Louis van Gasteren schenkt eigen portret aan Haarlem B. en W. vragen krediet voor voltooiing Sportcomplex aan Verlengde Orionweg ISTILLE ARMEN! HAARLEM eem voorzorgsmaatregelen tegen bevriezing waterleiding AUTO BOTST TEGEN N.Z.H.-BUS SMperlVtartr 1 Merendeels lagere koersen Ter plaatsing in Stadsschouwburg Meisje door auto aangereden Kerstviering van „De Vrije Tijd Engelse matrozen op de vuist met caféhouder Uit STAD en STREEK Accommodatie van complex voorlopig bescheiden van opzet mm Brandweer zet land onder water Bij oversteken van Herenweg B. J. Korsman verlaat na 46 jaar de P.T.T. ADVENTSVIERING K.A.B.-HAARLEM MAN GEWOND OP STRAAT NA RUZIE V IN CAFE Nieuwe plannen van Jeugdnatuurwacht in Bloemendaal Z amenhof -her denkin g door Haarlemse Esperantisten Een voorstel NU VORST IN HET LAND IS In Haarlem-oost Ten behoeve van ijsvermaak De beurs vandaag: Albert Hé Albert Heijn MAANDAG 18 DECEMBER 1961 PAGINA Huurverhoging bfekend over het huidige woning- herd e.n het huurvraagstuk herin- gesJ:® M aan een reeds eerder uit- PaaM verlangen naar een be- huurquote voor nieuwe won- opdat deze ook bereikbaar Zo\j -n voor de lagerbetaalden. „Dat eetl 'h sommige gevallen ondanks Vaa huurverhoging een verzwaring ia bp, subsidielasten betekenen. Het te tü^yodien noodzakelijk, dat op kor- SchiSjr^hPn ten aanzien van de ver hef enue sectoren van de bouwnijver- le'd w66n zodanig goedkeuringsbe- Swrdt gevolgd, dat de bestaande apaciteit niet wordt oversehre- fjolang dat niet geschiedt, Direct gevaar 5 0 HAARLEM Voor hors d'oeuvres, slaatjes, toostjes, enz. Fijne soepen Visconserven Spécialités Noack's Delicatessen Diepvries-Luilekkerland De feestelijke noot Superieure wijnen Uitheemse kaas Beurs van Amsterdam - HAARLEM, 18 dec. Tijdens een kor te, eenvoudige plechtigheid heeft de to neelspeler Louis van Gasteren zaterdag middag in de Haarlemse schouwburg zijn door Gerard Willem Hofker geschilderd portret aangeboden aan de gemeente Haarlem. Wethouder D. J. A. Geluk nam het portret in ontvangst. Het heeft een plaats gekregen in de oostelijke trappen- hal van de schouwburg. Louis van Gasteren vond het prettig zijn portret aan de Haarlemse schouw burg te kunnen schenken, omdat zijn fa milie uit Haarlem afkomstig is en om dat zijn oom Gerrit aanvankelijk direc teur van de schouwburg aan de Jans- weg is geweest om nadien de eerste di recteur van de Haarlemse stadsschouw burg te worden. De heer Van Gasteren die zich uit de actieve toneelspeel- HEEMSTEDE, 18 dec. - Zaterdagmid dag is omstreeks half zes een 16-jarig nieisje door een personenauto aangere den, toen zij de Herenweg ter hoogte Van de Prinsenlaan overstak met de bromfiets aan de hand. Op het midden van de weg bleef zij even staan, om te wachten voor het verkeer. Zij werd toen door een auto van links aangereden en vijf meter meegesleurd. Zij liep slechts lichte verwondingen aan de beide onderbenen op. De auto zwenk te naar links en raakte een tegenligger. Daar werd niemand gewond; de beide auto's liepen schade op. De bestuurder van de personenauto, die het ongeval veroorzaakt had, verklaarde verblind te zijn geworden door de lichten van tegen liggers. HAARLEM, 18 dec. Vrijdag 22 de cember zal de heer B. J. Korsman, chef van de afdeling geldzaken van de P.T.T. in Haarlem, wegens het berei ken van de pensioengerechtigde leef tijd het bedrijf na ruim zesenveertig dienstjaren verlaten. De scheidende ambtenaar begon zijn loopbaan bij de P.T.T. op 1 juli 1915 op het postkan toor te Mijdrecht. Hierna volgden er vele overplaatsingen, onder andere naar Amsterdam, waar hij in 1938 be noemd werd tot adjunct-commies. In deze functie werd hij in 1930 over geplaatst