Na marathonzitting begroting Heemstede vastgesteld Beleid bij sportparken onderwerp voor nota Groot aantal moties nieuw contact over „Oude Slot" met Monumentenzorg m/öor. Verrassende groepstentoonstelling van „Kunst zij ons doel" M Betty Holtrop-Van Gelder wordt vandaag 95 jaar Bollenmanden voor goede daad Najaarsexpositie op hoog peil eens een befaamd actrice SLEUTEL WEG? A T A X - T A X I Spoed Clip II Ijsfabriek krijgt andere bestemming Fa. E. DE GRAAFF Wijzigingen in Zandvoorts wederopbouwplan ZATERDAG 16 DECEMBER 1961 PAGINA 3 Niet overschatten f' Niet potten Voortvarend Nota LOM-school «««ft::?:??:: Openbaar slachthuis KONINGINNEWEG 44-48 - HAARLEM - TELEFOON 13609 „DE SLEUTELSPECIALIST" HEEMSTEDE, 16 dec. Na een marathonzitting van bijna twaalf uur, Waarin slechts een half uur was gereserveerd voor een bescheiden koffie maaltijd, heeft de Heemsteedse gemeenteraad gisteravond de ontwerp-be- groting voor 1962 vastgesteld. Dat de behandeling in één dag is klaar gekomen is vooral te danken geweest aan de voorzitter, die de raad voor het alternatief had gesteld, dat vandaag verder zou worden vergaderd, als men gisteren niet zou zijn klaar gekomen. Het gevolg van dit „regiem" Is geweest, dat enkele zaken tijdens de middagzitting niet die aandacht en belangstelling hebben gekregen als sommige raadsleden wellicht ge- Wenst hadden. Het lijkt ons, dat de bezwaren van deze leden zullen zijn Weggewimpeld tijdens het diner, dat het college van B. en W. de raad tel- kenjare na de begrotingsbehandeling aanbiedt. Het college van B. en W. van Heem stede heeft het gisteren tijdens de be grotingsbehandeling niet moeilijk gehad De raad was nogal tevreden over het uitgestippelde beleid. Van links naar rechts: wethouder Van Wijk, wethouder Van Lent, de voorzitter, burgemeester, mr. A. G. A. ridder van Rappard, ge meentesecretaris Van Wingerde en wet houder Corver. ïn de ochtenduren hebben de fractie- Voorzitters van de verschillende partijen in de algemene beschouwingen een groot aantal zaken aangesneden, die genoeg stof opleverden voor langdurige discus sies. Zo werd door de vier fractieleiders ernstige kritiek geuit op het bestuur van de Stichting van de Sportparken. Ook de restauratie van het Oude Slot heeft in de beschouwingen een woordje meege sproken, terwijl ieder van hen voorts aandacht heeft geschonken aan de nood zaak van de bouw en aanleg van een nieuw politiebureau en de zwemvijvers en van de uitbreiding van het raadhuis. Voor deze kapitaalswerken heeft de raad In de loop van dit jaar de nodige kredie ten gevoteerd. Het wachten is thans op de rijksgoedkeuringen. De provincie heeft inmiddels haar fiat gehecht aan de plannen voor het politiebureau. Tijdens de middagzitting heeft het moties geregend. Het college en in het bijzonder zijn voorzitter bleek een meester in het hanteren van argumen ten, welke er toe le'dden, dat slechts drie moties in stemming werden ge bracht. ■De eerste had betrekking op het ver langen van drie socialisten en vier KVP- ers om vijftig percent van de op ge meentelijke bouwgrond te bouwen wo ningen rechtstreeks of middellijk toe te wijzen aan Heemsteedse ingezetenen. De indieners van de motie bleken ook de enige voorstanders. Een motie uit pro testants-christelijke hoek om het subsi die aan het Humanistisch Thuisfront van honderd tot tien gulden te verlagen viel een zelfde lot ten deel. De motie, waarin B. en W. gevraagd werd geen subsidie te geven aan de drie onderscheidene mi litaire vormingscentra, werd met elf tegen negen stemmen aangenomen. p-p^eto-J^fr0i'nfsde'3at wer(i gistermor- door de fractievoorzitter dl mr' RUTGERS.,Hij betoog- °e, dat de financiële mogelijkheden niet wcnrden