ZWITSERSE m Ondanks compromis nog staking bij „De Sphinx" MARTINEZ Nieuwe zorg voor de zee scheepvaart: Bonner Act' DE GEHEIMZINNIGE STER DB LAATSTE SLAG Alfredo DAGPUZZLE „Toch moeten wij ons niet te snel verongelijkt n" De misdaad van Richard Ross Arbeiders krijgen na nieuwjaar het gratificatiever schil als voorschot Staatssecretaris bij „havendiner" OM KERSTGRATIFICATIE strijkaufomaat holland fund VRIJDAG 15 DECEMBER 1961 PAGINA 4 special Rowanta-perfectie f Provinciale indeling congregatie van J M.J. Nog geen overeenstem ming over prijs grond Staatsdrukkerij Werkende gehuwde vrouw Ernstige bezwaren in Eerste Kamer tegen fiscale voorzieningen voor rokers met smaak! Kaarslicht... gezelligheid! GOUDA KAARSEN Ook in Groningen geen „droge" recepties Nijmeegs studentenkorps Help Uzelf 6n Uw tafelburen uit da (zuur)braudL DE AVONTUREN VAN KUIFJE EN BOBBY door HERGÉ 63 Tot kijk, o!ie boer Tof kijk ik vind het erg jjmmer, dat ik U moet gjjrt verlaten Eindelijk.we zijn weer op weg En nu een lekker hapje eten Ha Daar js kokkie Wat krijgen vre ditmaal voor Jek- erkers te eten dhpEESpagh etfh dpi te in ERIC DE NOORMAN 93. Omzichtig naderen ze de stille gedaante en de Noorman knikt grimmig. „Als ik het niet dacht," mompelt hij. „De boodschapper, die wij naar Aetius zonden. Zijn handen zijn nog op de rug gebonden. Waar schijnlijk heeft hij gepoogd, om te ontsnappen. „Dat was dus wat wij zagen," valt Allan de Heruli in." „Het is het zuiverste bewijs, dat de Romeinen iets van plan zijn. Voor dat „iets" poogde deze arme drom mel ons op het laatste ogenblik nog te waarschuwen." De twee man nen staren elkaar even met enig onbehagen aan. Want waarvóór de bode hen wilde waarschuwen, zullen ze nooit weten, tenzij ze de Ro meinen, die hem achtervolgden en doodden kunnen opsporen. „Ver moedelijk hebben de schurken zich ergens verscholen, om zich wan neer hun troep naar huis terugkeert weer daarbij aan te sluiten,' mompelt Eric. „Dat is in ieder geval eenvoudiger, dan een uitleg te moeten geven van hun afwezigheid." Ze bedekken de ongelukkige bode zo goed en zo kwaad als het gaat met takken en keien en slagen er na enig zoeken in een spoor van drie paarden te vinden. „Het is de vraag» wat beter is," zegt Eric ernstig, „Koning Merwig waarschuwen voor een gevaar, dat hem, en ons daarbij, ongetwijfeld boven het hoofd hangt, zonder eigenlijk te weten wat dat is, of eerst de drie Romeinen opsporen en hén dwingen te spreken." „Het laatste," antwoordt Allan kort, en zo rijden zij even later met de bogen in de aanslag behoed zaam voort langs het spoor der drie Romeinen. m L.T.B.-voorzitter in Limburg herbenoemd Kerstviering in Zonne huis" Bilthoven Nieuwe voorzitter voor Limburgse V.V.V. door RICO BULTHUIS een deelneming in een uitgelezen groep Nederlandse bedrijven. Participatiebewij zen ter beurze genoteerd. lij1" (Advertentie) MAATSCHAPPIJ VAN LEVENSVERZEKERING EN LIJFRENTE Herengracht 500 Amsterdam Telefoon 37171-35095 MAASTRICHT, 15 dec. Vrijwel alle arbeiders van een van de drie alhier ge vestigde bedrijven van de porcelein- en aardewerkfabrieken, de N.V. Koninklij ke Sphinx-Ceramiquezijn gisteren zoals wij toen in een deel van onze op lage nog meldden in staking gegaan uit protest tegen een in hun ogen dis criminerend besluit van de directie. De arbeiders zouden een kerstgratificatie ontvangen van 40, de beambten een van 75. De staking bleef ook later op de dag beperkt tot het grootste bedrijf van de drie de fabriek aan de Boschstraat, waarin ongeveer 1500 van de 1800 oer- soneelsleden 's morgens bij het begin van de dienst om half acht weigerden aan het werk te gaan. Besprekingen tus sen de leiders van de vakbonden die