Vrees voor teveel radio activiteit nog ongegrond Voorjaar: kleine fall-out van recente kemproeven Euratom onderzoekt plutonium als kernreactor-brandstof Verkeersproblemen eisen veel intensievere studie iOSRAM Geruststellende verklaring minister: VEEL SUCCES VAN EERSTE VIJFJAREN-PLAN Hoge verwachting van KEMA- project, Petten-reactor en fusie-onderzoek in Jutfaas Nederland nog aan pril begin van onbekende ontwikkeling Westinghouse Dagelijks worden öietingen verricht kamerlid krijgt deksel op neus „Ambassadeur" in cassatie correct WtNNEKER NEDERLANDER in Katanga verdwenen Grote investeringen Heilige Daad99 VERGADERING „WEGENCONGRES" Vandaag Koninkrijksdag Premiers zien de toekomst met ver trouwen tegemoet Auto op onbewaakte tegen trein: een dode Benoeming Koningin bij toneel stuk „Arme Bitos" VRIJDAG 15 DECEMBER 1961 gecontroleerde kwaliteit; N. V. KOBACH lampen levend licht! GOUDA KAARSEN (Van onze parlementaire redacteur) Den HAAG, 15 december Voorshands ziet minister Veld- Jlanip, blijkens zijn gisteren in de Tweede Kamer gedane medede- 'Mgen, geen aanleiding bijzondere Maatregelen te nemen in verband Met de invloed van radioactiviteit °P ons voedsel wanneer zich Mthans geen nieuwe bomexplosies voordoen. Een werkgroep van ^skundigen beoordeelt de toe- stand regelmatig aan de hand van ^agelijkse gegevens. Op een aan- Ml plaatsen in ons land neemt Men steeds monsters van lucht en Verslag. Ook onderzoekt men de Mogelijk ontoelaatbare besmet- Mig van het water dat als bron Mor drinkwater kan dienen, bepaalde voedingsmiddelen, zoals Melk en groente worden eveneens gecontroleerd. *Ien mag verwachten, aldus de mi eter verder, dat het radioactieve ma- i'aaj (Jat bij de kernexplosies is vrij- Eekoruen, voor een aanzienlijk deel in je' komende voorjaar als „fall-ojit" op aarde terecht zal komen. Bij de be leningen van datgene, waarop men an precies moet rekenen is vooral a'Klacht besteed aan het radioactieve Vontium, daar dit, als het ons lichaam 'Itiendringt, langdurig in het been ordt opgeiegd. De deskundigen nemen an. dat in 1962 ongeveer acht maal zo- Zaf strontium op het aardoppervlak j, neerkomen als in 1959 het geval was. „Niet overdrijven" Ziekenfondswet Tandverzorging Kernfusie Besparingen Atoompool de volmaakte dishwasher. POSTBUS 650, ROTTERDAM ideaal voor ieder gezin AGIO ÏCoVÜy'SCHIER OUDE aENBvj, z9. ivprt.enHp) Eveneens tot doctor in de geneeskun de promoveerde de heer F. H. Wolthuis. Hü verkreeg de bul na de verdediging van zijn proefschrift. „Balance studies on protein metabolism in normal and uraemic men." Promotor was prof. dr. J. G. G. Borst. (Advertentie) Kaarslicht UTRECHT, 15 dec. Wat het ver keer in Nederland betreft staan wij nog maar aan het prille begin van een ont wikkeling en in welke banen die ont wikkeling moet worden geleid, is een vraag waarop (nog?) niemand het ver lossende antwoord kan geven. Deze on rustbarende situatie is gisteren hier eens te meer duidelijk geworden op de vergadering van de vereniging „Het Nederlandse Wegencongres". Er werd veel gepraat, er werden tal van deskundige betogen opgezet, men kwam met feiten en gegevens aandragen, het buitenland werd ten voorbeeld gesteld, maar aller conclusie was wel: we we ten er nog te weinig van, er zal meer studie moeten worden verricht. De voorzitter van het congres, ir. L. Cosquino de Bussy, voormalig hoofdingenieur-directeur