TWEE MILJOEN liter water voor ijsbanen in Haarlem-oost Ook ijshockey veld in noord „opgehoogd" Veel plezier met „Rumoer in een kleine wereld" Voor: ■•■■■■■•••a. W. VAN HEZEL: jeugdige onderwijschef met pensioen „De bomen zijn duur, dit jaar" HENSEN I i Lagere koersen HENK ASSMAN OVERLEDEN UW BOOM STAAT MUURVAST Amusante voorstelling Van St. Jacobus uit Haarlemmerliede DRAIJER URENLANGE OPERATIE VAN HAARLEMSE BRANDWEER De beurs vandaag: É3KK* f-fejf0 Nederl' &teS£leepvaartünl0 Kerstboomstandaard vanaf f 2.60 SCHOUS VAN 1854 ATAX-TAXI VUURWERK OP OUDEJAAR KOOT PIANO'S KERSTBOMEN DINSDAG 19 DECEMBER 1961 PAGINA 3 Mill:" m WASSERIJ DUYN ?8it Kabel- HnuiPE Gem bez- Bekend in kringen van het toneel Haarlem e.o. Films Muziek Toneel Diversen Kienavond HBC ZIJLWEG 57 - HAARLEM IBACH-PIANO'S SCHAATSEN en natuurlijk ook SCHOENEN Sporthuis „H A A R L E M" N.V. Ed. Hoornik en Bert Voeten in Teisterbant Boomkwekerij HERENWEG 103 b TELEFOON 36301 - HEEMSTEDE <w eens een keer echt op reis gaan. "V*i k- WERKTRUIEN SPORTTRUIEN PAARLAARSTEEG I NAAIMACHINES j HAARLEM, 19 dec. De Haarlemse brandweer heeft gisteren een ongekende krachtprestatie geleverd. Van half vier gistermiddag tot vannacht half één heeft men twee terreinen in Haarlem-oost ondergespoten ten behoeve van het ijs vermaak, terwijl bovendien de dienst voor Lichamelijke Opvoeding en Sport zaken werd bijgestaan met het onder spuiten van de ijshockeybaan nabij de Delftlaan. Ruim twee miljoen liter water is in deze tijd op de velden ge bracht, opdat de ijsliefhebbers hun gang kunnen gaan. Het initiatief tot deze «ijsbaan-vorming" is genomen door het Wijkcomité Haarlem-Oost, dat op deze Manier de oostelijke stadswijk aan enkele ijsbanen wilde helpen, en dat tegelijkertijd enkele veilige banen wilde stellen in de plaats van de toch altijd (Advertentie) AMSTERDAMSEVAART 20 TEL.11053 AMSTERDAM, 19 dec. De koers daling van de Nederlandse aandelen op de Amerikaanse beurs, die gisteren heeft plaats gevonden, heeft vandaag een domper op de aandelenmarkt in Am sterdam gezet. Overigens was men in New York geneigd de koersdaling toe te schrijven aan Europees aanbod. Het zwaarst was het verlies voor Unilever, Welk fonds ruim 6 lager opende op f 186.50. Later vond evenwel een herstel Plaats tot 187.40. Daarmede ligt de koers thans nochtans iets onder het niveau dat op de laatste dag vóór de introductie van Unilevers in Wallstreet gold. Aandelen Koninklijke Petroleum hebben ongeveer 3 moeten prijsgeven bij een koers van circa 125. Verder is Philips met 10 pnt. gedaald. Hoog ovens kwamen er echter met een ver lies van 3 pnt. af en A.K.U. behoefde bij de opening van de markt slechts 2 pnt. af te staan. In het verder verloop liep de koers van A.K.U. echter nog 3 Pnt. achteruit. Ook de scheepvaartafde ling was weer lager. Voor Stoomvaart Mij. Nederland trad een daling van 3 Pnt. op terwijl de andere soorten, zoals Holland-Amerika Lijn, Koninklijke Boot en Rotterdamse Lloyd, 1 a 1% pnt. la- Eer openden. De staatsfondsenmarkt ^fas iets luier. Vandaag werd geen note ring gemaakt in de aandelen van de Petroleummaatschappij Tarakan. Dit in Jerband met een bod van 180 per aan deel dat door de Shellgroep op de stuk ken is uitgebracht. De laatste beurs koers was 145. Aandelen Furness wer den op ca. 800 getaxeerd. Gisteren werd <75 bieden opgegeven. De vorige gedane koers was 756. Mi Ned. 19801 Ned. 1961, ïfed. 1961 gaffel 1947 fi-N.G Won.Douwl 6 Handel Mij. Cert. g^sterdam Rubber AK'u o^kei Patent Ql/vé-Delft Cert. *ord ÏL- Gelder Wmever ê'Ulton 2<>yenoord Koï^che Petr. Hon' ?etr°leum 50 Java o,?llr'ka Lh" K°p j^ed- Stoomb. Mij. j?