Twee nieuwe scholen in binnenkort officieel in Haarlem gebruik Snelle bouw in systeem MINISTER VAN AAN HET DER LEEUWSCHOOL HOUTMANPAD Kardinaal De Jongschool aan de Jan Gijzenkade - w-V-n" voor; Rob Slotemaker en Rijn Leppink: anti-slip in Zandvoort lil Pauzeren tijdens avonddrukte STILLE ARMEN! HAARLEM Geen folklore maar plicht Gebr. KIMMAN n.v. VAN NIEL Geprefabriceerd Vriendelijk en smaakvol 9 H|K mÊÊuÊmrSf, ail FWSm AAN DE Vraagt proefrit. U moet dit beleefd hebben. PAGINA DECEMBER 1961 ZATERDAG HAARLEM, 2 december Binnenkort zal Haarlem twee schoolgebouwen rijker zijn: de Kardinaal de Jongschool voor katholiek gewoon lager onderwijs aan de Jan Gijzenkade en de Minister van der Leeuwschool, een openbare school voor kinde ren met leer- en opvoedingsmoei- Hjkheden aan het Houtmanpad babij de Westelijke Randweg. Eerstgenoemde school zal zater dag 9 december officieel in ge bruik genomen worden, de andere volgt in januari. De Kardinaal de Jongschool is de derde lagere school in de parochie van Onze Lieve Vrouw van Zeven Smarten en Sint Bavo in Haarlem-Noord. L>e reeds lang bestaande St. Bhilomenaschool is uitsluitend Voor meisjes, de St. Bavoschool herbergt alleen jongens, terwijl de Kardinaal de Jongschool over enkele jaren volledig gemengd zal £ijn. De eerste klas is reeds ge lengd, de andere vijf klassen zijn slechts voor jongens. Ieder jaar Sal de school één klas meer ge mengd krijgen, totdat over vijf Jaar de coëducatie een feit zal fcijn. HfPf B— ui .iSP - WASSERIJ DUYN PRIJSVRAAG OVER DE IDEEËNBUS Hoofdprijs voor Haarlems journalist met een 1500 cc motor, ook al voor f 6460 2-deur* de REK0RD 1500 f 7320 2-deurs Uw off. Dealer voor H'lem O'veen, Bl'daal, S'poorf Spaarndam HOUTPLEIN - TELEFOON 13850 - 18226 Bezoekt ook onze Werkplaatsen, die ingericht zijn met de meest moderne apparatuur. Dit betekent snelle en vakkundige reparaties. Zie elders REISWEKKERS "HiiiijiiiHiiiiiimiiiiiiiiiiiimiHiiiiiiiiiiiiimiiiiiHiiiiiiiiimi "«HiiiHtiHiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiir 'De school als gemeenschap bestaat hu ruim vier jaar. De leerlingen zpn ondergebracht in een houten nood- School, welke naast de nieuwe gelegen ls- Het hoofd van de school, de heer Houthuizen, zal blij zijn. als hij kan verhuizen. Het houten gebouw zit vol- |epropt. Er ztjn nu 263 leerlingen, met ®en eerste klas van 54. Men heeft zelfs "e personeelskamer als leslokaal moe ten inrichten. In de nieuwe school, welke bijzonder iraai is gelegen op de hoek van de s"an Gjjzenkade en de Generaal Spoor- 'aan, zal men wat ruimer komen te zitten. Met de heer H. van Riel als uitvoerder is men met de bouw thans Zover gevorderd, dat de school in ge bruik genomen kan worden. Het ont werp is van de Haarlemse architect Ni co Andriessen. De bouw was gegund aan Gebr. Van Heeswjjk's Aannemers Maatschappij uit Eindhoven. De entree leidt naar een flinke hal, waarop de kamer voor het hoofd, een klassengang en enkele utiliteitsruimten uitkomen. Bovendien is daar het trap penhuis, dat naar de twee verdiepin gen voert. Op de benedengang komen nuU Waslokalen uit. De twee verdie- tot|?,n bevatten ieder drie lokalen. In WaaVnnj I de school dus acht lokalen, leerlij" een vaklokaal. Het aantal den ri"tri 's intussen zo groot gewor- di'erist tlet vaklokaal als zodanig geen tvorrio Za' doen en meteen gebruikt zal teger, a's gewoon leslokaal. Gelegen kalen Ve-r Noorderhout geven de lo- riohi uiteraard modern zijn inge- de J;' een prachtig uitzicht. Mede door Dn f>rngeving heeft alles een fris en F aanzien gekregen, gt~;,e.ri grote