naar Noordwijk-Binnen. Tij dens de zomermaanden werd hij' in die tijd belast met het beheer van het post kantoor in Noordwijk aan Zee. Na zijn overplaatsing naar Bloe- mendaal werd de heer Korsman op 1 febriuari benoemd tot commies op het postkantoor te Haarlem, waar zijn be noeming tot hoofdcommies volgde in 1946. De heer Korsman had zitting in veel besturen, zowel binnen als bui ten de P.T.T. Het zal de scheidende ambtenaar zeker niet aan belangstel ling ontbreken bij diens afscheid op 22 december om vier uur 's middags in het postkantoor aan de Zijlstraat. sUeue a.ciiiifc;iuiflg tui uct.uu.i«a07»- joodzakelijke samenwerking van ■gevers en werknemers juist op het van de onderneming. Denkend aan ^deling, merkte hij op, dat te vaak yhge werkgevers er vooral waarde C^hten als een soort lokmiddel om roemers te krijgen en deze van mn weg te halen. „Verbetering j C,G menselijke verhoudingen in be- Le« maatschappij aldus de heer uethuis is op zichzelve wense- lsen noodzakelijk. Het betekent te- 1 k daardoor mogelijkheden wor- leïr, hapen om te komen, tot nieuwe ng van de welvaart". Iven r, ging in de bouw niet Dat leidt weer tot hogere hu- Steu^g dat niet geschiedt, kan bl9ven rToginS in de bouw niet uit weer tot hogere hu- ?e'den - de nieuwe woningen en niet •$°hien slechtere kwaliteit. Wij de (Waaardoor steeds verderaf van ürquot ons aanvaardbaar geachte v°rdt k voor nieuwe woningen. Dit net voornVend'en nog versterkt door aanstaan^naen van de regering om de I°epa-?nae huurverhoging ook van aatste -,vg te doen zijn op de in de achten ,?Ten gebouwde woningen. Wij ^elke Ha een heilloze ontwikkeling, f6n van -Verhoudingen tussen de hu urder ue verschillende categorieën rt^ndien orstoort. Het betekent bo- 1e huul„dat de compensaties voor l6n most! °?inS relatief groot zul- ?aar onJrn zhn- Het huurbeleid is n'agino naening te veel gericht op en afschaffing van de sub kunst heeft teruggetrokken, maar voor heen in Amsterdam vele grote rollen heeft gecreëerd en die menigeen herinneren zal om zijn prachtige stem schonk mevrouw Hofker echtgenote van de schilder die haar verving, een boeket bloemen. In een uitstekend dankwoord herinner de de wethouder van Kunstzaken, de heer Geluk, aan de vele grote rollen die Van Gasteren heeft gespeeld. Hij achtte het een eer van deze grote acteur een portret te mogen ontvangen namens de gemeente en hij toonde zich daar uiterst dankbaar voor. Ook de wethou der herinnerde aan de eerste directeur van de schouwburg, de heer Gerrit van Gasteren, die begonnen is als slager en zich vele verdiensten heeft verworven in het amateurtoneel. Haarlem is ove rigens een betekenisvolle naam in de wereld van het amateurtoneel, aldus de heer Geluk, getuige het feit dat het Na- sntekeeETAOI ETAOI ETAOIN ETA tionaal Landjuweel in het bezit is van een Haarlemse vereniging. De wethouder herinnerde eraan, dat het portret van Louis van Gasteren in de schouwburg nu een plaats heeft ge kregen recht tegenover dat van zijn gro te vriend J. B. Schuil. Overigens ver klaarde de heer Geluk enigszins getrof fen te zijn door de woorden van Louis van Gasteren, die immers had opge merkt „het prettig te vinden in de Haar lemse schouwburg te mogen hangen" en die daartoe zelf aan het koord had ge trokken. Na afloop van de plechtigheid die door de kinderen en kleinkinderen van de heer Van Gasteren alsmede door enkele raadsleden werd bijgewoond, bleef men in de bovenfoyer nog enige tijd bijeen. HAARLEM, 16 dec.De Commissie „De Vrije Tijd" kan terugzien op een bijzonder geslaagde kerstviering. Gister avond kwam men daartoe bijeen in de zaal San Damlano in de Zoetestraat. De heer van Luxemburg leidde de bij