Ierse bruid halve seconde opmerkelijke triomf Irene Jansen vervult hoofdrol van bij amazones Scholte en v. d. Pol staat de handen in het zweet Henk de Kleine blijft in het spoor van de leiders Van Dam en Dame a4É» 1 Bieden met vier kaarten V] in opvolgende kleuren „Jumping Amsterdam" opent met enerverend slot V an der Hart weer geruime tijd uitgeschakeld The Wolves stelt ook tegen Alsace sterk teleur Intertoto-finale in Rotterdam? Bij titelstrijd 47/2 om 01.45 uur 's nachts: Sovjet-druk op Oostenrijk a en Sprinter De Graaf wint in Berlijn Slecht basketball in Europacup-duel Kardolus meet kracht met steyke sabreurs Wielerprofs zetten belan genver eni gin g in de grondverf President Kennedy Amerikaans sportman voor het leven Veertig duizen gulden ontvreemd in Roermond (Van onze speciale verslaggever) AMSTERDAM, 2 december Fracties van een seconde slechts heeft het gescheeld of het zich tegen een even uniek als sfeervol decor afspelend internationaal concours-hippique in het nieuwe R.A.I.-gebouw was geopend met een daverende verrassing. Niet een van de talloze befaamde cory feeën die ook vandaag en morgen veelvuldig in de arena zullen komen een Hans Günther Win kler, de ex-olympische, wereld- en Europese kampioen, de vermaar de Italiaanse broers Piero en Rai- mondo d' Inzeo of de vederlichte en parmantige Braziliaan Nelson Pessao, de „grossier" in overwin ningen op het jongste concours hippique te Brussel bleek in staat om het jongste Duitse talent Alwin Schockmöhle te bedreigen bjj diens greep naar de eerste hoofdprijs van „Jumping Amster dam". Schockmöhles triomf kwam in gevaar toen de Ierse amazone mrs. Hayes zevenjarige bruine merrie Sweet Controle in een jubelende vaart over de hinder nissen leidde. Slechts vijf tienden van een seconde kwam de op huwelijksreis zijnde Ierse tekort. Zij werd echter gehuldigd als een winnares. De invloed van oliebollen.... „Wraak" van bruid ZATERDAG 2 DECEMBER 1961 PAGINA 12 GRATIS origineel COGNACGLAS Indische batslieden „tergen" Engeland (Van onze speciale verslaggever) NIJMEGEN, 2 december Vannacht om kwart voor twee wisten Piet van de Pol en Henk Scholte zich de zweetdruppels van het voorhoofd. Uit hun ogen straalden de ontberingen van een zenuwslopende biljartwedstrijd, meer dan de voldoening om het „happy/end". Het in dit nationale toernooi om de 47/2 titel onbe schadigde schip van Piet van de Pol was bijna gekapseisd. De storm, die Louis van Nijnatten ontketende, hield echter net niet lang genoeg aan om de biljartpro fessor te vellen. Henk Scholte had vroeg in zijn partij met Hans Vul- tink in angst gezeten. Maar ook hij wist zich tijdiger uit het slop te redden. Zo gaan na twee dagen van opwindend biljartgenot de twee rivalen aan de kop met een eveneens nog ongeslagen Henk de Kleine als een lastige terrier in hun spoor en de door een remise-partij iets teruggewor pen Tiny Wijnen op de belangrijke vierde plaats. De „rest", de spar ring-partners voor de leermees ters, heeft zich met leeuwemoed geweerd, maar is uitgeschakeld voor de eindoverwinning. Bevrijdende remise Eerste schaatsrace in Zweden gehouden PROGNOSES VOOR HILVERSUM L'honneur aux dames was gister avond toch troef in de openingswedstrij den van dit drie dagen durende toer nooi, waarin praktisch de complete eli te van de internationale springruiters en amazones bijeen is. Mrs. Hayes trok het meest de aandacht, maar in hetzelf de nummer onderscheidde zich ook de Engelse Europese kampioene Pat Smy- the en bovenal dat was bepaald een aangename surprise Irene Jansen -De Nederlandse amazone overtroefde met een vlot afgelegd foutloos parcours al haar landgenoten. Slechts Tjeerd Velstra bleek van de