°beco gwtas Bezit Sente5?,narbrieven '57 2% ArS rbrleven '58 4 A^St?rdam'56 2% /H11 sterdam '56 n A^a,m 56 Hl RV?f ,dam '59 Afb o3™ 87 b' Heyn KI. obl. Vorig Slot 101H* 100A-H 99R 92H-3 10814 340* 10914 12314 395-14 298 18514* 143.50 435* 765 356 7631-7 12714 568 967§8 192.50-.90 290 490 579% .28.30-.50* 14514 1471-14 60.50 189 146 158 153% 337 145i/2-6* 15014-14 230 255.50 515§ 144.50 143% 12414 88% 88% 99% 94 124 opening 19/12 92% 10914 393 760 957 186.50 125.20 144 187% 155% 153% 14314 150% minder veilige bevroren vaarten en sloten. Gistermorgen ontving de burgemeester een verzoek van het Wijkcomité om met behulp van de brandweer enkele ter reinen onder water te zetten. In snel tempo werden de nodige beslissingen genomen en om twee uur kon komman- deur Brouwers van de brandweer al de aangewezen velden gaan inspecteren; het tererintje opd e hoek van de Schip- holweg, J. J. Hamelinkstraat en Mero- vingenstraat, groot 50 x 75 m2 en het stuk land tussen de nieuwe stadswijk Parkwijk en de Prins Bernhardlaan, tus sen Prinses Beatrixplein en Leonard Springerlaan, groot 14000 m2. Om half vier kon de operatie beginnen. Het terrein bij de Prins Bernhard laan zou bijzonder veel water eisen en wanneer men daarvoor waterleiding water zou nemen, zou dit een kostbare geschiedenis worden. Maar de Fuyk- vaart aan de zuidkant van Parkwijk, ligt vlak bij. Er werd een pompwagen ge posteerd en een lange slang werd dwars over de Leonard Springerlaan gelegd. Acht uur is men bezig geweest. Bij de Merovingenstraat bevindt zich geen vaart of sloot in de nabijheid, maar dat terrein was ook aanzienlijk kleiner. Men heeft toen in de Hamelinkstraat een pomp aangesloten op de waterleiding, 's Avonds heeft men het IJshockeyter- rein gedurende ongeveer 3% uur onder gespoten vanuit een nabijgelegen, open riolering. OVER VEEN, 19 dec. Gisteren is op 59-jarige leeftijd in het marinehospi taal in Overveen overleden de journa list en toneelkenner Henk Assmann. Hij is geruime tijd ziek geweest maar was juist dezer dagen naar huis terugge keerd. Een plotselinge complicatie maakte echter opnieuw overbrenging naar het marinehospitaal noodzakelijk. Vrijdag wordt hij begraven. Henk Assmann genoot vooral bekend heid in kringen van het toneel. Hij is enige jaren regisseur geweest van de toneelvereniging „Ludamus." De r.-k. rederijkerskamers „Alberdingk Thijm" heeft vele malen met veel succes zijn toneelstuk „Naar het volle leven" ge speeld ter propagandering van het blin- denwerk. Al van jongsaf trok zijn hart naar het theater. In zijn geboortestad Amsterdam was hij steeds in de thea ters te vinden. Van zijn hand is ook de van radio en tv bekend geworden to neelbewerking van het paasstuk „De Nachtwake." Henk Assmann droeg ook met name het amateurtoneel een goed hart toe. Hij ge tuigde daarvan in zijn publikaties in on ze courant. Hij was het ook die in onze courant herhaaldelijk heeft gepleit voor een gemeentelijke subsidiëring van het amateurtoneel. Hij heeft dit streven met succes bekroond gezien. Na