Oost-Duitsland als spionnenbasis Lid van inlichtingendienst van Ulbricht loopt over „Plan-Luns blijft basis van regeringspolitiek" Korte verklaring minister president in Eerste Kamer NIEUWE KAPSELS GELANCEERD Academicus te zeer Bezwaren tegen moet zich niet specialiseren koppelver koopin het onderwijs Veneta boekte belangrijk hogere winst over 1960-'61 Gunstige orderportefeuille Amerikaanse verloofd van Sikkim Nicht van hekend diplomaat een Aziatische troon? met prms D Kabinet voelt zich in zijn huidige status heel wel MASKER HET GOUDEN op Washington geeft details over: Anneke Beekman bezit „behoorlijk vermogen Derde groep: 287 Ambonezen naar Indonesië Verwikkelingen in de Himalaj^ Prof. dr. J. E. de Quay Wellicht „onderste steen boven in kwestie-Van der Putten Drie man eerste delen prijs Goerkha vermoord in Katanga Nederlands vracht' vliegtuig maakt noodlanding OOK NA V.N.-DEBAT NIEUW-GUINEA CONTACTCENTRUM BEDRIJFSLEVEN-ONDER WIJS Pleidooien voor bredere oriëntatie Brede kijk Sporttoto Nieuwe conflictstof ZURICH Dei»""1 en Dronrijp in bra# i Trein tussen DONDERDAG 30 NOVEMBER 1961 PAGINA 2 ,Eleanor' 9? De vent Première Ensemble Niet louter negatief ,'H'I'N,'A TIBET' ABSOLUT' 43-14 VLAANDEREN ACHTEN Washington, 29 nov. (upd Het Amerikaanse ministerie van buiten landse zaken te Washington heelt gis teren een dokument vrijgegeven, waarin de spionage-activiteiten der communis ten in Oost-Herlijn en Oost-Duitsland worden geanalyseerd. De publikatie van het dokument valt samen met de be kendmaking te Bonn over de desertie naar West-Duitsland van een hoge functionaris van de Oostduitse inlich tingendienst, Gunther Maennel. Volgens het Amerikaanse departement heelt hel Oostduitse ministerie voor staatsveilig heid 16.000 communistische agenten in dienst, die in West-Duitsland opereren, 5000 van hen wonen in West-Duitsland de rest zijn „forensen". „Achter dit netwerk staan een 22.000 stafofficieren van het ministerie, 5000 politieofficieren en een 3000 func tionarissen van de Duitse communisti sche partij in de Russische zone", al dus het dokument. „Sinds het einde van de oorlog heb ben Westduitse functionarissen 255 ge vallen van geslaagde ontvoeringen ge teld, minstens 143 beraamde ontvoerin gen en 6 moordaanslagen door Oostduit se agenten." Rusland, Tsjechoslowakjje, Hongarije Polen, Roemenië, Bulgarije. Noord- Korea en Communistisch China zou den ieder hun eigen spionage-groepen in Oost-Duitsland gestationeerd heb ben. Als voorbeeld van de wjjze, waarop de Russen en Oostduitsers te werk gaan, wordt in het dokument de ge schiedenis aangehaald van een jonge Amerikaanse, die in het rapport „Eleanor" wordt genoemd en die door middel van een romance geprest wordt voor de Russen te werken. Het geval heeft begin 1961 plaats ge had. Eleanor, die voor de Amerikaanse strijdkrachten in Duitsland werkte, had tijdens een bezoek aan de ambassade club te Bonn een zekere „Paul" ont moet, die beweerde genaturaliseerd Amerikaan te zijn. „Er ontwikkelde zich een romance en Paul begon over trouwen te spreken" aldus het dokument. Kort hierop verhuisde Paul naar West-Berlijn. Enkele weken later kreeg Eleanor telefonisch bericht, dat haar verloofde bij een auto-ongeluk ernstig was gewond en in een Oostberlijns zie kenhuis lag. Zij zocht hem hier op en keerde terug naar het Westen. Een week later ging zij hem weer in het zieken huis opzoeken. „Kort voordat zij het ziekenhuis ver liet, gal Paul haar een pakje met een filmrolletje en vroeg haar het aan zijn huisbaas te geven, die in West-Berlijn woonde. Uit het ziekenhuis komende, werd zij aangehouden door de Oostduit se politie, gearresteerd en beschuldigd van spionage." Zij werd overgebracht naar een particulier huis en gefouilleerd. Op de ontwikkelde film bleken afbeeldingen te «taan van Oostduitse