Bouw KardinaalDe Jongschool primeur voor Nederland Lofp rijzingen voor em.- pastoor A. van Eeden Melkprijs moet worden gestabiliseerd M'odernistensociëteit Ekestos thans besloten club Albert de Klerk bespeelt gerestaureerd orgel van Sint Liduinakerk Kapelaans M. van der Zwaan en C. Steins Bisschop vieren hun koperen priesterfeest HET INTERIEUR VAN DE KARD, DE JONG SCHOOL VAN DUIVENBODEN Olies en AKU vast Arbeidsproductiviteit in tien jaar belangrijk toegenomen Nieuwe vestiging secretariaat L.T.B. Niet alleen jazz, maar voortaan ook andere manifestaties In Haarlem-oost NEEM SYMBOOL VOOR ONDERWIJS Culturele dag op Mendel-college BONDSJAARVERGADERING L.T.B. In panden van meisjeslyceum Sancta Maria ZONDAG WEER GEOPEND INVALIDENBOND VIERDE LUSTRUM W. van Liemt treedt af als voorzitter van Raad voor de Jeugd MAANDAG 11 DECEMBER 1961' PAGINA 3 Eerste in Nederland Ing. F. Spies legt zijn functies bij de Hoogovens neer Haarlem e.o. Films Toneel Muziek kersen Engels Muurversiering van Wiesman Burgerlijke Stand Haarlem HFC VERLOOR VAN HBS MET 1—3 Produktiviteit Samenwerking Jongen aangereden op de Wagenweg Beurs van Amsterdam Nagekomen schepen •- HAARLEM, 11 dec. Tijdens de bijeenkomst rond de opening en inzegening Van de Kardinaal de Jongschool aan de Jan Gijzenkade zaterdagmorgen heeft een aantal sprekers niet nagelaten vele prijzende woorden te richten tot de emeritus pastoor van de parochie van Onze Lieve Vrouw van Zeven Smarten en Sint Bavo, A. van Eeden, die bij de voorbereiding van de stichtingsplannen voor deze nieuwe katholieke school in het Haarlemse Noorderhoutkwartier een werkzaam aandeel heeft gehad. Met talrijke interrupties wimpelde pastoor Van Eeden de lofprij zingen af, en toen hem in de loop der bijeenkomst het woord gegeven werd be paalde hij zich tot het maken van complimentjes aan het adres van al degenen, die aan de verwezenlijking van de school hadden meegewerkt. Zijn ongebroken vitaliteit demonstreerde hij, toen hij een bijbelverklarende verhandeling hield over de schepping naar aanleiding van het muurtableau, dat de kunstenaar Hans Wiesman in het trappenhuis van de school heeft gemaakt. De bijeenkomst in de hal stond onder leiding van de voorzitter van het kerk en schoolbestuur, pastoor Alph. Coelen, die zich in een welkomstwoord in het bijzonder richtte tot drs. Th. Zwart kruis, deken van Haarlem, wethouder D. J. A. Geluk en de waarnemend rijksinspecteur, de heer A. Bogaard. Onder de genodigden bevonden zich voorts de architect, de heer Nico An driessen, de uitvoerder, de heer H. van Riel, een vertegenwoordiger van ge broeders Van Heeswijk's Aannemers- Maatschappij uit Eindhoven, aan wie de bouw van de school werd opgedragen, Hans Wiesman en leden van het ouder comité. Nadat de heer Geluk zijn vreugde er over uitgesproken had, dat in Haarlem het sehoolbezit was uitgebreid, memo reerde hij in chronologische volgorde de gebeurlijkheden, welke zich rondom deze school hadden afgespeeld. De plannen waren een jaar geleden van rijkswege nog altijd niet goedge keurd. Teneinde te voorkomen, dat de scholenbouw in Haarlem-Noord zou vast. lopen, greep wethouder Geluk in en stelde de architect voor, zijn plan zoda nig te wijzigen, dat het zou kunnen wor den uitgevoerd in de een of andere vorm van systeembouw. Blijkens een mededeling van de heer Geluk was de heer Andriessen daar al mee bezig. Hij had zijn plan aangepast aan een Engels bouwsysteem, waarmee het Eindhoven- Se bouwbedrijf van de gebroeders Van Heeswijk onlangs op de markt was ge komen. Toen was de zaak snel voor el kaar. In februari van dit jaar kwam de rijksgoedkeuring af en enkele weken later werd met de bouw begonnen. Tij dens de bouw moest het plan opnieuw Worden gewijzigd, waardoor een ver traging van niet minder dan vier weken optrad. Half november was het gebouw klaar. De Kardinaal de Jonghschool is de eerste school in Nederland, welke vol gens dit Engelse systeem H.B. 80 IJlVtUlDEN, 11 dec. Ing. F. W. E. sP>es, voorzitter van het college van ?jl.'Unct-directeuren van de Koninklijke £e.derlandsche Hoogovens en Staalfa brieken en aangesloten bedrijven, zal 111 gedurende 38 jaar te hebben mede gewerkt aan de ontwikkeling van Hoogovens, op 31 december a.s. wegens het bereiken van de pensioengerech- tigde leeftijd zijn functie neerleggen. Voor zijn vele verdiensten op veilig