zijn Amsterdamse gymnasiumtijd werd hij als redacteur verbonden aan onze courant. In 1926 werd hij benoemd tot redacteur bij de tijdschriften van de N.V. Drukkerij „De Spaarnestad." Laat stelijk was hij daar chef-redacteur van een der tijdschriften. Gedurende enige jaren heeft hij voor ons blad de toneel besprekingen verzorgd onder de ver trouwde signatuur Hk.A. Dat was in de jaren 1954, '55 en '56. Zijn besprekin gen muntten uit door helderheid van oor deel, diepte van visie en opbouwende strekking. Als reserve-officier heeft hij de mobi lisatietijd in actieve dienst doorgebracht. De herinneringen aan die periode schreef hij op in de mobilisatieroman „Ergens in Nederland". Tijdens de oorlog pu bliceerde hij in het geheim een bewer king van Franz Werfels roman „Het lied van Bernadette". Van zijn hand is ook het jongensboek „Heintje Ploerem" Als medewerker van het dagblad De Tijd verzorgde hij enige jaren de ru briek: „In de marge": voorbesprekin gen van toneelvoorstellingen. Bij officiële gebeurtenissen op de druk kerij en uitgeverij „De Spaarnestad", waar de heer A. Assman werkzaam was als chef-redacteur van een der geïllus treerde bladen, trad hij op als spreker namens dg Ondernemingsraad. (Advertentie) en valt niet uit in een met en zonder watervulling VOORKOMT BRAND Ged. Oudegracht 30 - Haarlem Telefoon 17530 CINEMA PALACE: Misdaad na schooltijd, ontraden. FRANS HALS: De Vikings, 14 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. Dinsdag 2 en 8 uur. LIDO: De vijand in de schaduw, 14 jaar. 2, 7 en 9.15 uur. Woensdag: „De Jantjes", alle leeft. LUXOR: Die man is gevaarlijk, 18 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. REMBRANDT: Zonder zeden en moraal, ontraden. ROXY: De Geheime Dienst grijpt in, 14 jaar. 2.30, 7 en 9.15 uur. STUDIO: De bajes is zo groot, alle leef tijden, 2.15, 7 en 915 uur. Dinsdag 19 december Concertgebouw. 8 uur: Orgelconcert door stadsorganist Piet Kee. Woensdag 20 december Concertgebouw, Grote zaal. 8 uur: Volks- Kerstzangavond, m.m.v. Teke Bijlsma en Jan Schouten, orgel. Arti et Religioni en het koor van de kathedraal. Stadsschouwburg. 8 uur: Rotterdams To neel „Koning Oidipous" van Sophokles. Regie: Ton Lutz. In de hoofdrollen: Max Croiset, Enny Mols-de Leeuwe, Ton Lutz en André van den Heuvel. Dinsdag 19 december Lorentz Lyceum, Santpoortersplein, Haar lemse Weer- en Sterrenkundige Kring, afd. Haarlem: E. Crone spreekt over: Simon Stevens aandeel in de ontwikkeling van de zeevaartkunde. Woensdag 20 december Frans Hals Museum: Nederlandse Jeugd gemeenschap Haarlem. Tweede lezing over schilderskunst door H.H. Directeuren van het Frans Hals Museum. Rest. Brinkmann. 8 uur: Studievereniging voor Psychical Research, afd. Haarlem. Pater C. F. Pauwels spreekt over: „Para psychologie en Levensbeschouwing". (Advertentie) 1.2.3.4.5. Mobilofoon service dag en nacht HAARLEM, 19 dec. Op Oudejaars avond mag vanaf tien uur 's avonds vuurwerk worden afgestoken tot Nieuw jaarsmorgen twee uur, omdat Burge meester en Wethouders van Haarlem besloten hebben gedurende die tijd ont heffing van het verbod tot het afste ken van vuurwerk te verlenen. HEEMSTEDE, 19 dec. In de sport zaal aan de Cruquiusweg wordt van avond de traditionele kienavond gehou den van HBC. De organisatoren hebben voor een groot aantal prijzen gezorgd. Na