GRACIA Dr. OTTO STALMANN nu van alle blaam gezuiverd Minister Marijnen belooft zijn rol uiteen te zetten Persstemmen over Nw.-Guinea Herald Tribunekapittelt Soekarno R Maandenlang ondersoek leverde niets op RUMOER ROND OOST-WEST- SYNDICAAT Zonder De Gaulle <4 .w«.» heeft nu de kans Ul' te oefenen op de Russen, er een gunstig politiek klimaat GEDULD en de kwestie Kasjmir Honderdvijftig jaar kinderspeelgoed ,Nero van Niteroi bekent brand stichting circus Ongewone pompbediende Bijzondere kerstbomen 12.000 km. op de fiets Prinses Irene bij kerstviering militairen Niet voor niets de h sigaar in zijn klasse 10 stuks f. 3.60 25 stuks f. 9. - DONDERDAG 21 DECEMBER 1961 PAGINA 9 (Van onze correspondent in Bonn) BONN, 21 december De officier van justitie bij het hoofd- Parket in de Westduitse hoofd stad ziet geen aanleiding de i.Ministerialdirektor" dr. Otto Stalmann, hoofd van de afdeling buitenlandse handel van het Westduitse ministerie van land bouw, voedselvoorziening en bos wezen, in staat van beschuldiging fe stellen wegens passieve omko ping. Een gerechtelijk onderzoek Van negen maanden, in samen' Werking en met steun van Ne derlandse autoriteiten, heeft aan getoond, dat de beschuldigingen buitenlandse KRONIEK onhoudbaar zijn. (Onze Haagse redactie verneemt nog, dat de Nederlandse minister Marijnen nog vöör Kerstmis in de Tweede Kamer zijn rol in deze affaire zal uiteenzetten) Samenspel Centraal Bureau GRACIA bij uitnemendheid, meest gerookte SHERRY Vlagkwestie Steun van Rusland De Gaulle is er niet bij. Dat is bet Voornaamste aspect van de Westerse topconferentie die vandaag begonnen is. De president van Amerika pleegt overleg met de premier van Engeland, jhaar hoewel Kennedy De Gaulle on langs telefonisch beeft uitgenodigd Oan deze ontmoeting van regerings leiders deel te nemen, beeft de Franse President de invitatie afgeslagen. De conferentie van vandaag is het voor lopig sluitstuk van een reeks bilaterale Westerse gesprekken aan de top. Die reeks begon ongeveer een maand ge- eden met Adenauers bezoek aan ennedy. Vervolgens kwam De Gaul- 6 ."IT bonden voor een onderhoud pe crnil!an, waarna Adenauer in r a?JSr een discussie met De Gaulle a ntussen zijn in Parijs ook de T Van Buitenlandse Zaken van e Westerse Grote Vier bijeen ge weest, terwijl vervolgens de Noord- Atlantische Raad vergaderd heeft. Het voornaamste doel van al deze besprekingen was: het bepalen van een gemeenschappelijk Westers be leid in de Berlijnse kwestie. Dit is nu ook het belangrijkste agenda-punt van Kennedy en Macmillan. Engeland heeft de laatste tijd aangedrongen op spoedige onderhan delingen met Rus land, maar Frank rijk is van mening, dat de Russen eerst hun houding zou- j Jen moeten veran deren voor er kans zou bestaan op fen vruchtbaar gesprek. De Gaulle eeft het pleit gewonnen. Van Wes- erse zijde zal :nen zich voorlopig be perken tot diplomatieke terreinverken ningen door de ambassadeurs van rnerika en Engeland in Moskou. I olang Khroesjtsjev niet meer bereid- eid toont tot een zakelijk gesprek °Vp Berlijn ziet De Gaulle geen heil n cranse deelname aan een Westerse opconferentie. De Franse president i1 _.t, dat hij zijn tijd beter kan ge kken. (Hij heeft nog de handen vol j^n zijn Algerijnse kwestie waarvoor ,'J spoedig een oplossing hoopt te Ü?Pen bieden). >a de oorlog zijn er al heel wat Wcrikaans-Engelse topgesprekken f.ev°erd, en men placht die ontmoe- |^nSen dan eenvoudig te betitelen als AWetikomsten van de Westerse Grote Wee. Maar of Engeland nog be- j °uwd kan worden als op een