overschat, ondanks het ieit, dat de toekomst er rooskleuriger uitziet dan in voorgaande jaren. Zijn fractie had geen behoefte aan een op- ~ave van spiksplinternieuwe verlangens, oe aanlokkelijk een dergelijke Hjst ook moge zijn met het oog op de komende verkiezingen. Verder trok hij in twijfel of de gemeente onafhankelijker van >,Den Haag" is geworden, nu zij over ruimere financiële middelen beschikt. De uitbreiding van het raadhuis mag oerst worden verwezenlijkt, wanneer de stichting van de zwemvijvers een feit is. De verkeerscommissie dient in verband met een zekere onrust onder de bevol king over de verkeerssituatie in Heem stede, onmiddellijk aan de slag te gaan. Zijn fractie is voorstander van verkoop Van gemeentewoningen ter bevordering Van het eigen bezit. Naar aanleiding van de invoering van oe prestatiebeloning voor ambtenaren vroeg de heer Rutgers aan B. en W. op Welke grond zij hadden besloten gebruik te maken van de deskundigen van het Bureau Personeelsbeheer en Organisa tie der Vereniging van Nederlandse Ge meenten. Hoe zullen de voorbereidingen zijn van de personeelsbeoordeling? Nadat hij had gezegd, dat de kwestie tend het „Oude Slot" een «Iepend ka- tekter begint te krijgen, uitte de heer Rutgers scherpe kritiek op de huidige fang van zaken bij de stichting der sportparken. Zijn fractie is daar aller minst over te spreken. Zowel de kwes- «e van het verval van de zwemvijvers ais die van het onderhoud van tribunes terreinen van de Sportparken zijn niet «Unstig verlopen. Over de verzuiling in ons land zei mr. Rutgers o.m., dat met betrekking tot j»eze kwestie de houding van de Partij van de Arbeid niet duidelijk is. Hij wees met name op de VARA en het NVV. Hij monde enige beduchtheid voor het op domen van een humanistische zuil. Het fy't van de verdeeldheid in zuilen aan vaardend, wenst hij piet te discrimine- hi Het eerste deel van de algemene be schouwingen van de fractievoorzitter Van de KVP, de heer Verhoeven be stond uit een sociaal-economische ver handeling over het regeringsbeleid, zich bepalend tot de gemeentelijke za- J5en van Heemstede zei de heer Ver hoeven, dat de financiële toestand van he gemeente de afgelopen jaren niet 5° ernstig is geweest als B. en W. en 'et merendeel van de raad het had- "®h willen doen voorkomen. Wanneer ekening was gehouden met de finan- th meevallers, die de gemeente nans in de schoot zijn geworpen, was verhoging van de straatbelasting, hen- 0e vor'g jaar werd besloten, niet oQig geweest. Over het kweken van ^erves zei hij, dat een gemeente niet haa„ potten- Doet ze dat toch, dan be- ueeit zij haar ingezetenen. de^hoY,r0eS Zlch af' °i- het ten grond van ühe baande toestand geen aanbeve- teici,„?.rdient, dat Heemstede zijn elec- Bl0p ®lt; rechtstreeks van het PEN in gezeten6 aal zou betrekken. Aan de in- tarievaen zou dan tegen gedifferentieerde hooft- h electriciteit kunnen worden ver- Heven aar z'jh mening kunnen de ta- ï>®hoeff a' w°rden verlaagd. Daarmee *iet venKle' te worden gewacht tot 1963. °Pnie,,,;, Fuik 'n het komende jaar zal se« °?er z^n dan in dit jaar en man,, daarvan ook de winst, welke ^1S zeer behoorlijk is. 