Aandelen Vereenigd Bezit van 1894» risicospreiding, deskundig beheer, rendement Tuinders vragen volledige - zo nodig onmiddellijke - schadeloosstelling NEZ aanfo&a Clatrp ZWITSAL DE GEHEIMZINNIGE STER DE LAATSTE SLA6 Alfredo /z\ u n A DAGPUZZÜ Woningdebat MOEDER WORDEN... De misdaad van Richard Ross pagina Reacties in Hollandia „Parna*' blijft voor driehoeksconferentie L.T.B. OVER ONTEIGENING Een prachtig geschenk voor „hem"! Drink a/s t moeftfn/ Voorlopige raad voor volkshuisvesting krijgt ruimere taak MBBumm inTer Voorlichting aan Italiaanse arbeiders wordt verbeterd Gered!. Bensdorp: weer 14 pet. dividend verwacht VRIJDAG 1 DECEMBER 1961 ^joniofo KINDERBIJSLAG IN DE TWEEDE KAMER llliillill'iiiiiii 'ii Uil UNIE beperkt uw aandelen-risico VIER MAN VERDACHT VAN FRAUDE Geknoei bij tuinbouw veiling in Barendrecht Dit is de titei van het nieuwe boek van Dr. W. de Kok. Alles over zwangerschap, geboorte, babyverzorging en kleuter opvoeding. Dit waardevolle boek (184 pagina's in fraaie omslag) krijgt U ten geschenke bij aanschaffing van een BABYSET DE LUXE DE AVONTUREN VAN KUIFJE EN BOBBY door HERCÉ Copyright Casterman ZeeschuimersScheepsket - deruurs!.- Kippen zonder kop Vrijbuiters!Gungsters! Zoet/zutermu- trozen Op ro//e krucht stuurboord Het schee!de muur r/einig,of die kerer hud .onze boot in tweeën gebroken Je moet toch r/e! stupe/gek zijn om zo met gedoofde lichten te ruren Ais hij het opzettelijk hud geduun, 1zou hij zo te rrerk zijn geguun. lYut bedoelt U f Misschien rrus die opzet wei uunwezig jk denk zo, dut ze ons schip u! roor dut r/e rertrokkenhebben rziüen suboteren. Dut is hun niet gelukt. Zn nu dit, het is Dui/ekuters!..Ü hebt gehjk!-- Muur y/ie F... JYje kun er unders belurjj bij hebbendun de PeurJ' expeditie ...of de mensen, die de Peury -expeditie -s. bekostigen ERTG DE NOOTMAN 1. Diep over zijn paard gebogen jakkert Eric voort achter de twee vluchtelingen aan, waarbij Svein en de anderen langzaam achter raken. Walamir en zijn metgezel gaan in de richting van Attila's kamp, waar van de rookpluimen al zichtbaar zijn. Steeds dichter nadert de Noor man, dan grijpt hij zijn boog en legt er met zorg een pijl op. Er behoeft geen twijfel aan te bestaan, wie van de twee vluchtelingen Walamir is de koning der Oost-Gothen is direct te herkennen aan zijn lange lichte haren. Een pijl scheert vooruit en met een kreet glijdt Walamir's bege leider uit het zadel. Zonder naar de man om te kijken stormt Eric ver der, terwijl de achter hem komenden zich over het slachtoffer ont fermen. Zodra Walamir ziet, dat zijn achtervolger dicht achter hem is, haalt hij uit met zijn zwaard, maar met zijn voet brengt Eric hem ui» zijn evenwicht. De man worstelt om niet uit hel; zadel te glippen. IntuS* sen grijpt Eric de teugels van diens paard en omklemt met de andera hand Walamir's arm met het gevaarlijke zwaard. Een plotselinge ruK aan de teugel doet het paard struikelen. Hinnekend weet het een val te voorkomen, doch de vaart is er uit en even later tuimelen Eric zijn gevangene ter aarde. Een korte worsteling, dan ligt Walamir zij11 overwinnaar met een mengeling van vrees en verbazing aan te kijken- Op dat moment klinkt Sveins stem: „Daar nadert een Hunnenlege1"' Het zou me niets verwonderen, als het Attila zelf is. Nu hebben W® de poppen aan het dansen." MOCO vu(m VVV/ ,i door RICO BULTHUIS Kaarslfchfc flatteert I GOUDA KAARSEN k e 1 csft