Wederom veroordeling van Sovjet-Unie en Hongarije IND1Ë pleit voor vreedzame oplossing van alle problemen Amsterdam en kersttraditie Circo Americano: het domein der senorita's Spaans circus in de hoofdstad met vrouwelijke overmacht Politie ontruimt Ambone zenkamp Finsterwolde Bewoners zullen huur van hun nieuwe woningen niet betalen Wie van politiemannen loste dodelijk schot? PEUGEOT Wi— EEN WONDER WIELEN PERSONALIA HET GOUDEN f/n Noodwachter twee weken krijgt Felle kritiek van voorzitter KABO op minister Valse kaarten gedrukt voor FLN Moeder verliest kort geding A'damse raad keurt gemeente begroting goed Wachtmeesters mishandeld Tiendeveense zaak in nieuw stadium Gelijkenis met „Haagse sabel-zaak komt sterk naar voren Amsterdamse Beeldhouwers Overleg Kennedv- Macmillan op Bermuda-eiland O I I VRIJDAG 22 DECEMBER 1961 PAGINA 13 V.N. EN HONGAARSE KWESTIE Dienst geweigerd *>Wie op hern vertrouwt is een optimist rV-garantiedienst eleservice wijst aanbod fan Philippens af Drukker door recht bank vrijgesproken „DE SILVEREN SPIEGEL" Khroesjtsjev wenst NEHROE geluk met bevrijding" van Goa Alleen CPN tegen Twee gebroeders veroordeeld Fegrafenis van Cato En gelen-Sewing Rusland keurt Noorse deelname aan EEG goed Van Ommeren neemt deel in luchtvaart onderneming Schuldregeling Duitse kerkelijke leningen In Kunstliefde Utrecht Peggy Guggenheims collectie naar Londen? =^xf 10.230, 8.980, f 7.780* f 9.080,- rA 1 Sedan 404 f 10:230,- 2 Sedan 403 8.980,- 3 Sedan 403 Sapt 7.780,- 4 Stationcar 403U 9.080,- 403, 403 Sept en 403"Stationwagen ook leverbaar met dieselmotor Levensonderhoud in november wat duurder Promotie Benoeming Afscheid Overleden PAUL VLAANDEREN 62-14! NEW YORK, 21 dec. (Reuter, AFP) De Algemene Vergadering van de Verenigde Naties heeft vanmorgen een resolutie aangenomen, waarin het wordt .betreurd" dat de Sovjet-Unie en Hon garije de besluiten van de VN met be trekking tot de toestand in Hongarije steeds naast zich neerleggen. De reso lutie was ingediend door zestien landen, Waaronder de Verenigde Staten, Enge land en Frankrijk. Adlai Stevenson, sprekend namens de VS, stelde vast dat Rusland en Hon garije de schande voor de gebeurtenis sen in 1956 in Hongarije blijven dra gen. Beide landen volharden in hun minachting voor de uitspraken van de VN. Peter Mod, sprekend namens de Hon gaarse regering, zei dat „haat en voor oordelen" en het verlangen de interna tionale spanningen te verhogen bepalend zijn voor de „buitenlandse oordeelsvor ming over ons land". De Russische troe pen in Hongarije zijn daar op verzoek van de Hongaarse regering, zei hij, en in overeenstemming met het Pact van Warschau. Er zijn toch ook Amerikaan se troepen in andere NAVO-landen? De resolutie, waarin Rusland en Hon garije werden veroordeeld, werd aam genomen met 49 tegen 17 stemmen, bij 32 onthoudingen. Behalve de communis tische landen en Cuba stemden o.a. ook Ceylon, Indonesië en Joegoslavië tegen de resolutie. Finland en vrijwel alle Afrikaanse landen onthielden zich van stemming. De Indische delegatie bjj de Verenig de Naties heeft inmiddels formeel een voorstel ingediend om het jaar 1963 uit te roepen tot „jaar van internationale samenwerking". Volgens het voorstel, ingediend in de vorm van een ontwerp-resolutie bij de Algemene Vergadering, moet nadrukke lijk worden vastgesteld dat „blijvende oplossingen van moeilijke vraagstukken alleen door wederzijds begrip en samen- AMSTERDAM, 21 dec. Wegens het als noodwachter niet voldoen aan een oproep voor de werkelijke dienst is een 39-jarige Utrechtse glaszetter door het gerechtshof in Amsterdam veroordeeld tot twee weken gevangenisstraf. De po- btierechter in Utrecht had hem in maart ''aarvoor veroordeeld tot twee maan- gevangenisstraf, van