P.OUDHOFiCo. Beleid N.S. onzelfstandig en onevenwichtig' Ook verwijten aan het adres van de directie der K.L.M. DE GEHEIMZINNIGE STER Olivetti RUYS m overwinst voor personeel van NS en KLM? Financiering één van de knelpunten bij K.L.M. Overleg over overheidshulp DE LAATSTE SLAG m L Alfredo a DAGPUZZLE 1 DAM 2a De misdaad van Richard Ross fes» pagina VOORZITTER „ST. RAPHAEL" Jeugd en Muziek-prijs Dodelijke val van trap elektrische schrijfmachines UW TAFELWATER Klacht tegen Haagse politie-agent Geval van wraakneming Op je K Nieuwe burgemeester voor GOES UW TAFELDRANK. DINSDAG 12 DECEMBER 1961 m.i.v. 15 dec. van DAMRAK 98 naar: AMSTERDAM, TEL. 24 64 95 - 24 9321 DE AVONTUREN VAN KUIFJE EN BOBBY door HERCE 60 Copyright Casterman Aunnemen! ter? fies whisky eyJ (goor mij geer? whisky, <3 Heer? spuitwater.... Voor lamiliegebruik, m literschroefllessen Dun ui/eer? voor or?s tweeën whiskv er? Lieve he/p Nu ber? ik hel err? pui vergeter?dut je voorzitter ber?t vun de geheeior?thoudersbor?d.Jij drinkt nutuur!ijk geen whisky! Ook spuit- Ho, hoi!Genoeg- dunk je wei Wc? ter Juwat je zegt... spuitwa ter.geen gek idee /A~ ppp qezondheid Hao/olock! Proost En om jou nu een plezier te doen, zul ik voor de gezel/ighetd een druppeltje whisky in mijn spuitwater Eer? druppeitje muur, hoor Niet meer JuZo. .Zo is het goed, hoor! Hé éi goed BRIC DE NOORMA2 90. -— Het bericht van de nadering van de Romeinse ruiterij gaat als een lopend vuurtje door het grote kamp en opgewonden groepjes krijgers haasten zich naar hooggelegen punten om de naderende bond genoten gade te slaan. Slechts vergezeld door een klein escorte van Franken, Herulen en Noren rijdt even later koning Merwig met Eric en gevolgd door de hoofdmannen uit om de Romeinen op gepaste wijze in te halen. In een glooiende vallei krijgen de twee groepen el kaar in het oog en Eric is lichtelijk verwonderd. Is dat alle hulp, die ze van de Romeinen krijgen? Een ruiterbende van misschien honderd man? Ineens duikt Allan naast hem op. „Kijk," fluistert de Heruli, „er verdwijnen een paar achter de bomen. Wat kan dat te betekenen ben?" Fronsend ziet de Noorman toe. De ruiterschare rijdt gewoon door, maar de twee of drie, die zich afzonderen, komen niet meer te voorschijn en eensklaps overvalt Eric een gevoel van onbehagen. Op dat moment duiken de voorste Romeinse ruiters van achter de helling op en de scherp oplettende Noorman ziet hoe de aanvoerder zich tot de naast hem rijdende trompetter wendt. Meteen drijft de Noorman zijn ros naast dat van Merwig. „Blijf hier, koning," fluistert hij de jonge Frank toe. „Ik vertrouw het niet." Voor familiegebruik, in 1/1 literschroef flessen door RICO BULTHUIS VA f (Advertentie) vi;Ay.vrtV/,v COMMISSIONAIRS IN EFFECTEN Firmanten: P. Oudhof en G.J.J. Pama UTRECHT, 12 dec. „Wij constateren een ernstige onevenwichtigheid tussen de ontwikkeling van de economische medezeggenschap, die de vakbeweging zich onder meer via de S.E.R. natio naal heeft Weten te verschaffen, en de mate van economische medezeggen schap in onze bedrijfstakvervoer ener zijds en de afzonderlijke ondernemin gen anderzijds." Aldus de heer W. J. L Spit, voorzitter van de Nederlandse Ka tholieke Bond van Vervoerspersoneel „St. Raphael" vanmorgen in zijn openingsrede op het tweejaarlijkse con gres, dat vandaag en morgen hier wordt gehouden. De heer Spit doelde vooral op het onthouden van het nodige cijfermateri aal om een inzicht te krijgen in de eco nomische