25 jaar geleden; I 10 DECEMBER 1936 STOND BALDWIN voor een zware taak' Koning ED WARD VIII doet afstand van zijn troon Britse pers zweeg lang 9jThe Times" keurde huwelijk mevrouw Simpson af, omdat tweemaal zy Olijfolie en Historisch dorp te koop LERAAR zijn in CA LI FOR NIË is niet altijd zo eenvoudi. In de zomervakantie aan de benzinepomp NA PIANISSIMO, FORTISSIMO! (Van een medewerker) „Na lange en zorgvuldige over weging heb ik besloten afstand te doen van de troon, die ik na de dood van mijn vader heb bestegen. Ik doe daarom hierdoor medede ling van mijn definitieve en on herroepelijke beslissing, voor mij- Zelf en mijn nakomelingen afstand -te doen van de troon, aangezien ik mij onder de huidige omstan digheden niet in staat gevoel, de last van de zware regeringstaak Verder te dragen. Derhalve heb ik hedenochtend mijn handtekening geplaatst onder de acte van abdi catie. Ik neem afscheid van mijn volk in het vaste vertrouwen, dat de weg, die ik heb ingeslagen, de beste is voor de stabiliteit van de troon en van het rijk en voor het geluk van het volk. Ik verlang ten stelligste dat er geen vertraging zal optreden bij de uitvoering van mijn besluiten en dat onmiddellijk alle nodige stappen gedaan zullen Worden om te verzekeren, dat mijn wettige opvolger, mijn broeder Z.K.H. de hertog van York, de troon bestijgt. EDWARD". Nog even bleef het doodstil in het tot de nok gevulde Britse Lagerhuis. Op donderdag 10 december 1936 morgen dus 25 jaar geleden des middags kwart over vier, had men reeds een speld kunnen horen vallen toen de minister-president Baldwin de regeringsbank verliet en zich naar de Speaker begaf om deze een boodschap van de koning te over handigen. Gedurende de voorle zing was het zo mogelijk nog stil ler, maar enkele seconden nadat de Speaker de voorlezing had be ëindigd, klonk er enig geschuifel. Verscheidene op de perstribune aanwezige journalisten probeer den namelijk zo vlug mogelijk het Lagerhuis te verlaten om het grote nieuws zonder uitstel naar hun bladen door te seinen. Terwijl in het Lagerhuis premier Baldwin nog maar nauwelijks begonnen was het parlement rekenschap van zijn beleid af te leggen, ratelden de telexen het nieuws reeds naar alle werelddelen: „Koning Edward VIII doet afstand van de troon. Hertog van York volgt hem op. Edward gaat trouwen met mevr. Simpson. Beroering in Engeland bereikt climax". Enkele minuten later brachten tientallen radio stations het bericht reeds, dat de wereld een schok gaf, en snelden in alle grote wereldsteden kran tenjongens met extra-edities de straat op. Het pad van hen, die bij het onderwijs betrokken zijn in Californië, vanaf de kleu terschool tot de professor aan college of universiteit, gaat niet altijd over rozen. Of in elk geval over rozen, die vele verscholen doornen hebben. Zo lijkt voor een buitenstaander, en vooral voor Hollandse begrippen het salaris van onderwijzers aan openbare scholen, vrije zaterdag en korte schooldagen plus een drie maan den durende zomervakantie aan trekkelijk genoeg. ZATERDAG 9 DECEMBER 1961 PAGINA 11 ■iiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiimiiiiiiiiimiii HiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiMiiiiiiiMin Trouwfoto van Edward VIII en mevrouw Simpson. O U ovenstaande foto - de Windsors met Hitier - baarde wel enig opzien f~\ in de herfst van 1937. De hertogin van Windsor vertelt in haar boek The Heart Has Its Reasons", dat haar man en zij voor een bezoek aan Duitse industriëlen ivaren uitgenodigd, maar dat bij hun aan- *°nst in Berlijn de leider van het „Arbeitsfront", dr. Ley, zijn opwachting y-aakte en steeds met hen door Duitsland toerde. De Windsors bezochten naer meer maarschalk Goering, de chef van de S.S., Heinrich Himmler, en f-^dolf Hess, de plaatsvervanger van Hitier. Vlak voor zij Duitsland ver- M 9af ook Hitier te kennen, dat hij de Windsors wenste te ontmoeten. 