eenkomst in met een woord van wel kom en hij maakte tegelijkertijd van de gelegenheid gebruik om de leden te vragen toch vooral regelmatig de contactavonden te bezoeken. Daarna was het woord aan Miep de Leeuw, die een indrukwekkend kerstprogram ma verzorgde. Zij bracht „Kerstnacht" ten gehore, een verhaal van Th. van Westing, han delend over de voorbereiding tot het Kerstfeest in een dorp in. het centrum van ons land en de gezamenlijke kerst viering der bewoners. Miep de Leeuw had een bijzonder attractieve methode gevonden om de sfeer van de dorps gemeenschap op haar toehoorders over te brengen. De heer Captein dankte haar na af loop dan ook bijzonder hartelijk voor wat zij deze avond ten gehore had ge bracht. Hij verklaarde bewondering en respect te hebben voor haar kunst en bestempelde de avond als een, zoals men die van Miep de Leeuw gewend is. „De Vrije Tijd" kan op een geslaag de kerstviering terugzien. HAARLEM, 18 dec. In samenwer king met haar culturele onderafdelin gen, het r.-k. Stedelijk Gemengd Koor, het kinderkoor „De Krekeltjes" en de r.-k. Toneelgroep „De spelers van Sint Frans" heeft de Haarlemse KAB gis teravond in het Bavogetoouw aan de Smedestraat een hoogstaande advents viering gehad. In een rijke variatie van declamatie, zang, voordracht en koraal- muziek werd de geest van de talrijke aanwezigen gericht op het aanstaande Kerst-gebeuren. De machtige samen- De i zang rond de Kerstkribbe was het slot Louis van Gasteren en wethouder D. J. A. Geluk bekijken het portret, dat Ge rard Willem Hofker heeft geschilderd en dat een plaats heeft gekregen in de oostelijke trappenhui van de Haarlemse Stadsschouwburg. HAARLEM, 18 dec. Twee matro zen van het Engelse schip Aldergate, dat in IJmuiden gemeerd ligt, hebben moei lijkheden veroorzaakt in een tapperij in de Veerstraat. Hun werd de toegang ge weigerd, toen zij, na een bezoek aan een ander café, tegen sluitingstijd de zaak binnen kwamen. Dit namen de matrozen niet en begonnen rhet de tapper en diens zoon een vuistgevecht, waarbij niemand letsel opliep. De tapper heeft de late bezoekers de deur weten uit te werken. De matrozen zijn ingesloten. HAARLEM, 18 dec. Vannacht werd op de hoek van de Korte Begijnestraat en de Lange Begijnestraat een man aan getroffen. Hij lag voorover op het trot toir en had een bloedende hoofdwond. De man, een 25-jarige monteur uit Zand- voort, had in een café in de binnenstad ruzie gekregen met een vrouw en twee mannen. Een van de laatsten raakte in gevecht met de monteur, waarbij deze tegen een bakfiets viel. De mannen vochten door en na enige tijd zakte de monteur in elkaar. De anderen zijn in een auto vertrokken. De monteur bleek een lichte hersenschudding te hebben opgelopen. de m aan c welke ciiek telijk, in h( voora op de de in biede de" licht'v same verse voorf De cyclie het st deel minge dat a aanle! slecht vallen mense wijj door linger de en van de alleszins geslaagde adventsvie ring. AFSCHEID Met ingang van 1 janua ri zal de heer M. Kuperus, controle- •nd geneesheer van de Gemeentelijke eneeskundige en Gezondheidsdienst, let pensioen gaan. In het gebouw van de geneeskundige dienst aan de Nieuwe Gracht 124 zal woensdag 20 december 's middags van 3 tot 5 uur gelegenheid bestaan van de heer Kuperus afscheid te nemen. TONEEL SPAARNWOUDE Zondag avond zal de plaatselijke toneelvereni ging St. Jacobus in het verenigingsge bouw te Spaarndam het stuk „Rumoer in een kleine wereld" opvoeren. STUDIEVERENIGING VOOR PSY CHICAL RESEARCH afdeling Haarlem zal woensdag 20 december om 8 uur werke een lezing organiseren waarop de eer ie zei waarde pater C. F. Pauwels O.P. zal niet b spreken over „Parapsychologie