Conferentie in Genève Moskou: zonder Kernstop controle Drielandenoverleg begint onder slecht gesternte RUSSISCHE EXPEDITIE AAN DE NOORDPOOL Canadese sabotage-poging van gesprek Londen-EEG Lekkage bij geheime rede van minister Heath in Parijs Schiphol onze grootste toeristische attractie 18 MAAL WINNAAR VOETBALPOOL KINDERBOEKEN Amstel Brouwerij verwacht 12% (onveranderd) dividend Uitspraak op 11 december HET GOUDEN MASKER PrixFemina naar Henri Thomas In Amsterdam Baccalaureaat Scheikunde Nieuwe leerstoel ingesteld MadurodamEfteling, diergaarden en eerst dan het Rijksmuseum Inschrijving op de f 2.827.000 gewone aandelen op 5 december Proces-Eichmann British Enkalon naar de Amsterdamse beurs Prins bij industriële woningbouw STORM IN EEN GLAS WATER Mgr. P. J. Maas in het ziekenhuis Stramme ambtenaar „neemt" hindernis met zaag Automobilist in Den Haag overvallen Onder trein geraakt LAATSTE NIEUÜ^ Moskou's dementi inzake Worosjil°v DINSDAG 28 NOVEMBER 1961 PAGINA 2 MOSKOU, 28 nov. (Rtr., UPI) De drielandenconferentie (Amerika, Engeland, Rusland) over het staken van proeven met kernwapens, die vandaag in Genève is hervat, begint onder een slecht gesternte. De regering van de Sovjet-Unie heeft gisteren in Moskou bekend gemaakt met welke nieuwe voorstellen zij in Genève ter tafel zal komen. Hoe wel Washington en Londen tot nu toe elk officieel commentaar heb ben geweigerd, hangende de be studering van het Russische plan, hebben officieuze woordvoerders reeds duidelijk gemaakt dat Mos- kou's initiatief voor het Westen onaanvaardbaar is. Vier punten Verontwaardigd GRIEKSE BISSCHOP IN NEDERLAND PAUL VLAANDEREN MOEIAL MAKEN NIETS Ten de KARSwf' moord DANJ. De reden daarvan is duidelijk: de Russen willen een kernstop zonder af doende internationale controle. Een nieuw moratorium dus, op basis van vrijwilligheid en zonder dat de deel nemende landen in de gelegenheid zi.in te onderzoeken of ieder afzonderlijk zich wel aan de gemaakte afspraken houdt. Gezien de ervaringen met het vorige moratorium, tijdens hetwelk de Russen nieuwe proeven voorbereidden, is het uitgesloten dat de Verenigde Staten en Engeland de kans willen lopen zich opnieuw te laten beetnemen. De standpunten staan dus weer lijn recht tegenover elkaar, aangezien het Westen een kernstopverdrag met doel treffende internationale controle eist. Ongetwijfeld mag men een nieuwe ein deloze serie besprekingen tegemoet Zien. Een van de opmerkelijkste punten van de Russische voorstellen is de eis dat een eventueel kernstopver drag ook moet worden onderte kend door Frankrijk. De Sovjet- Unie wenst, zo blijkt hieruit, dat Frankrijk de vierde deelnemer wordt aan het reeds jaren slepende kern- stopoverleg. Toen Moskou op 1 sep tember aankondigde dat de Sovjet- Unie de proeven met kernwapens zou hervatten, was een van de argu menten daarvoor, afgezien van de frases over de agressie van het Westen, het feit dat Frankrijk atoombommen tot ontploffing bracht in de Sahara. De Russen legden dit uit als een dubbelhartige Westerse politiek, die zich enerzijds bezig hield met kernstop- besprekingen in Genève en anderzijds het militaire potientieel van de NAVO door de explosies in de Sahara ver grootte. Een van Russische zijde dik wijls geplaatste opmerking was: ,,Het Westen zou het oók niet goed vinden wanneer de Sovjet-Unie over een kern stopverdrag confereert, terwijl bijvoor beeld Tsjechoslowakije kernproeven neemt." Overigens heeft Frankrijk tot op heden nog nimmer laten blijken dat het aan de besprekingen in Genève zou willen deelnemen. Frankrijk is nooit uitgenodigd aan de conferentietafel plaats te nemen en acht zich niet ge bonden door de besluiten, die in Genève worden genomen. De nieuwe Russische voorstellen om vatten de volgende vier punten: 1. De landen, die aan de conferentie in Genève deelnemen, verklaren plechtig dat zij geen kernexplosies tot stand zullen brengen in de damp kring, in de ruimte of onder water. 