'tsadïf6' Verhoeven bleek er een voor in te zijn, van de Sportparken 'terk meentelijke dienst te maken. Het thanh an c'ezf! stichting onttrekt zich meenter 1gezic'htsveld van de ge- ^zee-o-in H'j was verheugd over de trrmij.. i van het college, dat op korte ''Jan Gli rr'annen voor het uitbreidings- zien. it,, tegemoet kunnen worden ge- jaar het 's te hopen, dat het volgend Ïehï'jkt 8rootste deel ervan is verwe- het voornemen van B. en W, een voorschot op de prestatiebeloning te ge ven aan ambtenaren, die daarvoor in aanmerking komen, gaat de KVP-fractie akkoord. Opnieuw hield hij een pleidooi voor de combinatie van de kantoren van de bedrijven met het gebouw van Open bare Werken. Ook deskundigen menen, dat een dergelijke combinatie grote voordelen biedt en mogelijk is. Tenslotte vroeg de heer Verhoeven de aandacht van het college voor de noodrantsoenen, waarvan de aanschaf door de Bescherming Burgerbevolking is aanbevolen. Het is niet onmogelijk, dat voor behoeftigen de aanschaffing van deze noodrantsoenen financiële bezwaren met zich meebrengt. Het zou dan aanbeveling verdienen, na te gaan in hoeverre kan worden geholpen door Sociale Zaken. Mr. Pliester, fractievoorzitter van de protestants-christelijke groepering, was het eens met B. en \V„ dat als gevolg van de verbeterde financiële positie van de gemeente met bekwame spoed een aantal plannen moeten worden gereali seerd. Hij dacht in de eerste plaats aan de bouw van een nieuw politiebureau en zwemvijvers en vervolgens aan de verbouwing en uitbreiding van het raad huis. In dit rijtje zou naar zijn mening eveneens een plaatsje moeten worden ingeruimd voor de verbetering van de Zandvoortselaan, welke weg in het ver keer van Zandvoort naar het oosten een belangrijke schakel vormt. Ook zou thans veel onderhoudswerk kunnen wor den uitgevoerd. Het kweken van reserves is een ge zond middel ter bewaring van de finan ciële zelfstandigheid van de gemeente. In de achter liggende jaren is dat duide lijk gebleken. Het is alleen de vraag hoe groot die reserve moet zijn. Hij ging nu al akkoord met het voornemen van B. en W. in 1963 een bescheiden verla ging op de electriciteitstarieven toe te passen. Sprekende over de woningbouw zei mr. Pliester, dat in Heemstede vooral behoefte bestaat aan kleine midden standswoningen van een huur van f 100 tot f 150 per maand. Naar zijn mening zouden B. en W. de bouw van deze woningen dienen te stimuleren. Ook hij bracht bezwaren in tegen de samenstelling van het huidige bestuur van de Stichting van de Sportparken. Hij vroeg zich af, of dit bestuur vol doende door het college wordt gesti muleerd. Het zou voorkeur verdienen, indien in het bestuur enkele raadsle den zitting hadden, die van sportzaken bijzonder goed op de hoogte zijn. Mr. Pliester vroeg de betrokken wet houder of er grond was gereserveerd voor de stichting van een christelijke kleuterschool in het uitbreidingsplan Glip II, waar ongeveer honderdzeventig gezinnen in de nabije toekomst zullen wonen. Verder drong hij aan op meer differentiatie in de steunnormen. Hij zei bijzonder verheugd te zijn over de resultaten van de intergemeentelijke samenwerking, maar vond het te betreu ren, dat de leden van de diverse ge meenteraden niet meer in het overleg worden betrokken. De zorgen, die B. en W. ten aanzien van de gevolgen van de arbeidstijdverkorting en het personeels tekort hebben, deelde hij ten volle. Naar het oordeel van de woordvoer ster van de Partij van de Arbeid, me vrouw Van der Meulen, geeft de Memo rie van Antwoord geen duidelijk beeld van het financiële beleid, dat B. en W. in het komende jaar denken te voeren. Ook zij vond het thans het geschikte moment om een aantal kapitaalswerken snel ter hand te nemen, zij het met ge paste soberheid. Als objecten van ge zamenlijke krachtsinspanning noemde zij de stichting van een school voor leer- en opvoedmoeilijkheden en de bouw van zogenaamde keuzewoningen. Bij de beantwoording van de op- en aanmerkingen uit de algemene beschou wingen hebben de leden van het colle ge van B. en W. de zichzelf opgelegde beperking bijzonder goed in acht geno men. Alles bij elkaar hebben zij niet meer dan drie kwartier nodig gehad. De wethouder van financiën, de heer