niet achter deze staking staan en de actie als een wilde staking betitelen en de stakers brachten geen verande ring in de situatie. Ook de vakbondsleiders keurden de bij de toekenning van de kerstgratifi catie gemaakte onderscheiding tussen arbeiders en beambten niet goed, maar zij konden toch wel begrip op brengen voor het standpunt van de di rectie, die aan de beambten een ho gere gratificatie wil toekennen omdat deze groep onlangs niet heeft gepro fiteerd van voordelen die alleen de ar beiders waren ten deel gevallen: een uiücering-ineens, bedoeld als voor schot op de toekomstige winstdeling en een zekere loonsverbetering per 1 september j.l. voor de uurlonèrs. Bij monde van de heer C. Gijsen, hoofdbestuurslid van Sint Willibrordus, wezen de bonden de stakers erop, dat gezien de bestaande c.a.o. overleg de aangewezen weg is om iets te bereiken en niet de staking. Tevens beloofden z;j de arbeiders, na het aflopen van de hui dige c.a.o. op 1 juli 1962 onmiddellijk met de directie te gaan praten om alle eventuele discriminaties tussen arbei ders en beambten inzake de secundaire arbeidsvoorwaarden, dus ook bU het toe kennen van kerstgratificaties, geheel weg te werken. Na een overleg van uren werden de vertegenwoordigers van de Nederlandse en Belgische vakbonden een groot Advertentie) 37,50 Incl. veiligheidssnoei Modern strijken. 800 grams streamline" strljkautomaat instelbaar voor elke stof. Strijkautomaten v.a. 23.50 DEN BOSCH, 15 dec. In verband met de snelle groei in de reeds lang bestaande missiegebieden van Indië en Indonesië en de spreiding naar andere werelddelen, zullen in de congregatie der Zusters van J. M. J. ingrijpende wij zigingen worden aangebracht. Het be stuur van dit instituut heeft in verband hiermede in Rome de wens te kennen gegeven maatregelen te nemen om te komen tot een indeling in provincies. Bij het aftreden der tegenwoordige algemene overste, moeder Daniëlla Maria Swagemakers, die om gezond heidsredenen ontslag van haar functie heeft gevraagd hetgeen haar in middels op de meest eervolle wijze is verleend is met ingang van vandaag een voorlopige structuurwijziging van kracht geworden. De H. Congregatie der Religieuzen te Rome heeft goed gekeurd de decentralisatie voorlopig door te voeren door de congregatie te verdelen in drie regiones: Nederland, Indië en Indonesië, elk met een eigen regionaal bestuur. De huizen in Ro me, Afrika en Australië zullen voor lopig ressorteren onder het generaal bestuur. Pater dr. A. J. van Galen O. Carm., bij decreet van 15 september benoemd tot assistens religiosus der congregatie, heeft vandaag de officiële installatie verricht van het generaal bestuur der congregatie en het regionaal bestuur van Nederland. De voorlopige indeling zal in novem ber 1962 worden omgezet in een officiële Indeling in provincies, waarbU de de finitieve bestuursformaties zullen plaats hebben. Het regionaal bestuur voor Ne derland is gevestigd te 's Hertogen bosch Mariënburg Het generaal be stuur zal in de loop van het volgend jaar overgaan naar Vught; het blijft voorlopig eveneens gevestigd ii het moederhuis. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 15 dec. Tussen het rijk en de gemeente Den Haag is nog steeds geen overeenstemming bereikt over de prijs van de grond voor de tweede fase van de nieuwbouw van de Staatsdrukke rij. De prijs die de gemeente aanvanke lijk heeft genoemd werd door het rijk te hoog bevonden. Nu is er overleg gaande over de nieuwe (lagere) prijs, die Den Haag voor het stuk grond heeft ge vraagd. In een nota over de begroting van de Staatsdrukkerij zegtministerToxo- peus, dat, als deze onderhandelingen niet spoedig tot overeenstemming