na 6 tachtigste mogendheid in het At- M'tisch kamp is op zijn minst twij- ^ch° Gaulle's Frankrijk Iaat niet op de derde plaats dringen. Q,aarom zal de afwezigheid van De j aulle bij het topgesprek van van- lraa^ vooral door Kennedy ernstig be- W Uj borden. Door die afwezigheid j^ordt de verdeeldheid in het Westerse t,P °P pijnlijke wijze geaccentueerd. rpesjtsjev heeft onlangs het ulti- teve karakter ontnomen aan zijn met betrekking tot Berlijn en Rü a.n(b Aanvankelijk wilde de Vf»n 'jC Premier nog voor het einde °stn 'aar een vrec'esverc'ra§ mei Zej j^. U'lsland sluiten, maar later k0 ^al hij nog wel wat wachten °Pdat dan 'aa* V°3I onderhandelingen. Maar \Va De Gaulle ook meedoen. ïika^ z°oder Frankrijk kunnen Ame- over nSeland niet met Rusland gaan 6 Westies Berlijn en Duitsland lossir, Pra^en> aangezien voor de op- de m'8 Vaïl deze problemen alle vier lijd LSe den die Duitsland inder- bezet U UL nebben in eerste instantie 'antwoordelijk zijn. Kort voordat de toenmalige secreta ris-generaal van hel ministerie van bui tenlandse zaken dr. Hilger van Scher- penberg afscheid nam van Bonn om Westduits ambassadeur bjj het Vaticaan te worden werd hij door zijn collega op de bondskanselarjj Hans Globke ontbo den. Deze had er zojuist kennis van ge nomen, dat de Nederlandse minister van landbouw, Marijnen, ernstige be schuldigingen had geuit aan het adres van de chef van de afdeling buitenland se handel van het ministerie van land bouw, voedselvoorziening en boswezen, dr. Otto Stalmann. Om meer Nederland se tuinproducten in de bondsrepubliek toe te laten, zou dr. Stalmann grote geldbedragen op een Zwitserse bankre kening hebben ontvangen. Ondanks het feit, dat in Bonnse kringen niemand een woord van deze beschuldiging geloofde, liet de justitie hem in voorarrest zetten op grond van het vluchtgevaar en ver duistering van strafbare feiten. Dr. Stal mann zat rond Pasen tien dagen in voor arrest. Thans is gebleken, dat er geen West duitse ambtenaren zijn omgekocht, maar dat er door vooraanstaande Ne derlandse bankiers en exporteurs van tuinbouwproducten en hun agenten in West-Duitsland met miljoenen is ge goocheld. In hoeverre er is omge sprongen met miljoenen zal nog wel blijken, wanneer nu de aanklacht we gens laster, die dr. Stalmann zowel tegen minister Marijnen (die vermoe delijk in goede trouw heeft gehandeld) als tegen de heren Prins voorzitter van het centrale bureau voor de tuin- bouwexport en Goetzen, van beroep bankier heeft ingediend. In het belang van de betrekkingen tussen West- Duitsland en Nederland, die door de affaire-Stalmann zijn belast, is het te wensen dat deze zaak, die zich nu ver der in Nederland zal afspelen, tot op de grond wordt uitgezocht. Uit de lange verklaring, die het hoofd parket gisteren in Bonn heeft uitgege ven, blijkt dat er een financieel samen spel moet zijn geweest tussen evenge- genoemd centraal bureau en het Oost- West-Syndicaat in A'dam, dat feite lijk met de export-bevordering in West- Duitsland was belast en daarvoor agen ten in de Bondsrepubliek onderhield. Een van de methoden voor die bevor dering wa. het omkopen van daarvoor in aanmerking komende Westduitse ambtenaren onder wie dr. Stalmann. Van Prins stamt de bewering, da. Stal mann omkoopbaar zou zijn. Hij had dit gehoord van de bankier Goetzen. Toen minister Marijnen van deze praktijken hoorde, eiste hij niet alleen het staken van de betalingen aan het Oost-West- Syndicaat maar stelde hij eveneens de Westduitse autoriteiten op de noogte. Tussen 1948 en 1961 zijn, zo heeft het