geschenken "ELIZABETH" Meesterwerken van z tot a Creatief T.V.-personeel staakt twee dagen Vandaag en morgen alleen telerecording DE BABY VAN PRINSES MARGARET ANNEKE BEEKMAN IN ZUID-LIMBURG Verzorgster zal zich vrijwillig hij de politie melden Balaguer bereid af te treden Succes algemene staking tegen de president? N.T.S.„Stakers krijgen ontslag Haar woonplaats: Hilversum Onverteerbaar debat DOMINICAANSE REPUBLIEK Leger dreigt met een putsch V.N.-beroep op Rome en Wenen Twee Italiaanse studenten in Rome aangehouden Felle reactie op arrestaties in V.A.R. uit Parijs Het weer Peking feliciteert Albanië en Hoxha Parfumerie ,J\Iinimumverlan gens niet verwezenlijkt" Zuidwestelijke wind Kwestie Zuid-Tirol Zaak Bruno Colombo Voor lederwaren en bijoux gaat St. Nicoiaas naar s^éïéiMORRIS "êefore you êuif! WOENSDAG 29 NOVEMBER 1961 85ste JAARGANG No. 30991 t, Tokio, 29 nov. (UPI) Communis- G''1 China heeft gisteren zijn „onver mijdelijke vriendschap" beleden jegens '"anié, en partijleider Enver Hoxha Prezen voor ijn „rechtlijnige koers", lofuiting en solidariteitsverklaring Tse t? vervat in een felicitatie, die Mao aan ien® en andere Chinese leiders iveirt "■oxha hebben gestuurd ter gelegen- Aih Van zeventiende verjaardag van 26..anië's bevrijding van de Duitse be- zeimg. De boodschap werd voorgele- v°or de moderne vrouw Schoonheidspreparaten lotions - parfums (Van onze radio en T.V.-redactie) HILVERSUM, 29 november Ongeveer 95 procent van het creatieve televisie-personeel, be staande uit 93 regisseurs, produ cers en redacteuren van de vijf tv-secties en de N.T.S.-journaal- dienst, zowel georganiseerd als niet bij vakbonden aangesloten, heeft met ingang van vanochtend half zeven het- werk voor achten veertig uur neergelegd. Men wil met deze actie, die uitgaat van de groep „actie cüer drieënzeventig", tot uitdrukking brengen dat er érnstige gevoelens bestaan van Verontrusting over de gang van Zaken met betrekking tot de Salariskwestie en de achterstand Waarin de TV in Nederland ver keert. Twee employés hebben zich tegen de actie verzet. Het radio- omroeppersoneel is bij deze pro teststaking niet betrokken. (Van onze Londense corres pondent) LONDEN, 29 november Gisteren is bekend gemaakt dat prinses Margaret en haar echtge noot, graaf Snowdon (Anthony Armstrong-Jones), hebben beslo ten hun kortgeleden geboren zoon de voornamen David Albert Char les te geven. De eerste voornaam is die van de patroonheilige van Wales, het moederland van Lord Snowdon. Het is ook de naam van de oud-oom van de jonge prins, wijlen Sir David Bowes-Lyon, broer van de koningin-moeder Albert was de eerste voornaam van prinses Margarets vader, wijlen George VI; en Charles de naam van de kroonprins en de tweede voornaam van Lord Snow don. De jonge prins zal als adel lijke titel de tweede rang van zijn vader dragen, die van burggraaf Linley. Heden verschenen de eer ste foto's van de baby in de Britse pers. Deze foto's zijn genomen door graaf Snowdon zelf, die voor zijn huwelijk met prinses Margaret beroepsfotograaf was. De geraam de opbrengst van deze foto's, die over de hele wereld worden ver spreid, bedraagt f 100.0)0, (Van een onzer verslaggevers) BUSSUM, 29 november De Nederlandse Televisie Stichting heeft laten weten, dat alle perso neelsleden, die aan een wijde sta king deelnemen, op staande voet zullen worden ontslagen. Deining in België °P Verklaring voor pers Grote erfenis REGEN- EN TWEEDJASSEN V. (Advertentie) EVELYN elegante tassen en byoux GR.HOUTSTR .13A T EL.204I5 - H AA RLE M BARTEUORISSTR HAARLEM TEL. 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk, Zeestraat 50: telef. 4790 Bijkantoor en Red. Dmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: W. C. H. Leijdeckers en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN enW. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Omroepers 16 cents per m m. hoogie. