Kneedbommen seminarie voor Prado- in LYON Geheim Leger opent actie tegen Kerk i Frankrijk Voor Kerstmis een bestand in Algerije? Sovjet-bijval voor O'Brien Fleetstreet Nehroe waarschuwt regering Portugal „Indische troepen zijn op alles voorbereid Engeland voor moeilijke keus gezellig-gezond in BERLIJN Kroatisch gekonkel bij justitie WEER REL IN MÜNCHEN ROND JOEGOSLAVIËR Artistiek Geleen Gelders stedeschoon Adventsviering verdient Eerste hap met de bulldozer Weet waarom u eet Hulp aan arme Algerijnen doelwit OAS-terreur Vakbond voor ruimtevaarders De Gaulle blijft afzijdig Nieuwe actie van Lord Russell c.s. Ongeregeldheden in Zuid-Rhodesië DE SPANNING OM GOA O O O L*_ Vlucht per riool Consul-generaal teruggeroepen na beschuldigende wenk uit Bonn Grapje van Titov? besprek over Berlijn Brits Guyana wordt Eldorado I AKKERTJE na Bommen voor V.N.? BORDEAUX T VRIJDAG 8 DECEMBER 1%1 PAGINA 7 OOK IN UW HUIS EEN RAAM - VENTILATOR PARIJS, 8 december (A.F.P., Rtr.) De kans bestaat dat het n°g vóór Kerstmis zal komen tot ee*i wederzijds staken van het Vuren in Algerije, zo meldt het rechts-radicale Parijse dagblad 1 Aurore. Het blad citeert „be- Paalde officiële kringen" als bron Van dit bericht. (Van onze Parijse correspondent) PARIJS, 8 december In de nacht van woensdag op donderdag zijn de kneedbommencommando's van het geheime leger vooral actief geweest te Lyon: er werd een viertal aanslagen gepleegd aan vier verschillende adressen. Een daarvan was het seminarie van de welbekende Prado-instellingen ressorterend onder de „Mission de France". Twee buiten gedepo neerde bommen kwamen tot ont ploffing en deden de ruiten van de gehele voorgevel in scherven vlie gen. Een derde bom kon, na het alarm, tijdig onschadelijk worden gemaakt. NIEUW DELHI, 8 dec. (UPI) Premier Nehroe van Indië heeft in het parlement verklaard dat er slechts één oplossing bestaat voor het vraagstuk Goa, namelijk dat Portugal afstand doet van de enclave. Nehroe legde deze ver klaring af tijdens een debat over de Indische buitenlandse politiek. elegante rode en witte wijnen vandaan. |9? MÜNCHEN, 8 dec. (U.P.I.) De- niet-diplomatieke Westduits- Joegoslavische betrekkingen drei gen weer vertroebeld te worden door een nieuwe gerechtelijke actie tegen een Joegoslaviër ditmaal zelfs een met een diplo matieke status die ervan ver dacht wordt tijdens de oorlog Duitse krijgsgevangenen gedood te hebben. Ditmaal was het ech ter de Westduitse regering zelf, die een initiatief nam, toen ze terugroeping suggereerde van de Joegoslavisch plaatsvervangend consul-generaal te München, Pre- drag Grabovac, die gisteravond vertrokken is. Bonn had hierom, via Zweedse bemiddeling, ge vraagd, door Belgrado mee te delen, dat er een gerechtelijk onderzoek tegen de consul-gene raal gaande is. P&W mi Kaarslichtgezelligheid! GOUDA KAARSEN va' Advertentie i publicatie: ITHO - SCHIEDAM In de afgelopen achtenveertig uur zijn «belangrijke vorderingen" gemaakt in fe geheime onderhandelingen tussen de franse regering en de FLN, zo weet het blad nog te melden. De besprekin gen zijn uiterst geheim, maar iedereen weet in Frankrijk dat zij worden gehou den. De vertegenwoordigers van beide Partijen ontmoeten elkaar in Rome of *>enève. te^alS bekenü is De Gaulle bereid af de o Lvan de Franse soevereiniteit over riiu ara, op voorwaarde dat Frank en» ln deze grote woestijn bepaalde veonornische en strategische voordelen po A'Üven genieten. De onderhandelin gen hierover betreffen dan ook niet lan- Sf? een principieel meningsverschil, "iaar hebben het stadium van loven bieden" bereikt, riet belangrijkste (en verreweg het moeilijkste) probleem, dat Fransen en ^gerjjnen nu nog samen moeten oplos- oen' is de verhouding tussen mohamme danen en Europeanen in Algerije. Beide