Sovjets politie houden de geheime bedwang stevig in Sjelepin werd geen cumulatie van functies toegestaan Frans komplot tegen Nasser? Watersnood in Somaliland V' D Olivetti KENT KENT Sevilla staat onder water Z Kindervisite" ULBRICHT STELT ZIJN EISEN ZEER HOOG De fado-erkenning van DDR interesseert ons In Algiers en Oran heerst de terreur van de straat Mohammedanen gelyncht doof groepen Europese jongeren m SEMITSJASTNEJ VOORZITTER K.G.B. Foto's in Drommedaris „Alles-vrefer" voor Haagse Reinigingsdienst Philips de Goede in Hilversum Torentje op pier Carrière van twee Komsomol! eiders Spreekbuis van Khroesjtsjev CHU en CVP nauwer samen Bij onlusten in Kediri 6 doden MISDAAD roept misdaad op MAANDAG 27 NOVEMBER 1961 pagina t> Betrekkelijk kort ligt de periode achter ons, waarin de leider van de Geheime Politie van de Sovjet-Unie een intrigerende figuur was. Hoe zijn naam op een gegeven ogenblik ook mocht luiden, het was zeker dat hij in Moskou een formi dabele machtspositie bekleedde. Blijk baar is dat niet meer zo. Lavrenti Beria is van alle opeenvolgende chefs van de Geheime Politie degene ge weest, die de hoogste machtspositie in de U.S.S.R. het dichtst genaderd is. Voorlopig is hij ook de laatste, die daar de kans voor heeft gekregen. Na zijn dood in 1953 is de Geheime Politie geleid door een aantal figu ren, die politiek weinig in de melk te brokken hadden. Het apparaat zelf is stevig gekortwiekt en ontdaan van een aantal excessieve bevoegdheden. Vermoedelijk biedt de belofte van Khroesjtsjev, dat hij de Geheime Politie nimmer meer de vervaarlijke rol zal laten spelen, die zij onder Sta lin had, hem de waarborg, dat aan zienlijke groepen in het land zijn lei derschap dulden. Sinds 13 november j.l. wordt de Geheime Politie, of, zo als zij officieel heet, het Comité voor de Staatsveiligheid (K.G.B.) geleid door een voormalig jeugdleider van 37 jaar, Vladimir Semitsjastnej. SPINWIEL VIEUX VRIJMOED Tweehonderd doden Nieuwe vakvereniging rijdend NS-personeel niet erkend P. Lorillard - New York filters best blue micronite filter in Nederland door N.V.Cigarettes Import Cy., v/h A. J. Blok WmÊÊmm elektrische schrijfmachines n 9? Nader overleg met A Rf Koningin en prinses bij avondmaalsvierifj hf v'i«' IAdvertentie De Sovjet-Unie en haar Geheime Po litie zijn bijna even oud. Zes weken na de Oktoberrevolutie, op 20 december 1917 Nieuwe Stijl, besloot de Raad van Volkscommissarissen tot de oprichting van een Buitengewone Commissie voor de Bestrijding van Contrarevolutie en Sabotage. Naar de Russische initialen werd deze commissie meestal de Tsje- ka genoemd. Voorzitter werd een oude partijganger Felix Dzierzjinski. Na ver loop van tijd vestigde de Tsieka zijn hoofdkwartier in de Loebjanka, het voormalige kantoor van een assuran tiemaatschappij in Moskou dicht bjj het Kremlin. Dat was het begin van een gevreesde organisatie, die in de loop der jaren allerlei namen heeft gehad: Teka. Gepeoe. Ogepeoe, NKVD, M.V.D. en K.G.B. Felix Edmundovitsj Dzjerzjinski, zoon van een Pools edelman, heeft door zijn ietwat pathologische persoonlijk heid het karaker var. de Geheime Politie bepaald. Er zün schrijvers, die menen, dat zijn rol voor het totale beeld van het Sovjetstelsel slechts wei nig minder belangrijk is geweest dan die van Lenin en Stalin. Hij was aan de ene kant een bijna kinderlijke roman ticus, de „heilige" van het bolsjewis me", zoals hij wel is genoemd. Aan de andere kant was hij een emotioneel fanaticus, die