Regering: Pr te dui delijk een demonstratie Nederlandse ambassade aan het lijntje gehouden EX-KONING ZOEKT BRUIDSJAPON UIT Nog weinig toenadering bij EEG-landbouwbesprekingen Europees parlement laakt de Franse actie tegen Hirsch Euratom-voorzitter trad te onafhankelijk op.... HET GOUDEN MASKER „Alleen belastend bewijsmateriaal is waardevol Beroep op Neder landse vrienden Waakzaam heid in Nieuw-Guinea Zijn vrouw en zoon vermoord Kolendamp treft gezin „Angstcampagne van Indonesië" Alleen overeenstemming inzake richtprijzen in de graanhandel Debat over politieke samenwerking; van Zes Melkprijs één ct. per liter omhoog Bij zwarte lonen ook werknemers strafbaar stellen TYBB slaat weer van zich af Conjuncturele vooruitzichten onzekerder Draad-televisie in Amsterdam Twee winnaars in de voetbaltoto SPIONAGEZAAK IN RUSLAND Rechtbank gelast nieuw psychiatrisch onderzoek Schout-bij-nacht L. H. v. Reeser: Soekarno's rede om moreel te ondermijnen TAFELTENNIS Nederlander vermist in Elisabethstad SPASSKY Russisch schaakkampioen Minister Zijlstra: Vraag in Tweede Kamer S.A.S. lijdt een zwaar verlies DONDERDAG 21 DECEMBER 196i PAGINA 1! i„ Ontlastend materiaal Van Soekarno '«Geen reden verhoogde paraatheid te continueren" CohmïjLANDIA' 20 dec- (ANP) De Se to.°N gl;ond van de inhoud van den x..0espraak zou er thans geen re- *aatheirt deZ" mate van verhoogde pa- Uien ?!d v°ort te zetten. „Daarom is de j.(>( ans geleidelijk teruggekeerd tot s gedurende enige jaren be- hdnja.waakzaamheid", aldus een be- Verklaring onder ede STRAATSBURG, 21 december (A.N.P.) Het Europese parle ment is gistermiddag begonnen aan een debat over de plannen van politieke samenwerking van de zes E.E.G.-landen, een debat dat onverwacht een bijzonder cachet heeft gekregen door een rede van de Franse voorzitter der Euratom-commissie, (een der eer ste sprekers in het debat) Etienne Hirsch. Aannemersbond (CNA): E. Visch uit Hilversum lid Tweede Kamer „Geen plan-Fouchet" Nieuw vrachtbureaü van Stoomvaartmij. Nederland „START X" GEOPEND VLAANDEREN (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 21 dec. De Neder landse zaakgelastigde in Moskou heeft Pas 11 december de tekst gekregen van net vonnis, dat het militaire tribunaal 'n Kiev 5 oktober heeft gewezen tegen ae Nederlanders E. Reydon en I. de Jagcr. Dit blijkt uit een achttien pagi na's tellende samenvatting van de be moeiingen van de Nederlandse regering In verband met de arrestatie van de beide Nederlanders. Deze samenvatting 's in een nota aan de Tweede Kamer Kestuurd. De Nederlandse autoriteiten zullen zich wat betreft de acte van beschul diging tevreden moeten stellen met wat de Sovjet-Russische kranten daar uit op de dag voor het proces in Kiev hebben gepubliceerd. Het Russische ministerie van Buitenlandse Zaken wil de acte namelijk niet verstrekken omdat deze als „voorlopig document" juridische betekenis zou missen en >,het vonnis reeds alles vermeldt, wat ie zake dienende is". De nota geeft een chronologische op somming van de protesten en de vele .^Tuchteloze pogingen die van Neder- •^udse zijde zijn ondernomen om met de ®rdachten voor het proces zowel in ®erst aanleg als in hoger beroep in con- *act te treden. Uit tal van punten blijkt Ue onwil van de Russische autoriteiten uo Nederlandse vertegenwoordiging in staat te stellen haar landgenoten de bij stand te verlenen, die tot de over de |?hele wereld erkende taak van de mplomatieke missie behoort. Zo heeft men de Nederlandse ambas sade ondanks herhaald aandringen pas oktober, nadat de tijdelijk zaakgelas tigde, de heer P. T. Polak al naar Kiev Was vertrokken, officieel meegedeeld, Uat het proces 4 en 5 oktober zou wor sen gevoerd. Dit terwijl de persdienst l'an het Russische ministerie van Bui tenlandse Zaken de journalisten al 28 feptember over de data van het proces nad ingelicht. Voorts heeft men de pduerlandse zaakgelastigde pas 20 no- ember er van op de hoogte gebracht de militaire afdeling van het Opper- Gerechtshof drie dagen te voren het onms. van het militaire tribunaal had evesfagd, terwijl gedurende de daar aan v "rafKaande weken herhaaldelijk is vS0™ de ambassade op de hoogte te Cedure °Ver het verloop van de pr0' no?a on?emi>^°ces in Kiev wordt 'n de Waging^6?