de (Advertentie) HOLLANDIA, 1 dec. (UPI) „Wij zijn nu weer op ons oude uitgangspunt aangeland, nl. werken aan de ontwik keling van het land onder leiding van Nederland tot wij onszelf kunnen' rege ren". aldus het commentaar van Mar kus W. Kasiepo, een van de leden van de Nieuw-Guinea-raad op het afsprin gen van de voorstellen betreffende ztfn land in de V.N. Hij liet zich volgens de Nieuw Guinea Koerier" waarde rend uit over de Brazzaville-landen. Eliezer J. Bonay van de Parna zei dat de opvattingen van zijn partij on veranderd zijn gebleven. Hij sprak de hoop uit dat thans de methode drie- hoéksconferentie Nederland-Indonesië- Nieuw Guinea zou worden toegepast. „Wij hebben er geen enkel bezwaar tegen als Nederland de leiding blijft hou den bij de voorbereiding voor onze zelf standigheid", zei hij, „mocht Nederland eventueel besluiten zich vroegtijdig aan zijn verantwoordelijkheid te onttrekken dan zal onze reactie zijn een onmiddel lijke onafhankelijkheidsproclamatie". HAARLEM, 1 dec. De tuinders van de L.T.B. hebben gisteren in de Tuinzaal van het gemeentelijk concert gebouw onder voorzitterschap van de heer J. Groen hun jaarlijkse algemene vergadering gehouden, tijdens welke verschillende kwesties uitvoerig aan de orde kwamen. Zo drong de kring-Lei den erop aan, tijdelijke bouwvergunnin gen voor kassen en warenhuizen na tien jaar definitief te verklaren. De kring-Deifland kwam met het voorstel nogmaals pogingen aan te wenden ten einde wettelijke waarborgen te krijgen, volgens welke de gemeenten de ver plichting hebben, in een uitbreidings plan degenen, die dat- wensen, onmid dellijk schadeloos te stellen. Daardoor Advertentie Een Juweel van een dooi... Een juweel van een sljaar! De kwestie Nieuw Guinea Heeft —f terecht bij de algemene politieke beschouwingen in de Eerste Kamer het grootste dee! van de aandacht op geëist. Het gevolg is echter dat het óórdeel van de senaat over het kabi netsbeleid in het algemeen wat uit het gezicht dreigt te raken. Briljant was het rapport niet. maar toch zeker ruim voldoende. De cijfers wisselden nogal, afhankelijk van het inzicht van de verschillende leden van de examen-commissie. De hoge cijfers kwamen vooral van de liberale gecom mitteerde, mr. Van Riel. De onvol doendes van de „bijzitter.' ir. Vos (PvdA). Het kabinet zal in ieder geval in één vak herexamen moeten doen. Mr. Kropman (KVP) heeft aangekondigd, dat zijn fractie een groot woningde bat wil houden. Bij het woningdebat zou mr. Krop man, behalve miester Van Aartsen, ook diens ambtgenoten van finan ciën, Sociale Zaken en Economische Zaken aanwezig willen zien. Prof. De Quay beeft dit afgewezen. De minister, over wiens begroting het gaat, is de verantwoordelijke man, zei hij. Hij blijft dat ook als tevens andere bewindslieden bij het pro bleem zijn betrokken. Hij heeft dan namelijk ingestemd met eventueel zich neergelegd bij het beleid van het kabinet. Staatsrechtelijk is dit natuurlijk vol komen juist. Daarom zou het mis schien voor een probleem als dat van de woningbouw gewenst zijn het al gemene oeleid op wat langere ter mijn te behandelen aan de hand van een afzonderlijke nota, waarvoor meer dan één bewindsman verantwoorde lijk is. Het is nu eenmaal geen onge woon verschijnsel dat minister A in de Kamer verwijst naar zijn af wezige ambtgenoot B. (Advertentie) DEN HAAG, 1 dec. De Tweede Ka mer heeft gisteren besloten aan de