul heb alleen gepro- yo°rnarn2ii-Treer ?an het werk te helpen, hfed. r*k.. omdat de voorzitter van de ved. Chr ïi heer 'iP0I1 van Overheidspersoneel, ?raagd" „i^Plnga> mU daarom had ge- legen vaal°Lus de heer Staf. „Ik heb iet van der Pnttpn hot rapport ter Putten gezegd, 'dat wij in hpj- u ,aayer maar moesten verge- In Ltrf ya? ziJ*n verdere loop je der Pnïf rapporten wordt ^°°r dit genoemd, gehadl CeVLal en, heb ik altijd een dien helnol,» h,eb hem alleen maar elpen zo besloot ir. Staf. (Advertentie) Telefoon 1010 135910. 01896 - 3344 Een ander doel van de proeven is duidelijk te maken dat Moskou de Verenigde Staten niet kan weerhouden van het nemen van kernproeven door eenvoudig opnieuw een moratorium voor' te stellen, na zelf een reeks proe ven (50 in getal) te hebben genomen. Hoge functionarissen in het Pentagon zfjn van mening, dat de. ontwikkeling van een anti-raketprojectiel op het ogenblik het enige denkbare wapen te gen intercontinentale ballistische pro jectielen (ICBM's) een absolute nood zakelijkheid is. Zü betogen dat de Ver enigde Staten een dergelijk wapen niet kunnen missen, zolang er geen water dicht verdrag inzake kernontwapening is gesloten. Het Pentagon bereidt zich voor op een „projectielduel" dat wanneer president Kennedy er zijn toestem ming voor geeft volgend jaar boven de Stille Oceaan zal worden uitge vochten. Bij deze proef zal een Nike- Zeus anti-raketprojecten met atoom- springkop trachten een intercontinen taal ballistisch projectiel van het type Atlas in zijr vlucht te vernietigen. GENÈVE De Britse en Ameri kaanse delegaties naar de onderhande lingen over een verbod van kernproeven zijn in Genève teruggekeerd. Zij voer den vandaag met elkaar een „strategie bespreking". De leider van de Amerikaanse ploeg Arthur H. Dean, verklaarde na aan komst dat hij „met grote belangstel ling" was teruggekeerd. Hij zei ook: „Het is zeer zeker dat nu de Russen een nieuw initiatief moeten nemen." Sir Michael Wright, die de Britse on derhandelaars leidt, onderschreef deze opvatting. De man, van wie het nieuwe initia tief moet komen, de Rus Semyon K. Tsrapakin, is overigens nog niet in Genève aangekomen. Hij wordt door mist in Praag opgehouden. PARAMARIBO, 27 nov (ANP) De 38-jarige Nederlandse pater P. van der Pluym C.s.s.R. is in de Suriname-rivier verdronken. Vermoedelijk is hij bij het baden in de rivier gevallen. Pater Van der Pluym is in 1953 tot priester ge wijd en kwam in februari 1956 naar Suriname, waar hem een missiepost werd toegewezen onder de bosnegers. I STUTTGART, 27 nov. (DPA) Een onbekend gebleven Nederlandse automo bilist heeft in de nacht van zaterdag op zondag op de autoweg naar Ulm een kettingbotsing veroorzaakt en is vervol gens met zijn zwaarbeschadigde auto op de vlucht geslagen. De Nederlander was op het door re gen natte wegdek aan het slippen ge raakt en daarna aan de rechterkant van de autoweg blijven staan. Door de duisternis en mist merkten achter hem komende automobilisten zijn wagen 1e laat op, zodat binnen enkele minuten tijds acht personenauto's en een vracht auto daar tegen opvlogen. Door deze massale botsing werden vier personen ernstig, en twee licht gewond. De materiële schade wordt op een kleine twintigduizend gulden geschat. DEN HAAG, 25 nov. Van het hoofd bedrijfschap detailhandel is vernomen dat de winter-uitverkoop in 1962 13 janu ari begint. De tijdsduur van deze uitverkoop be draagt negentien werkdagen en eindigt derhalve op 3 februari. SCHIPHOL, 27 nov. Hardnekkige grondmist heeft gistermorgen ernstige stagnatie in het luchtverkeer naar Schiphol veroorzaakt. Er kon gedurende de gehele ochtend geen enkel vliegtuig landen. Een „Caravelle" van de Finn- air uit