militaire installaties Daarop werd zij overgebracht naar het Russische hoofdkwartier in Oost-Ber lijn, waar ook Paul bleek te zijn. Na een ondervraging van enkele uren mocht zij enige minuten alleen met Paul spreken, die haar vertelde voor een westerse geheime dienst te werken en in ernstige moeilijkheden te verkeren Vervolgens werd zij weer overgebrcht naar de particuliere woning, waar men de film op haar had gevonden. Daar bood een officier van het Rus sische leger aan Paul vrij te laten als zij van haar kant gecodeerde telegram men betreffende de Amerikaanse poli tiek uit haar kantoor zou ontvreemden „Wanhopig stemde Eleanor toe", zo gaat het rapport verder. „Zij onderte kende een verbintenis met de Russische inlichtingendienst en werd naar de Westberlijnse sectorgrens geëscorteerd. Onmiddellijk na haar terugkeer rappor teerde Eleanor de gehele zaak aan haar superieuren." In het rapport van het ministerie wordt voorts verklaard, dat een aan sluitend onderzoek aan het licht had gebracht, dat Paul een Russische agent was, die opdracht had gekregen de Amerikaanse in een compromitterende situatie te brengen. De Russische officier, die aangebo den had Paul vrij te laten bleek de vroegere tweede secretaris van de Rus sische ambassade in Washington te zijn, Jevgeniy Aleksejewitsj Zaostrovtsev, aan wie in 1959 onofficieel werd verzocht Amerika te verlaten. Volgens het ministerie trachtte hij vanuit Oost-Berljjn Amerikaanse bur gers tot spionage te dwingen. AMSTERDAM, 29 nov. De Joodse voogdijvereniging, de stichting „Le-ez- rath ha-jeled" (het kind ter hulpe), die tot de datum waarop zij meerderjarig werd 21 november jl. de wettige voogdes was over Auneke Beekman, heeft bij de griffie van het kantonge recht een eindafrekening plus een ac countantsrapport gedeponeerd over het door de stichting gevoerde beheer over haar vermogen. De voorzitter van de stichting, mr. G. Polak, acht zich niet gerechtigd mede te delen hoe groot dit vermogen thans is, doch hij zei „Het is een behoorlijk vermogen". In deze zaak is de normale, bij de af wikkeling van de zaken van voogdijpu pillen vereiste procedure gevolgd. Anne ke Beekman zal nu ten overstaan van de kantonrechter aan de stichting dé charge moeten verlenen voor het door deze gevoerde beheer. Zij heeft zich tot vandaag nog niet met de stichting in verbinding g'esteld. Het ligt ook niet in haar bedoeling zo vernemen wij uit haar omgeving, dit op korte termijn te doen. Zij wil deze zaak, waarover wel met haar gesproken is, even laten rus ten. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG, 29 nov. Het kabinet wil het rapport van minister Luns over het Nieuw-Guinea-debat in de Verenig de Naties afwachten, alvorens gedetail leerde verklaringen af te leggen. Prof. de Quay beperkte zich vandaag in de Eerste Kamer tijdens de algemene politieke beschouwingen tot de uit spraak: „De regering blijft zich met alle openheid stellen op de grondslag van de Nederlandse resolutie. De rege ring aanvaardt de verdere uitwerking daarvan zoals geformuleerd in de reso lutie van de Brazzaville-landen'*. De bereidheid van Nederland blijft dus bestaan en ook over de concrete vorm zijn wij tot iedere discussie bereid, aldus de minister-president. De regering is echter niet bereid afstand te doen van het beginsel van het zelfbeschikkings recht. Het Nederlandse bezwaar tegen de resolutie van Indië was juist, dat met geen woord werd gesproken over de eerst betrokkene bij het probleem, de bevolking van Nieuw-Guinea zelf. Volgens de minister-president is de positie van Nederland op dit punt ver sterkt door de steun van ieder geval de meerderheid in de VN en met name van de Verenigde Staten en een groot aantal Afrikaanse landen. Het is Neder land niet gelukt om „voorop te lopen", aldus prof. De Ouay. Wij