heidsgebied werd de heer Spies in 1951 benoemd tot officier in de orde van Oranje Nassau. De heer Spies is com missaris van de Koninklijke Demka Staalfabrieken en van de Nederlandse Steenwolfabriek, bestuurslid van het metaalinstituut T.N.O., bestuurslid van <!e Stichting het Veiligheidsinstituut in Amsterdam en bestuurslid van het Gasinstituut in Den Haag. Bijna een kwart eeuw is hij voorts voorzitter ge weest van de Nederlandse Vereniging Van Gieterijtechnici. Buitenlandse waar dering ondervond de heer Spies van het British Institute of Foundrymen, waar- Van hij erelid is. Een van de laatste belangrijke daden Van de heer Spies bij Hoogovens zal rijn het aansteken van de vijfde Hoog oven op 12 december a.s. Cinema PALACE: Nooit op zondag, Volw. 2, 7 en 9.15 uur. pRANS HALS: The quiet Man, 14 jaar. 2. 7 en 9.15 uur. Dinsdag 2 en 8 uur. *"ÏDO: De Zwarte Tyran, volwassenen, 2, 7 en 9.15 uur. CtlXOR: Losgeslagen meisjes, ontraden. HEMbrandT Terug over de Rijn, ftr. volw. 2, 7 en 9.15 uur. Dinsdag géén middagvoorstelling. R°XY: t/m do.: Het vlees is zwak. ontr. StUDIO: Moeder Johanna van de Engelen, ontraden. «I'INERVA: La Frangaise et l'amour, volwassenen. 8.15 uur. Maandag 11 december k,. Stadsschouwburg. 8 uur: Toneelgroep Lheater „Arturo Ui" van Bertolt Brecht. rni?le; Robert de Vries. In de hoofd- jOuen: Hetty Beck, Diana Dobbelman, "ard Flink en Hans Tiemeijer. Dinsdag 12 december fteeia^?sch°uwburg. 8 uur: Haarlems To- 1 Ensemble „De Oceaan-vlucht". Maandag 11 december Neri ater Monopole Zandvoort. 8 uur: Robel Ms Kamerkoor o.l.v. Felix de Dinsdag 12 december Hen°5cettgebouw. 8.15 uur: N. Fh. O. o.l.v. Vin!" Arends m. m. v. Paul Tortelier, «n s?, ce'- Progr.: Berlioz, Lalo, Liining strawinsky. j, Maandag 11 december VerflI1^ann- 8 uur: Kon- Ned- Natuurhist. Haarlem: Filmavond over de nandse visserij. yrete?^tgebouw- 8.15 uur: „Geloof lïaarei? p' Lezing door Rector J. d<s ioi-A,0ver: 'De groei van het geloof ln jonge mens". 6lmn°"w St. Bavo: jU over Dik Trom. ^aarvp!?Jn?nn- 10 uur: Algemene erSadering L. T.B. en van Kindermiddag met geheten is gebouwd. Binnenkort zul len er zes van dit type scholen in Lei den worden gebouwd. Bij de toepassing ervan wordt in vergelijking met de or thodoxe bouw een tijdsbesparing van veertig tot vijftig percent verkregen. Als alles vlot was verlopen had de Kar dinaal de Jonghschool er in ongeveer vierentwintig weken kunnen staan. Voor de wijze, waarop architect Nico Andriessen zijn oorspronkelijk plan had weten aan te passen aan wat op een ge geven moment voorhanden was ter be vordering van een snelle verwezenlij king van de school, had wethouder Ge luk bijzonder grote bewondering. Deze lofprijzing liet hij vergezeld gaan van een andere, waarin hij waardering toon de voor het streven van de architect om van het begin af aan ruimte te re serveren voor een kunstwerk. De ope ning verrichtte wethouder Geluk daar na door de sleutel te overhandigen aan het hoofd van de school, de heer J. Houthuizen. Bonds- krelaK Dinsdag 12 december W, Mn uis, Leidsevaart. 8 uur: Kon. irt j'v°or Tuinbouw en Plantkunde, bet m,?arIem en omstr.: Bijeenkomst tot «aken van Kerststukjes. Deken Zwartkruis, die vervolgens het schoolgebouw inzegende, verklaar de later niet zonder humor, dat hij bijzonder was ingenomen met het feit, dat de school was gebouwd naar de principes van een Engels systeem. Verder meende hij, dat men met de naam geen betere keuze had kunnen doen. Kardinaal de Jong was een moe dig strijder voor de vrijheid, een even groot bestuurder en onderwijs-specia- list als aanhanger van de theorieën over de opvoeding van de Engelse filosoof Newman. In ongeveer gelijke zin liet de waar nemend inspecteur voor het onderwijs, de heer Bogaard, zich uit. Voor iedere Nederlander is kardinaal De Jong een begrip. Zijn grootheid, karaktervastheid, trouw aan beginsel en deskundigheid mogen symbolen zijn voor alles wat er in deze nieuwe school zal gebeuren. Hij zegde toe, zijn best te zullen doen voor het verkrijgen van de nodige vergun ningen voor een gymnastieklokaal, al mocht men het hem niet kwalijk nemen, dat hij de belangen van Haarlem zou af wegen tegen die van Leiden, waar hij inspecteur is. Na pastoor Van Eeden was het woord aan de voorzitter van het oudercomité, die ter versiering van het gebouw het schoolbestuur een aantal vaste