*'- -Het proces, de der- tuigen J n de verdachten en de zes ge- bare «nu opmerkingen van de open- maakfJt, j g-er.en van de. verdedigers, de indruk van volstrekt over- te zijn. Na de bekentenis der ardachten, dadelijk aan het begin van terechtzitting kon het enige doel nog maar zijn een demonstratie. Aan de medewerking van de verdachten heeft men blijkbaar nauwelijks getwijfeld." Elders in de nota kan men lezen hoe gespreksman van het Russische mi- Uisterie van buitenlandse zaken toen de Nederlandse zaakgelastigde hem er op jyees, dat geen rekening was gehouden met het uit Nederland verschafbare ont latende materiaal, antwoordde: ,,De ^°vjet-rechter mag zijn uitspraak base- eU op het hem ten dienste staande ma- Jakarta, 21 dec, (Reuter, UPI) Vri^r®sident Soekarno heeft brieven aan laat i 'n ^et'er'and gestuurd in een Rel beroep voor een vreedzame re- do lnS van de kwestie-Nieuw-Guinea ijn_r middel van bilaterale onderhande- hiet?11' tenpinde een militaire kracht- \Vjj "R te voorkomen. Dit heeft, zoals ten glsteren reeds in het kort bericht ten! Indonesische minister van Bui- andse Zaken verklaard. „l^Pekarno verzocht de Nederlanders De Tr,y^and'Se houding" te laten varen, brjp uuonesische president schreef in de van e "De regering is zich bewust der' h®t feit dat er onder de Nederlan den e wens bestaat te streven naar vf6jmeedzame regeling, maar dat Luns btujwr Senoeg deze intentie heeft mis- Soekarno sprak zijn afkeuring Uit door X?r bet „dekolonisatie-plan" dat tie- Nederland aan de Verenigde Na- Hii voorgelegd, aldus Soebandrio. sbiirtkZe' dat zelfs nu de Indonesische Soek- achten wachten op een bevel van hog arn° om „West-Irian" te nemen, er Onf laatste kans op een vreedzame °Ssmg bestond. ^^ant der zeemacht in Neder- euw~**uinea schout-bij-nacht L. ''r. bad in afwachting van de toe- vet]l van president Soekarno een krap?^gde Paraatheid van de strijd- ihcjj en ingesteld teneinde beter op bftr(>. "te,e militaire acties te zijn voor- Ititu alhier- dat b|fan„ bericht A.F.P. uit Djakarta j'ghaleeL?1 troepenbewegingen zijn en. °P de Indonesische eilan- »i6a. dat 6nd aan westelijk Nieuw-Gui- van 6^n eenheid mariniers, voor- hprtdurenae modernste bewapening, v üdt en H ontschepingsoefeningen tó? een aam vliegtuigen gisteren bo- wjst hehh= Indonesiche dorpen de haüsident «5, Yerspreid van de rede van en defm? arno- fn Djakarta oefe- leren militairen in veldtenue. teriaal als hij dat voldoende acht voor het leveren van bewijs van schuld". Deze opvatting zo wordt nu in de nota opgemerkt schijnt de gevolgtrek king te wettigen, dat in de Sovjet-Rus sische rechtspleging in hoofdzaak slechts waarde wordt gehecht aan bewijsmate riaal dat belastend is of als zodanig kan worden gebruikt. In een- aan de nota toegevoegde bijla ge is een verklaring van notaris A. Blaisse te Schiedam opgenomen, waarin deze zegt, dat de heer Th. J. van der Knaap te Schiedam hem in bijzijn van getuigen onder ede heeft meegedeeld, dat zijn contact met Reydon van vol strekt zakelijke aard was en niets uit staande had met het bedrijven van of het aanzetten tot spionage. Reydon had met het verzoek om RFHMSCHFW in begin 1957 zijn kantoor bezocht met het verzoek om bijstand van de Cen trale van zeevarenden ter koopvaardij en visserij, waarvan de heer Van der Knaap bestuursassistent is. De reder van een schip, waarop Reydon had ge varen, bleek niet bereid tot uitbetaling van een tegoed aan gage, omdat Rey don zijn dienst gebrekkig zou hebben uitgevoerd. Door toedoen van de CKV werd het tegoed betaald. De heer Van der Knaap zei, dat het niet waar is, dat hij Reydon in contact heeft gebracht met de genoemde Van Maurik en dat hij Van Maurik niet kent. Ook de bewering, dat hij de hand heeft gehad in aanmonstering op schepen, die op havens in communistische landen voeren, noemde de heer Van der Knaap pertinent onjuist. Hij zei voorts Reydon maar éénmaal te hebben ontmoet, na melijk tijdens diens bezoek aan het kan toor van de C.K.V., aldus de verklaring van notaris Blaisse. AMSTERDAM, 20 dec. De Am sterdamse rechtbank acht het noodza kelijk dat een nader onderzoek wordt ingesteld naar de geestvermogens