afloop van het kienen is er gelegen heid voor een dansje, waarbij de band „Dominique" de dansmuziek verzorgt. (Advertentie) Ruime keuze in moderne modellen, w.o. de zo vermaarde (Advertentie) voor kunstrijden voor ijshockey voor hardrijden Slijpen binnen 24 uur In Wintersportkleding een ZEER grote keus. GROTE HOUTSTRAAT 123 HAARLEM - TEL. 22085 HAARLEM, 19 dec. Woensdag avond zal de dichter Ed. Hoornik in de sociëteit Teisterbant het lange ge dicht „De vis" voorlezen, dat hij on langs voltooide en dat in januari van het komende jaar zal verschijnen. Bert Voeten zal daarna vertellen over eigen werk en daaruit voorlezen. Beide letterkundigen treden op in de plaats van Dolf Verspoor, die zijn spreekbeurt wegens ziekte niet kan vervullen. HAARLEMMERLIEDE, 18 dec. Zondagavond heeft de r.k. toneelver eniging „St. Jacobus" uit Haarlem merliede en Spaarnwoude in het ver enigingsgebouw onder regie van Joh. Buijs een opvoering gegeven van het blijspel „Rumoer in een kleine we reld" van Joh. Blaaser. Omdat pas toor J. M. Wijsbroek verhinderd was, sprak zijn kapelaan een kort openings woord, waarin hij het publiek van har te welkom heette in het hijzonder bur gemeester baron F. W. M. van Hövell tot Westerflier. Doordat regisseur A. J. Buys enkele repetities om gezond heidsredenen had moeten verzuimen, waren de spelers voor een belangrijk deel aangewezen op hun eigen inzicht. Het stuk speelt zich af ten huize van de arme los-werkman Willem Eigen heimer, wiens dochter Marie wil trou wen met een zekere Ron, zoon van de industrieel Sloem-tot-Duikelaar. Aan vankelijk verzetten haar ouders zich tegen dit huwelijk en als de boekhouder van Ron's vader ten huize verschijnt, houdt vader Eigenheimer hem voor de geliefde van zijn dochter, en wijst hem na een hevige ruzie de deur. Wanneer de ware minnaar verschijnt, maakt Marie een einde aan de verkering, en Ron, die hiervan niets begrijpt, /er- trekt. Als daarna het bezoek wordt aange kondigd van de familie Sloem-tot-Duike laar wil Willem Eigenheimer voor de industrieel niet onderdoen en leent de meubels van de bovenburen en het trouwpak van zijn vader. De ene dolle situatie volgt op de andere en als uit eindelijk zoonlief Ron ten tonele ver schijnt en alle misverstanden opheldert, kan het jonge paar toch trouwen en een gelukkig leven in Australië tegemoet zien. Theo van Goor gaf een kostelijke ty pering van Willem Eigenheimer, terwijl Leijda Kroon zijn zorgzame vrouw ge stalte gaf. Tini Kroon liet vooral naar mate het stuk verliep fris spel zien als hun dochter Marie. Nico Kapteyn en Jos Buys speelden beheerst als het echt paar Sloem-tot-Duikelaar. Verder speel den mede Ap. Buys, Jo Kroon, Piet Olihoek, Frida v.d. Veldt en Theo Buys. „St. Jacobus" had zelf gezorgd voor een passend decor in verband met het ver trek van Peter Warmerdam naar Den Bosch. Alles bij elkaar een amusante voorstelling, waarvoor het publiek dank te met een warm applaus. (Advertentie) ook met kluit. SPARREN en DOUGLASGROEN r. 9mmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmm.mmmmmm^mmmmmmmmmmmMmornmmt mm m mm r •••■••••■••••■■•••••■•ai mm mm mm Imrnmmmmmmmmmt a a a a a .v.v.v.v.v, Donderdagmiddag om 4 uur neemt de heer J. W. van Hezel in de Gra- venzaal van het stadhuis afscheid als je 65 wordt. Die, dat is dan ook van de gemeentesecretarie. Hij