beeld en van Meesterstuk van volkomen gerijpt kunstenaar Symfonie geluid Shell-groep biedt f 180 voor een aandeel Tarakan Olie Geesink - Van der Grift „sportmannen" van 1961 Martha Wierenga verslaat concurrentes met gemak Philips schept mogelijkheid tot notering in guldens Chartale circulatie met f 93 min. tot f 4.989 min. gestegen Door inspiratie gedreven filmer Verkeer eist twee slachtoffers ARKA: Weer geen werkelijk overleg Kolendamp in scheepskajuit mé Sjoukje Dijkstra voor derde keer de eerste bij de dames Boele de Vries en Geert Regts de sterksten bij de heren Zeilers beginnen aan Tokio '64 Statutenwijziging brengt nominale waarde der aandelen op f 50 Clandestiene toto opgerold Tegoed van de banken teruggelopen cUq, Matroos omgekomen andere bewusteloos Waarom zullen we niet eens uitgakn? ROBUFRAL B-PLUS DRAGEES Medemblik wordt het trainingscentrum Sportief Hilversum A.R. vraagt maat regel tegen doping In Alkmaar Sportflitsen Drink a/stfn$€" moet zy/7/ WEEKSTAAT NEDERLANDSCHE BANK Schatkist weer boven de f 1 miljard WOENSDAG 20 DECEMBER 1961 PAGINA 11 W- ie de ontwikkelingsgang van Herman van der Horst als cineast, die voor ons in 1952 begon met „Langs ongebaande klingen", een opdracht van de Ned. Heidemaat schappij, al die jaren heeft ge volgd, zal zich telkens weer heb ben afgevraagd wanneer deze van zijn kunst bezeten en door zijn inspiratie gedreven filmer, die we ooit eens als een perfectionist hebben gekwalificeerd, maar dan in de beste zin van het woord, de climax in zijn kunnen zou heb ben bereikt. Steeds weer: ,,'t Schot is te boord", „Houen zo", „Prijs de zee", wist hij zichzelf te over treffen. »t helpt en't is lekker Jk vraagt de vrouw (Advertentie) Een nobele sherry. Vanouds In Engeland geprefereerd door kenners, wier sublieme smaak hen als vanzelf Harveys doet schenken. Bristol Cream en andere "from very dry to very sweet" Import GEBR. STEUR N.V. SCHIEDAM APELDOORN, 20 dec. Gistermid dag ontstond hier een aanrijding tus sen een personenauto en de 24-jarige wielrijder J. Beekman, die onverwachts de weg overstak. Met zware verwondingen werd de wielrijder overgebracht naar het Ju- liana-ziekenhuis, waar hij kort na 'aan komst is overleden. OSS, In het ziekenhuis alhier is gisteren de twintigjarige H. v. d. Rijt uit Vinkei overleden aan de verwondin gen van een ongeval, dat hem maan dagavond op de weg Vinkel-Geffen is overkomen. Met zijn bromfiets is V. d. R. reden door een vrachtauto. aange- Advertentie) Een der poëtische Haanstra's nieuwe beelden uit Bert film „Pan". Maar met „Faja Lobbi", hoe voor treffelijk ook, leek de teruggang ge komen. Van der Horst was daar niet langer de volslagen heerser over zijn materie. Hij was het slachtoffer van zijn stof, het exotische Suriname met zijn barbaarse pracht, zijn verschei denheid van volken, talen en levens opvattingen, zijn primitieve oerkrach ten. Hij had er zich door laten mee slepen; was zijn zelfbeheersing en daarmee zijn artistieke evenwicht als filmkunstenaar kwijtgeraakt, zodat dit werk de gaafheid en strakheid miste die zijn vroegere werk kenmerkten. Maar met Jan", .de film die M,met subsidie van het ministerievan OK.en W. maakte, heeft Van der Horst aan getoond dat zijn stap terug met >'FaJa Lobbi hoe klein ook, slechts diende orii des te verder te kunnen springen. Want deze film, die thans bi] pers en genodigden is geïntroduceerd, overtreft verre al zijn voorgaand werk en wat in zijn geval veel, heel veel wil zeg gen zo niet in lengte, kostbaarheid van opzet of keuze van dramatische gegevens, dan toch als het meester werk van een volkomen gerijpte kunste naar, zonder enig voorbehoud „de film van het ten einde spoedende jaar mag worden genoemd. „Pan" heeft een vertoningsduur van slechts tweeëntwintig minuten, maar iedere seconde