Minister Luns pleit voor gesprek met Sovjet-Unie Maar ook waardering voor standpunt van De Gaulle Donker en licht Bezorgdheid om toekomst van Westeuropese Unie Minister Segni stuurt ir. Vos met een Muitje in het riet GENERAAL HEUSINGER IN PARIJS I MO HL Hongaarse regering keert zich tegen mgr. Shvoy Vice-premier Kaïlai dreigde openlijk met geweld Geheime leger steelt wapens Tanganjika lid van de V.N. LEMON HART „Werkgroep 5" stelt zich voor Artsen-automobilisten Vakantiespreiding in een impasse Cursus voor Congolese ambtenaren „Dure" klant MINISTERRAAD VAN DE NAVO „Nuttig gesprek" met Dean Rusk Congo's rijkste gebied bedreigd Extra Katanga-rum oer in Lagerhuis blijft uit Wereldnieuws Franse rekruten zitten nu zonder ALS ENGELAND EEG-LID WORDT VRIJDAG 15 DECEMBER 1961 UI O l K311 Eo^Jita 11 ia In Ned. Nieuw-Guinea NIEUWE CHEF STAF Aandacht voor het kerstnummer van Agfa vol FOTO-, FILM-, FLITS- en CAMERA-nieuws! (Van onze Parijse correspondent) PARIJS, 15 dec. Verklaringen, die de hier aanwezige Nederlandse journa listen gisteravond op hoogst bevoegd niveau mochten vernemen van de zijde der Nederlandse delegatie naar de NAVO-raad, logenstraften de elders en voornamelijk van Franse zijde gelan ceerde zienswijze dat de Westelijke bondgenoten tijdens de zittingen van de raad een jammerlijk beeld van verdeeldheid te zien hebben gegeven en dat de crisis van het Westelijk bond genootschap aan het volle daglicht is getreden. De Nederlandse delegatie kwalificeert deze NAVO-raad als een van de beste die zjj ooit heeft meege maakt. Zulks geldt vooral in het licht van de gisteren gehouden behandeling van de defensieproblemen. Maar ook de bespreking van de politieke problemen, Vallend buiten het Europese en eigen- Advertentie) Waar kaarsen branden is sféér! GOUDA KAARSEN De rijkste provincie van de Congo vvordt nu met vernietiging bedreigd tengevolge van bet gewelddadig op treden van de Verenigde Naties. In de zomer van het vorig jaar was de hulp van de V-.N. ingeroepen om de jonge staat van de ondergang te red den. Maar als de economische kracht van Katanga wordt gebroken door de voortzetting van de militaire V.N.- acties tegen het bewind van Tsjombe, zal dit in de toekomst voor de levens vatbaarheid van de hele Congo ont stellende consequenties kunnen heb ben. De eerlijkheid gebiedt vast te stel len, dat Tsjombe niet vrijgepleit kan Vvorden van kortzichtigheid. Zijn droom van een zelfstandige staat Ka- tanga zal niet verwezenlijkt kunnen Worden. Een dergelijk miniatuur- staatje zou zich op den duur nooit bunnen handhaven. Tsjombe heeft ïich nu volkomen vastgebeten in zijn streven naar absolute onafhankelijk heid. Maar dit is mede een gevolg van provocaties waaraan hij werd bloot gesteld. De Verenigde Naties hebben zich ten doel gesteld al- r Ie „huurlingen" uit BUITENLANDSE Katanga te verwij deren, maar bij hun KRONIEK vorige politionele J acties", in de zo mer van dit jaar, hebben zij reeds ervaren, dat dat niet Zo n eenvoudige operatie is. De V.N.- actie van september leidde tot een nederlaag, en Oe Thant, Hammar- skjölds opvolger, is nu vastbesloten het niet opnieuw op een mislukking te laten aankomen. Maar dat bete kent, dat de V.N.