Frans standpunt wijkt af van voorstel over kartelbeleid AUTOCOUREUR IN DE DOP Gesprek tussen katholieken en protestanten over mammoetwet Handelsbalans in 3e kwartaal eerder beter dan ongunstiger HET GOUDEN MASKER Triomf van salonmuziek Het complete piano-oeuvre van Emmanuel Chabrier PEUGEOT WONDER WIELEN BODEMONDERZOEK NAA*J VERDWENEN KLOOSTER' li Ministerraad van de Euromarkt Vrijheid van aanmeldingsplicht Rijk moet kapotte ruiten vergoeden De EEG-landen communistisch* Pier Vallauri k#Jt niet verliezen Mgr. P. Willekens S.J. wordt tachtig jaar Sleepboot en reddingboot escorteren kustvaarder VEurope des Patries blijft favoriet Otto Bach over Berlijn en Europa Suggestie van r.k. Centraal Bureau: Protestbeweging biedt manifest aan Houding Ned. regering inzake Algerije en Angola aangevallen In Sao Paolo, Brazilië Leiding en hulp voor Holambra I en II Onderscheiding Benoeming LEIDERS IN V.S. ONDERGEDOKEN BIJ GEERTRUIDENBERG MAANDAG 4 DECEMBER 1961' /AGINA Hoge vliegsnelheid Met 20 graden slagzij in IJmuiden binnen 10.230/ 8.980, 7.78°' f 9.080, 1 Sedan 404 2 Sedan 403 3 Sedan 403 Sept 4 Stationcar 403U f 10.23 Or 8.980'' 7.780-' 9.O80-' mr VLAANDEREN BRUSSEL, 4 dec. De ministerraad van de EEG heeft in Brussel de voor stellen van de Europese commissie voor het kartelbeleid in de gemeenschap be sproken. Hoewel een toenadering van de standpunten van Frankrijk ener zijds en de overige vijf EEG-landen an derzijds werd bereikt, leidde de bespre king niet tot een definitieve oplossing van de moeilijkheden. De ministerraad zal de discussie op 18 december voort zetten. De zes ministers bespraken zaterdag ln het bijzonder de voorstellen van de Europese commissie voor het beleid je gens de kartels, die na de totstandko ming van de verordening tot stand zul len komen. Deze voorstellen, gewijzigd na de adviezen die het Europese parle ment heeft uitgebracht, laten uitzonde ringen toe voor de aanmeldingsplicht voor kartels in de gemeenschap. Welke kartels onder die uitzondering zullen vallen, zal nog nader door de deskundi gen van de zes landen worden uitge- i werkt. Het door de Europese commissie ge volgde systeem is, dat in beginsel elk kartel aan de aanmeldingsplicht is on derworpen met de mogelijkheid van uitzondering. Dit zou in het bijzonder ook moeten gelden voor kartels, die uit sluitend een nationale betekenis hebben. Deze zullen zich overigens vrijwillig kunnen aanmelden om moeilijkheden in de toekomst te vermijden. Het beginsel van dit systeem wordt door vijf lid-staten gedeeld. Het Fran se standpunt echter, dat de kartels in beginsel vrij moeten zijn van aanmel dingsplicht, doch alleen bepaalde sec toren daartoe moeten worden ver plicht. De discussie had voor een groot deel betrekking op de wijze, waarop de sec toren zouden moeten worden aangeduid, waarvan de kartels de plicht tot aan melding hebben. Een belangrijk punt is daarbij, dat men discriminatie tussen bedrijfstakken wenst te voorkomen. Van Nederlandse zijde werd daarbij voorgesteld de sectoren niet volgens bedrijfstakken vast te stellen, maar (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 2 dec. De commissie voor de verzoekschriften uit de Twee de Kamer is van mening dat het Rijk de schade moet vergoeden, die wordt veroorzaakt door militaire vliegtuigen die de geluidsbarrière doorbreken. Dp commissie zegt dit naar aanleiding van een verzoek tot vergoeding van de scha de van gebroken winkelruiten te 's Gra- vesande (Z.H.) Staatssecretaris Calmeyer heeft op een verzoek van de commissie om in lichtingen geantwoord dat het bewuste vliegtuig zich op het bewuste moment boven zee bevond. Ook meent hij dat de, .