van die luttele tjjd kriigt men film te zien in de volste, meest volstrekte zin van het woord. In de, zogenaamde documentaire films van Van der Horst, speelt de mens, maar dan in en door zijn beelden en geluiden, een belangrijke rol. En daarbij valt het op hoe hij vooral wordt aangetrokken door een bepaald men sentype: de energieke mens, die sterk of jong genoeg is om vrij te blijven van de invloeden van wat men de moderne beschaving pleegt te noemen en die het contact met de natuur, waar naar heel het kunstenaarshart van deze begenadigde filmer uitgaat, niet heeft verloren. In „Pan" is de enig mense lijke figuur een jongen, die met zijn roeiboot het wijde waterland intrekt en het levensritme van de daar verblijven de wezens: de koekoek en de roer domp, de karekiet en de lepelaar, de reiger en de trotse zwaan, een „koning van het rietland", leert kennen en zich geconfronteerd ziet met het mysterie van de dood. Zijn film is voor alles eenvoud. Een voud van interpretatie. Geen geweldige gebeurtenissen, doch een simpel ge geven, dat het mythologische verhaal van d© arcadische bosgod Pan, bescher- mer van de jacht, visserij, veeteelt en landbouw en uitvinder van de pans fluit, projecteert in een jongen yan deze t\jd, die ©en roeiboot verkiest boven een bromfiets en de natuur boven de straat. Maar dan het eenvou dige meesterlijk geïnterpreteerd door een camera en een montage aan beel den en geluiden, die haarfijn weten te kiezen. Zoals in heel zijn werk laat de filmer Van der Horst, die ook nu weer zelf de scenario, regie, geluid en montage verzorgde, eerst de cameraman Van der Horst stemming en sfeer bepalen. De inleidende beelden van de talloze waterbewoners zijn niet veel meer dan het werk van de uiterst bekwame vak man, die met een feilloos oog voor lichtval, instelling en vakverdeling en met eindeloos geduld zun verzameld. Ze voeren de toeschouwer naar de natuur duwen hem als het ware met de neus op elk nimmer te voren gezien of opgemerkt detail, maar be /erken niet dat hij zich er in opgenomen voelt. De tienvoudig versterkte dierengelui den hoe knap ook opgenomen en hoe meesterlijk ook met de beelden gecom bineerd, werken in dit opzicht zelfs min of meer als een barrière. De natuur immers, hier in haar intiemste uitingen betrapt, is niet alleen geluid maar ook stilte Stilte die vooral valt als de mens, belichaamd in de jongen, haar domein betreedt. Maar als het drama van leven en dood zich voor de ogen van de jongen voltrekt, en hij, als eens de bosgod, zijn pansfluit grijpt, schept de filmer Van der Horst een symfonie van beeld en geluid, waaraan de hele natuur deelneemt en weet hij in het later volgende gevecht met de zwaan, dat door de magische werking van de pansfluit overgaat in een bruidsdans van onvergetelijke gratie en schoon heid, een intens dramatische werking te geven, die men in het gerenom meerde filmdrama van de gladde industrie mist. Sommigen zullen Van der Horst misschien het gebruik van een Disney-effect verwijten. Maar met hoeveel artistieke zin wordt het hier toegepast en uitgewerkt. Men kan lang over deze film uitwei den, maar het is veel beter hem gaan zien dan erover te lezen. «1™ waarbij te Pan' gwuiu f**'" - is een ongelofelijk mooie film, de criticus nauwelijks de woorden aan vinden om hem naar waarde te prijzen. Het heeft lang geduurd eer hij in vertoning is gekomen. Negen jaar ge leden reeds werd onder de titel „De zwaan" met de produktie ervan begon nen, maar Van der Horst, de „per fectionist", wist te wachten tot hu de tijd en zichzelf rijp achtte en tot hu een musicus (Ion Oprea) had gevonden, die de pansfluit bespeelde zoals hij dat wenste. Het na een eerste vertoning gebruikelijk beleefde applaus van een publiek, dat zich niet gemakkelijk tot een spontane uiting