Druk diplomatiek verkeer in de Verenigde Staten Geen bemiddelingsactnbod van Amerika te verwachten FORTY FOUR i fe fe I i fe fe i fe BRANDENBURGER TOR OMZOOMD DOOR KERSTBOMEN SPIEGELGLAD WEGDEK: VERKEER IN MOEILIJKHEDEN Busdiensten vallen overal aanrijdingen MUUR BERLIJN NIET VOOR EEUWIGHEID 1Ue.ster.se tanks moeten niet wagen muur te vernietigen I e I I I I I I I fe I I I Haarlemmers Één pyjama voor twee OVER DE KWESTIE NIEUW-GUINEA Nederlandse VN- vertegenwoordiger bij OE THANT l I I I I fe I I UITVERKOOP Beroep van V.N. op Indonesië en Nederland Geen Indonesisch initiatief tot onderhandelingen „Spoedig gesprek met Indonesië is noodzakelijk Minister heeft bezwaren V.N. veroordelen Portugal wegens „kolonialisme" Betere positie voor belasting ambtenaren Geen ernstige ONGELUKKEN Uitlatingen van Sovjet-ambassadeur KV P-kringen over telegram van de bisschoppen Verdachte circus ramp Brazilië Het weer VDORTZETTIHG Soebandrio: Kamerfractie P.v.d.A.: Salarisvoorstel voor deze groep ivèl aanvaard II WOENSDAG 20 DECEMBER 1961 85ste JAARGANG No. 31009 WASHINGTON, 20 dec. (AFP, UPI, Rtr., ANP) De Neder landse ambassadeur in de Ver enigde Staten, dr. J. H. van Roijen, heeft gisteren op het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken een onderhoud van een uur gehad met de onder minister belast met aangelegen heden betreffende het Verre Oos ten, Averell L. Harriman. Ook de ambassadeur van Indonesië in de V.S., dr. Zairin Zain, was gisteren op het State Department voor een gesprek met George Mcghee, de onderminister belast met poli tieke aangelegenheden. Na het gesprek met Harriman antwoord de dr. Van Roijen „Neen" op een vraag of de mogelijkheid van Amerikaanse bemiddeling in het conflict om westelijk Nieuw- Guinea in het onderhoud was ter sprake gekomen. „Ik heb geen aanwijzing aangaande een bemid deling van de zijde van de Ver- enigde Staten", aldus de ambas sadeur. Dr. Zain heeft te kennen gegeven, dat de V.S. „zullen trachten een wederzijds bevredi gende oplossing te vinden". Uit Amerikaanse regeringskringen is echter vernomen, dat de V.S. geen plannen hebben, Nederland en Indonesië aan een ronde tafel samen te brengen. Om een der gelijke bemiddeling, zo zei dr. Van Roijen gisteren nog, heeft Nederland niet gevraagd. Hij voegde hieraan toe, dat „ingeval Amerika dit aanbiedt, de Neder landse regering het aanbod zeer zorgvuldig in studie zou willen nemen". Verhoging tramtarieven in Amsterdam Voor de Brandenburger Tor in \V est.-Berlijn staan de kerstbomen die de Duitse steden naar Berlijn hebben gestuurd en die de ver bondenheid van alle Duitsers symboliseren. 'M WfWtlf-"-! a lien die de schaatskunst /J machtig zijn willen deze dagen graag op glad ijs gaan de schaatsf abrieken kun nen het werk haast niet aan maar dan bij voorkeur alleen op de ijsbaan. Gisterenavond kon men op vele plaatsen in ons land ook de gladde ijzers onderbinden op straat. Vele straten leken op complete ijsbanen. De jongeman, op de foto hiernaast voelde niet veel voor een glij- en valpartij. Met handdoeken om zijn schoe nen gebonden kwam hij vlot en zonder één keer te vallen waar hij wezen wilde. Opstoppingen Veerdiensten weer normaaal BONN, 20 dec. (U.P.I.) De Russische ambassadeur in de Westduitse hoofdstad, Andrei Smirnov, heeft het dreigement uitgesproken dat indien Ameri kaanse tanks nogmaals in de buurt van de Berlijnse sectorgrens verschijnen, de communisten tot tegenacties zullen overgaan. Of de communisten al dan niet aan de sectorgrens een eenzijdige actie zouden ondernemen, hangt af van „de manier waarop de Westber- lijnse autoriteiten Oost-Duitsland benaderden", zei hij. REGEN- EN TWEEDJASSEN Kwakkelweer „FRANS HALS" THEATER Denk om uw dagelijks brood Een koning vraagf uw aandacht. Zie advertentie op pagina f 0. BUREAU SMEDE^TRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk, Zeestraat 50: telef. 4790 Bijkantoor en Red. IJmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: W. C. H. Leijdeckers en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN enW. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Omroepers 16 cents per m m. hoogte De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 61 cents per week, 2.65 per maand, f 7.90 pet kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. (Advertentie) ver: Costuums, Overjassen, Regenjassen, Sportcolberts, Pantalons en Herenmodes Leidsestraat 7 - Amsterdam dEN HAAG—DJAKARTA, 20 dec. j a« verschillende zijden zijn op Neder- "(l en Indonesië dringende beroepen f!c|aan het geschil om Nieuw-Guinea Ss vreedzame weg te regelen. Pre- jif'er De Quay en president Soekarno eKen telegrammen van de waarne- •bend secretaris-generaal van de Ver- 'f* Naties met dit gelijkluidend ver- aanl "Db'houdt U van elke actie, die dr eidinS zou kunnen geven tot een be- van de vrede en de veiligheid", lclus Oe Thant. de^.Ef5 EAUVï BEACH, (Florida) 20 de v» President Kennedy van Maatsov?,nigde Staten is vanmorgen a'»n B e Ujd aangekomen in West hed te acdl' Florida, om aan het ziek- Kenne,i,ZlJn van zijn vader, Joseph P. Val. uBetroffen door een hartaan- e Londei?e(".. ®r* is outl-aral'as.,adeur en- Hü is 73 jaar. Dr. Van Roijen zei voorts te hopen, dat de oorlogsdreiging van Indonesië niet erg groot is, waarbij hij erop wees, dat „dit niet nodig is, daar Ne derland altijd heeft willen onderhan delen". De ambassadeur legde er ech ter de nadruk op, dat Nederland op het standpunt blijft staan, dat zulke onderhandelingen moeten worden ge voerd op basis van zelfbeschikking voor het volk van Nieuw-Guinea. Dr. Van Royen heeft gisteren her haald, dat zijn regering volkomen be reid is besprekingen met de Indonesiërs te voeren onder auspiciën van de V.N. of een derde party. In antwoord op vragen zei hjj dat dit niet noodzakelijk op de V.S. slaat. De ambassadeur, die de oproep van Soekarno tot mobilisatie „volkomen ongemotiveerd" noemde, zei dat Nederland sinds het begin vnn het geschil had aangeboden, de kwestie op vreedzame wijze te regelen. Na het ge sprek met Harriman dat een uur duurde zei dr. Van Royen de pers. dat hij de gelegenheid had gehad het standpunt van z'ijn regering over de kwestie Nieuw-Guinea uiteen te zetten. Hij zou over dit onderwerp nog verdere gesprekken hebben. Ook in ander kader is gisteren in Washington druk diplomatiek overleg over de kwestie Neuw-Guinea ge weest. De Nederlandse permanen te afgevaardigde bij de Verenig de Naties, mr. C. W. A. Schuy- mnn, benaderde de waarnemend secretaris-generaal der Verenigde Naties, Oe Thant. Na dit onder houd werd uit gewoonlijk betrouwbare kring vernomen dat Nederland niet voornemens is de kwestie Nieuw-Gui nea, nu zjj na de rede van Soekarno meer acuut is geworden, onmiddellijk voor de Veiligheidsraad te brengen. Wel wordt verwacht, dat Nederland een brief aan de Veiligheidsraad zal sturen waarin de aandacht zal worden DJAKARTA, 20 dec. (DPI) De In donesische minister van Buitenlandse Za ken, dr. Soebandrio, heeft gisteravond op een speciale avondzLting van het parlement verklaard, dat Indonesië vast besloten is „West-Irian" in de kortst mo gelijke tijd terug te krijgen. Hij voegde hier evenwel aan toe, dat zelfs hoewel president Soekarno algehele mobilisatie had gelast, de deur nog steeds open was voor bila terale onderhandelingen om het geschil met vreedzame middelen te regelen. Maar Indonesië zou niet het initiatief daartoe nemen, want dat zou volgens Soebandrio als zwakte worden be schouwd. De recente gebeurtenissen in Goa heb ben de door de Indonesische leiders af gelegde verklaringen dat kolonialisme slechts kon worden behandeld met de concentratie en toepassing van geweld, „bewezen en gerechtvaardigd", aldus Soebandrio. gevestigd op Soekamo's „bevrijdmgs- oproep" en de voorgenomen sluiting door Indonesië van het luchtruim rond Nieuw-Guinea. Mr. Schiirmann heeft de door de In donesische ambassadeur in de V.S. uit gesproken hoop dat Amerika zou helpen de onderhandelingen met Nederland te vergemakkelijken een „stap in de goede richting" genoemd. DEN HAAG, 20 dec. De Tweede Kamerfractie van c-e Partij van de Ar beid zegt in een verklaring dat volgens haar een constructieve pogingdient te worden ondernomen om de tegenstellin gen tussen partijen in het Nieuw-Gui- neaconflict