geen doorsmering geen water héél weinig benzine De Auto waarop U gewacht heeft! (mm Positief emigratiebeleid moet worden gehandhaafd Echter met voorschottensrsteem ANNEKE BEEKMAN: „GEEN sprake van ONTVOERING" Laat men mij met rust laten Rust in loonontwikkeling? N' N V' AVdmdjês /errassend lage prijs 3995.- commentaar ElEER- MINISTER VELDKAMP: In interview voor de televisie Meisje met fiets te water geraakt en verdronken West-Papoen hijst de landsvlag RAADSELACHTIGE STAKING VAN RADIO- EN TV-PERSONEEL Llj«E TOCH vOMEH Betere controle op melk nodig!" Arbeider door stroom getroffen en gedood ZATERDAG 2 DECEMBER 1961 PAGINA 5 Ul§ische weekkalender RENAÜ RENAULT Dealer voor Haarlem e.o.: Garage „DEN HOUT" Wagenweg 164-168 Telefoon 12138-15056 Haarlem Dealer voor Haarlem e.o.t Garage HARDEBELT Rijksstraatweg 249 Tel. 57455 (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 2 december - Het emigratiebeleid zal, naar de minister van Sociale Zaken dr. G. Veldkamp in zijn memorie van antwoord aan de Tweede Kamer mededeelt, op een aantal punten aan de gewijzigde omstandigheden moeten worden aangepast. De minister stelt echter voorop, dat hij in zijn emigratiebeleid geen ingrijpende veranderingen zal aanbrengen. Hij blijft een positief emigratiebeleid voorstaan. NADRUK VERBODEN <Clna !?6 3 8 3 le zondag v. d. Advent; fcUan^ld -Paaresi°; Pref v' d' H' Drie_ )(d, ,er-ker]?,atrus Chrysologus, bisschop- ^°tto nda5' 5raar; eigen Mis; 2e geb teS; I,da<n- h ®eb 11 Barbara wit— ?eb ,,Een m? Barbara. maagd-martela- t>ln. Petrnï ï?^geb v- d zondag; 3e l?s1j|j. s Chrysologus rood— oas «- Mis v Vra Paars-.' z°ndag; 2e geb. H. Sab- efbsdag. ^Ojv, 11 Mis; 2e Dl:?laas' bisschop-belijder; d^r®tdag: g6b- v- d. zondag wit— ÏDhtiatrkleraai" Adlbr°sius, bisschop-beiij- Vri.id -Witl' eigen Mis; 2e geb. v. d. ^hda13 Mana-iel'e Ontvangenis v. d. H ^aria8, credo- ge" M>s; 2e geb v. d v. d. H. Maagd ^at6itiag *>g V d- zondag -paars- m!*": 2e zondag v. d. Ad- ^bheid credo; pref. v. d. H. —-paars (Advertentie) .^"wX-XvXSX geen smeerpunten speciale vloeistofkoeling een vereniging van alle voordelen van de waterkoeling (geruisloze motor, comfort, rendement) en die van de luchtkoeling (geen be vriezingsgevaar) 3. vijf deuren (met veilig "kinder- slot") 4. laag benzineverbruik: 1 L op 17 km 5. snel: 105 km/u 6. felle acceleratie 7. .grote bagageruimte (480 dm3) 8. vlakke carrosseriebodem, dus geen vrees voor obstakels 9. enorm vaste wegligging door vier onafhankelijk geveerde wielen; gemakkelijke besturing 10. vaste, zeer lage onderhouds kosten incl. verwarminj af Amsterdam slot") 10. vaste, zeer lage onderhouds- 4. laag benzineverbruik: 1 L op 17 km kosten yjN Zend mij s.v.p. de Renault 4 Zend mij s.v.p. de Renault 4 folder. Naam: Adres: Plaats: Invullen en in ©pen envelop (waarop postzegel van 4 ct) opsturen aan RENAULT NEDERLAND N.V. Wibautstraat 224, Amsterdam. De maatregelen, die de minister van plan is te nemen, zijn de volgende: 1. De omvang van de organisatie, die zich in ons land met emigratie bezig houdt, zal aan de verminderde belang stelling voor emigratie moeten worden aangepast. Mei ingang van 1 januari zullen de emigratiepraatjes voor de ra dio verdwijnen. 2. Aan het streven naar een grotere doelmatigheid van de organisatie zal niet de nauwe samenwerking ten offer vallen, die is gegroeid tussen overheids diensten en particuliere organisaties. Wel wordt gesproken over grote soepel heid om de werkzaamheden van het voorlichtings- en aanmeldingsapparaat te rationaliseren. 