Washington steunt strijd van de V.N. in Katanga Beide partijen zeggen de toestand te beheersen Bondsdag wil geen twee Duitslanden Von Brentano wil betere betrekkingen met Polen WATER BEDREIGT TWEE WIJKEN IN COEVORDEN In Meppel is de situatie niet meer verontrustend Mevr. Golub ië berecht Beschuldigd van hoogverraad Bejaarde man overvallen HERDENKING OP FORMOSA Thans ook strijd in de lucht Tsjombe verlaat eindelijk Parijs Het weer Begirt januari Amerikaan in baan om aarde Geen bestraffing Geen gratie voor MINDSZENTY KRITIEK in de Opperste Sovjet Politie speurt naar twee daders DC-8 van KLM licht beschadigd Eensgezind over Westerse politiek DONDERDAG 7 DECEMBER 1961 85sfe JAARGANG No. 30998 ELISABETHSTAD/PARIJS, 7 3ee. (Rtr., U.P.I.) De strijd macht van de Verenigde Naties in Katanga zowel als die van de Katangaanse regering delen beide mede, dat ze „de situatie in de hand hebben". Wat hiervan juist K valt moeilijk na te gaan, omdat er weinig meer dan „officieel ge %t" nieuws beschikbaar is over strijd in de afgescheiden Con Solese provincie Katanga. Vast staat in ieder geval, dat sinds Sisteren de oorlog ook in de lucht ^ordt gevoerd, waarbij de geringe Katangaanse luchtmacht het int datief genomen zou hebben met bombardement van het onder "N.-controle staande vliegveld Van de hoofdstad Elisabethstad. ^Tante Bets" nu in Huis van Bewaring j"ède dames- en herenjasjes Bichte vorst in de nacht Moeders sPeciale aandacht In Elisabethstad werd deze foto genomen van enkele Katangaanse militairen, die thans strijd leveren met de troepenmacht van de Verenigde Naties. EEG biedt Afrikaans geassocieerden nauwere binding aan BONN, 7 december (U.P.I.) De Westduitse politieke leiders zijn het er gisteren over eens geworden dat eventuele onderhan delingen inzake de kwestie Berlijn niet mogen leiden tot een Wester se aanvaarding van het verdeelde Duitsland. Zij zijn van mening dat een permanente regeling van de Berlijnse problemen uitsluitend kan worden getroffen als onder deel van een overeenkomst tussen Oost en West voor de hereniging van beide Duitse staten, terwijl elke tijdelijke oplossing een stap in de richting van hereniging moet betekenen. ,Dras en plas'' (Van onze verslaggevers) ZWOLLE, 7 december Coe- vorden is nu de meest door het water bedreigde plaats in het noord-oosten van ons land. De dijkdoorbraak van de Overijsselse Vecht bij de buurtschap Haanrik nabij Gramsbergen, kan zeer ernstige gevolgen hebben. Het water stroomt over de landerijen en is blijven staan voor een slaper dijk in het waterschap „Klinken- viieg-Heege-De Mars". Vannacht verwachtte men echter dat deze dijk het niet al te lang meer zou houden. Het water siepelde er al door. Indien de dijk bezwijkt zal de woonwijk „Marshoven" in Coe- vorden onderlopen. Daarom heeft men gisternacht en vannacht hard doorgewerkt om de gehele wijk met een dijk van zandzakken te Deschermen. Klimatologische grens Stoffelijk overschot in sloot gevonden O Bij landing in Lissabon voor baby. kleafer. Vanuit Leopoldstad voeren de V.N. P grote schaal troepenversterkingen jn Katanga, waarvoor de volkeren- Aganisatie de beschikking heeft ge- ff.Pgen over eenentwintig transport- jl'egtuigen van de Verenigde Staten, gp by monde van de V.N.-gedele- Stevenson hebben verklaard '"ledig achter de actie van de V.N. e staan. President Tsjombe van Katanga is annacht tenslotte toch vanuit Parijs in e richting Katanga gevlogen in eer- c instantie naar Brazzaville, boofd- ■faa van de voormalige Franse Congo, *sJombe talmde nogal wat met zijn ertrek en toen hij eindelijk vertrok, •eek zijn vliegtuig een technische sto- ,ing te. hebben, waardoor het na een vr ""r weer terug was, maar tenslotte «e machine met Tsjombe aan toch weg, de reis naar Rio de Janeiro, df. een Morele Herbewapenaars in Katangaanse president ge- de fcerd hadden, is niets gekomen; •Braziliaanse regering liet trou- ^AMSTERDAM, 7 dec. De verzorg- Van Anneke Beekman, mej. E. v. 8ena° wel „Tante Bets" of „Mams" bij uam(h heeft zich gisteren inderdaad hier Parket van het gerechtshof al- str;.Scmeld voor het ondergaan van een Palp: Van zes maanden. Zij werd in het