MINISTER LUNS IN ONS LAND TERUGGEKEERD Streven blijft: uitoefening van zelfbeschikkingsrecht VS T oto-strop PECHVOGEL WIL KWESTIE UITZOEKEN PERSONALIA VRIJSPRAAK in Soekamo: Niet langer wachten Voorlichting gaat vaak langs aankomende studenten heen méerI kan/ 1 HET GOUDEN MASKER KAN Vermoeid maar niet ontmoedigd sabelsteek-zaak WETSONTWERP AANGENOMEN Gevaar van „denkluiheid" bij knappe leerlingen in het v.h.m.o. Westerling stuurt rapport naar minister Visser Kernvoortstuwing van schepen Overdracht bevel luchtstrijd- krachten Dekkers Postorder: geen reden tot ongerustheid Nieuwe accountant Kwestie Nieuw-Guinea Benoeming Onderscheiding Afscheid Hoger beroep aangetekend Zaak Bruno Colombo Hoofdverdachte gearresteerd De iverkende gehuwde vrouw Jongen schiet granaat door zolderdak WETENSCHAPPELIJK ONDERWIJS Zaak-Van der Putten Tegenstrijdig aan mede- delingen van Van der P SCHILDERIJ VAN GENERAAL SPOOR Contract Euratom met Reactorcentrum Van Stalins zomer- tarwe-theorie deugde ook al niets F OPjVtpJGDE I' VRIJDAG 1 DECEMBER 1961 PAGINA 2 PRINSES BEATRIX IN BRUSSEL Vergadering ministerraad EEG bijgewoond Een speciale collectie St. Nicolaar- geschenken vindt u bij KANjuwe- lierlhorloger Reguliersbreestraat 4-6 en Ferd. Bolstraat 51 (Plein) Amsterdam VLAANDEREN k_AN&ELA motor (Van een verslaggever) SCHIPHOL, 30 nov. Na „drie zware en spannende weken" Is de Nederlandse minister van buitenlandse zaken, mr. J. M. A. H. Luns, naar hij zelf ver klaarde, „uitermate vermoeid," vanmid dag uit New York in ons land terugge keerd. Door de uitslag van de stemmingen In de Verenigde Naties met betrekking tot Nieuw-Guinea is hij evenwel niet „ontmoedigd". Natuurlijk is de Neder landse regering teleurgesteld door het feit, dat haar voorstellen niet aanvaard konden worden. Maar de minister heeft na afloop van verschillende delegaties de verzekering gekregen, dat de wijze waarop zij hun stem hebben uitgebracht, een onderschrijving betekent van de Nederlandse politiek. Ook de reacties van de drie Papoea's, die als adviseurs aan de Nederlandse delegatie zijn toege voegd, waren na de stemmingen zeer bemoedigend. Welbeschouwd is Neder land versterkt uit dit debat tevoorschijn gekomen. Het heeft geen grote neder laag geleden. Het plan om de Papoea's een bona fide uitoefening van het zelf beschikkingsrecht toe te kennen heeft een absolute meerderheid gekregen. De Verenigde Staten hebben zich achter Ne. derland geschaard. Zij hebben tegen de Indische resolutie gestemd en vóór die van de 13 Afrikaanse landen van de Brazzaville-groep. Deze dertien landen hebben geheel zelfstandig de essentie van het Nederlandse voorstel overge nomen. De indruk, die Nederland op de buitenwereld maakt, is de afgelopen drie maanden radicaal ten gunste ver anderd. Dat de voor Nederland aanvaardbare voorstellen het in de Assemblee niet heb ben gehaald, schreef de minster toe aan het feit, dat enkele landen, die tevoren bij het overleg achter de schermen gun stig hadden gereageerd, door de zware DORDRECHT, 30 nov. In de buiten gewone vergadering van aandeelhouders van Dekkers N.V. (postorderbedrijf) is de heer mr. W. H. J. de Boer met alge mene stemmen tot commissaris van de vennootschap benoemd. Hiermee werd voorzien in de vacature van de raad van commissarissen, welke ontstaan was door het aftreden van de heer drs. G. F. Vro- mans, die destijds de verantwoordelijk heid voor de jaarstukken over het afge lopen boekjaar niet durfde te aanvaar den. De financiële positie van het bedrijf werd door een der aandeelhouders op nieuw ter sprake gebracht. De