moeten nu af wachten hoe het verder ln de wereld met de dekolonisatie gaat en ook wat de nieuwe VN-commissie voor dekolonisa tie gaat doen. Een poging van ir. Vos (PvdA) om het verdere debat uit te stellen tot de volgen week, wanneer het kabinet met minister Luns heeft gespro ken, maakt weinig kans. Door spoedige mededelingen kan verwarring worden voorkomen, zei de socialistische woord voerder. Hij kreeg echter alleen steun van de communisten. De andere frac ties stelden wel prijs op spoedige inlich tingen. Maar, aldus o.a. mr. v. Riel (VVD), men kan geen vruchtbaar debat verwachten als het kabinet slechts een eerste gesprek met minister Luns heeft gehad. Ir. Vos trok later zijn voorstel in. De FOTO LINKS: „Accalmle", ontworpen door de Partjse coiffeur Molinario, laat het voorhoofd geheel vrij, is sterk a-symmetrisch en komt in een grote golf achter het linker oor uit. RECHTS: „La Houle", eveneens ontworpen door Molinario, nieuwe lijn geïnspireerd op de bewegingen van de op elkaar botsende golven. ROTTERDAM, 30 nov. Met het Italiaanse s.s. „Fair Sea" is gisteren een derde groep van 287 Ambonezen naar Indonesië vertrokken. Bij hen is de leider van de SAAMI-party, de heer Siwaletta, die via overleg met de Indo nesische president Soekarno de basis heeft gelegd voor de terugkeer naar Indonesië van de Ambonezen, die dit wensen. Het gaat hier om een minder heid. Bij het vertrek werd niemand toege laten. Dit geschiedde, zo deelde het mi nisterie van Maatschappelijk Werk ons desgevraagd mee, om te vermijden dat Indonesië de repatriëring van verdere groepen zou afwijzen. Er wordt daarom ook zo min mogelijk ruchtbaarheid aan het vertrek der groepen gegeven. De repatriëring is volledig een zaak van de Indonesische regering, die in deze door haar ambassade in Brussel wordt ver tegenwoordigd. De groepen worden door de Indonesische autoriteiten samenge steld. (Van onze onderwijsredacteur) ZEIST, .30 nov. Het Contactcen trum Bedrijfsleven-Onderwijs, dat zich strikt genomen bezighoudt met de voor- lihcting over het bedrijfsleven aan het V.H.M.O., heeft aan zijn activiteiten deze week een iutbreiding gegeven met het beleggen van een tweedaagse conferen tie over het wetenschappelijk onderwijs. De voorzitter van het Contactcentrum, mr. J. Kroese, lid van de Raad van Beheer van Phs, van Ommeren N.V., wees gisteren bij de opening van de in het conferentieoord Woudschoten ge houden bijeenkomst op de invloed, die de uitbreiding van het wetenschappe lijk onderwijs heeft gehad op de ont wikkeling van het Nederlandse bedrijfs leven en op de vaak voorkomende ver schijnselen van studiestaking en studie vertraging, die zware rendementsver- liezen veroorzaken. Mr. C. E. J. Maitland, algemeen secretaris van het Centraal Sociaal Werkgeversverbond, stelde als eerste inleider, dat het bedrijfsleven leiders nodig heeft met een hoog ontwikke lingsniveau. De academicus heeft de mogelijkheid aan deze voorwaarde te voldoen. Bij de topfunctionarissen in de grote ondernemingen moet het niveau echter niet alleen hoog, doch ook breed zijn. De academische vorming op zich zelf blijkt onvoldoende te zijn. Bijzonder belangrijk noemde spreker een aanvul lende oriëntatie in de breedte, in welk verband hij de betekenis van een „stu dium generale" naar voren bracht. Het studium generale schijnt echter het meest diegenen aan te spreken die het eigenlijk het minst nodig hebben. Dat men inderdaad de behoefte gevoelt aan die bredere oriëntatie, illustreerde mr. Maitland met het voorbeeld van bijeen komsten in ondernemingskringen, waar op bijvoorbeeld de invloed van de klas sieken op het moderne denken bestu deerd wordt. Naar aanleiding van zeke re ervaringen in Duitsland, waar men zou menen met vakkennis te kunnen volstaan, hield mr. Maitland de verga dering anderzijds