0 Rudolf Hess reden de hertog en hertogin naar Berchtesgaden. Aan het hderhoud met Hitier zelf nam de hertogin niet deel. De hertog daarentegen aUn ru^m een uur met de Duitse „Führer". Nadien nam Hitier hartelijk rscheid van de Windsors. Dit afscheid werd gefotografeerd en de nazi's er a's kippen bij om deze foto's over de gehele wereld te ver- Wef n- Over dit gesprek met Hitier liet de hertog van Windsor bijzonder vin 'os' "Wat heb je lang met hem gesproken", zo zei zijn echtgenote te jLrover! hebben jullie het eigenlijk gehad?"' „Ik hoefde weinig of niets fjj §®en"> antwoordde de hertog, „want Hitler was voortdurend aan het heeft me precies uitgelegd, hoe hij het bolsjewisme wil bestrij- Riti j meer Uet de hertog van Windsor niet los over zijn onderhoud met 'er, dat vooral in Engeland gemengde gevoelens opwekte. Nooit is, zo zei Baldwin, een ernsti ger boodschap door het parlement ont vangen en nooit tevoren zag een pre mier zich voor een zwaardere taak ge plaatst. Datgene wat ik u te zeggen heb, zal ik in onomwonden bewoordin gen en zonder enige reserve onder uw aandacht brengen, zonder een ogenblik te trachten mijn woorden schoner te doen klinken. Op het gebied van com mentaar, kritiek, lof of blaam zal ik maar weinig of niets te zeggen hebben. Toen ik, zo vervolgde premier Bald win, in september van vakantie terug keerde, waren er twee aangelegenhe den die mij verontrustten. Van Britse staatsburgers in de Verenigde Staten en van Amerikanen, uit de Dominions en uit Groot-Brittannië zelf bereikten mij talloze brieven, waarin de schrij vers uiting gaven aan hun verslagen heid en onbehaaglijkheid wegens de be richten, die in de Amerikaanse pers gepubliceerd werden over koning Ed ward VIII en diens trouwplannen. Ik kwam tot de conclusie dat iemand zich naar de koning moest begeven teneinde hem te waarschuwen voor de moeilijke situatie, die zou kunnen ontstaan als men de praatjes en critiek zou laten begaan, aldus Baldwin. Ik vroeg de ko ning volstrekt privé te spreken. Dit on derhoud vond op 20 oktober op Fort Belvedere plaats. Baldwin had gelijk. In oktober 1936 moest er iets gebeuren en kon de Britse regering niet langer werkeloos toezien. In de Amerikaanse pers ver schenen reeds sinds enkele jaren gro te verhalen over een „romance" tus sen koning Edward VIII en de Ame rikaanse mevrouw Simpson. Deze me vrouw was tweemaal getrouwd. In 1916, toen zij twintig jaar oud was, huwde zij met een jonge luitenant van de marine, Earl Winfield Spen cer. Dit huwelijk werd in 1925 ont bonden. In Engeland hertrouwde zij in 1928 met Ernest Aldrich Simpson. In 1926 ontmoette zij koning Edward voor het eerst, toen zjj aan het Britse hof werd voorgesteld. Af en toe zag zij de koning opnieuw, in 1934 tijdens een vakantie in Biarritz. Wallis War- field, zoals haar meisjesnaam luidde, in Amerikaanse societykringen „Our Wall" genoemd, maakte grote indruk op Edward, die zij sinds 1934 herhaal delijk ontmoette. De vakantie, die koning Edward op 20 januari 1936 was hij zijn overleden vader George V opge volgd in de zomer van 1936 met een groot gezelschap, onder wie mevrouw Simpson, op de Balkan door bracht, luidde de moeilijkheden in. De Amerikaanse pers bracht grote verha len over de „romance" tussen de jon ge Britse vorst en mevrouw Simpson. Sommige Amerikaanse bladen, zoals bijvoorbeeld „Time", werden in Enge land verboden. Toen in september 1936 bovendien nog bekend werd, dat het door mevrouw Simpson ingediende ver zoek tot echtscheiding op 27 oktober door het Hof van Assizen te Ipswich zou worden behandeld, voorspelden tal van Amerikaanse kranten direct, dat mevrouw Simpson met de koning zou trouwen zodra zjj „vrij" zou zijn. Zowel koning Edward als de Britse regering kon wel begrijpen, dat nu ook de Britse pers zich zou gaan roe ren. De Britse kranten hadden zich nog steeds gebaseerd op de stelling, dat de positie van de monarchie ver heven moest blijven boven de be moeizucht en de kritiek van het pu bliek, maar men zou nu niet erg lang meer kunnen zwijgen. Dank zij de krantenmagnaat Lord Beaverbrook kwam er onder de redacties van de Britse bladen een gentlemen's agree ment tot stand om de zaak zonder sensatie te verslaan. De kwestie kwam in een nieuw stadium, toen premier Baldwin de koning om een vertrouwelijk gesprek vroeg. Zoals de jonge vorst al vermoedde, sprak Bald win inderdaad over zijn omgang met mevrouw Simpson. Veel verder kwa men de beide mannen niet tijdens dit onderhoud. Op 16 november, na dat de echtscheiding van mevrouw Simpsons huwelijk was uitgesproken, verscheen Baldwin opnieuw bij de ko ning, die hem toen zonder omwegen meedeelde, dat hij met mevrouw Simpson in het huwelijk wilde tre den. De geschrokken premier ant woordde, dat hij dit als een uitermate pijnlijke mededeling beschouwde en niet in staat was nog diezelfde dag op die zaak in te gaan. Op diezelfde dag bracht de vorst ook zijn moeder en broers van zijn voorgenomen stap op de hoogte. Op 2 december sprak Baldwin weer met de koning en toen werd het de premier duidelijk, dat Edward VIII bereid was zijn troon op te geven voor mevrouw Simpson. Diezelfde dag echter was er iets ge beurd, waardoor deze zaak in de open baarheid werd gebracht. Officieel wist het Britse volk nog van niets, maar dat veranderde op 2 december. De bis schop van Bradford verklaarde name lijk op een conferentie dat de koning zijn plichten nauwkeurig diende na te komen. Later haastte de bisschop zich daaraan toe te voegen, dat hij speciaal de godsdienstige plichten des konings bedoelde, maar inmiddels was de zaak al door tal van Britse kranten bespro ken. Ook werd toen bekend, dat pre mier Baldwin al enkele malen met de vorst had geconfereerd, waarbij het ge brek aan overeenstemming tussen de vorst en zijn regering duidelijk aan het licht was gekomen. Engeland gonsde van geruchten. Zo verklaarde men, dat Baldwin met aftreden had gedreigd als de koning zijn plannen niet wilde op geven en dat de koning boos had ver klaard onmiddellijk te zullen aftreden. In de Britse pers werd de kwestie druk besproken. Het vooraanstaan de blad „The Times" schreef: „Het verzet tegen de huwelijksplannen van de koning mag niet worden mis verstaan. Er is, zowel in als buiten En geland beweerd, dat dit verzet zijn oor sprong vindt in een ouderwetse, con ventionele afkeer van een echtverbin tenis tussen een drager der Kroon en een niet-adellijke Amerikaanse vrouw, maar niets is minder waar. Indien", zo schreef het blad, „Zijne Majesteit zo gelukkig zou zijn de liefde van een zijner onderdanen voor zich te winnen, zou het gehele volk in dat geluk delen. Ook Amerika heeft vele dochters, die hij met evenveel vreugde voor het land zou kunnen huwen. In het onderhavige geval bestaat er echter slechts één hin derpaal, maar deze is overweldigend. Hij wordt gevormd door de omstandig heid, dat de dame waar het om gaat nog twee gescheiden echtgenoten in le ven heeft. In de volgende dagen deden zich op nieuw