2. De deelnemende landen zullen voor de controle gebruik maken van hun nationale ontdekkings- en controle systemen. 8. Zjj zullen, hangende een overeen stemming over de controle op onder grondse kernproeven (de nationale middelen zjjn voor het ontdekken van deze proeven ontoereikend), ook dit soort proeven niet tot stand brengen. Een toekomstig controlesysteem op ondergrondse kernproeven moet een integrerend onderdeel zijn van een internationaal controlesysteem op al gehele en totale ontwapening. 4. Het kernstopverdrag moet onmiddel lijk na ondertekening door de Ver enigde Staten, de Sovjet-Unie, Enge land en Frankrijk in werking treden. Onaanvaardbaar is voor het Westen BOXTEL, 27 nov. Mgr. Hyakin- thos Gad, die sinds 1957 bisschop is van de katholieken van de Byzantijnse ritus in Athene brengt een bezoek aan het apostolaat der Hereniging. Met dit apos tolaat der Hereniging heeft hij reeds jp -enlang bijzonder hartelijke betrekkin gen onderhouden, evenals zijn voorgan ger mgr. Georgios Chalavazis. Bij zijn komst in Nederland werd mgr. Hyakinthos Gad ontvangen door de voor zitter van het Apostolaat der Hereni ging, dr. J. G. Remmers en zijn secre taris pater F. Wijnhoven A.A. en het hoofdbestuurslid prof. dr. F. J. de Wae- le. Zondag heeft de Griekse bisschop de H. Liturgie gevierd volgens de Byzan tijnse ritus in het Albertinum in Nij megen, waarbij de fraters van het Al bertinum de gezangen van deze liturgie verzorgden. Dit bezoek van de Griekse bisschop zal ongetwijfeld de reeds be staande banden tussen het Apostolaat der Hereniging en de katholieken van de Byzantijnse Ritus in Griekenland nauwer aanhalen. Het Apostolaat der Hereniging stelt groot belang in de activiteiten van de Geünieerde Kerk in Griekenland, aan gezien heel het streven van de Geünieer- den gericht is op een liefdevolle ver zoening met de orthodoxe christenen. Daartoe in staat gesteld door de mild dadigheid van de Nederlandse katholie ken heeft het Apostolaat der Hereni ging de Geünieerde Kerk in Grieken land kunnen steunen, onder andere bfj de vergroting van een ziekenhuis van de Pammakaristos, dat als eên van de allerbeste in Athene bekend staat en bfj dê bouw van de kerk van de H. Drieëenheid. Deze kerk zal over enke le maanden voltooid zijn. Er zal een steen worden aangebracht ter gedach tenis aan de milda .digheid van de Ne derlandse katholieken. Het is de eerste katholieke Kerk van de Oosterse ritus in Griekenland, sinds de scheuring van de elfde eeuw. ook de Russische poging om, via het voorstel over de ondergrondse proeven, de kernstopbesprekingen te koppelen aan besprekinge over algehele ontwape ning. Voorts zijn Londen en Washing ton verontwaardigd over de aandrang van de Russen (neergelegd in hun ver klaring van gisteren) om tijdens de duur van de besprekingen in Geneve geen proeven te nemen. Indien het Westen op dit laatste zou ingaan, hebben de Russen hun doel ge heel bereikt: hun jongste serie kern proeven hebben zij geheel kunnen uit voeren, met alle militaire voordelen van dien, terwijl het Westen in zijn test programma van nieuw ontwikkelde kernwapens geen stap verder is geko men. Overigens hebben zowel