ttn s van justitie vastgehouden en na ïvonu van formaliteiten in de voor de «aar het huis van bewaring aan ^öistelveenseweg gebracht. Advertentiei qjARTEUORISSTR/ HAARLEM TEL. 13439 PIRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERbAM TEL. 223596 eersverwachting, tot vrijdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). "Pkf 7 dec. Aanvankelijk 4r wringen en op de meeste plaatsen k-c,|,k- Morgen weer toenemende be- ivesj ng met later op de dag in het Lpijjl;" en zuiden van het land mo- 5a«ht eni?e regen of sneeuw. Van- %r 1 vrijwel overal lichte vorst, ,en overdag dezelfde of iets Ia. a temperaturen, kiatjbvankelijk zwake wind, later tlljAe tot krachtige wind tussen ®n oost. Vrijdag: 16.29 Maan: 8.36-17..25. Weer: max. mm. temp temp neersl hagelbui sneeuwbui regenbui licht bew. licht bew. geh. bew. onbew. geh. bew. onbew. gisteren 7 (Advertentie) y °^2e feestcollectie positiekleding is teb voile waard. wens gisteravond weten, dat Tsjombe geen inreis-visum zou krijgen. In Parijs deed Tsjombe nog een felle aanval op de Verenigde Staten, die volgens hem terwille van het verkrij gen van „communistische sympa thieën" de V.N. helpen bij de actie tegen Katanga, waar volgens Tsjom be het Kremlin achter zit. Namens Tsjombe deed de Katangaanse re gering een dramatisch beroep op koningin Elizabeth II, Kennedy en Adenauer om tussenbeide te komen in het „bloedbad" in Katanga. Volgens Tsjombe zijn er gisteren al twaalf Katanganen gedood, twee bur gers en tien militairen. De Katangaan se radio, die in de loop van de avond om onbekende redenen uit de ether verdween, meldde, dat er vijftig man van de V.N. gesneuveld zijn. Gisteren bleek evenwel, dat dergelijke Katan gaanse berichten dikwijls notoir onjuist zijn. Tegen de V.N. pleit de klacht van* een vertegenwoordiger van het Rode Kruis bij het hoofdkwartier in Genève, dat V.N.-soldaten geschoten hebben op ambulances van het Rode Kruis, die vrouwen en kinderen uit Elisabethstad evacueerde. Uit Brussel komen berich ten van het semi-officiële persbureau Inbel, dat het initiatief bij de strijd aan Katangaanse zijde is en dat de Union Minière, de Belgische maatschappij, die zoveel als de hartader van het Katangaanse leven is, normaal kan functioneren. Gizenga, de „muitende minister" uit het kabinet van Adoela, premier van de centrale Congolese regering, zou van de gelegenheid gebruik maken om opnieuw een afscheiding van de Oost provincie te bewerkstelligen. Voor radio-Stanleystad, hoofdstad van die provincie, zou hij de ambassadeurs in de Congo opgeroepen hebben zich op nieuw bij hem te laten accrediteren. De Italiaanse regering heeft gister avond bjj communiqué meegedeeld, de V.N. gewaarschuwd te hebben de Italiaanse V.N.-militairen uit de Con go terug te zullen trekken, indien er geen maatregelen te hunner be scherming worden getroffen. De Ita liaanse regering herinnert ook aan de formele belofte van premier Adoe la dat de schuldigen aan de moord op de dertien Italianen in Kindoe gestraft zullen worden. „Italië heeft geen aanleiding eraan te twijfelen, of de Congolese regering haar woord zal nakomen, ook omdat dit een morele kwestie is, die vooral staat en volk van de Congo zelve aangaat", aldus het Italiaanse rcgerings-communiqué. Premier Adoela heeft echter zoals bekend nogal wat moeilijkheden met zijn coalitie gekregen over zijn beloofde bestraffing van de Congolese moorde naars. De morele druk uit Rome schijnt geen effect te sorteren, want de V.N.- commissie, die in Kindoe geweest is om daar de Congolese verdachten te onder vragen, heeft bij gebrek aan medewer king van de centrale regering niets kunnen uitrichten omdat Adoela niet wil meewerken. (Zie ook pagina 5) PARIJS, 7 dec. De zes landen van de Europese Economische Gemeenschap hebben in Parijs zestien pas onafhanke lijk geworden landen in Afrika nauwere politieke-, economische- en handelsbe trekkingen op basis van gelijkheid aan geboden. Het aanbod werd gedaan door de Westduitse vice-kanselier en minister van economische zaken prof. Ludwig Erhard, in zijn kwaliteit van voorzitter van de ministerraad van de E.E.G. Erhard sprak op de openingsdag