-troepen een zeer felle strijd moeten voeren, waarvoor *ij op het ogenblik noch de nodige middelen noch het nodige geld bezit ten. De V.N. zijn van mening, dat de •.huurlingen" in Katanga slechts op geruimd kunnen worden als Tsjombe en diens léger met geweld onderwor pen zijn. Maar waar moet dat eindi gen? De V.N. zijn nu verwikkeld geraakt 'n de binnenlandse politiek van de Congo, hetgeen niet het oorspronke lijke doel van hun interventie is ge feest. Hun activiteiten zijn boven dien wel zeer eenzijdig gericht: terwijl z'j Tsjombe krachtig aanpakken, la ten zij de pro-communistische Gizen- 8a elders rustig zijn gang gaan. Mis schien zouden de V.N. op het ogen- mik, in de ogen van sommige volke- t(m, iets aan prestige verliezen als zij alsnog een wapenstilstand in Katanga icachtten te bereiken. Maar het alter natief zou de liquidatie van het meest helvarende gebied in de Congo kun nen zijn. Als de V.N. hun gewelddadig op meten tegen Tsjombe wilden staken, de Katangaanse leider misschien °or de V.N. zelf, of door hem wel gezinde buitenlandse staatslieden, aan et verstand gebracht kunnen worden, j at hij inderdaad beter zijn „huur- 'ngen weg kan sturen. Misschien ^°u er dan ook een politiek klimaat nnnen ontstaan voor een zekere Ka- ogaanse autonomie binnen de Con- d° Tl stuaten het is zelfs niet on- rio W J-eopoIdstad Tsjombe D°8 een bestuursrol zou toebedelen. 6 rïoc^Li - I TT.. T e geschiedenis van de er* maanden heeft laatste acht ons immers ge- I j.ef Congo, in politiek op w, 'and is van de onbegrensde Mogelijkheden. lijke NAVO-gebied, welke bespreking dit jaar zeer uitgebreid is geweest, heeft naar het oordeel der delegatie bijzonder nuttig gewerkt. Op militair gebied zijn ter sprake gekomen de volgende punten: De vooruitgang van de krachtsinspannin gen der onderscheiden bondgenoten, het vraagstuk van de geïntegreerde bevelvoering en het vraagstuk van de geïntegreerde luchtverdediging, welke laatste aldus werd verzekerd thans werkelijkheid is geworden. Ge sproken is ook over een te treffen regeling voor de uitrusting van de NAVO-strijdkrachten met geleide bal listische projectielen van middelbare draagwijdte en over de maatregelen, samenhangend met de crisis om „Berlijn". De Nederlandse minister van defensie, de heer Visser, wees in de raad op de omvang van de Nederlandse bijdrage in de gezamenlijk getroffen maatrege len in verband met de Berlijnse crisis. Hij sprak eveneens de hoop uit, dat de NAVO voort zou gaan met het opvoeren van haar „slagkracht". Ter zake van Berlijn als politieke kwestie, waarop de raad gisteren weer teruggekomen is, werd door minister Luns als het Nederlandse standpunt uiteengezet, dat een contact opnemen met de Sovjet-Unie ter regeling van de Berlijnse kwestie wenselijk is, maar dat niet te praten valt over de „funda mentele rechten" van het Westen in Berlijn, te weten vrije toegang, ook mi litair. In aanmerking komt ook niet een erkenning van de Duitse Democratische Republiek. De Nederlandse delegatie zag wel een mogelijkheid om enige wijziging aan te brengen in de „wettelijke status" van Berlijn, maar zjj sprak zich krachtig uit tegen iedere „disengagement". Over „disengagement" valt slechts te praten na een eventuele hereniging van Duitsland, die niet in zicht is. Volgens de Nederlandse delegatie is in de NAVO-raad de grootst mogelijke over eenstemming aanwezig gebleken over de verdere diplomatieke behandeling van het Berlijnse probleem. Wij vernamen voorts, dat het het in zicht is van de heer Luns, dat er voor het Franse standpunt inzake Berlqn veel te zeggen valt uit de gezichtshoek der pure logica, maar dat hij niettemin van uitstel der besprekingen met de Sovjet-Unie ducht, dat zij dan onder nóg moeiljjker omstandigheden zullen moeten plaats hebben. Als nieuw feit zou men dan namelijk kunnen hebben, dat de Sovjet-Unie inmiddels een vre desverdrag met de Duitse Democrati sche Republiek heeft gesloten. Zoals de lezer zal merken, is dit een zienswijze die ook reeds met veel na druk