de Ame rikanen als de Britten al duidelijk ge zegd, dat deze Russische val, wat hen betreft, vergeefs is opgesteld. PARIJS, 27 nov. (UPI) In de Franse hoofdstad is vandaag de Prix Femina toegekend aan Henri Thomas voor zijn roman „Le Promontoire". Deze belangrijke letterkundige prijs die na de Prix Goncourt de hoogste li teraire onderscheiding in Frankrijk is, werd toegekend door een jury van twaalf vrouwen. AMSTERDAM, 27 nov. De Amster- damsche Bank heeft een afdeling ge opend voor certificaten van gewone aan delen British Enkalon Limited. Notering der certificaten ter beurze van Amster dam zal worden aangevraagd. Zoals bekend is de British Enkalon een 55 pet deelneming van de AKU. Een Russische expeditie bereikte dezer dagen aan boord vin de ijsbreker „Lenin", de Noordpool. Wy zien hier enkele leden van de expeditie terwijl zij bezig zijn hun kamp op te slaan bij een temperatuur van tien graden onder nul. Op de achtergrond de „Lenin". ROTTERDAM, 27 nov. Prins Bernhard heeft vandaag met zijn secre taris, dr. De Graaff, een werkbezoek gebracht aan de industriële woning bouw van de N.V. Dura Coignet al hier. In de fabriek aan de Eemhaven werd de prins ontvangen door de direc tie en de raad van commissarissen en door mr. G. E. van Walsum, burge meester van Rotterdam. Na een rond leiding door de fabriek voer men naar Schiedam, waar de montage van de elementen op de bouwplaats werd bezichtigd. Burgemeester mr. J. W. Peek van Schiedam was hier gastheer. Tenslotte bezocht de prins enkele reeds bewoonde huizen in Maassluis, waar burgemeester W. J. D. van Dijck zijn gasten rondleidde. De prins toonde gro te belangstelling voor deze ontwikke ling in de woningbouw. (Van onze Londense correspondent) LONDEN, 28 nov. De drukte over de lekkage van de tekst van de rede welke minister Heath op 10 oktober hield in Parijs voor de vertegenwoordigers van de leden van de E.E.G., leidde niet, zoals men verwacht had, tot een storm in het Britse parlement. Minister Heath verklaarde gisteren, dat Brittannië aan het begin van de on derhandelingen had verzocht geheimhou ding te bewaren ovei de tekst van zijn rede. Maar, zo verklaarde de minister gisteren verder, aan het eind van de vorige week gingen er hardnekkige ge ruchten dat de volledige tekst van de Britse verklaring van 10 oktober in het bezit was gekomen van sommige rege ringen, die niet betrokken waren in de onderhandelingen. De Britse regering had derhalve nu besloten zelf de volle dige tekst te doen toekomen aan de re geringen van de landen van het Geme nebest en van de landen behorende tot het Europese Vrijhandelsgebied. De pu- blikatie van de tekst, welke gisteren eveneens geschiedde door hc. persagent schap Reuter van uit Brussel, deed de Britse regering en ministe. Heath geen kwaad. Want zij maakte duidelijk dat de minister in zijn rede te Parijs ten volle rekening had gehouden met de commer ciële en politieke belangen van de lan den van het Gemenebest. Maar de gehele affaire laat een wrange nasmaak achter. De vórige week vroeg de Canadese minister van financiën, Fleming, Macmillan om de tekst, welke de Britse premier hem evenwel niet gaf. Wat Fleming niet onthulde was. dat, dank zij een lek kage, de tekst reeds in het bezit was AMSTERDAM, 27 nov. Aan de ge meentelijke Universiteit is benoemd tot buitengewoon hoogleraar in de chemi sche technologie, dr. ir. C. Boelhouwer, die tot heden wetenschappelijk hoofd ambtenaar was aan de Technische Ho geschool te Delft. Deze nieuw ingestelde leerstoel bete kent een verruiming in de keuze van