van de 72-jarige rustende kapperspatroon G. die wegens woord op zijn 73-jarige vrouw en zijn 41-jarige debiele zoon 15 jaar gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest tegen zich hoorde eisen. Een zenuwarts en twee psychiaters hadden de bejaarde man voor deze daad volledig toerekenbaar verklaard, doch de verdediger had de conclusie van het psychiatrische rapport waarin hij een gebrek aan psychiatrische scholing had geconstateerd, fel bestreden. De recht bank heeft vanochtend bij interlocutoir vonnis bepaald dat door een nader on derzoek in de psychiatrische observatie kliniek in Utrecht dient te worden na gegaan of het ten laste gelegde aan verdachte kan worden toegerekend. „Mijn vrouw en ik zouden toch niet lang meer leven en ik wilde beslist niet dat mijn debiele, hulpbehoevende zoon alleen en onverzorgd acht zou blijven" gaf verdachte als motief voor zijn wan hoopsdaad op. Het plan werd op 24 maart j.l. In zijn woning aan de Bonai- restraat in Amsterdam gedeeltelijk uit gevoerd, wan, de beraamde zelfmoord van verdachte werd door de komst van de politie verijdeld. METSLA WIER, 20 dec. Vanmor gen ontdekten de kinderen van het ge zin Mossel in het plaatsje Ee in de gemeente Oostdongeradeel dat vader en moeder door kolendamp bedwelmd waren. Bij nader onderzoek bleek, dat de vader, de 39-jarige heer Jac Mossel, was overleden. De moeder is in ern stige toestand overgebracht naar het ziekenhuis in Dokkum, Het oudste kind, een meisje van der tien iaar probeerde eerst de ouders, die op de benedenverdieping sliepen, naar fiuiten te brengen. Toen ze daarin niet slaagde, waarschuwde ze de bu ren. Hun hulp bleek voor de vader te laat te komen. De vier kinderen van het gezin slie pen boven en hebben van de kolendamp geen hinder ondervonden. HOLLANDIA, 21 dec. (ANP) De commandant der strijdkrachten in Nieuw-Guinea, schout-bij-nacht L. E. H, Reeser, heeft een aanvulling gegeven op zijn eerdere bekendmaking over in trekking van de toestand van verhoog de paraatheid in Nieuw-Guinea. Hp zei: „De huidige militaire krachtsverhoudingen zijn van dien aard, dat de redevoering van de presi dent van Indonesië alleen moet worden beschouwd als een poging om het mo reel van de gehele bevolking in Ned. Nieuw-Guinea te ondermijnen". De heer Reeser maakte verder be kend, dat de door Indonesische en Australische radiostations bekend ge maakte sluiting van het luchtruim rondom Nieuw-Guinea door Indone sië, betrekking heeft op de reeds lan ge tije bestaande situatie in het door opstandelingen bezette gebied dei Molukken en niet op het soevereine gebied van Ned. Nieuw-Guinea. Een en ander moet wederom worden ge zien in het licht van de angstcam pagne van Indonesië, aldus schout bij-nacht Reeser in zijn bekendma king. Woensdagmorgen zijn delegaties van de beide vakverenigingen, de alge mene r.-k. ambtenarenbond en de christelijke werknemers organisatie Nieuw-Guinea bij gouverneur Plattee) geweest voor een bespreking van de situatie. jj Ex-koning Simeon van Bulgarije (midden), die volgens officiële bronnen volgende maand in Zwitserland gaat trouwen, heeft in Madrid met zijn toekomstige bruid, Margarita Gomez, de stoffen uitgezocht voor een bruidsjapon. De japon wordt een geschenk van de Spaanse Textiel Unie. BRUSSEL, 21 dec. Een eerste po ging van de ministers van de zes E.E.G-. landen om een beslissing te forceren over een aantal principiële punten van een gemeenschappelijk landbouwbeleid heeft woensdagavond weinig resultaten opgeleverd. Toen de ministers en hun naaste me dewerkers na het middernachtelijk uur de vergaderzaal in Brussel verlieten was weliswaar een beginselovereenstem ming bereikt over een van de vijf pun ten, die op de agenda van de besloten ministeriële bespreking stonden, doch drie ervan waren zelfs niet ter sprake gekomen en op een ervan staan thans de standpunten verder dan ooit uit el kaar. Vandaag zetten de ministers hun po gingen voort doch het wordt thans on mogelijk geacht, dat het vandaag aan Slechts enkele uren tevoren had de ministerraad van de gemeenschap op Frans voorstel besloten hem niet te be noemen voor een nieuwe ambtstermijn. DEN HAAG, 20 dec. De ministers van Economische Zaken