planten aanbood en ten diensten van het onder wijzend personeel de heer Houthuizen een koffiemachine. Het hoofd van de Sint Bavo-school, de heer A. L. Peeters complimenteerde zijn collega met het fraaie gebouw en herinnerde hem er aan, dat de scholen in de parochie tot nog toe een hechte eenheid hebben ge vormd, welke onder het pastoraat van pastoor Van Eeden is ontstaan. Deze erfenis dienen de onderwijzers in hef Noordhoutkwartier zuinig te bewaren. Over de grote muurversiering in het trappenhuis van Hans Wiesman tekent onze medewerker voor beel dende kunst. Levinus Tollenaar, het volgende aan: Het trappenhuis in een schoolgebouw schijnt de aangewezen plaats te zijn voor een versierend kunstwerk. Hier bevindt zich inderdaad meestal het cen trale bindende element tussen de ver diepingen en de enige muur die door zijn opvallend formaat vraagt om een ac cent van bijzondere aard. Voor deze muur in de kardinaal de Jongschool heeft de architect de schilder Hans Wiesman uitgenodigd om er een wel overwogen behandeling aan te geven. Het thema van de zeven scheppings dagen dat Wiesman al langer bezig houdt, bleek hier tot de gewenste inde ling van het vlak te kunnen leiden. De vrijstaande trappartij, die de muur niet doorsnijdt maar wel het uit zicht op het vlak doorbreekt, maakte een doorgaande enkelvoudige vooorstel- ling ongewenst. Op een fantasierijke wijze heeft Wiesman de wand ingedeeld tot een kaleidoscopisch samenstel van vlakken, die tezamen een eenheid vor men. Van de scheiding van licht en duis ternis op de eerste dag en de schepping van de mens op de zesde dag gebruik te hij uit het beeldrijke verhaal de fi guratieve elementen die als tekens de schepping illustreren. De beweging van de evolutie, het dynamische van de scheppingsdaad is een niet figuratief onder te brengen thema, dat niette min duidelijk het zich opdelen, het vul len van. de stilte met toenemend leven en verscheidenheid, uitbeeldt. Parallel aan dit illustratief en ritmisch opge vatte scheppingsverhaal heeft Wiesman zijn eigen schepping behandeld als een autonoom spel van vlakken en opdeling in kleur. De binding van de voorstelling aan het gebouw heeft hij op twee manieren gematerialiseerd. In de gestucadoorde muur heeft hij gegraveerd alvorens er in heldere kleuren het nieuwe leven op te schilderen en bovendien heeft hij de muur laten doorboren met ronde ga ten, die, opgenomen in de compositie en voorzien van gekleurd glas, de ruimtelijkheid en het wonder van het leven nog benadrukken. Hans Wiesman heeft hier een werk stuk gemaakt van grote oorspronkelijk heid dat, rechtstreeks voortgebouwd op zijn vorige monumentale werk, een nog duidelijker uitspraak is van zijn mo numentale bedoelingen. Het verheugt ons, dat de jeugd, die de volwassen generatie van morgen is, met een ac tuele kunstuiting van deze allure ver trouwd gemaakt wordt. Nadat de heer Houthuizen iedereen had bedankt was er gelegenheid de school te bezichtigen. Daarvan werd druk gebruik gemaakt. Haarlems deken drs. Th. Zwartkruis (uiterst links) en de wethouder van onderwijs D. J. A. Geluk vóór de muur kunstwerk, Hans Wiesman. schildering van de Kardinaal de Jong school, die zaterdag norgen officieel is geopend. Rechts de maker van het (Advertentie) (Jan Gijzenkade) werd in opdracht van Architect Andriessen en het schoolbestuur verzorgd door GED. OUDE GRACHT 108—110 Tel. 17165 - SPAARNE 11, Tel. 36208 HAARLEM, 11 dec. Elk jaar, op 8 december, komen de leerlingen van het Mendel-College bijeen om de opening van een nieuw debating-jaar bij te wo nen en om hun krachten op het gebied van beeldende kunst, muziek en voor dracht te meten met die van hun sc'hool- genoten. Ook dit jaar werd de dag geo pend met een Mis, gecelebreerd door de rector, pater Hutjens. Daarna werd de ochtend voortgezet met de dies-viering van de academie. Drs. H. L. Prenen, leraar aan het Mendel-College opende de tentoonstel ling „Eigen Werk", die was ingericht op de galerij boven de aula van de school. Hij merkte op, dat de tentoonstelling van iets lager gehalte was dan afgelo pen jaren, maar hij schreef dit toe aan het ontbreken van inzenders zoals K. Hak en H. Franken. De heer Prenen be sloot zijn rede met het uitreiken van de prijzen, die als volgt waren toegekend: eerste prijzen voor Martin Boon (in de afdeling teken- en schilderwerk), Hans Egberts (plastiek), Paul Oostendorp (modelbouw), Harry Klaarenbeek (foto grafie) en Ton Olsthoorn (dia's). Na dit alles ging men over tot het hoofdgedeelte van de morgen: de voor dracht van mr. H. E. Phaff, gemeente secretaris van Haarlem, over het onder werp „Drieërlei gezicht op Haarlem". De heer Phaff, bekend om zijn belang stelling voor het oude stadhuis van Haarlem en de restauratie daarvan, gaf de toehoorders een kijk op hun stad uit historisch-bestuurlijk, uit economisch en uit cultureel oogpunt. 