Niemand weet wie aan de winnende hand is ONZEKERHEID OVER OORLOG IN KATANGA Strijd zeer binnenkort in een beslissend stadium J PIJL EN BOOG TEGEN TSJOMBE Opnieuw moeilijkheden aan grens van Indië en Goa Verdachte luistert onbewogen Adolf EICHMANN schuldig bevonden Uitspraak Hof Jeruzalem vandaag begonnen Kernexplosie in de V.S. KHROESJTSJEV DREIGT MET SUPERBOMMEN ,,Wij vertrouwen niet op gebed maar op onze eigen kracht VOOR HET GROTE SIMCA NIEUWS Kreet in België Kennedy aan de galg!" LJegen- Het weer Nederlands sehip zinkt in storm Fall-out kwam in dampkring Oostduitse Vopo's schieten student in W.-Berlijn dood Krachtiger dan honderd megaton ^"MORRIS "êefmujou Snij! Aanhoudend zacht tiet weer in Europa Bij Engelse kust Bemanning gered Standbeeld koningin WILHELMINA in Venezuela beschadigd /V ieuw-Guinea Indonesië „teleur gesteld" over V.S. A.J AUTOMOBIELBEDRIJF Tegenslagen voor Britse anti-kernbom- demonstranten MAANDAG 11 DECEMBER 1961 85sfe JAARGANG No. 31001 ELISABETHSTAD, 11 decem ber (A.F.P., Rtr., U.P.I.) Na zes dagen oorlog tussen het Katangaanse leger en de troepen Van de Verenigde Naties is er in heel de Congo niemand meer, die precies weet welke partij aan de Winnende hand is. De Katanga- nen meldden gisteren trots dat zij de toestand in Elisabethstad vol komen meester zijn, maar uit vele andere berichten blijkt dat deze bewering, hoe dan ook, niet op de feiten steunt. Vast staat in ieder geval dat zondag langdurige en felle gevechten hebben plaats gehad in het centrum en enkele buitenwijken van de stad, waarbij Vooral de Katangaanse „gendar merie" zware verliezen heeft ge leden. De opperbevelhebber van het V.N.-leger, de Ierse generaal Sean McKeown, verklaard^ gis teravond in Leopoldstad dat de Verenigde Naties in staat zijn de 0rde en rust in Katanga „binnen enkele dagen" te herstellen. Vol gens McKeown heeft president Tsjombe de controle over zijn troepen allang verloren. De strijd Wordt tegen zijn zin voortgezet door buitenlandse „huurlingen", die onder leiding staan van een „ultra-politieke groep". Deze groep onderhoudt op haar beurt nauwe contacten met „buiten landse financiële concerns". Ook generaal McKeown gaf echter geen uitsluitsel over het verloop van de strijd in Katanga. Hij zei slechts dat het V.N.-leger ditmaal |>veel sterker" is dan tijdens de krijgshandelingen in september. EN TWEEDJASSEN "■end Ti 8111 Orde herstellen Verwijt van Spaak m Een beeld van de oorlog Katanga, waar beide partijen beweren, dat zij aan de winnende hand zijn. Een Katangaanse sol daat, gekleed in het uniform van de parachutisten, vuurt met een zware mitrailleur op een ver sterking van de V.N.-strijdkrach ten. De andere foto toont een auto van het Rode Kruis, die snél is komen aanrijden om een aantal Katangaanse gewonden op te nemen. De auto kwam echter midden in het artillerievuur terecht, hetgeen niet alleen nieuwe gewonden, maar ook een aantal doden opleverde. Zie pagina 10 Dr. D. BAKKERLAAN 12-16, BLOEMENDAAL Telefoon 57500-57501 JERUZALEM, 11 dec. (Rtr., U.P.I.) De drie Israëlische rechters, die de rechtbank hebben gevormd, waarvoor de voormalige luitenant-kolonel van de S.S. en oorlogsmisdadiger Adolf Eich- mann dit jaar terecht heeft ge staan, hebben de beklaagde schuldig bevonden aan misdaden tegen het Joodse volk, tegen de mensheid en aan oorlogsmisdrij ven. CARLSBAD, 11 dec. (Rtr.) De Verenigde Staten hebben gisteren een ondergrondse kern proef genomen. Bij Carlsbad in Nieuw-Mexico werd ruim vier honderd meter onder de grond een kernbom van vijf kiloton tot explosie gebracht. De kracht van de bom was een kwart van die, welke Hirosjima verwoestte. MOSKOU, 11 december (UPI) De Russische premier, Nikita Khroesjtsjev, heeft zaterdag ver klaard, dat de Sovjet-Unie de beschikking heeft over kernbom men met een explosieve kracht van meer dan 100 megaton. Hij zei ook dat Rusland de kernproe ven had hervat om de „imperia listen die haar bedreigden" af te schrikken. BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21545 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk, Zeestraat 50: telef. 