agenda toe te voegen na de begro ting van Defensie het wetsontwerp al gemene kinderbijslagverzekering. De behandeling zal niet geschieden voor maandag 11 december. DEN HAAG, 1 dec. Bij K. B. zijn de' voorzitter, de leden en de secretaris van de voorlopige raad voor de volks huisvesting benoemd. Voorzitter is mr. C. J. G. Becht, burgemeester van Til burg, mr. H. F. M. van der Heijden uit Den Haag werd benoemd tot secre taris. Aan de voorlopige raad is een ruimere taak opgedragen. De raad kan zich thans, behalve met de financiële en sociale aspecten van de volkshuis vesting, ook met de vraagstukken op het gebied van de woningproduktie bezig houden. (Advertentie) (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 1 dec. De werving en voorlichting van Italiaanse arbeiders voor tewerkstelling in Nederland ge schiedt op de eerste plaats door de Ita liaanse arbeidsbureaus. Het Nederland se selectie team in Milaan geeft daar naast nog aanvullende voorlichting. Het is echter wel gebleken, dat een verdere verbetering van de voorlichting gewenst is. Op de departementen van Sociale Zaken en van Maatschappelijk werk wordt hiertoe de laatste hand gelegd aan een speciale brochure, bestemd voor Italiaanse arbeiders die zich voor te werkstelling in Nederland aanmelden. Staatssecretaris Roolvink heeft dit mee gedeeld naar aanleiding van vragen uit de Tweede Kamer. De heer Nederhorst (PvdA) had in zijn vragen verwezen naar een artikel van pater V.d. Drift S.J. in De Volkskrant, waarin werd geklaagd over de slechte voorlichting van de Italiaanse arbeiders in Neder land. BARENDRECHT, 1 dec. In ver band met onregelmatigheden ten nade le van de coöperatieve tuinbouwveiling „Barendrecht en omstreken," zijn vier personen aangehouden en voorgeleid voor de officier van justitie te Rotter dam. Zij allen zijn in bewaring gesteld. Een personeelslid uit Maasdam zou de veiling benadeeld hebben voor een bedrag van 20.000.- gld. Hij zou kisten- bonnen (waarop het statiegeld van twee gld. per kist wordt uitbetaald) voor de ing< zou hij de bonnen foutief hebben inge- tweede maal hebben ingeleverd. Ook vuld. 'n Ander personeelslid wordt ervan verdacht te hebben geknoeid met de loonadministratie van het veilingperso- neel. Hij zou de veiling voor 14.000,- gld hebben benadeeld, voorts zou h;j samen met twee anderen valse veilingbrieven hebben opgemaakt. Zij deden het voor komen, alsof aan een bepaalde firma produkten waren geleverd. De betaling geschiedde dan via de veilingadmini stratie. Het ontvangen geld deelden zij. zou men beter In staat zijn het bedrijf elders voort te zetten. Uit het prae-advies van het bestuur bleek, dat de gemeenten steeds min der zelfs voorlopige vergunningen aan tuinders afgeeft in verband met woon-uitbreidingen. De tuinders worden daardoor gehandicapt. Het ziet er der halve niet naar uit, dat de Leidse ge dachte ooit gerealiseerd zal worden. Het bestuur kon wel met het andere voorstel meegaan, maar wilde toch eerst een onderzoek instellen, alvorens stappen te ondernemen. De kwestie was daarmede echter niet afgedaan. Uit de vergadering klonken stemmen op, die gewaagden van een ongezonde toestand. Als een uitbrei dingsplan klaar is, zo meende men, moet meteen schadeloosstelling kunnen volgen. Anders moet de tuinder rustig zijn verbanningsdag afwachten, en in tussen kan hij zijn bedrijf niet verder uitbouwen, hetgeen een vermindering