Corver, zei dat het college een even voorzichtig als voortvarend financieel beleid zal voeren. Het is de bedoeling dat op de duur een reserve zal worden gekweekt van ruim 2 miljoen. De re servering van dit bedrag zal niet gaan ten koste van de uitvoering van de noodzakelijke kapitaalswerken. Het college heeft geen keuze met be trekking tot de volgorde van uitvoering van de aanleg van de zwemvijvers, de bouw van bet politiebureau en de uit breiding van het raadhuis. Het is op dat punt volkomen afhankelijk van het tijdstip waarop door de centrale overheid de rijksgoedkeuring voor een van deze werken wordt ver leend. Niettemin zullen B. en W. alle aandrang uitoefenen op de betrokken minister om zo spoedig mogelijk de goe- keuring voor de zwemvijvers te ont vangen. Met betrekking tot de moeilijkheden bij het zogenaamde L.O.M.-onderwijs zei wethouder Corver dat een oplossing in samenwerking er overleg met nabuur gemeenten afstuit op praktische be zwaren. Voor de stichting van een prot. chr. kleuterschool in het uitbrei dingsplan Glip II is nog altijd geen aanvrage ontvangen. Wel is er een ver zoek voor de bouw van een katholieke school. In dit verband herinnerde de werhouder aan het streven in het ver leden om in deze buurt een gecom- bineeerde school te stichten voor kleu teronderwijs ten behoeve van de drie richtingen. Daarmee zijn de onderschei dene groepen niet akkoord gegaan, aansl gem begroting heemstede Dat uitbreidingsplan zal overigens in de eerstvolgende raadsvergadering wor den behandeld, aldus deelde de wethou der van openbare werken, de heer Van Lent, mede. Door allerlei omstandighe den is het later geworden dan aanvan kelijk de bedoeling was. Omtrent de mo gelijkheid tot het verkopen van gemeen tewoningen aan de huidige bewoners wilde de wethouder vooruit lopen op de door B. en W. toegezegde nota over deze kwestie. Als er een mogelijkheid, bestaat voor goedkopere woningbouw zullen B. en W. deze zeker aangrijpen, zei wethouder Van Lent, die over de zojuist versche nen ministeriële richtlijnen niet al te op timistisch was gestemd. De invoering van de werkciassificatie en de daaraan voorafgaande personeels beoordeling is een netelige kwestie. De wethouder van bedrijven en personeels zaken, de heer Van Wijk, die daarover enkele opmerkingen maakte, zei dat bij de beoordeling een zeer voorzichtig be leid zal worden gevoerd. De aard van de beslissingen laat evenwel geen be handeling in de gemeenteraad toe. Wel zal de raad mogen rekenen op zoveel mogelijk openbaarheid van de zijde van het college van B. en W. De heer Van Wijk had meer vertrouwen in de des kundigheid van het bureau dat deze kwestie ter hand zal nemen dan de heer Rutgers. Voor de levering van elektriciteit door het PEN aan de Heemsteedse verbrui kers voelde de wethouder niets. De pro vinciale tarieven zijn niet zo aantrekke lijk als velen denken. Bovendien geeft men bij een overeenkomst met het PEN een deel van zijn zelfstandigheid prijs. Bij de toepassing van differentiatie in de steunnormen is men nog volkomen afhandelijk van de Armenwet, welke een rijkswet is. De verlichting in de ge meenten tenslotte heeft de volle aan dacht van het college. De twijfel welke de heer Pliester in een St. Nicolaasrijm daarover had geuit, wimpelde de heer Van Wijk weg. De kritiek op het bestuur van de Sportparken, waarover de voorzitter zich reeds eerder had verbaasd en welke tijdens de middaguren nog eens door andere leden werd geuit, mondde uit in een motie, waarin B. en W. werden uit genodigd de statuten van de stichting te wijzigen. In het bestuur zouden volgens die motie drie leden uit de raad zitting moeten hebben. De voorzitter slaagde er evenwel in