van de rijks waterstaat, zinspeelde al op de moei lijkheden die nog zullen komen „Niet alleen het stadsverkeer is nog in het begin van de ontwikkeling maar de gehele stadsstructuur zal wellicht moe ten worden herzien. Zo verdient bij voorbeeld de alom waarneembare nei ging, buiten te wonen een luxe, die onder het bereik van zeer velen be looft te komen meer aandacht dan ze krijgt." De voorzitter vroeg zich voorts af, of het wenselijk is de ac tiviteiten van de middenstand'te decen traliseren door kantoren naar de buiten wijken te verplaaatsen. „Wellicht geeft men dan evenwel te veel prijs van de concentratie, die in wezen het doel van de stad is". De heer Cosquino de Bussy ver wees in dit verband op tal van bui tenlandse steden, waar in hoge gebou- ELISABETHSTAD, 15 dec. (AFP) Drie Rode-Kruisleden in Katanga, Geor ges Oliver, de Belg Vronen en de Nederlander Smeding, zijn sinds woens dag spoorloos. Zij waren op weg ge gaan naar het hoofdkwartier van de V.N. in Elisabethstad, ongeveer twee kilometer van het stadscentrum, om aan de vertegenwoordiger van de V.N. een korte wapenstilstand te verzoeken om de burgers, die in het noordelijke stadsdeel verblijven en daar reeds eni ge dagen zonder water en licht doorge bracht hebben, vrije doortocht te ver lenen. LEEUWARDEN, 15 dec. De zes entachtig-jarige alleen wonende A. Dijk stra alhier, die gisteren zeer ernstige brandwonden opliep, toen zijn woonwa gen in brand raakte, is in de loop van de nacht aan zijn verwondingen overle den. en waren ook ee'n jaar tevoren vrij- - ln dezelfde streken als nu Russi- v, kernexplosies veroorzaakt. In 1958 "wam ongeveer 25 megaton aan explo- s'e-energie vrij. Deze maal rekent men °P tweehonderd ton, hetgeen overigens ®en schatting aan de hoge kant wordt Seacht. Op verzoek van de Kamer zal de minister van Volksgezondheid nog biet zijn ambtgenoot van Landbouw ove- leggen, of wellicht ook het strontium- gehalte van ons voedselpakket onder zocht jnoet worden. Minister Veldkamp zei in de Kamer, ma„aan de dagelijkse metingen de far- SD ®Utische en de veterinaire hoofdin- rlik es voor de volksgezondheid, het jj'hstituut voor de volksgezondheid Van medisch-biologisch laboratorium T' Kr <5e rijksverdedigingsorganisatie van intf' medewerken. Ook diensten en 'stituten van landbouw en van Ver- e®r en Waterstaat zjjn erbij betrokken. M ons land worden ook los van de kernexplosies metingen verricht om rjEnt, bodem, water en gewassen te "nderzoeken, niet alleen uit hoofde van verplichtingen van het Euratom- verdrag maar ook om andere redenen. r"0 is het van belang, de radioactieve "Valing te kennen in gebieden waar ?traks kernreactoren in bedrijf zullen "urnen, om de verhouding tussen nu straks te kunnen vaststellen; er is ÜUvoorbeeld een begin gemaakt met opbouw van een programma van J- CCU v un "uioactiviteitsmetingen rondom Pet- (Advertentie) i, bjji\r0r!