onderzoek uitgewezen, negen miljoen door het centrale bureau aan het syndi caat betaald, via de bank van Goetzen, die overal „tussen" zat. Er is maar zeer ten dele opgehelderd waar al dit geld is gebleven. Een der agenten (Bin- ne) is dood en kan niets meer vertellen. Een andere agent (Winschewsky) heeft met vele honderdduizenden gemanipu leerd. Zo stortte hij bijna een miljoen op een rekening in Zwitserland. Deze rekening heette op naam te staan van dr. Stalmann. Eigenaar ervan was ech ter de koopman Friedberg, die vol houdt dat het zijn eigen geld is. Ook de ze Friedberg bevorderde de Nederland se export naar West-Duitsland voor 1800 gulden per maand. Nergens heeft het hoofdparket in Bonn overmakingen van gelden aan Westduitse ambtenaren kun nen constateren ook niet aan dr. Stal mann. De Nederlandse justitie zal thans moe ten uitzoeken, wat er op het centrale bureau en bij het Oost-West-Syndicaat is gebeurd en welke rol de bankier Goet zen heeft gespeeld. Dr. Stalmann gaat in ieder geval vrijuit. Hij is door ae ver klaring van het parket en het sepone ren van de aanklacht volledig gereha biliteerd. Hij heeft zijn functie op .het ministerie trouwens niet ter beschikking behoien te stellen. Zijn werk heelt hij al geruime tijd gelden hervat. Van het Centraal Bureau van de Tuin bouwveilingen ontving het ANP de vol gende verklaring: „Hoewel de officiële tekst van de verklaring van de Duitse justitiële autoriteiten betreffende de be ëindiging van het onderzoek in de zaak Stalmann het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen nog niet geheel be kend is, stellen wij er nu reeds prijs op het volgende mede te delen. Het Centraal Bureau van de Tuinbouw veilingen heeft nimmer gelden aan het Oost-West-Syndicaat ter beschikking ge steld met de opdracht hiermede Duitse ambtenaren om te kopen. Wel heeft het Oost-West-Syndicaat ge durende vele jaren de belangen van het Centraal Bureau van de Tuinbouwvei lingen in Duitsland behartigd en heeft het centraal bureau hiervoor aanzienlij ke bedragen betaald. Toen omstreeks 1950 en in de daarop volgende jaren geruchten circuleerden dat het Oost-West-Syndicaat een gedeel te van deze bedragen zou gebruiken om steekpenningen aan Duitse ambtenaren uit te betalen, heeft het Centraal Bu reau van de Tuinbouwveilingen de rela tie met het Oost-West-Syndicaat niet voortgezet dan na een regelmatig over leg met de bevoegde Nederlandse rege ringsinstanties. Het verheugt het Cen traal Bureau van de Tuinbouwveilingen, dat het diepgaande onderzoek thans een eind aan deze geruchten heeft ge maakt." Advertentie Italië Meer dan 180 dorpen in de bergen van Midden-Italië zijn door zwa re sneeuwval geïsoleerd. De provinciale autoriteiten hebben opdracht gegeven tot ordering van alle beschikbare tractoren. Men wil daarmee trachten tot de ingeslotenen door te dringen. BONN, 21 dec. (DPA) De Paki staanse minister van energievoorziening Bhoette, die voor besprekingen in West- Duitsland is, heeft in Bonn gezegd dat het geduld van Pakistan ten aanzien van Indië in de kwestie-Kasjmir be grensd is en eens uitgeput zou kunnen raken. De minister zinspeelde hiermee tegenover de journalisten op het argu ment dat van Indische zijde voor het optreden tegen de Portugese bezittingen is aangevoerd namelijk dat „het geduld van Indië uitgeput" was. Minister Bhoetto zei dat Pakistan geen belang had bij een opvoeren van de spanning om Kasjmir. Zijn land had echter reeds tien jaar lang geduld met Indië gehad en ook dat geduld had zijn grenzen. Indië onthield het volk