en Le iegen vensbeschouwing". De lezing wordt ge- soonii; houden in Rest. Brinkman, ten g SPREEKUUR De heer G. Tates, wethouder van Publieke Werken en So ciale zaken van Zandvoort, is dinsdag 19 december verhinderd spreekuur te houden. m, mi het ni mens „Mat< ziet v en m< Ovf K.A.I kele de be pretti K.A.I huish LEZING Donderdagmiddag 21 de cember om kwart over twee houdt pa ter L. Terstroet in het gebouw van de Zusters aan de Koningstraat een Bijbel middag. Het onderwerp voor deze mid dag is: „Het ideaal van Jezus: het Ko ninkrijk Gods". Belangstellenden zijn op d" hi deze middag welkom, urgei BLOEMENDAAL, 18 dec. Op een dezer dagen ten Raadhuize aan Bloe mendaal gehouden vergadering van het comité Jeugdnatuurwacht zijn de plan nen voor de komende maanden in het winterseizoen 1961-1962 besproken. Op donderdag 28 december (bij slecht weer op vrijdag 29 december) zullen de jeugdnatuurwachters, leerlingen van de Bloemendaalse lagere scholen, on der deskundige leiding een duinwande ling maken, die eindigt aan het Bloe mendaalse strand. In de komende weken zullen de jeugd natuurwachters zich tevens bezig hou den met het maken van vogelvoeder- tafels, welke bij de scholen zullen wor den geplaatst. Het comité zal het ma teriaal daarvoor verschaffen. In januari, vermoedelijk op doensdag 24 januari, zal een quiz worden gehou den over de flora en fauna. Hieraan kunnen van elke school drie leerlingen deelnemen. Voorts wil het comité in het begin van het nieuwe jaar de jeugd- natuurwaehters een wandeling laten maken iin de wijk, waarin hun school is gelegen. Het is de bedoeling, dat de kinderen daarover een zullen zij opstel maken. De beste beschrijvingen zullen met een prijsje worden beloond. HET ONDERW3ZEND PERSONEEL der gemeentelijke scholen zal woensdag 3 januari om half negen een nieuw jaarsbijeenkomst houden op het Haar lemse stadhuis. :;:iiii:iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHimiiiiiiiiiiiiiiiiiiHimiiiiiiiiiiiim TMttHIHmiHII iiiiiiimiiiiiim HAARLEM, 18 dec. Burgemeester en wethouders van Haarlem hebben de Raad een plan voorgelegd inzake de voltooiing van het veldencomplex aan de Verlengde Orionweg in Haarlem Noord. Om het plan, dat voorziet in de aanleg van veertien tennisbanen, vier sportvelden, een atletiekcomplex met sintelbaan, een halfverhard sportveld en een tweede honkbalveld, te verwe zenlijken vragen B. en W. een krediet van ƒ1.666.700. Hoewel met de voltooi ing van het plan een bedrag van ƒ2.126.700 gemoeid is, kon het geraamde bedrag door de voorlopige beperking van de accommodatie van het complex met ruim een half mijoen worden ver minderd. B. en W. achten het in hun toelich ting op het plan zeer noodzakelijk, dat er binnen afzienbare tijd voorzieningen getroffen worden om aan het nijpend tekort aan sportaccommodatie in de ge meente tegemoet te komen. Allereerst vestigen zij er de aandacht op, dat de belangstelling voor de sport, die de laatste jaren voortdurend is toegenomen zich ook in de toekomst in stijgende Hjn zal blijven bewegen. Vooral de vijfdaag se werkweek zal de belangstelling sti muleren. Ook het feit, dat sportvere nigingen, waarvan de leden voorname lijk in Haarlem wonen en tot nu toe ge bruik maken van velden in aangrenzen de gemeenten, reeds lang proberen sportaccommodatie in Haarlem te ver krijgen en veel scholen, met name die voor het voortgezet onderwijs, niet in de buurt over een voor sport in school verband geschikt terrein beschikken, ac centueert volgens B. en W., dat de aan leg van nieuwe sportvelden een dringen de eis is. Ofschoon in het voltooiingsplan bij de terreinen een ruime accommodatie is geprojecteerd, zal om financiële redenen