welk vonnis glaszetter echter in hoger beroep was gekomen. h glaszetter, die als eens eerder voor netzellde feit een week in de gevange nis heeft gezeten, en die ook wegens de sertie uit militaire dienst al eens ver oordeeld is tot vier maanden voor waardelijk, had niet voldaan aan her haalde oproepen om op een aantal voor geschreven avonden aanwezig te zijn bij een opleidingscursus tot brandwacht. Dit, zoals hij verklaarde, wegens zijn drukke werkzaamheden als glaszetter. Inmiddels is de glaszetter eervol ont slagen van zijn taak als noodwachter. (Van een onzer verslaggevers) Utrecht, 21 dec, Scherpe kritiek hier vandaag de voorzitter van de watholieke Bond van Overheidspersoneel heer A. C. M. Weijters, geuit, bjj de "Pening van de vergadering van de iq'jPdsraad. „Wie na afloop van het jaar *">1 nog een ongeschokt vertrouwen kan -"brengen in deze liberale minister van uxnenlandse Zaken, is een benijdens waardig optimist", zo zei de heer Weij- ov 1 "Wie bovendien iiog meent dat het ee» g in ambtenarenzaken niet aan ten gr°ndige herziening toe is, leeft bui- <le wereld. Alle schone beloften en J' ^schien ook nog goed bedoelde voor- Wa ns ten spijt, is het dit jaar bergaf- gegaan met de ambtenarenzaken ges Jaar is afgesloten met als kerst- lanri k van de minister van Binnen sphi Zaken teleurstelling en mls- Veli6n zelfs verbittering in de harten van overheidsdienaren". -h,eer Wepters gaf vervolgens een hef i 1- van de onderhandelingen m k»L geloPf-n jaar. Hij roemde ook en- Vati 'SUccessen zoals de totstandkoming betav noodzakelijke vaststelling en uit en 5 8 van de verhoogde kindertoelage Dla .gereedkoming van een nieuw ver- We aJslngskostenbesluit. „De vijfdaagse pa»-i„ eGh hebben wij met behulp van ge«i„rnentaire interventie uit het vuur 1 L zo zei de heer Weijters. „Op I-u» nuari zullen alle lonen met rond heof. cent worden verhoogd. Dit alles ni e°hter te veel strijd gekost". ivM v°orzitter zei voorts nog: „Indien Ar wat wij niet wensen terugge- hjSafj zouden worden van overlegorga- °ns A 1naar strijdorganisatie, kan men °ok daarvoor vinden." jyp,^Van onze Haagse redactie) Vau do u^aO, 21 dec. De directie ServipQ Niaagse T.V.-garantiedienst tele- a.anbod eft afwijzend beslist op het ,iernaa+o ?.n Amsterdamse assuran tie verJki ppÜ Philippens en co. om ?.ebvico kerrlen over te nemen. Tele- ng van zoala gemeld, de voortzet- faarvan andere T.V.-garantiedienst, PUciteit iAe mrecteur onlangs in de pu- Jn aanraS,am, toen hÜ met de P°htie aarihnH kwam. Teleservice heeft i^sr omd 4. niet aangeuoemen onder s dat hot a men het er niet mee eens "je poli«LAnl?terdamse bedrijf alleen a e'len V(?J1 Y' overnemen die t.v.-toe- 1 verzekeren werking kunnen worden bereikt", Tijdens zijn toespraak tot de Algemene Verga dering, gehouden in november j.l.had premier Nehroe reeds een suggestie in deze zin gedaan. Op voorstel van Mon- gi Slim, de voorzitter van de Assem- blée, werd de behandeling van de reso lutie uitgesteld tot het najaar van 1962. In de Beheerschapscommissie van de Verenigde Naties hebben de afgevaar digden van Polen, Mali, Guinee en In donesië vanmorgen Indië gelukgewenst met de „bevrijding van Goa". De Algemene Vergadering is op re ces gegaan tot medio januari. AMSTERDAM, 21 dec. De Amster damse rechtbank heeft de 49-jarige Amstelveense drukker-publicist Z. vrij gesproken van de hem tenlaste gelegde medeplichtigheid aan valsheid in ge schrifte, waarvoor de officier van jus titie zes maanden gevangenisstraf met aftrek van de ruim honderd dagen voorarrest heeft geëist. Het ging om ongeveer 300 nagemaakte Franse in- dentiteitskaarten die in 1958 in de druk kerij van Z werden gedrukt en die bestemd waren voor de illegaal in Frankrijk verblijvende Algerijnen. De