4790 Bijkantoor en Red. IJmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: W. C. H. Leijdeckers en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN en W. Severim NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT 'ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Omroepers 16 cents per m m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 61 cents per week, 2.65 per maand, 7.90 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. iiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiininii O mm hui li in iiiiiiiimiiiiiiiiümiiiiimiiii minimin imiiiiiiiin Beslissend is wellicht dat de Ver engde Naties thans het luchtruim bo- Katanga volledig beheersen, f^'ecdse en Ethiopische VN-straalja- en Indische bommenwerpers be- 'oken herhaaldelijk mortieropstellin- |en en opslagplaatsen van de Katan- jja'ien. Soms nemen de piloten ook Ka- ^hgaanse troepenconcentraties onder .uur. De algemene verwachting in eopoldstad en Elisabethstad is, dat Se ®trijd zeer binnenkort in een beslis- e.lul stadium zal komen en dat spoe- zal blijken wie de verliezer en wie overwinnaar is. Het Amerikaanse consulaat in Eli sabethstad werd zaterdag met ste den bekogeld door een opgewonden fh'&nigte van enkele honderden Ka tangaanse jongeren. Zoals bekend steunen de Verenigde Staten het VN- "Ptreden in Katanga moreel, finan- c'eel en materieel. Ook in Advertentie) BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 JjPSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL. 223596 I mnutmk É.rf Verwachting tot dinsdagavond (ongemaakt te 11.15 uur) ti.9vorwegend zwaar bewolkt met hard''I1* reSen- Vrij krachtige tot Zon: zuidwestelijke zacht weer. Dinsdag: 8.39 16.28. Maan: wind. Aanhou- 12.04-21.51. St. :aWm. ileicte fr, ehte £fadriö ^abon max mm Weer temp temp neersl gisteren 24 lil onbew. 9 9 14 half bew. 10 10 6 licht bew. 11 10 6 regen 8 8 17 zw. bew. 10 9 7 regen 9 9 11 geh. bew. 8 11 11 regen 11 11 6 geh. bew. —4 —7 0.4 regen 4 4 0.5 zw bew. 14i 12 2 licht bew. 11 9 9 half bew. 11 10 4 r-3gen 9 9 5 geh. bew 15 14 5 regen 5 4 1 geh. bew. 8 6 18 ij zei 0 —2 0.2 mist 2 —2 0 licht bew 10 5 0.2 zw. bew. 16 9 0 geh. bew. 17 15 0 Brussel werden anti-Amerikaanse be togingen gehouden. Op borden, die werden meegevoerd, werd Oe Thant uitgemaakt voor een „moordenaar", terwijl president Kennedy volgens de demonstranten moet worden opge hangen. Tenslotte wensten de beto gers president Tsjombe een lang en gelukkig leven. Voor het gebouw van de Amerikaanse ambassade werd luid gegild: „Amerikaanse moorde naars" en „VN-Gestapo!" Pas op dit moment kwam de Brusselse politie in actie om de demonstratie uit el kaar te slaan. VN-secretaris-generaal Oe Thant gaf gisteren een verklaring uit, waar in hij ontkent dat de VN-strjjdkrachten de politieke leiders van Katanga willen verpletteren. Het doel van de operatie is slechts het herstel van orde en rust en het waarborgen van de veiligheid der VN-troepen. De centrale Congolese regering pu bliceerde, samen met de VN, een com muniqué, waarin hetzelfde wordt ge zegd. „Oorlogsdoeleinden of de vernie tiging van de economie in Katanga worden niet nagestreefd", aldus het communiqué, waarin enkele harde no ten worden gekraakt over de aanwezig heid van blanke huurlingen in het Ka tangaanse leger. LONDEN, 11 dec. (Rtr, ANP) Het 265 ton metende Nederlandse schip „Wiema" is gisteravond in een storm op ongeveer 23 mijl uit de kust van Pembrokeshire gezonken. De beman ning van vijf man is van boord gehaald door de reddingboot van St. David. Het schip kwam gistermorgen in moeilijk heden doordat de lading ijzererts aan het schuiven ging. De „Wiema" is eigendom van de heer T. A. Belstra uit Schiedam, die tevens als kapitein op het sehip vaart. Deze liet gistermorgen seinen, dat zij: schip zware slagzij maakte. Hij verzocht om een reddingboot, aan