de bijvakken voor de studenten, die schei kunde als hoofdvak voor hun doctoraal examen kiezen. Belangrijker is echter, dat de instel ling van deze nieuwe leerstoel gezien kan worden als een eerste stap tot reali sering van de baccalaureaatsstudiè in de scheikunde, met de voorbereidingen waarvan men reeds geruime tijd bezig is. De voornaamste taak van prof. Boel houwer zal zijn, programma en appara tuur voor te bereiden, zodat binnen af zienbare tijd met de opleiding zal kun nen worden begonnen. Men hoopt, dat omstreeks 1967 de eerste baccalaurei voor de industrie beschikbaar komen. van Canada, zoals hij ook in het bezit was van de Amerikaanse regering. De Canadese regering schrok er blijkbaar niet voor terug om de rol van saboteur te spelen en de positie van Brittannië in zijn onderhandelingen met de E.E.G. te ondermijnen. Een optreden dat de .Guardian" he denochtend in een hoofdartikel terecht bestempelde als onvergefelijk". „Vanaf heden," aldus besluit het blad, „moet even zorgvuldig kennis worden genomen van de opinies van Canada als voorheen, maar er dient minder aandacht te wor den geschonken aan deze opinies". En het conservatieve dagblad de „Daily Mail" zei hedenochtend: „Het is niet prettig als de regeringen van Noorwegen en Oostenrijk uiting kunnen geven aan een meer spontaan vertrouwen in de Britse goede trouw dan de Canadese minister van financiën. AMSTERDAM, 27 nov. Niet het Rijksmuseum in Amsterdam noch de Diergaarde Blijdorp in Rotterdam zijn de meest bezochte toeristische attrac ties van ons land, maar de Luchthaven Schiphol. Met een bezoekcijfer van 1,53 miljoen over I960 torent de nationale luchthaven hoog uit boven zijn concur renten. De enige miljonair onder de vaderla ndse bezienswaardigheden wordt, blijkens een overzicht van het Centraal Bureau voor de Statistiek, op verre afstand gevolgd door Madurodam, dat zich met 767.000 bezoekers over 1960, de belangrijkste attractie van Den Haag mag noemen. Slechts met een neuslengte (750.000 bezoekers) blijft het sprookjespark „De Efteling" uit Loon op Zand bjj het Haagse kindervermaak ten achter. De beide grote diergaarden van ons land, „Artis" in Amsterdam en „Blijdorp" in Rotterdam plegen el kaar In bezoekerstal weinig toe te ge ven. In 1960 kwam Artis met 691.000 bezoekers juist als eerste over de streep. „Blijdorp" bleef 125.000 bezoe kers op 1959 ten achter en boekte 638.000 beezoekers. Eerst na deze gepatenteerde trek pleisters voor de dagjesmensen, ko men de kunstinstellingen aan bod. Hier is het Rijksmuseum in Amster dam veruit de meest bezochte instel ling. Met een bezoekcijfer van 653.000 in 1960 is ons nationaal museum een goed eind gevorderd op weg naar het begeerde doel van één miljoen bezoe kers per jaar. In het tweede gelid staat het Openluchtmuseum op de Wa terberg bij Arnhem dat met 316.000 bezoekers een zeer goed figuur slaat. Het Stedelijk Museum in Amsterdam ziet zijn geruchtmakend beleid en zijn befaamde Van Gogh-collectie uitge drukt in een jaarlijks bezoekcijfer van 216.000 en voegt zich daarmee in de §roep van de groten. Opvallend zijn an nog de cijfers van het Nationaal Oorlogsmuseum in Vierlingsbeek (157.000) en het Rijksmuseum Kröl- ler-Müller op de Hoge Veluwe (128.000). De Haagse musea boeken alleen op vallende cijfers als men ze met elkaar combineert. Niet het Mauritshuis en evenmin het roemruchte Panorama Mesdag gaat voorop. Het Museum voor Pier Giovanni Vallauri heeft reden tot lachen. Zondag is hij namelijk dank zij zijn wiskunde-knobbel, voor de achttiende maal winnaar van de