van inkomsten betekent. „Als je zo werd er betoogd ten dienste van dè gemeenschap moet verdwijnen, dan moet die gemeenschap je ook helpen." Vanachter de bestuurstafel mocht dan een stem opklinken, die maande tot soepelheid, mede omdat volgens de wet op de ruimtelijke ordening, via de pla nologie geen agrarische structuurpoli tiek mag gevoerd worden, de tuinders dachten daar anders over. Zij gaven toe, dat met het algemeen belang rekening gehouden moet worden, maar dat het principieel onjuist is, dat het individu schade ondervindt. Het werd aldus ge formuleerd. „Wij hebben wel oor voor het gekerm van de gemeenten, maar wij hebben ook twee ogen. En dan zien wij, dat in de gemeenten heel wat bezuinigd kan worden, waardoor de tuinders kunnen krijgen, waar ze recht op hebben. De heer Tel kwam met een kort en des kundig betoog, waarin hij de zaak nog al reëel aanpakte. Het kwam hem be ter voor, als een tuinder maar zo lang mogelijk bleef zitten. De gemeente komt beter oyer de brug, als ze om een stuk grond zit te springen dan wan neer zie die pas over een aantal jaren nodig heeft. Nadat met name over de „belastin gen" een hartig woordje was gevallen, ging de vergadering nogal uitgebreid in op de zogenaamde kwaliteitsvoorschrif ten. Het was de kring-Leiden, die erop aandrong, dat ook de kwaliteit van de groenten gecontroleerd zou worden, wel ke voor de industrie werden geteeld. Men achtte het onrechtvaardig, dat de tuinders, die voor directe consumptie leveren, wel gebonden waren aan con trole. Het bestuur was het daarmede wel eens, maar achtte een juiste op lossing heel moeilijk. Het twijfelde ove rigens toch een beetje aan de nood zaak, toen het verklaarde, dat de con currentie tussen de fabrieken tenslotte een goede kwaliteit zou waarborgen. Het beloofde niettemin stappen te on dernemen, toen uit de vergadering de suggestie werd gedaan, dat men via het Centraal Bureau zou bewerken, dat de contracten tussen fabrieken en tuinders gesloten zouden worden middels de vei ling. Over de contractteelt-teeltregeling bleek men wonderlijk genoeg gauw uit gesproken. Door verschillende kringen waren daarover schriftelijke opmerkin gen gemaakt, maar de vergadering ging met het prae-advies van het be stuur akkoord, waarin gesteld werd, dat de contractteelt ten behoeve van de conserven-industrie voorbehouden dient te blijven aan de erkende groente-te lers. Daaraan kunnen de tuinders veel doen door met de industrie te contrac teren, zodat ze zelf voorkomen, dat de ze teelt bij de landbouwbedrijven te recht komt. Zij dienen die contracten dan via de veilingen te regelen, ten gevolge waarvan standaard-contracten kunnen worden ontworpen, een betere prijs wordt verkregen, terwijl bovendien een arbitrage-regeling kan worden ont worpen. De overige punten leverden niet veel discussie op. Het merendeel van de vergadering bleek het niet eens te zijn met het bestuur, waar dit geen kans zag het voorstel van de kring-Langen- dijk te realiseren, namelijk dat de areaalheffing-pootaardappelen wordt ge wijzigd in een heffing per kilogram. De agenda vermeldde tenslotte nog een inleiding van de heer L. Gijsberts over het onderwerp „Een visie op de toe komstige afzetontwikkeling". Advertentie) PIB COPENHAGEN Het bestuur van Bensdorp Internatio naal in Bussum deelt mede, dat de gang van zaken in 1961 zich na de jaarverga dering niet belangrijk heeft gewijzigd. De