Nederlandse afvaardiging in dit interna tionale concours ook in staat om met rijn „The Honest Man" de twaalf hin dernissen foutloos te nemen, maar hij gebruikte daarom veel meer tijd dan de combinatie Irene Jansen Kairouan. Daarmee werd de uitslag van het natio nale concours, waarmee het toernooi is geopend, prompt bevestigd. Dat leverde namelijk ook al een triomf op voor Ire ne Jansen, nu met Luc B, terwijl de tweede plaats werd veroverd door mej. Arts met Teresa. Eerst op grote af stand volgden daarna de ruiters. Schockemöhle stelde zijn kandida tuur om de overwinning in het eerste internationale springnummer al heel snel. Nadat zowel Winkler als Pat Smythe bij hun eerste poging waren gestrand, kwam reeds Schockemoh- le's krachttoer. Hij riskeerde veel met zijn elfjarige schimmel Bachus, eigen dom van een Duitse koekjes- en wa- felfabriek. Wellicht echter geïnspi reerd door de penetrante geur van verse oliebollen, die vanuit het bij „Jumping" behorende vermaakcen- trum steeds indringender tot de piste doordrong, luisterde Bachus perfect naar de vaste hand van zijn berijder. Schockemöhle mocht de kortst moge lijke wendingen maken, Bachus raak te er niet door uit balans, Schockemöh le mocht voorts zo snel mogelijk van de ene hindernis naar de andere koer sen, Bachus ging niet overijld in zijn sprongen. Het resultaat was een fout- Vj (Van onze correspondent) GELEEN, 2 dec. Het ziet er naar uit, dat de ex-intemational Cor van der Hart voor geruime tijd is uitge schakeld. De stopperspil van Fortuna '54 was dit seizoen slecht in vorm en dit bltjkt te wijten te zijn aan een lies blessure, waarvan hij al sedert augus tus last heeft. Aanvankelijk liet de kwaal zich niet ernstig aanzien, maar in de wedstrijd tegen Willem II op 19 november gespeeld verergerde de blessure zodanig, dat Van der Hart zich onder doktersbehandeling moest laten stellen. Van die tijd af reist de Fortuna-speler drie, vier keer in de week naar Aken om zich daar te laten behandelen door de bekende sportarts dr. Weiss, die onlangs ook de Volen- dam-midvoor Dick Tol heeft geope reerd. Regelmatig krijgt Van der Hart inspuitingen, maar verbetering is nog niet ingetreden. Hij vertelde ons, dat het niet onwaarschijnlijk is, dat hij bin nenkort zal worden geopereerd, waar door hij dan nog minstens twee maan den uit de roulatie zal zijn. Behalve Van der Hart is ook zijn clubgenoot, de Luxemburger Kohn, wegens een lies blessure b(j dr. Weiss in behandeling. BERLUN, 2 dec. De Nederlandse amateur-sprintkampioen Aad de Graaf is vrijdagavond winnaar geworden van een internationale wedstrijd. Negen sprinters kwamen in matches a trois tegen elkaar uit. De Nederlander en Jürgen Öarth, een sterke jonge West- duitse renner, vergaarden tien punten. Daarop reden De Graaf en Barth een beslissende rit. De Nederlander verras te zijn tegenstander volkomen. Voor het ingaan van de laatste ronde demarreer de De Graaf. Te laat reageerde de 18- jarige Duitser. De Nederlander Van der Touw werd in het eindklassement negende met 5 punten. loos parcours in 63.5 sec; bijna een halve minuut sneller dan de maxi maal toegestane tijd. Eigenlijk had men op dat moment nog niet door hoe fraai de prestatie van Schockemöhle en zijn schimmel wel was geweest. Naarmate de strijd vor derde, kwam het uitzonderlijke meer en meer aan het licht. Piero d'Iuzeo ontdekte dat toen hij met Sunbeam was rondgeweest snel rondgeweest, naar hij dacht. Zijn tijd was echter 65.1 sec; te langzaam dus. Allerlei befaamde rui ters probeerden daarna Schockemöhle te bedreigen. Bij die ijver om het ver te brengen, sneuvelden echter de hin demissen. Vooral de Braziliaan Pessoa overigens een lust om deze