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeten. ABONNEMENTSPRIJS 61 cents per week, 2.65 per maand, 7.90 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5 30 uur 's avonds tel. 21544. voor radio-Peking. Dieftóng heeft door dit telegram op- Khn stelling genomen tegen premier adn esitsjevs beschuldigingen aan het iu rS? van de Stalinistische kopstukken rirana. (Advertentie) ^'Z4BETH ARDEN ,/ENA RUBINSTEIN LA*C OME e*Maine monteil 'P- V. d- HOOG AX FACTOR "RISTIAN DIOR Rafhael g'VENchy cHANel ^ANvisi TARolev FIAMol VitAMol FiUüNUT Zandvoortselaan 75 eemstede Telefoon 36827 Ru'me vrije parkeergelegenheid In een gisteravond in de Karseboom alhier belegde persconferentie zijn de motiveringen van de groep, bij monde van de voorzitter, de heer Ab van Roon van de N.C.R.V., nader uiteen gezet. Nadat de groep had kennis ge nomen van de houding van de regering ten opzichte van de dinsdagmiddag in do Tweede Kamer gehouden interpel latie over het regeringsbeleid in de pro cedure met betrekking tot de salaris- Voorstellen waarover werkgevers en Werknemers bij de radio-omroep en de televisie tot overeenstemming zijn ge komen is vastgesteld, dat daarmee de gebruikelijke middelen zijn uitgeput om tot verwezenlijking te komen van wat 'de groep beschouwt als absolute minimumverlangens van het radio- en tv-personeel. In een communiqué, dat gister avond werd uitgereikt, werd gezegd, dat ide uithouw van de Nederlandse felevisje door de huidige salarisschaal wordt bedreigd, omdat bekwame grachten op de bestaande voorwaar- cjn. niet kunnen worden geëngageerd In dienst gehouden. De houding j regering in het onderhavige con- 1 Wijst erop, dat zij niet voldoende °°rdrongen is van de betekenis van (Advertentie) een televisieprogramma, dat van be slissende invloed kan zijn voor de oordeelsvorming en het cultureel ni veau van enkele miljoenen Nederlan ders. Het communiqué vervolgt dan: „Ge dreven vanuit de verantwoordelijkheid voorde taak die hun in dit meest in dringende medium der massacommuni catie is gesteld, constateren zij (het personeel) tenslotte, dat daardoor een situatie is ontstaan, waarin zelfs de minimale voorwaarden, die aan een verantwoorde produktie van televisie programma's moeten worden gesteld, niet meer aanwezig zijn. De bedoeling van deze actie is het effect te sorteren, dat het Nederlandse publiek gewezen wordt op het probleem van het perso neel en vain de televisie als instituut als zodanig. De groep handelt volkomen zelf standig en heeft uitdrukkelijk gesteld geen beroep te zullen doen op de overige sectoren van het televisie- personeel, als dat van technische diensten. Evenmin is contact opgeno men met de personeelsleden van de radio-omroep. „Wij handelen alleen vanuit onze situatie, de omstandigheden van hel omroeppersoneel kunnen wij niet be oordelen", aldus een toelichting van de heer Van Roon. Overleg met de vak bonden heeft evenmin plaats gehad, ook al omdat men ervan uitgaat op grond van eigen verantwoordelijkheid te handelen. Op een vraag welke gevol gen de protestactie kan hebben ten op zichte van de verhouding van de be trokkenen tot de directie van de om roeporganisaties werd medegedeeld, Verwachting tot donderdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Aanvankelijk enkele opklaringen, later veel bewolking en plaatselijk enige regen. Matige tot krachtige zuidwestelijke wind, over het alge meen iets hogere temperaturen. Donderdag: Zon: 8.23-16.33. Maan onder 13.43. UlllllllllllllllNllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllHlllllllilllllllt ■11111111111111111111111111111111iii11111111111111111111111111111111111111.il1 dat men hierop geen antwoord kon geven. Bij de toelichting op dit communiqué werd tevens medegedeeld, dat men alleen de actie binnen het tijdsbestek van de 48 uur zou onderbreken, wan neer dit noodzakelijk mocht zijn op grond van een zeer belangrijk algemeen belang. MAASTRICHT, 29 nov. Eerder dan aanvankelijk in haar bedoeling lag is Anneke Beekman in ons land terug gekeerd. Zij verblijft momenteel ten huize van haar ex-pleegmoeder mevr. L.