omzet van de merkartikelen steeg over het algemeen verder. De lage ca- caobonenprijzen hadden een gunstige in vloed op het resultaat van de chocolade fabrieken. De chocoladefabriek in Kleef kwam eerst in de tweede helft van dit jaar gereed en zal daarom nog niet tot de winst bijdragen. Met de bouw van de vestiging in Bladel werd een begin gemaakt. De zware concurrentie op de wereldcacaopoedermarkt heeft er toe geleid, dat de gestegen loonkosten en de revaluatieverliezen in deze sector van het bedrijf niet geheel door betere prij zen konden weden gecompenseerd en derhalve de winst hebben beïnvloed. De directie verwacht evenwel dat het totaalresultaat over 1961 voor het con cern gunstig zal zijn en dat eenzelfde di vidend als over 1960 (14 pet) uitgekeerd zal kunnen worden. West-Duitsland Het Westduitse plaatsje Bisschofsheim heeft zijn onaf hankelijke voortbestaan te danken aan een pasgeboren baby. Het dorpje zou op 1 januari 1962 worden samengevoegd met een naburige plaats, omdat een nieuwe wet voorschrijft, dat dorpen met honderd of minder inwoners zich met grotere buurtgenoten moeten fuseren. De jonggeborene bracht het inwonertal van Bisschofsheim op 101. (DPA) 39 Zo Ik had nog even willen wachten, maar mis schien moet ik het parket Dat kan ik gerust aan u overlaten, gaat uw gang. Misschien kan ik rekenen op Lankhout, com missaris? Als hij vrij is, dan wel, bel daar Hoekstra maar over op. Ik heb nog geen rapport, commissaris. Och, dat is goed, de uitspraak van de dokter is nog niet binnen. Het was in elk geval cyaancaly, dat is zeker. Hoe komen de mensen toch aan die rommel, je snapt het niet, zei Lammers meer in zichzelf dan tegen zijn inspecteur en hij voegde er aan toe: De Vries heeft naar je gevraagd hoe is het met uw \rouw? Best commissaris, ik moest u nog wel be danken voor de bloemen. O, dank je wel hoor, nou, succes Ross ging weg, hij bezocht de Vries, een admini stratief ambtenaar, die op de politieke afdeling zat. De Vries was een langzame, beetje luie man, die elk uur op de klok keek, of hij nog niet gepensio- r. erd werd. Hij werkte in eer bovenzaal voor de foto-afdeling. Ross glimlachte, toen hij hoorde, dat de Vries wèl duizendmaal gebeld had, want het ging om een stuk, wacht, waar heb ik het nouo ja, ik heb het al, moet u eens kijken, ziet u? toe vallig gaf Bridee mij het adres waar u met hem heen ging, want ik had hem nog nodig en iedereen is altijd weg voor je het weet en toevallig zeg ik, valt mijn oog op dit stuk. Ross liet de Vries denken wat hij wilde en nam het stuk in zijn handen. Plan B. stond erboven. Het was een dubbel folio, volgeschreven met Chinese ka rakters en voorzien van twee landkaarten: één van Nederland en één van Indonesië. Kijk zei de Vries en hij wees op een brief, die er bij gevoegd was. Een brief van een zekere heer H. Ishiguro aan de politie, met een uitvoerige mededeling, dat, indien het duplicaat»' van dit stuk soms (anoniem) bij de justitie werd gedeponeerd, liet een geval betrof van chantage. Ik heb alle re denen, zo schreef Ishiguro, te veronderstellen, dat ik met dit stuk, dat ik heb opgesteld als pseudo-spio- nage, gechanteerd zal worden. Het is mij niet te doen om de dader te vatten, doch om mjj te vrij waren van verdenking. Wij krijgen vaak zulke stukken, zei de Vries. Het kost je een boel tijd en het is allemaal flauwe kul, maar ik zat dat stuk juist in te schrijven en