mogelijkheden van de bedrij ven, loon- en arbeidsvoorwaarden te verbeteren. Hij bracht dit in verband met zijn reeds eerder geuite bezwaren tegen de huidige loonpolitiek, „die te sterk de nadruk legt op het productivi- teitscriterium". Opnieuw en in ver sterkte mate, aldus de heer Spit, is dit het geval geweest by het matigings- gesprek tussen regering en Stichting van den Arbeid. Overigens erkent hij dat de matigingsregel op zich en naar de bedoeling niet onredelijk is, zo dat hij de regel wel accepteert. De produktiviteitscijfers zijn in de vervoerssector echter zeer moeilijk te leveren volgens de heer Spit is het aan gerede twijfel onderhevig, of hantering van de beschikbare produk- tiviteitscy'fers tot een uitkomst lei den, die recht doet wedervaren aan de aanspraken van het vervoersper soneel op de gestegen welvaart. Voor zover het de loonpolitieke gang van zaken op „lange termijn" betreft, heeft de heer Spit staatssecretaris Sty- kel aan zijn zijde gevonden, maar hij ziet niet in, waarom diens redenering alleen op „lange termijn" zou gelden. Hij zei ook -onvoldoende te kunnen be oordelen of, bij de voor de deur staan de onderhandelingen, verantwoorde loonsverhogingen in het vervoer alleen mogelijk zouden zijn als er ook iets aan de tarieven kan gebeuren. „De werknemers in het vervoer kan men in elk geval niet verantwoordelijk stel len voor de. hoogte van deze tarieven". Behoudens, de - enkele spaarregeling in een paar wegvervoersbedrijven is er in onze sector zo vervolgde de heer Spit op het gebied van de bezits vorming weinig te bespeuren. Hij vroeg zich verder af of het concrete so ciaal-economische beleid van regering en bedrijfsleven waaronder de vak beweging wel voldoende aandacht aan de winstdeling schenkt. van St. Raphael heeft bedankt) waren voor de bondsvoorzitter aanleiding het beleid van de N.S.- directie te kenmer ken als onzelfstandig en onevenwichtig. Ten aanzien van de burgerluchtvaart is de heer Spit niet ontevreden voor wat het overleg inzake het grondperso neel betreft, maar aangaande het vlie gend personeel, verwijt hij de K.L.M.- directie gehrek aan een juiste visie op taak en verantwoordelijkheid van de vakbeweging, die men niet met de ver eiste loyaliteit tegemoet treedt. Wijzend op het actie-programma, dat morgen aan de orde komt, zei de heer Spit, dat „St. Raphael" wil mee werken aan de tenuitvoerlegging van het z.g. elfpunten-programma in het struc tuurplan van de K.A.B. Als een uit vloeisel daarvan zijn besprekingen gaande tussen de besturen van „St. Raphaël" en „St. Bonifacius" (trans portarbeiders) om tot een fusie te ko men. Het bestuur hoopt aan het vol gende congres concrete, op korte ter mijn te realiseren, fusieplannen te kun nen voorleggen. AMSTERDAM, 12 dec. Op voor stel van haar voorzitter heeft de ver eniging Jeugd en Muziek tijdens haar gehouden algemene ledenvergadering te Haarlem besloten over te gaan tot instelling van een Jeugd en Muziek prijs. Deze prijs zal als hoogste onder scheiding bestaan uit een gouden me daille; deze zal dit jaar beschikbaar worden gesteld aan de winnaar, resp. de winnares (individu of ensemble) van het kortgeleden ingesteld inter- scholair muziekconcours. Een ander gedeelte van deze Jeugd en Muziek prijs zal intern worden toegekend ter beloning van landelijke of regionale initiatieven. VLISSINGEN, 12 dec. Gisteren is de 66-jarige mevr. J. Louwerse-Ga- briëlse te West-Kapelle in het huis van haar zuster ten