de indieners tot andere ge dachten te brengen, nadat hij hun een nota had toegezegd, daarin duidelijk be leid en beheer zullen worden uiteenge zet. Verschillende voorstellen tot verho ging van subsidies werden bij de wet houder van financiën ingediend, die ze allemaal op een lijst plaatste teneinde op zijn gemak te kunnen nagaan in hoe verre aanleiding bestaat aan de verzoe ken van de raad te voldoen. Hij zal zijn beslissingen later ter kennis van de raad brengen. De schooltandverzorginig was voor mevrouw VRIESEiNDORP (VVD) aan leiding; het college te verzoeken of de mogelijkheid bestaat de schooltandarts in te schakelen bij de controle en behan deling van de gebitten van heel jonge kleuters. Doordat zich steeds minder kinderen op school laten behandelen heeft deze functionaris voor nog maar vier ochtenden per week emplooi. De be trokken wethouder voelde er niet voor de arts met dit werk op te knappen, omdat de gemeente op dit punt geen taak heeft. Het fluorideren van drink water is voor Heemstede een kostbare geschiedenis, omdat het zijn water van Amsterdam betrekt. Het college heeft er geen bezwaar tegen, wanneer Am sterdam tot fluoridering van het drink water overgaat. Nagegaan zal worden of het mogelijk is om Haarlemmermeer en Bennebroek te interesseren voor de stichting van een zogenaamde LOM-school. In Haarlem is voorlopig voor Heemsteedse kinderen, die voor dit soort onderwijs in aanmer king komen, geen plaats. Over de restauratie van het „Oude Slot" ontstond aan het einde van de zit ting een tamelijk verward debat, dat uiteindelijk resulteerde in de mededeling van B. en W., dat voor advies opnieuw contact zal worden gezocht met Monu mentenzorg. Tijdens de rondvraag deelde de voor zitter op daarop betrekking hebbende vragen van de heer Pliester mede, dat het bericht, dat de Bank voor Neder landse Gemeenten aan de Antillen een geldlening van veertig miljoen gulden had verstrekt, juist is. De lening is ver strekt onder garantie van het Rijk. Zij is uitgegeven in Nederlandse valuta en niet, zoals de heer Pliester veronderstel- de, in Antilliaanse guldens. Evenals de waterschappen, provincies en gemeen ten kunnen ook de Antillen in aanmer- kig komen voor een krediet van deze bank. Het geld zal worden gebruikt voor de financiering van ontwikkelingsplan nen. •v.w.v.v. v.w.v.v. v.w.v.v. •W.V*%V." V.V.V.W.W.W.V.V. •V.W - - In een aantal Heemsteedse levens- middelenbedrijven zijn deze week weer de bekende bollenmanden ge plaatst. Deze manden zijn binnenge bracht door de Heemsteedse trekkers van de plaatselijke pad vindersafdelingen die hun reeds jarenlange traditie om met Kerstmis een extra „goede daad" te stellen, ook dit jaar weer met veel enthousiasme op zich hebben genomen. De bedoeling is dat de bollenman den door de klanten met levensmid delen worden gevuld ten behoeve van die Heemstedenaren die met het Kerstfeest geen kans zien een ex traatje op tafel te brengen. Want zo als elders zijn ook in Heemstede vele gezinnen, waarin armoede wordt ge leden en daarmee bedoelen wij voor al gezinnen, die voor hun materiële noden niet uit durven komen. Dank zij het initiatief van de trekkers, de goedgeefsheid van de bevolking en de medewerking van de winkeliers, kan elk jaar veel voor deze mensen worden gedaan. Vandaar dit „voet licht" om de Kerstactie der trekkers in het schijnsel der belangstelling te plaatsen. Voor de verkenners en de welpen die dit allemaal organiseren zijn het weer drukke dagen. Maar een mooiere „goede daad" is voor hen dan ook nauwelijks weggelegd. Omdat het organisatorisch niet moge lijk is alle levensmiddelenwinkels van een mand te voorzien, gaan de trekkers bovendien langs de huizen rond