3. De émigranten, die tot dusver steeds met een ruime subsidie van de rege ring hun kosten van vertrek gedeel telijk konden financieren, zullen in de toekomst deze steun voor een deel moeten terugbetalen. De minister wil een „gematigd voorschotsysteem" dat op gemiddeld 200 per emigrant zal neerkomen. De onderhandelingen met de verschillende landen moeten nog worden gevoerd. De minister wijst er op dat in Australië een dergelijk voor schotsysteem reeds wordt toegepast. 4. De minister ziet de mogelijkheid (Advertentie) HET NIEUWE TESTAMENT VAN DE KATHOLIEKE BIJBELSTICHTING ST. WILLIBRORD thans, ook verkrijgbaar in betere banden voor dagelijks gebruik. Grote uitgave (gewone editie) f 12,90 kunstleer f 16,50 chagrijnleer-rood op snee f28,90 chagrijnleer-goud op snee f31,90 Kerkboekuitgave (gewone editie) f 5,90 f 7,90 op snee f 14,90 op snee f 20,90 kunstleer moutonleer-goud chagrijnleer-goud Alom in de verkrijgbaar Boekhandel UITGEVERIJ G. MOSMANS ZOON 's-HERTOGENBOSCH 99 (Van onze Haagse redactie)" DEN HAAG, 2 dec. De Tweede Kamer heeft aan minister Marijnen ge vraagd de controle bij de zuivelfabrie ken op de afgeleverde melk te ver scherpen. Grote hoeveelheden ondeugde lijke melk, die niet aan de voorschrif ten van de warenwet voldoen, plegen bij de fabrieken te worden aangevoerd en worden daar als derde klas melk aan vaard, aldus het voorlopig verslag op de landbouwbegroting. om de administratie, die aan een der gelijk voorschotsysteem verbonden zal zjjn, af te handelen via het I.C.E.M. (Internationale Commissie voor Euro pese Emigratie). 5. Minder draagkrachtigen en degenen die niet in staat worden geacht om na aankomst in het emigratieland te sparen de minister noemt met name de grote gezinnen zullen van de beper king van het subsidiesysteem geen last hebben. Het merendeel van de vertrek kende emigranten, aldus dr. Veldkamp, moet tot de minder draagkrachtigen worden gerekend. 6. Het ligt niet in de bedoeling om de voorlichting, die aan emigranten wordt gegeven in verband met hun vertrek, te verminderen. Minister Veldkamp wijst er op dat de gunstige conjunctuur, waarin ons land nu reeds tien jaar bijna onafgebroken verkeert, kan verdwijnen. Het emigra tiebeleid moet dus continuïteit vertonen. Men kan het niet met veel kosten en moeiten eerst opbouwen, om het dan plotseling om conjuncturele redenen te gaan afbreken. Het zou niet alleen ver lies van tijd en kosten betekenen om het later weer op te bouwen, maar ook aanleiding kunnen zijn tot groot per soonlijk leed. Iedere Nederlander blijft ook in de toekomst vrij om te emigreren. De vraag echter in hoeverre de overheid hem daarbij steun verleent, hangt af van bepaalde omstandigheden. De minister wijst ter motivering van zijn beleid ook op de gunstige economi sche gevolgen van de emigratie, die in de afgelopen jaren is gebleken. Hij noemt de nieuwe zee- en luchtvaartver bindingen die erdoor zijn gestimuleerd, de betrekkingen van ons land met vele landen die door de emigratie zijn be vorderd, de internationale onderhande lingen die onder meer geleid hebben tot multilaterale samenwerking bij de ves tiging van Nederlanders in Brazilië, wel ke een onderdeel vormen van de alge mene hulpverlening aan Latijns Ameri. ka. HILVERSUM, 2 dec. Voor het eerst sinds haar terugkeer in Neder land is gisteravond Anneke Beekman in de openbaarheid getreden en wel via een interview met Louis Fréquin voor de camera's van de AVRO-televisie in de kroniek „Flits". Een gedecideerde jonge vrouw, die eerlijk en zonder aar zelen de soms pijnlijke vragen van haar interviewer