het plan op dit punt voor lopig aanzienlijk moeten worden be perkt. De geprojecteerde kantine bij de tennisbanen zal aanmerkelijk wor den vereenvoudigd: men denkt daarbij aan een bescheiden houten gebouw. Bjj de vier sportvelden zal geen club gebouw met kantine worden gebouwd, terwijl bij het halfverharde veld al leen maar een eenvoudig kleedgebouw zal komen. Ook de atletiektribunes aan weerszijden van het kleedliuis zullen worden beperkt, zodat naast de kleedruimte toiletten, enige berg ruimte voor het op dit terreincom plex te gebruiken materiaal en een bescheiden houten kantine kunnen worden gecreëerd. Bij het honkbal veld zal de geprojecteerde tribune zo worden vereenvoudigd, dat uit de daardoor verkregen besparing de ge projecteerde verlichting kan worden gefinancierd. Dankzij de beperkingen wordt aldus een kostenvermindering HAARLEM, 18 dec Vrijdagavond waren de Haarlemse Esperantisten in het wijkgebouw aan de Gedempte Oude Gracht bijeen om het feit te herdenken, dat de samensteller van het Esperanto, dr. L. L. Zamenhof, tweehonderdentwee jaar geleden geboren werd. Zoals de voorzitter van de Haarlemse vereniging voor esperantisten in zijn openingsrede tot de talrijke aanwezigen zei, kan met voldoening iedereen aanvaardbare, in ternationale taal, in de loop van de tijd veel terrein gewonnen heeft. In feite zijn er geen tegenstanders van het Es peranto meer en ook in internationale kringen heeft men veel belangstelling voor deze hulptaal. Het is daarom, volgens de voorzitter, verheugend, dat de Unesco, de opvoed kundige, wetenschappelijke en kulture- le organisatie van de Verenigde Naties en de Wereld Bond van Esperantisen sinds enige jaren tot samenwerking zijn gekomen. Onder luide bijval werd be sloten een groet te zenden aan de Unes co en dit orgaan nog eens op te wekken om de taaidiscriminatie, zoals die nu heerst, uit te bannen. Door invoering van het esperanto zouden alle vertegen woordigers zich in één taal kunnen ui ten, waardoor een betere gedachtenwis- seling mogelijk wordt. Tevens zou dit tot enorme bespraingen leiden. Immers thans kost verwerking van één uur dis cussie in verschillende talen maar liefst 285 arbeidsuren. Als spreker op de bijeenkomst trad op de esperanto-taalkundige, de heer F. Faulhaber uit Amsterdam, die van zijn indrukken vertelde van een reis door Denemarken. De avond werd verder af gewisseld met zang en muziek. verkregen van 515.000. Het aantal tennisbanen waarover de gemeente Haarlem momenteel beschikt is uitermate gering en is bovendien gelegen in het zuidelijk gedeelte van de gemeente. In het na de oorlog sterk uitgebreide noordelijke deel van Haarlem bestaat dan ook grote behoef te aan gelegenheid tot het beoefenen van deze sport. Veel Haarlemse tennis sers zijn nu aangewezen op banen ijl Heemstede en Bloemendaal. Ook in die gemeenten is echter een tekort. De aan leg van het atletiekcomplex met sintel- baan is een reeds meer dan veertig jaar gekoesterde wens. Hoewel voor de beoefening van de honkhalsport thans één geschikt ter rein bestaat, blijkt het in de praktijk voor de vier hoofdklasse-clubs en de vijf eerste-klassers in Haarlem beslist onvoldoende te zijn. Aanleg van een tweede honkbalveld is dan ook ten volle verantwoord volgens B. en W. Zowel voor de honkbalsport als de atletiek geldt, dat, bij realisering van de gepro jecteerde velden, de beoefening van deze sporten in Haarlem nog zal toe nemen. Bovendien wordt door de aanleg van deze velden in de gemeente de ge legenheid geboden om wedstrijden van formaat, zowel van nationale als inter nationale klasse, te houden. Ook het halfverharde sportveld, dat zich vooral met het oog op de verhar