groepen, alle verzekeringen van de franse regering en het Franse leger spijt, staan met een dodelijke haat eSenover elkaar. In welke richting een oplossing voor dpze kwestie zal gaan, is nog niet te v, h. maar het moet niet uitgesloten '°röen geacht dat het uiteindelijk tot nlh massale „repatriatie" van Europea ns haar Frankrijk zal komen. Van zijn (j6Men tQt „regroupement" van de bei- bevolkingsgroepen in Algerije schijnt Gaulle geheel te zijn afgestapt. gj^OSKOU, 8 dec. (UPI) De Eus- Iw. ruimtevaarder Herman Titov tila voorspeld dat het heelal te zijner U-m Jn de vakbondssfeer zal worden ge- Jakken. Titov sprak op het congres van a] Wereldfederatie van vakverenigingen vertegenwoordiger van het „zeld- beroep op aarde" ,,De dag zal w-en dat ruimtevluchten dagelijks le» Worden en tii t ruimtestations zul- h Worden opgericht met arbeiders die h'f? vluchten zullen helpen. Als er ar- d ders zijn, zullen er vakbonden zijn en ai Ruimtevaarders zullen het congres v leden bijwonen. De federatie zal hun organisatie moeten uitbreiden tot begrenzing ^er aar^e' at«US Strooibiljetten met de naam van de OAS werden ter plaatse gevonden. Het katholieke dagblad La Croix tekent bij deze aanslag aan dat „het opheffen van de hand tegen het Prado het opheffen van de hand tegen de Kerk is". „Ieder een in Lyon denkt en zegt zulks en de katholieken van geheel Frankrijk zijn ervan overtuigd". Het blad oppert de mogelijkheid dat de OAS zou proberen het vaderschap van deze aanslag af te wijzen. Het zou echter vergeefs zijn, want iedereen weet dat het in het door ZiiJ lIJS President De Gaulle zal v®rkl °Sst waarschijnlijk tegenstander Sen en van spoedige onderhandelin- rantV~r de kwestie Berlijn tussen en ,ip "A en zijn bondgenoten enerzijds Pari; "°v.jet-Unie anderzijds, zo is in In óp d:Plomatieke kringen verklaard. Vrij», z.e kringen werd gezegd dat het selie„ "nmogelijk was dat bondskan- tüdens i auer het Franse staatshoofd de e voorgenomen bijeenkomst van stantinee staatslieden voor een ander le ep a'1,'! zou kunnen winnen. De Gaul- denauer zijn van plan elkaar op ai> in Parijs te ontmoeten. wordt, dat Adenauer net zo de Bjf. "ij De Gaulle zou bereiken als ad ge»e Preiïiier, die onlangs eveneens dinp vPr°beerd een wijziging in de hou- Naar an De Gaulle te bewerkstelligen. ?v®r a»?luidt spreekt men er reeds jGcmin President Kennedy en premier Sphs hi, n wsHicbt over twee weken tij- luhde bijeenkomst op de Bermuda der f)pzouden beslissen om maar zon- beveSfj ~fauHe fe handelen. Volgens on- ?ehnerN berichten heeft president I® hem Gaulle uitgenodigd om deel biuda pi aan bet overleg op de Ber- en, maar had het Franse de uitnodiging genegeerd. NEW YORK, 8 dec. (AFP, Rtr.) De Russische delegatie bij de Verenigde Naties heeft een verklaring uitgegeven, waarin België, Groot-Brittannië, Frank rijk en „de andere koloniale mogend heden" die bp de Congolese kwestie zijn betrokken ervan worden beschuldigd de resoluties van de Veiligheidsraad ten aanzien van de Congo openlijk te sabo teren. De vroegere vertegenwoordiger van de Verenigde Naties in de Congo, dr. O' Brien, heeft de „schijnheilige en tweeslachtige nouu.ug van v,ooi iirn- tannië en Frankrijk in de kwestie huur lingen in Katanga duidelijk aan de kaak gesteld, aldus de verklaring. Hierin stelde de delegatie de vraag of het niet wenselijk zou zijn de Veiligheidsraad voor deze aangelegenheid bijeen te roepen. De woordvoerder van de Britse dele gatie noemde de Soyjet-verklaring een karakteristieke propagandastunt, „waar op wij met uaaoi wc,.