-v. M. (tante Gé) in Houthem - St. Gërlach nabij Valkenburg. Het ligt in haar bedoeling daar slechts korte tijd te verblijven, en zich eind deze week te vestigen bij de dames v. M. te Hilversum. De nu 62-jarige verzorgster van Anne ke Beekman, tante Bets, die in 1956 bij verstek tot zes maanden gevangenis werd veroordeeld, bevindt zich thans eveneens in Nederland. Tegen haar is nog steeds een bevel tot c nmiddellijke gevangenneming van kracht. Zij zou voornemens zijn zich vrijwillig bij de politie te melden. Naar verluidt verkeert zij namelijk in de mening, dat zij, dank zij het na mens haar bij de koningin inmiddels ingediende gratieverzoek een zekere bescherming geniet, welke haar in de gelegenheid stelt om, alvorens zich bij de politie te melden, vrijelijk overleg te kunnen plegen met haar raadsman. Blijkens een door Antieke Beekman, haar pleegouders en haar raadsman, mr. B. Th. de Kort uit Amsterdam, girteravond aan slechts enkele persver tegenwoordigers verstrekt commu niqué, heeft zij zaterdag voor het eerst sinds 1954 voet op vaderlandse bodem gezet. Zij is evenwel van zaterdag af niet onafgebroken in Houthem geble ven, maar heeft het weekend doorge bracht bij kennissen in Be'gisch Lim burg. Twee dagen nadat mej. Beekman meerderjarig werd, donderdag 23 november heeft zij samen met haar verzorgster, mej. E. van M. (tante Bets) haar onderduikadres in Noord- Frankrijk verlaten. Beiden waren van plan nog enkele weken in België te ver toeven, om pas daarna naar Nederland door te reizen, in de hoop dat de dei ning, ontstaan na het bericht over haar meerderjarigheid, zou zij geluwd. Loslippigheid van een Belgische jam fabrikant in Brommershoven, wiens dochter Anneke Beekman heeft leren kennen tijdens haar verblijf in een klooster te Valmeer, een Belgisch plaatsje vlak bij de grens, heeft dit plan doorkruist. Journalisten maakten namelijk plot seling een ware jacht op haar in Bel- gisch Limburg. Tengevolge van deze deining nam Anneke Beekman het be sluit reeds thans n^ar Nederland terug te keren. Tijdens een kort onderhoud, dat wij gisteravoni laat met de ex-pleegmoe der van Anneke Beekman mochten heb ben, ontkende deze *en stelligste de berichten, dat haar pleegtc 1 reeds een interview zou hebben toegestaan aan een bepaalde krant. Dit bericht schijnt op een misverstand te berusten, aange zien een vriendin van Anneke Beekman, die dezer dagen door de heer L. naar het station te Maastricht werd ge bracht, aldaar door een verslaggever als de lang gezochte zou zijn gezien. Ook verwees mevr. L. de berichten als zou Anneke Beekman in Spanje heb ben vertoefd naar het rijk der fabels. Veel gissingen zijn er de afgelopen dagen in verschillende couranten rond de terugkeer van Anneke Beek man gelanceerd, aldus mevr. L., wi-r woning, een imposante villa, de laat ste dagen en vooral gisteren door er- geefs aanbellende journalisten en fo tografen als het ware is belegerd. Ook de telefoon stond geen moment van de dag stil. Slechts sporadisch werd de hoorn opgenomen. Om een einde te maken aan alle dei ning hebben Anneke Beekman, haar pleeg ouders en haar raadsman gisteravond tenslotte een communiqué opgesteld, dat toen slechts aan enkele persverte genwoordigers is verstrekt. Voorts be staan er plannen, dat Anneke Beekman een dezer dagen de oers te woord zal staan, ook zou zij voor de televisie ver schijnen. De inhoud van het communiqué, dat ons even na middernacht werd ter hand gesteld, luidt als volgt: „Naar aanlei ding van de publikaties welke ik na mijn terugkomst in Nederland onder ogen heb gekregen, stel ik er prijs op de navolgende mededelingen te doen, omdat ik uit de vele vragen terzaxe heb begrepen dat men daarop prijs stelt. Na ons overhaaste vertrek uit Banneux in 1954 zijn wij nog enkele weken in Bel gië gebleven. Daarna hebben wij mijn verzorgster tante Bets en ik ons naar Frankrijk begeven, waar wij de gastvrijheid van het Franse volk hebben genoten. Ik heb daar onder vreemde naam een volledige opleiding genoten, waardoor ik momenteel vier talen kan spreken. Mijn verzorgster, tante Bets, was steeds bij me en voor zag met haar handenarbeid in ons be staan. In de latere tijd werd dit iets ge makkelijker, doordat ik als assistente bij het taalonderricht eveneens iets ver diende. Op 23 november van dit ja r hebben wi) vol dankbaarheid jegens on ze Franse vrienden de terugreis aan vaard. En het was de 25ste dat ik, na zoveel jaren afwezigheid, de Neder landse bodem weer onder mij voelc die ik destijds vrijwillig heb verlaten. Mijn vreugde daarover wordt helaas nog getemperd door het feit, dat mijn tante Bets thans nog met zes maanden gevangenisstraf haar -^edheid jegens mij moet boeten. Van harte hoop ik, dat het door haar ingediende gratieverzoek zal worden ingewilligd. Ik ben, na e-!