president commissaris gaf de verzekering dat Dek kers op geen enkele wijze in financiële moeilijkheden verkeert. Het bedrijf vol doet op normale wijze aan al haar ver plichtingen. Zowel door de bank als door de afnemers vindt de credietverstrekking op geheel normale wijze plaats. De voorzitter gaf toe, dat van verschil lende zijden met Dekkers contact wordt gezocht om tot een fusie of intensieve samenwerking te komen. Dit moet ge zien worden in het licht dat iedere zaak, die de moeite waard is om overgenomen te worden als zodanig een fusie-candi- daat is, aldus de voorzitter. Geconclu deerd mag worden, zo beaamde de pre sident-commissaris, dat het bedrijf van Dekkers aantrekkelijk genoeg is om door grotere firma's in den lande te worden benaderd. In dit opzicht kunnen aandeelhouders ten volle vertrouwen hebben in het beleid van het bestuur. Concrete fusieplannen bestaan er even wel niet. Inmiddels heeft de vennootschap een nieuwe accountant aangetrokken, wiens naam binnenkort zal worden bekendge maakt. en felle oppositie in het openbaar van hun stuk zq'n gebracht. Daarbij spelen allerlei factoren een rol, die met de merites van de zaak niets te maken hebben. Minister Luns ziet nu met vertrou wen de verdere ontwikkeling tegemoet. Hij zal uitvoerig verslag uitbrengen aan de ministerraad. In het komende jaar zal de emancipatie van de Pa- poe's worden voortgezet. Men zal blij ven streven naar een bonafide uitoefe ning van het zelfbeschikkingsrecht. De vorm, waarin dat op de beste wij ze zal geschieden, kan nog aan wijzi gingen onderhevig zijn. Dat de resolutie van de Brazzaville- Ianden voor Nederland aanvaardbaar was, houdt uiteraard in, dat het be reid is met Indonesië te praten. Dat is het overigens altijd geweest. Voorwaar de is echter, dat het zelfbeschikkings recht van de Papoea's daar een grote rol bij speelt. Er zijn geen aanwijzin gen dat Indonesië thans op die voor waarde wil ingaan. Mr. Luns deelde mede, dat zijn be sprekingen met secretaris-generaal Oe Thant, waartoe hij een dag langer in New York is gebleven, een goed ver loop hebben gehad en dat ze door meer gevolgd zullen worden. Zoals bekend gaat de Nederlandse regering na, wel ke mogelijkheden de algemene dekolo nisatie-resolutie biedt om de V.N. als nog in te schakelen bij een waarborging van de zelfbeschikking der Papoea's. Een vermoeide minister temidden van de verslaggevers op Schiphol. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 30 nov. De heer W. Schüler uit Arnhem wacht in spanning af of hij alsnog in aanmerking kan ko men voor de hoofdprijs van de voetbal- toto van 19 november, groot vijftigdui- aend gulden. Donderdag, een dag nadat hij zich uiterlijk als prijswinnaar bij de K.N.V.B. had moeten melden, kwam hij er achter dat hij alle uitslagen in een kolom juist had vermeld. Een reis naar Den Haag maakte hem duidelijk dat alles klopte, maar dat hij te laat was. De heer Schüler was de enige ge weest die alle uitslagen juist had voor speld. Door omstandigheden had hij zijn formulier niet zelf gecontroleerd, maar dit door zijn zoontjes laten doen. Deze dachten eerst dat slechts tien uitslagen juist waren ingevuld. De heer Schüler zelf kwam later tot een andere conclu sie. De heer Schüler heeft inmiddels de Haagse advocaat de heer D. v. d. Oever in de arm genomen. Deze heeft gere clameerd tegen de voorlopige uitslag, waarop de heer Schüer niet voorkomt. De heer Schüler is nog niet onder de indruk van de slag die hem getroffen heeft doordat de toto-prijs van 50.000 aan hem voorbij ging. „Om wille van mijn gezin van 