„en ui te gau.i Een Franse woordvoerder liet zich in soortgelijke bewoordingen over de ver klaring uit. (Van onze Londense correspondent.) LONDEN, 8 dec. Morgen zal het Comité va.. Honderd, de Engelse anti- kernbombeweging, waarvan Lord Ber- trand Russell een van de leidende figu ren is, opnieuw een grote demonstratie organiseren, die zich deze keer zal rich ten tegen Amerikaanse vliegvelden in Groot-Brittannië. Gisteren verklaarde de minister van Staat, Renton, namens de minister van binnenlandse zaken, dat toegang tot de vliegvelden verboden is krachtens de wet op staatsgeheimen en dat degenen die van plan zijn deel te nemen aan de demonstraties de ernst dienen te besef fen van hun handelwijze, die zou kun nen leiden tot gerechtelijke vervolging. De demonstraties beogen een vreed zame invasie op drie Amerikaanse ba ses, waaronder een NAVO-basis in het graafschap Essex en de basis in Rui- slip, hoofdkwartier van de Amerikaan se luchtmacht in Brittannië. De Britse regering heeft naar de vliegvelden reeds aanzienlijke politie versterkingen gezonden. SALISBURY8 dec. (UPI) Politie mannen van de Zuidrhodesische hoofd stad Salisbury hebben gisteren met hun knuppels een opgewonden menigte van naar schatting 500 Afrikanen uiteen moeten slaan. De mensen koelden hun woede over recente arrestaties van in totaal 700 Afrikaanse vrouwen, die had den gedemonstreerd tegen de nieuwe grondwet waarin volgens hen geen vol ledige stemgerechtigheid voor de Afri kaanse bevolking van Zuid-Rhodesië wa„ opgenomen, door het hoofdbureau van politie en het departement van pre mier Whitehead met stenen te bekoge len. Naar verluidt zijn vier politiemannen bij de actie gewond geraakt. Zes auto's werden ernstig beschadigd. De hoofd stedelijke politieautoriteiten stuurden later op de dag bewakingseenheden naar de regeringsgebouwen en lieten de toegangswegen tot de stad versperren teneinde te voorkomen dat andere groe pen vrouwen zich toegang tot de stad konden verschaffen. Een Afrikaanse delegatie die zich na de rel naar de plaatselijke overheid be gaf werd meegedeeld, dat zjj de pre mier uitsluitend te spreken konden krij gen indien zij een lijst van klachten op stelde en een formeel verzoek voor on derhoud indiende. TEL AVIV, 7 dec. (AFP) De pre mier van Brits Guyana, dr. Jagan, heeft tijdens een bezoek aan Israël op een persconferentie in Tel Aviv mee gedeeld dat zijn regering zal vragen om onafhankelijkheid met ingang van 31 mei 1962. Hij zal ter bespreking hier van in de naaste toekomst naar Londen gaan. Jagan -zei dat hij een neutralistische politiek voor staat en dat zijn land zeer goede betrekkingen met Cuba onder houdt. Hij wil Brits Guyana na de onaf hankelijkheid „Eldorado" noemen. haar geschapen en niet gedesavoueer de klimaat van terreur is dat alle ge weldplegers aan hun trekken kunnen komen. De aanslag op het Prado heeft een buitengemeen weerzinwekkend karak ter", zo vervolgt La Croix. „Hij kan door niets gerechtvaardigd of verklaard worden en alles veroordeelt hem. Het Prado is namelijk een der meest stra lende haarden van naastenliefde in ons land, geheel toegewijd aan het werk van geestelijk intellectueel en stoffelijk apostolaat, waarvan de overste het meest aangrijpende voorbeeld geeft van liefde voor de arbeiders en de ar men, waarvan de leden geen enkele be kommernis hebben en geen andere ac tiviteiten van God te dienen en de noden te verlichten. Zich vergrijpen aan een dergelijk werk en aan dergelijke mensen dat is het plegen van de meest lag'e, meest laffe, meest onverklaarbare aanslag die men zich kan indenken". Voegen wij onzerzijds herinnerend hieraan nog toe dat het Prado-werk zich heel in het bijzonder het lot aan trekt van de grote massa zeer nood druftig levende Noordafrikaanse arbei ders in de Lyonse industrieagglomera tie, die het ook bijzonder hard te ver duren heeft gehad in oktober in de da gen van de grote Algerijnse manifesta ties. Natuurlijk maak je als Nederlands journalist in Londen ook even een