^dorpelingen" (aldus de ietwat ou derwetse woordkeus van de staatsse cretaris) van 's Gravesande onmogelijk hebben kunnen constateren dat het vlieg tuig zich boven land zou hebben bevon den, zelfs als dit juist zou zijn geweest. Meer in het algemeen bestrijdt de staatssecretaris dat de Staat aanspra kelijk zou zijn voor dergelijke schade gevallen. Het piet zeer hoge snelheid boven land vliegen van militaire vlieg tuigen is niet „onrechtmatig", al wordt het zoveel mogelijk voorkomen. Even min kan sprake zijn van een „gebrek aan zorgvuldigheid" omdat niet te voor zien is waar en waaraan schade zou kunnen worden toegebracht. De commissie is van mening, dat de kwestie van de aansprakelijkheid niet door de Kamer maar door de rechter moet worden uitgezocht. Ter voorko ming van gespannen verhoudingen tus sen burgerbevolking en luchtmacht is het echter in ieder geval gewenst dat ook legaal veroorzaakte schade wordt vergoed. Bovendien is volgens de com missie vergoeding niet bijzonder be zwaarlijk aangezien „volgens een mede deling van generaal Calmeijer zelf", on danks het veelvuldig doorbreken van de geluidsbarrière in verreweg de meeste gevallen geen schade wordt veroor zaakt". NIJMEGEN, 1 dec. 8 december wordt mgr. P. J. Willekens S.J., oud- apostolisch vicaris van Djakarta, tach tig jaar. Mgr Willekens werd geboren in Reusel op 6 december 1881. Zij klassie ke opleiding genoot hij op het St. Jo- sephcollege van de Belgische Jezuieten ln Turnhout en op het klein-seminarie van het bisdom Den Bosch te St. Mi chielsgestel. In 1900 trad hij in het no viciaat van de paters Jezuieten te Ma- riëndaal in Grave. Daarna volgde hij filosofische en theologische studies, resp. in Oudenbosch en Maastricht. 24 Au- fustus 1915 werd hij priester gewijd, n 1916 zou hij naar Beiroet vertrekken, waar hij benoemd was tot hoogleraar aan de universiteit aldaar, nadat de Franse Jezuieetn verdreven waren. Hij kon echter geen visum verkrijgen en toen novicenmeester. In 1925 werd hij rector aan het Theologicum in Maas tricht. Vanaf 1927 tot 1934 was hij werk zaam als visitator van de Jezuieten- missie in Java en in Indië, 23 juli 1934 werd toen novicenmeester. In 1925 werd caris van Djakarta en titulair bisschop van Zorava. Mgr. Willekens heeft zeer grote verdiensten voor de opleiding van de ineemse clerus. IJMUIDEN, 4 dec. Zaterdagmor gen 11.30 uur meldde de 474 ton meten de r-ilse kustvaarder Sola, een uit 1958 daterend schip, dat het zware slagzij over stuurboord maakte in een positie 52.20 graden noorderbreedte en 4.10 graden oosterlengte op 18 mijl west zuidwest van IJmuiden. De lading Ijzer, waarmee de Sola uit Stettin was ver trokken, was gaan schuiven en het schip maakte water. De sleepboot bim- son en de reddingboot Neeltje Jacoba voeren onmiddellijk ter assistentie uit. Tussen de buien door slaagde de be manning er in het schip met behulp van de pompen weer wat rechter te krijgen. Onder escorte van sleepboot en reddingboot werd de reis naar IJmui den gemaakt waar de Sola omstreeks half vijf met nog een twintig graden slagzij binnenliep. De kustvaarder wérd aan de Kanaaldijk afgemeerd, om daar de lading opnieuw te stouwen, alvo rens de reis voort te zetten. naar de aard en de plicht op te leggen aan alle internationale kartels, dus die, welke hun activiteiten buiten de natio nale grenzen bedrijven. Als een mogelijk compromis is on dermeer een voorstel ter tafel gebracht om een lijst te doen opstellen door de deskundigen van ondernemingen, die niet de meldingsplicht zouden hebben. Hoewel het zaterdag mogelijk was de Franse delegatie te overstemmen er is een gekwalificeerde meerderheid en geen eenstemmigheid vereist heb ben de ministers er de voorkeur aan ge geven op 18 december alsnog unanimi teit over een compromis-voorstel te be reiken. PARIJS, 30 nov. (Rtr) Op 10 decem ber zullen de ministers van buitenland se zaken van de zes landen van de EEG waarschijnlijk, bijeenkomen om een her zien plan voor politieke samenwerking tussen de „Zes" te bestuderen. De da- turn is nog niet definitief, omdat Mest- Duitsland en Italië nog moeten beslis sen. Zoals bekend, had de commissie Fonchet een plan geformuleerd voor politieke samenwerking gebaseerd op de gedachte van een Europese confede ratie en op wat generaal De O'aulle het „Europa der vaderlanden" heeft ge noemd. Het plan is verleden week zaterdag tussen generaal De Gaulle en premier Macmillan tijdens het bezoek van de ge neraal aan Engeland besproken. De Ne derlandse en Belgische regeringen heb ben ondertussen kritiek geoefend op het plan, dat door deze regeringen niet vol doende supra-nationaal geacht wordt. De commissie-Fouchet heeft intussen een nieuwe ontwerpovereenkomst voor bereid om aan de bezwaren van België en Nederland tegemoet te komen. Duits land en Italië hadden