5 jonge kinderen voel ik mi) in geweten verplicht het uiter ste te proberen om voor hen de gevol gen van deze morele genadeslag op te vangen. Mijn hele leven, zowel in In donesië als in Nederland is strijd ge weest. Het gaat mij niet zozeer om een proces, maar meer om een protest. Daar heb ik een woordvoerder voor nodig. De juridische mogelijkheden van mijn geval ken ik niet." DEN HAAG, 1 dec. Van de zestien tweede prijswinnaars in de voetbalto to van 19 november is er gisteravond slechts één verschenen in de bijeen- DEN HAAG, 30 nov. Tot commis saris van gemeentepolitie te Voorburg in de rang van hoofdambtenaar derde klasse, is bij K.B. benoemd de heer H. H. Spruit, thans reeds in de functie van waarnemend commi' aris van politie aldaar werkzaam. DEN HAAG, 1 dec. Bij K.B. is schout-bij-nacht A. van Karnebeek met ingang van vandaag bevorderd tot vice-admiraal. Hij bljjft belast met de functie van vlagofficier personeel van de marine. DEN HAAG, 1 dec. Bij K.B. is met ingang van 16 december benoemd tot burgemeester der gemeenten Haas trecht, Stolwijk en Vlist de heer J.' W. Wegstapel. De heer Wegstapel is sedert 1954 bur gemeester-secretaris der gemeente Maasdam. Hij is 7 april 1924 te Voorst geboren. Hij is gehuwd, politieke rich ting V.V.D. (niet aangesloten), gods dienst: Nederlands Hervormd. Met ingang van 16 december is be noemd tot burgemeester van Meijel (L) de heer G. M. H. J. Kirkels. De heer Kirkels is geboren 1 decem ber 1929 in Roermond, hij is gehuwd, rooms-katholiek en lid van de KVP. Sedert 1956 is hij ambtenaar ter se cretarie van Beesel. DEN HAAG, 1 dec. Bij K.B. is aan mr. C. E. E. Kuntze op zijn verzoek met ingang van 1 jan. '62 eervol ontslag ver leend als burgemeester van Barneveld, met dank voor de diensten door hem als burgemeester bewezen. Handenarbeid als creatief spel-Hout, door Ernst Röttger e.a. (Cantecleer- Utrecht) Een rijk geïllustreerd boek over de mogelijkheden in houtbewerking. De dragers en de mensen, door ïr. N. J Habraken (Scheltema en Holkema- Amsterdam) Ondertitel: het einde van de massa- woningbouw. Een studie over de mo derne woningbouw. De auteur grijpt „het slepende huisvestingsprobleem aan om te tonen, dat wij ons geenszins in een dwangpositie bevinden. Integendeel er :ijkt een ontwikkeling mogelijk, waar bij de eerste stappen naar een mens waardige en moderne huisvesting mis schien nog gezet moeten worden.'' DEN HAAG, 1 dec. Op de slotbij eenkomst van de eerste dag van de in ternationale conferentie rijexamens, die in Den Haag wordt gehouden, heeft de heer Guy Vallat, president van de L'Unat en president van de internatio nale commissie rijexamens meegedeeld dat de Franse regering de heer H. M. A. Westerlaken, directeur van de stichting centraal bureau rijvaardigheid in Den Haag, tevens secretaris-generaal van de internationale commissie rijexamens heeft onderscheiden met „Les insignes de Chevalier du Merite touristique". (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 1 dec. De rechtbank heeft gisteren de verdachte in de sabel- sabelsteek-affaire, een 32-jarige politie agent, vrijgesproken. Het werd niet be wezen geacht dat de betrokken agent 2 januari de zestienjarige scholier Pim Scholte op de Segbroeklaan de dodelijke sabelsteek heeft toegebracht. De officier van justitie, mr. M. C. Dyserinck, eiste twee weken geleden tijdens de voortgezette behandeling van de zaak tegen de verdachte een geld boete van honderd gulden wegens dood door schuld. Zoals bekend heeft de zaak het eerst 19 oktober gediend. Twee we ken later besloot de rechtbank de