kroongetuige is het onlangs in Amsterdam gevoerde valse munters proces, de drukker Hubertus Hompe, kreeg van Joo Z. toestemming om de kaarten op zijn persen te drukken. De rechtbank overwoog in haar vonnis dat het wettige en overtuigende bewijs niet is geleverd en dat met name niet is komen vast te staan dat het voorne men tot het vervalsen van de identi teitskaarten bij de hoofddaders reeds bestond toen Z. zijn medewerking tot het drukken verleende. Evenmin is ge bleken waar deein de dagvaarding ge noemde „carte- d'identite" ten name van Anne Nicole le Touedic valselijk is opgemaakt. De officier van justitie.heeft te gen het vonnis appel aangetekend. AMSTERDAM, 21 dec. De presi dent van de Amsterddamse rechtbank is van mening dat de raad voor de kinderbescherming, die geweigerd heeft aan een gescheiden vrouw een door de Amerikaanse immigratieauto riteiten vereiste verklaring van geen be zwaar voor medeneming van haar twee minderjarige kinderen af te geven, zich niet heeft schuldig gemaakt aan een onrechtmatige daad. De president heeft dit beslist in een kort geding dat mr. dr. J, P. van der Does namens de vrouw tegen de raad voor de in- derbescherming had aangespannen. Mr. van der Does eiste afgifte van de verklaring van geen bezwaar, omdat naar zijn mening de raad voor de kin derbescherming niet op de stoel van de reohter mag gaan zitten. De voogdij raad heeft de vrouw destijds met de voogdij over beide kinderren belast. Nadat bekend was geworden dat zij met een Amerikaan was getrouwd en voornemens was met haar beide kin deren naar de V.S. te emigreren, dien de haar ex-echtgenoot bij de voogdijraad een verzoek tot wijziging van de voog dij in. Dit verzoek is nog in behandeling. De president weigerde de gevraagde voorziening hangende deze procedure. Hij kon met inzien waarom de raad voor de kinderbescherming zijn wette lijke verplichtingen niet is nagekomen. De raad heeft geweigerd de verklaring af te geven omdat deze onherroepelijk is. Zou de voogdijraad binnenkort an ders beslissen, dan zouden de kinderen niet meer uit Amerika kunnen worden teruggehaald. Advertentie Tel. 246589 - Kattegat 4 - Amsterdam VOOR UW RECEPTIES EN INTIEME DINEETJES 's ZONDAGS GESLOTEN Manuel Rueda en zijn drie knielende stieren in de kooi van Circo Americano. AMSTERDAM, 22 dec. De hoofd stad heeft haar kerstcircustraditie her- houden. De dreigende onderbreking, nu Strassburger zich de vertrouwde weg naar Carré versperd zag door de „on genaakbare" My Fair Lady, is afge wend dank zij het Spaanse Circo Ame ricano, dat met een deel van zijn enor me bonte spektakel over de Pyreneeën trok om voor het eerst in zijn bestaan buiten Spanje op te treden. Dit avon- tuur-in-den vreemde begon donderdag avond onder de strakke, moderne entou rage van het nieuwe RAI-gebouw met een schouwspel in de circusstijl van van daag; d.w.z. veel kleurige omlijsting voor de oude nummers van de piste, het gedegen werk van de saltimbanques zoals men dat kent van generatie op generatie. Wat dat betreft brengt de Spaanse cir cuskunst dus geen nieuws in het flanke rende licht. En toch heeft héél het pro gramma een bijzondere charme, die hier naar wij veronderstellen, nimmer in de magische kring is vertoond. Want zo ooit de vrouw dombineert in het circus, dan is het bij deze vertegenwoordiging van het reusachtige Spaanse bedrijf. De se- noritas heersen op alle fronten en stelen met drie duidelijke topnummers de show: de zusjes Mascotts, bekroond met de grote prijs van Madrid, in een fas cinerende evenwichtsact, de zusjes Ba- ranton, twee beeldschone meisjes in de hogeschool der antipodisten en tenslotte Mara, slank en gracieus onder de nok van de nieuwe RAI, trapezewerk van onmiskenbare klasse. Zij triomfeerden in