even ongevoelig kon zijn (Advertentie) ^prljs per fles f. 6,70 V proeft er de echte Franse cognac in! CAIRO, 27 nov. (Rtr.) —In Egypte zijn negen mensen gearresteerd, die be trokken zouden zijn geweest bij een complot om president Nasser te ver moorden, zo is gisteravond officieel in Cairo meegedeeld. In de officiële ver klaring wordt gezegd, dat een van de vier gearresteerde Franse functionaris sen hekend heeft dat de vier Fransen in de V.A.R. hadden willen spioneren en dat „zelfs de Franse regering een plan had ontworpen om president Nas ser te laten vermoorden." In de verklaring wordt gezegd, dat er behalve de vier leden van de Franse missie ook een Franse advocaat, een Griekse journalist, een journalist van Italiaanse afkomst en twee vrouwen zijn gearresteerd. Frankrijk zou een of ficier van zijn geheime dienst, „een be kend deskundige op het terrein van moordaanslagen", naar Egypte gestuurd hebben. De Franse missie in de V.A.R.aldus de verklaring, heeft een spionagecom- plot gesmeed, geld uit het land ge smokkeld en op machines van de Zwit serse ambassade pamfletten laten druk ken. ROME, 26 nov. (Rtr.) Het Italiaanse persbureau ANSA heeft zaterdag uit Mogadisjoe gemeld, dat bij de overstro mingen in het stroomgebied van de Dsjoeba in Somaliland ongeveer twee honderd mensen zijn omgekomen en driehonderdduizend dakloos zijn gewor den. In één streek zijn 225 dorpen verwoest of van de buitenwereld afgesneden. Van 68 van deze dorpen heeft men in het ge heel niets meer gehoord. De wereldgezondheidsorganisatie zal voorraden naar de overstromingsgebie den zenden, aldus is in Genève bekend gemaakt. Een hulpbrigade van het Ame rikaanse leger is inmiddels reeds per vliegtuig uit Zuid-Duitsland naar Soma liland vertrokken om de slachtoffers te helpen. Deze ploeg telt zeventien mensen die over twee hefschroefvliegtuigen be schikken. VLADIMIR SEMITSJASTNEJ voor het leed van zijn medemensen als Lenin met zijn doctrinair fanatisme of Stalin met zijn koude doelbewustheid. Dzjerzjinski en zijn opvolger V. R. Menzjinski (ook van Pools adellijken bloede) stierven een natuurlijke dood. De sinistere Yagoda werd terechtge steld, de bloeddronken Jezjov ver dween zonder een spoor na te laten (volgens sommigen eindigde hij zijn dagen in een krankzinnigengesticht) en over de dood van Beria beginnen nu pas de détails los te komen. Pas nu Khroesjtsjev de Geheime Poli tie min of meer buiten het bereik van de interne machtsstrijd heeft gebracht, is de leiding van het apparaat een enigs zins veilige betrekking geworden. S. N. gen dan al uit de rijen der Sovjetpromi- Kroegiov en generaal I. A. Serov mo- nenten zijn verdwenen, zij zijn na hun ontslag toch in leven gebleven. Soms staan hun namen nog wel eens in de Pravda of de Izvestia. ele kenners van de Sovjet-Unie wreven hun ogen uit, toen zij aan het eind van het 22e congres van de Russische communistische partij lazen, dat Alexander Nikola,jevitsj Sjelepin was benoemd tot lid van het secretariaat van het centrale partijco mité. Het lidmaatschap van het secre tariaat is in de Sovjet-Unie een be langrijke politieke functie F' Sjele pin was op het moment van zijn be noeming tevens voorzitter van het K.G.B. Zou Khroesjtsjev zijn terugge komen van zijn politiek om de Gehei me Politie volledig te onderwerpen aan de partijleiding? Zou hij toestaan, dat de voorzitter van het K.G.B. tevens een hoge politieke post bekleedde? De benoe ming van 13 november gaf op die vragen een