ook de vraag voor of het nu wel waar is, dat die bredere oriëntatie gewenst is. Men is hier in het debat niet op ingegaan. ff TILBURG, 30 nov. Op 23 decem ber zal „Ensemble" in de stadsschouw burg alhier de première geven van „Een hoed vol regen" (A hatful of rain) van Michael Vincente Gazzo in de verta ling van Gerard Rekers. De regie heeft Jan Retèl. minister-president had verklaard, be reid te zijn, na de terugkeer van minis ter Luns met het kabinet te overleggen, hoe op korte termijn de Staten-Generaal kunnen worden ingelicht. In de kabinets vergadering zal ook een beslissing wor den genomen over de vraag of en zo ja, wanneer de regering daarnaast nog met een aparte regeringsverklaring voor de volksvertegenwoordiging zal verschijnen. Spreker kwam overigens tot de con clusie, dat een academicus een goed leider in het bedrijfsleven kan zijn, maar dat men om een goed bedrijfs leider te worden niet altijd academi cus behoeft te zijn. Het komt aan op „de vent". Prof. dr. F. L. J. Sixma, chef van het centraal laboratorium van de Staatsmijnen, besprak de taak van de academicus als specialist in het be drijfsleven, en in het bijzonder in het HILVERSUM, 30 nov. Het resul taat van het afgelopen boekjaar 1960- 1961 bij de Verenigde Nederlandse Ta pijtindustrie (Veneta) is niet onaanzien lijk hoger geweest dan in voorgaande jaren. Ten dele is dit een gevolg van de doorwerking van de enige jaren ge leden getroffen reorganisatie-maatrege len. Zowel exploitatiesaldo als het winst saldo hebben t.o.v. het vorige boekjaar een niet onbelangrijke stijging te zien gegeven. Blijkens de geconsolideerde verlies- en winstrekening werd vóór afschrijvin gen een winst geboekt van 733.597 (v.j. ƒ413.669). Afschrijvingen hebben 358.941 (307.406) gevergd, zodat een winst vóór aftrek van belastingen res teert van 374.656 (106.263). Na belas tingen ad 85.000 (bate ad 44.996), resteert een netto winstsaldo van 289.656 (151.259). Nadat voor reserve ringen een bedrag van 46.733 (21.678) is afgezonderd, blijft voor verdeling beschikbaar 242.923 (129.581). Voor de N.V. Veneta resteert, na af trek van afschrijvingen op vaste goede ren ad 100.569 (101.707) en op machi nes ad 154.232 (98.655) een nettowinst- saldo van 283.830 (147.341). Hiervan gaat een bedrag van 28.992 (17.413) naar de reserve voor diverse belangen. Zoals bekend wordt voorgesteld een di vidend van 9 pet. uit te keren (8 pet. waarvan 2 pet. ten laste van de divi dendreserve) en 28.955 toe te voegen aan de dividendreserve. Hierdoor be draagt deze reserve 39.400, zijnde 2 pet. van het geplaatste aandelenkapi taal. Van de totale omzet in het afgelo pen jaar is 81 pet. (73 pet.) gericht geweest op de binnenlandse afzet, ter wijl de 19 pet. van de jaaromzet ge ëxporteerd werd. Vorig jaar was dat nog 27 pet. In het afgelopen jaar werd een be gin gemaakt met de bouw van een nieu we weefhal voor de fabriek. Deze hal (totale oppervlakte 4000 m2) zal in 1962 gereed komen. Dehechte vermogenspositie van de vennootschap maakt het mogelijk de fi nanciering van deze belangrijke nieuw bouw met eigen middelen te doen ge schieden. De resultaten van de dochteronder neming Raventa NV waren niet onbe vredigend. Gebleken is dat verdere in vesteringen dienen te worden gedaan. Het dividend werd wederom op 15 pet. vastgesteld. Ook de resultaten van de Deventer Tapjjtfabriek, waarvan alle aandelen in handen zijn van de Veneta, stemden tot tevredenheid. Ten aanzien van de vooruitzichten, meldt het verslag, dat de collectie voor het nieuwe jaar gunstig beoor deeld wordt. Dit weerspiegelt zich in de orderportefeuille. De verschuiving in smaak van de consument, hetgeen gepaard gaat met een verminderde vraag naar karpetten, gaat gestadig door. Ondanks het feit, dat door de vennootschap enige nieuwe karpetkwa liteiten