speelplaats met fietsen- mot is achter de school aangelegd, L.jï, uaarnaast een klein sportveld. Fei- vPlM had op de grond van het sport- mn f gymnastieklokaal gebouwd s' ten worden, maar daar schijnt nog i„„n kijk op te zijn. De leerlingen zul- aangewezen blijven drie kwar- Per week per klas op de reeds len tier vvceB- PC1 1 bezette gymzaal aan de Eem- In de toekomst bestaat de rao- "Ikheid de school met enkele lokalen de if oostzijde uit te breiden. Binnen u, sch°ol, in het trappenhuis, is de unstenaar Hans Wiesman thans bezig uct het vervaardigen van een groot pi "ur-tableau, voorstellend de Schep- v,Pe houten school zal naast de nieuwe D"iven staan. De r.-k. V.G.L.O.-school uit de Eemstraat zal enkele lokalen in gebruik nemen. De andere zullen ook hun bestemming krijgen. Oorspronkelijk werd de architect op dracht verleend, een ontwerp te ma ken voor een school met veertien klas sen en een gymnastieklokaal. Omdat slechts zeven leslokalen en een vaklo kaal urgent werden geacht, werd dat deel van het ontwerp uitvoeringsklaar gemaakt. Dat was in 1959. Toen na een jaar de rijksgoedkeuring nog niet afge komen was, kwam de architect in con tact met Van Heeswfjk's Aannemers Maatschappij, die juist met zijn zoge naamd bouwsysteem H.B, 80 aan de markt kwam. Dat systeem bleek ge makkelijk in het ontwerp voor de Kar dinaal de Jongschool te passen. Het is namelijk meer een geprefabriceerd be- tonskelet dan een bouwsysteem in strikte zin. Het laat de ontwerper wat betreft de afbouw van het skelet bijna volkomen vrij. Natuurlijk aldus de architect is zeker hier een intensief en vrucht baar contact tussen architect en aan nemer voorwaarde. Ook de onder aannemers dienen in het overleg be trokken te worden. Zijn ervaring met een op deze wijze gevormd bouwteam onder leiding van de architect is dan ook uitsluitend positief. Dank zij de medewerking van het schoolbestuur en van alle betrokken overheidsin stanties kon de houw vlot worden af gewerkt. In maart 1961 kwam de rijksgoedkeuring af, begin april werd met de bouw begonnen en nu, begin december, kan de Kardinaal de Jong school geopend worden. Bij de Van der Leeuwschool is men niet minder gelukkig met de nieuwe behuizing. Juist voor kinderen met leer- en opvoedingsmoeilijkheden kan de dagelijkse omgeving zoveel bijdragen tot de vorming. Men heeft in me vrouw ir. M. Schuitemaker-Sweers een voortreffelijk architect gevonden, die een vriendelijke, uiterst smaakvolle school heeft ontworpen. De school ligt er rustig, tussen Houtvaart, Brouwers vaart en Randweg, en is slechts te be reiken via een bruggetje over de Hout vaart aan de zijde van het ^Houtman- pad. In verhand met de speciale eisen, die het L.O.M.-onderwüs stelt, is de hele school parterre gebouwd: twee aparte gebouwen die straks in een rui me groenvoorziening komen te liggen. Het ene gebouw: de acht klaslokalen met de speciale ruimten voor groeps- of individuele bezigheden, alsmede de keu ken, het overblijflokaal en de vertrek ken voor het hoofd en voor de docenten, is reeds gereed. Het andere gebouw, bevattende het gymnastieklokaal en de doktersvertrekken komt in januari ge reed. Er zijn op het ogenblik 97 kinderen op de openbare L.O.M.