van officiële Britse zijde naar vo ren is gebracht. Of, zoals Lord Home het woensdag in de Raad zei: „Het is beter te onderhandelen in koelen bloede dan in een toestand van crisis." Hier aan zij nog toegevoegd, dat inmiddels ook bekend is geworden dat de Belgi sche minister van buitenlandse zaken, de heer Spaak, in de NAVO-raad onom wonden gepleit heeft voor een regel recht gesprek met Moskou, zonder uit stel. De tijd van het polsen, zo betoogde hij, is voorbjj. Apart van de ministeriële NAVO-bij- eenkomst hebben de heren Luns en Van Houten (staatssecretaris van Bui tenlandse Zaken) ook een privé-onder- houd gehad met de Amerikaanse minis ter van Buitenlandse Zaken, Dean Rusk. Het was een „specifiek Nederlands ge sprek"; zowel de heer Luns als de heer Van Houten vond het „heel nuttig en heel goed" en dus waren beiden „heel tevreden". Met Dean Rusk hebben zij o.a. gesproken over Nieuw-Guinea. De Amerikaanse minister had „heel vrien delijke woorden" gehad voor de wijze waarop Nederland zijn verplichtingen tegenover de NAVO nakomt en voor de uiteenzetting die de Nederlandse dele gatie in de raad heeft gegeven over „Berlijn". (Advertentie) JAMAICA R u M IImporuur»: J. J. Melcheri Wz„ „Olifant" De Nederlandse ministers hebben ook een onderhoud gehad met hun collega Spaak, onder meer inzake ge neraal De Gaulles Europese plan. Van Spaaks positie kan men zeggen dat die overeenkomt met die van de Nederlandse ministers, zonder dat er evenwel sprake van is dat Spaaks standpunt tot stand is gekomen onder invloed van Nederland. Tot zover het geen wij vernamen van de zijde der Nederlandse delegatie. Elders verluidt onder meer, dat uitein delijk ook de Franse delegatie haar goedkeuring heeft gehecht aan in Mos kou te ondernemen nieuwe „peilingen". Dit zou dan enigszins verder gaan dan dat de Franse regering zich niet verzet tegen deze peilingen of er geen be zwaar tegen maakt. Het zou het boven dien de raad gemakkelijker kunnen maken vandaag „op papier" in het slotcommuniqué een solidair Atlant- tisch standpunt, zoal niet gemeen schappelijk „front", te vertonen. Tooh keren die donkere dagen vóór Kerstmis ieder jaar weer terug. Tot mijn genoegen. Ik oud van on vermijdelijkheden. Zij zijn probleemloos. Ik houd ook van die halve duisternis. Mensen onderscheiden el kander niet neer zo goed. Dat kan zijn nut hebben. Vooral inzo- verre zij zichzelf in die omstandigheden wellicht beter onderscheiden. Maar in ernst, ieder jaar weer om deze tijd krijg ik de indruk dat mensen niet meer zoveel willen. Een voor waarde om van goede wille te zijn, overigens; en om veel te bereiken 'rou- wens ook. Laat ik echter niet ontaarden in een praemature Kerstboodschap. Nü is de zaak mooi in het donker 'gehuld. Alle katten grauw en alle mensen onduide- lijk. Voortreffelijke toestand. En bij het onvermijdelijke lengen der dagen zien wij wel weer verder. HOLLANDIA, 15 dec. (ANP) Ka- pitein-ter-zee J. Suermondt heeft zijn functie van chef-staf van de zeemacht en chef-staf van de marine bij het commando der strijdkrachten in Hol- landia overgedragen aan kapitein-ter zee J. R. Eibers. Kapitein-ter-zee Suer mondt vertrekt naar Nederland na eni- §e jaren in Ned. Nieuw-Guinea te heb- en gediend. Van links naar rechts Harry Marks, Ad. Visser, Piet Wouters, Boy Lommen en Harry Bartels. (Advertentie) Vraag Uw fotohandelaar naar die interessante Agfa-editie. Een blad vól tips en winterfoto- nieuws! beste kijk op foto's PARIJS, 15 dec. (ANP) De Neder landse socialistische senator ir. H. Vos heeft gisteren in het parlement van de West-Europese Unie in Parijs gesproken