een programma met volop feestelijkheid, dat m de ouver ture de sympathieke steun meekreeg van mevrouw Elly Belli-Strassburger met een gave vrijheidsdressuur, als van ouds de „distinguished lady" in het klassieke, de hippische festijn. Van mr. A. Spruit, de enthousiaste presus van de Nederlandse Club van Circusvrienden, die met de stem van een geboren spreek- stalmeester de Spanjaarden verwelkom de en bloemen overhandigde. Dit Circo Americano is dus een domein der vrouw. Want in de onderdelen waarin de man nen hun kunnen tonen zijn vrouwen vol komen gelijkwaardige partners; Los Biasinis, de acrobatische wielrijders, La Granda Familia Arriola, sterke staaltjes op de trampoline en Los Adrianas vaar dige jongleurs. Manuel Rueda mocht dan drie formidabele stieren in de kooi laten rondrennen, brullen en zelfs knie len, Paquita Rocamora was de vurige stierenvechtster te paard, die in de ,,re- joneo" met de „olé-olé's" wegreed. Nee, Pablo Noel, de dompteur uit Barcelona, en El Gran Tonito op het gespannen koord streden vergeefs tegen de over macht. Pablo mocht dan uitdagend min nekozen met zijn leeuwinnen, zijn hoofd in de gapende muil steken, hij bleef in de schaduw der vrouwen. Tonito, de jon geman met de wilde, zwarte haardos en de matte gelaatskleur, gekleed in een Torerocostuum, mocht dansen en sprin gen op de draad met hetzelfde gemak als op de vloer van een balzaal, het hielp allemaal niets. De vrouwen be heersten héél dit bonte spektakel, al moet het ons van het hart dat de op gewonden juffrouw, die kennelijk op zijn Spaans elk nummer met holle, wil de keelgeluiden „opluisterde" ons enorm Irriteerde. Tenslotte; wij hebben nog even gedacht dat de mede-directeur Ar- turo Castilla, die in Amsterdam de lei ding heeft, een soortgelijke prestatie ge- dan een twee r:'i overpo„uar' reieservlce heef! ï?chnisch wSst^aangegaan met een nu? aan veri^i ^at eventuele repara- Ultvoeren. erde t.v.-toestellen zal die niet ouder zijn Teleservice heeft nu Reeds 14 december was de Ambonezen aangezegd, dat zij or> korte termijn zou den moeten vertrekken. Eind vorige week werden de waterleiding en de elek triciteitsvoorziening aan het kamp stop gezet om de inwoners te dwingen net kamp te verlaten. Door tussenkomst van burgemeester Loopstra van Finsterwol de is daarop de levering van water en elektriciteit hervat. Intussen hebben de Ambonezen rustig, doch zeer bitter ge stemd, het kamp verlaten. WINSCHOTEN, 21 dec. Dertig le den van de rijkspolitie uit Oost-Gronin- gen hebben vanmorgen het Ambonezen kamp in de Carel Coenraadpolder in de gemeente Finsterwolde ontruimd om de bewoners met autobussen naar Hooge- zand te brengen, waar woningen voor hen gereed staan. De ongeveer 140 inwoners van het kamp hebben steeds geweigerd hun verblijfplaats te verlaten omdat, zo menen zij, het wonen in een Nederlandse omgeving een assimilatie ten gevolge zal hebben die een terugkeer naar een vrij Ambon in de weg zal staan. De mannen van de rijkspolitie betra den vanmorgen het kamp met karabij nen en helmen. De Ambonezen zaten toen in het kerkgebouwtje op het ter rein van het kamp. De politie zette on middellijk de toegangen tot de barakken af; kort daarna verscheen een aantal verhuiswagens; verhuizers begonnen hel huisraad uit de barakken weg te halen. Later kwamen vier autobussen het ter rein op om de Ambonezen naar hun nieuwe woningen in Hoogezand te bren gen. Een woordvoerder van de Ambonezen heeft aangekondigd, dat ejj zullen wei geren huur te betalen en dat zij ook aan andere verplichtingen, zoals belastingen, niet wensen te voldoen. MOSKOU, 21 dec. (Rtr., UPI) Pre mier Khroesjtsjev van de Sovjet-Unie heeft vanmorgen een telegram gezonden aan premier Nehroe van Indië, waarin hij deze gelukwenst