zaak aan te houden om nog een tiental ge tuigen te kunnen horen. Tijdens de zit ting 16 november kon echter geen van deze getuigen de agent aanwijzen, die de doelijke sabelprik had toegebracht. De officier van justitie, mr. C. Dy serinck, zal, naar wjj vernemen, hoger beroep aantekenen tegen het vonnis van de rechtbank. Mr. Dyserinck kon nog niet meedelen of ook dë tweede agent, die op het ogen blik van het incident ook in de nabij heid was van de zestienjaiige jongen, die het slachtoffer werd, alsnog vervolgd zou worden De mogelijkheid hiertoe heeft de officier wel steeds openge houden. koms van de heer W. Schüler uit Arn hem en diens advocaat, mr. D. v.d. Oe ver, om de Arnhemmer die zoals be kend met alle uitslagen juist voor speld zich een dag te laat als win naar van de hoofdprijs had gemeld, een deel van zijn prijs af te staan. De be treffende winnaar, afkomstig uit Til burg, heeft de heer Schüler vijfhonderd gulden aangeboden: van vier tweede prijswinnaars is bericht ontvangen, dat ook zij eventueel een bedrag willen af staan. „Maar", aldus mr. v.d. Oever, „dit alles is slechts een kwestie van medelijden. Niemand van de zestien er kent het recht van mijn cliënt op de prijs". De advocaat zal zaterdag zijn stand punt „de heer Schüler kon er niets aan doen, dat zijn formulier enige tijd is zoek geweest" uiteenzetten voor de toto-geschillencommissie van de KNVB. Deze commissie moet notaris Bolt adviseren inzake de beslissing die hij ten aanzien van de prijzenverdeling zal nemen. Wanneer deze beslissing voor de heer Schüler ongunstig uitvalt, zal mr. v.d. Oever zich wellicht tot de rechter wenden. De toekenning van de eerste prijs aan de tweede prijswin naars een voorlopige toekenning nog acht de advocaat in strijd met de goede trouw. „Men dient hier rekening te houden met morele normen". AMSTERDAM, 30 nov. De Amster damse centrale recherche heeft via in terpol bericht ontvangen dat vandaag in Parijs is gearresteerd de 30-jarige Itali aanse horlogemaker en zeeman Sergio Squazzardi, wiens opsporing en aanhou ding was verzocht in verband met de verdwijning uit Amsterdam van de schoenvertegenwoordiger Bruno Colom- bt. De uitlevering van Squazzardi zal nu worden verzocht. De centrale recherche weet niet onder welke omstandigheden de Italiaan in de Franse hoofdstad is gearresteerd. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG, 30 nov. Het wetsont werp fiscale voorzieningen ten gunste van de werkende gehuwde vrouw is vanmiddag in de Tweede Kamer zon der hoofdelijke stemming aangenomen. Het amendement-Peschar (Partij v. d. Arbeid) dat een verhoging van de aftrek van belastingen voor de gehuw de vrouw van 500 tot j 750 van haar inkomsten voorstelde, is met 70 tegen 43 stemmen verworpen. Verschillen de sprekers die de tegenstemmers ver tegenwoordigden lieten uitkomen, dat deze extra prikkel voor het buitenshuis werken van de gehuwde vrouw hen niet juist voorkwam. Dr. Lucas vond dit amendement in strijd met het doel van het wetsontwerp. Het amendement-Kieft (vrijstelling van belasting voor de vrouw die met haar man in een zelfstandig beroep sa men werkt, in normale gevallen bereken en naar een inkomen van ƒ3000 in plaats van 2250) is met 66 tegen 49 stem men verworpen. Tegen 'het eerste amendement stemden alle fracties be halve de Partij van de Arbeid, de com munisten en de pacifisten. Bij het twee de amendement was de stemming ver deeld: de Partij van de Arbeid stemde tegen, evenals de C.H. en de A.R. De K.V.P. was voor met de S.G.P. en de C.P.N. Bij de V.V.D. waren voor- zo wel als