en van Land bouw en Visserij hebben onlangs toege stemd in een verhoging van de detail handelsmarge op consumptiemelk met f 0,25 per 100 liter over de jaren 1961 en 1962, zulks met het oog op de ongunsti ge rentabiliteitsontwikkeling in de be trokken sector. Deze toestemming brengt mede, dat met ingang van 31 december de ver- bruikersprijzen voor gepasteuriseerde melk en karnemelk, zowel los als in li terflessen, alsmede voor gesteriliseerde melk gedurende een half jar.r met één cent per liter mogen worden verhoogd. Deze prijzen mogen niét worden ver hoogd in die gebieden, waar reeds in de loop van 1961 prijsverhogingen voor de ze soorten melk werden doorgevoerd. Dit laatste betekent, dat onder meer in de niet-gesaneerde gebieden van West- Nederland, waar de prijzen per 2 juli 1961 reeds met één cent per liter wer den verhoogd, deze thans ongewijzigd moeten blijven. Er van uitgaande dat ook in Amster dam deze regeling nauwgezet zal worden gevolgd is tegelijkertijd de prijzenbe- sehikking comsuptie- en karnemelk Am sterdam 1961 ingetrokken. UTRECHT, 20 dec. Een conflict in de bouwwereld als in maart 1960 kan zich niet herhalen doordat de risico clausule voor wat betreft de lonen en sociale lasten uit de bestekken zijn ver dwenen. Dit heeft vanmorgen de voorzitter van de Nederlandse christelijke aanne mers- en bouwvakpatroonst ond, de heer J. Blok medegedeeld op de alge mene ledenvergadering alhier. De grootste moeilijkheid, zi zei hij, schuilt niet zozeer in meningsverschillen met de werknemersorganisaties over allerlei onderdelen van een nieuwe CAO, maar bij het naleven van deze CAO. De vraag rijst, aldus de heer Blok, in hoeverre het verantwoord is vrijwillig mee te werken aan een CAO waarvan beide partijen bij voorbaat we ten de naleving niet te kunnen garan deren. Het verschijnsel van de zwarte lonen dat uit onze samenleving niet is ver dwenen ondanks de krachtige pogingen daartoe gaat men tegenwoordig als iets onvermijdelijks aanvaarden waardoor het besef van onwettigheid verloren gaat. Wanneer een sanctie in de CAO niet kan worden overeengekomen, verdient het naar zijn mening ernstige overwe ging of de bestaande wettelijke straf baarstelling van de werkgever, zo deze niet wordt weggenomen, niet dient te worden uitgebreid tot de werknemer. Het zijn juist de regels, aie verhinde ren een CAO af te sluiten, waarvan de naleving gegarandeerd kan worden. Daarbij doemt de vraag op, zo zei hij, of de NCA niettemin aan de afsluiting van een dergelijke CAO met een goed geweten kan meewerken. DEN HAAG, 20 dec. In de vaca ture van de heer J. J. Fens, die be noemd is tot lid van de Raad van State, heeft de voorzitter van het centraal stembureau benoemd verklaard tot lid der Tweede Kamer de heer E. Visch te Hilversum. De heer Visch heeft reeds eerder deel van de Tweede Kamer uitgemaakt. Het was voor Hirsch bijgevolg een af scheidsrede (op 10 januari moet hij zijn functie reeds overdragen) en hij maak te van de gelegenheid gebruik om in een bewogen redevoering rekenschap af te leggen van de opvattingen, die hij heeft over een supra-nationale functie. (Het is een publiek geheim in het Europa van de Zes, dat deze opvattingen van Hirsch en zijn grote onafhankelijkheid ten aanzien van de speciale wensen van de Franse regering de redenen zijn waarom Frankrijk hem niet voor een tweede termijn als voorzitter van de Euratom-commissie wenste) Hirsch verklaarde dat hij ernaar heeft gestreefd trouw zijn beloften, vier jaar geled n plechtig afgelegd voor het Hof der Europese gemeen schappen, na te komen en zijn func tie volledig onafhankelijk van de na tionale belangen uit te oefenen. Hij achtte het zijn plicht op dit ogenblik in het openbaar te verklaren, dat men zich op het hellend vlak begeeft, als de procedure voor benoeming van leden en executieven wordt gedegra deerd tot een aanvaarding zonder meer door vijf regerii gen van voor stellen op dit punt van één regering, in dit geval de Franse. Dit opent de mogelijkheid van wraakneming en zelfs van concessies op gebieden, die in generlei verband staan met de benoemingen, zo zei Hirsch. Hirsch kreeg aan het begin en het einde van zijn rede een groot applaus van de