van zjjn gevoelens laat verleiden, zwol aan tot een mmu- tenlange geestdriftige en staande ge brachte ovatie. Het is de moeite waard geweest zo lang op deze film te moeten wachten. Fta RED BAND- ROOSENDAAL DEN HAAG, 19 december In een commentaar van de ARKA Wordt gezegd, dat de regering opnieuw geen werkelijk overleg heeft willen ple gen. De ARKA meent, dat de voorstel len van de minister onvoldoende recht doen aan de belangen van de lagere «n middelbare ambtenaren en van de gepensioneerden. De samenwerkende centrales (ACOP, RKCOP en CCOP) hadden voorgesteld het „dal" waaruit de achterstand van de lagere en mid delbare ambtenaren blijkt, weg te wer ken. De regeringsdelegatie heeft deze Achterstands theorie bestreden. Ook was de regering niet bereid om hi te gaan op het voorstel tot verho ging van de pensioenen. Minister To- ^opeus verklaarde dat hij het SER-ad- vies over een verhoging van de AOW Wilde afwachten. Wel was hij bereid af w zien van een korting op het ambte- ^Arenpensioen wanneer het AOW-pensi- °en zou worden verhoogd. De pensioen- horstellen van de organisaties zouden ®?n aanvaarding in houden van het be ginsel van de waardevastheid der ?hbheidspensienen, zo meende de y®windsman. Toen geen overeenstem ming kon worden bereikt, ook al omdat de regering niet bereid was een uit- Kering ineens toe te staan, werd het ^verleg afgebroken. Minister Toxopeus/ hl-klaarde dat hij zich alle vrijheid horbehield. AMSTERDAM, 19 dec. Commissa rissen en directie van de naamloze vennootschap Tarakan Petroleum Maat schappij delen mede, dat zu van de ex- ploitante der terreinen op het eiland Tarakan bericht hebben ontvangen, dat deze overweegt de exploitatie te sta- ken. Het bestuur van de Tarakan heelt zich omtrent de gevolgen van een be ëindiging der werkzaamheden beraden. Bjj de in 1902 gesloten overeenkomst zijn deze gevolgen in dier-voege gere geld, dat in dat geval de concessierech ten op de terreinen ten name van de Tarakan zouden worden overgeschreven en dat de Tarakan de op de terreinen aanwezige installaties tegen betaling zou kunnen overnemen. Gezien deze omstandigheden heeft een maatschappij van de Shell- groep zich thans bereid verklaard de uitstaande aandelen Tarakan «ver e nemen tegen een prijs van 180,- per aandeel, waarbij alle kosten van aan- en verkoop voor haar rekening zullen komen. Overigens zullen daarbu de navolgen de bepalingen gelden: 1. dat het bod van kracht zalzun va - af heden tot en met 15 januari ïaoz, 2. dat een vergadering vwi aandeel houders der Tarakan aande direc tie van de Tarakan toestemmmg zal verlenen om de overeenkomst van 1902 te ontbinden en afstand te doen van alle uit dien hoofde aan de ta rakan nog toekomende rechten, zulks onder de voorwaarde flat net bod gestand zal worden gedaan, 3. dat naar het oordeel van de bieder tot en met 15 januari 1962 een ge noegzaam aantal aandelen zal zun aangeboden. Commissarissen en directie voegen aan het bovenstaande toe, dat zu van oordeel zjjn dat door dit bod met de belangen van aandeelhouders in zeer ruime mate rekening wordt gehouden, waarbij zü in het bijzonder in aanmer king nemen dat bjj staking der werk zaamheden op de terreinen aan de Tarakan de inkomsten vrijwel geheel zullen ontvallen. Zweden heeft dinsdagavond in Oslo BggNoorse ijshockeyteam met 30 ver- DEN HAAG, 19 dec. De 31-jarige matroos N. van der Bent uit Katwijk aan zee is, tengevolge van kolendamp vergiftiging, overleden. Hij is vanmor gen bewusteloos aangetroffen in de ka juit van de tanker „B.P. Holland II", die ligplaats heeft gekozen in de Laak haven in Den Haag. Zijn metgezel, de 17-jarige matroos J. Huizer uit Sliedrecht, werd even eens bewusteloos aangetroffen. Hjj is overgebracht naar het ziekenhuis Zuid- wal. Zijn toestand is redelijk. Een