duidelijk antwoord. Vladimir J. Semitsjastnej, die nu het K.G.B. leidt, is Sjelepin al vaker op gevolgd. In april 1958 nam hjj zijn plaats over als eerste secretaris van de communistische jeugdorganisatie, de Komsomol. In de Oekaïense afdeling van die organisatie was z(jn ster al negen jaar tevoren gaan schitteren. Hij heeft daar kennelijk de protectie geno ten van de plaatselijke partijsecretaris Nikita Khroesjtsjev, evenals van diens medewerker en opvolger Kiritsjenko. De grote stap van Kiev naar Moskou was er een duidelijk bewijs van. dat ook nu nog het oog van de nationale partijleider met welgevallen op hem rustte. Semitsjastnej is een weinig boeiende spreker. Maar hjj is bijzonder fanatiek en hij kan met aanzienlijk talent schel den. In oktober 1958 eiste hij in het bijzijn van Khroesjtsjev de verbanning van de letterkundige Boris Pasternak „naar zijn kapitalistische paradijs". Hij voegde daar dit fijnzinnige argument voor aan: „Het zwijn heeft zün voeder bak verontreinigd". Het détailwerk schrikt hem niet af. In januari 1959 drong hij aan op een „aanzienlijke ver betering" van de Russische kinderboe ken. e leiding van de Komsomol heeft Semitsjastnej bijna twee Jaar gevoerd. In maart 1959 werd hij opgevolgd door Sergei Pavlov: hij zelf werd vrijgemaakt voor een „an dere belangrijke functie". Vijf maanden later bleek, wat dat was: tweede se cretaris van de communistische partij UTRECHT, 27 nov. De kortgele den opgerichte vakvereniging voor rijdend personeel van de Nederlandse Spoorwegen is verbaasd over de dienstorder, die de N.S.-directie zater dag over haar heeft uitgegeven. Dit heeft de voorzitter van deze vakvere niging de heer J. Gijsberts, verklaard. Hij merkte o.m. op, dat dinsdag een brief van de president van de Spoorwe- fen is ontvangen, waarin werd medege- eeld, dat men zich nader over het eni ge tijd geleden ingediende verzoek tot erkenning zou beraden, wanneer de ver eniging zal hebben getoond voldoende levensvatbaarheid te bezitten en in het bestaande systeem van overleg een pas sende rol te komen vervullen. De nu uitgegeven dienstorder maakt gewag van een ernstige aantasting van het hui dige overleg, wanneer de nieuwe vak vereniging erkend zal worden. De le vensvatbaarheid, aldus de heer Gijs berts, is reeds bewezen, doordat van het ongeveer 3300 man tellende rijdende personeel van de N.S. er reeds meet dan 2000 bij de nieuwe vakvereniging zijn georganiseerd. De vakvereniging voor rijdend personeel zal binnenkort bepalen, wat er thans te gebeuren staat. De dienstorder is een, met instemming van de personeelraad, opgesteld ver slag van de besprekingen tussen de di rectie en de personeelsraad van de N.S. zo deelde de secretaris van de perso neelsraad, de heer A. F. Jentjes, mede. Hij zei, dat de vakbonden zich zullen verzetten tegen een meespreken van deze nieuwe vakvereniging in het over leg met de spoorwegen. Als bestuurslid van de rooms-katholie- ke bond van vervoerspersoneel „Sint Raphael" merkte hij nog op, dat er een ernstige teruggang in het ledental van de erkende vervoersbonden is te consta teren, hoewel zich de laatste tijd ook nieuwe leden melden. in de sterk Mohammedaanse Sovjet republiek Azerbeidsjan (aan de Kaspi sche Zee, tegen de Perzische grens). Het was een „moeilijke" post. In Mos kou werd er ernstig over geklaagd, dat Azerbeidsjan te weinig katoen, te wei nig zuivelprodukten en te weinig olie leverde. Maar veel erger nog, in com munistische ogen althans, was