tegenstemmers. Het wetsontwerp tot wijziging van de algemene kinderbijslagvoorziening, dat in de afgelopen zomer tot grote moei lijkheden aanleiding heeft gegeven, zal nu na de nieuwe voorstellen, die de mi nister van sociale zaken, dr. G. Veld kamp, daaromtrent aan de Kamer heeft doen toekomen, opnieuw in be handeling komen op 11 december a.s, DJAKARTA, 30 nov. (Rtr.) Presi dent Soekarno heeft vandaag in een toe spraak tot cadetten aan de militaire academie te Bandoeng gezegd, dat In donesië niet langer kan wachten met de „bevrijding van westelijk Nieuw-Gui nea". „Het huidige moment is daarvoor de juiste tijd" zei hij. Dit was Soekarno's eerste verklaring in het openbaar sedert het debat in de V.N. over de kwestie Nieuw-Guinea. Soekarno zou, zeide hij verder, nu wel dra zijn bevelen doen uitgaan voor de „bevrijding" van Nieuw-Guinea. Hij verklaarde voorts, dat na het debat in de V.N. over het Nederlandse voorstel om de bevolking van Ned. Nieuw-Guinea het recht van zelfbestuur te doen uit oefenen, Indonesië weet, wie zijn vrien den zijn en wie zijn vijanden. DEN HAAG, 30 nov. Gen negen tienjarige jongeman, die een passie heeft voor alles wat schieten en ontplof fen kan, heeft gisteravond op de zolder van zijn huis in de Amendelstraat met een zelfgemaakte mortier een granaat afgeschoten. De bedoeling was dat het ongeladen projectiel door het dakraam het huis zou verlaten, maar in plaats daarvan koos het zijn weg dwars door het dak en belandde in de Amendel straat. Een bewoonster, die getuige was van het gevaarlijke en onzuivere schot waarschuwde de politie. Deze trof in het huis van de schutter behalve de mortier vier granaten, twee uitgeboor de alarmpistolen, een zelfgemaakte ra ket, staafjes en zakjes kruit en allerlei hulzen aan. De verzamelaar is met zijn gevaarlijke collectie overgebracht naar het hoofdbureau waar proces verbaal tegen hem is opgemaakt wegens over treding van de vuurwapenwet. BRUSSEL, 1 dec. (ANP) Prinses Beatrix, die gisteren op haar studie reis langs Europese instellingen in Brussel is aangekomen, heeft de eer ste dag van haar privé-bezoek aan de Belgische hoofdstad besloten met een diner, dat haar werd aangeboden door de permanente vertegenwoordi ger van Nederland bij de Europese gemeenschappen, mr. Linthorst Homan. Verdere .gasten waren de twee Ne derlandse ministers, die in Brussel zijn voor de landbouwdebatten in de EEG- mir' errar De Pous en Marijnen, de Nederlandse vice-voorzitter van de EEG-commissie, dr. Mansholt, het Nederlandse lid van de Euratom-com- missie, mr. Sassen, jhr. Teixeira de Mat- tos, ambassadeur in Brussel, en de di recteur-generaal Europese samenwer king van het ministerie van buitenland se zaken, baron Van Ittersum, die zich voor de ambtelijke besprekingen met En- geland over het Britse lidmaatschap van de EEG in Brussel bevindt. In de middag heeft zij ruim een uur de ministerraad van de EEG bijge woond. In het congrespaleis (de zetel van de ministerraad) gebruikte de prin ses de thee met mr. Linthorst Homan. diens vijf collega's van Duitsland, Frankrijk, Italië, België en Luxemburg en enkele leden van het secretariaat van de raad, allen met hun dames. Tijdens ha. verblijf in Brussel logeert prinses Beatrix bij de Nederlandse am bassadeur jhr. Teixeira de Mattos. (Van onze onderwijsredacteur) ZEIST, 1 dec. De voorlichting over het wetenschappelijk onderwijs, die voor de studiekeuze bijzonder belang rijk moet worden geacht, gaat nog altijd langs een groot deel van de aankomende studenten heen. De ïnlich- tingenboekjes blijven op *de middelbare scholen