- ge tijd rust, voornemens mijn studies te voltooien en hoop dan zonder veel opzien aan de slag te komen", w.g. Anneke Beekman. Naar verluidt zou An neke Beekman van plan zijn een acte te halen, waarschijnlijk in de Franse taal. Naar onze correspondent in Brussel meldt zou een verslaggever van de Brusselse „Standaard" het meisje ont moet hebben in Bommershoven. Anneke, zo vertelt hij, is een frisse en vrolijke verschijning. Zij is klein van gestalte, maar zij geeft de indruk een vastberaden jonge vrouw met een ster ke persoonlijkheid te zijn. Het meisje bezit geen identiteitspapieren en zij hoopt een dezer dagen voor de Amster damse rechtbank de procedure in te stellen, die haar het recht moet geven haar naam te dragen. Pas dan kan zij in het bezit komen van hit niet onaan zienlijke bedrag van 140.000, dat in 1952 door een notaris op haar naam is gedeponeerd bij een Amsterdamse bank. n geheel Frankrijk, maar vooral in Parijs, heerste gisteren een onbe schrijflijke chaos als gevolg van de staking van het overheidsper soneel, dat hogere salarissen eist, waar bij zich ontevreden middenstanders, zoals de op de staatssecretaris Missoffe gebeten slagers, aansloten. De bovenste foto toont een Parijse boulevard, die onmiskenbaar getuigt jan de staking bij de reinigingsdiensten. Een hevig 'n- conveniënt vormde ook de staking van het vervoerspersoneel. Métro en bussen reden niet. Sommigen hadden er iets op gevonden, zoals de ruiter hieronder, die zich te paard naar zijn werk begeert Bij dit alles kwam nog veel meer el lende. De slagers zorgden er voor, dat ze het verkeer via een demonstratie in de war brachten, gas en elektra vielen uit en de huismoeders zaten plotseling opgescheept met kinderen, die niet naar school gingen, want ook daar wordt gestaakt. Je neemt er niets van mee, zo schre ven wij vorige week over socialistische interpellaties in het algemeen. Na het aanhoren van de debatten over de salarissen van radio- en televisie- personeel voegen we daar aan toe: je zou er bijna wat van krijgen. De in terpellatie-Baart heeft via radio en televisie een paragrafenlawine op de huiskamers losgelaten. Als men be oogd bad de kiezer een dwaze indruk van bet parlement te geven bad men geen beter moment kunnen uitzoeken. Voor het personeel van radio en tele visie is op korte termijn en daar ging bet toch om helemaal niets bereikt. Aan kijkgeld. luistergeld en goodwill is een boel verspild. Deze gang van zaken was te voor» spellen. Als er van een onhoudbare en blijvende materiële tenachterstel ling geen sprake is en als bet kabi netsbeleid slechts aanvechtbaar is op grond van formele en schijnbare on juistheden, dan is iets anders dan een onverteerbaar debat nauwelijks te verwachten. Men kan als politieke partij niet op de gunst van de massa spelen als men woorden en begrippen moet hanteren welke die massa vreemd zijn. Als men dan bovendien nog nul op het rekest krijgt, kan de conclusie slechts zijn, dat de opposi tie iedere kans om tekort te schieten volledig benut beeft. Vandaag reeds demonstreren zich daarvan de gevolgen. De uitzichtloze staking van het grootste gedeelte van het creatieve TV-personeel kan slechts verklaard worden als de weerspanni ge reactie van intellectuele lieden, die het Kamerdebat als een desillusie er varen hebben. SAN DOMINGO, 29 nov. (AFP) De president van de Dominicaanse re publiek, Balaguer, heeft de buitenland se pers te San Domingo, dat tot voor kort Ciudad Trujillo heette, meegedeeld dat hjj als president zal aftreden als hij ervan overtuigd is dat zijn aftreden ertoe bijdraagt dat het Dominicaanse volk recht wordt gedaan en de vraag stukken worden opgelost. Balaguer zei dit naar aanleiding 'an het succes van de algemene staking waartoe de oppositiepartijen hadden opgeroepen. Deze partijen willen de regering met de staking dwingen de laatste gevolgen var. de dictatuur van de Trujillo's weg te nemen. Het stakingsparool werd voor hon derd procent opgevolgd. Een