onderzoek heeft uitgewezen, dat de pijp van het in de kajuit staande oliestookfornuis geheel met roet ver stopt was. Zij kunnen daarom de aanneming door aandeelhouders van dit bod ten volle aanbevelen. Dezer dagen zal het offi ciële bericht verkrijgbaar worden ge steld. De beursnotering van 18 dec. voor Tarakan was 145. De Tarakan Petro- te worden genomen, dat onder de vi- leum Mij. had per ultimo 1960 een ge plaatst kapitaal van 4.499 aandelen, die tot 1,nominaal zijn afgestempeld. Indien alle aandelen zouden worden aangeboden, zou de overname de Shell- groep dus 810.000 kosten. ft Dit is de taart die de heer Frank Jacobs heeft gebakken ter gelegenheid van de doop van David Albert Charles graaf Linley, zoon van prinses Margaret en de graaf van Snowdon. Dit gebak is bijna een halve meter hoog en weegt meer dan 20 pond De heer Frank Jacobs, wiens handen U op de foto nog kunt waarnemen, heeft enige ervaring in dit soort werk, want hij heeft destijds ook de taarten gebakken voor de 21ste en 25ste verjaardag van prinses Margaret. Het wiegje op de taart is een even getrouwe als suikeren tcopie van de echte prinselijke wieg. De strik op de voorgrond is van blauw fluweel. (Van een verslaggever) GRONINGEN, 20 dec. Het was gis teren een vreemde geschiedenis op de noordelijke ijsbanen. In het Groningse dorp Wirdum streden Martha Wierin- ga, Jantje ienkamp en nog een twee tal kampioenes om een prijs van 75, terwijl in Nieuwe Pekela op een gemak kelijke manier 100 was te verdienen. Een verheugde Arina Zomer-Struik die Grietje Boelm versloeg streek dit geld nu maar op. Maar misschien is de zege op Jantje ienkamp het Frie zinnetje meer waard dan het steviger bundeltje bankpapier in Nieuwe Pekela. Wat de mannen betreft vermeldt de ere lijst dit keer de namen van Boele de Vries (voor de derde maal)Geert Regts en de minder bekende Kuiper uit Scheemda. De voornaamste tegenstanders van Boele de Vries in SeUingen waren Willy Houwen en verder Henk Bakker en de Fries Bouke Heidstra. Voor de derde keer schoot Houwen in zijn ritten tegen Boele in snelheid te kort. Henk Bakker beroofde Heidstra van een illusie, maar werd in de eindstrijd toch geklopt door de Fries, al moest de Drent zich nu toch wel volledig geven. Broek bij Joure had uiteraard Friese rijders binnen de muren. Onder hen was Geert Regts en zjjn snelle start maakte Jan Heitbrink opnieuw volmaakt kans loos. Eerder had van der Zande uit Wjje ervoor gezorgd, dat Heitbrink voor een finaleplaats moest knokken. Op de rijderij in Lageland-Hamweg waren geen grootmeesters van de korte baan afgekomen. Daarom gingen de toch wel vette prijzen naar de rijders, die an ders een figurantenrol vervullen. Eerste werd R. Kuiper uit Scheemda, tweede H. van Dijk uit Milwolde. Martha Wieringa kreeg in Wirdum de kans om aan te tonen, dat de kampioe nes van Drente en Groningen, Jantje Tienkamp en Riekje Ruben, voorlopig (Advertentie) De antwoorden zijn bekend: Ik ben te moe; Ik ben te lusteloos; Ik heb het te druk; Ik kan er met meer tegen op. En waarom? Omdat het jachtige leven van nu, de drukke werk zaamheden, gebrek aan medewerkers en ontspanning wel héél hoge eisen stellen aan de man, zijn energie en zenuwstelsel. Daarom zijn er nu sterken de zenuwen verhogen het prestatievermogen verdrijven lusteloosheid nog niet over een Nederlands kampioen schap behoeven te dromen. Martha ver sloeg beidien met meer gemak dan werd verwacht. De kampioene van Gelderland, Harm- ke Peper, reed niet onverdienstelijk, al hadden de ritten tegen Jantje Tienkamp een wat onregelmatig verloop, omdat beiden kwamen te vallen. De derde en meteen beslissende rit was voor Jantje. Uitslag: 1. Martha de Vries-Wierin- ga, Franeker, 2. Jantje Venekamp-Tien- kamp, Assen, 3. Riekje Tuinema-Ruben, Engelbert, 4. Harmke