-school. Ze heb ben tot nu toe een zwervend bestaan geleid. In 1955 is de school gesticht. Ze is ontstaan uit de zogeheten obser vatieklas van de Dr. Gunningschool. Aanvankelijk was de klas gevestigd in het gebouw van de Montessorischool aan de Bakkerstraat. In 1956 werd de school verplaatst naar het schoolge bouw aan de Oosterhoutlaan, dat lang zaam maar zeker door het Coornhert- lyceum ontruimd werd. In maart van dit jaar begon men met de bouw van de nieuwe school en men hoopte daar in september te kunnen beginnen, aan gezien het gebouw aan de Oosterhout laan dringend nodig was voor het in middels daar ook gevestigde Karei van Mandérlyceum. Het is niet gelukt en in september moesten de bestaande klassen van de Van der Leeuwschool het nieuwe schooljaar beginnen in de gemeentelijke Poiynormschool aan de Oostenrijklaan in Schalkwijk. In okto ber ging één klas over naar het inmid dels gedeeltelijk gereed gekomen nieu we schoolgebouw en afgelopen dinsdag zijn de overige leerlingen gevolgd. De gemeente Haarlem is trots een van de meest efficiënte en mooiste van de 57 L.O.M.-scholen in Nederland te bezitten. De bouw en inrichting heb ben ongeveer één miljoen gevergd, maar deze belangrijke investering weegt nauwelijks op tegen het grote be lang dat gelegen is in een aangepaste In de nabijheid van de Westelijke Rand weg, aan het Houtmanpad, is nu de minister Van der Leeuwschool klaar gekomen. De school is reeds in gebruik, maar wordt in januari officieel open gesteld. en geëigende opleiding voor kinderen met leer- en opvoedingsmoeilijkheden. Overigens zal de Van der Leeuwschool mettertijd weer uit het gebouw aan het Houtmanpad moeten vertrekken, want het is de bedoeling om daar te zijner tijd de school te vestigen voor moeilijk opvoedbare kinderen. Voor de huisves ting van de Van der Leeuwschool heeft de gemeente een bijzonder aantrekke lijke behuizing op het oog. In de openbare L.O.M.-school is ook de zogeheten leesbus ondergebracht: de rijdende school voor kinderen met lees-moeilijkheden, meest van psychi sche aard. Deze leesbus rijdt de ver schillende scholen af om kinderen met zulke moeilijkheden via „bijlessen" in staat te stellen het onderwijs op hun eigen school zo goed mogelijk te volgen. Naast de Van der Leeuwschool is Haarlem nog een tweetal L.O.M.-scho len rijk. De katholieke bevolkingsgroep beschikt over de St. Michaëlschool van zuster Paula, die sinds 1 januari 1960 bestaat en gevestigd is in het school gebouw aan de Kloosterstraat. Per 1 oktober is ook de protestants-christelij ke L.O.M.-school gestart in het gebouw van de Koningin Emmaschool aan het Roerdompplein. In zekere zin heeft de Van der Leeuw school nog geboft, dat zij ,,zo snel" aan een eigen behuizing geholpen is. Het zag er aanvankelijk niet naar uit, dat men spoedig een rijksgoedkeuring voor de bouw ervan zou krijgen. Die is tenslotte toch verkregen, «mdat men ging bou wen volgens eeiV arbeid besparend sys teem, dat ook gebruikt werd voor de bouw van de veertienklassige openba re scholen in Parkwijk en in Schalkwijk, en dat thans ook wordt gebruikt voor de bouw van de veertienklassige katho lieke Titus Brandsmaschool in Park wijk. De Van der Leeuwschool is een van de weinige nieuwe scholen, die al meteen een eigen gymnastieklokaal rjjk is. Dat betekent niet alleen voor de school zelf, maar ook voor de scholen in de omgeving en voor de gymnastiek verenigingen een belangrijk winstpunt, Gymnastiekzalen zijn in die omgeving zeldzaam. Oebn,lHaSl de Jongschool op de hoek van de Jan Gijzenvaart en de Generaal Spoorlaan in Haarlem-noord. De school, ouwd is naar een ontwerp van de Haarlemse architect Nico Andriessen, wordt zaterdag 9 dec. officieel geopend. (Advertentie) tM STEK DA M S E V A A RT 20 TEL. 11053 ARNHEM, 1 dec. In het AKU-ge- bouw te Arnhem is een werkbijeen komst gehouden van de „Kring van Ide- ënbusbeheerders". Het Ideeenbus-cen trum van het Nederlands Instituut voor Efficiency schreef een prijsvraag uit om de belangstelling voor de ideeënbus te stimuleren. Er kwamen 72 inzendin gen binnen, handelend over het motto „Menselijke aspecten van de ideeënbus. Hoofdprijswinnaar werd de Haarlem se journalist J. L. Lodewijkd. Hij ont ving f 250 voor zijn beschouwing over dit onderwerp. •.'