leiden, er belangrijke-.thans niet te overziene"- schade zal ontstaan. percentage van de arbeiders is uit Bel gië afkomstig en de directieleden het eens over een compromis. Vooruitlopend op de loonsverbeteringen door herzie ning van de huidige c.a.o., ontvangen de arbeiders binnenkort een uitkering ineens van 25 (het verschil tussen de kerstgratificatie voor arbeiders en die voor beambten). Dit bedrag zal even wel niet meer voor Kerstmis_ worden uitbetaald, maar pas na nieuwjaar. Ook lijken de gesprekspartners te heb ben besloten reeds in januari besprekin gen te beginnen over de nieuwe c.a.o., met name over een herziening van de secundaire arbeidsvoorwaarden Dit laatste wijst er op dat, zoals wij van stakers vernamen, al geruime tijd bij de arbeiders ontevredenheid heerst over de huidige c.a.o. Deze ontevredenheid was volgens hen de oorzaak van de geprocla meerde staking, de kwestie van de kerstgratificatie slechts de aanleiding. Tegen de verwachting van de directie en van de vakbondsleiders in hebben de meeste stakers ook hedenmorgen gewei gerd aan het werk te gaan. DEN HAAG, 15 dec. Vele leden van de Eerste Kamer hebben ernstige be zwaren tegen het wetsontwerp betref fende fiscale voorzieningen ten gunste van de werkende gehuwde vrouw. Dit bljjkt uit het voorlopig verslag van de commissie van rapporteurs voor dit wetsontwerp. Een groot aantal Kamerleden consta teert dat dit wetsontwerp van een an dere gedachtengang uitgaat dan de fis cale tegemoetkoming voor de werkende gehuwde vrouw, zoals deze was voor zien in het gewijzigde ontwerp van wet op de inkomstenbelasting 1960. Deze fis cale tegemoetkoming was gebaseerd op de gedachte, dat de extra kosten voor huishoudelijke hulp en kinderverzorging, veroorzaakt door het verrichten van be roepsarbeid door de gehuwde vrouw, op het belastbare gezinsinkomen in min dering behoren te komen. Blijkens de memorie van toelichting op het nieuwe voorstel zijn het thans levensfeer en behoeftenpatroon, die een gezin, waar van zowel de man als de vrouw beroeps arbeid verrichten, moeten kenmerken en niet zozeer het verschil in draagkracht. De betreffende leden menen hier een waarschuwend geluid te moeten laten horen, al ware het slechts omdat een eenmaal ingevoerde regeling, een zeker burgerrecht pleegt te verkrij gen. Een debat van principiële aard over dit onderwerp kan echter wel licht beter later worden gehouden, in het kader van de algemene belas tingherziening, zo menen zij. Verder blijven vele leden van de Eerste Kamer ook na hetgeen de staats secretaris de Tweede Kamer heeft me degedeeld, van mening, dat de voorge stelde regeling evident de beroepsarbeid van de gehuwde vrouw begunstigt en dat daarmee de tot op heden bestaande neutraliteit van de belastingwetgeving op dit punt wordt verlaten. Andere leden betreuren het, het huidige tekort aan arbeidskrachten als de aanleiding te moeten zien om een reeds lang nodige herziening van de belastingwetgeving ter zake met spoed ter hand te nemen. (Advertentie) (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM, 15 dec. In de jaar lijks terugkerende sfeervolle omraming van het „havendiner" van de vereniging „De Amsterdamse Haven", waaraan vrijwel alle Amsterdamse autoriteiten aanzaten, heeft de heer E. G. Stijkel, staatssecretaris van Verkeer en Water staat, erop gewezen, dat, behalve het probleem van de goedkope vlaggen dat naar het zich laat aanzien, eniger mate op zijn retour lijkt en behalve het vraagstuk van de vlagdlscriminatie dat zich daarentegen in steeds scherpe re mate begint af te tekenen zich nu een nieuwe zorg heeft voorgedaan. Dat is de „Bonner Act" in de Verenigde Staten, waarbij op nog