van een tweedaagse conferentie van Euro- marktministers en vertegenwoordigers van zestien Afrikaanse staten die ermee zijn geassocieerd. Onder de zestien zijn Kongo-Leoooldstad, Somalië en veertien vroegere Franse kolonies. Deze mening trad naar voren uit de in de Bondsdag gevoerde debatten op de eerste dag van een tweedaagse be spreking van de politieke lijnen voor de Duitse Bondsrepubliek, die vorige week door Adenauers nieuwe regering waren aangegeven. De bondskanselier die pas hersteld was van een griep, waardoor hij twaalf dagen binnenshuis had moeten blijven, volgde de debatten praktisch de gehele dag, doch sprak de afgevaardigden niet toe. De Westberlijnse burgemeester Willy Brandt, die van plan is zijn zetel in de Bondsdag aan het eind Van de week over te dragen, opende het debat. Het was zjjn eerste toespraak in de Bonds dag als leider van de sociaal-democra tische partij. Brandt verklaarde dat rege ring en volksvertegenwoordiging voort durend op hereniging van beide Duitse staten moesten blijven aandringen. Hjj was van mening dat een regeling tus sen Oost en West van de kwestie Ber lijn tot de mogelijkheden behoort, doch stelde met nadruk dat aan de politieke banden van de geïsoleerde stad met de Bondsrepubliek niet mocht worden Deze A.N.P.-luchtfoto geeft een goed beeld van het troosteloze landschap, dat rond Gramsbergen in noord-oost-Overijssel is ontstaan na de dijkdoorbraak in de Overijsselse Vecht. waar het groen is verdwenen en heeft plaats gemaakt voor zwarte waterkop pen. Troosteloos steekt de prikkeldraad afrastering nog omhoog, die percelen land eens markeerde. Aan de andere zpde van Coevorden is de toestand ook precair. Het water liep gisteravond uit het Stieltjeskanaal bij sluis I reeds over de betonnen om loop, terwijl ongeveer honderd meter van de sluis het water eveneens zo hoog gestegen was dat de dijk geen belem mering meer vormde. Hier wordt de woonwijk „Binnenvree" met tweedui zend mensen bedreigd. Wethouder He mel zei gisteravond dat het gemeente- zakkendijk te voorzien. De kelders ston den gisteravond al vol grondwater en de riolering werkte niet meer. In Meppel is de situatie niet meer verontrustend. In de Hoogeveensevaart was het waterpeil bevredigend gedaald. De afstroming op het Meppelerdiep gaat niet snel, maar gelukkig wel gestaag. Men is niet bevreesd voor water uit de omgeving van Coevorden, omdat dit zowel op de Hoogeveensevaart als op de Drentse Hoofdvaart kan worden ge loosd. Dat Meppel er thans zo goed voor- jstaat dankt het mede aan het water schapsbestuur van Vollen-hove, dat toe stond gedurende twee dagen en een nacht geweldige hoeveelheden water uit het Meppelerdiep op de boezem van het waterschap te lozen. Om een her haling van de dreiging te voorkomen is volgens de burgemeester de enige op lossing de bouw van een nieuw gemaal in Zwartsluis. Drastische\ maatregelen zijn nodig, want de bevolking wordt op den duur ongerust. Bij de Lemelerberg was gisteren de strak afgebakende klimatologische grens in ons land. Vóór Hardenberg een vriendelijke zon tegen een strak blauwe lucht met praktisch geen wind; daarachter een grauwe lucht met felle windstoten en gestadige regenval. De commissaris der koningin in de provincie Drente en enige leden van gedeputeerde staten hebben een tocht langs het rampgebied gemaakt en zich overtuigd van de nood die hier heerst. Men heeft de mannen tegen het kol kende Vechtwater zien vechten, een bestuur paraat ist Grote hoeveelheden j strijd die, zoals bericht, de Vecht ten- zandzakken staan klaar om zonodig ook slotte heeft gewonnen. De prijs was: deze woongemeenschap van een zand-1 talrijke hectaren gras- en bouwland, Rond het middaguur was de water stand in de oost-Groningse binnenwate ren gisteren het hoogst. In Westerwolde was men paraat en de situatie langs het Stadskanaal was zelfs af en toe kritiek. Maar gelukkig begon daarna het water te zakken en calamiteiten deden zich niet voor. Geen overstromingen van be tekenis; wel waren er heel wat lande rijen „dras en plas", zoals ir. C. Win kler, hoofdingenieur bij de Provinciale Waterstaat in Groningen het uitdrukte. Ook was