's Avonds werd de aula wederom ge vuld met leerlingen en gasten om de prestatie-avond bij te wonen. Het pro gramma was zéér afwisselend: bij de voordracht kwamen zowel werken voor van Lucebert als van Willem Elssehot en Willem Kloos. In de afdeling muziek gaf de piano de boventoon aan, maar verrassend was het optreden van Hans Veen die klassiek guitaar speelde: een Andante van F. Carulli. Nadat de laat ste deelnemer weggegaan was trok de ju ry zich terug. De rector sprak zijn grote waardering uit voor het verloop van de dag en con stateerde een stijgende lijn in het gehal te van de culturele dag. De voorzitster van de jury voor declamatie, mevrouw Dra. J. Th. C. Forceville-van Rossum, lerares aan „Sancta Maria", reikte de eerste prijs uit aan Kees Teeuwen voor zijn geestige vertolking van „De Maagd van Wognum", een ballade van H. L. Prenen. In totaal werden er, evenals bij de muziek, P prijzen uitgedeeld. De voorzitter van de muziek-jury, de heer K. H. Romijn, conrector van de Gem. hbs voor meisjes, deelde de eerste prijs uit aan Paul Witteman voor zijn vertol king op de r>iano van Novelette van Poulenc. BEVALLEN van een zoon: B. M. Thöne-Siemens. A. C. Ronde-Pel, A. T. van Kempen-Tollenaar, M. E. Verkerk- Stolte. BEVALLEN van een dochter: A. A. C. W. de Kort-Groen, M. H. Berrier- Smids, C. M. de Jong-Valintgoed, C. E. Koppen-de Jager, H. Blom-van den Berg, A. M. H. Roozekrans-Lips. OVERLEDEN: L. C. Paul-Jonker, 94 jr., Oranjeplein, A. de Wilde-de Clercq, 79 j., Jansstraat, M. W. van der Mat- ten-van Heek, 78 jr., Planetenlaan, K. Paap-Schiffmann, 49 j., Kamperlaan, C. Hoogestein, 92 j., Maerten van Heems- kerkstr., G. W. van Apeldoorn, 68 j., Gasthuisvest, W. P. Hoff, 79 j., Sint Bavostraat. GEHUWD: T. Prins en G. J. Roden burg, P. Schager en H. de Vries, G. M. Schipper en M. E. Buyck. HAARLEM, II dec. Vanochtend heeft voorzitter E. J. M. Kolfschoten in de Hildebrandzaal van café-restau rant Brinkmann in Haarlem de 43e Al gemene Bondsjaarvergadering van de KathoUeke Land- en Tuinbouwbond ge opend. In zijn openingsrede herinnerde de voorzitter eraan, dat de L.T.B. in vier jaar tijds een vermindering van het ledental heeft gekend van slechts 37. Bij de aanmerkelijke achteruitgang van de agrarische beroepsbevolking, is de ze daling van het ledental bepaald niet teleurstellend. De heer Kolfschoten stond geruime tijd stil bij de garantie regelingen, die nog verre van bevre digend zijn omdat zij weinig rekening houden met de reële kosten van be- drijfsomschakeling en het opdoen van vakbekwaamheid en ervaring. Ten aanzien van de melkprijsgaran tie merkte de voorzitter op, dat de kostprijs langzamerhand berekend wordt op uitgesproken betere bedrijven. De feitelijke opbrengst-prijs blijkt voor de boer ongeveer twee cent beneden de garantieprijs te liggen. De heer Kolf schoten vroeg zich overigens af of men ten aanzien van de melkprijs niet op een niveau is aangekomen, dat gestabi liseerd kan worden. Afglijden naar beneden kunnen voorkomen worden door een te consolideren garantie-rege ling, en uitschieters naar boven worden gecorrigeerd door de prijsstabilisatie en de wet van vraag en aanbod. Ook de noodzakelijke prijsstabilisatie en de wet van vraag en aanbod. Ook de noodza kelijke prijsaanpassing in E.E.G.