ruiter aan het werk te zien ondervond, dat haas tige spoed tot kwalijke gevolgen kan leiden. Zij, die minder gebrand waren op een zo snel mogelijke tijd en het fout loos rondkomen vocrop stelden brach ten het dan ook het verst. Irene Jansen, Pat Smythe, Tjeerd Velstra, Valerie Clark, David Barker. Toen, terwijl ieilere_en reeds overtuigd meende te mogen zijn van de „onaan tastbare tijd" van Schockemöhie-Ba- chus, kwam de verrassing. Seamus Hayes, de Ier die het vorig jaar de man was van Jumping Amsterdam", had gefaald in zijn pogingen om de top weer te bereiken. De „revanche" was toen aan zijn slechts enkele dagen geleden verworven bruid. Snel nam Sweet Con- trole de hindernissen. Op het laatst wist men op de goed gevulde tribunes niet meer, waarnaar te kijken: de amazone en haar bruine mer ie of de enorme klok, waarop de seconden wijzer nu eens leek te rennen en dan weer bijkans stil te staan. Uiteindelijk bleek het verschil slechts o.5 seconde te zijn. Was het won der, dat een ovatie losbarstte? De ope ningsdag van „Jumping Amsterdam" had niet enerverender kunnen worden afgesloten. J,-..» $>t Teresa" in actie tijdens de Mejuffrouw Arts op Jumping Amsterdam" (Van onze basketballmedewerker) X AMSTERDAM, 2 dec. Het is de Nederlandse landskampioen basketball The Wolves gisteravond in een onaan genaam kille Apollohal niet gelukt om het zaterdag j.l. door Landlust zo be schadigde prestige te „restaureren". De Nederlandse kampioenen stonden in de eerste ronde van de Europa Cup te genover het Franse kampioensteam Al sace de Bagnolet. Het werd in een bon kige, geen moment imponerende wed strijd een nederlaag van 40-52 voor de Nederlanders. Deze lage score laat er geen twijfel over bestaan hoe slecht er door beide teams werd geschoten. Ook de Fransen stelden wat dat betreft ern stig teleur. Trainer-coach Auguste Taravella was dan ook na afloop, ondanks de zege, geenszins tevreden. „Zelden speelde mijn team zo'n slechte wedstrijd",, mopperde hjj. En gaf grotendeels de de inderdaad zeer zwakke scheids rechters en de lage temperatuur in de Apollohal de schuld van de matige pres tatie van zijn team. Taravella rekende dan ook op een veel beter, resultaat van zijn team in Parijs bij de return wedstrijd. De kans dus dat Wolves de eerste ronde van de Europa Cup zal overleven, is dan ook minimaal omdat wjj er ook van overtuigd zijn dat Alsa ce veel en veel beter kan dan waartoe men gisteravond in staat was. Interna tionaal toch befaamde spelers als May- eur en Dorigo vielen nauwelijks op. Wolves stelde tegenover dit Franse team een ploeg die ook ditmaal aan vallend volkomen faalde. Zodra er door de Nederlanders moest worden gescho ten scheen hun arm door een electri- sche schok geraakt. En te dikwijls zag men bij een pass een tegenstander voor een teamgenoot aan. Verdedigend waren de Amsterdam mers aanmerkelijk beter dan zater dag j.l. In de eerste vijf minuten had men in de rebound reeds meer suc cessen bereikt dan toen tegen Land lust. Vooral Franke, die ook aanval lend de beste Wolves-speler was, had met zijn aggressieve verdedigen me nigmaal succes. De eerste vijf minu ten toen Alsace nog slechts liep te huiveren en de indruk wekte alsof men gisteravond voor het eerst met elkaar speelde, bewoog Wolves zich aan de positieve kant van de score. Vanaf de zevende minuut echter zijn de Fransen onafgebroken in het voor deel geweest. Door de .bijzonder zwakke leiding, dik wijls waren de Luxemburger Brosius en de Belg Carpentier het niet met el kaar eens, wat uiteraard verwarring stichtte, werden de gemoederen in de slotfase nogal eens geprikkeld. (Advertentie) VAN HET WERELDBEKENDE HUIS „CAMUS" Alleen gedurende November