.v.v.v Twee Nederlandse sportwagen coureurs, Rob Slotemaker en Rijn Leppink, die al enige jaren op de dr. Jac. P. Thijsseweg in Zand voort een doodlopende weg naar het cir cuit een anti-slip-school exploite ren, hopen binnen twee jaar een nieuwe „school" te openen, die zal bestaan uit drie nieuwe banen van elk tweehonderd meter lengte voor de basis-opleiding en een circuit voor de'voortgezette opleiding. Ruim vier jear hebben Rob Slotemaker, die a) een jaar of tien aan coureurwed strijden meedoet en oud-straaljager piloot is en de eveneens als wa genrenner bekende Rijn Leppink, de doodlopende weg als anti-slip-schoo' geëxploiteerd. En met succes, want menige cursist reeds heeft op uitste kende wijze daar in Zandvoort zijn wagen tijdens een slippartij leren be dwingen. Rob en Rijn dragen er zorg voor, dat hun leerlingen in de meest letterlijke zin van het woord stuur- vast worden. Enkele jaren geleden heeft de ge meente Zandvoort Rob Slotemaker, die de grote initiatiefnemer van de anti-slip-school is, de doodlopende weg naar het circuit beschikbaar gesteld. De weg werd nauwelijks ge bruikt en de gemeente had er geen bepaalde plannen mee. Al na enkele maanden had Rob een uitgebreide cliëntèle. Reeds na één dag hebben de verschillende cursisten de fijne kneepjes- onder de knie en trekken zij zich niets aan van de op speciale wijze glad en slipbaar gemaakte weg. Tijdens de lessen in de „slip auto", die van bijzonder krachtige remmen voorzien is, wordt het ge raffineerd „gevaarlijk" geasfalteer de wegdek voortdurend bespoten met water en olie, zodat de cursis ten voor menige moeilijkheid komen te staan. Maar zij weten tijdens hun lesuur in de auto hun instruc teur Rob of R'in n zich. Zij zullen bij werkelijk fatale mo menten hun leerlingen de helpende hand bieden. Rob Slotenmaker en Rijn Leppink geven hun leerlingen alvorens zij in de slipwagen het stuur ter hand nemen eerst mondelinge lessen; het een en ander wordt met een paar interessante filmpjes nader toege licht. Het mondelinge gedeelte ge schiedt in een caravan langs de slip- baan en is met het oog op de anti- slip-theorie goed geoutilleerd maar tevens comfortabel en gezellig inge richt. De twee coureurs hebben er iets van weten te maken. De reden echter, dat zij elders in Zandvoort een nieuwe school willen openen, is, dat de gemeente Zandvoort de doodlopende weg voor de bouw van een kleuterschool en een padvinders onderkomen gaat gebruiken. Zij wor den dus verplicht hun baan op de doodlopende weg, die zo aardig luk- slipbaar gemaakte R„n hebben toen de hoof den bij elkaar gestoken en wat er allemaal besproken is opent voor de toekomst hoopvolle perspectieven. In samenwerking met de K.N.A.C. en Touring Zandvoort willen zij een erkende anti-slip-en-rijschool binnen het circuit in het leven roepen. Er komt natuurlijk veel voor kijken. Officieel is de toestemming door de gemeente nog niet gegeven, maar onofficieel is reeds bekend, dat de gemeente de „Hoge school voor auto rijders" ten zeerste toejuicht. De bei de coureurs verwachten dan ook, dat de gemeente haar toestemming zal geven. Het terrein, dat voor de te bouwen school in aanmerking komt, is gelegen tussen de toegangs weg van het circuit en de racebaan. Aangezien