-ver- band pleit hiervoor. De voorzitter releveerde, dat de vruchtbare samenwerking tussen werk gevers- en werknemersorganisaties in de Gewestelijke Raad van het Land- HAARLEM, 11 dec. Tijdens de Bondsraadsvergadering van de L.T.B. is een voorstel van het bestuur om voor het 'secretariaat een nieuw gebouw in Haarlem te stichten, met algemene stemmen aangenomen. Het secretariaat zal worden ondergebracht in de behui zing, waar thans nog het R.K. Meisjes- lyceum „Sancta Maria" aan de Dreef is gevestigd. Voor de aankoop van het gebouw heeft de L.T.B. destijds een bedrag van van 188.000 op tafel gebracht. Het ligt in de bedoeling dat in de zomer van het volgend jaar, wanneer „Sancta Ma ria" haar nieuwe school in EIndenhout zal hebben betrokken, het gebouw door de L.T.B. zal worden overgenomen. De panden zullen ingrijpend worden ver bouwd en daarmee is een bedrag van 120.000 gemoeid. Voor de inrichting zal nog eens een bedrag van 80.000 nodig zijn. In het gebouw aan de Dreef zal niet alleen het secretariaat worden geves tigd, maar bovendien enige afdeling van de L.T.B., o.m. de Onderwijsvereni- ging, welke thans aan het Kenaupark is gevestigd. Het gebouw aan de Park laan is inmiddels verkocht, terwijl ook een pand van het „Sancta Maria"- complex, dat aan het Florapark is ge legen, van de hand is gedaan. In totaal hebben beide gebouwen een bedrag van 130.000 opgebracht. De L.T.B. beschikte in een bouw fonds reeds over een bedrag van 135.000, zodat dus voor de financie ring van de nieuwe huisvesting een be drag van ongeveer 123.OCX) resteert. HAARLEM, 11 dec. De Haarlemse modernistensociëteit Ekestos, gevestigd in een deel van het voormalige hotel Royal aan het Stationsplein, heeft zon dagmiddag haar deuren weer voor de leden geopend. Twee maanden geleden werd het clubgebouw op last van de gemeentelijke autoriteiten gesloten, we gens het niet betalen van vermakelijk heidsbelasting. Naar aanleiding van vragen van raadsleden hebben B. en W. thans besloten de sociëteit te be schouwen als een besloten club met het gevolg dat geen vermakelijkheids belasting bteaald behoeft te worden. HAARLEM, 11 dec. Omdat het voetbalprogramma bij de amateurs gis teren wederom afgelast werd, nam HFC zijn vrije zondag tebaat met het spelen van een oefenpartij tegen de aloude te genstander HBS. De Haagse club, die bovenaan staat in de tweede klas van West II, wist aan de Spanjaardslaan een verdiende 3-1 overwinning te beha len. Ook in deze wedstrijd is weer dui delijk tot uiting gekomen dat de HFC ploeg voor een moeilijke opgave komt te staan om zijn plaats in de eerste klas te behouden. Reeds na drie minuten spelen nam HBS door toedoen van Mennes de lei ding. Doelman Veltman kreeg het schot van Mennes in eerste instantie niet kiemvast, waarna de HBS-er meteen raak schoot. Een kwartier later maakte Koenders met een fraai schot gelijk en met 1-1 brak ook de rust aan. Na de hervatting ontplooide HFC een krachtig offensief. De Haagse ploeg werd geheel in de verdediging gedrongen, maar voor al rechtsback Mulder toonde zich een geducht struikelblok en voorts was ook doelman Vaandrager voortreffelijk op dreef. De Haagse keeper wist schoten van Jasper, Honnef en Lindeman op fraaie wijze te keren. In de slotfaze sloeg HBS tweemaal toe. Na een zwak moment in de HFC-defensie bracht Haantje de score op 1-2 en met nog vijf minuten te spelen besloot dezelfde spe ler een solo-rush met een onhoudbaar schot: 1-3. HAARLEM, 11 dec.Enige decennia geleden bouwde de firma Jos. Vermeulen in de Haarlemse Sint Liduinakerk een orgel, dat duidelijk de kentekenen de monstreerde van het vervaltjjdperk, waarin het koninklijk instrument toen verkeerde. Bij tientallen zijn ze zo in ons land aan te wijzen, en bij vijftallen worden ze momenteel aan een revisie onderworpen. Deze herziening, die dan voornamelijk de registerdispositie be treft, is zeer urgent, doch kan van een confectie-orgel vanzelfsprekend geen klankjuweel maken. Van het bestaande materiaal het pijpwerk wordt dik wijls de lengte verkort, terwijl de men- surerering daar niet op berekend is. Een juist evenwicht tussen verleden tijd en heden is moeilijk te bereiken, daar tweeslachtigheid niet te voorkomen is, tenzij men het orgel radicaal afbreekt en een nieuw bouwt. De bespeling die Albert de Klerk gis termiddag op het gewijzigde instrument gaf, was een verdediging van de boven genoemde stellingen. Het orgel is zeker niet fraai, doch aanmerkelijk verbeterd. De ongerijmdheid van twee gedekte pe- daalzestienvoeten is opgeheven, één van de twee is tot een achtvoet getransfor meerd. Het hermaphroditische register mixtuur-cornet is nu een eerlijke een- slachtige mixtuur geworden, slappe achtvoetslabialen zingen nu in hogere regionen als vulstemmen die tot meer dere glans van het geheel bijdragen. Albert de Klerk speelde werken van Handel, Couperin, Duruflé, Dupré en Franck, gecommentariëerd door