en December 1961 en Januari 1962, zolang de voorraad strekt, wordt dit GROTE COGNAC-GLAS U gratis aange-, boden door Uw slijter-wijnhandelaar, bij aankoop van ELKE fles Camus Importeur: ANDRÉ KERSTENS N V TILBURG WENEN, 2 dec. Vertegenwoordi gers uit elf Europese landen zijn vrij dag bijeengeweest om te spreken over de intertotocompetitie 1962. De afge vaardigden voor de KNVB nam se cretaris-penningmeester L. Brunt aan de besprekingen deel hebben nog geen definitieve overeenstemming kun nen bereiken over de termijn waarin de wedstrijden zullen worden gespeeld. Waarschijnlijk begint het toernooi, waar van de eerste ronde zes weken in be slag zal nemen, op 17 juni. Zweden, West-Duitsland, Oost-Duitsland, Polen en Nederland gingen direct met de voorgestelde data akkoord: Oostenrijk, Zwitserland en Tsjechoslowakije stem den onder voorbehoud voor. Het organisatie-comité zal, voorlopig uitgaande van 17 juni als eerste wed strijddag, een speelschema opstellen. Het ziet er naar uit, dat voor dit twee de in tertototoernooi meer landen geïn teresseerd zijn dan voor het eerste. Later besloot men, tijdens een in ja nuari te houden buitengewone bijeen komst een definitieve beslissing over het al of niet doorgaan van de inter- toto-competitie 1962 te nemen. De nog lopende competitie 1961 zal in het be gin van april worden afgesloten. De fi nale zal hoogstwaarschijnlijk in Rotter dam worden gespeeld, als voorlopige data werden 4 of 11 april vastgesteld. De loting voor de halve-finales had als resultaat, dat Feijenoord thuis zal spe len tegen het Tsjechische Banik Ostra- va, Ajax ontmoet in een uitwedstrijd Slovan Bratislava (Tsjechoslowakije De ontmoetingen moeten voor 7 maart 1962 worden gespeeld. KANPUR, 2 dec. Op de eerste dag van de tweede testmatch Indië Engeland, die vrijdag is begonnen, heb ben de Indische batslieden 209 runs ge scoord voor het verlies van slechts drie wickets. i i v t AJ Ui a Ir rvvi In het oude Culbertsonsysteem bestond er nimmer een probleem wat men moest openen, wanneer men drie biedbare vier- kaarten in handen had; men bood de „kleur onder de singleton (enkele kaart)" het eerst en vele oudere spelers doen dat nog steeds. B,v.a) 4 AV83 (?6^HV94 «f» A b)A3AV83 QHV94 OAB54 •f» 6 Op spel a) opende men altijd met 1 ruiten (de kleur ónder de singleton har ten), met spel b) opende men altijd met 1 schoppen (de kleur onder de singleton Het was voor v.d. Pol een dubbeltje op zijn kant. Hij had het uitsluitend aan de nervositeit van de vrij onervaren van Nijnatteh te danken, dat zijn blazoen on besmet bleef. In een sfeer van ondrage lijke spanning joeg de Brabander op het grootste wapenfeit uit zijn biljartcar rière: een zege op de erkende meester. En het ging een eind in de goede rich ting, toen hij in de zevende beurt een kapitale 170 op het satijn legde. Van der Pol leek er lichtelijk door verward, maar produceerde toch gestaag door. Hij bleef steeds enkele neuslengtes voor tot aan de dertiende beurt. Van Nijnat ten kwam op 396, 397 en zelfs op 398. Nog twee caramboles. Wat voor de 399- ste moest gebeuren zal van Nijnatten best hebben geweten, maar als in tran ce riskeerde hij een doublé doorschieter met klotskans. De klots kwam en Piet van de Pol kon de resterende zeven uit de drijfnatte handpalmen schudden. Henk Scholte kreeg het evenmin ca deau tegen de onberekenbare Vultink. Het begin van de partij moet voor de Eindhovenaar een nachtmerrie zijn ge weest. Vultink sloeg namelijk van ac quit af aan hard toe. Series van 19, 92 en 32 rolden over het laken alsof er geen dedans-problemen bestonden. Scholten keek na vijf beurten tegen een achter stand aan van ruim honderd carambo les: 