kleine pelgrimage naar Fleetstreet. Anders wek je de indruk van een Mohammedaan, die, tóch in de gelegenheid zijnde. Mekka links laat lig gen. In Amsterdam ken ik, aan de N.Z Voorburgwal, een etablissement, waar de levende have voor een goed deel bestaat uit journalisten en uit perso nen die naar journalisten komen kijken. Iets dergelijks heb je in Fleet street ook. Pal naast het enorme ge bouw van de „Daily Telegraph" en schuin tegenover het paleis van „Reuter" ligt een weggedoken pub. Toen ik haar vorige week betrad zag het er zwart van de mensen en blauw van de rook. Maar dwars door het gordijn heen ontwaarde ik een kleine samenscholing. Journalisten. Journa listen herken je overal, zelfs in Enge land. In groepsverband zijn zij even trefzeker te determineren als een groep Franciscaner-paters in de voor hen geëigende kledij of als een groep reeds lang ontgroende studenten zonder énige kledij. U moet mij niet vragen hoe of waarom, het is nu eenmaal zo. Ik posteerde mij in hun nabijheid en luisterde hun gesprekken onopval lend af Waar hadden zij het over? Over hun respectieve kranten en over het nieuws. Alle mannen in alle café's praten altijd over hun vak en vooral over „het nieuws", maar journalisten tobben dan met de exclusieve malheur van aan deze zijde van het overal op doemende nieuws te staan. Ik voelde mij in die pub in Fleet street in de positie van een journa listenkijker. En op een gegeven mo ment dacht ik dan ook: „Je bent pro fessioneel verplicht je bekend te ma ken en je in de discussie te mengen." Ik heb echter noch het een, noch het ander gedaan. Ik was een avondje uit en zó goed is mijn Engels nu ook weer niet. Maar toen ik afrekende en het lokaal verliet, hóórde ik het ze denken: „Ver roest, als dat geen collega was." In het meest voortreffelijke Engels dan. (Advertentie) Hi Moderne Akkertjes verlossen U sneller, veiliger en prettiger van uw PIJN- want tret zijn instant cachets met 4-voudig werkend micropoeder „Het is duidelijk dat het vraagstuk alleen maar kan worden opgelost indien de Portugezen het gebied verlaten", al dus de Indische premier. Wat de bewe ringen betrof ais zouden door de Portu gezen schoten zijn gelost in de buurt van het Indische eiland Anjadiv onmiddel lijk ten zuiden van Goa verklaarde Nehroe dat de Portugese schoten een regelrechte uitdaging en een belediging betekenen. Terwijl Nehroe in het parlement zijn redevoering aflegde deden onbevestigde berichten de ronde volgens welke terro risten in Goa voor het eerst een aanval (Van onze Londense correspondent) LONDEN, 8 dec. Gisteravond laat had een onverwachte bijeenkomst plaats van het Britse kabinet, welke, naar men aanneemt, verband hield met het verzoek van Oe Thant. waar nemend secretaris van de Verenigde Naties, aan Groot Brittannië om bom men beschikbaar te stellen voor de Canberra-bommenwerpers van Indië, die deel nemen aan de krijgshandelin gen van de V.N. in Katauga. De her enigde Staten waren bereid bommen te leveren, maar de Amerikaanse bom men passen niet in de bommenluiken van de Britse Canberra's. Door dit verzoek van Oe Thant ziet Engeland zich geplaatst voor een moei lijke keuze. Enerzijds meent de Britse regering, dat de Verenigde Naties geen geweld dienen te gebruiken voor het afdwingen van een politieke beslissing in de Congo, anderzijds kan z(j zich moeilijk onttrekken aan haar verplich tingen tegenover de V.N. Indien de re- fering besluit de bommen te leveren, an zij op aanzienlijk verzet rekenen van conservatieve zijde. Er is nu sprake van een ernstig me ningsverschil tussen Brittannië en de Verenigde Staten, welke laatste mo gendheid, in tegenstelling met Brittan nië, haar volle steun verleent aan de VN-actie in Katanga. Er is eveneens sprake van meningsverschil binnen