werden gecreëerd, zal het moeilijk zijn de karpetgetouwen on der een rendabele bezetting te laten werken. Omzet en produktie van de vaste tapijtsoorten daarentegen ver tonen een steeds stijgende tendens. industriële researchlaboratorium. De academicus heeft hier een taak in het ontdekken en in het ontwikkelen. Het ontdekken is vooral een individuele be zigheid, waarbij men over eigenschap pen als originaliteit, curiositeit en vol harding moet beschikken en slechts in mindere mate over het specialisme. De ontdekker moet „zien" wat ieder een gezien heeft en erbij denken wat nog niemand heeft gedacht. Wie de crea tieve onderzoeker oppervlakkig gade slaat, kan de indruk krijgen van uiter mate sterke specialisatie. Men vergis- se zich echter niet: het werkelijk crea tief begaafde individu kan geboeid ra ken door vrijwel elk probleem, waar mee het ln aanraking komt. Bij het ontwikkelen wordt gevraagd een brug te slaan tussen de verkregen kennis en de technische realisatie hier van in het bedrijf. Hier treft men niet aan de eenzame onderzoeker, maar de georganiseerde en gecoördineerde in spanning van velen. De ontplooiingsmogelijkheden van de academicus in het bedrijf worden in be langrijke mate bepaald door zijn ver mogen om zich zelfstandig nieuwe ken nis eigen te maken en deze kennis toe te passen in de praktijk. Dit is belang rijker dan welke hoeveelheid reeds ver worven kennis ook. Evenals mr. Maitland wees prof. Sixma op de betekenis van oriëntatie in de breedte: belangrijker dan de spe cialisatie is een brede kijk op de dingen. Er bestaat vooral behoefte aan mensen, die de methode tot het bedrijven van wetenschap beheersen. De meeste jon ge afgestudeerden beseffen dit onvol doende. De jonge academicus, die in een bepaalde richting is afgestudeerd, zou goed doen met in het begin juist niet op dat terrein te gaan werken. De waarde van de jonge academicus voor het bedrijf wordt niet alleen bepaald door zjjn specialistische kennis, maar tevens door het begrip dat hij kan op brengen voor het samenspel met ande ren. Te enge specialisatie is zelden gunstig, aldus prof. Sixma. De derde inleider prof. dr. A. D. de Groot, hoogleraar in de toegepast psy chologie aan de gemeentelijke univer siteit te Amsterdam, die de oorzaken en gevolgen van toevloed en afval van studenten besprak, behandelde in een veelomvattend betoog met name de overlading van het onderwijs, te begin nen bij het V.H.M.O. Het V.H.M.O. voert door zijn starre programma's met de vele verplichte vakken selectie uit, die velen van de universiteit weghoudt. Spreker kantte zich onder meer tegen de „koppelver koop": waarom moet de leerling altijd tegelijk èn Latijn èn Grieks doen, waar om kan hp zich niet in het Engels be kwamen zonder Frans en Duits erbjj te nemen, waarom moet hjj bij tech nische vakken ook A-vakken doen? Wanneer men dit systeem nu eens niet als onveranderlijk beschouwt omdat het er nu eenmaal is, welke redelijke ar gumenten zijn er dan om niet een se lectie uit de vele vakken te maken. Sprekend over de studieduur in de verschillende faculteiten merkte prof. De Groot op, dat de gege-ens, die de schoolagenda's dienaangaande bevat ten, niet kloppen met de feitelijke ge middelden. Die liggen bij vele studies jaren hoger. De moeilijkheden verschil len overigens sterk per universiteit en per faculteit. Het staken van de studie behoeft lang niet altijd louter negatief beoor deeld te worden. Bij een onderzoek in Delft bleek, dat vele studenten, die de studie opgaven, nadien beter wis ten wat ze wilden op een ander ter rein. Het moeilijkst blijkt het opge ven van de studie te zijn voor dege nen, die over onvoldoende capacitei ten beschikken. Het is gemakkelijker te zeggen „dit is niet wat ik zoek" dan „ik kan het niet". Een lange studieduur wordt veelal on