niet zelden in de kast liggen en met de voorlichting, die in verschil lende vormen gegeven wordt op de universiteiten en hogescholen zelf, be reikt men niet meer dan 25 pet van de aankomenden. Een landelijke werk groep „Voorlichting wetenschappelijk onderwijs" is thans doende de voor lichting, die gegeven wordt door hoog leraren, studentendekanen, de inspectie V.H.M.O.het ministerie van O., K. en W., de Studentenraad en het Contact centrum Bedrijfsleven-Onderwijs te in ventariseren, te coördineren en te trachten een zo groot mogelijk eflect te bereiken. De voorzitter van deze werkgroep, prof. dr. F. van der Blij, hoogleraar te Utrecht en te Nijmegen, heeft over deze materie een uiteenzetting gegeven op de tweede dag van de conferentie over het wetenschappelijk onderwijs, welke deze week gehouden is in het conferentie-oord „Woudschoten". Prof. Van der Blij wees in het bijzonder op de betekenis van de voorlichting, die op en door de scholen van y.H.M.O. wordt gegeven. Deze voorlichting dient niet massaal te geschieden, doch een hulp te zijn voor de individuele leerling, een antwoord te bieden op zijn vragen. De schooldekaan heeft op dit terrein uiter aard een belangrijke taak, maar ook de andere leraren moeten hierin mee spelen. De inleider had bij eindexamens tot zijn verwondering geconstateerd, dat een leraar soms totaal niet op de hoogte was van hetgeen een zeer goede leerling na zijn examen zou gaan doen. Sprekend over de moeilijkheden, die de beginnende studenten op hun weg vin den, gaf prof. Van der Blij als zijn mening, dat voor bepaalde studierich tingen misschien „zoiets als een brug klas" nodig is. In een forumdiscussie merkte drs. R. van der Mast, studentendekaan aan de T.H. te Delft, op, dat de jongelieden, die eigenlijk de beste studenten zouden moeten zijn, soms zakken omdat zij op de middelbare school intellectueel ver wend en daardoor „denklui" zijn ge worden. Jongens met een goede aanleg voor wiskunde hebben met dit vak op de middelbare school maar heel weinig moeite. Men moet dan uit hun presta ties bij de talen en bij een vak als geschiedenis aflezen of ze ook geleerd hebben te wérken. In tegenstelling tot eerder op de conferentie gedane uit spraken kwam uit de opmerkingen van drs. Van der Mast de vraag op of het V.H.M.O. bepaalde leerlingen niet „on derbelast". Een ander lid van het forum, prof. dr C. Soeteman, hoogleraar aan de rijksuniversiteit te Leiden, stelde onder meer, dat men voorzichtig moet zqn met het afraden van een bepaalde stu die in verband met mogelijk ongunstige plaatsingskansen in de toekomst; voor wat de faculteit der letteren betreft is spr. over de toekomstmogelijkheden van de afgestudeerden niet somber ge stemd. Mej. mr. J. M. C. van Driel, hoofd van het bureau Studentenbelangen aan de Nijmeegse universiteit, bracht onder (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 30 nov. De minister van Defensie, ir. S. H. Visser, heeft een rapport ontvangen van de oud-KNTL- kapitein R. Westerling over zaken, die verband houden met de affaire Van der Putten. De heer Westerling heeft indertijd een onderzoek moeten instel len naar de moordzaak Aernout en naar de toestanden bij de legertechnische diensten in Bandoeng. De inhoud van het rapport-Westerling is niet bekendgemaakt, maar naar ver luidt zou het tegenstrijdig zijn met wat de heer Van der Putten over genoemde zaken heeft meegedeeld. De heer Wes terling heeft het rapport op eigen ini tiatief opgemaakt. Hij was hiermee al bezig voordat bekend was dat de heer Van der Putten ontslagen zou worden. Op het