afgevaardigden, die vrijwel al len gingen staan om hem dit eerbewijs te brengen. Vrijwel allen, want een der opmerkelijke uitzonderingen was de Franse UNR-afgevaardigde Peyre- fitte, die niet alleen bleef zitten, maar die ook niet aan het applaus deelnam. De socialistische fractie van het Europese parlement heeft gisteren een (Van onze tafeltennismedewerker) AMSTERDAM, 20 dec. In de hoofd klasse B van de tafeltenniscompetitie heeft TYBB voortreffelijke prestaties geleverd. Het begint nu zowaar nog min of meer een bedreiging voor de teams op de bovenste plaatsen te worden. De Haarlemmers bedwongen de reserves van Nedlloyd. Smash 2 verging het min der goed tegen DDC. Het verloor met 64. In de overgangsklasse J zal Ahoy zijn reserves wel uitermate dankbaar zijn. Dit team slaagde er n.l. in Vrien denschaar een gelijk spel te ontfutselen en dit hield in, dat leider Ahoy 1 zijn voorsprong op Vriendenschaar tot drie punten zag uitgroeien Smash 2 speelde een goede wedstrijd tegen DDC. Good old Carel Kramer kon weer eens van de partij zijn en dit be tekende twee overwinningen. Hij be dwong Meijer en Langerveld, maar ver- loo.' met flink verschil van Becker Hoof. Ook Ton Rutte was weer goed op dreef en demonstreerde dit met punten tegen dezelfde spelers. Fred Zandvliet ech ter kon helaas niet scoren. Tegen Lan- geveld was hij prima op dreef en had zelfs lange tijd winstkansen. Op het laat ste moment echter ging de zege toch nog naar zijn tegenstander: 2116, 20—22 en 25—23. Bij TYBB—Nedlloyd 2 vierden Cees Schoof en Jan Witte'man weer volop triomfen. Zij wonnen al hun partijen en hadden zelfs slechts een en kele maal een beslissende game nodig. Jaap Visser bleef dit maal bij één punt je steken. Hij versloeg Schoots en ver loor voorts bijzonder eervol van Hoen- derdaal: 23—25 21—19 en 20—22. Ahoy 2 heeft tegen Vriendenschaar wel een opvallend goed resultaat ge boekt. Raven had hier het beste deel van de strijd met twee prachtige over winningen. Voorts visten Bouwman en Bemer een maal te scoren, waarna een goed lopend dubbel de eindstand op 5—5 bracht. Bouwman en Bemer wonnen dit dubbel met 22—20, 10—21 en 21—18. Ahoy was duidelijk sterker dan HOC en drukte dit met de cijfers 9—1 wel erg duidelijk uit. V.d. Ven en Poort wonnen al hun partijen en alleen Kamer ver speelde een punt aan Kamlag. verklaring uitgegeven, waarin „met grote verwondering" kennis wordt ge nomen van het feit, dat Hirsch op aan dringen van de Franse regering van zijn ambt is ontheven. De fractie noemt de beslissing van de EEG-minister „een zeer ernstige aanslag op de onaf hankelijkheid van de leden der Europe se executieven". Zij brengt in herinre- ring, dat „ook de Franse regering krachtens het EEG-verdrag verplicht is het beginsel van onafhankelijkheid te eerbiedigen en dat zij niet mag probe ren de leden van de Europese com missie bij de uitvoering van hun taak te beïnvloeden". Het „ongerechtvaar digde ontslag" van de voorzitter der Euratom-commissie is slechts te ver klaren door zijn trouw aan het ver drag", aldus de socialistische verkla ring. Het politieke debat, dat woensdag be perkt bleef tot verklaringen namens de fracties, begon met een inleiding van de vroegere liberale premier van Frankrijk René Pleven, die optrad als rapporteur van de politieke commissie van het parlement. Hij gaf een toelich ting op een ontwerp-resolutie, waarin een aantal wijzigingen van het zoge naamde plan-Fouchet worden voorge steld. De voornaamste hiervan is, dat er in de voorgestelde politieke unie een supranationale secretaris-generaal moet komen, die verantwoordelijk is tegen over het Europese parlement. Pleven betreurde dat ontwerp- Fouchet niet is wat men na de top conferentie van de Zes in Bonn, in juli, had mogen verwachten. Zelfs de naam was fout, zo zei hij, want het gaat hier niet om een unie van Europse volke ren, maar om een unie van staten. In de figuur van een secretaris-generaal zag hij de voorloper van een Europese president. Pas op de dag dat een Euro pese Unie een eigen president zal heb ben, gekozen door de bevolking of door parlementaire vertegenwoordigers, zou men volgens hem van een echte unie van Europese volkeren kunnen spreken. Peyrefitte, die na zijn demonstratie tijdens de huldiging van Hirsch optrad als woordvoerder van de liberale frac tie, deelde mee, dat de meerderheid van de liberalen het plan-Fouchet wel kan aanvaarden. Peyrefitte kreeg het overigens nog aan de stok met de Hoge Autoriteit, de E.E.G.