grote me nigte verzamelde zich in de binnenstad waar tanks op strategische punten stonden opgesteld. Balaguer heeft op de persconferentie meegedeeld dat hp gisterer de gehele ochtend met leiders van de oppositiepartijen had gesproken over beëindiging van de algemene staking. De minister voor de strijdkrachten generaal Echevarria, heeft gezegd dat hij niet zal toelaten dat de nationale economie of het Dominicaanse volk lijdt onder de huidige toestand. Als de staking niet gauw wordt beëindigd, zat het leger de macht in nanden nemen en het economisch leven van het land beveiligen, aldus generaal Echevarria. De generaal, een 37-jarige, heeft ae ners meegedeeld dat hij geen politie ke ambities heeft. In San Domingo neemt men echter aan dat hij zich wel zou kunnen ontpoppen als de sterke man in de crisis die het land thans doormaakt. Twee weken geleden heeft hi) voorkomen dat twee broers van de vermoorde dictator Rafaei Trujillo se nior een staatsgreep zouden onderne men. Over president Balaguer zei de gene raal dat deze „op dit ogenblik presi dent is krachtens de grondwet". Generaal Echevarria schreef het me rendeel van de huidige moeilijkheden toe aan de communisten. Iemand uit de omgeving van de pre sident heeft gezegd dat men in het pa leis vat. de president pessimistisch is over de toestand. Men vreest dat elke poging van de regering de staking met harde hand te doen beëindigen, zal uit lopen op gewelddaden en misschien zelfs een burgeroorlog. De internationale juristencommissie, een stmi V.N.-instelling, heelt te Gene ve bekendgemaakt dat zij op uitnodi ging van de regering van de Domini caanse Republiek twee vertegenwoordi gers naar San Domingo zendt om in december de berechting bij te wonen van degenen die beschuldigd worden van de moord op Rafael Trujillo senior. NEW YORK, 29 nov. (Rtr.) De al gemene Vergadering van de V.N. heeft met algemene stemmen een ontwerpre solutie aanvaard, waarin er bij Italië en Oostenrijk op wordt aangedrongen, „verdere pogingen" te doen om een oplossing voor hun geschil over de Duitssprekende bevolking in Alto Adige (Zuid Tirol) te vinden. AMSTERDAM, 29 nov. (Reuter) De politie in Rome heeft gisteravond mede gedeeld dat zij voor ondervraging heeft aangehouden de twee Italiaanse studen ten die eerder zijn genoemd in verband met de verdwijning van Bruno Colombo. De studenten zijn met Colombo in een café in Amsterdam geweest voordat Co lombo is verdwenen. Op 16 november zijn zij naar Italië teruggekeerd. De centrale recherche, die via Inter pol om opsporing en aanhouding van de twee studenten had verzocht, die zij met de horlogemaker (wiens opsporing even eens is verzocht) verdenkt van moord of doodslag op Colombo, had gister avond nog geen bericht uit Rome over de aanhouding ontvangen. In Den Haag zijn in verband met de zaak twee Ita lianen aangehouden, maar hun verhoor heeft niets positiefs opgeleverd. Een der Italianen kende de horlogema ker met wie hij zaken had gedaan en aan wie hij ook wel eens geld had ge geven. Doch er was geen enkel verband met de zaak Colombo, zo deelde de re cherche mede. PARIJS, 29 nov. (Reuter) De Franse regering overweegt de kwestie van de arrestatie van enige Franse di plomaten in Cairo voor de Veiligheids raad te brengen als pogingen via de Zwitserse regering om de functi, narissen vrij te krijgen geen resultaat zouden opleveren. Tot dusver zouden noch Zwitserse diplomaten noch rechts kundigen contact met de Fransen heb ben kunnen krijgen. Het ministerie van buitenlandse za ken te Parijs heeft in een verklaring de beschuldigingen van Egyptic he zij de en de „zogenaamde bekentenissen" niet anders genoemd dan een weefsel van onwaarschijnlijkheden en grove leu gens. (Advertentie) max min Station Weer: temp temp neersi gisteren 24 UT Den Helder regenbui 5 3 1 Ypenburg licht bew. 5 2 3 Vlissingen half bew. 6 3 2 Ëelde onbew. 4 0 0.6 De Bilt zw. bew. 4 1 1 Twente onbew. 6 2 3 Eindhoven licht bew. 6 1 0.5 Zd.-Limburg onbew. 7 1 0.5 Stockholm zw. bew. —0 —6 0 Oslo sneeuw -4 —4 0.3 Kopenhagen geh. bew. 4 5 0 Londen zw. bew. 6 0 0 0.6 Amsterdam half bew. 4 1

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1961 | | pagina 1