welk verzoek la ter gevolg kon worden gegeven. Andere schepen zijn er niet meer in geslaagd, de „Wiema" naar een haven te slepen. De kustvaarder is die waarop de Nederlandse stuurmanR. voer, die wegens moord op een Engels meisje in juli van dit jaar is veroordeeld tot levenslange gevangenisstraf. De veroordeling ge schiedde in Chester. MARACAIBO (Venezuela), 11 dec. (TJP1) Onbekenden hebben getracht het standbeeld van Koningin Wilhelmi- na. dat hier op het naar haar genoem de plein staat, te vernielen. Volgens een plaatselijk blad werd de poging ondernomen met een sloopha mer en „Molotov-cocktails". Men brengt deze daad in verband met de arrestatie op Curasao van Venezolaanse studen ten die een lijnvliegtuig van de Vene zolaanse luchtvaartmaatschappij had den gekaapt. DJAKARTA, 11 dec. (AFP) In donesië heeft de Verenigde Staten doen weten, dat het teleurgesteld is over de houding, die zij tijdens de debatten in de Verenigde Naties hebben aangeno men in de kwestie Nieuw-Guinea. Van deze teleurstelling hebben president Soekarno en premier Djuanda de Ame rikaanse ambassadeur in Djakarta, Ho ward Jones, vrijdag officieel in kennis gesteld in afzonderlijke ontmoetingen De ambassadeur werd op het paleis met de Amerikaanse ambassadeur. ontboden om een toelichting te geven op het huidige standpunt van de V.S., dat Indonesië beschouwt als een verla ten van het neutrale standpunt, dat Amerika tot voor kort in de kwestie Nieuw-Guinea steeds innam. Jones heeft volgens paleiskringen aan dit verzoek van de president voldaan. De Indonesische minister van Buiten landse Zaken, Subandrio, noemde de houding van Amerika „een raadsel". De VN en premier Adoela beraad slagen nog over de vraag of het cen trale Congolese leger in de gevechten tegen Katanga zal worden ingescha keld. De VN voelen daar niets voor, omdat men dan eerst met recht zou kunnen spreken over een burgeroorlog. President Tsjombe heeft gisteren de onverdeelde steun gekregen van presi dent („abbé") Youlou van de republiek Congo (ex-Frans), die een dramatisch beroep deed op president Kennedy om „uit naam van de menselijkheid en de vrede" in Katanga tussenbeide te ko men. Youlou stelt dat de VN-operatie immoreel en onmenselijk is, een me ning die hfj deelt met premier Sir Roy Welensky van de Rhodesische Fede ratie. Welensky en president Tsjombe hebben inmiddels in felle bewoordin gen geprotesteerd tegen het besluit van de Engelse regering bommen beschik baar te stellen voor de Indische Can- berra-bommenwerpers van de VN- strijdmacht. De Britse minister van buitenlandse zaken, Lord Home, sprak gisteren de hoop uit dat de VN en Ka- tanga spoedig een wapenstilstand zul len sluiten en merkte voorts op: „Hoe dan ook, de Engelse houding is volko men duidelijk: wij steunen de Verenig de Naties." De Belgische minister van buiten landse zaken, Spaak, heeft zaterdag in een telegram aan Oe Thant op nieuw geprotesteerd tegen het optre den van de VN in Katanga. De voor zitter van de CVP, Van den Boey- nants, noemde de VN-actie „onwet tig en belachelijk". Onder de landen, die het VN-optreden in de Congo volledig steunen, bevindt zich Indonesië. Minister van buiten landse zaken Soebandrio verklaarde in Djakarta, dat de Indonesische troepen destijds uit de Congo zijn teruggetrok ken, omdat de VN de zaken in dit land niet straf genoeg aanpakten. Nu de VN dit eindelijk wél doen, is het niet uitgesloten dat de Indonesische regering opnieuw troepen voor het VN- leger beschikbaar zal stellen. De Katangaanse president Mo'ise Tsjombe, die de laatste tijd gaarne kokketeert met de vergiftigde pijlen en ander primitieve krijgsmiddelen, die in zijn land gangbaar waren, heeft onder meer de hier afgebeelde Baloeba-krijgers, met pijl en-boog bewapend, tot zijn verbitterde tegenstanders. De foto is genomen in Albertstad. NEW DELHI, 11 dec. (Rtr) Aan de grens tussen Indië en de Portugese en clave Goa, gelegen aan de Indische west- Advertentie) kust, hebben zich ook