170/67, In die kritieke fase hervond de „tijger" de inspiratie voor een be slissende klap. Millimeter-zuiver zakten opeens zijn rappels in droomposities, ragfijn buitte hij het werk aan de kop van de tafel uit. Vultink wist, dat zijn uur geslagen had. Een serie van 159 werd onmiddellijk gevolgd door een even knappe verzameling van 118 pun ten, voldoende om de vertwijfelde po gingen van de Aaltenaar in de keim te smoren. Het exterieur effect, waarmee de ver metele outsider tussen de kadristen. Van Leur, de aanval cpenile op Tiny Wijnen, was een van de hoogtepunten in dit tot nog toe vrij stroeve tournooi. Met een slinkse beweging van de keutop zette de Brabander liet ivoor op de punten, die de startblokken kunnen zijn voor een imposante serie. De stelling bleek op rotsblokken te rusten. Het was in deze zesde beurt, dat de ballen zich minuten lang schikten naar het improvisatieta lent niet de smetteloze techniek van de geïnspireerde caramboleur. Een reeks van 121 hield Wijnen vastgekleefd aan een al te warme stoel. Het scheen alsof de Nijmegenaar in nog haastiger galop zijn onrust kwijt wilde raken. Vliegensvlug reeg hij trosjes bijeen van 40, 75 en 50, maar de demon in de per soon van van Leur schaterde om die vluchtpogingen. Een reeks van 128, ge construeerd met feilloze intuitie, beslis te de partjj. Wqnen restte toen slechts de na-stoot, die hem de zes caramboles opleverde, noodzakelijk voor een bevrij dende remise. Van Leur had zijn visitekaartje afge geven. In de roes van zijn succes trok hij 's avonds met nieuwe energie van leer. Terwijl het geroezemoes in het café voor de biljarttempel langzamer hand een niet toelaatbaar maximum be reikte, componeerde van Leur in de partij tegen De Kleine van acquit een reeks van 119. Er ontwikkelde zich een scherpe krachtmeting tussen de twee vrienden, die met waarderend, zacht handgeklap eikaars prestaties begroet ten. Die waren niet gering. Na de „ex plosie" van van Leur haalde de blonde jongeling uit Kampen uit voor een drie tal rushes, series van 84, 137 en 42. Na acht beurten had hij 310 punten in de boeken, van Leur 280. De Brabander was daarmee aan het eind van zijn La tijn en moest zich erbij neerleggen, dat De Kleine voor de vierde maal in suc cessie de volle buit binnenhaalde, een gebeuren, dat de andere koplopers voor lopig verplicht tot een voortdurende waakzaamheid. Waakzaam was nu al Tiny Wijnen. Hoewel zijn spelvertoon sinds zijn glo riejaar duidelijk heeft ingeboet „ar tistieke", spectaculaire vondsten moe ten talloze scheve „plaatsingen" COTri- geren, zonder dat de ket .n a la ligne een kans krijgt weet hij dat bij de grote slag zijn deelname verrassende re sultaten kan opleveren. Wijnen was dub bel op zijn hoede nadat van Leur hem een puntje had ontfutseld. Hij nam daarom tegen Flip Beekman geen risi co's, graaide de punten uit alle posities bij elkaar en stapte in de tiende beurt met een zucht van verlichting door de finish. Beekman, die als enige gedegra deerde in dit tournooi een privé-gevecht voert tegen het moyenne, voelde zich alleszins tevreden met een gemiddelde van 25.20. Van Leur 400 13 128 30.76 Wijnen 400 13 75 30.76 Beekman 376 23 79 16.34 De Kleine 400 23 77 17.38 Van de Pol 400 20 69 20.— Vultink 348 20 119 17.40 Scholte 400 16 146 25.— Van Nijnatten 283 16 67 17.68 De Kleine 400 13 137 30.76 Van Leur 295 13 119 22.69 Beekman 252 10 57 25.20 Wijnen 400 10 133 40.