hierom verzocht. Gisteren is in Parijs vernomen, dat met de Belgische en Nederlandse bezwaren rekening gehouden wordt, maar dat in het nieuwe ontwerp wordt vastgehouden aan de opvatting van een politieke Eu ropese Unie gebaseerd op samenwer king en coördinatie van de politiek tus sen de Europese regeringen, zonder dat wordt geprobeerd een Europese federa tie met een soort supra-nationaal be stuur aan het hoofd op te richten. Het nieuwe ontwerp bevat, volgens Franse kringen, niets dat het minder aanvaardbaar voor de Engelsen zou maken dan het eerste ontwerp. Het was reeds gereed voordat generaal De Gaul le naar Engeland reisde. De wijzigin gen schijnen erop gericht te zijn de klei ne landen in de EEG. te verzekeren, dat het plan voor politieke samenwer king geen afbreuk zal doen aan de func ties van de bestaande economische ge meenschappen. DEN HAAG, 2 dec. „Wij willen geen vrije stad worden „wij willen een vrije stad blijven". Aldus de heer Otto Bach, voorzitter van het Huis Van Af gevaardigden van West-Berlijn en vice- voorzitter van de „Europa-Union Deutschland", die gisteravond in Pul- chri Studio op uitnodiging van de Euro pese Beweging in Nederland sprak over Berlijn, Europa en de wereld. De Ber- Hjnse kwestie is, aldus de spreker, geen Duits vraagstuk maar een Europees, omdat West-Berlijn een symbool is van onze Westerse vrijheid. De heer Bach waarschuwde met klem tegen iedere vorm van „apease- ment", die neer zou komen op het prijs geven van de Westerse rechten, stelde vast, dat de Berlijnse crisis door Khroesjtsjev kunstmatig in het leven is geroepen en dat de Sovjet-voorstellen van een „vrije stad" slechts neerkomen op pogingen Berlijn in de rode invloed sfeer te trekken. Volgens de Westber- lflnse kamervoorzitter verschilt de si tuatie van thans in niets van die in 1938, toen toegeven ter wille van de lieve vrede fataal bleek. Overigens gaf de heer Bach wel de verschillen toe tussen Hitier en Khroesjtsjev, zoals dat eerstgenoemde ten koste van alles oorlog wilde en de laatste al leen maar dreigt en heel goed weet dat een oorlog voor zijn land geen goed kan brengen. Wat de suggestie betreft de zetel van de Verenigde Naties over te brengen naar Berlijn was de heer Bach vrij kort: hü vond de V.N. een te goede in stelling om als inzet te fungeren in het koude-oorlogsspel van het Kremlin. Met de blik van een overwinnaar neemt de twaalfjarige Jean-Claude het boeket bloemen in ontvangst dat behoort bij de eerste vrijs, die hij tijdens de finale voor jeugdige coureurs in Parijs heeft behaald. (Van onze onderwijsredacteur) DEN HAAG, 2 dec. Het jongste nummer van het maandblad „Het Schoolbestuur" bevat een pittige reac tie van de adjunct-directeur van het r.k. Centraal Bureau voor Onderwijs en Opvoeding, mr. C. E. Schelfhout, op enige uitspraken van de Contact Com missie Christelijk Onderwijs en het Con vent van het Christelijk Onderwijs. Mr. Schelfhout vraagt zich af of in het ver zet van protestants-christelijke zijde te gen het wetsontwerp tot regeling van het voortgezet onderwijs de emotie niet een al te groot deel heeft. De genoemde contactcommissie heeft medio oktober teleurstelling geuit over sommige uitlatingen in de kring van het christelijk onderwijs zelf; deze uit latingen gingen voorbij aan de princi pieel onaanvaardbare structuur van de mammoetwet en zouden voortkomen uit „de in wezen defaitistische houding, dat deze wet niet te ontgaan is". Ern- DEN HAAG, 2 dec. Drie afgevaar digden van een protestbeweging van de samenwerkende comite's Zuid-Afrika, Angola en de actie Informatie Algerije hebben gisteren een verzoekschrift met 6830 handtekeningen aan de minister president aangeboden. In dit manifest wordt geprotesteerd tegen de houding, die de Nederlandse regering zou aannemen ten aanzien van de gruweldaden die in Algerije en Ango la bedreven zouden worden. In het schrijven wordt gevraagd de totstand koming van een onafhankelijk Algerije te bevorderen en de Portugese terreur in Angola duidelijk te veroordelen. DEN HAAG, 1 dec. Het tekort op de handelsbalans over het derde, kwar taal ad 517 min steekt bescheiden af bij het tekort van 892 miljoen, dat het voorgaande kwartaal te zien gaf. Zo zegt het Centraal Orgaan voor