te overwinnen door zowel de Indonesische claim op dit gebied als in de meest geëigende vorm het zelfbe schikkingsrecht der Papoea's tot zij*- recht te doen komen. „In dit streven ligt vervat het een en an der maal door de PvdA uitgesproken standpunt.dat het Nederlandse belang zou zjjn gediend, indien de Papoea's ter uit oefening van het zelfbeschikkingsrecht zouden opteren voor een toekomstig sa mengaan met Indonesië. Een Neder lands beleid, hetwelk een zodanige ontwikkeling zou tegenwerken, is der halve verwerpelijk. Nog bedenkelijker is een beleid dat de Papoea doet af wenden van een samengaan met Indo nesië, aldus de PvdA-fractie. „Nederland dient mede gegeven de ter UNO-assemblee gebleken inzich ten te doen bevorderen dat tussen Ne derland en Indonesië op korte termijn besprekingen worden gevoerd. Daar bij behoeft het standpunt van Indone sië dat het de souvereiniteit over Nieuw-Guinea rechtens reeds bezit, geenszins bezwaarlijk te zijn voor een vergelijk voor zover immers op die grondslag Indonesië bereid blijkt in internationaal kader aannemelijk te maken aldus wel degelijk redelijke vormen van zelfbeschikking te zullen verwerkelijken", aldus besluit de PvdA-verklaring. (Van een verslaggever) AMSTERDAM, 20 dec. Het voorge nomen debat van de Amsterdamse raad over een verhoging der tarieven van het Gem. Vervoerbedrijf zal donderdag geen doorgang vinden. Van de secretaris-generaal van het ministerie van Economische Zaken heb ben B. en W. dinsdagmiddag een tele gram ontvangen, waarin ernstige be zwaren van de minister tegen de ta riefsverhoging worden ingebracht. De bewindsman heeft het college voor een mondeling beraad op 10 januari uiige nodigd. De verhoging van de t am- en ous- tarieven waren reeds, voor een be- drag van 3,2 miljoen, op de gemeen tebegroting 1962 opgevoerd, die daar door sluitend was verkregen. NEW VORK, 20 dec. (UPI) On danks sterke Portugese protesten heeft de Algemene Vergadering van de Ver enigde Naties met een overtuigende stemmenverhouding van 90 tegen 3 en 2 onthoudingen, Portugal veroor .eeld wegens het in gebreke blijven van het verstrekken van inlichtingen over zijn overzeese gebieden". Een desbetreffende motie van afkeu ring was ingediend door het Afro- Aziatisch blok. De resolutie voorziet in de oprichting van een zevenlandencom- missie die de toestand in Portugals overzeese bezittingen moet gaan onder zoeken. Voorts wordt is op de Lid staten een beroep gedaan Portugal geen steun te geven welke zou kun nen worden aangewend „ter onderdruk king van het volk va: zjjn niet-zelfbe- sturende overzeese gebeiden". De geestelijke vaders van dc resolutie hadden hier in gedachten een verbod van het gebruik van Amerikaans mili tair materiaal dat Portugal in NAVO- verband is verstrekt. De Assembiée nam de resolutie aan enkele minuten nadat de Portugese f- gevaardigde dr. Vasco Vieira Garin, scherp had geprotesteerd tegen de in val in Diu, Damao en Goa door In dische troepen, en tegen beweerde po gingen van het Afro-Aziatische blok om zijn wil op te leggen aan een minder heid. DEN HAAG, 20 dec. Het gisteren voortgezette overleg tussen regering en de vakorganisaties over de salarissen van de belastingambtenaren heeft wel tot resultaat geleid, in tegenstelling tot het overleg over de algemene loonsver hoging voor het gehele overheidsperso neel, dat, zoals w(j reeds berichtten, is vastgelopen. In de bijzondere commis sie van georganiseerd overleg voor de belastingdienst hebben de ambtenaren- organisaties de voorstellen van de staatssecretaris van Financiën inzake positieverbetering van verschillende groepen van lager en middelbaar be- lastingpersoneel aanvaard, zo deelt het ministerie van Financiën officieel me de. AMSTERDAM, 20 dec. Overal in het land, ten noorden van de lijn Arn hem-Rotterdam is het gisteren in de middaguren al in het noorden en westen des avonds in het midden en westen spiegelglad geworden op de wegen. De oorzaak was een lichte regen die op het ondergekoelde wegdek tot een dun ijslaagje bevroor, waarop het verkeer de grootste moeite had zich voort te bewe gen. In tal van streken bleek