van Kasjmir „met behulp van bajonetten" het zelfbeschikkingsrecht, zei hij. Verder wees hij de Indische beschuldiging van de hand dat Pakistan zich aan inmenging in de kwestie-Goa schuldig gemaakt zou hebben door vluchtelingen uit Goa vrije doorgang te verlenen. Een Indische correspondent verweet de minister Indië op een Duitse perscon ferentie afgevallen te zijn hoewel Indië evenals Pakistan op de economische hulp van de Bondsrepubliek is aange wezen. De correspondent beschuldigde tevens Pakistan van agressie tegen Kasjmir. De minister zei daarop dat de VN niet Pakistan maar Indië als agres sor in Kasjmir hadden gebrandmerkt. (Advertentie) Bobadilla dankt zijn reputatie aan zijn grote voorraden oude Sherry, jarenlang verzorgd In zijn vermaarde bodega's. i Pruebe y compare! proef en vergelijk... en ook U zult in BOBADILLA de perfecte Sherry vinden. MIjacobus boelen) NEW YORK, 21 dec. (U.P.I., Rtr.) De New York Herald Tribune beschul digde president Soekarno van „door zichtige hebzucht" (transparent greed) in verband met zijn pogingen Neder lands Nieuw-Guinea in bezit te krijgen. Op grond van zijn redenering heeft In donesië ook recht op Suriname en Cu rasao, die eveneens door de Nederlan ders worden bestuurd, zelfs al liggen zjj aan de andere kant van de aardbol. ,,Mr. Soekarno wenst, kort gezegd, een kolonie. Zijn doorzichtige hebzucht naar meer grondgebied ter toevoeging aan een groot domein, dat hij nauwe lijks kan besturen, is wel duidelijk zicht baar." ,New York Times" bespreekt het ge vaar, dat bij eventuele gevechten tussen Nederland en Indonesië over Nieuw- Guinea, ook Australië en wellicht nog andere landen hierin betrokken zouden kunnen geraken. De kloof tussen beide partijen is buitengewoon groot, aldus het blad, doch misschien zouden directe onderhandelingen enige toenadering kunnen brengen. De „Washington Post" is van oordeel, dat er in de Nieuw-Guinea-kwestie enige reden voor hoop op een vreedzame re geling blijft bestaan. Het feit, dat Soe karno geen munt heeft geslagen uit het voorbeeld van Indië, is belangwekkend. LONDEN Het liberale Britse dag blad „Guardian" schreef vandaag dat de Nederlanders tien jaar geleden zich zelf tot hun huidige moeilijkheden ver oordeelden, toen zij Nieuw-Guinea uit sloten van het aan de onafhankelijke Indonesische regering overgedragen ge bied. Zij deden dit terwille van binnen landse partijpolitieke afspraken. De sympathie moet niet zozeer naar hen uitgaan, als wel naar de bevolking van Papoea's, aldus het blad verder. Er kan moeilijk op worden vertrouwd, dat zij onder president Soekarno's „geleide democratie" even wel zal varen als de Goanezen kunnen hopen te doen onder het Indische bewind. HOLLANDIA De „Nieuw-Guinea Koerier" schrijft in een hoofdartikel dat aan Soekarno's commando een intelligente strategische gedachte ten grondslag ligt." Als inderdaad een roodwitte vlag gehesen wordt, aldus het blad, zou het gouvernement in een precaire positie geplaatst worden waaruit het zich alleen met grote takt zal kunnen bevrijden. Zolang de be volking het zelfbeschikkingsrecht nog niet uitoefent kan het gouvernement het zich internationaal niet veroorlo ven de bevolking een eventuele keuze voor Indonesië te verbieden. Het gou vernement zou het voeren van de rood-witte vlag moeten tolereren. Het heeft immers de andere groep toege staan de Papoea-vlag te voeren. In grijpen zou Soekarno in de kaart spe len, aldus het blad. ROME „II Messaggero" schrijft dat een gewapende overval in Zuid-Oost- Azië zou leiden tot reacties van