Italiaanse voet- bal-pool geworden. Hier de winnaar met vrouw en kind. TURIJN, 27 nov. Pier Giovanni Vallauri, een 32-jarige chemicus uit Tu rijn heeft in de „Toto-Calcio" de Italiaanse voetbalpool voor een nieuw record gezorgd. Door één foutloze voorspelling en zeven kolommen met slechts één fout, boekte de Italiaan zijn achttiende succes in de voetbalpool. In augustus startte Vallauri zijn triomf tocht. Aanvankelijk was het alleen zijn doel om te bewijzen, dat met wiskundi ge formules succes eenvoudig niet kan uitblijven. Een week geleden leverde de „To to-Calcio" 20 miljoen lires zo'n 120.000 gulden als bijdrage voor de huishouding van Vallauri. Ditmaal is de winst waarschijnlijk nog groter. In totaal vergaarde de Italiaan al ruim 200.000 gulden aan geldprijzen. Tijdens de Italiaanse auto-tentoonstel ling bleek hij bovendien in staat de juiste cijfercombinatie op te geven bij een prijsvraag, zodat vallauri een luxueuze Fiat rijker verd. Het huis van de Vallauri's wordt uiteraard belegerd door „góede vrien den" die graag iets meer willen weten van het wonderlijke systeem van het pool-fenoneem. Gelukkig kan Vallauri zich binnenkort op zijn landgoed terug trekken. Een rijke grondeigenaar uit de omgeving van Turijn bood zijn stad genoot, nadat bekend werd dat hij ook zondag de pool gewonnen had, een deel van zijn eigendommen aan. Niet om er zelf beter van te worden. Alleen omdat het zo prettig is „zo'n gelukkig mens als buurman te hebben"... Onderwijs trekt met 197.000 het hoogste bezoek, op een bescheiden afstand ge volgd door het Panorama Mesdag (154.000), het Gemeentemuseum (197.000) en eerst dan het Mauritshuis (121.000). Vermelden wij tenslotte nog dat Boy mans-Van Beuningen in Rotterdam, on danks zijn befaamde collectie, er niet in geslaagd is boven de 100.000 te ko men en daardoor slechts met beschei den cijfers vóór blijft op het Muider- slot, de Landstichting en het Tropen museum in Amsterdam. ROTTERDAM, 28 nov. Sinds vrij dag verblijft mgr. P. J. Maas, pastoor van de parochie van de H. Lambertus en voorzitter van het katholiek nijver heidsonderwijs te Rotterdam, in het St. Franciscus-Gasthuis. Mglr. Maas heeft er een operatie ondergaan en hoewel de toestand van de patiënt aanvankelijk enige zorg baarde, bleek, in vergelij king met de toestand van zondag, enige verbetering te zijn ingetreden. POCKETS: Marcus van Napels, door Gerrit van Heerde (Kramers-den Haag-29). Marcus werkt als arme jongen in een steengroeve dicht bij de Vesuvius. Hij sluit vriendschap met een jongen, die eer. hele rijke vader heeft. Dit geeft allerlei moeilijkheden, die pas op gelost worden als Marcus bij een uit barsting van de Vesuvius zijn vriend en diens vader op het laatste ogen blik redt. Slavenjacht in de Sahara, door Ger rit van Heerde (Kramer 30). Een verhaal, dat omstreeks 1660 speelt en waarin een scheepstimmer man en een kajuitjongen bij een over val van hun schip weten te ontsnappen en avonturen in de binnenlanden van Afrika beleven. Hetty als hulpdetective, door Fiep van der Knoop (Kramer 31). Over een aardig meisje, dat samen met haar vrienden de politie op het goede spoor brengt als er een diefstal is gepleegd. Stampende hoeven, door Klaas van der Geest (Kramer 32). Over Tom Hoekstra, die in de binnen landen van Australië als veedrijver werkt en grote kudden naar de kust moet brengen. Ballingschap in St. Tropez, door Ab Visser (Callenbach-Nijkerk-Flevo- reeks-1). Tweede druk van een spannend zee mansverhaal. Deining in het doktershuis, door C. Th. .Tongejan-de Groot (Callenbach-Fle- vo 