dit zelfs onmogelijk te zijn. Verschillende bus diensten staakten hun diensten. Sommi ge chauffeurs zetten de bussen aan de kant en verzochten de passagiers lo pend verder te gaan. Ook dat was geen peulesehilletje, want de trottoirs waren niet minder glad. In Noordholland benoorden het Noordzeekanaal, op de Afsluitdijk en in Groningen en Friesland was de gladheid vanmorgen voorbij. Alleen in de omgeving van Winschoten was het nog plaatselijk erg glad; ook in Limburg was de toestand vrij nor maal. In de rest van het land wa ren vanmorgen om acht uur de hoofd- wegen goed berijdbaar doordat men rijkelijk zout en zand had ge strooid, maar de minder belangrijke wegen waren over het algemeen nog zeer glad. Vooral in Zeeland en wes telijk Brabant kwamen nog bijzondei gladde wegen voor. Natuurlijk hebben er zich tal van slip partijen en botsingen voorgedaan, maar voor zover bekend, is er geen ongeluk met ernstige afloop gebeurd. Enkele auto's tolden het water van een naast de weg gelegen sloot of gracht in, maar de bestuurders en inzittenden konden worden gered. Schiphol was bijna geïso leerd, niet omdat de vliegtuigen niet in staat waren op te stijgen men had de banen en de platforms tijdig met zand bestrooid maar omdat de passagiers de luchthaven door het uitvallen van verbindingen niet of te laat bereikten. Het toestel naar Biak vertrok twee uur te laat. Overal ondervond het verkeer grote vertraging. In Drente werd alleen de busdienst Assen-Groningen gister avond nog onderhouden, fn Groningen werden enkele diensten gestaakt. Op het busemplacement in Leeuwarden probeerden passagiers zelt de bus sen in het goede spoor te duwen op de spiegelgladde ijsvloer, maar het werd meer een „busballet". De wa gens glibberden alle kanten op. Later op de avond werd het beter. In Zuidoost-Friesland lag het gehele busverkeer uren stil. Op de Veluwe en in de Gelderse Vallei bleven de bussen voorzichtig rijden; zij arriveerden op de plaats van bestemming met grote vertragingen. De diensten van Maarse en Kroon en de N.Z.H.V.M. in Noord en Zuid-Holland en Utrecht kampten met dezelfde moeilijkheden. Het gedeel te Amsterdam-Haarlem en Haarlem- uiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinmiiiiiiiii Sassenheim was praktisch onberijdbaar. In het Westland vielen ook busdiensten uit. In Rotterdam hadden vooral de wij ken ten noorden van de binnenstad te kampen met spiegelgladde straten. De stadsbussen vielen uit en de mensen moesten deels per tram deels te voet hun huis bereiken. De gemeente liet zeer snel zand strooien op de belangrij ke wegen. Uit alle streken worden ongelukken gemeld. In Leeuwarden geraakte een vrachtauto aan het glijden en belandde in de gracht. Op de rijksweg Sneek- Lemmer kwam een grote tankauto dwars op de weg te staan; er ontstond een enorme verkeersopstopping van meer dan een kilometer lengte. In Mus- selkanaal reed een „GADO"-bus eerst tegen een boom en ramde vervolgens een lichtmast. Ook reed hier een auto te water. In Utrecht slipte een bus en kwam tegen een gevel tot stilstand. In drie uur tijd waren er in Amsterdam veer tig aanrijdingen; gelukkig alleen met materiële schade. In Den Haag beland de een auto met drie .nzittenden in het water van de Houtzagerssingel. Omstanders slaagden er in de dren kelingen op het droge te helpen. LEEUWARDEN, Het dreigende isolement van Schiermonnikoog is dank zij de verandering in de windrichting en het invallen van de dooi afgewend. De veerboot „Brakzand" slaagde er gis teren na een tocht van anderhalf uur in het eiland te bereiken. De veerdien sten naar de andere Waddeneilanden functioneren weer vrij normaal. Op de Waddenze. komt nog wel vrij veel licht drijfijs voor. Het zeegat tussen Vlie land en Terschelling is weer geheel ijs vrij. De diplomaat sprak tydens een noen maal dat door de buitenlandse persver eniging in West-Duitsland werd gegeven. Op een vraag wat voor handelingen de communisten aanleiding zouden geven om tot vergeldingsmaatregelen over te gaan, antwoordde Smirnov dat de Wes terse geallieerden bij voorbeeld niet moesten proberen de muur met tanks te vernietigen, zoals