de voorzitter van de Nederlandse Sint Gre: goriusvereniging, pastoor Karskens. Bij Couperin kwamen de solostemmen al of niet gemixt goed tot hun recht, doch het artistieke hoogtepunt kwam on getwijfeld met het uit diep-religieuze ont roering gecomponeerde werk van Du- pré „De Kruisweg" Gelukkig de cristen- ziel die deze evocatieve hymne onder- Hgaan heeft! Het derde koraal van Franck gaf een grandioos en extatisch besluit aan deze kerkmuzikale bijeen komst. Als intermezzo zong het parochiële zangkoor onder dirigent P. Q. Wolff stukken van Albert de Klerk en Jan Nibbering. T. de Vr. Met het sluiten van de sociëteit was evenwel het enthousiasme van het toen malige bestuur ook minder geworden, zodat B. en W. als voorwaarde voor heropening hadden gesteld, dat zich een nieuw bestuur zou vormen. Onafhan kelijk van elkaar meldden zich veertien dagen geleden bij de dienst jeugdza ken zes initiatiefnemers, die werden sa mengebracht en nu_deel uitmaken van het nieuwe bestuur. Algemeen leider en tevens verlofhouder werd Louis Du- crot, die, omdat hij tot voor kort de so ciëteit slechts een enkele maal heeft bezocht er geheel onbevangen tegen over staat. Om de beslotenheid van de club te waarborgen, zullen in het vervolg niet meer dan ongeveer tien introducee's per keer worden toegelaten. Zijn er onder hen die lid willen worden, dan zullen zij in de eerstkomende ledenvergade ring, die voortaan elke maand zal wor den gehouden, worden gebaloteerd. Ook ligt het in de bedoeling om meer aandacht te besteden aan andere tak ken van kunst, dan alleen de jazz muziek. Zo zullen op een woensdag avond klassieke grammofoonplaten wor den gedraaid, zal een bekend Haarlems kunstschilder een lezing geven en zullen enkele experimentele filmpjes worden vertoond. Voor de eerste programmamiddag had men een viertal jazzmusici uit genodigd: pianist Cees Slinger, tenor saxofonist Herman Schoonderwalt, bassist Co Serierse en drummer John ny Engels. In het intieme zaaltje kwam dit gelegenheids-combo uitste kend voor de dag. De akoestiek is door het verplaatsen van het toneel tje sterk verbeterd, waardoor vooral het solisitisoh optreden beter tot zijn recht kwam. Met name excelleerde Johnny Engels in een paar prachtige drives, terwijl de tenorklanken van Herman Schoonderwalt van tijd tot tijd in een uitbundige swing overgin gen. Onbegrijpelijk is het dat, waar men in opzet er van uit gaat zo veel moge lijk leden bijeen te brengen óm van jazz en andere manifestaties te laten genieten de toegangsprijzen, buiten het lidmaatschap 5), zo exhorbitant hoog moeten zijn. Vooral nu er geen be lasting betaald behoeft te worden is 1,50 per lid per keer, ons inziens, wel erg veel. bouwschap Noordholland geleid heeft tot principiële beslissingen omtrent het rapport-Hartman, dat een positieve bijdrage wil leveren tot de sanering van interne produktie-omstandigheden van de tuinbouwbedrijven in Westfriesland. De vrije vestiging met een verstan dig georganiseerde concentratie achtte de heer Kolfschoten van groot belang voor de ontwikkeling van de tuinbouw. Een meer systematisch beleid noemde hij echter noodzakelijk om de groei van de tuinbouw in bevredigend tem po te doen verlopen. Met enige huiver sprak de heer Kolf schoten over de ontwikkeling van het wetsontwerp op de algemene Kinder bijslagverzekering, dat thans opnieuw op de Kameragenda prijkt. Hij was al les behalve gerust op deze ontwikkeling. De nieuwe wet die de vestigingseisen voor de tuinbouw regelt en die per 1 april naar alle waarschijnlijkheid in werking treedt, juichte hij van harte toe. Geen goed woord had hij echter over voor de belastingheffing op mine rale oliën, die hij volkomen overbodig noemde. Door intensivering, mechanisatie en rationalisatie kon de arbeidsproduk- tiviteit in de landbouw de afgelopen tien jaren met 40 pet. worden opge voerd. De bruto-produktie nam met ongeveer 30 pet. toe en de export waarde van land- en tuinbouwproduk- ten steeg van twee tot vier miljard gulden. De agrarische beroepsbevol king liep in deze periode echter aan zienlijk terug. Van 1946 tot 1960 daal de het aandeel van de agrarische in de totale mannelijke beroepsbevolking van 19,8 pet. tot 10,4 pet. Uit dit alles blijkt wel, hoe hard en volhardend er in de Nederlandse land- en tuin bouw wordt gewerkt. De organisaties zullen een belangrijke