4). Een tweede druk van de gebeurte nissen in een doktersgezin. De kinderen van de Steinalp, door Jo Kalmijn-Spierenburg (Callenbach- Flevo 5). Tweede druk van een verhaal, dat in Zwitserland speelt. Tegenwind, door Nel Verschoor-van der Vlis (Callenbach-Flevo 6). Een tweede druk. Over de belevenis sen van Jop en Gerdientje in de bezet tingstijd. Een poppentheater, zelf bouwen en spelen, door Jan Nelissen (ten Brink- Amsterdam-Meppel, Kernpockets 44). Ondertitel: een korte maar krachtige opleiding tot poppentheater-directeur. De auteur is de bekende poppenspeler in Amstelveen. Het boekje geeft eerst een geïllustreerde inleiding en daarna enkele spelen. Rosita, het zigeunermeisje, door J. C. Grund (ten Brink-Kernpocket 45). Over een zigeunermeisje, dat met haar oom, een koppige ezel en een kostbare viooi over de stoffige wegen van Span je zwierf, bedelend en dansend om aan de kost te komen, totdat ze een vreem de ontmoeting had die haar leven ver anderde. De sterrenkijkers, door Willis Hall (ten Brink-Kernpocket 46). In een heel ver land, waar keizer Indera Maya regeert, leven vader Kre- kelmol en zijn zoon. die beiden het land hebben aan werken. Als het geld op is gaan ze sterrenkjjken, maar tot hun ramp worden ze dan benoemd aan het keizerlijk hof. Het dorp van de stille wensen, door David Fletcher (ten Brink-Kernpockets 47). Over de zusjes Lucy en Tessa, die in poppen veranderen en tot de ontdek king komen, dat het leven van een pop toch maar een hard leven is. ANDERE UITGAVEN Tjirp de krekel, door Hans Andreus Tjirp is muzikant. Met zijn viool trekt hij de hele wereld door. Op het muziek feest van de elfen wint hij de eerste prijs. Ongeveertje, door Harriet Laury. Ongeveertje is een jong mereltje, dat veel later leerde vliegen dan zijn drie broertjes. Door een groot avontuur wordt Ongeveertje later een beroemde merel. Ham mag appels eten, door Mischa AMSTERDAM, 27 nov. Op 5 de cember staat bij de Amsterdamsche Bank, de Incasso-Bank, de Rotter- damsche Bank en de Crediet- en Effec- tenbank de inschrijving open op de reeds aangekondigde emissie van 2.827.000 (niet-royeerbare certificaten van) gewone aandelen Amstel Brouwerij tot de koers van 300 pet. De gewone aandelen zijn elk groot nom. 1000 en de niet royeerbare certificaten van ge wone aandelen nom. 1000 en 100. Zij zijn ten volle gerechtigd tot het dividend over het boekjaar 1962 en volgende boekjaren. De inschrijving staat uitsluitend open voor houders van aandelen op naam en van niet royeerbare certificaten, in dier voege dat 4.000 bestaand kapitaal recht geeft op 1.000 nieuw kapitaal. Beursnotering van de nieuwe stukken, zomede de dooreenleverbaarheid met de reeds genoteerde niet-royeerbare certifi caten zal worden aangevraagd. De claimhandel zal aanvangen op 29 novem ber, storting dient te geschieden op 28 december. Op basis van de beurskoers (559%) voor een oud aandeel bedraagt de theo- rethische waarde van 1 claim f 506,- per aandeel van f 1.000. In de afgelopen jaren zijn voor de mo dernisering en de uitbreiding van het produktieapparaat belangrijke bedragen besteed, aldus de directie in het thans verschenen emissie Prospectus. Van 1951 tot en met 1960 werd voor 20.313.000 in het produktie-apparaat ge ïnvesteerd, waarop 11.249.000 is afge schreven. De onderhanden uitbreiding van de gistkelders en van de lagerkel- ders is bijna gereed. Begonnen is met een verdere vergroting van de capaci teit van het brouwhuis. De verdere ratio nalisatie van het produktieapparaat vraagt eveneens belangrijke investerin