het feit, dat allerlei „bourgeois-ideologieën" wa ren doorgedrongen in de partijpropagan- da, dat er weer met enig welbehagen werd gesproken over het particuliere bezit en dat de „godsdienstige vooroor delen" hun kop weer opstaken. In hoeverre Samitsjastnej in dat alles verandering heeft kunnen brengen, ont trekt zich aan onze waarneming. Over de stand van zaken in zjjn nieuwe res sort, de K.G.B., zjjn we ingelicht door zijn voorganger Sjelepin. Op het 22e partijcongres zei deze: „Wij kunnen ge lukkig rapporteren, dat de staatsveilig- heidsorganen een eind hebben gemaakt aan ieder machtsmisbruik en aan alle inbreuken op de socialistische legali teit. Door besliste maatregelen hebben het centrale partijcomité en de rege ring daar een streep onder gezet, voor altijd. De staatsveiligheidsorganen zijn gereorganiseerd, hun numerieke sterk te is teruggebracht, zij zijn ontheven van ongepaste functies en zij zijn be vrijd van het Streberelement in hun „rijen." Degenen, voor wie dit nog niet ge noeg was, hebben zich ijlings vergewist van de politieke status van Semitsjast nej. Hjj is lid van het centrale partij comité, hij behoort evenwel niet tot de 175 volwaardige leden, maar is een van de 155 kandidaat-leden, hij bezit geen stemrecht. H.J.N. (Adv. MADRID, 27 nov. (UPI) Vrijwel de gehele Spaanse stad Sevilla is van de buitenwereld afgesloten als gevolg van overstromingen. Zaterdag kwamen minstens vier mensen om het leven, toen de rivieren Tamarguillo en Guadalqui vir buiten hun oevers traden. De stra ten kwamen op sommige punten zeven meter onder water te staan. Duizenden mensen vluchtten uit hun huizen. zevenduizend^ iet minder dan Nto's, gemaakt door am Richt tografen onder het mott f Uw lens op de werk.e^® binne° kwamen er twee jaar geleden wep Hn do iii-Tv vnr»r de fotowedstrij kaat" en ae öucnung wi ge« van de amateurfotografie naaa organiseerd. Een selectie van ro voof tig foto's, kwam in aanmerking ef bekroning en voor de expositie, hoU. destijds in Limburg van werd s f0. den. Sindsdien werden deze VU»je to's niet meer geëxposeerd, ma studenten, die in de Enkhuizer Vro. hebben. daris hun cultureel centrum n® hebben op deze foto's beslag we in leggen voor een tentoonstelling, de grote zaal van Enkhuizens na toren tot 12 december wordt ge den. Daarna komt er onder het» Venus in Enkhuizen" een tentoon^ kantoormachines Deze wagen, waarvan de laadbak terwille van de foto in de „los-stand" is gezet, is de nieuwste aanwinst van de gemeentelijke reinigingsdienst van Den Haag. Hjj is geheel in Nederland gebouwd en kost 50.000 gulden. Den Haag heeft er achttien besteld, en de mogelijkheid bestaat, dat er in de toe komst nog meer zullen komen, waar onder ook een aantal van een kleiner type, bestemd voor de nauwe straten van de binnenstad. De nieuwe wagen, waarvan de versnelling geheel auto matisch werkt, wat het stapvoets rij den aanmerkelijk eenvoudiger maakt, is uitgerust met een vernuftig perssy steem. Hierdoor is het mogelijk gewor den de wagen zowel huisvuil als grof IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIillllllllllllllllllllllllllllllll vuil (stoelen-klsten-grote dozen) te laten „vreten". Het is bepaald een lust te zien hoe een stevig meubelstuk in lut tele seconden tot kachelhout wordt ge malen. Wij kunnen ons zo voorstellen dat het personeel op deze nieuwe wa gens bij het binnen rijden van een straat het eerst zal kijken of er grote stukken bij de vuilnisbakken staan om deze dan