om hun gaven in te zamelen. Wanneer dus dezer dagen bij u wordt aangebeld om iets voor de Kerstactie w. v.w.v.v De actie van de Heemsteedse Trekkers zal slechts slagen, wanneer de manden bij de verschillende winkeliers goed worden bedacht. af te staan, weet dat dit dan in goede handen zal komen. Er wordt niet om geld, maar uitsluitend om levensmid delen gevraagd. Bij vele Heemstede naren zal grote blijdschap zijn, wan neer ook ditmaal de Kerstactie weer ten volle zal slagen. HAARLEM, 15 dec. B. en W. van Haarlem willen een koeltechnisch on derzoek laten instellen in verband met de plannen die men heeft met de ijsfa briek van het slachthuis. De raad wordt gevraagd voor dit onderzoek 4500,- beschikbaar te stellen. De productie van ijsstaven in het slachthuis loopt, door de sterk afnemende vraag naar deze staven, steeds meer terug. Voor 1962 wordt op de ijsfabriek een nadelig saldo van 13.734,- verwacht. Men wil nu de ijsfabriek een andere bestemming ge ven. B. en W. denken erover er een koel ruimte van te maken. Een deel van het bestaande koelhuis kan dan worden in gericht tot gekoelde werkruimte, die door een gang dienstbaar kan worden ge maakt aan de te klein zijnde, bestaande verkoophal. Men verwacht, dat het bin nen afzienbare tijd verplicht zal worden vlees te verwerken in gekoelde werk ruimten. Om dit plan te verwezelijken, moet er een tussenwand geplaatst wor den, waardoor het koelsysteem wordt aangetast. Eer men dus de plannen tot uitvoering gaat brengen, wil men eerst een nader koeltechnisch onderzoek doen instellen. De heer H. E. Loonen oud-Haar lemmer, maar thans woonachtig in Heerlen, waar hij werkzaam is bij de Staatsmijnen is met lof geslaagd voor het ingenieursexamen aan de Technische Hogeschool te Delft. (Advertentie) et een klein college over de rela tie tussen kunst en de grenzen van tijd en ruimte werd door Bloemendaals burgemeester, dr. Peereboom Voller, de najaarstentoon stelling van „Kunst zij ons doel" geo pend, die tot 8 januari in het Van Looy- museum is ingericht. Voor deelname zijn gewoontegetrouw een beperkt aantal leden uitgenodigd, die met elk acht werken een goed in zicht geven in hun kunnen en streven. De afvaardiging van deze dertien leden is een manifestatie geworden van de re serves van de vereniging. We treffen er enkele nieuwe namen, en kele roemruchte oudere namen en na men van leden die niet in de Haarlem se traditie werken tezamen. Deze groeps tentoonstelling is hierdoor iets bijzon ders geworden, verrassend, on-Haar- lems' (in 't opzicht der traditie) en van een peil dat hoog genoemd mag wor den. In de eerste zaal reeds wordt men verrast door de decoratieve schilderijen van mevr. Jo Litscher. Haar werk speelt in Mexico, is dun geschilderd en expressief van gebaar, compositie en kleur. Een wat volks-primitieve visie heeft J. Staphorst ontwikkeld; een beet je vertekend, maar met gevoel voor sfeer en intimiteit. Een modernist is Simon Busé met zijn voorstellingsloze op ritme gebouwde compositise van voornamelijk psychische toestanden. Naast wat schools-schematisehe opzet ten vertoont hij ook een rijper beeld. Als afkomstig uit De Acht kennen we Henk Schoorl, die zijn documentaire, miniatuurachtige trant heeft behouden in de serie tekeningen uit Oostenrijk, maar die in een potloodtekening en in een aquarel getoond heeft een grote greep te kunnen hebben op het land schap. N. André de la Porte is sinds zijn ten toonstelling bij „De Ark" degelijker be zig. Hij blijft anti-academisch ingesteld, met een eigenzinnigheid, die soms tot te gewilde resultaten voert, maar die ook tot oorspronkelijke dingen leidt, waaruit men een prettige, serieuze in druk overhoudt. Greet Visser komt