de Eco nomische Betrekkingen met het Buiten land in het derde kwartaalsoverzicht. Toch is dit tekort nog 80 miljoen gro ter dan een jaar geleden. Het totale tekort op de handelsbalans is daarmede voor de eerste negen maanden van dit jaar gekomen op 2.218 miljoen (over dezelfde periode van 1960 1.492 min) ligt dientengevolge thans reeds 208 miljoen boven het tekort dat het gehele jaar 1960 opleverde. Belangrijker dan de juiste grootte van het in 1961 te verwachten tekort op de handelsbalans is naar de mening van het Centraal Orgaan de richting, waar in de ontwikkeling van die balans zich in de komende maanden zal voortzetten. Voorlopig kan, gezien de huidige gege vens, nog slechts worden vastgesteld ,jat ook wanneer men het gunstige effect van de seizoensinvloed elimineert in het derde kwartaal eerder van enige verbetering van van een ongun stiger worden van de handelsbalans sprakq was. Het blijft echter uiterst moeilijk zo niet onmogelijk om aan de hand van de tot dusver beschikbare gegevens zich een oordeel te vormen over de richting, waarin de handelsbalans zich nu verder zal ontwikkelen. Voorzichtigheid bluft in ieder geval geboden wil men een ver betering van de handelsbalans bereiken, die uitgaat boven de louter seizoenma- tige verbetering, welke ook in de eerst volgende maanden nog wel te verwach- t- is Het is waarschijnlijk, dat de revalua tie, die de prijzen voor een aantal in- voerprodukten (in guldens berekend) in het derde kwartaal deed dalen, met daarnaast enige autonome dalingen van de prijzen van een aantal grondstoffen op de wereldmakten, een vertragende werking op de toeneming van de invoer heeft uitgeoefend. Het stijgingspercentage was n.l. in het derde kwartaal 5 pet. (tot 4.426 min) in het tweede kwartaal 8,5 pet en in het eerste kwartaal 15 pet. Houdt men rekening met het feit dat de in voerprijzen, vergeleken bij een jaar ge leden, een daling te zien hebben gege ven van 3 a 3'/: pet, dan valt uit een en ander af te leiden dat het invoer-volume in het verslagkwartaal 8 a 9 pet groter was dan in het derde kwartaal van 1960. Ook in het volume trad dus een ver langzaming in groeitempo op en wel van 15 pet in het eerste, via 12 pet in het tweede naar circa 8,5 pet in het derde kwartaal. Houdt men rekening met het feit dat de uitvoerprijzen 2 pet lager waren dan in het derde kwartaal van 1960 dan valt uit een en ander af te leiden dat ook het uitvoervolume is toegenomen en dat dit volume accres in het verslag kwartaal vergeleken bij de overeenkom stige periode van 1960 5 a 6 pet. (tot 3.909 min. bedroeg. Voor het exporterend bedrijfsleven en daardoor voor de gehele Nederlandse volkshuishouding is het van het grootste belang dat Nederland mee kan in de in ternationale concurrentie. Dit geldt uiteraard voor prijs en kwaliteit der produkten maar daarnaast met betrek king tot belangrijke categorieën goede ren en diensten eveneens voor de mate. waarin en de wijze waarop tegemoet gekomen kan worden aan de behoeften die vele buitenlandse afnemers blijken te hebben op het stuk der betalingscon dities. De commisie uit het Centraal Orgaan, welke dit laatste onderwerp bestudeerd, met name liet vraagstuk van de export- kredietverlening en de exportkredietver zekering (Commissie Kredietverlening Buitenland), bracht in september van haar bevindingen verslag uit aan het bestuur van het Centraal Orgaan, se dertdien is overleg gaande tussen be stuur en commissie over de definitieve vaststelling van de tekst van een nota, welke het Centraal Orgaan over deze materie eerlang tot de autoriteiten denkt te richten. stig werd tevens gewaarschuwd tegen het experimenteren met suggesties uit de mammoetwet omdat het verzet hier mee ondergraven zou worden. Enige dagen later sprak het Convent van het Christelijk Onderwijs uit, dat het zijn principiële bezwaren tegen het wetsont werp van minister Cals onverkort hand haafde; het ontwerp zou onaanvaard baar zijn om de aantasting van de ver worven vrijheid van het onderwijs. Be treurd werd, dat sommigen het verzet zouden willen opgeven op grond van een prognose van de huns inziens waar schijnlijke uitslag van de stemming in de Tweede Kamer. Een en ander kon men zien als een reactie onder meer op