beantwoordde. Met beslistheid ontkende ze dat er indertijd bij haar vertrek uit Nederland sprake zou zijn geweest van een „ont voering". Met nadruk verklaarde ze, dat ze geheel uit vrije wil naar het bui tenland was gegaan en dat zij wel de gelijk ervan in kennis was gesteld dat het voogdijschap over haar in hoger be roep was toegewezen aan het Oorlogs- pleegkinderencomité. Zij was echter te jong geweest om precies te besef fen dat zij zich had onttrokken aan de uitspraak van de rechter. In tegenstelling tot de geruchten die daaromtrent de ronde hebben gedaan, verklaarde Anneke Beekman dat zij nooit in Spanje is geweest. Wel is ze na een tijdelijk verblijf in het Belgische Banneux naar Frankrijk vertrokken, waar ze „overal" ook in Parijs was geweest. Plaatsnamen weigerde ze echter te noemen: „Ik wil mijn Franse vrienden niet in moeilijkheden bren gen". Evenmin wilde ze de naam noe men van degene die haar naar Neder land had teruggebracht. In geen geval heeft ze de jaren, die ze in Frankrijk vertoefde, uitsluitend in een klooster doorgebracht. Ze heeft op een flat gewoond en had via een club, waarvan ze lid was, normaal con tact met jongens en meisjes van haar leeftijd. Haar opvoeding (ze bezocht „een soort HBS" en specialiseerde zich in talen) werd bekostigd door „mam" (mej. van Moorst), die het daarvoor benodigde geld verdiende met naaien. Zelf heeft ze in Frankrijk les gegeven aan meisjes van 15-16 jaar in Engels, Duits en steno-typen. Met klem ontkende Anneke op een desbetreffende vraag van de heer Fréquin, dat zij te jong zou zijn ge weest toen ze op negenjarige leeftijd werd gedoopt en opgenomen in de Katholieke Kerk. Reeds op zesjarige leeftijd had zij gevraagd gedoopt ie worden. „Maar", aldus Anneke, „de tantes vonden me nog te jong. Pas toen ik negen jaar werd, hebben ze me laten dopen en ik voel me daar erg gelukkig mee". Anneke Beekman, die op 25 novem ber voet op Nederlandse bodem zette, is blij weer in Nederland terug te zijn. Maar ze zal het er nog veel prettiger vinden als men haar verder met rust wil laten. DRACHTEN, 2 dec. In Draehtster- compagnie is gisteren het achtjarige meisje Betty de Vries te water geraakt en verdronken. Zij was per fiets op weg naar school samen met een vriendinne tje. Toen de meisjes spelenderwijs el- kaars stuur vastpakten, raakte Betty te water. Het vriendinnetje was zo verbouwe reerd, dat zij niet een van de omwo nende waarschuwde, maar doorreed naar schooi en daar de onderwijzeres op de hoogte bracht. Het hoofd der school ging direct op onderzoek uit, maar toen het meisje werd gevonden, was zij reeds overleden. BOXTEL, 2 dec. Gisteren Is de 31-jarige bouwvakarbeider P. B. Bakx bij werkzaamheden in het St. Ursula- klooster aldaar door stroom getroffen en gedood. De heer Bakx was met een elektri sche klophamer bezig een vloer op te breken. Vermoedelijk is hij daarbij door stroom getroffen. Naar de juiste toe dracht van het ongeval wordt een on derzoek ingesteld. Het slachtoffer was gehuwd en vader van een kind HOLLANDIA, 1 dec.