gaat de dienst met pensioen verlaten. Onzin, zullen velen zeggen die hem kennen. Pensioen krijg je toch pas, als je 65 wordt. Wie, dat is dan ook het geval met de heer Van Hezel. Maar het is ongelooflijk voor wie hem kwiek en sportief over straat zag wandelen. Nog ongelooflijker is het voor hen, die hem in een koortsach tig tempo zagen werken: twee, drie dingen tegelijk onder handen: tege lijkertijd nog een nerveus gesprek voerend met een bezoeker, terwijl wie kan dat ooit zeggen bij een dynamisch man als de heer Van Hezel er bovendien nog allerlei plannen in zijn hoofd tot rijping ko men. Maar het is waar: de heer Van Hezel wordt 65. Hijzelf is er soms ge laten onder, soms ook cynisch. Hij weet drommels goed, dat althans in zijn geval die 65-jarige leeftijd slechts een administratieve betekenis zou moeten hebben. Men vraagt zich af, waarom een talentvol, spiritueel en dynamisch ambtenaar, die een uit stekende gezondheid geniet, gedwon gen wordt de dienst te verlaten op een moment dat tijdens begrotings vergaderingen noodkreten klinken over het tekort aan ambtenaren. De heer Van Hezel is lang genoeg amb tenaar geweest niet minder dan 48 jaar in dienst van de gemeente Haarlem om te weten, dat er niets aan te veranderen is. Maar in al die jaren is hij niet voldoende ambtenaar geworden om de dwaas heid van deze pensionering gelaten te aanvaarden. Niet, dat hij nu werkeloos zal worden. Hij heeft tal loze hobby's: lezen, tuinieren, knut selen en met een oprechte zucht De heer Van Hezel is afkomstig uit Oudshoorn, dat thans tot de ge meente Alphen aan de Rijn behoort. Op achtjarige leeftijd in 1904 kwam hij met zijn familie in Haar lem wonen, in het Kleverpark. Dit is hier geen park! Waarom noe men ze het dan zo? Geef mij maar het Bolwerk! Onvergelijkelijk mooi! Hij volgde hier de H.B.S. in de Jacobijnestraat en aan de Zijlvest, zou technisch marine-officier wor den, maar werd afgekeurd. Op 1 juli 1913 deed hij zijn intrede in het Haarlemse stadhuis. Het zijn geen gemakkelijke beginjaren geweest voor deze verfijnde jongeman, die van huis uit een sterk ontwikkeld ge voel voor goede smaak en stijl had meegekregen en die te beweeglijk van geest was om mee te kuieren in .2 {^t f. K, de ambtelijke sleur van die dagen. De militaire diensttijd van 1916 tot 1918 was voor hem een verademing. i.mmin „De bomen hebben in Nederland veel te lijden gehad van de regen. Zij zijn onderaan weggerot. In België groeien ze op de heuvels, daar zakt de regen langs de hellingen weg. Zo komt het dat u veel Belgische kerst bomen zult vinden". Dat zegt ons een van de kerbomen-verkopers in Haarlem. Op meerdere punten in de stad hebben zij dezer dagen hun standplaats gekozen. De ganse dag staan zij in het grimmige weer. Zij stampen nu en dan hun voeten warm en zoeken met stramme vinger in het licht van een kaal lampje aan een draad naar wisselgeld tussen de dub beltjes en kwartjes in de linkerhand Maar Kerstboomverkopers, die al tientallen jaren in het vak zijn, heb ben ons verzekerd, dat zij geen of hoogsten in de eerste morgenuren last hebben van de kou. ,,Je went eraan", zeggen ze, „bovendien is er nog hete koffie te krijgen." Meer te lijden hebben ze van het feit, dat de bomen dit jaar duur zijn, dat de hulst niet te betalen is, omdat bomen met besjes nergens te vin den waren. De