een enkele dagen tevoren door dr. H. J. Langman, voor zitter van de Bond van christelijke ulo scholen, gegeven advies. Dr. Langman zei, dat men er rekening mee moest houden, dat het ontwerp het „halen" zou; de kritiek zou zo gericht moeten worden, dat aan de bezwaren van pro testants-christelijke zijde zoveel moge lijk tegemoet 'gekomen wordt. De voor zitter van de Bond van christelijke ulo scholen merkte voorts op, dat men wel eens te zeer zijn kanonnades richt op wat men in de mammoetwet verkeerd acht, met voorbijzien van het goede. In deze zin had dr. Langman ook be zwaar tegen de indertijd gehouden gro te betoging in het Concertgebouw, uit gaande van het convent. „Dat was wel eens teveel van het goede in plaats van rustige, kritische bezinning", aldus spr. Nu de contactcommissie en het con vent zich wederom schrap hebben ge zet komt het r.k. Centraal Bureau met enige kanttekeningen. Mr. Schelfhout merkt op, dat inderdaad niemand, die overtuigd is, dat enig wetsontwerp de onderwijsvrijheid schade zou toebrengen zich daarbij weerloos mag houden als tegenover een onafwendbare ramp. Hierop volgt echter de vraag of in de bewogen oproep tot blijvend verzet niet te sterk de emotie meespreekt. Reeds de enkele aankondiging (in 1955), dat minister Cals het voornemen had om te proberen het voortgezet on derwijs in één wet te regelen werd van protestants-christelijke zijde argwa nend aanhoord. Ook later, toen er van structuur en inhoud van de wet nog niets bekend was, zijn er van dezelfde zijde zeer krasse uitspraken gedaan. Er heeft dus al voortijdig een merkwaar dige opwinding bestaan rond de mam moetwet. De verdere ontwikkeling was, dat de politici de fundamenteelste van hun bedenkingen moesten laten vallen tegen de ministeriële argumenten. Toen voelde men zich echter in de kringen van het christelijk onderwijs verraden door de politici. „Voorheen wist het christelijk onderwijs, dat het met be trekking tot zijn grondwettige belangen op zijn voormannen kon bouwen. Thans blijkt, dat die tijd voorbij is", zo schreef een christelijk onderwijsblad. Wij voelen ons bij dit krasse verwijt betrokken, aldus de adjunct-directeur van het r. k. Centraal Bureau. „Aan de vrijheid van onderwijs, die wq ge zamenlijk hebben verworven, die de oudste band is tussen protestanten en katholieken en die onze gemeenschappe lijke roeping conditioneert, is onze kring evenzeer gehecht". Ook in katho lieke kring heeft men in enige opzich ten wel met de mammoetwet te stel len, maar de legislatieve onderneming als zodanig is aanvaardbaar en zelfs bepaald een vooruitgang te achten. Het katholieke onderwijsbureau heeft een uitvoerige beoordeling van de mam- moetwet gepubliceerd, waarop men van protestants-christelijke zijde echter met is ingegaan. Mr. Schelfhout stelt nu de vraag of men niet een beoordeling van deze argumentatie tegemoet zou mo gen zien. „Is de tijd nog niet rpp voor een gesprek tussen katholieken en pro testanten? Of is hjj al voorbij?", zo be sluit het artikel in „Het Schoolbestuur (Advertentie) Het is een zeldzame gebeurtenis grammofoonopnamen tegen te komen uit het kleine oeuvre van Emmanuel Chabrier. Het is dan ook een feest als men een opname ontmoet van zijn complete piano-oeuvre. Vox heeft dit werk ondernomen op drie platen (VBX 400), die in cassette zijn verpakt en voorzien van een voortref felijk geschreven en zaakrijke inleiding en toelichting op elk der stukken af zonderlijk door Robert Cushman. De Cretensische pianiste Rena Kynakou heeft haar geestrijke pianistische talen ten aan de vertolking van de stukken gewyd, aangevuld met die van Walter Klien voor de stukken voor twee pia no's en „a quatre mains". Men heeft hier nu bij elkaar wat de Quintessence van Chabriers oeuvre vormt. Buiten die pianostukken heeft hij nog twee onbestreden meesterwerken gemaakt: de „Ode a la musique" voor gemengd koor, sopraan en orkest en de Rapsodie „Espana", welke laatste een zekere bekendheid heeft gekregen als uitsmijter op concerten. Hij heeft het een en ander gedaan op het gebied van de opera en de operette, maar daar lag zijn voornaamste bezigheid niet. Hij was een pianocomponist van een zo grote oorspronkelijkheid dat hjj eigen lijk geen voorbeeld en