-commissie en de Euratom- commissie, toen hij een typisch Fran se versie gaf op dj supranationale opzet van de Europese gemeenschap pen. Het bezwaar dat men tegen het plan-Fouchet had wegens het ontbre ken van een supranationale executive kon hij niet helemaal begrijpen, n de E.E.G. en Euratom zijn de executie ven, hoewel supranationaal, toch niet de top van de organisatie, zo betoogde hij. De executieven zijn er weliswaar de motor van de integratie, doch de ministerraden nemen de besluiten en zijn als het ware de bestuurders. De Nederlandse vice-voorzitter van de Hoge Autoriteit, de heer Spieren burg, wees er op, dat in de EGKS de Hoge Autoriteit toch wel degelijk bo ven de ministerraad staat. De Neder lander, jhr. mr. M. van der Goes van Naters en de Belgische senator Dehous- se hebben daarna nog namens de socia listische fractie een aantal voorwaar den gesteld, die vervuld moeten wor den wil het plan-Fouchet aanvaardbaar zjjn. De voornaamste zijn dat de ontwik keling van de drie bestaande gemeen schappen niet mag worden belemmerd en dat de samenwerking op het gebied van de defensie van de zes niet een samenwerking in Atlantisch verband mag gaan doorkruisen. Op een afzonderlijke vergadering van de zes landen in Brussel ter bespreking van de verlenging van de mandaten der leden van de Europese executieven hebbén de ministers van de overige vijf landen hun grote teleurstelling uitge sproken over het Franse besluit. De Bel gische onderminister van buitenlandse zaken, Fayat, wees er op, dat de be noeming van de leden der commissies een gemeenschappelijk besluit is, dat n gemeenschappelijke verantwoordelijk heid met zich meebrengt. Hij zeide het te betreuren, dat de Faanse mi nister van buitenlandse zaken, Couve de Murville, geen reden had opgegeven voor het besluit de heer Hirsch te doen vervangen. De Franse minister ant- woorde hierop, dat het „niet de ge woonte is in persoonlijke aangelegen heden redenen op te geven." De Neder landse minister van Economische Zaken, De Pous, sloot zich bjj de woorden van minister Fayat aan. de hand van de landbouwresultaten zal kunnen komen tot het opmaken van de balans, die beslissend zal zjjn voor het besluit over de overgang naar de twee de etappe van de uitvoering van het E.E.G.-verdrag. Laat op de avond werd overigens be kend, dat de mogelijkheid wordt onder zocht of de twee Nederlandse ministers, die aan de besprekingen deelnemen de heren De Pous en Marijnen hun verblijf in Brussel niet behoeven te on derbreken voor het bijwonen van de vergadering van het Nederlandse kabi net in Den Haag, zodat de E.E.G.raad ook vrijdag zijn werkzaamheden zou kunnen voortzetten. Het punt van overeenstemming be treft het door de Bondsrepubliek voor gestelde systeem van richtprijzen in de graanhandel als onderdeel van de gemeenschappelijke markt voor gra nen met een na vier jaar afnemend direct en indirect subsidiebeleid. De toespitsing van de standpunten betreft het aanvankelijk van de Europese commissie afkomstige voorstel voor een ontsnappingsclausule, voor de graanhandel toe te passen als onder deel van de gemeenschappelijke markt voor graan. In feite besteedden de ministers aan dit onderwerp dat dus de mogelijkheid opent voor het stopzetten van de invoer bjj het ontstaan van moeilijkheden op de binnenlandse markt van een der lid staten als gevolg van de toepassing van het heffingstelsel verreweg de groot se aandacht. Van vele kanten zijn op het voorstel van de Europese commissie wijzigingen en aanvullingen voorgesteld, die ech ter alle naar Nederlandse opvatting een te weinig „communautair" karakter hadden, met andere woorden, waarbij te veel bevoegheden werden gegeven aan de lidstaten en te weinig aan de or ganen van de gemeenschap. Het standpunt van de Europese com missie is, dat aan een voor alle produk- ten geldende ontsnappingsclausule geen gevaren voor een eigenmachtig optre den van de lid-staten