met een „satanisch genoe gen" voor de alles verpulverende pers te werpen. ling van beeldhouwwerken van Nederlandse beeldhouwers. De foto's, die de werkende mens velerlei beroepen, van de stadsre ger tot de chirurg, van de b°uwvak_ beider tot de kunstenaar, van de aP®j riër tot de fabrieksarbeider in b® brengen, behoren werkelijk tot het 6 te wat er uit de camera's van de ah1 teurfotografen tevoorschijn kan koh1® De een zocht het meer in de tegen» ling van licht en schaduw, de anoer de compositie en in het ritme van lijnen, weer een ander in het 1° menselijke of het geestige. Het is interessante en zeer gevarieerde lectie. AMSTERDAM ROTTERDAM DEN HAAG HAARLEM UTRECHT GRONINGEN ARNHEM EINDHOVEN BERLIJN, 27 nov. (UPI) De Oost- duitse communistische leider, Walter Ulbricht, heeft in een (zondag door „Neues Deutsehland" gepubliceerde) rede voor het Centrale Comité van zijn partij de geallieerde rechlen in Beriijn „fabeltjes" genoemd. Hij voegde daar aan toe, dat een Westerse de facto- erkenning van zijn regiem „als een hoffelijke daad en een prijs die nu een maal betaald moet worden" onmoge lijk door de communistische landen als punt van onderhandeling kan worden aanvaard, omdat dit „volledig bulten de realiteit staat en ons niet interes seert." Ulbrichts rede, waarvoor „Neues Deutsehland" drie pagina's inruimde, was van zodanige aard dat alle hoop op een mogelijke verzachting van het •Russische standpunt inzake de Berlijn- se kwestie in rook opging, temeer UTRECHT, 27 nov. De dagelijkse besturen van de C.H.U. en de C.V.P. (Christelijke Volkspartij) waartussen reeds sinds maart 1959 een samenwer king is gegroeid, hebben besloten C.V.P. leden in het hoofdbestuur en de Unie raad van de C.H.U. en in verschillende vaste commissies van de C.H-U. op te nemen, ter bestudering van verschillen de facetten van het politieke leven. Te vens is besloten, dat men zoveel moge lijk gezamenlijk aan de a.s. staten- en gemeenteraadsverkiezingen zal deel nemen. if MR. H. Beernink, voorzitter van de C.H.U. heeft vanmorgen in een radio uitzending iets laten doorschemeren van de mogelijkheid tot een verdere uitbreiding van de samenwerking tus sen de C.H.U. en de C.V.P., zodat ook de anti-revolutionnairen daarbij be trokken kunnen worden. Hij liet weten nog steeds tot nader overleg met de A.R.-partij bereid te zijn, al voegde hij er meteen aan toe, dat hij het zeer onverstandig zou achten, wanneer een fusie met de A.R. geforceerd tot stand zou worden gebracht. „Het is een tere zaak, die tot voorzichtigheid noopt. Er zijn nogal wat verschillen," aldus de voorzitter van de C.H.U. In hetzelfde gesprek deelde de voor zitter van de C.V.P. mede, dat de ver schillen tussen zijn partij en de C.H.U. bij de onderhandelingen, die achter de rug zijn, niet verdoezeld zijn. Dat de sa menwerking in de praktijk mogelijk is gebleken, schreef hij voor een groot deel toe aan het feit, dat de C.H. een unie is. De C.V.P. is destijds opgericht juist om te bewijzen, dat eenheid op politiek ter rein ondanks kerkelijke tegenstellingen mogelijk is. Voorts streeft de C.V.P. een sociaal-economisch beleid na, waardoor de belangen van de arbeiders meer tot hun recht komen. PARIJS, 27 nov. (UPI) In Parijs is bekend geworden, dat een groep Franse Trotskisten een verzoekschrift aan de Russische regering in voorbe reiding heeft, waarin z(j posthuum eer herstel en formele opname in de Bolsje wistische geschiedenis vragen voor Leon Trotzki en andere door Stalin