Helsinki kon ditmaal Schiphol niet aandoen en vloog door naar Pa rijs. Twee DC-8 machines van de KLM uit New York weken uit naar Keulen evenals een KLM-electra uit Accra. Gebruik makend van flarden zicht wist een klein aantal machines te ver trekken, o.a. naar Hamburg, Parijs Manchester en Dusseldorp. Ook een KLM-electra met bestemming Bagdad koos het luchtruim. Daar er geen enkel toestel aankwam moest een aantal uitgaande vluchten ge annuleerd worden, o.a. naar Londen Parijs, Brussel en Zürich. In de loop van de middag klaarde het weer op en werd Schiphol weer bereik baar. Vele aanzienlijk vertraagde toe stellen kwamen binnen. Het duurde nog tot diep in de middag voor de drie naar de bondsrepubliek Duitsland uitgeweken DC-8 machines van de KLM (twee uit New York en een uit Tokio) hun be stemming konden bereiken. Vele ma chines, waarbij een „Cornet" van Olym pic Airways voor Athene, die reeds 's ochtends hadden moeten vertrekken stegen 's middags op. (Advertentie) (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM, 27 nov. Het was begonnen met een forum, maar het liep uit op een hoogst interessant debat on der de forumleden tijdens het jubileum feest van de 25 jaar bestaande deba tingclub „Rotterdam". De forumleden waren het socialistische kamerlid mr. dr. J. In 't Veld, het chr. historisch Kamerlid F. H. v. d. Wetering en de Nijmeegse hoogleraar prof. mr. F. ,1. F. M. Duynstee. Zij hebben geant woord op vragen over de kwestie Nieuw-Guinea. Slechts drie vragenstellers kregen een kans, want de antwoorden van de fo rumleden liepen zozeer uiteen en zij ver wezen zo nadrukkelijk naar eikaars uit latingen, dat de voorzitter, de heer P. Rijkee, niet anders kon doen dan op (Van onze parlementaire redacteur) AMSTERDAM, 27 nov. Gedegen be raad in kleine kringen en werkgroepen en een daaruit ontstane uitvoerige schriftelijke voorbereiding hebben het kader van de K.V.P. in de partijraad in staat gesteld om in enkele uren de nieuw» programma's voor provincie en gemeente vast te stellen. Een redac tiecommissie zal de tekst nog nader bij' schaven, rekening houdende met de wen sen die de partijraad na ampele dis cussies heeft overgenomen. Enige moeite had de Partijraad om de juiste formulering te vinden voor het systeem dat moet worden gevolgd met de nog altijd bestaande doeluitkeringen die aan de gemeenten van rijkswege worden verstrekt. Men is overeengeko men dat er zoveel moeten zijn als no dig is, maar dat men niet moet stre ven naar alle doeluitkeringen die maar mogelijk zijn. Dr. De Kort, die voor het eerst in zijn functie van fractie voorzitter van de K.V.P. in de Twee de Kamer een partijraadsvergadering bijwoonde, heeft hierover de mening van de fractie ge-geven zoals die bij de behandeling van de wet financiële ver houdingen Rijk en Gemeenten destijds in de Kamer is verdedigd. De kring Lei den, die op dit punt nogal kritiek had, was ook bevreesd voor een binnenslui pen van belastingverhoging wanneer het streven naar een eigen belastinggebied zo uitdrukkelijk in het program wordt opgenomen, als in de tekst vermeld staat. De Partijraad liet dit echter juist met het oog op de gemeentelijke autonomie staan. De kring Dordrecht heeft een toevoe ging aan de tekst van het provincie program ter versterking van de invloed van de eigenaren van gebouwd on roerend goed weten te bereiken. Het voorstel stuitte op verzet van de gede puteerde van Zuid Holland, de heer Deerenberg. Om aan diens bezwaren tegemoet te komen zal de Dordtse tekst worden bijgeschaafd. De heren Sens en Deerenberg hebben zich met succes verzet tegen een voor stel van de Kring Dordrecht, om in het program op te nemen dat het provin ciaal bestuur zich zou gaan