£® Parlementaire redacteur) rf Mkam ^eC- Minister h Ttee s overhandigde gisteren in korst p e Kamer voorzitter Korten- ïeretj brochure over het fluori- wqPierterf71 drinkivater. Een van de l*erhpla e Persoonlijh ook een '\et blüur ad verwacht en daarvan rrJn?1}' kreeg van de slagvaar- eiliib r te boren: „Het was wat e*e»ipln„V00r al'e Kamerleden een k'et of ?r mee te brengen. Ik wist üyftia Jy een stapel van honderd- bto, tl 9 est van honderddertig stuks ^■onientanslepen" Er waren op dat btoezi'gzestien Kamerleden ten, zodra de hoge-fluxeactor daar in bedrijf zal zijn. Een andere reden tot regelmatig onderzoek is de kans op vervuiling van water dat ons land binnendringt in rivieren die onze gren zen overschrijden. Minister Veldkamp, die deze gerust stellende verklaringen aflegde in zijn antwoord op de nogal verontrustende beschouwingen van de Kamer over de volksgezondheid, zei dat er in het beeld dat dr. Lamberts (PvdA) daarvan had gegeven wel een stuk waarheid, maar vooral veel overdrijving stak. „Men moet behalve negatieve kanten in een zo dynamische tijd als deze, toch ook de zich snel ontwikkelende betere ge zondheidszorg zien". De bewindsman noemde in dit verband het tot 2,8 per 100.000 inwoners teruggelopen t.b.c.-cij- fer; in 1948 was dat nog 86 per 100.000. Ook organisatorisch doet men steeds meer. Zo werkt men aan een uitgebreid program van gezondheidszorg op lange termjjn. De middelen zijn echter altijd beperkt, hoeveel men ook er in stopt, aldus de minister. Men werkt aan een ontwerp van wet ter voorkoming van de verontreiniging van de lucht en er is een wijziging van de warenwet in voorbereiding. Het tien-jarenplan voor de drinkwatervoorziening komt volgend jaar gereed. Daarna staat het plan ter voorziening van de super-onrendabele gebieden op het program, waarmee een bedrag van driehonderd miljoen gulden aan investeringen is gemoeid. De ge zondheidsafdeling van T.N.O. bestudeert voorts het vraagstuk van de toenemen de psychische spanningen. Een werkgroep die de minister moet adviseren terzake van het opstellen van een raamregeling voor de oplei ding van verplegend personeel denkt daarmee over vier maanden gereed te zjjn. Een andere ambtelijke werk groep onderzoekt het vraagstuk van een eventuele wettelijke regeling voor paranormale genezers. Een moeilijke kwestie is nog altijd de voorbereiding van een nieuwe ziekenfondswet. Alle in aanmerking komende adviesinstan ties hebben nu hun mening gegeven; iedere insider weet. aldus de minister, hoeveel er in het denken over da be ginselen is veranderd. Minister Veldkamp hoopt eind janua ri ook het ontwerp voor een nieuwe drank- en Horecawet gereed te hebben. Hij heeft voorts toezeggingen gedaan inzake het onderzoek naar de rheuma, waarvoor dr. Lamberts zich bijzonder dankbaar toonde, evenals voor de belof te van het instellen van een nieuw on derzoek naar hef tekort aan huisartsen. Veel aandacht is besteed aan de pro blemen met betrekking tot de tandver zorging, met name op de scholen. Na uitvoerige onderhandelingen met de Ne derlandse Maatschappij voor Tandheel kunde heeft de minister bjj wijze van compromis een gecombineerde opleiding voor jeugdige taiulverzorgsters voorge steld; de beslissing daarover is nog niet gevallen. Na een jaar zou men het di ploma tandhygiëne en na twee jaar dat van jeugdtandverzorgster kunnen halen. Mr. De Vreeze (K.V.P.) heeft de minis ter gewaarschuwd niet te veel illusies te koesteren omtrent dit plan, waarmee de tandartsen zich nog steeds niet kun nen verenigen. Zij vinden de behande ling van de jeugd op deze manier on verantwoord. Mr. De Vreeze acht het volkomen on juist van de woordvoerder van de PvdA, het voor te stellen, alsof de tandartsen concurrentie van verzorgsters zouden vrezen. Hun bedoeling is dat de kwali teit van de verzorging niet verzwakt, aldus de katholieke spreker. Dr. Lam berts (PvdA) zei dat de fluoridering ons wel een heel eind op weg heeft gehol pen in de strijd tegen het tandbederf, maar toch ziet hjj het werk van de jeug dige tandverzorgsters als een noodzake lijke aanvulling. Mr. De Vreeze advi seerde de minister, het vooreerst te zoe ken in een betere voorlichting. Daarvan verwacht hij veel meer dan van het „binnenloodsen van nieuwe krachten in een sfeer van groot conflict". Het reactorcentrum in Petten. (Van een verslaggever) DEN HAAG, 15 dec. Het totale energieverbruik in de zes landen van de Europese Gemeenschap verdubbelt zich in twintig jaar; het verbruik van elektriciteit alleen verviervoudigt zich zelfs. In 1980 zal zo tot 25 procent van de energiebehoefte in de Gemeenschap nucleair moeten en kunnen worden ge dekt. Die twintigjarige periode is in 1950 begonnen. Meer dan de helft er van is dus al voorbij en de cijfers wijzen uit, dat de ramingen eerder te laag dan te hoog zijn geweest. Een van de taken van Euratom is het daarom intensief te zoeken naar de beste mogelijkheid van opwekking van kernenergie waarmee de Europese industrie in 1970 ongeveer kan beginnen. Tegen die tijd zal men met de klassieke energie kunnen concurre ren en geleidelijk aan zal een kernener gie-centrale goedkoper kunnen werken. Euratom verschuift thans een belangrijk deel van haar speurwerk naar het t.vpe van de zgn. snelle kernreactor, omdat, naar men meent, hierop de toekomstige ontwikkeling zich zal richten. Dat wil niet zeggen dat de research naar andere soorten kernreactoren niet doorgaat, zo verklaarde gisteren op een persconferentie mr. E. M. J. A. Sassen, lid van de Commissie van de Europese Gemeenschap voor Atoomenergie in een overzicht dat hij gaf over de afgelopen vier jaar van het eerste vijfjarenplan van Euratom. Een grote verscheiden heid van typen wordt nog steeds be proefd. In het Italiaanse centrum ISPRA werkt men met een reactor, welke ge modereerd (getemperd) wordt met zwaar water en waarin de koeling ge beurt met een soort „vloeibare plastic". Een dergelijke reactor vergt veel min der kapitaalsinvesteringen en geeft een bijzonder hoog rendement. Verder ver leent men medewerking aan het zgn. ,DRAGON'-project, een reactor die met natuurlijk uranium wordt „gevoed" en zeer hoge temperaturen, tot 800 graden, opwekt. Dan is er de deelneming aan de KEMA-reactor in Arnhem, de zgn. „SUSPOP". De experimenten- hier zullen op veel grotere schaal dan tot nu toe worden voortgezet en Euratom zal daarvoor de beschikking krijgen over een aantal hoog gekwalificeerde Amerikaanse deskundigen uit het atoomcentrum Oak Ridge. Men koes tert hoge verwachtingen van de „Sus pop", een reactor waarin de brandstof is opgelost in het koelmiddel. Mr. Sas sen is als Euratom-lid in Japan ge weest en ook daar toonde men zich bijzonder geïnteresseerd in het Neder landse onderzoek. Zelfs de Japanse keizer kende de naam van prof. Went, de man die in Arnhem de research leidt. Een ander onderdeel van het weten schappelijk onderzoek wordt bepaald op de gecontroleerde kernversmelting, waarbij zoals bij de H-bom, waar het ongecontroleerd gebeurt immen se hoeveelheden energie vrijkomen. In Jutfaas is daarvoor destijds een Neder lands laboratorium gesticht, waarmee Euratom een overeenkomst heeft afge sloten. Er zijn op het terrein van de kernfusie al vele vindingen gedaan en een niet onaanzienlijk aantal octrooien