in het afgelopen weekend weer de nodige incidenten voorgedaan, die de spanning in dit ge bied nog hoger hebben opgevoerd. Za terdag wisselde 'n Portugese militaire pa trouille schoten uit met een groep in- dische politiemannen. Eén Portugese soldaat werd gedood en eer andere ge wond. Volgens de Indiërs was de Por tugese patrouille op Indisch grondgebied doorgedrongen, hetgeen door de Portu gezen uiteraard wordt ontkend. Zondagmorgen deden zich aan de grens wederom gevechten voor tussen Portugese militairen en Indische politie agenten. Ditmaal vielen er geen slacht offers, maar de gebruikelijke beschul digingen en tegenbeschuldigingen ont braken natuurlijk niet. Volgens in Indië ontvangen berich ten treden thans in Goa goed bewapen de „nationalistische commandogroe pen" op, die afgelegen posten en rege ringskantoren aanvallen. Men meent dat deze groepen zich nngemoedigd gevoelen door de aanwezigheid van Indische troepen in het grensgebied van Goa. Eichmann werd ook schuldig bevon den aan het lidmaatschap van organi saties, waarvan door het internationale militaire gerechtshof, dat na de tweede wereldoorlog zitting in Neurenberg heeft gehouden, is vastgesteld dat zij een misdadig karakter dragen. Eichmann hoorde de uitspraak onbe wogen aan. Het proces-Eiehmann werd vanmor gen om negen uur plaatselijke tijd her vat. Een functionaris kondigde aan dat de zitting van de rechtbank was begon nen en de drie rechters, gekleed in zwar te toga's, namen plaats. De beklaagde was reeds een paar minuten eerder bin nengeleid en zat rechtop in zijn cel. De president van de rechtbank mr. Mosjé Landau gaf een tik op de tafel met zijn hamer en verklaarde: „Ik ver klaar dat de 115de zitting van het pro ces thans is begonnen." Hij verzocht Eichmann te gaan staan. Een van de politiemannen in de rechtszaa1 moest Eichmann een duwtje geven alvorens hij opstond. De beklaagde ging staan. Hij stond rechtop en stram en keek naar de president van de rechtbank. Mr. Landau verklaarde met een van emotie trilende stem: „De rechtbank bevindt u schuldig aan misdaden tegen het Joodse volk, misdaden tegen de mensheid, oorlogsmisdaden en het lid maatschap van misdadige organisa ties." Na deze verklaring te hebben af gelegd gaf de president van de recht bank de beklaagde toestemming om weer plaats te nemen. Eichmann ging onmiddellijk zitten. Mr. Landau zei dat de rechtbank na deze verklaring de redenen zou uiteenzetten die aan deze uitspraak ten grondslag lagen. Op de misdrijven, waaraan Eich- man schuldig is bevonden, staat de doodstraf. De 55-jarige voormalige luitenant-ko lonel van de S.S. werd zestien jaar na de ineenstorting van het Derde rijk we gens zijn oorlogsmisdaden berecht en wel in de door de Joden gestichte staat Israël, dezelfde Joden, die hii in Europa, volgens de tenlastelegging, heeft ge tracht uit te roeien. De vijftien beschuldigingen in de ten- veroorzaken van de dood door ontbe ringen en massamoord, deze laatste op reusachtige schaal gepleegd in vernie tigingskampen als Auschwitz, Maida- nek, Treblinka en Chelmno. Gedurende het proces, dat 11 april begon en 14 augustus werd verdaagd, zijn overlevenden gehoord van de nazi- vernietigingskampen voor Joden in Europa. In de afgelopen vier maanden hebben de vier Israëlische rechters, waarvan er twee in Duitsland werden geboren en een in Danzig, toen dit nog deel uitmaak te van Pruisen, de een en een kwart miljoen woorden, die de getuigenissen gezamenlijk besloegen, bestudeerd, even als duizenden documenten. Het oordeel van de rechters beslaat honderduizend woorden. De voorlezing ervan zal waarschijnlijk twee dagen ver gen. De uitspraak wordt vrijdag ver wacht. De ontploffing deed een waarnemers- post op zeven kilometer afstand van het kernpunt van de explosie schudden. Later werd bekend gemaakt dat een kleine hoeveelheid radio-activiteit in de dampkring terecht is gekomen. De radio-actieve wolk bewoog zich voort in noordwestelijke richting. Helicopters