bij het sluiten van de grenzen kan bestaan, indien de uit eindelijke zeggenschap over dergelijke maatregelen aan de organen van de ge meenschap, in de Europese commissie, wordt overgelaten. Een tweede voor waarde is, dat met het invoeren van het heffingstelsel alle andere kwantita tieve en dergelijke beperkingen moeten worden opgeheven. Tot élusverre zjjn de ministers er niet in geslaagd een formulering te vinden, die deze bevoegd heid duidelijk voldoende en exclusief aan de Europese commissie geeft. Terwijl Frankrijk deze Nederlandse mening deelt doch anderzijds diametraal te genover Nederland staat wat betreft de eis tot uitbreiding van de ontsnappings clausule tot andere dan graanprodukten tracht de Duitse delegatie de beslis singsbevoegdheid zoveel mogelijk naar de lidstaten zelf te verschuiven. Tegen de achtergrond van deze impas- se eindigde woensdagnacht het minis teriële overleg. Behalve dit uiterst moei lijke punt wachten nog drie andere as pecten van het landbouwbeleid op een uitspraak: door wie en op welke wijze het dagelijks beleid zal worden gevoerd als het gemeenschappelijk landbouwbeleid gaat werken, hoe de financiële verant woordelijkheid zal worden geregeld en als onderdeel daarvan de financiële aspecten van uitvoer naar derde landen. AMSTERDAM, 20 dec. De direc tie van de Stoomvaart Maatschappij „Nederland" deelt mede, dat eind no vember is opgericht de n.v. Internatio nale Transport Agenturen „Nederland". Deze vennootschap, die eind 1961 met haar werkzaamheden zal beginnen, beoogt de voortzetting onder één naam van de werkzaamheden tot dus verre verricht door het vrachtbureau der Stoomvaart Maatschappij „Neder land", de Rotterdamsohe Soheepsagen- tuur in Rotterdam en de c. v. Hesta, Crans en Co. in Amsterdam met haar overige kantoren in Nederland. Door deze samenvoeging van activi teiten is het thans mogelijk op elk ge bied van het vervoerswezen, hetzij voor zee- en luchtvaart of voor passages, dan wel op het terrein van cargadoors-, expeditie- en assurantiewerkzaamhe den een volledige en uitgebreide ser vice te verlenen. De directie van de nieuwe vennootschap zal worden ge voerd door de heren L. M. Fleers, P. J. Gaillard en W. H. van Hasselt. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 20 dec. Voor zover bekend maken de Nederlanders In Elisabethstad, waar de laatste weken zo hevig gevochten is, het goed. Dit heeft het ministerie van buitenland se Zaken van de consul in de hoofd stad van Katanga vernomen. Zjjn laat ste berichten dateren van maandag. Alleen over het lot van de heer Smee ding, een employé van de Borsumij, die verleden week werd vermist nadat hij had getracht het hoofdkwartier van de V.N. te bereiken „om een wapenstil stand te bewerkstelligen," is nog niets bekend. Het internationale Rode Kruis en de Verenigde Naties doen nasporin gen naar hem. Men is bij de Borsump in Den Haag van zjjn vermissing op de hoogte ge steld door een radio-amateur uit Frank rijk, die het bericht uit Katanga had op gevangen. MOSKOU, 20 dec. Boris Spassky is dinsdag in Moskou Russisch schaak kampioen geworden met 141/! punt. Lev Polugajevsky, die in de laatste ronde ge lijkspeelde tegen Keres, bezet de tweede plaats in de eindrangschikking. Op de derde plaats komen Bronstein, Aver- bach Vassioukov, Tal en Kholmov. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG, 20 dec. Minister Zijl stra ziet nog wel geen ernstige recessie voor de deur staan, maar uit zijn woor den bij de verdediging van zijn finan cieel beleid in de Eerste Kamer bij de algemene politieke beschouwingen viel op te maken dat de minister wel teke nen ziet, die erop wijzen dat er wat be gint te kraken. Hjj zei dat de conjuncturele voor uitzichten onzekerder zjjn dan ooit. Alles wijst op een toenemende span ning op het binnenlandse bestedings front, terwijl anderzijds slinkende winstmarges worden gemeld, die moei lijk verenigbaar zijn met een blijvende hoogconjunctuur, aldus de minister. Hij vindt het dan ook raadzaam voor lopig de remmen te blijven aanzetten. Vrees voor een ernstige recessie zag hij niet omdat daarbij nog heel andere factoren in het spel zijn, op de eerste plaats onze export. De minister zei