aangevraagd. In Karlsruhe worden laboratoria ge bouwd voor het onderzoek naar het bij zonder splijtbare plutonium dat bij een kernreactie vrijkomt, mede te gebrui ken als brandstof voor een kerncentrale. Natuurlijk uranium is maar voor een half procent splijtbaar verrijkt uranium hoogstens tot drie procent, maar pluto nium tot een veelvoud daarvan. Eura tom heeft al contracten afgesloten voor deze research die zeer kostbaar is om dat plutonium heel erg radio-actief is en aan de veiligheidsmaatregelen de groot ste zorg moet worden besteed. Die voorzorgs- en veiligheidsmaat regelen zijn trouwens een ander belang wekkend facet van het Eur atom-werk dc radio-biologie. Hierbij staat de mens, maar ook zijn voedsel, het water en de lucht in het centrum van de belangstel ling. In Nederland is met Wageningen (het ITAL-project, waarin per jaar één miljoen dollar wordt geïnvesteerd) en met TNO in Delft intensieve samenwer king tot stand gekomen. Volgens mr. Sassen worden radio isotopen (de zgn. „tracers", die b.v. be paalde eigenschappen van metalen kun nen opsporen) in de industrie van de Gemeenschap nog veel te weinig toe gepast. Het kan tot geweldige bezui niging leiden. Amerika weet er zijn voordeel wel mee te doen; het be spaart zich er een half miljard dollar per jaar mee. De research van Euratom speelt zich af in eigen centra of in centra waarmee een associatiecontract is afgesloten. In Ispra is nu 1000 man personeel; eind vol gend jaar is dat aantal gestegen tot 1250. Mr. Sassen stak zijn verheugenis, dat het reactorproject van dit centrum grotendeels door de Nederlandse indus trie, verenigd in Neratoom, wordt ge leverd, niet onder stoelen of banken. In het Belgische Mol is het Centrale Bureau voor Metingen gevestigd, waar nu 80 en straks 200 man werken. Hier zijn b.v. twee lineaire versnellers nodig, die atoomdeeltjes tot astronomische snelhe den kunnen opjagen, waarna de atoom geleerden uit de gedragingen van deze deeltjes nieuwe wetenschap kunnen pu ren. Het laboratorium in Karlsruhe heeft thans 30 man; er kom^n in totaal 350. Tot slot is er dan ons eigen Petten. Daar werken naast het personeel van het Reactor Centrum Nederland mo menteel 50 Euratom-mensen. In de loop van het tweede vijfjarenplan (van 1962 1967) hoopt men op de volle bezetting van 400 te komen. In tien jaar zal Euratom in Petten maar liefst 35 mil joen dollar investeren. De commissie stelt zich er veel van voor; een re- searehprogramma is reeds opgezet. Wat het contractueel onderzoek be treft: Euratom heeft al ruim honderd zestig contracten aangegaan, waar van dertien in Nederland (o.a. zoals gezegd ITAL in Wageningen, TNO in Delft en de KEMA in Arnhem). Op het terrein van de industriële ont wikkeling voorziet de EEG in een vrije circulatie tussen de zes landen van kernmaterialen, wordt de bouw van kernreactors via een akkoord met Ame rika bevorderd en neemt Euratom deel in de oprichtingskosten van kerncentra les met recht van eigen wetenschappe lijk speurwerk. Van de daarvoor be schikbare 32 miljoen dollar is nog der tien mil joen over en gegadigde voor een deel daarvan is de S.E.P., de Samen werkende Elektriciteits Producenten in Nederland, die een proef-kernreactor willen bouwen. Volgens mr. Sassen zit er schot in de plannen, die een stadium van concreetheid hebben bereikt. Natuurlijk is Euratom ook actief op het gebied van de voortstuwing