gevolge van een val in de kelder om het leven gekomen. Zjj heeft waarschijnlijk de knop van het electrisch licht niet kunnen vinden en het evenwicht verloren. Van een hoogte van ongeveer een halve meter viel zij in de kelder. Zji kwam met het hoofd op de vloer terecht en overleed kort daarna. DEN BOSCH, 12 dec. Bij graaf werkzaamheden voor de bouw van een school aan het Muntelbolwerk zijn zwa re funderingen aan het licht gekomen die afkomstig moeten zijn van de voor werken van de voormalige Hinthamer poort, een der drie poorten, die destijdk dienden voor bescherming van de oude vestingsstad. B. en W. achten een onder zoek naar de omvang en richting waar in deze werken lopen wenselijk. (Adverte kantoormachines AMSTERDAM ROTTERDAM DEN HAAG HAARLEM UTRECHT GRONINGEN ARNHEM EINDHOVEN De afzonderlijke bedrijfsgroepen: spoorwegen, wegvervoer en burger luchtvaart onder de loep nemend, vestigde de heer Spit allereerst de aandacht op het groeiend onbeha gen, dat de overlegprocedure bij de N.S. onder het spoorwegpersoneel veroorzaakte. Hij deelde mee, dat de ze procedure aan een fundamentele beschouwing zal worden onderwor pen in een door staatssecretaris Sty- kel ingestelde commissie, waarin de partementsambtenaren, N.S.-verte genwoordigers en drie 'leden van de vakbeweging zitting hebben. Deze commissie zal donderdag haar werk zaamheden beginnen. De consequen tie van de beoogde wijzigingen zal vol- gêns de heer Spit ook een intrekken van het stakingsvêrbod behoren te zijn. De gang van zaken rond de uitkering (ander halt procent) van januari jl. het „gesol" met de ingangsdatum voor de arbeidstijdsverkorting en de erkenningskwestie rond de Bond voor rijdend Personeel (een belangrijke groep van de leden rijdend personeel UTRECHT, 12 dec. Een door het hoofdbestuur van „St. Raphaël" inge stelde commissie onder leiding van de heer A. F. Jentjens heeft de mogelijkhe den tot bezitsvorming speciaal voor het personeel in de vervoerssector be studeerd. Zij heeft een rapport uitge bracht, dat morgen op het St. Raphaël- congres zal worden behandeld. De commissie acht het van belang dat voor de laagstbezoldigden het toe te kennen winstaandeel wordt geba seerd op een minimumloonbedrag. De pogingen, te komen tot invoering van gepremieerde spaarregeling voor het spoorwegpersoneel hebben tot nu toe geen resultaat opleverd. De com missie nu meent, dat via uitgifte van personeelobligaties de mogelijkheid kan worden geschapen tot deelneming in de overwinst door het spoorwegper soneel. De verhouding tot de overheid de enige aandeelhouder van het N.S.- bedrijf, behoeft aldus de commissie hiertoe geen bezwaren op te leve ren. Slechts in enkele ondernemingen in de sector van het beroepspersonenver- voer over de weg is een gepremiëerde spaarregeling ingevoerd. Voor een be langrijk aantal wegvervoersbedrijven behoort volgens de commissie deelne ming in de overwinst door de werkne- Advertentie) DEN HAAG, 12 dec. Bjj de K.L.M. wordt op het ogenblik intensief over legd hoe men uit de moeilijkheden kan komen. Reeds eerder meldden wij dat het personeelsverloop gestimuleerd wordt, terwjjl ook op ander gebied zo ver mogelijk gerationaliseerd zal wor den. Een ander wel zo belang- 1 rjjk punt is de financiering. Het ziet er naar uit dat er dit jaar een zeer belangrijk verlies geleden zal worden. Zelfs is de veronderstelling geopperd dat er van de reserves waar de maat schappij eind 1960 nog over beschikte (93 miljoen) aan het