de aanleg van de baan vooral door oneffenheid van het wil de duinlandschap veel kosten met zich mee zal brengen, zijn de twee ondernemende coureurs nu reeds bezig de financiële kanten van hun plan te regelen. Binnen twee jaar ho pen zij hun baan en circuit, die uniek zijn in de wereld, te kunnen gaan gebruiken. IIIIIIIIIIMIIIlIHHIIIIMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIimillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllMIIIIIIIIIIIMIIIIIIIIIIIIIMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIimi „Van vanavond tot en met maan- Even uitblazen, zeggen de verkoopsters, dag 4 december zullen de winkels die ff™ dos JSr?.cilif!U>erza tot 10 uur geopend zijn." Het is maar een klein berichtje, maar het brengt die avonden èen enorme men. senmassa op de been. Ondanks het slechte weer (of, dank zij de staking bij de T.V.?) staan vaders en moe ders, zonder hun al te jonge sprui ten natuurlijk, echtgenoten, liefheb bende kinderen en minnenden-zon- der-meer voor etalages en vakken met pantoffels, overhemden, gram mofoonplaten en spoortreinen pein zend te overleggen of opgewonden te wijzen en het voorwerp van hun keuze aan alle kanten te bekijken. Niemand schenkt daarbij enige aan dacht aan het bordje „Gelieve niets aan te raken". Al die winkelende mensen vinden de verkoopavonden gezellig: de drukte in de binnen stad brengt de echter Sinterklaas sfeer. Tenminste één groep vindt die avondlijke drukte toch niet zo ple zierig, zal de oningewijde denken; die van de verkoopster en verkopers. In een groot restaurant troffen we enige verkoopsters, genietend van hun rust. Die rust benutten ze om van de afgelopen dag enigszins op verhaal te komen en tegelijkertijd voldoende kracht en werklust te ver zamelen voor de avonduren. Mis schien stonden alle schoenen wel naast de voeten, maar we durfden niet onder tafel te kijken. We hadden gevreesd, niets dan klachten en ver melen voor de avond-verkoop. zuchtingen te zullen horen, maar bleken ten onrechte bang te zijn ge weest. De St. Nicolaas-koopavonden waren voor hen even gezellig en fees telijk als voor degenen vóór de toon bank. In feite zijn er slechts twee categorieën klanten die het goede humeur verstoren: de „ruikers" en degenen die drie minuten voor tien nog naar binnen stappen om zich uitgebreide collecties te laten to nen. Voor het overige stimuleren de drukte en het ongewone uur hen. Zelfs het feit, dat de meesten alle verkoopavonden op hun post in de winkel moeten zijn en hun inkopen voor vijf december dus tijdens de middagpauze moeten organiseren, kon hen niet bewegen een triest ge zicht te zetten. En de heerlijke hu zarensla op het bord vóór hen had daar niets mee te maken. h Maar precies om tien voor half acht verhieven allen zich plotseling van het gestreepte trijp. Want vijf minuten later moesten ze „binnen" zijn. Advertentie iviüiüifüiiiiiiiiiiiililllliiiiilliiiilliliiimiiiiiiiiiiiiiim iinimmcmim iiiiiiiiimiiiifTi Vandaag geen stukje ter inleiding van onze verantwoording. Waar ho gere machten schrijven, laten wij onze pen rusten. Lees dus, wat elders op deze pagina over de actie voor de „Stille Armen" geschreven wordt. „Geen folklore, maar plicht" staat er boven. Hebt u geen tijd om te lezen, houdt u dan slechts aan het devies van dat opschrift. Wij wach ten in spanning. Per giro ontvingen wij: J.E. ƒ10, E.R. te H. 2,50. Totaal is nu ont vangen 305,-. U kunt Uw gift bezorgen aan het bureau van onze courant Smedestraat 5, Haarlem, of overmaken op num mer 143480 ten name van de Nieuwe Haarlemsche Courant met