grote demonstraties ten gunste van de koning voor. De Britse fascisten probeerden vat op de massa te krij gen door te proberen in de Londense City een actie voor het aanblijven van de koning te ontketenen. In het Lager huis diende het Labour-lid Wedgwood een motie in, waarin de wens werd uit gesproken de huidige monarch niet door een ander te vervangen. In vele fabrie ken heerste onrust: een aftreden van de koning zou duizenden arbeiders werk loos maken, aangezien in tal van fa brieken reeds was begonnen met het vervaardigen van serviezen e.d. met de letters en beeltenis van koning Edward VIII, die in 1937 zou worden gekroond. Vooraanstaande Britten probeerden olie op de golven te gooien. Winston Churchill riep op tot kalmte, de aarts bisschop van Canterbury, die bij de koning op audiëntie was geweest, deed een beroep op allen, tot wier plicht het behoorde tot het volk te spreken, om zich te onthouden van een bespreking van de buitengewoon moeilijke toe stand tot de beslissing zou zijn geval len. Mevrouw Simpson, op wie zich in deze dagen naast de koning de aan dacht van vrijwel de gehele wereld con centreerde, vertrok met stille trom naar Cannes, waar zij bij het echtpaar Rogers te Cannes haar intrek nam. Re chercheurs en Parijse politie-inspec- teurs hielden de nieuwsgierigen op een afstand. Op 9 december duurde de spanning nog onverminderd voort. De koning had een gesprek vaji vijf uur met zijn broer, de hertog van York, die vrij algemeen als troonopvolger werd beschouwd. De moeder van de vorst, koningin Mary, belegde diezelfde dag een familieraad, waaraan naast de koning ook zijn broers de hertogen van York en Kent deelnamen. Alle pogingen om de koning van zijn plannen af te brengen, misluk ten echter. Op 10 december moest pre mier Baldwin het Lagerhuis daarom meedelen, dat de koning niet tot andere gedachten was te brengen en besloten had af te treden. Nadat de premier zijn beleid had verdedigd bracht het Lager huis staande hulde aan de afgetreden vorst en aan Baldwin. Zwijgend ging het parlement nadien uiteen en de rest van de avond bleef het in geheel Enge land bijzonder stil op straat. In de vroege ochtenduren van 12 december vertrokken uit de haven van Portsmouth drie schepen. Even na middernacht was de afgetreden koning per auto in de stad aangeko men. Door een afgelegen poort reed de wagen het marine-emplacement op. Om tien minuten over een ging hij aan boord van de torpedojager „Fury". Om kwart voor twee stoom den de drie schepen, nog een torpe dojager en een jacht de haven uit. Prins Edward reisde incognito. Hij arriveerde nog diezelfde morgen in Boulogne en vertrok via Weenen naar Enzensfeld, waar hij enige tijd zou logeren bij zijn persoonlijke vriend, baron de Rothschild. Op 3 juni 1937 trad de afgetreden koning op Kas teel Candé in Frankrijk met mevrouw Simpson in het huwelijk. Op dezelfde dag dat prins Edward Engeland verbet vond met mid deleeuwse plechtigheden in Lon den voor het paleis van St. Ja mes de proclamatie van de nieuwe ko ning plaats. De publieke belangstelling was overweldigend groot. „Mijn eerste daad bij het opvolgen van mijn broer zal zijn, hem tot hertog te benoemen. Hij zal voortaan bekend zijn onder de naam Zijne Koninklijke Hoogheid, de hertog van Windsor", zo verklaarde de nieuwe koning, George VI. De volgende dag zei de aartsbisschop van Canter bury in een radiorede: „Er is een ko ning heengegaan, God zij met hem; er is een koning gekomen. God zegene hem, behoede hem, geleide hem, thans en immer". Daarna hernam ook in En geland het gewone leven zijn loop. Koning Edward de Achtste in gala. MEVROUW