over de bezorgdheidj die vele leden van deze organisatie bezig houdt, nu de toe treding van Engeland tot de E.E.G. een reële mogelijkheid is. De bezorgdheid geldt uiteraard niet het eventuele EEG- lidmaatschap van Engeland, dat door vrijwel iedereen wordt toegejuicht. Men vreest echter dat de W.E.U. geen toe komst meer heeft indien Engeland lid wordt van de Europese gemeenschap. De W.E.U., een militaire, economi sche en culturele organisatie binnen de N.A.V.O., omvat Engeland en de zes landen van de E.E.G. Ir. Vos vroeg aan de Italiaanse minister van buitenlandse zaken, Segni, die de mi nisterraad van de W.E.U. vertegen woordigde, of de ministers aan het parlement een verslag kunnen uitbren gen over de bestaansmogelijkheden van de W.E.U. na toetreding van En geland tot de Europese Gemeenschap pen. Segni ontweek een direct ant woord en volstond er mee de afge vaardigden te verzekeren, dat zjj als pioniers van de Europese eenwording van groot gewicht zijn. Toen de heer Vos na het werpen van dit kluitje in het riet bleef aandringen op de toezegging van een ministerieel rapport, dat het W.E.U.-parlement als basis zou kunnen gebruiken voor een de bat over deze kwestie, redde de Franse voorzitter van de Assemblée, Conté, mi nister Segni uit zijn moeilijkheden. Hij beloofde de heer Vos dat hij zijn ver zoek in het comité van presidenten De Westduitse generaal Heusinger, wiens uitlevering deze week door de Sovjet- Unie is geëist wegens oorlogsmisdaden die door hem gepleegd zouden zijn, neemt momenteel deel aan de beraadslagingen van de NAVO-raad in Parijs. Men ziet de Westduitser (rechts) hier in gesprek met de Amerikaanse viersterr eng eneraal Lemnitzer. Vijf jonge Maastrichtse kunstenaars die tijdens hun studietijd op de Jan van Eyckacademie met el kaar in contact zijn gekomen heb ben een werkgroep gevormd. De le den van „werkgroep 5" komen regel matig samen om onderling van ge dachten te wisselen over zeer uit eenlopende onderwerpen, eikaars wer ken aan een kritische beschouwing te onderwerpen en elkaar te steunen bij het overwinnen van velerlei moeilijk heden, is waarmee een jong kunste naar wordt geconfronteerd. Door middel van een groepstentoon stelling, die van morgen af lot en met 8 januari in kunsthandel P. Dejong- Bergers te Maastricht wordt gehou den, stelt het artistieke vijftal zich llllllllliiillllilililllliiiilllilllilllllllliliiiiiiiiiiiiiiiiiliiiiiitiiiii De stichting Recreatie zit wat be treft haar werk voor de va kantiespreiding weer in een Simpasse. De stichting heeft een en- quete gehouden voor vakantiesprei ding in tien grote en middelgrote ge meenten wat betreft de schoolvakan tie. De enquete werd gehouden op 3686 openbare scholen, waarvan er 696 (41,4 pet.) wel wilden meewer ken en 989 (58.6 pet.) niet. De stich ting wilde in 1960 de vakanties laten beginnen per 11 juli. Bij het r.k. on derwijs en het prot. ehr. onderwijs werden 938 scholen geënqueteerd. Hiervan wilden 235 scholen of 25 pet. wel en 703 scholen of 75 pet. geen medewerking verlenen. Van de tien gemeenten ook Hilversum behoor de daartoe weigerden Amsterdam, Arrn'hem en Utrecht het advies op te volgen. Het bestuur ziet voor deze vakan tiespreiding alleen nog een oplossing in een wettelijke regeling van de aan vangsdatum van de schoolvakanties. voor. De exposanten zijn de schilders Ad Visser, Gerard Lommen, Harry Bartels en Piet Wouters de laatste twee studeren nog alsmede de grafi cus Harry Marks. De criticus Lambert Tegenbosch leidt de eerste „Werk groep 5"-tentoonstelling, die een vijf tigtal werken omvat, morgenmiddag om vier uur in. Toen de