niet eerder ver toonde wijze één land zich unilateraal en onder negatie van de belangen en zeggenschap van anderen is gaan be zighouden met de vaststelling van vrachtprijzen en vervoerscondities in de zeescheepvaart. De staatssecretaris zette uiteen, dat wij onder ogen moeten zien, dat de machtsposities niet langer worden be paald door de economische factoren, ontleend aan het vervoer, maar berus ten bij die staten, waarin de industriële ontwikkeling het verst is voortgeschre den. „Het is duidelijk dat deze indus triële omwenteling binnen enge natio nale grenzen moeizamer verloopt dan in het kader van veel grotere eenheden zoals de Verenigde Staten en de Sov jet-Unie. Wij moeten ons er dan ook re kenschap van geven," aldus de staats secretaris, „dat onze vervoerspolitieke opvattingen vandaag niet langer als een vanzelfsprekendheid door anderen worden aanvaard." „Wij kunnen er danook niet mee volstaan in internationaal verband ontwikkelingen, die ons niet welgeval lig zijn, van de hand te wgzen of wan neer elders maatregelen worden ge troffen die op ontoelaatbare wyze on ze belangen aantasten, een beroep te doen op de internationale rechter. Ze ker, de regering schroomt niet en zal ook niet schromen, zich op deze weg te begeven, waar dat oppertuun lukt, maar we moeten beseffen dat der gelijk afweermaatregelen niet by machte zijn om het getij te keren. Daarom moet tegelijkertijd, positief, alles in het werk worden gesteld om onze partners te overtuigen van onze inzichten. Dat kan omdat die inzich ten ook het algemeen belang dienen. (Advertentie) GRONINGEN, 15 dec. Evenals gedeputeerde staten van Friesland eergisteren, heeft de gemeenteraad zich hier gisteravond uitgesproken te gen een „drooglegging" van (gemeen telijke) recepties. Een door een A.R.- raadslid ingediend voorstel, recepties alcoholvrij te maken, werd verworpen met 26 stemmen tegen en twaalf voor. NIJMEGEN, 14 dec. De senaat van het Nljmeegsch studenten corps „Caro- lus Magnus" is voor het jaar 1961 - 1962 als volgt samengesteld: E. W. F. E. Mares, Praeses; C. A. F. Janssen, vice- praeses; G. F. M. van Rooy, ab actis; mej. A. M. C. H. Lodewijks, ab aótis Ha; M. C. Beeker, questor. Daarbij zullen wij dan steeds de ge dachte van faire mededinging voorop moeten stellen." De staatssecretaris voegde hieraan toe dat wij moeten trachten vervoers politieke kwesties aan de orde te stel len in het kader van multilaterale vor men van internationale samenwerking. De heer Stijkel ging dit na ten aanzien van de zeescheepvaart, de luchtvaart en het vervoer over land. „Bij dit laat ste is het niet moeilijk een gespreks- centrum te vinden, maar wèl, onze ge sprekspartners te overtuigen. Men kan niet verwachten dat in een land als Frankrijk terstond honderden stations worden gesloten hoewel dit uit een oog punt van commercieel beleid aanbeve lenswaardig zou zijn. Dat neemt niet weg dat de problemen ook op het ge bied van het vervoer over land alleen kunnen worden opgelost, als de gedach te van mededinging die de Nederlandse vervoerspolitieke opvattingen doordringt ook bp onze partners ingang kan vin den. Alleen mededinging tussen de ver- voertakken en de vervoersbedrijven kan een zinvolle ontplooiing van het vervoer mogelijk maken." De staatssecretaris zei tenslotte dat men zich ervoor moet hoeden, zich ver ongelijkt te voelen. „Als We trouw blij ven volhouden, in nuchter realiteitsbe sef, zullen we slagen, óók in het belang van anderen." (Advertentie) Houd altijd Rennies bij de hand. Dèn kan overtollig maagzuur U niet deren. Eén of twee Rennies doven Uw pijn als er iets verkeerd valt. Ze zijn gemakke lijk in te nemen - onopvallend - en één voor één