toen viel me het adres op stomtoevallig. Dat stuk is bijna een maand in huis, zei Ross, waarop de Vries kouwelijk met zijn schouders trok: Jemig man, je lijkt Hoekstra wel of Sardemann, dat zijn ook van die d'enstkloppers en ik heb geen tijd dat ik eet dat rotwerk Ross schudde van het lachen. Hij stak het dossier in zijn tas, bedankte het mannetje en ging naar beneden. Hij werkte een kwartier lang aan zijn schrijftafel om aantekeningen te maken en belde toen de rechercheur Lankhout op met '.et verzoek, of deze zich vrij zou kunnen houden en zich op het bureau bepalen tot klachtenverhoor, waar hij elk ogenblik af kon lopen. Lankhout maakte bezwaren, hij was een beginneling en afhankelijk van de gunst van vele superieuren. Het woord „commissaris" bracht hem tot zwijgen. Hi) ging niet graag met Ross mee. Hij vond Sardemann een veel echtere „vakman". Ross deed altijd dingen, waar je niks van begreep. Ross wist het en moest daarom juist Lankhout hebben als de nood aan de man kwam. Het „waarom" van anderen, kon soms heel hinder lijk zijn. Na zijn schriftelijke werkzaamheden ging Ross naar huis om te eten. Hij had bij zijn thuiskomst weinig meer van een inspecteur en hij heette op zijn deftigst Richard en meestal Dick. Ar.nie ging om zijn hals hangen en Dick draaide rond als een mallemolen. Zijn bijna vijftien jaar jongere vrouw was soms net een kind. Dick, riep ze, O Dick, ik heb weer zoveel uitgegeven! Hij wilde een grap zeggen, iets van zijn zuur verdiende broodje, maar hij hield zijn mond, toen Annie bij hem neerknielde en met een natte vinger over de vlekken op zijn broek wreef. Viezerd, waar heb je gezeten, het lijkt wel kleurkrijt! Richard trok een meewarig gezicht en zei, dat dat door de vrouwen kwam. Een soortgenoot van jou heeft me een poeierpot op mijn hoofd gegooid. Annie gilde, 't Zal me weer wat lekkers I ge weest O, jawel, er was nog een dame, die zich scheert. Ik ben altijd bang, dat je weer onder de vlooien thuis komt, net als toen Richard deed de groeten van de commissaris en intussen at hij kaas aan hompjes e" hield een knot wol op voor zijn vrouw, want het ging zo lastig zon der vent, zei ze. Als mevrouw Haye dit gezien had, zou ze niets meer van haar eigen brochures heb- be begrepen, waarin toch de diepste raadselen van hemel en aarde ontsluierd werden. Een uur na het huiselijk tafereel bij Ross, stak deze zijn hoofd weer om de hoek van mevrouw Haye's kamerdeur. Hij keek haar aan, keek vervol gens op zijn horloge en zei afgemeten: nog twintig uur, mevrouw. Toen ging hji naar boven. Bridee had hem al "gelicht: meneer Eggeling was thuisgeko men, hij zat te eten op zijn kamer. Ross klopte. (Wordt vervolgo (Advertentie) MAGISCHE VIERKANTEN 1 2 3 4 9 10 11 2 10 3 11 4 12 5 7 13 14 1S 6 14 7 IS 16 woerden invullen. j-rhte -,n 1 muziekinstrument - 2 ged n verharde huid - 4 naam 7 ha.j schaker 5 stel 6 schildknaap bus term - 8 ede', as - 9 *.12 'fel putemmer 11 wreed heerser now kernij - 13 stof 'U beenderen - in 15 toespraak - 16 sleetse P weefsel. OPLOSSING VAN 30 Horizontaal: 1. 'og°Pedi^'1,iden: 5 vf 3. Maas neiging; 4. Arneff p A-A-^jn. osmose: 6. sn. gevaren, 'jO- muit; 8. bleu: 9. ,-e Neg; 11, A sterdam 2 0c»*; 9. Verticaal. loina. spa, kQjSe, kam- 3. Ghana, abuis: f>n\ f jO- p moeten; 6. Elmusvum9rh1' end 8. Isidorus, o.a.; 9- 3 inenting hie

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1961 | | pagina 4