bemoeien met de mate waarin de kosten van open bare voorzieningen door de gemeenten in de prijzen voor grond worden ver disconteerd. Door toedoen van de kring Zwolle zal in het provincieprogram duidelijk de wens worden opgenomen, dat de provinciale besturen door zoveel moge lijk coördinatie van drinkwaterleidingen een eind zullen maken aan noodtoestan den op dit gebied ten plattelande. Het Tweede Kamerlid Engelbertink heeft dit pleidooi van zijn kring ondersteund. De voorzitter van de K.V.P., mr. H. W. van Doorn heeft de concepten geïntroduceerd als 'n belangrijk onder deel van de voorbereidingen tot de verkiezingen voor gemeenteraden en Provinciale Staten die ons volgend jaar te wachten staan. Hij spoorde het kader der partij aan, om van nu af de kandidaatstelling voor deze verkiezingen met dezelfde zorg voor te bereiden. Het gaat erom dat zo veel mogelijk nieuwe gegadigden worden opgespoord voor het bezetten van ze tels voor de K.V.P. in de vertegenwoor digende lichamen en met name moet ook de aandacht worden geschonken aan vrouwelijke kandidaten. De partijraad stuurde een telegram naar minister Luns in New York, om zijn waardering uit te spreken voor de wijze waarop hij in de Verenigde Naties ijvert voor de rechtvaardige en vreedzame dekolonisatie van Nieuw- Guinea. In het telegram wordt de hoop uitgesproken op een verant woorde beslissing der verenigde vol keren. Ook minister Cals heeft een telegram van de partijraad ontvangen. Hierin wordt hem een spoedig herstel toege wenst. Het werd verzonden naar het St. Joannes de Deo-Ziekenhuis in Den Haag, waar de minister nog steeds ver blijft. elke aanval een verweer te laten vol gen. Het dan ontstane debat werd te moeilijker, wijl verschillende sprekers elkaar een idealisme in de schoenen schoven, dat te weinig rekening houdt met de werkelijkheid. Niemand maakte uit wie de idealist en wie de realist was en de voorzitter kon alleen maar zeggen, dat allen blijkbaar met de bes te bedoelingen voor het welzijn van de Papoea zijn bezield, maar dat ie der de bevordering ervan vanuit een ander punt wil benaderen. De heer Van de Wetering, die al se dert de dagen van Linggadjati zich met het Nieuw-Guinea-probleem bezig houdt en met een tussenruimte van en kele jaren het betwiste gebied bezoekt, had bij zijn laatste visite een snelle ontwikkelings-voortgang waargenomen. Desalniettemin is de bevolking z.i. nog niet rjjp \joor zelfbeschikking. De heer In 't Veld verwees naar de mogelijkheid, dat bij een te starre hou ding van Nederland Indonesië wel eens in communistisch vaarwater zou kun nen raken. Het Amerikaanse voorstel inzake be heer door de Ver. Naties met vrije toe gankelijkheid van Indonesië acht hij be denkelijk. De Indonesiërs zouden ervan gebruik maken, om de Papoea's onder een geweldige druk te zetten. Zij, die de zijde van Nederland kiezen, zullen worden uitgeworpen. De voorstellen van de „Brazzaville-groep" acht de heer In 't Veld beter. „Als Nederland die afwijst, zijn we nergens meer." Prof. Duynstee zei weinig heil meer te zien in besprekingen tussen de heren Luns en Soebandrio; eerder meent hij, dat een commissie van weerszijden nut tiger werk zou kunnen doen. „Daar hebben we het, een herle ving van de commissie-Schermerhom!" riep de heer v. d. Wetering, die op merkte dat de heer In 't Veld vanuit illusies redeneert, omdat hij het verle den sinds de Ronde Tafel-conferentie vergeet. De heer v. d. Wetering blijkt geen vertrouwen meer te hebben in af spraken met Indonesië. „Wie heeft de afspraken geschonden? Indonesië! Wie heeft de fouten gemaakt? Ne derland!". Prof. Duynstee blijft alleen maar heil zien in overdracht van het ge bied aan Indonesië. „Er is geen en kel