(UPI) Tijdens een korte plechtigheid is op het gebouw van de Nieuw-Guinea Raad vanochtend de nieuwe Papoea landsvlag gehesen in tegenwoordigheid van de gouverneur dr. P. J. Platteel, burgerlijke en mili taire autoriteiten en ongeveer twee duizend toeschouwers. De vlag, bestaan de uit groen-witte banen en een ster, is onlangs door de Nieuw-Guinea Raad aanvaard als het nationale symbool van West-Nieuw-Guinea, dat daarmee her doopt is tot West-Papoea. Van Neder landse zijde wordt er de nadruk opge legd, dat de vlag louter en alleen een territoriale en geen nationale vlag is. DEN HAAG, 2 dec. Op uitnodiging van de delegatie van de Nieuw-Guinea Raad, die een bezoek brengt aan Neder land, woonde het merendeel van de in Nederland verblijvende Papoea's gister avond een bijeenkomst in Den Haag bij, waarop het feit werd gevierd, dat gister morgen in Hollandia de landsvlag van West-Papoea voor de eerste maal werd gehesen. (Van een medewerker) a drie conferenties zijn op 17 no vember de regering en de verte genwoordigers van werkgevers en werknemers, van de boeren en de middenstanders, het samen eens gewor- den over het in 1962 te voeren loonbe- leid. We kunnen ons voorstellen, dat dit voor beide partijen een zekere reden tot voldoening is, niet alleen om het feit van de overeenstemming op zich maar misschien nog wel meer, omdat op zo betrekkelijk korte termijn die overeenstemming werd bereikt. We her inneren ons een ander loonoverleg tus sen Stichting en regering, dat duurde van juni 1955 tot 19 maart 1956. En de regeringsbeslissing, die toen uit de bus kwam, was bepaald niet de beste, die we na de oorlog gekend hebben. Nu was de zaak in precies drie weken rond, d.w.z. deze indruk maakte het op het publiek. Op 27 oktober was de be spreking op Kasteel Oud-Wassenaar, op 10 november de tweede en op 18 novem ber drukte men elkaar 's-nachts de hand: we gaan het samen zó proberen. Laten we nu maar rustig vaststellen, dat deze methode van werken en het be reiken van resultaten op betrekkelijk korte termijn slechts mogelijk is, in dien v^n twee zij-den met inzicht en ken nis van zaken, maar ook met grote zin voor verantwoordelijkheid kan worden gewerkt. De mensen, die aan de con ferenties deelnemen, moeten een visie hebben en over hun eigen kleine of grote groep kunnen heen kijken. Zij moeten letten op de uiteindelijke doelstellingen van het beraad. Het gaat immers niet om de vraag, of in een of andere sector, een cent per uur meer of minder zal worden verdiend, pitgangspunt van werkgeverszijde is niet: hoe kunnen we aan de arbeiders zo weinig mogelijk uitbetalen of van werknemerszijde: hoe kunnen we er zoveel mogelijk uithalen. Uitgangspunt is: hoe bereiken we in Nederland een situatie met een volledige werkgelegenheid, een goed verdelings systeem van de opbrengsten van de ar beid en rust en orde in het sociale leven. atuurlijk zal alles niet zo glad verlopen als dit snelle akkoord zou kunnen doen veronderstellen. Hier zjjn de centrales aan het woord geweest. Maar of elke afzonder lijke vakbond nu precies de gedachten van zijn centrale zal kunnen volgen, blijft een vraag, die pas in de praktijk kan worden beantwoord. Actuele con flictsituaties tonen maar al te vaak aan, dat aan interne coördinatie, d.w.z. het streven om het werk van afzonderlijke vakbonden in overeenstemming te doen zijn met centrale opvattingen, nog wel eens iets ontbreekt. Geldt dit voor de vakbonden van werknemers, hetzelfde moet gezegd worden van afzonderlijke werkgevers of werkgevers-vakorganisa ties. Desondanks hebben we goed vertrou wen, dat 1962 op het gebied van de loonontwikkeling niet het onrustigste jaar zal zijn. Als tenminste... Als tenminste het voorbeeld van ra dio- en televisiepersoneel niet te véél navolging vindt. Wat we van de week hebben meegemaakt, is toch eigenlijk te dol om los te lopen. Het kan voor de Kamer een leuk perspectief bieden, indien voortaan alle loonconflicten van groepen werknemers met een omvang als die van het radio- en t.v.