ministerie van Binnenlandse Zaken wordt op het ogenblik nog beke ken of de heer Van der Putten in aan merking kan komen voor wachtgeld. AMSTERDAM, 30 nov. Op zaterdag 13 januari zaï tijdens een korte plech tigheid een geschilderd portret van wij len generaal S. H. Spoor worden aan geboden ter plaatsing in de ere-galerij van het museum „Bronbeek" te Arn hem. Het initiatief tot dit eerbetoon is genomen door een comité dat onder auspiciën van het „Veteranen Legioen Nederland" de gelden voor dit doel bij eenbracht. meer naar voren, dat het lang niet al tijd mogelijk is studiekeuze en mogelijk toekomstig beroep in het juiste perspec tief te stellen. Bij de keuze van de studie der medicijnen ligt dit niet zo moeilijk, maar het kan ook gebeuren, dat iemand redeneert „Ik weet nog niet wat ik wil gaan doen, maar ik kies rechten" en dit behoeft zeker niet als een onvoldoende gemotiveerde studie keuze te worden aangemerkt. De tweede dag van de conferentie van het C.B.O. bracht na deze gedach- tenwisseling voor de rectoren, directeu ren en schooldekanen een welkome ge legenheid om zich bij de studenten dekanen van alle universiteiten en hoge scholen te oriënteren over de talrijke vraagstukken, die bij de studiekeuze aan de orde komen. BRUSSEL, 1 dec. De Europese Gemeenschap voor Atoomenergie (Euratom) en het Reactor-centrum Ne derland hebben vanmorgen een contract gesloten voor onderzoekingswerk op het gebied van de kernvoortstuwing van schepen. Het programma, dat op grond van dit contract door beide partijen ge zamenlijk zal worden uitgevoerd, om vat theoretische en experimentele werk zaamheden, waarvan de resultaten zul len kunnen dienen voor het ontwerpen van een prototype van een drukwater- reactor, geschikt voor de aandrijving van koopvaardijschepen. Dit contract vormt een belangrijk on derdeel van het onderzoek- en ontwik kelingsprogramma van Euratom op dit gebied, in het kader waarvan reeds twee andere onderzoekcontracten zijn gesloten met de Duitse maatschappij GKSS (Gesellschaft für Kernenergie- verwertung in Schiffbau und Schif- fahrt) en Interatom, terwijl binnenkort een vierde contract met de Italiaan se groep Fiat-Ansaldo zal worden gesloten. Het project van de R.C.N. betreft de ontwikkeling van een voor de scheepsvoortstuwing geëigende PWR- reactor van een bijzonder type. Hoe wel na de bevredigende ervaringen, opgedaan bij de Amerikaanse atoom duikboten en de bouw van het koop vaardijschip „Savannah" deze druk- waterreactoren voor schepen als be kend kunnen worden beschouwd, be vat het R.C.N.-project een zodanig, aantal technische verbetering, dat een deelneming van Euratom in het ontwikkelingswerk van groot belang voor de Gemeenschap is. Voor de uitvoering van het project stelt het R.C.N. zijn installatie en materiaal ter beschikking. MOSKOU, 30 nov. (UPI) - Een van Josef Stalins vele dwalingen, aldus kreeg het Russische volk gisteren te horen, was zijn gebrek aan inzicht dat de Oe- kraine in tegenstelling met de Oeral ongeschikt was voor het verbouwen van zomertarwe. In een toespraak tot de Siberische agrarische conferentie te Novosibirsk werd deze onthulling door premier Khroesjtsjev gedaan en de tekst werd later door het blad Pravda afgedrukt. In februari 1946 werd tijdens een ple naire zitting van het centrale comité van de partij gesproken „over de over vloedige oogsten van zomertarwe in de Oeral", aldus Khroesjtsjev. Volgens Khroesjtsjev had hij voor de oorlog reeds verklaard dat zomertarwe niet gedijde in de Oekraine. Toen was Stalin het met hem eens geweest, maar in 1946, „zonder