— Van Nijnatten 398 13 170 30.61 Van de Pol 400 13 80 30.76 Vultink 240 9 92 22.66 Scholte 400 9 159 44.44 De stand luidt na de tweede dag als volgt: 1. Van de Pol 2. Scholte 3. De Kleine 4. Wijnen 5. Van Leur 6. Van Nijnatten 7. Beekman 8. Vultink 31.37 29.09 23.52 25.39 22.15 20.60 17.42 14.84 klaveren). In de tweede biedronde kon men dan als regel gemakkelijk verder bieden ook als de partner een bod had gedaan in de kleur waarin men één kaart had. T"ijken we nu eens naar voorbeeld b), dan bestaat er toch een probleem als het bieden gaat: 1 schoppen-partner biedt 2 klaveren. Wat nu? Is 2 harten of 2 ruiten het beste tweede bod? Het antwoord op deze vraag is, dat er geen juiste oplossing bestaat! Zowel het éne bod als het andere, kan net goed of net verkeerd uitpakken. Het is om die reden, dat vele moderne experts het volgende principp toepassen: Met drie biedbare vierkaarten in op volgende kleuren, biede men éérst de middelste. Volgens dit principe wordt dus spel b) geopend met: 1 harten. Antwoordt de partner daarop nu met 2 klaveren, dan is het tweede bod 2 ruiten. En hoe staat het dan met de schoppens, zult u zeggen? Wel, de gedachte bij dit bieden is. dat de partner schoppen antwoordt als hij een vierkaart heeft en slechts één keer vrijwillig bieden kan. Heeft de partner 4 schoppens en 5 klaveren, als mede voldoende kracht voor twee bie dingen (in theorie tenminst 10 punten) dan kan hij eerst de klaveren en later de schoppens bieden. Echter met een spel als: c) AB952 <?6 3 OH3 *A 8 7 5 2 moet noord, nadat zuid met 1 harten opende, géén 2 klaveren, doch wel 1 schoppen bieden. De spellen b) en c) samen komen nu in de goede kleur te recht; zuid (b) herbiedt 3 schoppen en noord (c) is net voldoende sterk om 4 schoppen te zeggen. Het voordeel van dit bieden is, dat men vaker dan voorheen de goede speel- kleur „pakt". In de strijd om het wereld kampioenschap te Buenos Aires kwam dit jaar tussen Frankrijk en Amerika het volgende spel voor: WEST A 10 H V 7 5 O HB 105 Jf. H 10 7 4 OOST H V 8 3 C 843 O A 4 3 2 4» V6 Niemand kwetsbaar. De Fransen Le Dentu (west)—Trézel (oost) boden: west 1 harten oost 1 schoppen west 2 klaveren oost 2 harten allen passen. U ziet hier het nadeel van de 1-harten- opening duidelijk gedemonstreerd: de enige goede speelkleur (ruiten) werd nimmer genoemd. Oost mocht (na 2 kla veren van west) geen 2 ruiten bieden, daar dat bod (z.g. 4e kleur) conventio- neel-forcing gev. eest zou zijn. 2 Harten ging één down (noord had 5 hartens tegen), doch 3 ruiten zou een veel beter speelbaar contract zijn ge weest. De Amerikanen Leventritt (west) Schenken (oost) boden: west 1 harten oost 1 schoppen west 2 ruiten oost 3 ruiten. Hier werd het betere con tract wel bereikt, doch dit was geluk, want als klaveren de speelkleur was ge weest zouden de Amerikanen naast de roos hebben geschoten. Wanneer u nu eens kijkt naar wat er gebeurd zou zijn na een 1-ruiten opening door west, zult u moeten toegeven dat dan alle moge lijkheden binnen bereik van OW zouden komen. Na 1 ruiten-1 schoppen, zou west 2 klaveren geboden hebben en oost zou met elk denkbaar spel de goede kleur kunnen bepalen. MIMIR PARIJS, 2 dec. De Nederlandse sabreur Kasper Kardolus heeft een uit nodiging gekregen om deel te nemen aan het internationale sabeltoernooi om de Challenge Marcel Dentzer, dat mor- fen in de Franse hoofdstad wordt ge- ouden. Behalve Kardolus hebben ook de Polen Pawlowski, Zablocki en Ychy- ra, alsmede de sterkste sabreurs uit Frankrijk, West-Duitsland en Italië en België hun deelneming toegezegd. De interland tafeltenniswedstrijd in Malmö tussen Zweden en Hongarije eindigde in een zege van 5-0 voor de Hongaren. BREDA, 2 dec. De plannen om te komen tot de oprichting van een vere niging voor beroepswielrenners en on- afhankelijken hebben vaste vormen aan genomen. Wim van Est, de initiatiefne mer, heeft tezamen met drie coureurs, Jo de Roo, Michel Stolker en Piet Rent meester