geëlemi- neerde grondleggers van hun politieke overtuiging. omdat welingelichte zegslieden er op wezen dat de Oostduitse communis tische leider onlangs uit Moskou is teruggekeerd, zodat hjj waarschijnlijk als spreekbuis fungeert voor Khroesj- tsjevs huidige opinie inza ie Berlijn. Ulbricht bevestigde nogmaals de Oostduitse eisen van controle op z.lle toegangswegen tot Berlijn, „die alle behoren tot het souver rine grond gebied van de Duitse Democrati- itelde dat estien plaatsen in Overijssel zul len in de komende maanden kennis kunnen maken met een reizende tentoonstelling van schilderijen en grafische werken, die alle betrekking hebben op het kind en zijn wereld. Het is de derde tentoon stelling, die op deze wijze door de provincie trekt, vooral om ook het platteland met de uitingen van beel dende kunst in contact te brengen. „Kunst, onbegrijpelijk of onbegrepen" en „Kunst Paarden" zijn aan deze „Kindervisite" voorafgegaan. Deze expositie is tot stand gekomen op initiatief van de onlangs officieel ge- installeerde Stichting Culturele Raad van Overijssel in samenwerking met de Nederlandse Kunststichting in Amsterdam. Financiële steun van het ministerie van O.K. en W. maakt het mogelijk, dat ook kleinere gemeenten in de gelegenheid zijn een dergelijke tentoonstelling binnen hun veste te krjjgen. De start is in „Ons Centrum" in Dedemsvaart geweest. Deze plaats heeft ook de beide vorige tentoon stellingen geherbergd en het is toen opgevallen, dat daarvoor bijzondere belangstelling bestond. Werd de eer ste in enkele dagen door 1390 per sonen bezocht, de tweede trok een paar honderd bezoekers minder, doch de belangstelling voor deze derde ex positie is zo groot, dat een record aantal bezoekers wordt verwacht. Burgemeester jhr. S. M. Snouck 1 Hurgronje is er zeer verheugd over, dat de nieuwe toernee in zijn gemeen- te begint. Het lid van gedeputeerde staten van Overijssel, de heer J. M. J. Zandscholten, legde de nadruk op het - grote belang van deze tentoonstellin gen voor de culturele ontwikkeling van het platte.and. De mens in de kleinere gemeenschappen kan daar door met de levende kunst in contact worden gebracht. Kunst en samen leving zyn onlosmakelijk met eikaar verbonden. Deze ontmoeting eist aan dacht en deze laatste vraagt rust. De heer Zandscholten meent, dat het dienstig zou zijn wanneer in de plaatselijke verenigingen, voorafgaan de aan de komst van de expositie gespreksavonden over beeldende kunst zouden worden gehouden. Voor de scholen is voorlichtingsmateriaal beschikbaar in de vorm van dia s van ilversum mag zich thans bij de gratie van Philips de Goede van Bourgondië ..tad noemen. Een afvaardiging van het Bourgon dische hof is zaterdagmiddag in een open koets van Utrecht naar Hilver sum gereden om het zich reeds radio- stad noemende dorp onder andere het recht van munt, markt en radio te ver lenen. Dit alles gebeurde in het kader van de feestelijkheden rond het tiende lustrum van „Unitas Studioso-um Rheno-Traiectina", de Utrechtse stu dentenvereniging. Ht slotfeest van het lustrum werd met een sfeervolle Bfuegheliaanse kermis in de Expohal gevierd. Philips de Goede, vergezeld van vijf edelen en hun dames, gestoken in his torische kledij, kwam de oorkonde, waarin het stadsrecht was vastgelegd, persoonlijk aan burgemeester J. J. G. Boot overhandigen. De edelman gaf in het oud-Neder lands een nauwkeurige omschrijving van het reeht, dat Hilversum thans verleend zou worden: „Philips bij der