taak hebben nu deze ontwikkeling zich in de toe komst in nog sterkere mate zal voort zetten. De heer Kolfschoten geloofde niet, dat beide Hollanden volledig geïndus trialiseerd zullen worden. Wel is daar voor noodzakelijk, dat de plannen tot stichting van gemalen bij Den Helder en Zaandam tot bemaling van de Scher merboezem, spoedig tot uitvoering zul len worden gebracht. De wateroverlast is in de afgelopen weken reeds desas treus geweest en maatregelen op korte termijn zullen niet uit mogen blijven. Na nogmaals gewezen te hebben op het grote belang van een zo ruim mo gelijke samenwerking met anderen, en op de noodzaak om de eigen belangen slechts te zien in het kader van het al gemene belang, besloot voorzitter E. J. M. Kolfschoten zijn openingsrede. De vergadering zette zich vervolgens aan het afwerken van een uitgebreide agen da. HAARLEM, 11 dec.— Zaterdagavond heeft de afdeling Haarlem van de Ne derlandse katholieke invalidenbond ,,St. Liduina" in het parochiehuis Sint Jan aan het Teylerplein in Haarlem zijn eerste lustrum gevierd. Ruim veertig in validen waren aanwezig om gezamen lijk een gezongen Mis bij te wonen, welke werd opgedragen door de gees telijk adviseur van de afdeling Haar lem. Een jongenskoor van de broeders van de Nachtzaamstraat verleende hier bij zijn medewerking. Hierna werd de leden een souper aan geboden, waarbij de voorzitter van de afdeling Haarlem, de heer J. Bergman een toespraak hield. „Naast de vele activiteiten welke ook dit jaar weer ge houden zullen worden, staan er voor de jeugdige leden een 10-daagse Rijnreis en een tocht naar Oostenrijk op het pro gramma. Gelijk dit jaar zullen er weer vakanties in Overloon en Uchelen wor den gehouden. Mijn grootste wens is. dat van de ruim vijfhonderd Haarlemse in validen, waarbij nog maar zeventig bij onze bond zijn aangesloten, velen in de komende vijf jaar zich bij ons zullen melden, aldus de heer Bergman. Ook de katholieke gehandicapten hebben onze steun nodig bij de aankoop van wagen tjes en andere hulpstukken. Hiervoor moet een materiaalfonds in het leven worden geroepen. Voor de jongeren is sinds kort een sportgroep opgericht. Bijzonder werd de mededeling op prijs gesteld, dat pater A. J. M. I. Metrop, W.P. tot adviseur van de afdeling Haar lem is benoemd. Het hoogtepunt van de avond werd verzorgd door Miep de Leeuw, die op sublieme wijze de legende van Beatrijs voordroeg. Op dinsdagavond 12 december zal in het parochiehuis „De Schuylenburcht" in het Kleverpark voor alle jonge in validen van Haarlem en omgeving een propaganda-avond worden belegd, waar bij getracht zal worden een sportgroep op te richten. HAARLEM, 11 dec. De heer W. van Liemt treedt per 1 januari af als voor zitter van de Haarlemse Raad voor de Jeugd. De heer Van Liemt is van de oprichting van de raad af zes jaar geleden voorzitter geweest. Hij was ook ten nauwste betrokken bij de voor bereiding van de oprichting. Als lid van de Raad voor de Jeugd zal hij worden opgevolgd door het katholiek gemeente^ raadslid A. L. Peeters. Op 4 januari kiest de Raad voor de Jeugd een nieu we voorzitter. HAARLEM, 11 dec. Zaterdagmid dag is op de Wagenweg een 9-jarige jongen door een motorrijder aangere den De jongen stak zonder op het ver keer te letten de weg over. De motor rijder, een 23-jarige timmerman uit Gouda, kon ondanks krachtig remmen niet voorkomen dat hij de jongen raak te. Deze kwam te vallen en liep daarbij een gebroken linkerpols op. Hi] is over gebracht naar het Diaconessenhuis. HAARLEM, 11 dec. In Haarlem- Oost hebben gisteren twee kapelaans hun koperen priesterfeest gevierd. In de St. Jansparochie was kapelaan M. J. van der Zwaan de feesteling en in de Spaameparochie kapelaan C. A. M. Steins Bisschop. In beide parochies is het feest op stijlvolle wijze door de parochie herdacht. Om half tien droeg kapelaan Van der Zwaan in zijn parochiekerk de Hoogmis op geassisteerd door kapelaan M. van Langen en pater Th. van Langen, ter wijl pastoor H. W. van Schie presbyter- assistéhs was. Ht zangkoor zong onder leiding van A. Koster de speciaal voor deze gelegenheid gecomponeerde Mis- sa Antiquo in stylo van Jan Laarveld. Kapelaan Van Langen hield de feest predikatie. Tijdens de receptie om half twee bracht de r.