vlogen achter de wolk aan. De radio-activiteit, zo deelde de com missie voor atoomenergie mee, kwam vrij met een wolk stoom die uit een ver ticale mijnschacht schoot. De explosie kwam tot stand in een van de schach ten van een ondergrondse zoutmijn. BERLIJN, 11 dec. (Rtr) Drie jon gens en drie meisjes probeerden zater dag in West-Berlijn de moeder van een van de meisjes te helpen bij het kruipen door de prikkeldraadversperring langs de grens van de Britse sector van Ber lijn. Toegeschoten Oostduitse politieman nen begonnen te schieten. Een van de jongens werd getroffen en door de Vo po's over de sectorgrens op Oostberljjns gebied gesleept, waar hij twee uur bleef liggen, voordat hij werd weggebracht. Later bleek dat hij dood was. De moe der werd gearresteerd en de andere jon gens en meisjes vluchtten. De Westberlijnse politie deelde later mee dat de doodgeschoten student de twintigjarige Dieter Wohlfahrt is. Hjj is de eerste inwoner vein West-Berltjn die, na het sluiten van de sectorgrens, door Oostduitse grenswachten is dood geschoten. Toen de Westberlijnse politie ter plaat se kwam, riepen de Oostduitse grens wachten hun toe: „Kom niet op het ge bied van de Duitse Democratische Repu bliek, anders schieten wij!" (Van onze Londense correspondent) LONDEN, 11 dec. Dank zij slecht weer, de vrees voor zware boetes en wellicht gevangenisstraf, en de uitge breide veiligheidsmaatregelen van de Britse luchtmacht en politie, namen za terdag veel minder personen deel aan de anti-kernbomdemonstraties dan de organisatoren hadden verwacht. In plaats van zevenduizend, zoals de bedoeling was geweest, trokken er min der dan driehonderd demonstranten op naar de Amerikaanse NAVO-basis ln Wethersfield, Essex. Bijna drieduizend man personeel van de Britse luchtmacht en zevenhonderd man politie wachtten hen op. Bij een ander Amerikaans vliegveld, het hoofdkwartier van Ruislip, gingen vijftienhonderd demonstranten op de weg zitten. Andere demonstraties von den plaats in Cardiff, York en Man chester. Talrijke demonstranten werden gearresteerd. Velen werden onmiddellijk voorgeleid. Het totaal aantal arrestanten was 867, waarvan nog zaterdag 129 werden veroordeeld tot gevangenisstraffen van enige weken. Anderen werden beboet, en de rest werd vrijgelaten tegen borg stelling. zolang mijn hart klopt," barstte zijn ge hoor in juichkreten uit. De Cubaanse ae- In een rede tot de drieduizend afge vaardigden en gasten van het con gres van de WFTü (de wereldfedera tie van vakbonden) in het Kremlin zei Khroesjtsjev: „Heren imperialisten, houdt uw hoofden koel. Wanneer u ons wenst te bedreigen uit een positie van kracht, zullen wij u onze kracht tonen, hebt geen bommen van 50 en 100 me gaton. Wij hebben bommen die krach tiger zijn dan 100 megaton." Toen Kh, sjisjev zei: „Ik was, ik lastelegging omvatten marteling, het ben en ik zal voor het communisme zijn legatie, die hem begroet had met kreten als „Viva Nikita Khroesjtsjev" begon toen „Viva el communismo" te roepen. „Ik weet niet of iedereen hier voor het communisme is," ging Khroesjt sjev voort. „Het doet er ook niet toe, want wanneer u thans niet voor het communisme bent, zult u het later wel zijn. Niets kan de overwinning van het communisme over het kapitalisme tegenhouden." „Wij verlaten ons niet op gebeden ter voorkoming van oorlog, maar op onze eigen kracnt," aldus de Russische pre mier. „Wanneer zij (de imperialisten) een oorlog beginnen zal de eerste slag met een verpletterende slag beantwoord worden. Onze vijanden mogen zeggen dat Khroesjtsjev dreigt. Maar ik zeg dat ik niét dreig. Wel waarschuw ik u dat, wanneer u de kracht van de socialisten in een oorlog wilt meten, u nooit het einde van he. sopialisme zult zien." Waarnemers geloven dat de scherpe toon van Khr esjtsjev en dele het ge volg is van het verzet dat Frankrijk nog steeds biedt tegen onderhandelingen over Berlijn. i

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1961 | | pagina 1