geen afkomst aanwijst, al heeft hjj enkele secundai re stijlkenmerken met iets oudere tijd genoten gemeen. Cesar Franck verbond hem rechtstreeks met het tijdperk van Couperin en Rameau, doch daar kan slechts een soortelijke verwantschap mee uitgedrukt zijn; die tijden liggen al te ver uiteen en Chabrier was verre van een anachronistische reactionair. Le vend in de tweede helft van de negen tiende eeuw te Parijs in de vrienden kring van alle grote kunstenaars van die tijd, ijverig verzamelaar van de schilderkunst van zijn dagen en een ver knocht persoonlijk vriend van Manet, heeft hij in de muziek een ontwikkeling ingeluid, parallel met die van de vroege impressionisten. De vraag blijft alleen: waar haalde hij zijn uiterst persoonlijke manier vandaan? Instrumentale muziek had in het Frankrijk van zijn jeugd nog geen noemenswaardige betekenis, want muziek was voor dat Frankrijk alleen de opera. Of men nu een naam noemt als Auber of als Meyerbeer, het waren componisten van geheel andere aard dan deze enige zoon van een middel matig welgesteld burgerlijk echtpaar uit een klein dorpje in Auvergne. Offenbach heeft Chabrier nog in zijn glorie meegemaakt en met hem de glans van het Second Empire, de ele gante salons, de spirituele „monde" van die tijd. Offenbach en de salons zijn wel twee ervaringen, die hun sporen in Chabrier nagelaten hebben. De cocas- serieën van de eerste moeten hem de smaak gegeven hebben voor muziek, die haar eigen vertedering weglacht. De salonmuziek kan hem het gevoel gege ven hebben voor de kleine, elegante vorm. Men moet niet vergeten, dat Chabrier pas op latere leeftijd de mu ziek vakmatig heeft geleerd en dat hij begonnen is als een jongen, die naar de gewoonte in zijn stand heel gewone pianolessen kreeg van heel gewone leermeesters. Een begaafde jongen,die technisch volstrekt niet goed piano speelde, maar wel op een manier die ongemeen muzikaal talent verried. Nie mand dacht erover hem systematisch als musicus te scholen. In Parijs, waar heen zijn ouders verhuisden, om de enige zoon een goede opvoeding te kun nen geven, kreeg hij de normale alge mene opleiding van zijn dagen. Hij werd ambtenaar op het ministerie van Bin nenlandse Zaken. Het grootste deel van zijn leven is hij in de maatschappelijke DEN HAAG, 2 dec. De Brabantse boer L. van Melis heeft de leiding ge kregen over de eerste ruwe ontginnin gen op de Fazeinda Holambra II, gele gen op ruim 300 kilometer afstand van de eerste kolonie van Nederlandse ka tholieke boeren in de Braziliaanse staat Sao Paulo. De tweede Fazeinda heeft voorts een Nederlandse pater Assump- tionist, namelijk pater Eusebius, als pastoor gekregen. Voorts is van de mili taire autoriteiten in Brazilië zendtijd ver worven, om het eigen radiostation in de aether te kunnen brengen. Dit laatste biedt het grote voordeel van een regel matig contact met Holambra I, waar de heer Hogenboom als algemeen lei der nauw samenwerkt met de eerste pioniers op het nieuwe terrein. DEN HAAG, 4 dec. De koningin heeft benoemd tot commandeur in de Huisorde van Oranje mr. H. J. van Houte, voorzitter van de pensioenraad en tot officier in de Huisorde van Oranje mr. dr. A. C. J. Mulder, gepens. jun- disch-adviseur bij Philips; drs. G. H. Ogterop. directeur van de pensioenstich ting van Philips; mr. A. D. Kuiper, se- cretaris pensioenraad en dr. J. C. du Pui, wiskundig-adviseur pensioenraad. NIJMEGEN, 4 dec. Aan de, r.k. universiteit is benoemd tot docent in de faculteit der geneeskunde dr. H. Pre- nen, alhier voor het geven van onder wijs in de inwendige geneeskunde. DAR ES SALAAM, 4 dec. Dr. Eleo- nora Schroeder uit Utrecht, die sinds 1950 verbonden was aan het ziekenhuis van Sumve in Tanganyika, heeft dezer dagen de verantwoordelijkheid op zich genomen voor de katholieke gezond heidszorg in dat land. Mej. D. A. E. No- rel, die als vrouwenartse en chirurge een twaalfjarige ervaring in Nederland heeft opgedaan en tien jaar in noord en west-Afrika gewerkt heeft, volgt dr. Schroeder op als directrice van het zie kenhuis van Sumve. zin een dilettant geweest. Pas het zien van een opvoering van Wagners „Tris tan und Isolde" te München, heeft hem de moed doen vatten beroepscomponist te worden en dat was slechts