-k. harmonie Sint Ba vo een serenade en zeer velen kwamen de kapelaan geluk wensen. Namens de parochie bood pastoor Van Schie hem een schrijfmachine aan en een envelop pe met de gaven der parochianen. Zeer vele sprekers hebben kapelaan Van der Zwaan daarna in het 'zonnetje gezet en de feesteling toonde zich daarvoor uitermate dankbaar. De receptie werd opgeluisterd door het jongenskoor van broeder Paduano. Tijdens het plechtig danklof getuigde de jubilerende kape- AMSTERDAM, 11 dec. Aand. Kon. Petroleum droegen vandaag op de beurs de overwinning weg. Met een koers van ƒ124,50 noteerde het fonds niet minder dan ƒ5,50 hoger dan vrijdag. In Wall- street stond Royal Dutch vorige week vrijdag met een omzet van 76.600 shares ofwel ruim 1,5 min. nominaal, boven aan de ranglijst. De grote Amerikaanse rivaal van de Koninklijke, de Standaard 011 of New Jersey, volgde met een om zet van 69.800 shares op de tweede plaats. Aan het Damrak werden van daag kooporders voor Amerikaanse re kening uitgevoerd, hetgeen na de lang durige periode, waarin Amerika steeds met aanbod in olies aan de markt was, wel een bijzonderheid vormde. Vast gestemd waren ook de aandelen A.K.U. Dit in verband met de hogere kwartaalsuitkering van de American Enka, waarbij de A.K.U. een belang van 55 procent heeft. Het totale divi dend van de American Enka over 1961 komt met de extra dividenduitkering op $1,20, vergeleken met slechts $0,65 over 1960. Aandelen A.K.U. reageerden hierop vanmiddag met een stijging van 12 pnt. tot ca. 390. Unilever bracht het met een koers van 950 niet verder dan een winst van 3 pnt. Vandaag worden de certificaten Unilever voor het laatst in procenten van de nominale waarde genoteerd. Morgen geschiedt de verhan deling in eensgevend geld per aandeel van 20 nominaal. Een koers van 950 pet. stemt dan overeen met een notering van ƒ190. Morgen is het tevens de dag waarop Unilever op de New Yorkse beurs zal worden geïntroduceerd. Philips werd ex 6 pet. interimdividend afgedaan op c.a. 970, tegen vrijdag 975 cum. Hoogovens bewogen zich op het niveau van eind vorige week. Van de scheepvaartaandelen was Kon. Boot iets beter. Rotterd. Lloyd moest 1 pnt. prijs geven. De staatsfondsenmorkt was we- i derom iets zwakker. laan opnieuw van zijn dankbaarheid. In de Spaarnekerk droeg kapelaan Steins Bisschop om kwart over tien de Hoogmis op, geassisteerd door pastoor Joh. Dekker en kapelaan G. Limburg. Pastoor W. van Gastele trad op als prijs- byter assistens en pastoor Dekker hield de feestpredikatie. Het gemengd koor zong een mis van William Byrd. Om twee uur 's middags recipieerde de kapelaan voor de verenigingen. Jan Laarveld voerde daar met de zang klas van de St. Theresiaschool enige liederen uit. Een uur later bezochten vele parochianen de openbare receptie. Namens de parochie werd de kapelaan een kelk aangeboden. Tijdens het plech tig lof om half vijf, dat o.m. werd bij gewoond door mgr. A. Diepenbrock, dan te de jubilerende kapelaan voor het stijl volle feest. OA Ned. 1960 1 4(4 Ned. 1961 4 Ned. 1961 Staifei 1947 ts.N.G Wun.Douwlti Ned. Handel Mij. Cert Amsterdam Rubber H.VA A.K.U. Berkel Patent .alvé-DeLfl Cert Jelt-Mij Fokker Ford vGelder Hoogovens MUller Co. Ned. Kabel. Philips Gem bez. Unilever Wilton-Feyenoord Billiton 2e Dordtsche Petr. Kon. Petroleum 50 Holl. Amerika I4)n Java Ch FA K.LAI. Kon. Ned. Stoomb Mi] K.PJVL Stoomv. Ml] Nederl. v Nievelt v Ommeren Rott. Lloyd. Keu.Scheepvaart Unie tn terunie Robeco (Jnitas Ver. Bezit Rentespaarbrleven '57 Rentespaarbrieven '68 2(4 Amsterdam '56 2(4 Amsterdam '56 n 2(4 A'dam '56 HI 2(4 Amsterdam '59 2(4 R'dam '57 Alb Heyn Kl. obi. Castor 10 v. Tunis te Malta. Doris 9 v. Fort de France te Bridgetown. Plato 8 v. Amsterdam n. Bordeaux. Taras 10 v. Bremen te Amsterdam. Amstelmolen 9 40 m ono v. Cuba. Castor 9 v. Tunis n. Malta. Dorestad 10 400 m nw v. Fortaleza. Doris 9 v. Fort de France te Bridlington. Gaasterdijk 9 330 m zw v. Kaap Race. Kamperdijk 10 te Antwer pen. Meerdrecht 9 65 m o v. Bizerta Merseylloyd 9 v. Aden n. Port Said. Vasum 12 te San Francisco. vong opening Slot 11/11 102 99% 99ft 82(4 108i/4 336% 110 109% 125% 377% 389% 268 913 145.10 430 343 757% 757% 518 565 975 970%X 947% 950 290 485ex 557% 119 124.50 1481/4 148% 149 58.50 189% 190% 150 150% 160% 160% 159 159 338% 146% 145% 151% 152 229 253.50 506 143.50 83 mm. 88% 88% 98% 91% 123

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1961 | | pagina 3