het noordelijk stuk gras land van het waterschap Ter Apeler- veen ondergelopen. Bij Musselkanaal moest een dijk versterkt worden met zandzakken. Des middags begon het water overal te zakken. Er kwam een vrij normaal lage waterstand en er kon flink wat overtollig water naar zee worden af gevoerd. Wanneer de weersgesteldheid blijft zoals ze thans is afnemende wind, nu en dan een bui dan zal de waterstand binnen twee etmalen weer normaal zijn geworden, is de verwach ting van ir. Winkler. WASHINGTON, 7 dec. (AFP) De V.S. zullen begin januari trachten een man In een baan om de aarde te bren gen, zo is officieel bekendgemaakt. Volgens het bureau voor lucht- en ruimtevaart (NASA) zal vóór deze ruimtevlucht geen andere lancering plaatsvinden. Er zün berichten geweest, dat de eerste Amerikaanse bemande ruimtevlucht tegen 20 december zou worden geprobeerd. LONDEN, 7 dec. (UPI) Irina Go- iubova, echtgenote van de Russische atoomgeleerde die in oktober, tijdens een bezoek aan Nederland, besloot in het westen te biyven, is berecht dt or een Sovjet volksrechtbank wegens „handelingen van hoogverraad tegen het Sovjet-moederland", zo meldt het Britse nieuwsweekblad „Topic". BOEDAPEST, 7 dec. (UPI) Een woordvoerder van de Hongaarse rege ring heeft geruchten tegengesproken als zou de Hongaarse regering overwegen om kardinaal Mindszenty mogeiyker- wijze gratie te verlenen, zo is in Boeda pest bericht. Men zal zich herinneren dat de Hongaarse vice-premier, Gyula Kallai op maandag had verklaard dat de Hongaarse regering bereid was met de regering der V.S. te spreken over het lot van Mindszenty, in het kader van al gemene besprekingen over de betrekkin gen tussen de twee landen. „Het is totaal onjuist om de verkla ring van de vice-premier op een andere manier uit te leggen. Hij heeft niet ge zegd dat de regering overweegt om Mindszenty gratie te verlenen en heeft hierop ook niet gezinspeeld," aldus de Hongaarse regeringswoordvoerder. De woordvoerder herhaalde de verklaring van Kaliai dat de Hongaarse regering niet van mening is dat er een apart vraagstuk Mindszenty bestaat en de aan gelegenheid slechts in verband met an dere kwesties wilde bespreken. Tenslot te verklaarde hjj dat hij niet bereid was commentaar te leveren op de vraag of de Hongaarse regering mogelijkerwijze in de toekomst zou overwegen om de kardinaal gratie te verlenen. MOSKOU, 7 dec. (Reuter) De Rus sische minister van financiën Garboe- zov heeft tijdens het begrotingsdebat in de Opperste Sowjet gezegd dat er eens van de 7500 meubels die een fabriek in Kazakstan had gemaakt, 4.500 wegens ondeugdelijkheid moesten worden afge keurd. Een van de vice-premiers van de Rus sische federatie, Jarnov, vertelde van een schoenfabriek, die 40 procent van haar produktie terug had gekregen, om dat de schoenen niet te dragen waren. Zeer dikwijls, aldus Jasnov, slagen de fabrieken er eenvouding niet in de goe deren te vervaardigen. Er worden min der ijskasten, wasmachines, radio's en tv-toestellen gemaakt dan geraamd is. In enkele gevallen werd het gestelde --antal alleen gehaald doordat de fa brieksdirecteuren niet op de kosten let ten. Dit is geld weggooien, aldus Jas nov. Mevrouw Golubova en haar man, Alxei Golub, brachten zoals bekend, in oktober een bezoek aan Nederland, met een gezelschap Russische toeristen. Na de bekende Schiphol-rel, keerde me vrouw Gol'bva naar Moskou terug. Volgens „Topic", werd zij bjj haar aankomst in Rusland opgewacht door officieren van de geheime oolitie. „Tij dens langdurige verhoren, werd zij be schuldigd van anti-Sovjet gedrag, werd haar verweten dat zij niet had verhin derd dat Haar man in het westen ach terbleef en werd zij overgehaald een vrijwillige bekentenis betreffende haar deelneming aan handelingen van hoog verraad tegen het Sovjet-moederland te ondertekenen. Haar werd toegestaan naar huis terug te keren, doch later werd zij voor een vclksrechtbank ver hoord". Volgens het bericht in „Topic", werd mevrouw Golubova niet bestraft. Haar werd drie maanden de tijd gegeven om haar man over te halen naar Rus land terug te keren, waar men bereid was zqn dwaze stap te vergeten. LEXMOND, 