een commissie gevormd, die zich heeft beziggehouden met de vele problemen, die de beroepswielersport tegenwoordig opwerpt. De commissie heeft besloten alle profs en onafhankelij- ken bijeen te roepen voor een vergade ring op 14 december in Breda. Men hoopt tot oprichting van de vereniging te kunnen overgaan. WASHINGTON, 2 dec. President Kennedy van de Verenigde Staten heeft uit handen van Nick Barrack, de voor zitter van de Amerikaanse amateur- sportfederatie, een lidmaatschapsbewjjs voor het leven van deze organisatie ontvangen. De Amerikaanse president heeft in het verleden talrijke malen deelgeno men aan zwemwedstrijden, die door de AAU zjjn georganiseerd. KIRUNA, 2 dec. In Zweden is bij een temperatuur van vijftien graden onder het vriespunt de eerste interna tionale wedstrijd in het hardrijden op de schaats van dit seizoen gehouden. Johnny Nilsson, de nieuwe schaats ster van Zweden, zegevierde op de 3000 meter in 4 min. en 55 sec. Hij versloeg daarmee de Oostduitser Helmut Kuhnert die 5 min. 0.8 sec. voor zich liet af drukken. De Zweed Bert Brosved werd derde met 5.01,3, die met deze tijd zijn persoonlijk record met 9 sec. verbeter de. De 500 meter lever een zege op voor Kuhnert. Hij reed de afstand in 44,2 sec., waarmee hij de Zweed Bjoern Olov Johansson naar de tweede plaats verwees. Deze liet 45,4 sec. voor zich noteren. Aake Lindberg (Zweden) eindigde met 45,6 sec. op de derde plaats. WENEN, 1 dec. (UPI) ringskringen in Wenen werd v u een Russische verklaring verwoypeiu dat als Oostenrijk zich zou aansluue bij de E.E.G., dat een schending z" betekenen van de Oostenrijkse ne r(j liteit. De Russische verklaring w ,g bekend gemaakt in een artikel ffl „Pravda". Men herinnerde er in Wenen aa dat Oostenrijk nimmer een verzoek (volledig) lidmaatschap had ingeaien Voorts werd gezegd dat alle Russi beweringen als zou de associatie Oostenrijk met de E.E.G. beteken dat Oostenrijk een politiek en eco misch verbond .sloot met West-Du land „volkomen ongegrond" waxe Westduitsland is reeds de grootste n delspartner van Oostenrijk. ROERMOND, 2 dec. Uit het huis van een in het kerkdorp Maasniel al hier woonachtige handelaar zijn don derdagavond veertig duizend gulden ontvreemd. De handelaar en zijn echtgenote wa ren even op visite gegaan bij hun bu ren. Plotseling werden zij door hun kin deren gealarmeerd, dat er een vreemde man in huis was. Bij thuiskomst van de ouders was de vreemdeling verdwenen, alsook ne» bedrag dat de handelaar in een kastje op zijn slaapkamer bewaarde. De po litie stelt een uitgebreid onderzoek in, maar van de dader ontbrak gisteren nog elk spoor. (Van onze paardesportmedewerker) HILVERSUM, 2 dec. Voor de zon dagmiddag in Hilversum te houden courses luiden onze prognoses: Speculaasprijs, 2040 m; Zefanja, Zor- ro d'Aster, Zenith Williams. St. Nicolaasprys, 2400 m; Zibello Ha nover K. Zsa Zsa du Commerce, Zalke- tis van E. Zwarte Pietenprqs I, 2000 m: YelL Yvonne, Yellombird van Miramus. Schimmelprijsl, 2000 m; Ylite Rose, Whirlwind, Veralym Maire. stoombootprys, 1610 m; Uranus Koff, Sunny Williams, Umber. Kampioenschap leerling - pikeurs, 2400 m; Xenocraat, Xissy Marton, Uranie. Pepernotenprijs, 2000 m; Whipbird van Permit, Yamine, Walnut Hall. Zwarte PietenprijsII, 2000 m; Xeres, Yemen, Yna van Barke. Schimmelprijs II, 2000 m; Y Norton, Victor Alsvin, Ynno Con Dios. Boterletterprijs, 2420 m; XaverO, Yaukee Maid, Walter Mitty. Probleem No. 8 van A. M. Voorting Eerste publicatie Wit geeft in 2 zetten mat zet dan volgt na Kf2 of Ke3 3. Lf3 Kf3: 4. b8D HID 5. Da8t en wint. Een van de geliefdste manieren om een partij te verliezen is vaak de af ruil "op het verkeerde ogenblik. Een aardig voorbeeld is onderstaande partij tussen N.N. met wit tegen Oberhauser met zwart. 