eind van dit jaar niet veel over zal zijn. Dit zou inhou den dat een zeer groot verlies ver wacht wordt. In de eerste drie kwar talen was het verlies tot ruim 40 min. opgelopen. Het zou tevens inhouden dat de K.L.M. zeer krap in de midde len komt te zitten. Nu de maatschappij om bij te blijven met de concurrentie over zal moeten gaan tot de bestelling van een aantal iid- denafstandsstraalvliegtuigen zal er juist een fors bedrag aan middelen beschik baar moeten komen. Uitgifte van een obligatielening en of aandelen is on der de huidige omstandigheden onmo gelijk. Het crediet bij Amerikaanse ban ken (van 250 miljoen) is voor een groot deel opgenomen. Er is dan ook een beroep op de over heid gedaan. Waarschijnlijk zal de -taat zich bereid verklaren een bedrag (er worden cijfers van meer dan 100 min genoemd) tegen speciale gunstige voorwaarden ter beschikking te stellen. Welke precies de plannen van de K.L.M.-directie ter sanering van het bedrijf zijn, kan men nog niet bekend maken. Eerst wanneer de maatregelen in de personeels- en de financiële sec tor rond zijn, zal die mededeling wor den verstrekt. Voor 1962 wordt nauwelijks verbete ring van de resultaten verwacht. In dat jaar zal er echter een kleine vijftig miljoen meer aan aflossingen op lenin gen betaald moeten worden. Gezien de verwachte resultaten voor 1962 ziet het er niet naar uit dat deze bedragen uit de exploitatie verkregen kunnen wor den. Ook voor de volgende jaren zullen bedragen tussen de 50 en ongeveer 65 miljoen voor aflossingen ter tafel moeten komen. Op zijn vroegst valt er in 1963 een verbetering van de resul taten te wachten. Overigens houdt met de financie ringplannen een mogelijk besluit tot samenwerking met andere luchtvaart- groeperingen ten nauwste verband. Komt met tot overeenstemming over samenwerking waar men bjj de K.L.M. naar verluidt voorstander van is dan zal de aanschaf van nieuw vliegend materieel daar zeker op afge stemd worden. In de naaste toekomst zijn er over samenwerking echter geen beslissingen te verwachten. Er zijp nog geen onderhandelingen gaande. mers via uitgifte van waardepapieren zonder meer tot de mogelijkheden. On dernemingsgewijze aanpak verdient op praktische gronden daarbij vooralsnog de voorkeur. Tenslotte bleek invoering van een ge premieerde spaarregeling voor het per soneel van de K.L.M. in de afgelopen ja ren van bedrijfszijde op overwegende bezwaren te stuiten. Ook voor de nabije toekomst acht men de kans op verwe zenlijking gering. Daar de behoefte aan zelffinanciering door middel van in te houden winsten ook in de komende jaren groot zal zijn, dient men naar het oor deel van de commissie wanneer deze financiering inderdaad mogelijk blijkt te streven naar deelneming in de overwinst door het K.L.M.-personeel door middel van uitgifte van waardepa pieren. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 12 dec, Een directeur van een modemagazijn in de binnen stad heeft bjj de officier van justitie een klacht ingediend tegen een agent, die hem op 4 december ten onrechte mee naar het bureau zou hebben genomen voor een vermeende verkeersovertre ding. De directeur meent het slachtof fer te zijn geworden van de agent, die zich zou hebben willen wreken voor een vroegere door de directeur tegen hem ingediende klacht. Een onderzoek wordt ingesteld. [OL9ID DEN HAAG, 12 dec. Op zestigja rige leeftijd is overleden de heer ir. H. Vonk, in leven inspecteur van de land bouw. Ir. Vonk