twaalf jaren voor zijn dood. Die ontmoeting met de Tristan heeft hem overigens juist geïnspireerd tot de vergissing van zijn leven. Het „Second Empire" was inmiddels voorbij, er was een andere tijd aangebroken, de goden van het muziektheater van zijn jeugd waren verbleekt en Wagners in vloed drong door. Chabrier meende, dat hij opera-componist moest worden. Maar dat was voor hem de oplossing niet. Zijn genre was de salonmuziek, die zijn compositorisch begrip had gevormd vanaf zijn jeugd, toen hij ze als kleine jongen speelde en wat later er in de salons van Parijs mee omging. Zo is Chabrier de onvergelijkelijke meester van het piano-salonstuk gewor den. Chopin heeft dat ook volbracht, maar er zijn aanzienlijke verschillen. Zijn bronnen zijn anders en de postuur van zijn muziek heeft het kader van het genre, waarin hij feitelijk werkte, ver broken. Chabrier is binnen het kader gebleven. Hij heeft ook wel stukken ge schreven van zulke, eenvoudige simpe le aard, dat ze, wat dat betreft, het gemiddelde van de salonmuziek van zijn tijd niet te buiten gingen. Hij heeft het ook met opzet gedaan als uiting van zijn niets ontziende humor: de „Souvenir a Munich", een quadrille-cyclus voor vier handen op thema's uit de Tristan. Maar ofschoon hij in feite nauwelijks een grotere pretentie heeft dan voor zijn uitgever goede modieuze gebruiks- muziek te schrijven, stukken voor de pianospelende dochters der burgerij, verheft hij zich meestal ver boven het genre. De pianospelende jongejuf frouwen zullen er trouwens niet veel aan gehad hebben. Zijn muziek is bijna altijd moeilijk, niet zelden bepaald las tig, zijn laatste werk de „Bourrée Fan- tasque" zelfs zeer virtuoos. Dit laatste stuk en nog enkele an dere hebben het nochtans tot een al gemene bekendheid gebracht. Menig een, die ze hoort, zal ze herkennen als zijnde jarenoud gemeengoed, waarvan de componist onbekend bleef. Een aan tal van de voornaamste van zijn piano stukken staat verenigd in de bundel „Pièces Pittoresques", echte genremu- ziek met titels als „Paysage", „Mélan- colie", „TourBillon", „Sous-Bois", die op zichzelf al het beeld van de tijd op roepen. Hij droeg elk van die stukken op aan een andere van zijn vrienden en vriendinnen. Hij was door zijn gees tigheid, het komieke van zijn grote, iet wat onbeholpen voorkomen en de malle manier waarop hij piano speelde, zeer getapt en zijn muziek droeg er alles toe bij om hem tot de grapjas van de sa menleving te maken. Hij schreef inderdaad om te behagen. Ook nu nog, terwijl men een tachtig jaar later in zijn stoel zit en naar deze platen luistert, zit men vaak te grinne- ken van plezier, maar het is niet de oppervlakkige vreugde om het gekke, die u overvalt, al kan dat ook wel eens, gelijk een stuk als de „Cortège Burles que", die zó voor een gooi- en smijt- film uit de eerste jaren van Hollywood geschreven zou kunnen zijn. In de tal rijke geïnspireerde ogenblikken ontstaat de vreugde die deze muziek schenkt boven de ontroering uit om de poëzie die 7,ij zo verholen bevat, en waartoe zij zich met een enkele bijna onopge merkte fraze als verstolen kan beken nen. Men hoort het voortdurend in de „Trois Valses romantiques" voor twee piano's die als meesterwerken van on gemene persoonlijkheid staan in de hele literatuur, in de reeds genoemde „Bour rée F'antasque", die zelfs tot het hailu- cinante stijgt en aan zo menig ander stuk, waarin hoge smaak en zuiverheid van gevoel de verrukkelijkste muziek te voorschijn brengen. Muziek ook die van beslissende invloed is geweest op de factuur van Ravel en Debussy of die in andere momenten als gelijk waardige de hand reikt aan Fauré en zelfs wel eens aan Schumann, zoals in de „Improvisation", waarin de lyriek het sterkst uitbreekt in de ingenieuze schrijfwijze. Wie eenmaal geprikt is door deze mu ziek, bemint haar voorgoed op alle uren van de dag. Men kan haar nu tot zijn duurzaam bezit maken in interpreta ties, voor welker muzikanteske gevoelig heid en spitse nervositeit men slechts de grootste bewondering kan koesteren. L. H. (Advenenw 403, 403 Sept en 403 Station' ook leverbaar met dieselmotor Importeurs: Gëbr. Nefkens U.trëcht '.Tel. (030) 16523 WASHINGTON, 1 dec. (UPI) leiding van de communistische P^Lielj' de Verenigde Staten is onderge® Tien dagen geleden had die krachtens de wet en op bevel der ,1) bank, geregistreerd moeten word® subversief. Er werd geen g<>v ,.L fljj geven aan dit bevel. Vannacht (ir" termijn af waarin de partijleider» lpl« dienden te laten inschrijven. Geen 0 leider heeft zich echter aangemd0'(W men het hoofdkwartier van de Lfr' in New York of de afdelingen yjfl opbelt en naar de leiders vraagt...