graciën Goids Her- toge van Bourgondiën, van Lothryk, van Brabant ende van Lymburch; graave van Vlaenderen, van Artlio van Bourgondiën, Palatyn van ig gouwen, van Hollant, van Zeelant en van Namen, Mercgraeve des heyligh Rycx, here van Vrieslant, van San. ende van Mechelen doen cond alle den, dat wy om veel goeder ende 6 trouwer diensten wille, die onse g°e dorpe van Hilversum dickwyle geda® heeft, dagelycx doel ende om U" wille noch doen sal voor'Unitas w» diosorum Rheno-Traiectina der selvei onser dorpe Hilversum gheven end® verlenen die regten van segel, reen* marce ende tol, ende van radio en t levisieuytsendinghe, alsoo alle regten ener stede.'' De oorkonde was gezegeld „mit f segele van onsen getrouwen vrind® van Unitas Studiosorum Rheno-Trad- tina." Was getekend: Philips. Burgemeester Boot, aangestoKS door de prachtige oud-Hollandse en stijl, dankte in een gloedv^ j- speech en sprak daarin van „een gr"'1, goed, dat ons deelachtig is geword®:\e en hij hoopte, dat Hilversum aan verplichtingen, die daaraan verbond zijn, zou kunnen voldoen. Hij sFj.j, tenslotte de wens uit, dat tussen V versum en Utrecht zo min moge'u huizen mogen worden gebouwd. sche Republiek". Hij «telde dat „geen tMtoóngesteldé "werken', V^rzfen land iets te betalen voor het respecte ren van zijn souvereiniteit" en hij verklaarde vervolgens, dat eventuele onderhandelingen tussen Oost en West over Berlijn uitsluitend tot doel kun nen hebben een regeling te treffen, die een toelichting. Meer dan twintig Nederlandse kun- 1 stenaars hebben werken voor deze i expositie, die twintig schilderijen en tien stukken grafisch werk omvat, beschikbaar gesteld. Men treft er zowel de moderne vormgeving aan i dese beeldhouwer Jeroen van Ogtrop heeft zich beschikbaar gesteld om op geregelde tjjden bezoekers op de ten toonstellingen rond te leiden. het de Westerse geallieerden mogelijk il)vycl uc ,„iu,6„„16 maakt, de sterkte van hun Berlijnse r j meer traditionele. De Ensche- garnizoenen te doen afnemen zonder - hun gezicht te verliezen. Ulbricht leverde ook kritiek op de Chinese communisten, omdat zjj Alba nië op het jongste congres van de Rus- 1 sische communistische partü hebben gesteund. „Het zou wenselij". zijn ge weest indien onze Chinese vrienden zich uitgesproken hadden over de anti-Rus sische houding van de Albanese leiders", aldus Ulbricht, die voorts Stalin en zijn minister van buitenlandse zaken, Molo- tov critise rde wegens het voeren van een „bekrompen, onbuigzame buiten landse politiek". Ulbricht prees Khroesj tsjev voor de snelle wijze waarop hij en het centrale comité van de Russi sche communistische partij deze poli tiek hebben gewijzigd. DJAKARTA, 27 nov. (Reuter) In Kediri op Oost-Java zijn vorige week zes mensen omgekomen bij ongeregeld heden na een regeringsmaatregel, waar bij opdracht wordt gegeven een aantal bevolkingstuinen te verenigen tot een gemechaniseerde onderneming, zo is in Djakarta vernomen. 18 mensen werden gewond. In de provincie Kediri zijn en kele communistisch georiënteerde orga nisaties verboden. De gouverneur van Oost-Java, Soewondo, is naar Djakarta gereisd om aan de regering een uiteen zetting over demoeilijkheden te geven. Volgens de berichten openden politie en militairen het vuur op de demon stranten. Het bestuur in Oost-Java deel de mee, dat een niet met name genoem de groep van buiten Kediri verantwoor delijk was voor het incident. In Soerabaja is aan vier kranten ge durende drie dagen een