Utrechtse arts Prins 37V« jaar geleden het initiatief nam tot oprichting van de „Vereeni- ging voor Verzekering van Art sen-Automobielen", omdat de automo biel-verzekeraars de premie voor auto's, voor zakelijke doeleinden ge bruikt, met 25 procent had verhoogd, kon hij zeker niet vermoeden, dat daar uit zo'n omvangrijke organisatie als de tegenwoordige Ned. Vereniging van artsenautomobilisten kortweg WAA genoemd zou groeien. Een vereni ging met toenemende activiteit en dienstbetoon, dochterinstellingen als schadeverzekering, assurantie- en fi- nancieringsdienst, die haar huisvesting al spoedig als een keurslijf begon te voelen. Na een verblijf van 27 jaren in Amersfoort verhuisde zij naar Utrecht waar zjj aan de Burgemeester Reiger- straat in een vroeger door Sem Dres den bewoond huis een veel ruimer kan toor kreeg. Daarachter werd al spoe dig een ander pand aangekocht voor huisvesting van technische dienst en diagnosestation. In juli 1957 moesten enkele diensten tijdelijk elders worden ondergebracht en in november 1959 werd besloten tot nieuwbouw op het zelfde punt. Gistermiddag werd hier van onder grote belangstelling van ve le leden en bekende figuren uit de verkeerswereld het gedeelte, waar voor tot nu toe toestemming is ver leend, officieel geopend. Dit gebeurde met een ferme hamerslag van voor zitter jhr. dr. G. J. Th. Beelaerts van Blokland, nadat dr. Nagelhout een schilderij van de oprichter van de hand van Rie Knipscheer had onthuld. minim dat zowel uit vertegenwoordigers van de ministerraad als de Assemblée be- J staat zal behandelen. Het parlement van de W.E.U. sprak j overigens de hoop uit, dat de onderlian-1 delingen over toetreding van Engeland en andere landen tot de E.E.G. spoedig met succes zullen worden bekroond. De afgevaardigden spraken ook de wens uit, dat het „grotere Europa" (de Zes plus Engeland en eventueel Ierland, Denemarken en Noorwegen) door de zelfde geest zal worden bezield als de gemeenschap van de Zes. Zij voegden hieraan toe dat de toetreding van nieu we leden tot de E.E.G. niet mag leiden tot verzwakking van de gemeenschaps gedachte, zoals die is neergelegd in de huidige verdragen. (Van onze Londense correspondent) LONDEN, 15 dec. Het Lagerhuis hield gisteren zijn debat over de Britse politiek ten aanzien van de Congo en de rol aldaar gespeeld door de strijdkrach ten van de Verenigde Naties. Dit debat had moeten leiden tot een vinnige op stand bü de rechtervleugel van de con servatieven en een meedogenloze aanval van de Labouroppositie, en de stemming aan het eind van het debat had dan het karakter aangenomen van een vertrou wensvotum. Maar om duistere redenen, welke wel licht te maken hebben met winterlijke vermoeienis en het naderend Kerstfeest, kwam er niets van het lawaai. De secre taris-generaal Oe Thant had natuurlijk een zeer belangrijke bijdrage geleverd voor het bewaren van de vrede in het Britse parlement door terug te komen op zijn uitnodiging aan Engeland om bommen te sturen naar de Congo voor defensiedoeleinden. Aan het eind van het debat schonk het Huis zijn vertrou wen aan de regering met een redelijke meerderheid van 94 stemmen. Elf con servatieven onthielden zich van stem ming omdat de regering niets wilde we ten van hun eis dat Engeland de vrij willige financiële bijdrage aan de VN voor de Congo in zou houden. Finland Premier Khroesjtsjev heeft president Kekkonen van Finland gis teren, in een telegram ter gelegenheid van de 44ste verjaardag van Finlands onafhankelijkheid, laten weten dat hij het volste vertrouwen heeft in de Finse buitenlandse politiek. (Reuter) Philippijnen