ding in het bijzonder zal lenen voor in tensieve bespeling, zal in een dringende behoefte voorzien. Vooral de scholen in de gemeente Haarlem zullen dankbaar van dit verharde terrein gebruik maken. Ieder jaar neemt de algemene wel vaart een beetje toe. En iedereen die in handel, bedrijf of dienstverlening werkzaam is profiteert daar in het algemeen gesproken enigszins van. De lonen hebben de neiging telkens wat te stijgen en de meeste zakenmen sen hebben reden met tevredenheid op het afgelopen seizoen terug te zien. Maar er is één groep mensen, die geen deel aan de welvaartsstijging heeft: degenen die van een pensioentje moeten leven en in het algemeen allen die buiten het arbeidsproces staan. Wij verstouten ons, hierbij het voorstel te dóen, dat al degenen die dit lezen en die er eerlijk van overtuigd zijn van de conjunctuur te hebben meegeprofiteerd, een gift terzijde leggen voor de stille armen als een daad van eenvoudige rechtvaardigheid, in ieder geval als een uiting van solidariteit en medemense lijkheid: gevoelens die tegen Kerstmis bijzonder op hun plaats zijn. Zo vlak na het weekend zijn er niet veel giften te melden, omdat er op maandagochtend geen girostortingen bin nen komen. Maar gelukkig ontvingen we enige contante bedragen. Wij nemen aan, dat er in deze laatste week vóór Kerstmis 'nog veel giften zullen binnen komen vooral van hen, die er in stil te van overtuigd zijn, dat zij heus wel wat mogen afstaan van hun „meeval lers" aan degenen die het jaar-imjaar- uit met hetzelfde karige minimum moe ten doen. Bij deze vijftiende verantwoording heb ben we te melden: N.N. 5; G.M. 10; J.H. 10; N.N. 10. Het totaalbedrag is nu gestegen van 2.944 tot 2.979. U kunt Uw gift bezorgen aan het bureau van onze courant Smedestraat 5, Haarlem, of overmaken op num mer 143480 ten name van de Nieuwe Haarlemsche Courant met vermelding „Stille Armen". (Advertentie) HAARLEM, 18 dec.Nu het er naar uitziet, dat de winter zijn intrede in ons land doet, heeft het gemeentelijk water bedrijf te Haarlem een aantal aanwij- zigingen voor het vorstvrij houden van de waterleiding uitgegeven. Ten gerie ve van onze lezers laten wij hieronder deze aanwijzigingen volgen De meterputten dienen te worden af gedekt door een houten bovendeksel, dat de put goed afsluit tegen de wind. In een put buitenshuis moet bovendien op halve hoogte een houten of asbest- cementen tussendeksel van teminste 1 cm. dikte voorzien van een handvat, worden aangebracht, zodat tussen dit deksel en de watermeter een isolerende luchtlaag wordt gevormd. Het tussen deksel kan het volgend jaar wederom dienst doen, nadat men dit in het voor jaar uit de meterput heeft verwijderd en opgeborgen. Op winderige en zeer koude plaatsen is het raadzaam boven dien op het tussendeksel en nauwslui tend in de put een zak, gevuld met stro, aan te brengen. Het afdekken van de watermeter door middel van kranten, los stroo e.d. kan niet worden toegestaan, daar hierdoor de meterput vervuilt. Aangezien het ope nen van een buitengelegen put tijdens de vorst het gevaar van bevriezing van de watermeter en de leiding vergroot, verdient het aanbeveling binnenshuis een stopkraan met aftapkraan te laten maken. Dit geeft bovendien veel ge mak bij het afsluiten. Watermeters, welke binnenshuis onder de vloer zijn aangebracht, moeten zijn voorzien van een overal goed sluitende omtimmering ter bescherming tegen vorst. Indien de ze betimmering, (of de betonnen of ge metselde meterputa aan de bovenzijde niet tegen de onderkant van de vloer aansluit, is het gewenst een houten tus sendeksel aan te brengen. Wat te doen bij direct bevriezingsge vaar? 1. Sluit de hoofdkraan 's avonds zo vroeg mogelijk af, wanneer dit kan, ook overdag. Van te voren natuurlijk eerst voldoende water in voorraad nemen. 