lijsters en de spreeu wen weten hier meer van. Die kon den in de hard geworden grond geen voedsel vinden en zochten het daar om hogerop in de hulstbomen. Maar de dennebomen zien er goed uiti ze hebben stevige takken, die de last van kaarsen, blinkende ballen en suiker-kerstkransjes gemakkelijk kunnen dragen; ze zijn fraai in de vertakkingen en hebben een goed ge vulde top. Vóór de bomen in volle luister op de markten verschijnen, hebben ze een groeitijd van gemiddeld zes jaar achter de rug. Zes jaar dus, voor twee weken in een kerst-huiskamer. Ongeveer twee weken geleden heb- ben de kerstboomhandelaren de mooi ste bomen bij de kwekers uitgezocht en een bod op hun keus gedaan. De bomen van één en anderhalve meter „gaan" het best: in moderne flathuiskamers is geen plaats voor hoge bomen. Deze zijn veelal be stemd voor café's en warenhuizen en worden vaak reeds een maand vóór Kerstmis besteld. Niet alleen bomen worden ons in de tijd van Kerstmis op de zoge naamde kerstmarkten te koop aan geboden: ook hyacinten en kerststuk jes wachten in geuren en kleuren op kopers. Veel bomen, kerststukjes en takken van de Douglasden worden nu nog niet verkocht. De kerstboom mannen (en hun echtgenotes, van wie er velen haar man tijdens de kergtverkoop bijstaan) verwachten de „grote stoot" pas na woensdag. Terug op het stadhuis kwam hij bij de afdeling Onderwijs. Hij is er gebleven. Behalve tijdens de mobili satie in 1939, toen hij secretaris werd van het Algemeen Hoofdkwartier van generaal Winkelman. Over de oorlogsjaren spreekt hij niet. Maar velen zullen hem dankbaar herinne ren als de man die het als een een- voudige daad van menselijkheid be schouwde om te helpen. Na de oor log leek er iets veranderd. Op onder wijsgebied drongen zich nieuwe in zichten naar voren en onder de ai even dynamische wethouder van On derwijs, de heer Geluk, kon de heer Van Wezel zijn vleugels uitslaan. Nieuwe schooltypen werden opge richt en met name de verschillende scholen voor kinderen die op eniger lei wijze gehandicapt zijn. In die tijd leerde hij de noodzaak kennen van de mytylschool. Het heeft hem niet meer losgelaten en de spijt omdat hij thans wegmoet, wordt verhevigd door het besef dat hij die school niet meer mede aan een nieuw gebouw heeft kunnen helpen. De grondslagen zijn gelegd en de plannen worden voorbereid. Over een man als de heer Van Hezel valt heel veel te vertellen. Een zeker cynisme drijft hem ertoe zijn volle medewerking te verlenen aan wat hij zelf noemt „mijn eigen lijkrede". Hij is een aantal jaren ge leden mee gegaan naar Saarbrücken om de volksstemming in Saarland mede te controleren. Voor een man met een uitgesproken gevoel voor talen was dat een uitstapje naar zijn hand. Hij bezat er ook de nodige eer lijkheid en objectiviteit voor, dezelf de objectiviteit die deze hartstoch telijk voorstander van het openbaar onderwijs, als chef van de afdeling Onderwijs volkomen con amore ook de belangen deed behartigen van het bijzonder onderwijs. Advertentie •"•«wa met rolkraag en ritesluiting vanaf 21.21 met ronde en V hals sportieve strepen en multi-colour tinten jongensmaten vanaf 11.98 herenmaten vanaf 20.85 Voor de grootste keus natuurlek Advertentie Ielectr. in koffer 22S. GROTE HOUTSTRAAT 481 HAARLEM

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1961 | | pagina 3