Een cholera-epidemie in het midden en zuiden van de Philip pijnen heeft in de afgelopen drie maan den aan 315 mensen het leven gekost, zo blijkt uit een mededeling van de re gering in Manilla. (UPI) Verenigde Staten De goeverneur van de Amerikaanse staat Georgia, Van- diver, heeft de Nationale Garde in staat van alarm gebracht in verband met de voortdurende demonstraties tegen de segregatie. Ruim vijfhonderd negers zijn reeds in arrest gesteld. (Reuter) In huize „Elim" een van de Tal- ma-rusthuizen in Apeldoorn, heeft zuster Fijn van Draat gisteren on der grote belangstelling haar hon derdste verjaardag gevierd. Burge meester rar. A. L. des Tombe sprak de jarige in tegenwoordigheid van fa milieleden en bewoners en bewoonsters van het huis toe. Zuster Fijn van Draat kreeg een taart met honderd kaars jes van een onderneming, die aan haar een „dure" klant heeft: een le vensverzekeringmaatschappij. In het kader van de hulp die ons land aan de ontwikkelingsgebieden verleent, zijn gisteren op de Lim burgse Volkshogeschool ..Geerlings- hof" in Valkenburg dertien jonge Con golese ambtenaren gestart met een cur sus over maatschappelijk opbouwwerk. De cursisten, afkomstig uit drie pro vincies van de Congo, variëren in leef tijd van 20 tot 35 jaar. Pater dr. J. A. Ponsioen SCJ leraar aan het internationale instituut voor sociale studie in Den Haag, heeft de Nederlandse regering geadviseerd deze cursus in het leven te roepen. Zelf is hij naar de Congo gereisd om de cursisten te selecteren; zij moes ten tenminste vier jaar middelbaar on derwijs hebben genoten en reeds als ambtenaar zijn aangesteld. In zijn opzet drie groepen van elk zeven leer lingen samen te stellen is hij niet gelaagd. Derhalve moet „Geerlings- hof' volstaan met dertien cursisten. Met de algemene leiding van de cur sus, die zes maanden duurt, is belast de heer P. H. Lommen uit Sittard. Leider van het onderwijsprogramma is pater Ponsioen, die tevens als do cent zal optreden. Per dag krijgen de Congolezen vier uur les in vakken als maatschappelijk opbouwwerk, econo mie, sociologie, voedingsleer, veeteelt, landbouw, groepswerk en maatschap pijleer. Buiten het lesprogramma wachten de cursisten nog excursies naar een aantal bedrijven en dagtoch ten naar diverse streken van ons land. Uit de hartelijke woorden van wel kom bij de officiële start van de cur sus uitgesproken door wethouder H. Swarts van Valkenburg en pastoor N. Prompers van Broekhem, konden de dertien Congolezen opmaken, dat het contact met de Limburgse bevolking pleeggezinnen zullen tijdens de weekeinden een of meer van hen in huis openemen weinig moeilijkhe den zal opleveren. WENEN, 15 dec. (KNP) Niet het beleefde aanbod kardinaal Mindszenty uit Boedapest te laten vertrekken en hem in de Romeinse Curie een plaats te geven, maar de bedreiging tegen de nieuwe voorzitter van de Hongaarse bis schoppenconferentie, mgr. Shvoy, vormt de grondslag van de nieuwe politiek van de regering-Kadar. Tijdens de persconferentie voor bui tenlandse journalisten, waarin de Hon gaarse vice-premier, Kallai, verbete ring van de betrekkingen met de Ver enigde Staten aanbood in ruil voor een vrijwillig vertrek van kardinaal Mind szenty, zei Kallai ook, dat zekere krin gen en een lid van het Hongaarse epis copaat niet tevreden zijn met de over eenkomst tussen Kerk en Staat van 1950. Veelbetekenend liet hij daarop volgen: „Zolang deze personen en de bisschoppen niets tegen de regering ondernemen, zal de staat ook niets tegen hen ondernemen." Onafhankelijk van net feit, dat de overeenkomst van 1950 geen overeen komst tussen