hygiënisch verpakt. Nog lekker van smaak bovendien. Copyright Castermar» MOCO (Van onze correspondent) ROERMOND, 15 dec. Tijdens de jaarvergadering van de Limburgse Land- en Tuinbouwbond is hier gisteren de heer C. G. Metens opnieuw yoor een periode van vier jaar tot voorzitter be noemd. De bisschop van Roermond, mgr. P. Moors, die in de ochtenduren zijn belangstelling had getoond, wenste de heer Mertens met zUn herbenoeming geluk. Hij noemde de L.L.T.B. een goed gefundeerde organisatie, die blijk gaf een trouwe volgzaamheid te bezitten. Mgr. Moors riep voorts op tot een meer kritische bezinning op het chris ten-zijn. Hij vroeg zich met een zeke re bezorgdheid af hoe men over vijftig jaar over de mensen van nu zal oor delen en waarschuwde voor een ver burgerlijking van het christendom. BILTHOVEN, 15 dec. Op 23, 24 en 25 december wordt hier in het „Zonne huis" een speciale Kerstviering gehou den, waarvoor iedereen kan inschre ven. Een aantal inleidingen en overden kingen staat op het programma. Eerste Kerstdag is in de parochiekerk alhier de middernachtmis. (Van onze correspondent) ROERMOND, 15 dec. De penning meester van de provinciale V.V.V. in Limburg mr. R. J. Th. Steegih uit Ven- lo, is tijdens de gisteren hier gehouden algemene vergadering tot voorzitter ge kozen. Wegens zpn hoge leeftijd heeft de heer P. A. Hens, oud-burgemeester van Valkenburg, afscheid genomen van de VW-Limburg. De commissaris der koningin in Limburg, dr. F. Houben, was naar Roermond overgekomen om persoonlijk zijn waardering te uiten voor het werk van dé heer Hens. 51 Dus een man, zei Ross. Bridee floot zachtjes en keek strak naar de paraplu. Ik weet het niet, ze het de pest an die mevrouw hierboven, die tandarts. Dat is zo erg, dat de tranen d'r in 'r ogen schieten, als ze an haar denkt. Het kan toevallig zijn Bridee, ik moet voor zichtig zyn. Dat is zo inspecteur, maar dat flessie dan? Misschien uit een raam gegooid, of door een ander in de struiken gesmeten. We hadden direct voetsporen... Onzin! riep Ross. Dat stenen slingerpaadje wemelt van de voetstappen en als ze allemaal thuis geweest zyn zullen er velen van de tuindeur gebruik hebben gemaakt. Bridee krabde onder zijn hoedje en bromde een vloek. Toen Ross hem vroeg, waar Nellie woonde, verhelderde zqn gezicht. Hij begreep de opzet. Ross ging „strikken zetten". Anderen uithoren over der den en dan uitspelen. Wil ik gaan inspecteur? Nee. Wacht even, ik ga morgen zelf. Als die meid uitgeweest is, zal ze moeten bewijzen waar ze geweest is en dan praat ze zich wel vast. Hij knikte Bridee een vertrouwelijk to en deed de deur open naar de keuken, waar Nellie nog altüd stond af te drogen. Het leek nu helemaal een dool hof te worden; voor Ross was het een ramp, HU begreep niet meer, waar dit heen ging en toch wist hU, wie de moordenaar was, maar dat het juist Lucas was, die als slachtoffer moest vallen, dat begreep hij weer niet. Eén fout zou alle be woners ii Ishiguro's kunnen doen veranderen en met een paar valse getuigenissen lag de zaak voor goed in de mist. Bridee bevatte dat niet en kon dat niet bevatten, maar Richard Ross was getraind in ellende van anderen. HU wist, dat er een ogenblik kwam, waarop leugens en waarheid niet meer te onderscheiden waren. Dan werden de bewUzen dode dingen, waar niemand meer op reageren zou. Rea geren deed men argeloos. Een tweemaal terugkerende fout in een dreigbriefje, was meer waard, dan al het goede nederlands van een gewaarschuwde en vastbesloten leugenaar, wiens leugens met dat ne derlands overeenkwamen. Geen slapende honden wakker maken dus, zo Ross tegen Bridee zei en deze begreep het, niet wetend, dat hy er zelf in vloog en dat zgn