Peper, Elburg. Arina Zomer-Struik klopte in Nieuwe Pekela haar enige concurrente van for maat, de maandag zo bejubelde Grietje Boelm in de finale. (Van een verslaggever) HILVERSUM, 20 dec. Nederland heeft dit jaar een dubbele „sportman van het jaar". De jury van sportjour nalisten en -notabelen", toch al in verlegenheid gebracht omdat een deel te vroeg (vóór Anton Geesink wereld kampioen werd) de punten had „uitge deeld", bleek gisteravond tijdens een nadere beraadslaging in meerderheid meer te voelen voor het verlenen van een dubbele titel. De meerderheid wenste niet uit te maken of Anton Geesink dan wel de wereldkampioen op de schaats Henk van der Grift zich de „sportsman van 1961" mocht noemen en besloot alle twee de titel te verlenen. Bij de dames was het eenvoudiger. Sjoukje Dijkstra, de Europese kam pioene kunstschaatsen, v erd voor de derde achtereenvolgende keer „sport vrouw" van het jaar. De sportman van 1960, de tienkamper Eef Kamerbeek, kwam ook dit jaar met een hoge notering uit de bus. Achter Geesink en Van der Grift, die allebei de eerste plaats kregen toe gewezen en achter de wereldkampioen wielrennen Henk Nijd amdie tweede AMSTERDAM, 20 dec. Al in het vroege voorjaar van 1962 zullen de Nederlandse zeilers beginnen aan een reeks centrale trainingen ter voor bereiding op de Olympische Spelen van 1964 in Tokio. In Medemblik komen de kandidaten voor een plaats in de olympische ploeg dan regelmatig bijeen. Het verbond zal binnenkort in overleg met de zeilwedstrijd-commis sie uitmaken welke zeilers worden uitgenodigd. Medemblik werd tot centrum ge kozen, omdat deze plaats ook voor de noordelijke stuurlieden gunstig gelegen is en omdat de korte golfslag van het IJsselmeer de omstandigheden waar onder bij Tokio in open water wordt gezeild dicht benadert. Uit de totogelden die d Nederlandse Sport Federatie ter beschikking heeft gesteld, zullen een aantal olympische boten worden aangekocht. Drie finn- jollen zijn inmiddels reeds besteld, voorts wil men enkele FD's kopen en mogelijk ook een draak. Een gelukki ge omstandigheid is voorts dat Jong kind een Bjornsendraak heeft gekocht. Het is de eerste boot van dit type kroonprins Constantjjn van Grieken land veroverde er in Napels het >lym- pische goud mee in Nederland. (Advertentie) Kaarslicht lééft! GOUDA KAARSEN ROBUFRAL' maakt u weer monter N.V. PHILIPS - DUPHAR AMSTERDAM EINDHOVEN, 20 dec. Voornamelijk als gevolg van de talrijke in de loop der tjjden ingevoegde amendementen zijn de bestaande statuten van Philips Gloeilampen Fabrieken en Gemeen schappelijk Bezit van Aandelen Philips onoverzichtelijk en moeilijk leesbaar ge worden. Bovendien is gebleken, dat de formulering van sommige artikelen aan leiding kan geven tot misverstand, al dus zegt het bestuur van Philips in een toelichting op de ontwerpen tot wuzi- ging van deze statuten. Er is in de ont werpen gestreefd naar overzichtelijker redactie en naar gelijkvormigheid en ge lijkluidendheid van de statuten der beide n.v.'s. Bovendien is de systematiek m verschillende opzichten herzien. In de belde ontwerpen wordt voorge steld aan preferente en gewone aande len een uniforme nominale waarde toe te kennen van 50. (In de oude statu ten 1000)Volgens de toelichting zijn de voordelen hiervan onder andere, dat één nominale waarde niet de verplich ting oplegt om in de statuten de steeds wisselende verdeling van het kapitaal in de verschillende coupures op te ne men. Ook de mogelijkheid op de Am sterdamse effectenbeurs notering in guldens in plaats van procenten aan te vragen is, hoewel hierover op dit mo ment nog geenszins een besluit is geno men, hiermede opengesteld. Met het oog op de mogelijkheid, dat te eniger tijd tot het aanvragen van notering in guldens zal worden besloten, is tevens de