-personeel in de Kamer moeten worden uitgevoch ten. Van wetgevende arbeid zal dan niet veel terecht komen. Van katholieke zijde is geprobeerd met medewerking van liberale en protes tants-christelijke groeperingen, het de bat in het spoor te krijgen waar het hoort: de hoofdlijnen van het regerings- (Advertentie) volmuakt compositie, een oiees- rkwikk Er list een interessant boekje Mijmeringen bij een goed glas" voor U klaar. Vraag het bij Uw slijter/wijnhandelaar of bij de importeur voor de handelN.V. Bredasche Wijnhandel, Breda. beleid ten opzichte van de loonvorming. Kamer en volksvertegenwoordiging kun nen niets anders doen dan het kader scheppen, waarbinnen de afzonderlijke partijen zelf een gezond, voor hun groep passend loonbeleid kunnen voeren. Van socialistische zijde werd daar tegenover opgemerkt, dat de katholieke woord voerder daarmee een accent-verschui ving deed. De regering zou fout geweest zijn in zijn beslissing ten aanzien van de één- of tweemaal 3 pet. Dat was de hoofdzaak van het debat en in deze dis cussie was de hoofdzaak dus bijzaak. Wie het snappen wil, ga zijn gang. ast staat immers, dat juist de 3 pet-kwestie onverbrekelijk vast zit aan de hoofdlijn. Daar waar niet van een onderneming in de gewone zin van het woord sprake is, met uitzondering van coöperaties enz., waarvan het duidelijk is dat er toch wel enige vorm van bedrijfswinst wordt gemaakt, mag en kan geen winstuitke ring worden verleend. Om nu geen ach terstand te bevorderen, moeten dus eigen loonrichtlijnen voor radio- en te levisiepersoneel, voor ziekenhuismede werkers, voor maatschappelijke wer kers in de meest brede zin van dat woord, worden verschaft. Dat is rege- ringstaak, dat is de taak ook van de centrale organisaties, die verantwoorde lijkheid dragen vooi de algemene ge dragslijnen bij de loonvorming. Waar om daarna de kopstukken van het radio- en t.v.-personeel zjjn gaan staken, is ons volkomen een raadsel. Men wist, dat binnen het kader van de 3 pet niets meer te bereiken viel. Men wist, dat de minister bereid was, op zeer korte termijn de eigen loonsituatie bij deze groep te doen bezien door ter zake kundigen; welnu, dan had de zaak daarmee verder af moeten zijn. Wat nu gebeurd is, is misbruik maken van een machtspositie waarin men verkeert. Dit verwijt treft evenwel niet alleen de uitvoerende kopstukken, maar ook de „werkgevers", oftewel de besturen van de omroepverenigingen. Een wilde staking honoreren met schorsing, is in feite een moreel steunen van die sta king. Wat zij wel hadden moeten doen is hun zaak. Maar deze mensen, die zo opgeven van hun verantwoorde lijkheid, hebben een slecht voorbeeld gegeven aan duizenden werknemers, die heel wat meer reden tot actie zou den hebben. Dit is geen ontkenning van de bijzon dere positie van het radio- en t.v.-per soneel; het is geen ontkenning van hun goed recht op een goede salariëring; het is de constatering, dat zij ten aan zien van hun verantwoordelijkheid ken nelijk andere normen aanleggen, wan neer het over een eigen groepering gaat dan wanneer over het landelijk beeld moet worden gesproken. En dat is jam mer. (Met groot genoegen maken we mèl- ding van een aantal spontane giften voor de bejaarde pastoor zonder A.O.W., over wiens lot we een vorige maand schreven. We ontvingen: Fam. N. te H 2.50, 1,-, 0,25; J. v. Z. 2,50; G. v. Sch. f 5,-; Fam. v. D. f 2,50; G. v. D. 10,-; Van „een jonge A.O.W.-er" 2,50; N.N. 5,-; N.N. te H. ƒ5,-; N.N. te H. 5,-; M. K. 5,-; Ch. H. 10,-; M. Kr. 5,-; M. G. 10,-; C. v. E. 2,50; H. v. S. C. 4,-; G. Br. 2,50.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1961 | | pagina 5