Kerk en Staat is geweest en de van regeringszijde opgelegde be palingen slechts door enkele bisschop pen, en dan nog onder voorbehoud, zijn ondertekend, blijft de regering zich op deze bepalingen beroepen en ze naar willekeur uitvoeren. In vele plaatsen wordt sinds 31 augustus een intensieve campagne gevoerd om jonge priesters te dwingen tot het corps van „Vredes- priesters" toe te treden. Bovendien vertoeven nog steeds vele priesters in de gevangenis, al of niet veroordeeld. Op een vraag van de jour nalisten hoeveel het er nog zijn, weiger de Kallai het antwoord. Enkele maan den geleden noemde de leider van het „Kerkelijk Bureau", Karl Olt, het cijfer 60. Het aantal gearresteerde leken is onbekend. Het verzet van de bisschoppen, waar op Kallai zinspeelde, heeft betrekking op de houding van de nieuwe voorzitter van de bisschoppenconferentie, mgr. Shvoy, die de overleden mgr. Groesz is opgevolgd. Aangezien deze bisschop, on danks zijn 82 jaar, blijft weigeren te vol doen aan de eis van de regering dat de kerk in haar prediking de maatregelen van de regering moet verdedigen en aanbevelen, betekent de uiteenzetting van Kallai zo wordt dat ook verstaan door deskundigen een herhaalde be dreiging met geweld. Overigens is die bedreiging reeds ge ruime tijd practijk. Na de vele geheime processen van het laatste jaar zijn on langs bij een razzia in het bisdom Pees verschillende pastoors en kapelaans ge arresteerd. Kapelaan Johan Redling is in de gevangenis gestorven. Kallai verlangt nu van mgr. Shvoy medewerking om de aan Rome trouwe priesters te bestraffen, hetgeen mgr. Groesz reeds een jaar geleden weigerde. Frankrijk De politie van Marseille heeft gisteravond met knuppels een be toging van zevenhonderd links-georiën teerde personen uit elkaar geslagen. Doel van de betoging: protesteren tegen de activiteiten van de O.A.S. (UPI) West-Duitsland Op het vliegveld van Hannover heeft een 48-jarige man, wiens beroep „krachtpatser" is, twee vliegtuigen met op volle toeren draai ende motoren vastgepakt en daardoor belet weg te taxiën en op te stijgen. De twee motoren hadden elk een vermogen van 150 PK (DAP) JERUZALEM, 14 dec. De Israëli sche minister van handel en industrie Pinhas Sapir, heeft gezegd dat Israël nooit het lidmaatschap van de EEG heeft aangevraagd. Israël zou momen teel niet aan de gestelde voorwaarden kunnen voldoen, indien men zich bij de E.E.G. wilde aansluiten. LXLLE, 15 dec. (UPI) Twee auto's met burgers parkeerden gisteren naast de op rotten geplaatste geweren van 20 rekruten van het Franse leger. Zij laadden de wapens in en reden snel weg. De commandant van de rekruten, een luitenant, is verdwenen. De groep rekruten kwam juist terug van een nachtoefening nabij de Franse plaats Lille. De jongens zaten her en der verspreid te eten, terwijl bij de ge weren volgens voorschrift een wacht was geplaatst. De burgers, die uit de auto's kwamen, maakten snel de wacht onschadelijk waarna zij de geweren inlaadden. Zij werkten naar een Frans legercommuniqué zei blijk baar samen met de luitenant, die mét de wapens is verdwenen. NEW YORK, 15 dec. (Reuter) De Algemene Vergadering van de Verenig de Naties heeft gisteren met algemene stemmen besloten het onlangs onafhan kelijk geworden Oostafrikaanse land Tanganjika toe te laten als lid van de volkerenorganisatie. De Verenigde Na ties tellen nu 104 leden. Het besluit van de Algemene Verga dering werd genomen op voordracht van de Veiligheidsraad, die de aanbeveling deed met eveneens algemene stemmen. (Advertentie)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1961 | | pagina 7