7 dec. Gisteravond is w een sloot alhier het stoffelijk over schot gevonden van de vierenzeventig- jarige boomkweker W. Kersbergen. Men was hem gaan zoeken, omdat hij met op de afgesproken tijd thuis was gekomen. Over de oorzaak van het on geval is niets bekend. Een onderzoek heeft geen sporen van een eventuele aanrijding aan het licht gebracht. getornd. „De verhouding tussen Ber lijn en de Bondsrepubliek is een poli tieke zaak die moet worden uitgemaakt door de vrije Duitsers", aldus Brandt. De Westberlijnse burgemeester deed een aanval op de regering-Adenauer, wier politieke lijn volgens hem van wei nig voorstellingsvermogen getuigt en zei het te betreuren dat de regering nog altyd geen pogingen had ondernomen om de betrekkingen met haar ooster buren te verbeteren. West-Duitsland on derhoudt, behalve met de Sovjet-Unie, geen politieke betrekkingen met welk communistisch land dan ook. Anderzijds meende ook de voormali ge minister van buitenlandse zaken Von Brentano, die zijn debuut maakte ais leider van Adenauers Christen-demo craten, dat vooral een verbetering van de betrekkingen met Polen welkom zou zijn. ,.Wij hebben een morele schuld aan Polen", zo verklaarde Von Brentano. Hij betwijfelde echter of het verstan dig zou zijn om de communistische ac ties in Berlijn te beantwoorden met di plomatieke betrekkingen aan te knopen met een van de Warschaupact-landen, die formeel instemming hadden betuigd met de bouw van de Oostduitse grens- muur. Von Brentano was het eens met Brandt dat een oplossing van het Berlijnse vraagstuk niet los kon staan van een regeling van de Duitse proble men en drong er bij de regering op aan om de wereld duidelijk te tonen dat de moeilijkheden van Berlijn en de Bonds republiek nauw met elkaar verweven zpn. FIJNAART, 7 dec. Twee tot dus- ve. onbekende mannen zijn gis'era vond een arbeiderswoning in Heijningen in de gemeente Fijnaart binnengedron gen. Zp hebben daar de 78-jarige al leenstaande bewoner G. van G. met een hard voorwerp enige slagen op het hoofd toegebracht. Daarna hebben zij zich meester gemaakt van het spaargeld ten bedrage van 500 gulden. De bejaarde man liep ernstige verwondingen op, maar behoefde niet naar een ziekenhuis te worden overgebracht. De politie heeft de omgeving gedu rende enkele uren afgezocht. Zonder resultaat echter. Zij heeft het speur werk vanochtend voortgezet. SCHIPHOL. 7 dec. Een DC-8 ma chine van de KLM. de PH-DCH „Or- ville Wright", die dinsdagavond van Schiphol is vertrokken met bestemming Curacao, is naar de KLM mededeelt, gisternacht bij Lissabon tijdens de lan ding van de baan gelopen, waarbij het hoofdlandingsgestel licht werd bescha digd. Venvacht wordt, dat het vliegtuig ter plaatse spoedig zal kunnen worden hersteld. Intussen vertrok woensdag een andere DC-8 machine, de PH-DCI ..Sir Isaac Newton" van Amsterdam naar Lissa bon om de 57 daar gestrande passagiers over te nemen en naar hun bestem ming te brengen. Cuba. De gezant van Cuba en de eerste secretaris van het gezantschap in Portugal hebben ontslag genomen, omdat zij het niet eens waren met de jongste redevoering van premier Fidel Castro, waarin hij zich voor het Marxis me uitsprak. (Rtr). Maarschalk Tsjang Kaï-sjek, die eens zijn gezag kon laten gelden over lit China, heeft het restant van zijn macht thans, onder Amerikaanse bescherm:- gecon solideerd op het eiland Formosa. Op de verjaardag van keizer Kwang-vsoe, aan wie men de eenmaking van het Chinese Rijk toeschrijft, bezichtigt de maarschalk, samen met zijn vrouw en zijn zoon, generaal Wego, een milittirw tentoonstoUiMtg aan de westkust van Formosa. BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk, Zeestraat 50: telef. 4790 Bijkantoor en Red. IJmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: W. C. H. Leijdeckers en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H, v. RUN enW. Severirb NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Omroepers 16 cents per m m. hoogte De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 61 cents per week, 2.65 per maand, f 7.90 pet kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1961 | | pagina 1