voorts dat het liquiditeitenvraagstuk „op scherp staat". De coëfficiënt heeft het peil bereikt van 195657. De minister kondigde nieuwe overleg met de Neder landse Bank aan over de maatstaven die in de komende periode moet worden ge hanteerd. Hij kon de Kamer toezeggen dat met de president van de Neder landse Bank nauwe samenwerking wordt onderhouden. De minister gaf aan mr. v. Campen (KVP) toe dat bij belangrijke operaties die tussentijds in het begrotingsjaar zouden moeten geschieden, inderdaad de noodzakelijkheid zou bestaan om de Ka mer apart met een nota over de finan ciële consequenties daarvan in te lich ten. Na het betoog van mr. v. Campen nam hij, zoals hij met evenveel woor den zeide, op dit punt een andere hou ding aan dan in de schriftelijke stukken. Staatssecretaris v.d. Berge heeft mr. v. Campen bovendien gerustgesteld ter zake van de uitwerking van de druk van de verhoogde belasting op minerale oliën voor de tuinbouw. Deze belasting, aldus dr. v.d. Berge, is zeer wijd gespreid in de maatschap pij. De druk kan zodoende nooit zo groot zijn. De staatssecretaris schatte deze op maximaal een last van één pet van de kostprijs en weersprak de veronderstel ling van de katholieke woordvoerder, dat dit voor de tuinbouw, die hiertegen over onbeschermd staat, tot dertig pro cent zou kunnen oplopen. DEN HAAG, 20 dec. Bij de be spreking van het Radio- en Televisie beleid in de tweede kamer heeft me vrouw Van Someren-Downer hedenmid dag aan staatssecretaris Y. Scholten de vraag gesteld of het juist is dat de PTT aan de overheid invoering van draad-televisie heeft aanbevolen. De liberale woordvoerdster wees op proefnemingen in Den Haag en stelde de vraag wat er waar is van het ge rucht dat er in de Leidsestraat te Am sterdam al een kabel voor draad-tele visie zou liggen. DEN HAAG, 20 dec. Twee deel nemers hadden zich vanmiddag om 12 uur op het bondsbureau van de KNVB gemeld met 13 goede uitslagen in de sporttoto van zondag j.l. Zij ontvangen beiden netto 50.000 gulden van het to tale bedrag, dat voor de eerste prijs beschikbaar was: 146.831,30. Het aantal kandidaten voor de twee de prijs, die in totaal 109.274,04 be draagt 80.089,80 alsmede 29.184,24, overgebleven van de eerste prijs), was aanmerkelijk groter, namelijk 122. Aan elk van hen zal 895,65 worden uitge keerd. Er kwamen 191 meldingen binnen voor de extra-prijs van de vijf gelijke spelen, een deelnemer had twee kolom men goed. De prijs bedraag 40.044,90. zodat per kolom 208,55 zal worden uitgekeerd. KOPENHAGEN, 20 dec. Scandi navian Airlines System (S.A.S.) heeft over het boekjaar 1960-1961 een verlies feleden van in totaal 89,6 miljoen weedse kronen, zo heeft de directeur, Kurt Nicolin bekend gemaakt. Het verlies voer 1959-60 was groot 84 min. Zw. kr. Nicolin zei, dat de maatschappij tengevolge van dit zwa re verlies maatregelen zal moeten ne men, waaronder een verdere verminde ring van de personeelssterkte. Verklaard werd voorts dat afgezien van de onbevredigende ontwikkeling verkeer op interlocale lijnen (speciaal Atlantische route), het verlies onder meer te wijten is aan kosten door omschakeling op straalvliegtuigen, wel ke kosten hoog blijven. De inkomsten van S.A.S. bedroegen, behalve door verkoop van vliegtuigen! 694,7 miljoen Zweedse kr. tegen 642.8 miljoen vorig jaar. Verkoop van vlieg tuigen bracht 17,4 miljoen op, waardoor de totale inkomsten op 712,1 miljoen Zw kr. kwamen. De totale kosten, met in begrip van afschrijving en reserves waren 801,7 miljoen Zw. kr. AMERSFOORT, 21 dec. - In de Zon nehof is woensdag „Start X" geopend, een tentoonstelling van werk van jmge schilders, die met financiële steun v*ui de overheid wordt gehouden. De „Start"-exposities hebben ten 4Mi werk van jonge kunstenaars ter kuuRn van het publiek te brengen. Een com missie stelt vast, welk werk mag wor- den geëxposeerd. Het ministerie van O.K. en W. verleent een subsidie. De exposities worden in vele plaatsen van ons land gehouden. DAT MAG JE WEL TEGEki 1E- ZEG- IX IK GEEF ME OVER.. HAAL ME ER ALSJE BLIEFT UIT WAT BEN IK BLIJ JOU WEER TE ZIEN' NOG EEN RUK, EN H1J IS AAN BOORD, INA 61-14)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1961 | | pagina 15