gen. Grote investeringen bij de afnemers zowel in de groothandels- als in de kleinhandelssector stellen hen voor de noodzaak van investeringen voor uitbrei dingen, waarvoor in ruime mate een beroep op de vennootschap wordt gedaan Tenslotte vragen de in voorbereiding zijnde deelnemingen in buitenlandse brouwerijen belangrijke investeringen. (In november berichtte de directie dat op Puerto-Rico een brouwerij van 4,5 min. zal worden neergezet, terwijl voorts plannen bestaan voor de bouw van een brouwerij te Nassau op de Ba- hama-eilanden. De benodigde bedragen zijn belangrijk groter dan door zelf-financiering kan worden verkregen, zodat het gewenst is nieuw vermogen aan te trekken. Tot en met oktober van dit jaar vertoonde de h.l.-omzet een stijging van 11 pet. ten opzichte van dezelfde periode in 1960. Hiertoe droeg niet alleen de export bij, maar ook-ondanks weinig fraai zomerweer- de binnen landse omzet. De meerdere baten over troffen de toeneming van de loon kosten en afschrijvingen. Onvoorziene omstandigheden voorbe houden en rekening houdende met de ge ringe bijdrage van het laatste kwartaal tot de jaarwinst als gevolg van de sei zoeninvloed wordt over 1961 een iets hogere nettowinst en een dividendvoor- stel van 12 pet evenals vorig jaar verwacht. Gezien de te verwachten verdere stij ging van de bierafzet in Nederland de gunstige ontwikkeling van de export en de vooruitzichten van de buitenlandse deelnemingen, ziet de directie de toe komst van het bedrijf met vertrouwen tegemoet. Blijkens de voorlopige balans per 1 oktober heeft de winst na afschrijvingen tot een bedrag van 4.491.000 doch vóór belastingen 4.528.000 bedragen. Over het gehele jaar 1960 kwam de netto winst op 2.869.386 na f 5.903.019 af schrijvingen en 1.656.000 vennoot schapsbelasting. De activazijde van de balans geeft de volgende posten: duurzame produk- tiemiddelen 14.083.000 (per 1 januari 12.338.758), duurzaam commercieel vastgelegde middelen 9.216.000 (8.041.884), investeringen in aanver wante bedrijven 4.952.000 (4.100.823), voorraden 7.974.000) (8.325.694), vor deringen 10.816.000 7.535.637) en li quide middelen 4.645.000 (6.400.879). Het aandelenkapitaal bleef onveran derd 11.308.000 en het preferente aan delenkapitaal 24.000. Schulden op kor te termpn zijn gedurende de afgelopen 10 maanden toegenomen tot 11.439.000 (10.814.271). dHameise'de eerste aap, die met raket gevlogen heeft. Tevoren moest daarvoor veel leren. Als de vlucht g slaagd is, is Ham de knapste aap wereld. ..it. Bovenstaande drie boeken werden gegeven door Holland-Amsterdam, vrtrmon Ho eorcto Holon van d© Sci wa' vormen de eerste delen van de de Bonte Wonderboom. De in een uitzonderlijke vorm (30x14 cm.),ul£e. geven, geïllustreerde boekjes zdn stemd voor jongere kinderen.. Kleutervertelboek voor de bUbelse 8 Schiedenis, door Anne de Vries (R-° Kampen). „j- Een negende druk van het bekena boek. Deze uitgave is in zoverre gyf ongewijzigde herdruk, dat de illustr ring geheel vernieuwd is. Herrn. r' Schafer maakte 118 nieuwe tekening voor het boek, waarvan er 70 in kleure druk werden uitgevoerd. Bovendien ve zorgde hij de typografische vormgeving' JERUZALEM, 27 nov. (Rtr., Het gerechtshof in Jeruzalem zal 11 december beginnen met het voorn" zen van het oordeel over Eichmanj1' Verwacht wordt, dat dit drie dagen 1 beslag zal nemen. Het hof zal zich hier bjj bepalen tot het uitspreken van schuldig of onschuldig. Als de beklag de schuldig wordt bevonden, zal Openbaar Ministerie ongetwijfeld 0 doodstraf eisen. Na de eis kan aan beklaagde