SIMPSON (Van onze Romeinse correspondent) In Italië volgt gedurig na een pianissimo gespeeld stukje leven een geweldig fortissimo. Geen langzaam aanzwel len, nee, van de ene maat op de an dere: ppp fff en dat da capo. Onlangs bestond er, als men de be richten geloven moet, in het land nau welijks nog één fles onversneden olijf olie. Men bakte en braadde met pre- zeep of post-muildier-produkten. Het re gende bekeuringen en de olie wordt weer geacht rechtstreeks af te stammen van de olijf. Met veertig puntskoppen vermelden thans de kranten, dat de slagroom, de koffieroom en het gebottelde mine raalwater bijn met het oog zicht bare kweekplaatsen zijn van kwalijke bacteriën en ruïneuze kokken. Op het ogenblik wordt de boter gekwalificeerd als week vergif, een uitnodiging voor langdurig verblijf in ziekenhuis of sa natorium. Wij overleven uat gelukkig allemaal. De minister van volksgezond heid dirigeert zijn troepen van hot naar haar om met veel succes over ons te waken. De statistieken bewijzen het: de Italianen worden steeds gezonder en ouder. Gebrek aan weelde maakt bo vendien hun kansen op een hartinfarkt tienmaal minder dan in Amerika. De zomer scheen geen eind te nemen. Tot er onlangs een magnetische storm opstak en drie onweren uit oost, zuid en noord aanrukten om tezamen de Ro meinen een nachtje bezig te houden. Sindsdien beschouwen wij alle vroege re berichten, als „het hemelvuur was niet van de lucht," als provinciaal snobisme. Er was maar éen onweer met wolkbreuken en hagelbuien. Wij sla pen weer onder twee dekens en denken aan stookvoorraden. De winter is be gonnen. Niemand draagt meer een zo merpakje. In de bussen ruikt het naar motteballen. (Van onze Romeinse correspondent) ROME, november. In een Sardijn- te krant staat de volgende adverten tie: „De bewoners van het historische olaatsje Monteleone Rocca Doria zijn van plan naar elders te verhuizen. Zij willen op redelijke voorwaarden het gehele dorp van de hand doen of ruilen. Het is 35 km van Sassari en 15 km van Alghero 370 m boven zee spiegel gelegen op de top van de be roemde vestingrots, voorzien van '.eer oude kerken, een raadhuis, een bewaarschool en een nieuw school gebouw. Fantastisch panorama, uil- stekend klimaat, dat nog verbeteren zal na de ophanden zijnde aanleg van een kunstmatig meer aan de voet van de rots. Voor inlichtingen zich te vervoegen bij de bewoners, zo mogelijk op zon- en feestdagen." De 400 Monteleonijnen hebben er ge noeg van. Zij zijn sinds eeuwen met de armoede en de honger getrouwd. De 1300 ha land, die hun ter beschik king staan, lijken heel wat als men niet weet, dat het merendeel uit kale granietwanden bestaat of op zijn hoogst uit grond, waar laag hout een schriel bestaan leidt. Het enige land, dat opbrengt, ligt beneden. In de vroege morgen fietsen alle mannen, die niet nodig zijn voor het weiden van de paar kudden schapen, naar de perceeltjes, die van boven af zo groot als zakdoeken lijken, 's Avonds klau teren ze met de fiets aan de hand terug naar hun dorp. Monteleone heeft geen molen. Eens per week dragen de vrouwen op hun hoofd graan naar de vlakte om het te laten malen. Nu gaat de enige goede land bouwgrond verdwijnen onder het water van een stuwmeer. Dat is dan wel het einde. Wat rest die van Mon teleone Rocca Doria anders dan weg trekken. Zij willen de hele boel van de hand doen: de historische muren, de huisjes, de nieuwe school, een paar stokoude kerkjes, de trappen- straatjes en het kerkhof. Juristen vragen zich af, of zo iets wettelijk wel mogelijk is. Maar daarvan afge zien, wie koopt of ruilt de historische „roccaforte", waar zelfs