statutaire winstverdelings- en liqui datieregeling geformuleerd in guldens in plaats van in percentages. De aankon diging van het dividend zal echter nog in procenten geschieden. Op de aandeelbewijzen van 1000 en 100 zal een stempel worden aange bracht, welke aangeeft dat deze bewij zen een nominale waarde van respec tievelijk 20 en 2 aandelen van 50 ver tegenwoordigen. De wijze waarop de uitgifte van aan delen door Philips en Gem. Bezit tot stand komt is in de ontwerp-statuten nader uitgewerkt, waarbij o.a. uitdruk kelijk wordt vastgelegd, dat uitkeringen in aandelen slechts mogelijk zijn indien beide vennootschappen tegelijkertijd tot de uitkering van aandelen overgaan. Een andere wijziging is, dat voor ont slag van een lid van de Raad van Be heer, behalve wanneer het een voorstel is van de Raad van Beheer zelf of van de vergadering van prioriteitsaandeel houders, een quorum van eenderde van het aandelenkapitaal nodig is. In een tweede vergadering geldt dit quorum niet Voorts kan slechts door aandeel houders die tenminste tien procent van het geplaatste kapitaal vertegenwoordi gen slechts een onderwerp op de agen- da worden geplaatst. Tot nu toe kon dit door iedere aandeelhouder gedaan wor den. Volgens de ontwerp-statuten kan de algemene vergadering een reglement vaststellen, inhoudende de mogelijkheid van rantsoenering van de spreektijd. In afwijking van de oude statuten bepaalt de voorzitter de wijze van stemming, alsmede de mogelijkheid van stemming bij acclamatie. De raad van commissa rissen zal in het vervolg het aangaan van een obligatielening kunnen goed keuren, waar vooiiheen de goedkeuring van de algemene vergadering vereist was. Het wordt wenselijk geacht voor trans acties tegen een bedrag van meer dan 5 min de handtekening van twee leden van de Raad van Bestuur te eisen. In de winstverdeling zijn voorts de 10 pet en de 5 pet voor het personeel sa mengevoegd tot 15 pet, waardoor het personeelsaandeel wat groter wordt, aangezien in de oude statuten de 5 pet eerst in een latere fase van de winst verdeling aan de orde komt. Het percentage van de tantièmes van de leden van de Raad van Bestuur is van 12 pet verminderd tot 10 pet. De ge delegeerd commissaris behoort tot de tantième gerechtigden. De bepaling, dat leden van de raad van bestuur Neder lander moeten zjjn, is in de nieuwe sta turen komen te vervallen. Het maat schappelijk kapitaal wordt tot 3 mld. uitgebreid. werd, verwierf Kamerbeek de derde plaats. Vierde was een andere wereld kampioen wielrennen, Leen van der Meulen en op de vijfde plaats eindigde de biljarter Henk Scholte, die dit jaar een Europees kampioenschap op zun naam bracht. Bij de dames werd de onderscheiding voor Sjoukje Dijkstra met overweldi gende meerderheid geprolongeerd. Zu behaalde meer punten dan haar vuf volgende „concurrentes" tezamen. Dat waren resp. Gerda Kraan, de Haagse atlete, de zwemster Adrie Lasterie, de turnster Ria van Velsen, de zwemster Ria van Velsen en als zesde op de ranglijst Marianne Heemskerk. Der traditie getrouw werd ook de sportstad van het jaar, de stad die relatief gezien de meeste kampioen schappen door een van de inwoners isters) zag behalen, geproclameerd. Hilversum, dat met negen kampioenen in vier takken van sport tot een ge middelde van 2265 pnt. kwam, verover de de trofee. Hilversums eerste bur ger, de heer J. J. G. Boot, nam de bokaal met vreugde n ontvangst. Tweede op de ranglijst werd Eind hoven, derde Amsterdam en vierde Rotterdam. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG, 20 dec. Het Tweede- Kamerlid de heer Kieft heeft gisteren in het debat over de begroting van O. K. en W. de aandacht van staats secretaris Scholten gevraagd voor het probleem van de doping in de sport, dat hij thans actueler acht dan ooit. De woordvoerder van de A. R. zei zelf ook niet te weten, hoe men van deze ver foeilijke zaak af moet komen, maar hij vroeg de staatssecretaris in ieder geval de kwestie van de doping met argus ogen te volgen. De overheid zou bijvoor beeld bü het verlenen van financiële steun aan sportactiviteiten de voorwaar de kunnen stellen, dat er geen doping mag worden toegepast. t ALKMAAR, 20 dec. De recherche heeft een clandestiene sporttoto opge rold en de formulieren met de kas in beslag genomen. Zowel tegen de orga nisatoren als tegen enkele deelnemers, die konden worden achterhaald, en een boekhandelaar die de formulieren ver kocht werd proces verbaal opgemaakt. Deze boekhandelaar streek tien pro cent provisie op en de deelnemers be taalden tien cent per ingevulde kolom, met een maximum van vijftig cent. Deze clandestiene voetbaitoto had drie weken gespeeld; de eerste week werd een prijs van f 20.- uit de opbrengst van f 27.- betaald; de tweede week twee prijzen van 20,bij een opbrengst van f 56.- en de derde week twee prij zen van f 22.50 bij een opbrengst van f 64. De recherche heeft nog niet alle deelnemers aan deze clandestiene voet baltoto kunnen achterhalen. Ook hun wacht een procesverbaal. Het Oostduitse Motor Jena heeft zich geplaatst voor de kwartfinales van het toernooi om de Europese voetbalbeker voor bekerwinnaars, door na een overwinning van 70 in de eerste wed strijd nu met 2—2 gelijk te spelen tegen het Luxemburgse Stade Dude- lange. (Advertentie) AMSTERDAM, 20 dec. De nade- rende jaarultimo heeft reeds haar stem pel gedrukt op de weekstaat van de Nederlandsche Bank per 18 december j.l. De chartale circulatie zette met 93 min uit tot v989 min. De uitbe talingen van salarissen en kerstgratifi caties vinden veelal plaats vóór de Kerstdagen en zullen ook deze week de circulatie nog aanzienlijk doen toene men. Het is aan te neme* dat de stand van de geldcirculatie volgende week een nieuw hoogtepunt aller tijden zal bereiken. De banken hadden verder weinig gro te posten te voldoen maar hebben ook zeer weinig middelen binnengekregen, zodat zij 88 min op hun tegoed bjj de centrale bank inteerden. Dit tegoed be draagt nog 540 min. Daar voor de pe riode van 22 december t.m. 21 januari 196. eveneens het percentage van zes geldt, waardoor het verplichte gemid delde op circa 400 min kan worden getaxeerd, is de positie van de banken vooralsnog niet ongunstig. De goud- en deviezenreserve vertoon de een stijging van 6 min tot 6135 min, waarvan onveranderd 5698 min aan goud. De voorschotten stegen met 2 min tot 10 min, daarentegen daal de de post „andere ingezetenen" met f 13 min tot 145 min. Het saldo van de schatkist is door een stijging met ƒ11 min weer boven het miljard gulden gekomen, namelijk tot 1005 min. De geldmarkt is nog zeer ruim, de daggeldrente bleef ongewijzigd een pro cent. Activa: Goud Buiteni. vord goud en deviezen Buit. betaaimldd. Vord buiteni guld Wiss in disc. Wiss. gekocht Voorscb rek. crt. (1 Voorsch Rijk Nederl. munten Diverse rek. P a s s t v a: Bankbiljetten Rijks schatkist Saldi Bank in Nea Saldi andere ingezet saldi buit clrc t' Saldi and oiet-ing Saldi buit gelds. Diverse rek Nederl. schatk. pap. buit. circul. banken Muntbilj door de staat In circulatie gebracht Tot goud en dev. W v conv dev netto 11/12 5.697.611 538.102 550 15.693 9.949 522.636 7.167 20.086 6.005 4.896.5b2 993.447 628.490 157.742 67.350 6.438 13.704 54.410 36.000 67.238 6.128.464 524.948 18/1» 5.697.611 538.468 577 16.359 5.600 522.636 9.560 19/789 8.019 4.989.095 1.004.822 540.116 145.180 62.783 5.498 14.229 57.425 36.000 67.141 6.134.505 524.816 Percentage deviezen goud en 92.18 92.22 roelichting: (1) waarvan uit hoofde liq. bilat. ak koorden

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1961 | | pagina 11