te overwegen dat de Oekraine en de Oeral volkomen ver schillende klimaten hebben waar de om standigheden geheel anders zijn", had Stalin gezegd dat Khroesjtsjev geen ge lijk had. Stalin had opdracht gegeven in de no tulen op te nemen, dat de plenaire zit ting tot de slotsom was gekomen dat de Oekraine ernstig achter was in de opbrengst van zomertarwe en had voor gesteld er voor te zorgen dat de oogst hier zou worden opgevoerd. Het volgen de jaar was Stalins theorie over de zo mertarwe weerlegd door een aantal ge leerden, aldus Khroesjtsjev. (Advertentie) SOESTERBERG, 30 nov. Lui ten an*" generaal H. Schaper heeft vanochtend op de vliegbasis Soesterberg van de Koninklijke Luchtmacht het bevel ove' de Nederlandse luchtstrijdkrachten over gedragen aan luitenant-generaal H. P' Zielstra. De plechtigheid geschiedde i" een der hangars, omdat storm en regen vlagen het verblijven in de openluch' vrijwel ondoenlijk maakte. De weers omstandigheden waren er ook oorzaa* van, dat het „vliegend gedeelte" va# de parade geen doorgang kon vinden- Behalve het slechte weer speelde ooK een door het NAVO-hoofdkwartier van* morgen om acht uur uitgeroepen alarm oefening een rol bij de plechtighem» Troepen, die aan de commando-over dracht luister zouden bijzetten, moesten in allerijl vliegtuigen voor opstijgen ge reed maken. In tegenwoordigheid van o.a. me vrouw Schaper en kinderen, van ver scheidene militaire autoriteiten, van luchtmaehtattaché's van Groot-Brittan* nië, Frankrijk, Canada, België, de Ver enigde Staten, en van de Sovjet-Unie droeg generaal Schaper het bevel-over- Generaal Schaper merkte in zijn scheidstoespraak o.m. op, dat de taa* van de luchtmacht in de vijf jaar, dat hij chef is geweest, zonder twijfel i» verzwaard. De totale sterkte aan Se' vechtsvliegtuigen is nu geringer, maar het aantal dagelijks ter beschikking staande gevechts-gerede toestellen 13 thans groter dan in 1956. De vliegtuigen zijn veel gecompliceer der geworden, aldus generaal Schaper- Het ongevallen-percentage ligt veer gunstiger dan het vijf jaar geleden was^ Het percentage ernstige vliegongeval len was het afgelopen jaar precies d® helft van dat in 1956. In een tijd van spanning, zoals thans, wordt van de koninklijke luchtmacht» als onderdeel van de NAVO-luchtstrijd- krachten, een hoge paraatheid geëist- Deze paraatheid betekent niet alleen bij voortduring het ,technisch gereed" zijn, maar vooral geestelijk voorbereid zijn de taak uit te voeren. Generaal Zielstra belichtte de waard® van het werk van generaal Schaper en wenste hem het beste voor de toekomst- Het technisch wapen als de luchtmacht is aan voortdurende veranderingen on derhevig. De invoering van een nieuw type vliegtuig is in de praktijk veelm gemakkelijker dan wordt verwacht. Dat betekent niet, dat het invoeren van het binnenkort te verwachten materieel een eenvoudige zaak zal zijn. SOESTERBERG, 30 nov. Naar wjj vernemen heeft het H.M. de koningin behaagd luitenant-generaal H. Schaper» die vandaag is afgetreden als chef va" de luchtmachtstaf en bevelhebber de, luchtstrijdkrachten, te benoemen to grootofficier in de Orde van Oranj Nassau met de zwaarden, (bij bevorae ring). Luitenant-Generaal H. Schaper heeft donderdag op de vliegbasis doester het commando van de Nederlandse luchtstrijdkrachten overgedr Q Luitenant-generaal H. P. Zielstra. Links ex-generaal Schape GEEN SPOOR VAN MISS MURRAY, SPECTEUR IK BEN BANG DAT J HAAR IN ZIJN BOOT ONTVOERD. DAT WETEN WE GPNDFG ...ER KOI"1!. MONOGRAM BEWIJS

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1961 | | pagina 2