het Britse Gemenebest, want Indië deelt de mening van de V.S., in tegenstelling met Rnodesië en Brittannië. (Advertentie) Drink bij Uw maaltijd of 's avonds eens een glas Bordeaux-Wijn. De wijnen uit het Bordeaux-district zijn de glorie van Frankrijk. Hier komen immers Frankrijk's meest Copyright Stichting Wijnpropaganda Ter bevordering van het plaatse lijke stedeschoon heeft het ge meentebestuur van Geleen on langs een prijsvraag uitgeschre ven voor de mooiste artistieke gevel versiering c.q. het mooiste tuinbeeld. Zeven inwoners van de Limburgse mijnstad namen aan deze wedstrlid deel. De welstandscommissie trad als jury op en kende aan de heer J. Brou wers de eerste prijs 500,-) toe voor de aan zijn woning (Beekstraat 58) aangebrachte geveldecoratie, be staande uit een speels reliëf vervaar digd door de Roermondse kunstenaai René Wong. Dit reliëf stelt „de vrede en vrijheid in het gezin" voor. De Beekse beeldhouwer Louis Bröls vervaardigde in opdracht van de heer Jos Savelkoul (Hofstraat) een fraai kindermonumentje, dat geplaatst is in de voortuin van „huize Savelkoul". Met dit beeld verwierf de heer Savel koul de tweede prijs, groot driehon derd gulden. Tijdens een feestelijke bijeenkomst ten stadhuize heeft bur gemeester dr. J. P. D. van Banning de prijzen uitgereikt. Hij noemde de pas ingestelde wedstrijd een prachtig middel om het stedeschoon te vergro ten. Bovendien, aldus dr. Van Ban ning, wordt hiermee de kunst ge diend, hetgeen ter vergadering nog duidelijk werd gedemonstreerd door de eerste-prijs-winnaar, die de ont vangen gelden beschikbaar stelt voor een kunstzinnig tuinbeeld. Naast deze wedstrijd kent Geleen nog een prijsvraag voor „het best verzorgde voortuintje" alsmede een aparte gemeentelijke subsidierege ling, die schoolbesturen in staat stelt om extra aandacht aan de artistieke verfraaiingen van nieuwe gebouwen te besteden. Evenals het Rijk kent Geleen voor dit doel één procent van de bouwkosten als kunstsubsidie aan schoolbesturen toe. hadden gedaan op een militaire voor post en een Portugese jeep hadden op geblazen. Nehroe verklaarde tegenover de par lementsleden dat de toestand in Goa voor Indië steeds onverdragelljker werd. Hp voegde hieraan toe dat de Indische troepen op alles waren voor bereid. De premier had echter tijdens een onlangs met de Argentijnse presi dent, Arturo Frondizi, gehouden be spreking met nadruk gezegd dat het vraagstuk moest worden opgelost door middel van onderhandelingen. Volgens waarnemers in New Delhi hoopte Indië dat een van de met Por tugal bevriende landen, in eerste in stantie Engeland, zou pogen de Por tugezen ertoe te bewegen zich terug te trekken. Inmiddels verluidt uit Lissabon dat het Portugese ministerie voor overzeese gebieden, de regering van Indië er van daag van heeft beschuldigd de weg te banen voor agressieve daden tegen Goa. De voorbereidingen gingen gepaard met een serie leugens, bestemd om de we- reldopni te beïnvloeden, aldus het mi nisterie. In de verklaring werd voorts gezegd dat op het dorp Foquirpato in Goa was geschoten met machinegewe ren en dat onbekende vliegtuigen vluch ten hadden gemaakt boven Goa. Verder werd verklaard dat de provocaties niet waren beantwoord maar dat de toestand tot ernstige gevolgen kon leiden. De Indische regering wordt ervan be schuldigd een plan tot openlijke agressie tegen Portugal voor te bereiden. Voorts wordt in de verklaring gewag gemaakt van „de vijandelijke politiek tegen Por tugees Indië" waartoe Indit jaren gele den had besloten. Het ministerie sprak de „reeks leugens" van de Indische re gering als zouden in Goa en Dio kerken als kazernes worden gebruikt en Portu gese fregatten met duizendkoppige be manning nabjj Damao voor anker lig gen, categorisch tegen. Tenslotte wordt