vermelding „Stille Armen". Rob Slotenmaker en Rijn Leppink be spreken hun plannen. (Advertentie) Grote Houtstraat 86 - Haarlem Speciaalzaak sinds 1883 M,» Wij leven weer duidelijk i. yfveen bepaald seizoen: de Sint Ni- colaastijd, het winterbegin met zijn vroege duisternis en de behaag lijkheid van kunstmatige warmte; en straks, na Sint Nicolaas, zijn de don kere dagen vóór Kerstmis al weer in zicht. In het Haarlemse zou deze sei zoenssfeer niet compleet zijn zonder een ander kenmerkend verschijnsel: de jaarlijkse terugkerende inzame lingsactie voor de stille armen. Is die actie niet meer dan een stuk plaatselijke folklore ter markering van het seizoen? Is zij een willekeu rige uiting van weldadigheid, die op haar beurt weer het gevolg is van een rond Sint Nicolaas en Kerstmis optredende verhoging van gevoelig heid? Nee, de actie voor de stille ar men, zoals die in Haarlem en enkele randgemeenten wordt ondernomen, berust op een steviger grondslag. Zij berust op de plicht van ieder mens om zijn in nood verkerende naaste te helpen. Door middel van een inzame lingsactie, die voornamelijk door de twee in Haarlem verschijnende dag bladen wordt gevoerd, wil men tegen Kerstmis geldelijke hulp verlenen aan behoeftige mensen. Zijn er nog behoeftige mensen? Het ligt er maar aan, wat men onder be hoeftigheid verstaat. In Nederland komt niemand meer van honger om. Maar de sociale voorzieningen zijn dermate betrekkelijk, dat er veel mensen zijn, vooral eenzamen en bejaarden die nooit boven een al- lerkarigst minimum uitkomen, zo zij het a*l bereiken. In die gevallen is het bijvoorbeeld uitgesloten, dat men zich met Kerstmis iets extra's kan veroor loven. Zonder bijzondere hulp zou Kerstmis, materiaal gezien, even grauw zijn als de andere dagen. Wie nu dat feest zou moeten vieren zon der enige materiële „franje" in eten en drinken, licht en warmte, mag, dachten wij, met recht behoeftig he ten. En het is de opzet van de inza melingsactie voor de stille armen, om dat soort van behoeftigheid voor die ene keer in het jaar zoveel moge lijk te lenigen. Vorig jaar konden een duizendtal mensen met een geschenk in geld groot dertig gulden worden be dacht. Geen geweldig bedrag, en maar enigszins beantwoordend aan het spe cifieke doel. De gegadigden worden uitgezocht door de Sociale Raad van Haarlem, die ook de adressen kent van hen wier behoeftigheid niet aan andere hulpverlenende instanties be kend is. Het gaat er namelijk vooral om, degenen te bedenken, die om te respecteren redenen niet voor de ka righeid van hun bestaan willen uit komen en daarom „stille armen" wor den genoemd. Vorig jaar is er een groter bedrag bijeengebracht dan ooit tevoren. Mo ge het dit jaar nog groter zijn, over eenkomstig de stijging van de alge mene welvaart. Laat ieder, die juist in deze dagen extra geld uitgeeft om anderen een plezier te doen, hen niet vergeten, aan wie in het geheel niet zou worden gedacht, wanneer deze ac tie niet bestond. Vrijwel dagelijks melden wij de bin nengekomen giften. Wij zullen ons beperken in het publiceren van zo danige beschrijvingen van bestaande behoeftigheid, dat u alleen onder de indruk daarvan zoudt geven. Daar door zou tekort worden gedaan aan de eer van de stille armen zelf. Men geven spontaan. Ook (wij zeggen: óók) kleine giften zijn welkom. Uw bijdrage kan worden bezorgd aan ons bureau, Smedestraat 5, of worden gestort op girorekening nummer 14 3 4 8 0 ten name van Nieu we Haarlemsche Courant met vermelding.' Stille Armen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1961 | | pagina 3