inspecteur iets ging doen, wat hU niet mocht doen. De rechercheur wUdde zün aan dacht weer aan de hoofdstad van Arabië en Ross ging aar boven om mevrouw Galjaard eens te horen jokken. Mgn naam is Ross, mevrouw, ik ben inspecteur van politie. Tine stond op, Hugo kwam uit een nevenvertrek e.i groette beleefd. Wat een toestand! zei Tine, vreselijk voor me vrouw Weber, maar achteraf ben ik blij, dat we niet thuiswaren, Hoe is de arme man daartoe ge komen? Ja...hoe omt men tot alles mevrouw, dat vra gen we ons dagelijks af. Hoe komen sommige men sen tot leugens, terwql ze weten, dat waarheid niet verborgen kan blüven? BegrUpt u dat? Nee, zei Tine. Ik ook niet mevrouw. Het bezwaart alleen maar het onderzoek, het geeft scènes voor de recht bank en het brengt de mensen in grote moeilUkhe- den...Als ik u vragen mag mevrouw, weet u ook, of er Zaterdagavond nog gebeld is hi aan huis? Nee inspecteur, we waren er immers niet. Ross, greep als verstrooid naar zijn hoofd. Dat is waar, zei hij, dat is waar ook.. Is het waar me vrouw, u als tandarts zal dat zeer zeker weten, zUn appels goed voor de - tanden? Jawel meneer, heel goed. Met of zonder schil mevrouw? Waarom vraagt u dat? Om de schillen, mevrouw, alleen maar om de schillen. Ross keek naar het schoteltje op de kleine leestafel. Er viel een stilte ir het vertrek, de bron zen pendule tikte hard. Toen zei Ross: Waarschijn- lUk werd de heer Lucas vermoord. HU wreef zich in zyn ogen en gaapte vermoeid. HU ging verder op een dromerige, afwezige toon: Voor mij is het wel zeker, dat de heer Lucas vermoord werd. HU besloot met een veelzeggend: .En hij was alleen in huis...gans alleen... Dat „gans", hoe ernstig ook uitgesproken, klonk hoogst ironisch. Tine keek op haar glanzende nagels en Hugo Galjaard kuchte nerveus. Morgen kom ik nog iets over appels vragen, zei Ross. HU stond op en wandelde rond, zeggend, dat een kamer er na een week te hebben leggestaan, zo anders uitzag. Je merkt het, zei hU, aan duizend kleinig heden. Daarna groette hU, terwUl hU raadselachtig over hen heen keek: Goedenavond mevrouw, goedenavond meneer. HU ging. Ziezo, dacht hU, toen hU weer op de gang stond, die slapen vannacht niet, misschien zUn ze morgen dan wel murw. HU was er van overtuigd, dat er wel een zou gaan praten en dan kon hU ze met eikaars woorden in sluiten en de hele zaak opvangen, waarna de schul dige overbleef en dan konden de bewUzen dienen om de leugens te ontzenuwen. Toen verlangde hq plotseling sterk naar Annie. HU belde het bureau op en verzocht nachtbewaking van twee man. HU maakte mevrouw Weber wUs, dat hU dat deed, om haar te beveiligen. Toen de recher cheurs gekomen waren, gaf hp korte, zakelijke in structies: Alles bewaken, goed in de gaten hou den en in noodgeva. pas ingrgpen. Mensen, die op de gang kwamen, bespieden en aantekeningen ma ken van de situatie. CWordt vervolgd) si (Advertentie) MAGISCHE VIERKANTEN 1 2 3 i 9 10 11 12 2 10 3 11 t 12 S li 7 8 13 U 15 1 6 6 U 7 IS ll 16 ,1 Horizontaal en vertikaal woorden invullen. 1. deel; 2. plant; 3. toestand van "h' 6. bedwelming; 4. proef; 5. gronds 9- immer; 7. graanpakhuis; 8. stuk jl. krat: 10. zijriviertje de po ^or[, Ind. vleesgerecht; 12. boordsel: t ^e; l»- 14. god van de liefde; 15. modder. Oplossing van 14 december _e]; Horizontaal: 1. obsessie; 2. Maas jjgM. 3 Alkmaar; 4. septisch; 5. mof 6 inname, kar; 7. N.N., lost, Yrejde'0' gordelriem; 9. zo, duet; 10. geD i: Uien, Sem. ot' Verticaal: 1. omarming, gij: ,j Jtff? nozel; 3. Saksen, robe; 4. esmer jfliL 5. stap, moede; 6. suatiesluis, jq, tl trede; 8. en, sak. item; 9. enelav harem, dij.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1961 | | pagina 4