gunstig beoordeeld, maar prof. De Groot vestigde er de aandacht op, dat de lange duur dikwijls veroorzaakt wordt door de omstandigheid, dat de student inmiddels een baan heeft. Er blijkt geen verband te bestaan tussen de snelheid van studie en de studiepres taties. Er zijn niet minder gevallen van cum laude bij degenen die in negen jaar dan bij degenen die in vijf jaar hun studie voltooien. De opvallend lange duur van de stu dies in het algemeen acht prof. De Groot in ecófiomisch en sociaal opzicht echter wel een misstand. Waarom krij gen we geen vat op dit probleem? Dit ligt aan ons systeem een cultuur, die zich verzet tegen veranderingen, aldus spreker. Er is geen heil te ver wachten van geleidelijke veranderin gen, die dit systeem in zijn wezen on aangetast laten. Hier geldt hetzelfde als op het terrein van het V.H.M.O.: men moet komen tot een verplicht minimum met facultatieve uitbreidingen. De studievrijheid een mooi prin cipe is naar de mening van prof. De Groot uit de tijd, doen niet alleen bij dit punt ligt het probleem. Veran deringen zouden moeten stoelen op een duidelijker conceptie van het gewenste studieprogram. Onze programma's zijn oppervlakkig samengesteld, omdat men zich het doel van het onderwijs niet realiseert. Ons land ontbeert een „philosophy of education". irjji i 1 t i/ r-T'J-'r-s (Van een redacteur) TIJDENS een plechtigheid in het koninklijk paleis te Gangtok heeft de 38-jarige troonopvolger van het vorstendom Sikkim, luitenant-ko lonel Maharadja Koemar Palden Thon- doep Namgyal, dinsdag jl. een diaman ten verlovingsring geschoven aan de vin ger van een Amerikaans meisje, de 21-jarige Hope Cook. Op datzelfde ogen blik werd in New York het nieuws van haar verloving wereldkundig gemaakt door de vroegere Amerikaanse ambas sadeur in Nederland, Selden Chapin, en zijn echtgenote, die als oom en tante van het meisje met haar voogdij zijn belast tot 24 juni jl. toen zij meerder jarig werd. Sikkim, dat een Indisch pro tectoraat is, ligt in het oostelijk deel van de Himalaja, tussen China in het noorden, Nepal in het ^westen, Bhoetan in het oosten en Indië in het zuiden. De maharadja is vier jaar geleden weduwnaar geworden. Hij z-' Hope Cooke niet vóór 1963 kunnen huwen, aangezien zijin Boedhistische fa milie van oordeel is, dat het jaar 1962 voor een dergelijke gebeurtenis niet gunstig is. Hope behoort tot de Epis copaalse kerk. Het is de eerste keer, dat een lid van de koninklijke familie in Sikkim een buitenlandse huwt, die geen Tibetaanse is. In verband met de kwetsbare posi tie van Sikkim zo vlak bp commu nistisch China en het door dat land be heerste Tibet is de verloving in de afgelopen maanden voorwerp van onder handelingen geweest tussen Indië en Sik kim. De Raad van Sikkim heeft enkele dagen geleden zijn toestemming voor de verloving gegeven. De eerste vrouw van de maharadja was een Tibetaanse edelvrouw; zij heeft hem twee zoons en een dochter geschon ken. Hope Cook heeft de prins drie jaar geleden in Darjeeling ontmoet, toen zij met enkele vriendinnen een reis door Indië maakte. e eigenlijke heerser van Sikkim is Zijne Hoogheid Maharadja Sir Tashi Namgyal. Formeel is zijn zoon thans slechts zijn adviseur. Maar in feite houdt Sir Tashi zich voor namelijk bezig met religieuze proble men en Palden Thondoep is te beschou wen als de man, die de dagelijkse lei ding heeft in het ruim 150.000 inwoners tellende land. Indië is verantwoorde lijk voor de defensie en de buitenlandse politiek van Sikkim, maar het bemoeit zich niet met de binnenlandse politiek Bhoeran Bombay GOLFV.BEMAiEM ARABISCHE ZEE CEYLON Palden Thon 99 (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG, 29 nov. De bespiege lingen van mr. Kropman (KVP) en mr. Pollema (CHU) in de Eerste Kamer over een kabinet op andere basis heb ben