hier minder overtuigend uit dan in haar ei gen expositie, onlangs eveneens bij „De Ark". Een legendarische klank hebben de namen van Leo de Winter, hier met aquarellen van nogal ongelij ke kwaliteit „Spelbak" is groots Leen de Vogel met heel direkte, vaardige schilderijen, waarbij het bos in rood en groen ons sterk aansprak, en Jos de Vogel, die de Spanjaardslaan in haar oude glorie als in een visioen op het doek gezet heeft, enthousiaste bloemstukken laat zien en in illustratie ve composities van olifanten indrukwek kend zijn kunnen beklemtoont. Herman van Tongeren vond aan twee verschillende stranden de inspiratie voor uitstekende schilderijen; Jos de Ridder blijft zijn voorkeur geven aan circus- paarden, maar vond bovendien in vis sershavens onderwerpen met een boeind lijnenspel. Prachtige aquarellen zijn hier van Ian van Geem, mooier dan te zien waren in de eigen expositie, die we enige weken geleden van hem moch ten bespreken. Leen Spierenburg, de verenigingsvoor zitter, tenslotte, laat behalve zijn deco ratieve schilderijen op het thema van de vrouw schetsen zien van een reis naar Spanje. Een vissersboot heeft hij op mo numentale wijze in kleur gezet. Het zal voor K.Z.O.D. niet eenvoudig zijn in de volgende exposities het hier getoonde niveau te handhaven; in ieder geval is daartoe nu een stimulans gege ven. L. T. (Advertentie) LANGE VEERSTRAAT 10 TEL 11493 iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiimimiimü In haar plezierig-ouderwets inge richte zitkamer in het rusthuis aan de Beelslaan noodde mevrouw Betty Holtrop-van Gelder ons met een ver fijnd armgebaar uit tegenover haar op de sofa plaats te nemen. Een won derlijke vrouw. Vandaag wordt zij 95 jaar, maar niets in haar levendige ogen, aan haar prachtige, voortdurend nuancerende stem herinnert daaraan. Zeker, zij komt niet gemakkelijk uit haar zetel. Maar als zij eenmaal gaat vertellen over haar leven, vergeet men alles en luistert men met stijgen de verbazing naar deze vrouw die zich alles herinnert, die jaartallen en data nauwkeurig weet en die nog grote delen uit haar rollen van vroeger ci teert alsof zij nog dagelijks op de planken verschijnt. Betty Holtrop-van Gelder behoorde tot de topklasse van de vaderlandse toneelspeelkunst. Zij schitterde in tal van klassieke rollen in een tijd, toen een acteur nog zichzelf kon zijn op het toneel, ongehinderd door regis seurs die een voorstelling vanuit een centrale idee opbouwen. Badeloch, Elisabeth in Schillers „Maria Stuart", Portia in „De Koopman van Venetië", Ophelia in „Hamlet". Het zijn er wer kelijk teveel om op te noemen. Maar dat is alweer lang, heel lang geleden. Na de noodlottige toneelspelersstaking in 1920 zei zij het toneel vaarwel. Dat is dus veertig jaar geleden. Sindsdien is zij nog slechts opgetreden in beslo ten kring als voordrachtkunstenares. Vooral de Amsterdamse „Vrije Ge meente" aan de Weteringschans heeft van haar kunst kunnen genieten, want vaak droeg zij daar haar gewijde re pertoire voor. Maar ook de moderne dramatiek en poëzie wist zij boeiend te vertolken. Mevrouw Holtrop is een geboren vertelster. Zij kijkt haar bezoeker doordringend aan en als zij tevreden xs over diens belangstelling, vliegt een glimlach over haar gezicht. Zij pre senteert een sigaret en steekt er zelf een op „Ik ben er op m'n vijf-en- zestigste mee begonnen. Het is me best bevallen. Ik was in Parijs met een vriendin. We zaten op een ter rasje. We zagen een paar dames een sigaret opsteken. We probeerden het ook en we werden er niet ziek van. We vonden het lekker!" Zij vergeet haar thee, wanneer zij uit „De dich ter en de Muze" citeert van Alfred (Advertentie) Zittende vrouw .net blauwe blouse, een schilderij van Leen Spieren burg op de tentoonstelling in het Van Looymuseum. Advertentie) 1.2.3.4.5. Mobilofoon service dag en nacht ZANDVOORT, 15 dec. Het weder opbouwplan van Zandvoort moet wor den herzien op drie punten. 