door het ministerie verklaard dat er al tijd volledige eendracht tussen de Por tugezen in Goa was geweest en dat Por tugal zich nooit schuldig had gemaakt aan enigerlei agressief en provocerend optreden jegens Indië. BERLIJN, 8 dec. (DPA) Vijf Oost- berlijners zqn er gisteren in geslaagd naar het westelijke stadsdeel te ontko men. Zij waren via een riool naar de Franse sector gekropen. Toen de volks- politie hun vlucht bemerkt had schoot zij met machinepistolen in het riool en wierpen er traangasbommen in. Later stelden zij een onderzoek in naar het hekwerk dat in de riool was aange bracht en dat de vluchtelingen waar schijnlijk hadden weten te doorbreken. Gisteravond gelukte het aan vijf an dere vluchtelingen ongemerkt over de prikkeldraadversperring te klimmen en zich in West-Berlijn te begeven. Twee zestienjarige meisjes zwommen 's avonds door het Ijskoude water van een kanaal naar West-Berlljn, mii li i inmuimum mers van het menselijk lichaam duidelijk wordt gemaakt, en een de monstratie van de schone vormen en kleurencombinaties, waarin men deze vitaminedragers op de dis te pronk kan zetten. Het filmpje, vervaardigd onder leiding van Han van Gelder, dient als sluitstuk voor de voorlich ting, die het produktschap op bijeen komsten van huisvrouwen en leerlin gen van huishoudscholen en op huis houdbeurzen geeft. Het Gelderse miniatuur-stadje, Ba tenburg, zo idyllisch aan de boorden van de Maas gelegen, zal, dank zjj de medewerking van de Rijksdienst voor de Monumentenzorg, een meta morfose ondergaan door de restaura tie, in de oorspronkelijke stijl, van vijf tien daarvoor in aanmerking komen de, woningen. Door het ministerie van O. K. en W., de provincie Gelderland en de gemeente zal subsidie in de res tauratiekosten worden verleend, zodat de belanghebbende eigenaren slechts een kwart hiervan voor hun rekening behoeven te nemen. Het kleine comité dat de organi satie van de Adventsviering van Katholiek Salland organiseerde, kreeg zoveel aanvragen om plaatsen uit geheel Salland en een deel van de linkertjsseloever, dat het nu al vast staat dat de Deventer schouwburg 16 december nauwelijks plaats zal kunnen bieden aan alle be langstellenden. Nu heeft het comité het ook wel bij zonder getroffen dat Pater Werenfried van Straaten O.Praem. zich bereid verklaarde in Deventer een spreek beurt te komen vervullen over de hon ger en ellende die het deel zijn van de vluchtelingen en uiteindelijk ook ons westerlingen bedreigen. Ook voor de na de pauze heeft men een gelukkige greep gedaan. Leerlin gen van de St. Ludgeruslcweekschool te Hilversum zullen nl. o.l.v. Antoon Sweers het mimi-drama van Laszio Z. Toth en de mens hij vluchtte voort" met geluid, beweging, mime en gesproken tekst ten tonele voeren. Het drama werd eerst vier maanden geleden uitgegeven. Toth geeft in zjjn werk een impressie van de door het totalitaire regiem van zjjn men selijkheid beroofde mens, die. vertrapt en vervolgd, in zijn duisternis ontdekt dat de gekruisigde Christus nog de eni ge mogelijkheid biedt om aan de „ont menselijking" te ontkomen. Een koper- quintet zal voor de muzikale omlijs ting zorgen, terwijl ook adventsliede- ren zullen worden gezongen. Op deze wijze gaat Katholiek Salland de Ad- ventviering verdiepen en zich bezinnen op de komst van Christus, ook achter het Ijzeren gordijn. illtllllllllllllllllllllllllilllllllllillilllilllllllliiillilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllliillllililiiltllllllllllilllllllllillllllllllllllllili: Hiiunmtiiimmiiimmmiimifimiimiiiiimuuimiiiifu: De bestuursleden van het pro duktschap voor groenten en fruit, die donderdagmorgen nog zo somber gestemd waren door de plannen van minister Marlj- nen om de contractteelt vrij te ma ken, waren helemaal opgefleurd