de regering niet bepaald in paniek gebracht. Prof. de Quay begon vanmor gen zijn antwoord tijdens de algemene politieke beschouwingen met de verkla ring: „Het kabinet bevindt zich in zijn huidige status heel wel. Het is in dit gevoel bevestigd door de discussies in deze Kamer." Prof. de Quay erkende, dat een nationaal kabinet bij acuut oor logsgevaar gewenst is. Hij zag echter daarvoor thans geen aanleiding. Het stellen van de kabinetskwestie (zoals onlangs door minister Zijlstra in de Tweede Kamer is gedaan) is volgens de minister-president geen drukmiddel, maar een uitvloeisel van de eigen ver antwoordelijkheid van regering en par lement. Het SER-advies over de mini mumlonen is nog steeds in overweging. Minister Veldkamp overweegt verder een interimregeling voor verbetering van de invaliditeitsvoorzieningen. Het probleem van de krotopruiming kan nog niet alle aandacht krijgen, zolang er een acuut tekort aan woningen is, zo zei prof. De Quay tot de heer Kropman. Toch wordt geleidelijk het aantal woningen, dat voor vervanging van krotten bestemd is, ver hoogd. In 1962 is dit aantal op 15.000 vastgesteld, maar de regering moet het aan de gemeenten overlaten of deze wo ningen voor dit doel worden gebruikt. Volgens prof. De Quay zou het gewenst zjjn als woningwetwoningen alleen be woond werden door mensen waarvoor zij bestemd zijn. Maar de regering ziet geen reële mogelijkheid om mensen met hogere inkomens uit woningwetwonin gen te verwijderen zonder al te diep in te gaan in dé bijzondere situatie van in dividuele gezinnen. In het kader van de civiele verdedi ging zullen in het komende jaar vier honderd openbare schuilkelders voor mi nimaal honderd personen worden ge bouwd. De regering realiseert zich, dat dit aantal op het totaal van de bevol king wel zeer gering is, maar ziet geen kans om thans meer te doen. De minister van Defensie heeft reeds contact gehad met de defensiecommis- si,e in de Tweede Kamer over de zaak Van der Putten. Tegen de achtergrond van het beroep, dat de heer v. d. P. tegen zijn ontslag bij het ambtenaren gerecht heeft ingesteld en de volle ver antwoordelijkheid van de minister te genover het parlement, behoeft de heer Van Riel niet te twijfelen „dal de onderste steen boven zou kunnen komen", aldus prof. De Quay. De regering blijft van mening, dat Engeland betrokken moet worden bij de besprekingen over de Europese (po litieke) unie zoals door Frankrijk is voorgesteld. Nederland kreeg echter in deze opvatting alleen steun van Bel gië. Aangezien geen overeenstemming kon worden bereikt is op aandringen van Nederland en België besloten, dat de ministers van de zes landen dit pro bleem op 10 december onder ogen zul len zien. Prof. De Quay herinnerde er aan, dat in een vroegere eeuw, na de Nederlands-Engelse oorlogen, Engeland vertegenwoordigers naar de Nederlan den heeft gezonden met voorstellen voor een zeer nauwe samenwerking. Zal het nu eindelijk zover komen, zo vroeg de minister-president zich af. DEN HAAG, 29 nov, Voor de eer ste prijs van de sporttoto van afgelopen zondag komen drie deelnemers in aan merking. Zij delen 138.530,15 en ont vangen ieder 39.260 netto. De 72.561,90 van de tweede prijs gaat naar 102 deelnemers, die twaalf goede uitslagen hadden voorspeld; zij krijgen een nettobedrag van 740. De extra-prijs van 37.780,95 wordt gedeeld door 34 winnaars die elk 944,40 gul den zullen ontvangen. DELFT, 30 nov. Prof. ir. D. H. G. Latzko heeft woensdag in de aula van de technische hogeschool het ambt aan vaard van buitengewoon hoogleraar in de afdeling der werktuigkunde. In zijn rede, waarvan de titel luidde: „De nu cleaire stoomketel, mogelijkheden en moeilijkheden", zie prof. Latzko dat over de gehele wereld ruim twintig nu cleaire centrale-eenheden met een to taal vermogen van 1400 Megawatt (elektrisch) in bedrijf zijn en binnen de komende vijf jaar nog eens ruim vijftig van zulke eenheden met een totaal ver mogen van meer dan 6000 Megawatt (elektrisch) zullen worden gebouwd. van het vorstendom. heeft de Indische Bestuursschool te gra Doen doorlopen. Hij is op het og blik voorzitter van het Maha Bodhi-7 bond, de grootste Boedhistische vere ging in Indië. Zijn familie beweert stammen van de „gyalpo's" of v°r?Dj in oostelijk Tibet. Zp heeft Sikkim sl" 1641 bestuurd. De ouders van Hope Cook zjjn be'0 overleden. Haar grootouders van derszijde en het echtpaar Chapin j£ ben haar opvoeding overgenomen. 5<j Chapin is van 1947 tot 1949 Amerikaan j gezant in Hongarije geweest. In laatste jaar werd hij door de>; co> munisten tot „persona non grata" 7»^, klaard. Daarna is hü ambassadeur weest in Nederland (1949-1953), P?fL ma, Perzië en Peru. Hij heeft zijn dip1 matieke carrière dit jaar afgeslote"' Hope heeft een deel van de omzw® vingen van haar oom meegemaakt, ju heeft zjj de middelbare school beZO'c in Teheran. Zjj studeert op het ogen"' Aziatische (met name Arabische!i schiedenis en kunstgeschiedenis. Si"^ juni bekwaamt zij zich bovendien i" r, Tibetaans-Burmaanse taal. Ztj is TjjL nemens in februari naar AmePJj, terug te keren om haar studie te Lf tooien. Daarna keert zy terug voor B» huwelijk in Sikkim. ELISABETHSTAD, 29 nov. (UPD De betrekkingen tussen de Verenig Naties en Katanga zijn vandaag nieuw verslechterd door de vondst 7' een vermoorde Goerkha-soldaat op -( een 200 meter afstand van preside T: sjombe's woning. dl» De Australiër George Ivan Smith, het hoofd van de V.N. in Katanga v' vangt, en die gisteren zelf door Kat#1,. gaanse militairen is afgeranseld, he»* te Elisabethstad verklaard, dat Goerkha majoor die in dezelfde aUL reed als de vermoorde soldaat, wor vermist. |(j. „Wij beschouwen dit als een gewe1 daad" liet Smith weten. „De t Goerkha's waren op een vreedzame "L"t sie om een Goerkha post bij presi"»^ Tsjombe's woning te controleren. Ik onmiddellijk van Tsjombe geëist, daW vermiste majoor geen letsel zou ov«[lrd men en dat de schuldigen aan de ro» gestraft zullen worden", aldus SmivUj Hij zei, dat het stoffelijk overschot het aanbreken van de dag door Zweedse patrouille is ontdekt. ZÜRICH, 29 nov. (UPI) Een vrachtvliegtuig van de luchtvaart!»»,, schappij „Limburg Airways" heeft 7»^ middag hier een noodlanding ®°e^it maken op het vliegveld Kloten. De twee koppen bestaande bemanning bjf ongedeerd. Het vliegtuig werd beschadigd. et' Het vliegtuig, dat dagbladen vei) voert van Londen naar Zürich Frankfort, kwam onmiddellijk vo<n landing op Kloten in een mistbank (jl recht. De piloot probeerde zijn i» nog op te trekken, doch het kV"" efl aanraking met de landingsbaa" schoof ongeveer 250 meter door grond. Een onderzoek is aan de LEEUWARDEN, 29 nov. BraJj^V als een fakkel heeft vanmorgen.^® streeks half acht een diesel-ele"! f)l"' trein op het traject Leeuwarden-'' (jo" gen zijn reis beëindigd op het van Dronrijp. De trein was nog o'»' net uit Deinum vertrokken toen cof' genbestuurder een ernstige storing jj e stateerde. Vrijwel direct daarop ''j u'1' in het bedieningsmechanisme bra^ji Bo» De treinbestuurder kon echter het station Dronrijp bereiken Daar stelde de plaatselijke bra" t» pogingen in het werk om het v bedwingen. De vlammen laaiden b0ü dels tot hoog boven het stationsg g op, omdat ook de olietank vla"?,uur L vat. Niettemin was men het t£|t a korte tijd meester. De brand k qV eerste wagon worden beperkt; ,jjo rige deel van het treinstel kon "pass worden afgehaakt. Bestuurder tr»„f giers liepen geen letsel op. E -n u verkeer ondervond ongeveer vertraging. IK GA PAUL WAAR SCHU WEN EN BOOT DAT IS VAST DE BOOT VAN BUPGE..

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1961 | | pagina 2