verdere draagwijdte. Hier gaat het er niet om, kolonialisten te verwijderen, doch om te verhinderen, dat er een nieuwe staat ontstaat, hetgeen de Nederlanders wil len. MOSKOU „Twee klappen voor het kolonialisme," zo worden de bevrijding van Goa door de Indische troepen en het besluit van Sokeamo om alle nood zakelijke maatregelen te nemen met het oog op de bevrijding van West-Irian van de Nederlandse kolonialisten in de wereld beschouwd," zo schrijft het Sov- jetrussische regeringsblad „Izvestia" volgens „Tass". De Sovjet-Unie heeft meer dan eens haar steun geuit voor Indië in de kwestie-Goa en voor Indonesië in de kwestie West-Irian. Zij heeft met gro te voldoening het nieuws ontvangen, dat de twee grote Aziatische landen zich voorgoed gaan ontdoen van de schandelijke etterende wonden van het kolonialisme," aldus „Izvestia". DJAKARTA De Indonesische dag- bladen riepen woensdag op tot acties tegen Nederland. Het linkse blad „Be- rita Indonesia" schreef: „Wij zouden het moeten uitvechten in het centrum van de Nederlandse verdedigingswer ken in West-Irian". Het nationalistische blad „Suluh Indonesia" meende: „Er blijft niets anders over dan een werke lijke aanval op West-Irian". NITEROI, 21 dec. (AFP) Adilson Marcelino Alves, de „Nero van Nite roi" heeft bekend de brand in het cir cus te Niteroi, waarbij verscheidene honderden slachtoffers vielen, uit wraak te hebben gesticht. Na zijn bekentenis trachtte Alves zelf moord te plegen door zich uit een raam van het politiebureau, waar hij wordt vastgehouden, te werpen. Het politiebu reau wordt door een grote menigte be legerd, die heeft gedreigd hem te zullen lynchen. Alves en een medeplichtige die hem de bij de brandstichting gebruikte benzine heeft verschaft, zullen naar een 1 andere plaats worden overgebracht. en roerloos miniatuurwereldje vormt de expositie „Honderd- vijftig jaar kinderspeelgoed", welke in de Volksuniversiteit aan de Westzeedijk te Rotterdam is opgesteld. Star zit een complete familie rond een met pietepeuterig kieine vorkjes en mesjes gedekte tafel, rust heerst in het kruideniers- en het taback- en snuijfwinkeltje, en stil staat, op een eeuwig eindpunt, het trammetje, dat omstreeks 1880 poppe- klantjes transporteerde. Lange reeksen jaren geleden pasten poppenmoedertjes hun kinderen de hoeden op, die in het' daartoe bestem de zaakje lagen geëtaleerd, zij graai den in de stofjes en kantjes in het Zaanse lappenwinkeltje en zij hanteer den vlijtig de glimmende potten en pannetjes in de keurige keukentjes. Kleine generaals beschikten over ^iiiiiiiiiHiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiin v# Bij het nieuwe tankstation naast het onlangs geopende motel „Sa- laborgh" aan de rijksweg Zwolle- Heino stond dezer dagen een bij zondere „pompbediende". Het was pa ter S. Jelsma van de Pleingroep uit Den Haag, die de eerste benzine uit de grote ondergrondse tank overbracht in de kleine van de door vijf Zwolse verkenners voortgeduwde auto van Hei- no's burgemeester. De door de Heino- se Muziekvereniging daarbij ten geho re gebrachte opgewekte muziek was niet bij machte de koude geheel te ver geten. In de behaaglijke warmte van het motel-restaurant hebben verschei dene sprekers de betekenis van deze ongewone ceremonie uiteengezet. De gastheer van het gezelschap, mo tel-exploitant W. Mulder, vertelde eerst van zijn besluit om de toekomstige ba ten van het tankstation beschikbaar te stellen voor de door de Pleingroep gevoerde actie „Samen delen". De heer P. Reckman vertelde hiervan, dat deze actie de