de honderden jaren in armoede geschoolden niet meer leven kunnen? Maar die buitenstaanders weten niet dat het salaris gedurende de drie vakan- tiemaanden niet wordt uitbetaald. Om die tijd te overbruggen zjjn er twee mo gelijkheden. Elke maand zo". eJ opzij leg gen, dat het bespaarde bedrag voor die drie maanden voldoende is, hetgeen dus in feite het werkelijke salaris met een kwart vermindert. Of zij kunnen er in die tijd een betrekking bjj zoeken, waar door de lerares, die uw kind gedurende negen maanden wiskunde heeft gedo ceerd, nu misschien uw inkopen in de foodmarket als checker berekent. Of dat zijn scheikundeleraar uw autotank met benzine vult en de ruiten oppoetst. En niemand zal de betrokkenen hier om minder achten, integendeel. Overigens kan het maandsalaris ook nog aan schommelingen onderhevig zijn. Ziektedagen een onderwijzer mag jaarlijks niet meer dan zeven dagen op kosten van de gemeenschap ziek zijn of verzuim om andere redenen, bijv. voor het bijwonen van een begra fenis, wordt afgetrokken om hiervan een plaatsvervanger te bekostigen. Verder is het bijwonen van ettelijke conferen ties, lezingen en zo meer in de z.g. vrije tijd verplicht, en wórden, evenals des morgens voor de leerlingen, de absen ten opgenomen. Laat men tienmaal verstek gaan, dan betekent dat, dat men Paasvakantie op eigen kosten moet houden. De activiteiten buiten het lesroos ter om, die de leerkrachten moeten bijwonen zijn talrijk en uiteenlopend. Zo wordt op vele scholen van hen verwacht, dat zjj in de week voor Kerstmis ouders en leerlingen een avond aangenaam zullen bezighouden met een uitvoering op gevarieerd gebied. Heeft iemand hier zijn onderwijsdiplo- ma behaald en is hjj zo gelukkig een betrekking te vinden, dan werkt hjj ge durende drie jaar op proef i'.w.z. dat in die tijd zonder opgaaf van redenen de verbintenis kan worden verbroken en dezelfde proeftijd aan een andere sc..ool in een ander schooldistrict moet worden doorgemaakt. Is men deze drie jaar heelhuids doorgekomen, dan wordt de betrekking vast en kan slechts dood of misdrijf er een eind aan maken. Het ;s in die drie jaar dus zaak goede maatjes te blijven met het schoolhoofd en de ouders (lees moeders!), die lid zijn van de Parent-Teachers Associa tion. Een moeder, die ambitieuze plan nen .leeft en bijv. streeft naar het presi- zo sneller in de topklasse, waaruit de principals worden gekozen. Zo had een, nog tijdelijke, lerares in Latijn en Frans aan een Junior High grote moeilijkheden met haar principal, die maar vond, dat zij het de arme kinderen veel te zwaar maakte. Bovendien kreeg zij officieel een aanmerking: lacht u niet, want haar broodwinning werd erdoor in de waagschaal gesteld! dat haar make-up niet voldoende en haar rok ken te lang waren.. Het leek er veel op, of zij haar twee de proefjaar niet zou overleven, toen het bekende weekblad Time in een ar tikel over de onderwijsvernieuwing, die sinds de Russische Spoetnik I nog steeds in het brandpunt der belangstelling staat, en waarbij vooral ook gestreefd wordt naar uitbreiding van het onder richt in vreemde talen, verklaarde, dat de betrokken Junior High in dit opzicht dentschap van een of andere organisa tie kan, om in de publiciteit te komen, een ware kwelduivel worden voor on derwijzers en de Board of Education, het District's Schoolbestuur. Schoolhoofden van High Schools kun nen voor alle docenten, maar vooral voor die in vakken als science en vreem de talen, het leven zeer moeilijk maken, omdat zjj van de eisen, die deze vak ken stellen niet het minste begrip heb ben. Een zeer groot percentage van hen wordt