land, dat Indonesië er uit houdt. Hij acht het onjuist van zelfbe schikkingsrecht te spreken als het gaat om een betwist gebied. Die zelf beschikking heeft z.i. trouwens geen schijn van kans bij de Papoea's. „Dat is geen volk. Het is een conglome raat van volksstammen en vormt geen eenheid". De hoogleraar ls er persoonlijk van overtuigd, dat Indonesië gewapend zal optreden, als' zijn eis niet zou worden ingewilligd. Nederland zal dan niet an ders kunnen doen dan bij de Veilig heidsraad aankloppen om bescherming voor zijn onderdanen te vragen. Prof. Duynstee ziet als enige uitweg een dus danig akkoord met Indonesië, dat na 1.65 tot KWT®1 23.25 EAU DE CQLQQ^ KniNi<rHWASSf£j/| BlOCKENDASSEff11 CO106NE0" FXN.Pgi (Van onze verslaggever) ROTTERDAM, 27 nov. Ruim hon derd afdelingen uit alle delen des lands waren gisteren vertegenwoordigd in de Mauritszaal van het Rijnhotel, waar de Medische Missie Actie haar jaarlijk se bijeenkomst van afdelingen en con tactpersonen hield. Men ging zich daar beraden op activiteiten die zouden leiden tot een zo groot mogelijk succes van de kerkdeurcollecte op 14 januari. Het is met de opbrengst van deze collecten snel bergop gegaan: dit jaar was de opbrengst ruim 900.000,- en de voorzitter, mgr. B. G. Henning, sprak als zijn verwachting uit, dat in 1962 het de overdracht van het betwiste gebiedmiljoen zal worden bereikt. „Wij willen de verdere ontwikkeling in geleidelijk miljonair worden, maar dan voor God tempo zal verlopen opdat het door Ne- en zijn kinderen; het is onze taak God derland tot stand gebrachte niet verio- een gaaf en gezond volk te geven ren zal gaan. want onze opdracht gaat verder dan (Van een onzer verslaggevers) escherming tegen nucleaire stra ling en scherfwerking van explo- sieven daarvoor moet de prt fab betonnen schuilkelder dienen, die een Brabantse dakplaten- en beton- fabriek in samenwerking met de dienst van Bescherming Bevolking heeft ont- wikkeld en in produktie genomen. Deze atoomschuilplaats waarvan de foto de opengewerkte maquette toont bestaat uit negentien geprefa briceerde elementen van gewapend be ton, dertig centimeter dik, die ter plaat se in één dag tot een zeshoekig geheel worden samengevoegd. De bunker is voorzien van een dubbele gassluis met pantserdeuren en een luchtfrlter met luchtverversingsapparaat. In dé stan daarduitvoering biedt de schuilruimte, op een nuttig vloeroppervlak van twin tig vierkante meter, plaats aan een ge lijk aantal personen; de prjjs komt op twaalfduizend gulden, ofwel zeshonderd gulden per persoon. Later, zo verzekert de fabrikant, kan de constructie eenvoudig worden omge bouwd tot een luxueus met kunststof bekleed familiezwembad met een kin derbad en een diep gedeelte.... alleen de zielen." Mgr. Henning greep terug naar de twistvraag, die vorig jaar reeds aan de orde kwam: zou het niet beter zijn, dat de Memisa de gel den bewaarde tot Zij voldoende had om het te besteden aan één groot project in een bepaald land. Het bestuur van de Memisa heeft toen besloten, dat men de eenmaal uitgestippelde weg, het regelmatig verlenen van medische hulp aan alle missiegebieden, zou blijven volgen. Het uitvoeren van een groot project ziet men meer als de taak van gouvernementen en organen van de Ver. Naties als de F.A.O. en de Uni cef. De publikatie van dit standpunt wekte honderden dankbare reacties uit de missiegebieden en ook de ver gadering gaf er op ondubbelzinnige wijze blijk van, dat men het be- stuursstandpunt deelt. Tal van regionale en plaatselijke acties werden hierop besproken. De vergadering werd voorafgegaan door de vertoning van de film „Tokende die kort voor de „Expo" was voltooid en daar draaide. Zij geeft een beeld van