of zÜ" verdediger nog een laatste woord wor' den verleend, alvorens de straf worm bepaald. Het oordeel van de rechtbank z°u 250 a 300 getypte bladzijden omvatten^ Verwacht wordt dat daarna de aankia*^ ger Gideon Hausner, procureur-gene* raai van Israël, urenlang misschien wel langer dan een dag het woord za nemen en dat hij de doodstraf zal eisen* Vervolgens komt de verdediger mr* Robert Servatius aan bod. Daan1® wordt een reces van twee of drie oa' gen verwacht, waarna vonnis zal wor- den gewezen. Verwacht wordt dat n? geval het schuldig over zijn cliënt worn1 uitgesproken, Servatius onmiddelW* beroep zal aantekenen. Dit beroep zal dan in behandeling komen bij een groep van vijf rechte1' van het opperste gerechtshof van j', raël. Die behandeling zal waarschijn ljjk beginnen ongeveer twee raa>' den nadat beroep is aangetekend, k. behandeling van het beroep door groep rechters zal misschien drie vier weken duren en misschien dun» het daarna nog een maand voor vfi spraak over het beroep wordt f\ daan. Waarnemers verwachten, d» de zaak - Eichmann omstreeks april 1962 definitief achter de rug ,s' De verwachting van velen is dat Eich mann zal worden veroordeeld tot a dood, door middel van de strop. Als het vonnis zo zal luiden, zal n® parlement een speciale wet moet®" aannemen die ophangen toestaat. Eichmann zou in dat geval de eet' ste zijn die in Isrël wordt geëxecuteerd sedert de oprichting van de joods® staat in 1954. Het proces werd op 14 augustus ver daagd. Sedertdien hebben de drie rech ters een berg bewijsmateriaal bestu deerd. Eichmann bevindt zich in een gevangenis te Haifa, waar hij bezig 13 zijn memoires te schrijven. DEN HAAG, 27 nov. Gisterm^ gen in alle vroegte heeft een amt' naar een stuk ter lengte van een n*-?. ter gezaagd uit een rood-wit geven® plank die diende aan het Monnik®1;, damplein om een stuk land af te slu'( ten. De ambtenaar liep dagelijks ov® het stuk land om zo een stuk van Ai route naar de tram af te snijden. was langzamerhand te stram geW1 den om de rood-witte hindernis te "5 men en nam daarom zijn toevluc" tot de zaag. Op aanwijzing van om wonenden is hij aangehouden: er proces-verbaal tegen hem opgema8* wegens vernieling. DEN HAAG, 27 nov. In het hartJJ van de binnenstad is zondagnacht e®, overval gepleegd op een 63-jarige DU1 ser uit Lssen met als inzet diens a11' in de Nieuwstraat hielden twee V.„ tige mannen de auto aan. Toen de _DlI.,„ ser uit de auto stapte trokken zjj hoed over zyn ogen en schopten tegen zijn knieën, waardoor hij tegen.,e grond sloeg. Daarop stapten de h®' mannen in de auto en reden weg! L. ter is de wagen onbeschadigd in de renstraat teruggevonden. In deze straat vond zaterdagmi' een andere vreemde autodiefstal pl Een jongen was daar de auto van vader aan het wassen. Hij moest j,jj naar binnen om iets te halen; toen s een halve minuut later terugkwam "jjj de auto verdwenen. Vanmorgen was nog niet terecht. :en IJsWfnd turn is vanmorgen de 59-jarige rU®sti£ veehouder, de heer Alberda, afkomt- uit IJsbrechtum, tussen de twee „e. ste wagens van een goederentrein komen en gedood. De man kreeg hartaanval en viel ten gevolge daa tussen de twee wagons. r UTRECHT, 27 nov. Tussen Sn®* en Bolsward ter hoogte van IJsm^n0 MOSKOU, 28 nov. (AFP) - Van ciële zijde te Moskou is het ber ^ggr- het buitenland tegengesproken schalk Worosjilov een eind aan zj zou hebben gemaakt. ALS 'T JE OM MIJN HUIS TE DOEN IS- GA DAN NAAR BINNEN rWACHT MAAR TOT DE POLITIE INGELICHT

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1961 | | pagina 2