ïjjf men te horen, dat zij niet besch1". rf- zijn. Buiten de stad wordt veel® antwoord, doch waar buiten de kan of wil men niet zeggen. Verwacht wordt, dat het je van justitie eerst zal optreden teg 0ei* Hartij zelf, alvorens ziclj .aan. de 0 jker taak te zetten de anionae functionarissen te vervolgen. TURIJN, 4 dec. (UPI) De ge Italiaan Pier-Giovanni VallaU' man die niet kan verliezen, hee» f nieuw 3.800.000 lire in de wacn j> sleept. Pier heeft in de afgeloPf f maanden ongeveer 20 miljoen b1,^' wonnen in de loterij en de voeth^tf®, In de wekelijkse loterij in Turpi)' a hij gisteren nog eens 3.800.000 lirft o', lauri, een chemicus, heeft verte' zijn sukses in de voetbaltoto het taat van twee jaar studie was- jll wat de V>terij betreft, schrijft n\v®e* prijzen aan puur geluk toe. „Deze p-K speelde ik in de loterij voor de, d» En weer won ik. Dit bewijst ik echt geluk heb. Niemand ka» aan twijfelen", aldus Pier. b (Van onze correspondent) OOSTERHOUT, 29 nov. De Rijksdienst voor het Oudheidkundig Bodemonderzoek heeft voor 1962 op de begroting gelden uitgetrokken voor het doen van bodemonderzoek bij Geer- truidenberg, Raamsdonksveer en Was- iik. Bij eerstgenoemde plaatsen heb- jen de onderzoekingen tot doel de resten te vinden .an verdwenen kar tuizerkloosters. In Wapik gaat het om de voorloper van de huidige kerk. De werkzaamheden aan de nieuwe Langstraatweg, maken het mogelijk een onderzoek in te stellen naar even tuele resten van de oude kerk die tij dens de St. Elisabeth vloed in 1421 is verdwenen. Deze kerk heeft noordelijk van de huidige gestaan. Het kartuizerklooster bij Raamsdonks veer (of als men wil: bij Geertruiden- berg) waarvan naar men aanneemt de fundamenten nog zijn terug te vinden werd gesticht in 1336 en is de oudste Nederlandse chartreuse van de Orde van St. Bruno. Daarom ontving dit huis toen de naam „Domus Holland:Het is in oude geschriften deze naam blijven dragen, ook nadat er in de lage landen meer kartuizerkloosters waren gesticht. Het werd gesticht dank zij de mildda dige medewerking van de schatrijke Willem van Duyvenvoorde, heer van Oosterhout. Het „Domus Hollandi" lag in de buurt van Sandoel ten noorden .gV' van de Donge. Er is in het Mr Staatsarchief te Brussel een gp U in vogelperspectief van dit kloo® fli kaart moet in 1569 zijn vervaard h lang voor de verwoesting want n g v ter ging onder bij de verover j Geertruidenberg in 1573 door a „eS\o°ig troepen. Het klooster werd tfleJ),®nen en van de materialen werd y,eK„, en van de materialen wem muren van Geertruidenberg hei gpiv de „Prinsenhof" gebouwd. jaarden heroverden de stad, d° in 1593, werd Geertruidenber door de „geuzen" oelegerd. werd op dezelfde plaats wa,?£uwd- jÜJ® O -afl' in 1593, werd Geertruidenber^ <jje door de „geuzen" oelegerd. t W..f, werd op dezelfde plaats waar, e ter stond een schans S®11 gaat nu onderzoeken of de t Jd0 muurresten afkomstig zijn va>) 'ter of van het militaire wer g{lK Overigens het het klooster aoajs et ie interessante sporen fï, voor .tcp grafsteen, gebruikt als stoep t kleine boeruerij, waarin |ta nVj<eti i9if dat onder die steen ..Ja'v int C. 3 int Mwlwyck Bartoets... on .sj-ff van !®r.' lYiWiwyuK J_>ai lucw... vzx. LVIII ende joffrou Barbara begraven hebben gelegen. u Het andere kartuizerkloo- r sP jnjg truidenberg heeft veel "£keipl< jLs®1' nagelaten en er is betrek ^-an e.O- van bekend. De heer J- U' terh°a V' veld, streekarchivaris te d bezl£elÜ houdt zich met dit kl°°!Lert na$d«n' heer Van Mosselveld beh^e gTtri ook het stadsarchief van berg. SORRVBESTE cpn af^poaaK KIJK, LUI. DAAR KOMT NOG EEN MOTOR BOOT. MISSCHIEN KUNNEN WE DIE LENEN WEL, HEB JE OOIT D'N DWARSKOP WIND JE NIET OP, PAUL...HIJ MAS JE NU EEN MAAL NIET

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1961 | | pagina 2