n.l. gerecruteerd uit leraren Lichamelijk Onderwijs. Reden hiervan is, dat, alvorens voor de positie van schoolhoofd in aanmerking te komen, een bepaald aantal studiepunten (cre dits), waarvan een onevenredig groot aantal voor zuiver theoretische paeda- gogische kennis, vereist wordt. De phy sical teacher, die in verhouding tot an dere vakken eerder zijn „studietop" be reikt, houdt meer tijd over om deze ver plichte extra credits te behalen en komt het meest progressieve programma had van de gehele U.S. Waar zjj verantwoor delijk was voor de opstelling van dit programma, en zjj inmiddels een hand breed van haar rokken had afgeknipt en zich een nieuw merk lippenstift met toebehoren had aangeschaft, kan zn sindsdien geen kwaad meer doen. Echter heeft zich in de afgelopen zomer in hetzelfde schooldistrict een nieuwe storm ontwikkeld. Zoals be kend is het openbaar Lager en Mid delbaar onderwijs in de V.S. vrn d.w.z. dat alle kosten bestreden wor den uit de belastingen, die elke staat van zijn burgers int, een van de redenen, waarom de kwaliteit van het Amerikaanse onderwijs van staat tot staat zozeer verschilt, want Ala bama en Mississippi zijn financieel veel minder draagkrachtig dan de noordelijke industriestaten. Momen teel wordt in Californië de helft van elke belasting-dollar aan het onder wijs besteed. Daar de inkomstenbe lasting federaal is en elke staat hier van slechts een betrekkelijk klein deel ontvangt, zijn het de indirecte belas tingen als sales tax in Californië 4 procent van elke handelstransactie vergunningen voor alles en nog wat, van hengelsport tot huwelijk, die de staatskas moeten spekken. Elk schooldistrict krijgt hiervan zijn deel, maar het leeuwedeel krijgen zij van de belasting op onroerend goed in elke gemeente. Het ligt dus voor de hand, dat scholen in een arme buurt met heel wat minder moeten rondko men dan die in een district als Bever ly Hills of Belair, de rijkste onderge meenten van Los Angeles. Een voor stel in het Califomisch Congres om de "Jke schooldistricten te verplichten hun arme broeders geldelijk te steunen heeft heftige beroering gewekt en is voorlo pig geseponeerd. Nu heeft bovenbedoeld district, dat door aanwezigheid van enkele grote in dustrieën mede tot de „rijkaards" in deze categorie behoorde, door vertrek van deze industrieën een zeer groot deel van zijn inkomsten verloren. Er zit dus niets anders op dan of tot het uiterste oezuimgen en veel van wat in de laat ste jaren moeizaam werd opgebouwd weer af te breken, of de eigendomsbe lasting te verhogen. Maar, om dit te kunnen doen, moeten de burgers eerst m een volksstemming er hun goedkeu ring aan hechten. Daar door de bezuinigingen alle bij het onderwijs betrokkenen, van profes soren tot janitors, hetzij door salaris verlaging, hetzjj door ontslag getroffen zullen worden, heeft de Board of Edu cation een ieder opdracht gegeven in zijn vrije tijd vijftig adressen te bezoe ken om de toestand uit te leggen en de mensen aan te sporen vooral ja te gaan stemmen voor de voorgestelde belasting verhoging. Overigens zou hierdoor de betrokken gemeente, die tot dusver op twee na de laagste aanslag op onroe rend goed in Californië heeft, nog maar op de achtste plaats komen. Een ding is zeker, het nieuwe school jaar is voor alle leerkrachten, waarvan er meer dan honderd in net proefsta dium verkeren en dus met ontslag wor den bedreigd, hetgeen voor de blijvers zeer vergrote klassen tegen geringere vergoedingen zou betekenen, niet op de aangenaamste wijze begonnen. Los Angeles, LOUISE BURGHARDT

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1961 | | pagina 11