1. e4 eö 2. Pf3 d5 3. ed5: Dd5: 4. Pc3 Da5, 5. De2? Pc6 6. d3 Lg4 7. Ld2 Pd4 8. De5:t. Dameruil met pionwinst en? Wit- Ka3 Te2 Te8 L£6 Lh7 Pe3 Pf2. Zwart: Kc3 Tg6 Ld4 Pal pionnen c5 c6. Oplossing probleem No. 7 van C. Goldschmeding: Ld4 i Een kundig ge construeerd probleem: op alle 4 moge lijke zetten van Ld5 volgt een ander mat. Oplossing eindspelstudie van K. A. L. Kubbel: 1. Pe2 I 1 Ke2: (hlQ? Pg3t); 2. Ldlt Kdl: 3. b8D HID 4. Dblt en wint. Neemt de koning niet op de derde Probleem voor geoefende oplossers No. 4056 van B. de Kleer te Maastricht Wit speelt en wint. Oplossingen kun nen ingezonden worden tot 15 jan. '62 aan B. H. M. Stevens, Eikenlaan 36, Heemstede. OPLOSSING van No. 4049 van J. Bus te Heemstede Wit speelt naar: 33-28, 22, 2, 21, 40, 39. z32, 41, z38 37 en wint. Een niet zo moeilijk doch bijzonder verrassend stukje. Men schenke bijzon dere aandacht aan de fraaie sleutelzet naar 28 en de slag naar 21. Heel mooil Probleem voor beginnende oplossers No. 696 van J. H. Scheyen te Kerkrade 8.De5: 9. Pe5: Pc2: mat I I Correspondentie-adres: A. Perquin, Marnixkade 104, Amsterdam-C. de nummers 695 en 696 kunnen tegelijk ingezonden worden tot 15 dec. a.s. OPLOSSING van No. 692 van H. J. H. W. Vrinteo te Tilburg 36-31, 27x47, 37-32, 28x48, 50-44, 48x45, 44-40, 47x33, 35-30. 45x34, 30x10, 15x4, 25x34 en wint. Een heel goed probleempje van onze Tilburgse medewerker; de stand is goed. de ontleding, waarvan de eindslag zien wel verraadt, komt leuk tot stand en het slot is gaaf. Het partij spel Voor het kampioenschap 1961 klas seerde de Zeeuwse deelnemer Ander son zich niet tot de bovenste doch hu bleek toch een geducht tegenstander te zijn en vooral in de verdediging heer sterk. In onderstaande partij speeiao hij met zwart tegen de Fries Bergsma. Na de opening bood zwart een tlanx- spelletje aan dat door wit geaccepteerd werd en een heel interessante ontwik keling kreeg. Beurtelings werd h®* centrum bezet waarbij wit de „langsi adem" behield en daardoor ook eni» voordeel kreeg, echter net niet voi doende om te winnen. 1. 33-29 17-21; 2. 39-33 21-26; 3. 44-3» 19-24; 4. 50-44 14-19; 5 34-30 20-25:°; 29x20 25x14; 7. 30-25 11-17; 8. 40-34 7-"» 9. 32-28 1-7; 10. 37-32 26x37; 11. 19-23; 12. 28x19 14x23; 13. 41-37 15-^i 14. 25x14 10x19; 15. 35-30 5-10; 16. «'t. 10-14; 17. 48-42 17-22; 18. 32-27 1 19. 45-40 8-12; 20. 31-26 22x31; 21./O*?. 14-20; 22. 46-41 20-25; 23. 10-24 10-35" 3-8; 19x30; 25.35x24 17-21; 26. 2»* 11x31; 27. 37x26 7-11; 28. 38-33 12-1 i 29. 42-37 17-22; 30 44-40 8-12; 31. 12-17; 32. 49-44 16-21; 33. 33-28 wlt *fet. tot de aanval op het centrum o 23x32 34. 37x28 22x33; 35. 29jt38 36. 34-29 17-21; 37. 26x17 11x22; 38. o 33 2-8; 39. 33-28 22x33; 40. 39x28 23 41. 29-23 een moeilijke beslissing n wit; wat zou zwart op 24-20 g®° ,2. hebben? 41. - 18x20; 42. 35x15 ,g 43. 43-38 6-11; 44 38-33 11-17; 45. 17-21; 46. 33-29 21-26; 47. 39-34 g7 48. 41-36 nu hadden we liever naf,.ig; 34-30 i*'/?; gespeeld 48. 13-19; 49. we zien nu herhaaldelijk dat door stuk van 41 naar 36 te brengen ook stuk op 47 buitenspel is komen te Het nu volgend eindspel is n<$.acht spanning; men lette vooral op de a 29- van het verdedigingsstuk op 24 18-23; 51. 24x13 23x32; 52. 13-8 3 g 53. 8-3 37-41; 54 2-16 27-32; 55- ,7; 41-46; 56. 30-25 46-23: 57. 38-20 r 58. 20x3 7-16, zwart verzekert zie „gx27 van de hoofdlijn 59 3-8 26-31.' 60. alJe 16x32; zwart kan op de hoofdlijI u vangstellingen ontlopen en het niet te winnen. Een leerzaam el" Wit begint en wint. Oplossingen van

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1961 | | pagina 12