was belast met de lei ding van de afdeling landbouwecono- mische aangelegenheden van de direc tie akker- en weidebouw by het minis terie yan Landbouw en Vis en Visserij. (Van onze correspondent) 'GOES, 12 dec. Met ingang van 1 januari krijgt deze gemeente een nieu we burgemeester: mr. F. G. A. Huber, 45 jaar, thans nog burgemeester van Ameland. Hy is lid van de C.H.U. en Nederlands-Hervormd. Mr. Huber, in 1916 geboren te Bekioen op Sumatra's Oostkust, studeerde aan de universiteit te Utrecht Nederlandse rechtsweten schappen. In 1942 vestigde hij zich als advocaat en procureur in Den Haag. Na (Advertentie) de oorlog werd mr. Huber directie secretaris bij de Rijnrederij. Vandaar ging hij in 1946 over naar het Centraal Bureau voor de Rijn- en Binnen scheepvaart (een organisatie van Rjjn- rederyen) waar hij adjunct-directeur werd. DEN HAAG, 11' dec. Be K.B. is majoor E. R. Thiel van de genie tijde lijk benoemd tot kolonel voor de tijd dat hij de functie vervult van comman dant van de geniedienst in Nederlands Nieuw-Guinea. Hij had reeds de tijde lijke rang van luitenant-kolonel. 48 Ishiguro glimlachte welwillend. Ik begrijp het, zei hij, het is uw goed recht. Ik nam voorzorgmaat regelen, misschien totaal overbodig, doch ik draag een oapanse naam en het wil mij helaas voorkomen, dat men dat wel eens minder aangenaan. vindt. Het dossier is eenvoudig een farce, maar ik wil liever ets voorkomen dan genezen en wend mij dan tot de overheid, die met groot begrip van zaken deze maatregel zal weten te waarderen. Men had Ross wel etns de wapens uit de hand geslagen, maar de keurige manier, waarop het hier geschiedde, geruis loos en correct, maakte hem woedend. De heer Lucas heeft zelfmoord gepleegd! zei hij hard. Ishiguro trok de wenkbrauwen op. Dat doet mij leed, zei hij. Zaterdagavond, ongeveer om negen uur. Ishiguro keek de inspecteur aan en antwoordde: Merkwaardig, toen was ik thuis en ik heb daar niets van gemerkt. aarom vindt u dat eigenaardig als ik vragen mag? ^mdat hij de grammofoon speelde en telefo neerde, ik hoorde het, toen ik langs de deur liep. Wat zei hij? Pardon meneer de inspecteur, het is mijn ge woonte niet, aan deuren te luisteren. Wat 'deed u hier? Ishiguro schudde verwonderd zijn hoofd en glim lachte met glimmende tanden. Waar kan ik beter zijn dan thuis denkt u? U bent niet thuis gebleven. Dat had ik mevrouw Weber beloofd en mijn ja is ja e;. mijn nee is nee Wat 1 wam u dan doen? Ishiguro trok kalm zijn jas uit. Hij was in rok. Hij zei: ik heb mijn dagelijkse costuum verwisseld voor mijn avondkleding en vond vi.ndaag geen gele genheid om mijn avondkleding te verwisseler voor mijn daagse costuum. Kunt u dat bewijzen? Ishiguro wandelde naar zijn kast, haalde zijn pak te voorschijn en voelde in de zakken. Hij legde een sleutel op tafel. Ik vergat mijn huissleutel meneer de inspec teur. II had het recht om thuis te komen, maar dan had ik moeten bellen om drie uur in de nacht en dat wilde ik voorkomen. Ik logeerde dus in een hotel, waar ik de gehele week verbleef. Bent u nog op andere kampers geweest? In dat hotel? Ishiguro glom van spot. /Nee, hier! Ishiguro hing zijn kleren weer weg en antwoordde, dat zijn beroep niet meebracht, dat hij zich onge vraagd in andermans' kamers op zou houden. Tol zijn leedwezen was hjj niet bij de politie. Kwam u door de. voordeur? Dacht u, dat ik mij tegen de balconnetjes zou hebben opgewerkt meneer de inspecteur? Keek u de post na? Inderdaad, ik