zij in oktober had den gedaan. Hij gaf toe dat de Wester se tanks niet feiteiyk waren gebruikt om de muur omver te rijden, maar 7oig de hieraan toe dat zij naar de sector- I Advertenties) hoeven hun kleding niet bij een post orderbedrijf te kopen, want zij heb ben een speciaalzaak op dit gebied in hun stad, nl. de HKC, Jansstraat 51-63. Daar kunnen zij direct keus maken uit een enorme voorraad Dames-, Heren- en Kinderkleding. Er wordt geen rente berekend en (tot f 150.geen vooruitbetaling. DEN HAAG, 20 dec. Naar aanlei ding van het telegram van de bisschop pen aan de minister-president prof. dr. J. de Quay en aan president Soekarno verneemt het K.N.P. uit K.V.P.-kringen het volgende: In verband met de jongste politieke gebeurtenissen, met name die in de V.N., is het op de eerste plaats de re gering die zich op verdere ontwikkelin gen zal dienen te bezinnen. Vanzelfspre kend echter zullen ook de K.V.P.-frac- ties en het partybestuur zich ernstig be raden over de inhoud van het telegram. Overigens ziet men in bedoelde kringen in het telegram niet het aangeven van een concrete politieke beleidslijn inza ke Nieuw-Guinea. NTTEROI (Brazilië)20 dec. (AFP) Een voormalig medewerker van het Amerikaanse circus, dat zondag in Ni- teroi is afgebrand en waarby volgens de laatste gegevens 317 mensen zijn om gekomen en 400 in het ziekenhuis zijn opgenomen, is door de politie gearres teerd. Het is een zekere Dirceu Cam pos, die onlangs gepoogd heeft een cir cus van dezelfde eigenaar in brand te steken. By een verhoor ontkende hy ge zegd te hebben dat hy het Amerikaanse circus zou vernietigen. De politie heeft tevens 200 medewerkers van het circus ondervraagd. Volgens de dokters ver keren 83 van de 400 gewonden in le vensgevaar. grens waren gestuurd „met bepaalde bedoelingen". „Indien het Westen een redelijk be leid voert, zal het niet nodig zijn om byzondere maatregelen te nemen. De muur is niet voor de eeuwigheid ge bouwd", zo zei Smirnov. Hij herhaal de de Russische eisen dat aan West- Berlijn de status van „vrjje stad" zou worden gegeven. De Russische diplo maat zei voorts dat indien een Duits vredesverdrag zou worden gesloten en het vraagstuk Berlijn opgelost, het klimaat op de wereld gezonder zou worden en een mogelijkheid zou wor den geschapen om and*>e kwesties tot een goed einde te brengen. Volgens Smirnov zou het aellicht mo gelijk zijn het eens te worden over Ber lijn en toch te voldoen aan de voor waarden van het Westen. „Aan een dergelijke overeenkomst moet een nieu we basis ten grondslag liggen. De over eenkomst moet niet zjjn gebaseerd op een bezetting", zei hij. Op een vraag of Rusland accoord zou gaan met een voorste) om aan heel Berlijn de sta tus van een vrjje stad te erlenen. ant woordde de diplomaat: „Wij zijn hiertoe niet bereid. Wij leggen reeds gulheid aan de dag door te willen onderhande len over het feit dat West-Berlijn is gelegen in de Duitse Democratische re publiek". De ambassadeur deed een aanval op generaal Adolf Heusinger, de voorzit ter van de permanente militaire com missie van de N.A.V.O. maar hij was niet bereid te voldoen aan het verzoek van een Deense verslaggever orr. in ver band met de Russische beweringen dat „voormalige nazi's en neo-fascisten" in West-Duitsland het politieke roer in han den hadden, man en paard te noemen. Hy verklaarde echter met nadruk, dat West-Duitsland „het machtige Rusland, zoals in het verleden" zou bedreigen. Advertentie i BARTEUORISSTR I-IaARLEM TR 13439 LEIDSESTRAAT tBU KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 Verwachting tot donderdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Veel bewolking met plaatselijk mist of motregen. Aanvankelijk weinig wind, later zwakke tot matige wind uit noordelijke richtingen. In het noorden van het land weinig ver andering, elders langzaam verdere staging van temperatuur. Donderdag: Zon: 8.46-16.30. Maan: 16.35-7.43. (Advertentie) De grote Kerstverrassing van het Nederlandse première van: (LOVER COME BACK) met DORIS DAY en ROCK HUDSON In kleuren 14 jaar

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1961 | | pagina 1