Pleingroep meer „over komen" was, dan dat zp het initiatief er toe genomen had. Vele noodsitua ties gaan tussen de mazen van het net der maatschappelijke hulpver lening door. Burenhulp en vrienden groepen bieden mogelijkheden om het onderscheid tussen helpers en gehol- penen op te heffen. Er kan een werk van gemeenschapszin worden opge bouwd, waardoor ,,maat"-schappelijk werk meer een werk van „maats" wordt dan een affaire van bureaus. De overdracht van de benzinepomp had de Haagse Pleingroep ook aange grepen als een gelegenheid om aan de pers haar eerste publikatie van gro tere omvang aan te bieden. Langzaam aan was binnen de groep het besef ge groeid, dat de actie „Samen delen" voor geheel Nederland van belang zou kunnen zijn. In het feitelijke, historisch gegroeide maatschappelijk werk is mis schien te weinig voorhanden tot men selijk contact en het animeren van de eigen mogelijkheden tot helpen. Leden van de Pleingroep en deskun digen daarbuiten hebben een commis sie gevormd, die de resultaten van haar werk heeft neergelegd in een boekje „Samen helen", dat van van daag af in de boekhandel verkrijgbaar is. Het lid van de commissie mr. J. J. R. Schmal heeft er een toelichting op gegeven. leven en dood van stram in het gelid geplaatste regimenten soldaten. Met oneindige zorg voor het detail is deze tot kleinere proporties teruggebrach te maatschappij vervaardigd. Zelfs het kleinste meubelstuk ontbreekt niet in de huisjes; penduletjes onder glazen stolpen staan op de schoor steenmantels en in een tuinkamer uit de negentiende eeuw prijken de bord jes gevuld op tafel. Naast het speelgoed is er ook een rijke collectie boeken en prenten. Kostelijk is het verhaal van „Rudolf en Susanne", ofwel „Beloonde ouder liefde". Van andere strekking is de geschiedenis van „Jan de wasser en zijn wijf", een wandprent, waarin, min of meer in de vorm van het moderne beeldverhaal, een niet altijd even harmonieus huwelijksleven uit de doeken wordt gedaan. „De welda dige Louise" ondertitel „het meisje in zevenderlei gedaanten" heeft een pendant in „De schalkse Willem", die in zes gedaanten aan de lieve lezertjes verschijnt. Beide boekjes be vatten resp. een meisjes- en jongens figuurtje, wier kleding naar believen kan worden verwisseld. Verscheidene verzamelaars hebben stukken uit hun collectie antiek kin derspeelgoed voor deze expositie ter beschikking gesteld. De expositie, die ook stukken bevat uit jaren vóór 1800, duurt tot en met 13 januari. Zij is geopend dagelijks van 10 tot 17 uur en van 19.15 tot 21.15 uur; 's zaterdags van 10-17 uur, 's zondags van 11-17 uur; zondag 24 december van 11-15 uur, zondag 31 december van 11-14 uur. maandag 1 januari van 13-17 uur. De drie hoge, prachtig verlichte kerstbomen die het centrum van Den Haag opluisteren zijn niet zomaar gewone bomen, in een routinegebaar door de plantsoenen dienst neergezet. Het zijn heel bijzon dere bomen en ze worden ook als zo danig behandeld. Nadat in de beste dingsbeperking de gemeente het finan cieel niet meer kon opbrengen zelf grote kerstbomen te kopen en te plaat sen is men van diverse kanten op ple zierige wijze bijgesprongen. Daar was bijvoorbeeld de gemeente Stockholm, die er sindsdien een traditie van heeft gemaakt elk jaar een torenhoge kerst boom uit zijn eindeloze wouden naar Den Haag te doen verschepen, al waar hij dan door de Zweedse ambas sadeur wordt aangeboden. Dit ritueel heeft ook gisteren plaatsgevonden, en wel bij het Spui en de Hofweg, waar zoals burgemeester Kolfschoten het bij de overdracht zei „een boom staat, overgeplaatst vanuit de stilte van de Zweedse wouden naar het felkloppend hart van een Nederlandse stad". Ter wijl opzij het spitsuur-verkeer luidruch tig langs joeg bracht het muziekkorps van het Leger des Heils stemmige mu ziek ten gehore rond de boom. Kort na de aankomst van de ambassadeurs familie Eng werd het Zweedse volks lied gespeeld maar eerst door de om standers als zodanig herkend toen de Zweden de hoed afnamen. In voortref felijk Nederlands hield de ambassadeur daarna zijn speechje, waarin hij wees op de overeenkomst in vrijheidsidealen tussen de Nederlanders en de Zwe den. De burgemeester sprak een we derwoord en de verlichting in de boom werd ontstoken. In Den Haag is zo'n bijeenkomst hiermee gelukkig niet ten einde. Het gezelschap spoedde zich naar het nabijgelegen, luisterrijke oude stad huis, dat in kerstsfeer was gebracht met dennegroen en tientallen flakke rende kaarsen, die geen ogenblik door een waakzame brandweerman uit het oog werden verloren. Dampende punch en stukjes kerstkrans maakten het feest compleet. Met de Zweedse den is men nog niet uitge (kerst) boomd. Ook de directeu ren van de Haagse dagbladen bieden sinds die bestedingsbeperking de ge meente een boom aan, die op het Bui tenhof staat te prijken. De verlichting in die boom werd ook gisteravond ont stoken, enkele uren na de Zweedse. Ook weer gevolgd door receptie met flakkerende kaarsen, met warme punch en met kerstkrans. Ten slotte staat er nog een heel bij zondere kerstboom op het Binnenhof. De laatste jaren werd die steeds ge schonken door prinses Wilhelmina, die er een het kappen uit haar Wassenaar- se landgoederen. Nu alle grote bomen daar ,,op" bleken te zijn dit jaar heeft zij haar dochter gevraagd'Tiy"te sprin gen. Koningin Juliana heeft tóen di reet opdracht gegeven een twaalf me ter hoge boom te kappen in de konink lijke domeinen in Soestdijk' en deze staat nu voor de ingang van de Rid derzaal: Den Haag is toch nog ee beetje residentie. Met het K.L.M.-toestel uit Karachi arriveerde woensdagavond ce 22-ja- rige kantoorbediende Rudi Camminga uit Den Haag op Schiphol. Zijn ba gage bestond uit een gedemonteerde fiets en een ransel. Met die fiets heeft Rudi de afgelopen vijf maanden in gezelschap van zijn vriend Cor Nieu- wenhuizen ruim 12Q0C km afgelegd. Rudi kon het aanvankelijke plan om naar Australië te fietsen niet volbren gen wegens een leveraandoening. Cor zet de tocht nu alleen voort. De douane op Schiphol toonde grote in teresse voor het staler ros van Rudi en deze belangstelling was niet alleen maar beroepshalve. van het uim achthonderd militairen het dertiende bataljon van garderegiment fuseliers „Prin ses Irene" hebben woensdag avond in de Westenbergkazerne in Schalkhaar samen met prinses Irene het kerstfeest gevierd. Een intiem feest, dat zijn hoogtepunt vond in het voorlezen van het kerstevangelie door de Prinses, die met heldere stem de geboorte van het Christuskind verhaal de, zoals die staat beschreven in Lu cas 2, 1-21. Het was een indrukwekkend gebeu ren daar in de eetzaal, waar de man nen van het garderegiment het „Stil le nacht, heilige nacht" zongen. Kersttoespraken werden gehouden door majoor-aalmoezenier W. A. E. M. van der Poel en kapitein-veldpre diker ds. G. de Jong. De bijeenkomst werd besloten met het zingen van het „Ere zij God". Namens het gehele bataljon werd de prinses verrast met een kerststuk. De dienstplichtige fuselier W. Rense mocht het de prinses aanbieden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1961 | | pagina 9