1. om een vergroting van hotel „Zuiderbad" aan de Boulevard Pauluskoot mogelijk te maken; 2. om de aan de „koppen" van de flatgebouwen aan de Boulevard de Favange geprojecteerde winkeltjes ook te kunnen bestemmen voor horeca- én amusementsbedrijven en 3. om de res- taurantzaal van paviljoen „Kiefer" aan de Thorbeckestraat, hoek Boulevard Paulus Loot, te kunnen vergroten. Te gen laatstgenoemde wijziging zijn be zwaren ingediend, o.a. door de vereni ging van eigenaren van de boven het restaurant gelegen flatwoningen. Men vreest aantasting van het uiterlijk aan zien van het gebouw, vermindering van uitzicht en verstoring van het rustig woongenot. Burgemeester en wethouders achten deze bezwaren ongegrond en ge ven de raad in overweging, genoemde wijzigingen vast te stellen. de Musset. Samen met Royaards heeft ze het gespeeld bij de Koninklijke Vereniging. Luisterend, vergeet men de omgeving en ziet men een kleine, frêle vrouw, aangrijpend. Men hui vert als men beseft, dat deze 95-jarige nog iedere gewenste intentie met haar stem tot uitdrukking kan brengen. Figuren uit de vaderlandse toneel historie als Van Lier, Kreukniet, Poolman, Royaards en Hart komen in haar schemerkamer tot leven door haar frappante beeldende vermogen. Hoog schatert haar lach plotseling door het vertrek als zij een herinne ring ophaalt aan „Pa" de Leur, die zij eens betrapte, toen deze poogde haar „Heilig, Heilig, Driemaal Hei- lig"-declamatie te imiteren. „En ik heb deze vrouw durven beboeten" hijgde „Pa" de Leur, die er inderdaad spijt van Betty van Gelder her haaldelijk beboet te hebben, omdat ze nogal eens te laat ter repetitie ver scheen. Mevrouw Holtrop heeft een ver schrikkelijk drukke toneelloopbaan achter de rug. Op vijftienjarige leef tijd kwam ze bij mevrouw Kleine- Gartman op de toneelschool. In 1886 debuteerde ze bij Van Lier, kwam la ter bij de Salon des Variétés en tenslot te bij de Koninklijke Vereniging. Van 1890 tot 1917 gaf ze les aan de toneel school. Talloze acteurs en actrices van naam zijn mede onder haar leiding gevormd. Rika Hopper is haar oudste leerlinge. En bij dit alles had zij de zorg voor haar vier kinderen. En tus sen de bedrijven door maar rollen le ren, de een na de ander. En was er een Oranje-feest in zicht, dan moest mevrouw Holtrop in de Am sterdamse stadsschouwburg een toe passelijk gedicht declameren. Tot nijd van haar collega's overigens. Maar zij kreeg er een klinkende naam mee, zozeer zelfs dat toen de jeugdige ko ningin Wilhelmina in de Nieuwe Kerk in Amsterdam haar eerste rede uitsprak, het Handelsblad vol lof daarover schreef „met een prachtige, heldere stem. Het was of men Betty van Gelder hoorde". Haar heupziekte verhindert haar nog de schouwburg te bezoeken, maar via de krant volgt zij het wel en wee van het vaderlandse toneelleven nog terdege. „Wat moet ik nog in de schouwburg doen? De methode van tegenwoordig is niet meer gericht op duidelijke verstaanbaarheid", zucht ze euphemistisch. „En waarom worden er zo weinig Nederlandse toneelschrij vers gespeeld? Zouden er dan werke lijk geen zijn? Of stellen we aan Nederlandse schrijvers hogere eisen dan aan buitenlandse?" Een wijze glimlach. een berustend armge baar. Vandaag is zij vijfennegentig jaar geworden. Ze viert het der tra ditie getrouw bij haar zoon in Aer- denhout. ,Dan komen alle kinderen en kleinkinderen. Heerlijk". Geluk gewenst!

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1961 | | pagina 3