van schepen met kernenergie. Het speur werk moet blijven doorgaan, ook al zijn atoomschepen nog lang niet economisch rendabel, aldus mr. Sassen, die herin nerde aan de vier contracten, die Eura tom heeft afgesloten met twee Duitse, een Italiaanse en de Nederlandse RCN- groep. Naast de reeds genoemde be scherming van de volksgezondheid te gen radio-activiteit is er tot slot van het Euratomwerk in de afgelopen vier jaar nog te noemen de atoom-verzekerings- pool tegen ongevallen. Mr. Sassen gaf als zijn overtuiging te kennen, dat Euratom, nu het eerste vijfjarenplan eind 1962 afloopt, met - volle kracht ooruit moet. Er zal over een jaar een bedrag van 215 miljoen dollar aan research opgemaakt zijn. De nieuwe vijfjaarlijkse begroting zal niet onbelangrijk meer geld vergen. Toch zijn deze bedragen niet zo im mens, als ze wel aandoen, wan neer men bedenkt, dat Amerika in één jaar 1600 miljoen dollar aan re search en ontwikkeling spendeert, het Verenigd Koninkrijk 260 miljoen, West- Duitsland 83 en de Koninklijke Shell 56 miljoen. AMSTERDAM, 15 dec. De 43-jarige Amsterdammer Machiel V. een van de „ambassadeurs" van de „bovennationa le en bovenkerkelijke organisatie de heilige daad", heeft bij de Hoge Raad cassatie aangetekend tegen het arrest van het gerechtshof te Amsterdam, dat hem begin november jl. wegens oplich ting in vereniging met zijn vriend Jolle J. veroordeelde tot een gevangenisstraf van tien maanden met aftrek. Machiel V. die na tien maanden en 20 dagen voorarrest meteen op vrije voeten werd gesteld, werd vrijgesproken van de ten laste gelegde oplichting van Soera .es-di recteur Nic den B. en een poging tot op lichting van een Noorse zakenman. wen zeel veel activiteit is geconcen treerd, die het mogelijk maakt „een groot deel der persoonlijke contacten te voet te bereiken". De voorzitter sprak tenslotte de wens uit, dat Ne derlandse verkeersdeskundigen meer in de gelegenheid zouden worden ge steld, om studiereizen te ondernemen naar buitenlandse steden, waar de verkeersontwikkeling verder is voort geschreden. Nadat vier sprekers, ir. M. P. Blaauw en ir. M. 't Hart. verbonden aan de afdeling Stadsontwikkeling van de Am sterdamse dienst der publieke werken, en ir. L. H. Jacobsen en ir. Th. J. W. Lantermans, werkzaam aan de Rot terdamse dienst van Stadsontwikkeling en Wederopbouw, hun praeadviezen waarover wij gisteren al een en ander berichtten hadden toegelicht, ble ken er onder de talrijke aanwezigen vele vragen te zijn gerezen. Onnodig te zeggen dat die vragen in de meeste gevallen hun vraagtekens be hielden, maar over twee -aken heerste wel overeenstemming: er zal veel meer studie moeten worden gemaakt van het verkeer en de weerslag daarvan op de gehele maatschappij en er zal een veel intensievere samenwerking moeten groeien tussen de instanties wier taak het is het Nederlandse verkeer in de juiste banen te leiden. (Van een onzer verslaggevers) HILVERSUM, 15 dec. Ter gelegen heid van Koninkrijksdag heeft de We reldomroep vanmorgen toespraken uit gezonden van de Nederlandse, de Su rinaamse en de Antilliaanse ministers president. De drie premiers hebben te kenne. gegeven, de toekomst van het koninkrijk „met vertrouwen tegemoet te zien". Prof. dr. J. E. de Quay sprak onder meer van „een voortreffelijke samen- Werking en coördinatie op het bij uit stek in de gevoelssfeer liggende terrein van de