door het dessert van groenten en fruit op wit doek, dat hun na de vergaderine werd opgediend. „Weet waarom u eet" heet het filmpje, dat in opdracht van het pro duktschap door een Amsterdamse filmonderneming is gemaakt en dat nu, nadat het al enige tjjd geleden zijn rondgang door het land is begon nen, aan bestuursleden en gasten van het produktschap werd getoond. In acht minuten tijds geeft het, in kleu- .enfotografie en tekeningen, een leste in voedingsleer waarin de waarde van groenten en fruit als bescher- De inwoners van Rijswijk hebben hun burgemeester, drs. A. Th. Boogaardt de laatste jaren vele malen eerste palen zien heien en eerste stenen zien leggen. De burgervader bezit een grote vaardig heid in het bedienen van de hei machine en het hanteren van de troffel. Ook de drag-line heeft voor hem niet veel geheimen meer. Voor de variatie verrichtte de heer Boo gaardt donderdagmiddag de eerste handeling voor de bouw van het gemeentelijke zwembad aan de Huis de Wervelaan met een bulldozer. On der het wakend oog van de machinist transporteerde de burgemeester een Westduitse juridische acties tegen Joegoslaviërs die van „moord" op hun Duitse vijanden in oorlogstijd beticht worden zouden geïnspireerd zijn door Kroatische emigranten in de Bondsre publiek, die niet naar Joegoslavië terug kunnen keren, omdat ze wegens hun col laboratie met de Duitsers daar als land verraders beschouwd worden. Westduit se juridische autoriteiten op wier on afhankelijkheid de regering laatst nog de aandacht gevestigd heeft zouden niet ongevoelig zijn voor tips van Kroatische zijde tegen Joegoslaviërs. Het Joegoslavische consulaat-gene raal in München, heeft bekend ge maakt dat Grabovac, die officier bij de partisanen is geweest, bloot stond aan een felle campagne in de Duitse pers. Maar ondanks herhaalde ver- grote hap zand naar een gereedstaan de vrachtwagen. Helemaal van harte ging het niet, maar daarvoor was het ook de eerste keer. De bouw van het lang begeerde zwembad reeds in 1937 bestonden er plannen, maar de grond werd pas in 1954 aangekocht zal twee jaar in beslag nemen. Er komen twee in- structiebaden. een voor de Haagse en een voor de Rijswljkse jeugd, met elk een capaciteit voor 2700 leerlingen. In het zwembad zullen alle wedstrij den behalve Olympische kunnen wor den gehouden. Voor de bouw heeft de gemeenteraad vorig jaar een krediet van 4,2 miljoen gulden gevoteerd. (Advertentie) zoeken van het Joegoslavische consu laat-generaal, had de Beierse rege ring geen enkel gerechtelijk docu ment over deze zaak laten zien en werd er geen samenwerking verleend. Onder deze omstandigheden waren de consulaire activiteit en de persoonlijke veiligheid van Grabovac niet langer gewaarborgd. Het consulaat-generaal verzocht om politiebegeleiding voor Grabovac bij zijn vertrek uit Duits land naar Oostenrijk. Onlangs was door Hans Wüllner, Md van het Beiers parlement tegen Gra bovac de beschuldiging uitgesproken dat hij had deelgenomen aan de „moord" op honderden Duitse soldaten in 1944. Deze soldaten zouden in Dalmatië zijn doodgeschoten nadat zjj zich aan de partisanen hadden overgegeven. Het bu reau van de openbare aanklager in München stelt een onder-oek in. Han delingen als aan Grabovac toegeschre ven, worden in West-Duitsland als moord aangerekend Het is het tweede incident met een Joegoslaviër in West-Duitsland binnen korte tijd. Onlangs werd de zakenman Lazor Vracaric er gearresteerd op be schuldiging dat hij in 1940 Duitse mili tairen had doodgeschoten. Doch krach tens de conventie van Genève diende Vracaric, hoewel hij als partisaan geen uniform droeg, in dit geval als combat tant te worden beschouwd en hij werd weer snel vrijgelaten.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1961 | | pagina 7