2. Open alle tapkranen en de op het laagste punt aangebrachte aftapkraan, teneinde de leiding te laten leeglopen. Trek de closetstortbakken door. De stopkraan vóór de stortbak mag niet worden afgesloten. 3. Indien slechts een gedeelte van de binnenleiding aan bevriezing bloot staat en hierdoor een stopkraan met aftap kraan aanwezig is, is het gewenst dat ;-v men deze stopkraan tijdig controleert, bij vorst afsluit en dat men de leiding ledigt. De hoofdkraan kan dan geopend blijven. 4. Blaas de leiding door, want dit kan noodzakelijk zijn. Begin daarbij op zol der en eindig beneden. Daardoor vloeit het nog in de leidingen achtergebleven water door de aftapkraan weg. 5. Sluit daarna alle tapkranen. Daar mee voorkomt u waterverlies of over stroming, wanneer de hoofdkraan of stopkraan later weer wordt openge draaid. 6. Bij het weer in gebruik nemen van de leiding moet allereerst de af tapkraan goed worden gesloten en dan pas kan de hoofdkraan of stopkraan worden geopend. 7. Het is absoluut noodzakelijk om direct hierna de lucht, die in de leiding is achtergebleven gelegenheid te geven te ontsnappen, door alle aftapkranen even te openen. Wanneer de hoofdkraan bij de water meter niet goed afsluit kan men zich in verbinding stellen met het waterbedrijf, Kampersingel 4, tel. 15257. De gebruiker is verplicht zorg te dragen voor het vorstvrijhouden van de watermeter en de binnenleiding. Wanneer door de vorst schade aan de watermeter toegebracht wordt, is de ze voor rekening van de gebruiker. Het water, dat verloren gaat uit lek ken die door de vorst veroorzaakt worden of door een aftapkraan, die is blijven open staan, moet worden betaald. HAARLEM, 18 dec. Op initiatief van het wijkcomité Haarlem-Oost heeft de Haarlemse brandweer enkele ter reinen in Haarlem-oost onder water ge zet ten behoeve van het ijsvermaak. Het gebied tussen de Pr. Bernhardlaan en Parkwijk, dat permanent onder wa ter staat, wordt onder zoveel water ge bracht dat er gemakkelijk op geschaatst kan worden. Het wijkcomité heeft de burgemeester om toestemming hiervoor verzocht, om dat er nergens in Haarlem-Oost een goed berijdbare ijsbaan te vinden is. Bovendien zal het terrein op de hoek van de Meroviragenstraat en de Schip- holweg onder water worden gezet. Ulllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Een personenauto kwam gisteravond op de hoek van de Parklaan en de Kruisweg zo onzacht met een NZH-bus in aan raking, dat de auto aan de voorkant zwaar beschadigd werd. Het ongeluk gebeurde rond zeven uur. De chauffeur van de personenwagen een 50-jarige monteur uit Haarlem, verleende geen voorrang aan de bus, toen hij over de Kruisweg reed in de richting van de markt. De bus kwam voor hem van rechts van de Parklaan. De monteur liep een lichte hersen schudding op en schaafwonden in het gezicht. Na verbonden te zijn kon de man naar huis worden vervoerd. De bus werd aa.n de voorkant ingedeukt. AMSTERDAM, 18 dec. De beurs is de nieuwe week in een ongeanimeer de stemming begonnen. De handel was avn kleine omvang en de koersen wa ren overwegend lager. Kopers waren terughoudend hetgeen o.m. in verband werd gebracht met de strijd in Goa. Voorts was de houding van Wallstreet vrijdag j.L enigszins teleurstellend. Wel is er van de Amerikaanse beurs een gunstige invloed uitgegaan op de koers van de aandelen Koninklijke Petroleum Deze noteerden vandaag aan het Dam rak dan ook hoger. Nadat op ƒ12710 Y?5,^g0??en ??k de bering aan tot ƒ127.70. Vergeleken met vrijdag be tekende dit een winst van ruim 2% gld De andere