verschijnings verbod opgelegd. Volgens een bekend making hadden de bladen berichten over het incident in Kediri gepubliceerd, die niet in overeenstemming met de offi ciële verklaringen waren. De militaire autoriteiten in Djakarta hebben de persagentschappen „Antara" en „Pia" streng berispt. Verklaard werd dat beide agentschappen zich niet had den gehouden aan de opdracht om slechts berichten van de centrale leger- vooriichtingsdienst over het incident te publiceren. Als de persagentschappen nog eens de regels overtraden, zouden maatregelen worden genomen. et tor ent jvan d. Schevening- se pier is bijna klaar. Een de zer dagen is de bekisting er om heen al weggehaald. Het model jan het torentje, met de buiten- omlopende wenteltrap is nu zichtbaar geworden. ALGIERS, 27 nov. (UPI) Europe se jongeren hebben gisteren in de hoofdstad van Algerije twee mohamme danen, een volwassen man en een meisje, op straat gelyncht, omdat zij hen verdachten van terreurdaden. De Europeanen zagen dat een Algerijn in een bar een handgranaat gaf aan een meisje van 19 jaar. Zij grepen eerst de man, die zij de straat op sleepten en dood ranselden. Daarna achtervolgden zij het meisje, dat samen met een vrouw van middelbare leeftijd trachtte weg te komen. Het meisje, Nadia Mes- saoudi, geheten, vluchtte met de hand granaat nog in haar hand. Door de ex plosie werd haar hand afgerukt. De jongelui haalden de vrouwen in en begonnen wederom een ranselpar tij. Maar de vrouwen ontkwamen en vluchtten een politiepost binnen, waar zjj in bescherming werden ge nomen. De jongeren drongen echter de politiepost binnen, sloegen alles kort en klein, sleepten de beide vrou wen weer naar buiten en ranselden er voor de tweede maal op los, Gen darmes konden kort daarop de reeds halfdode vrouwen definitief bevrij den. Beiden werden in een coma naar een ziekenhuis gebracht. Men vermoedde, dat het meisje de hand granaat had gekregen om in een da mestoilet te plaatsen. Een ander slachtoffer van de jonge lui was een mohammedaans meisje vau 23 jaar, dat zo ernstig werd mis handeld, dat zü aan de verwondingen bezweek. Ook zij werd verdacht van terrorisme. Ook in Oran waren dit weekeinde de Europese jongeren actief. Zaterdag avond werden twee volwassen Euro peanen gedood tijdens een terreuractie van een groep mohammedanen. On middellijk trok een groep Europese jongeren er op uit om snel en doeltref fend wraak te nemen. Zy ranselden drie willekeurig uitgekozen Algerijnen dood en verwondden er zes. Zondag trokken de jongelui er op nieuw op uit. Zy richtten grote scha de aan op een mohammedaanse markt. De kraampjes werden in stukken gesla gen en elke mohammedaan, die hun in handen viel, werd afgeranseld- ep gevolgen van de ranselpartyen ditmaal echter niet éénmaal dod®w Een charge van de politie maakte einde aan de rel op de markt. vei* PARIJS De F ranse Senaat wierp zaterdagavond de begroting VJÏ)i- Algerye. Tydens het debat zei de fee. nister voor Algerije, Joxe, die de groting zonder succes verdedigde, ,0g, er in Algerye, ondanks zes jaar geen haat bestaat tussen Europe" en Mohammedanen. (Advertentie) DEN HAAG, 27 nov. en prinses Irene hebben g aj da genomen aan het open avond^^ais- in overeenstemming met de avono>e: viering te New Delhi, in de rz te Utrecht is gehouden. werd Deze avondmaalsviering d door ds. C. M. van Endt, vormd predikant, en as. jjvaflt. ser, evangelisch Luthers P1

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1961 | | pagina 6