voegde de post, die slordig in de gang lag op een stapeltje en nam een brief en een aantal couranten mee naar boven. Waar zijn die, als ik vragen mag? Ik lie? alles achter in het hotel, op de leesta fel, daar doe ik anderen een genoegen mee, heeft men my verzekerd. En de brief? Heb ik in mijn jaszak. Wenst u htm te lezen of moet ik hem voorlezen" Ross kreeg het benauwd. Hij had dat mannetje wel door elkaar willen rammelen, maar dan zou hij er slecht zijn afgekomen. Hij vroeg, of meneer geen andere bewoners had thuisgetroffen. Het antwoord deed hem koken. Wil ik het hen, namens u even gaan vragen mijnheer? Ross stond op uit zijn stoel en negeerde de siga ret, die hem gepresenteerd werd. Meneer Ishiguro, riep hij, het is niet onmo gelijk, dat de heer Lucas vermoord is! Heeft u daar sporen van gevonden als ik zo vrij mag zijn dat te vragen? Jawel! Ishiguro schudde het hoofd. Hoe dom, was zijn antwoord, hoe dom om iemand te vermoorden en dan sporen achter te laten, dat begrijp ik niet Leeft u geen vermoeden, waarvoor dat is ge beurd? Ik meen, was het liefelijke antwoord, dat de dadel' u daar een rechtstreeks antwoord op kan ge ven, ik moet helaas in gebrek blijven. Heeft u interesse voor meetkunde meneer ishi- guro? Vroeger wel, maar nu niet meer. Toevallig vroeg een mijner huisgenoten mij een eenvoudig leer boekje over deze wetenschap, ik hoop u daar geen misdadige neigingen in heb ontdekt, het zou me spy- ten. Tevens had de heer Lucas veel interesse voor d- Japanse taal en ik heb hem eens op de hoogte gesteld van de eerste beginselen, u zult in zijn ka mer ongetwijfeld een Japanse grammaire vinden en een jekhopte woordenlijst. Hoe jammer dat hij over leden is, hij had zo'n goed begrip voor talen, hij was een veelzijdig man en dat kan men niet van iedereen zeggen. Ross vervloekte zijn dag. Hij stond op en wilde afscheid nemen, maar de Hollander met de Japanse naam gaf hem te kennen, dat hij iets vergat. Vergeten... hoe meent u? U vraagt mij niet, of ik bijgeval n een slordige bui soms een moord gepleegd heb, het zal wel met vergif zijn gebeurd, anders had u niet de. mogelijk heid van zelfmoord onder de ogen gezien. Welnu, tot mijn genoegen kan ik u verzekeren, dat .k de moord niet gepleegd heb en hiermede is denkelijk ons onderhoud wel beëindigd... (Wordt vervolgd) KRUISWOORDRAADSEL 12345e, «9 10 Horizontaal: 1. vergelijk, pers. vnhgt 2. plaaggeest; 3. aardbewoners ln g, verre verleden; 4. ieder, weekdier: orgaan van vis, foedraal; 6. klank. ten hamer: 7. staat in Azië. ^rieheejd- voorkomende letters op het eti scherm; 8, Duitse badplaats, daaro omgeving (afk.l; 9. vergroten rn- reeds aanwezige gaten in een yi. stuk; 10. Soc. Econ. Raad, vroom, buigzaam, vogelverblijf. Verticaal: 1. peluidsvoortplantin^-^ji het doorsijpelen van water doo o0t dijk, vermenging van vloeistoften jjg. een wand; 3. kerkelijke hoogwnPte heidsbekleders; A loofboom pf van Paul Vlaanderen ontvlekki g6« del' 5. muziektempel. GeLeKeb' meente; 6. oudgermaans slok; 7. dwarsbijl. teken: 8 SI*] ge' delen ontkenning; 9 .ëeno.o ienête.'a maakt zedig zonder plezier; 1J- pjaa' maat, Romeins Imperium <atK-;» in Utrecht. OPLOSSING 11 DEC. Horizontaal: 1 pil 4 reëel - j orn3 maak - 8 lm - 9 kr - 1" ®os ,"8 ere's - 12 en - 14 oa - 15 stoppel 19 ann. 4 Vertikaal: 1 per - 2 ieme - 3 nreaJ remonte - 5 lakmoes - 6 vlees - 13 open - 16 ora - 1? Pin* fli D<

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1961 | | pagina 4