culturele toenadering tussen de drie landen van het koninkrijk". De Surinaamse minister-president, mr. S. D. Emanuels, wees met beslist heid de geruchten van de hand, als zou zijn land naar een republikeinse staatsvorm streven. Suriname, aldus mr. Emanuels wil het koninklijk huis behouden als hoofd van het koninkrijk- nieuwe stijl, „of, als het zo uitvalt, van een „koninklijke unie" en als hoofd van de regering van Suriname". De banden die de Nederlandse Antil len, zo zei premier E. Jonckheer in zijn radiotoespraak, binden met de andere rijksdelen zijn vooral sterk omdat zij niet zijn opgeiegd. Deze banden zijn in de afgelopen jaren versterkt; „in het volk van de Antillen is het enthousiasme gegroeid om de bevestiging van het sta tuut op waardige wijze te herdenken". HOORN, 15 dec. Gisteravond ig op een niet beveiligde overweg in Zwaagdijk-West, tussen Hoorn en Me- demblik, een personenauto tegen een trein gereden. De autobestuurder, de 35-jarige heer N. Velsenboer uit De Houwert (gem. Nibbixwoud), werd in zeer zorgwekkende toestand in het St. Jansziekenhuis alhier opgenomen. H.ij is daar vannacht overleden. Zijn echtgenote, de veertigjarige mevr. M. Veizenboer-De Ruyter, moeder van zes kinderen, was op slag dood. KAATSHEUVEL Gisteravond is hier de tachtigjarige M. Ligtvoet op de provinciale weg door een personen auto gegrepen en daarna door een vrachtwagen overreden. Hij overleed onmiddellijk. BREDA, 15 dec. Voor de recht bank alhier stond gisteren een Algerijn uit Limoges terecht wegens diefstal. Hem was de ontvreemding van een aantal bankbiljetten uit het geldkistje van een tabakswinkelier ten laste ge legd. De officier van justitie eiste zes maanden gevangenisstraf met aftrek van het vorarrest. De uit Limoges overgekomen familie-leden (vrouw, moeder, tante, oom en vier van de zes kinderen) van de Algerijn begon nen luid te huilen toen de officier zijn eis stelde. Uitspraak volgende week donderdag. (Advertentie) (Advertentie) DEN HAAG, 15 dec. In de vergade ring van het algemeen bestuur van het Nederlands Katholiek Werkgevers Ver bond zijn gisteren tot leden van het da gelijks bestuur benoemd de herenW. I. R. Dreesmann jr, te Den Haag, J. P. A. Nelissen te Haarlem (voorzitter van de Nederlandse Katholieke Aannemers- en Patroonsbond en voorzitter van de raad van bestuur voor het bouwbedrijf) en drs. A. O. J. Rottier te Heerlen. Zij bezetten in het dagelijks bestuur van de N.K.W.V. de plaatsen, die zijn vrijgeko men door het aftreden van respectieve lijk de heren dr. J. Ph. M. van Campen, ir. W. Thunnissen en mr. F. M. J. Jan sen. Voorts is nog afgetreden als lid van het dagelijks bestuur de heer L. Jans- sens Czn.; in deze vacature is nog niet voorzien. DEN HAAG, 15 dec. In gezelschap van haar secretaresse, freule C. B. RoëlI, heeft koningin Juliana gister avond in de Koninklijke Schouwburg de voorstelling bijgewoond van „Arme Bitos" door leden van de „Haagsche Comedie". De regie van dit toneelspel van de Fransman Jean Anouilh berustte bij Jo ris Diels, die het toneelspel ook vertaal de en zelf ook een van de hoofdrollen vertolkte. Aan de voorstelling werkten voorts o.a. mee Paul Steenbergen, Anna- Marie Heyligers, Frans van der Lin- gen, Leo de Hartogh en Gijsbert Ter- steeg. Advertentie) met eigen verwarming. importeur: t. 1.360,-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1961 | | pagina 5