internationale soorten waren lager. Unilever daalde tot ca. 193, het geen neer komt op een verlies van 3.50. Philips moest 8 pnt. prijsgeven en Hoog- °vens z«n 7 pnt gedaald. Verder heeft ook A.K.U. een paar punten verloren. De stemming in de scheepvaartafdeling was eveneens iets zwakker. De meeste soorten gaven verliezen tot 1 a 1% pnt. te zien. Van Ommeren moest echter bij na 12 pnt prijsgeven. Furness lag vast in de markt in verband met de voorge nomen uitkering van de dividendreser ve in aandelen, hetgeen een stock van 20 pet. zou opleveren. Het fonds werd vanmiddag geadviseerd op 775, d.i. on geveer 20 pnt. hoger dan vrijdag. De staatsfondsenmarkt Was merendeels iets beter, maar de staffellening noteerde lager. 40 1.95 Filets d'anchois La Rose met kappertjes blikje 65 - Ansjovisrolletjes met kappertjes piment potje Fillets of mackerel Miss Nor way, reepjes blanke makreel Deense Pearl Kaviaar blikje Volrode zalm John West blik Crabmeat Chatka blik Capres nonpareilles flacon Ansjovisboter Bloem per tube Shrimps King Oscar blikje Hors d'oeuvre plateau Mock turtle Soup Heinz blik Mulligatawny Soup Heinz blik Bouillabaisse Soup/ertsen blik BisqneHomardSoup/ensenbL 75 1.75 3.15 3.95 80 60 1.65 1.95 Volrode Alaska zalm DelMonte groot blik 4.20 Halfrode Canadese Cohoe zalm Clover Leafblik 1.85 Gearomatiseerde sardines Liberté, 'n specialiteit blik 85 Mosselen in azijn per pot 85 Kip zonder been Mundi blik 2.30 Champignons in Madeira- of wijnsaus, Sterpa blikje 89 Calif. Slierasperges Fair Play 2.60 Macédoine de Légumes LeSoleil. blik 1.40 - 75 Gem. groenten in azijn pot 1.1 5 Haricots verts Cirio blik 2.3 0 Olijven in azijnpot 1.15 Olijven met hele of halve amandelen Fragataflacon 1.75 Hongaarse Goulash blik 1.15 Saucijsjesblik 1.55 Pasteivullingblik 1.75 Kip, ham of tong blik 98 Schouderhamblik 4.30 Kalkoen panklaar per 500 gr. 2.75 gewicht 2 tot 31 kilo Wild konijn. .per 500 gr. 2.70 gewicht ca. 800 gr. per stuk Hele Poularde per 500 gr. 1.95 gewicht 750 - 1050 gram Haas ca. 2000 gr. per stuk 12— Cranberries veenbessendoos 1.50 Roomcake 225 gram 1.65 Aardbeien met suiker per pak 1.15 Gezouten Cashewnoten zakje 69 Elitehaverzakje 55 Gem. noten gezouten zakje 69 Paranotenzakje 69 Franse walnoten in dop 250 gr. 98 Hazelnoten in dop 250 gram 85 Beanjolais 1960 2.50 Chateaunenf du Pape 3.75 Perlwein halbtrocken 3.95 Douro Port5.90 - 4.75 Lamati Vermouth literfles 3.95 Martini Vermouth literfles 6.95 Sherry Pale medium dry3.50 Champagne Flut eau demi sec 10.95 Chianti rood, reuze fles z.g langnek) 4 liter incl. fles 27.50 Nootjes met gekristalliseerde gember Amoy doosje 1.30 Roquefort 100 gram 1 Gruyère-kaas Bel Paese Camembert 40 100 gram 90 doosje 90 doos 1.45 t«. Ned. 1960 1 Ned. 1961 4 Ned. 1961 Staffel 1947 a.N.G Won.bouwt 6 Ned Handel MijCert Amsterdam Rubber S.VA. A.-K.U. Berkel Patent Jaivé-Delft Cert Deü-Mti Fokker Ford v. Gelder Hoogovens Müller Co. Ned. Kabel. Philips Gem bez. Unilever Wilton-Feyenoord Billlton 2e Dordtsche Petr. Kon. Petroleum 50 Holl Amerika Ltln Java Ch rX K.LM. Kon Ned Stoomb Mn K.P.M. Stoomv. Mil Nederl. v Nievelt v Ommeren Rott Lloyd. i. cu.Scheepvaart Unie In terunie Robeco Unitas Ver. Bezit Rentespaarbrieven '57 Rentespaarbrieven '58 Amsterdam '56 2li Amsterdam '5611 2 Va A'dam '56 UI 2Vfe Amsterdam '59 2% R'dam 'J7 Alb. Heyn KI. obl. Vorig opening Slot 18/12 101% 100& 100% 93& 93A 108% 109% 109% 123% 399% 397% 306 145.1'. 435 765 356 775 770 510 575 976 v >69 196 12.80 289 495 572' 125 27.30 146% 15% 146 58.3 189 149 160 39% 155J 54 337 ■5% !5% 1523 30% 230.5 252.5 518 145 84% 88% 98% 94 124

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1961 | | pagina 3