de missie, zoals deze zich moei zaam in de Belgische Congo ontwikkel de. Zij eindigt met een overzicht van de enorme resultaten, die de missie niet slechts op religieus, maar ook op cultureel en materieel gebied boekte. Rector P. J. van Stralen uit Den Haag gaf tevoren een toelichting en wees erop hoe het bloedige heden van de Congo afsteekt tegen de periode van vreedzame samenwerking tussen blank en zwart van nog slechts enkele jaren geleden. (Advertentie) DEN HAAG, 27 nov. De deelne mers aan de recente sitdown-demon- stratie, gericht tegen de kernbom, wil len zich m hoger beroep verzekeren van de steun van enige vooraanstaande ge leerden op het gebied van de kern fysica, die dan als getuigen-deskundigen opgeroepen zouden moeten worden. De kantonrechter heeft alle strafrech terlijke meederjarigen veroordeeld tot vijfentwintig gulden boete, van welk von nis z\j thans in hoger beroep zijn geko men. Mr. P. van 't Hoff Stolk zal als hun raadsman optreden. TILBURG, 26 nov. Zaterdag heeft de Kringraad van de Ned. Katholieke Journalistenkring zich beraden over de stappen, die de katholieke journalisten eventueel moeten ondernemen om uit voering te geven aan de richtlijnen wel ke de bisschoppen betreffende de her ziening van de structuur der katholieke organisaties hebben gegeven. Over deze kwestie had een kleine commissie rapport uitgebracht. Voor allen stond vast dat de samenwerking in de Federatie bijzonder nuttig is; een verandering daarin kwam zelfs niet ter sprake. De beschikbare gegevens, die ter bepaling van een verdergaand stand punt nodig zouden zijn, werden onvol doende geacht, derhalve besloot de kringraad de commissie te verzoeken haar werk voort te zetten en zich zo nodig van de bijstand en adviezen van deskundigen te verzekeren. Intussen wil de K.N.J.K. als auditeur bij het B.K.I. op de hoogte blijven van de ont wikkeling, die zich voordoet. Het be stuur werd ook opgedragen zich door het bestuur van de Katholieke Arbei dersbeweging in de kath. Werknemende middenstand te laten informeren om trent hun plannen tot uitbouw van de sociale organisaties. Voorzitter drs. G. van Lieshout deelde mede, dat nog steeds intens overleg wordt gepleegd over de toekomstige opleiding van journalisten en dat het bestuur zich naar vermo gen zal houden aan de toezeggingen, dat omstreeks'- 31 december een definitief standpunt zal worden ingenomen. HENGELO, 27 nov. De meer dan 600 leden van de Utrechtse diocesane bond van de K.A.B. hebben het bonds- bestuur gemachtigd verder te werken aan de technische reconstructie van de K.A.B. Deze medewerking kreeg het bestuur zaterdagmiddag jp de 62e cen trale raadsvergadering, die alhier is ge houden. Voordien had voorzitter Joh. Zwanik- ken in een uitvoerige openingsrede uit eengezet, waarom het ging. In de mid dagvergadering kwam de bondsvoorzit ter daarop terug. Na enkele vragen ver leende de vergadering het bestuur spon taan carte blanche. De eerste, die de aanwezigen met dit besluit feliciteerde, was verbondsvoorzit ter J. Middelhuis, die vervolgens de ge volgen van de structuurwijziging schets te. Ook de huidige welvaart kwam ter sprake, waarbij de heer Middelhuis de opmerking plaatste, dat door de ver worvenheden daarvan vaak te weinig aandacht wordt besteed aan de bewe ging, waardoor de welvaart werd ver kregen. De overige punten van de agen da leverden weinig stof tot praten. De kaderleden waren het er volkomen mee eens. Voorzitter Zwanikken werd bij ac clamatie herkozen, terwijl de heer G. van de Hurk (Arnhem) tot lid van het bondsbestuur werd. Het programma voor het komende jaar kon aller goed keuring wegdragen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1961 | | pagina 3