met de „bevrijding van Goa, Damao en Diu". „Het optreden van de Indische rege ring met het doel de haarden van het kolonialisme op haar grondgebied uit te roeien is rechtmatig en rechtvaardig", aldus Khroesjtsjev. leverd heeft als ooit de grote Hannibal. De olifanten" in zijn programma zouden dan wel niet over de Alpen zijn getrok ken maar de Pyreneeën mogen er toch ook zijn. Nadere informaties wezen ech ter uit dat de „Jumbo's" tot de dieren- coüectie van Strassburger behoren, wat aan alle verdere fantasieën een einde maakte. H. TH. (Van een verslaggever) AMSTERDAM, 22 dec. Met alleen de zes stemmen van de communisti sche fractie tegen heeft de hoofdstede lijke raad vannacht de gemeentebegro ting 1962 goedgekeurd. Hoewel sluitend hij de indiening op een bedrag van f. 548.966.865 voor de gewone dienst is het onzeker of dit gehandhaafd kan blijven nu de minister van Economi sche Zaken bezwaren heeft gemaakt tegen de verhoging "an de tramtarie ven. De behandeling van deze tariefsverho ging is voorlopig uitgesteld. Wel zijn goedgekeurd de invoering van reini gingsrechten (zes gulden per jaar voor aangeslagenen in de personele belas ting) en een verhoging van de straat belasting met twee procent. De CPN, die vorig jaar wel voor de begroting stemde, gaf nu als motief voor het tegenstemmen: het „passief aanvaarden van de verslechtering der voorzieningen en de verhoging van de lasten voor de arbeidende bevolking". De WD daarentegen, die drie jaren tegen de begroting stemde, gaf nu zijn fiat met de wens dat „ministerieel in grijpen het begrotingsevenwicht niet zou verstoren". AMSTERDAM, 21 dec. Twee ge broeders uit Mininekezijl (Groningen) die in juni van het vorig jaar op een kermis op Texel hadden deelgenomen aan een vechtpartij, zijn door het ge rechtshof in Amsterdam veroordeeld tot gevangenisstraffen van resp. vier en twee maanden. Het hof bevestigde daarmee het von nis van de politierechter in Alkmaar, waarvan de gebroeders in hoger beroep waren gegaan, omdat zij naar hun me ning uit zelfverdediging hadden gehan deld toen twee wachtmeesters met gum mieknuppels begonnen te slaan. Het was tijdens de feesten ter gele genheid van het 125-jarig bestaan van de polder Eierland op Texel, dat de jon gelui (resp. 23 en 22 jaar) met enkele vrienden de orde in een dansgelegen heid verstoorden. Zü raakten in gevecht met de wachtmeesters H. Tromp en Sj. Haitsma, die op de grond gegooid wer den en enkele schoppen in het gezicht kregen. AMSTERDAM, 21 dec. Vanmiddag tussen half twaalf en half een hebben vele bekenden uit de kunst- en voorna melijk uit de muziekwereld gedefileerd langs het stoffelijk overschot van de za terdag jl. op 93-jarige leeftijd overleden operazangeres Cato Engelen-Sewing. Zij stond opgebaard in de hall van de stads schouwburg. Op en om de baar lagen vele bloemstukken en kransen, o.m. van het gemeentebestuur van Amsterdam en van de directie van de Nederlandse Opera. Bp het vertrek van de stadsschouw burg werd de auto met het stoffelijk overschot aan beide zijden geflankeerd door de als slippendrager fungerende heren Frans Vroons, H. Angenent, J. Susan, Nico van der Linden, Tabe Bas en J. Baerts. Achter de auto sloot zich een lange rij vrienden en bekenden aan. Het ge meentebestuur van Amsterdam werd daarbij vertegenwoordigd door de wet houder voor de kunstzaken, mr. A. de Roos. DEN HAAG, 21 dec. Het onder- zoek naar degeen die in het dorp Tien deveen de dodelijke schoten op de der tigjarige spoorlegger Berend P. heeft afgevuurd is in een nieuw stadium ge- komen. Twee politiemannen, de wacht meesters W. en O., zijn voor de recht bank gedagvaard, zo deelt de officier van justitie in Assen mede. Beide politiemannen hebben een be zwaarschrift tegen de dagvaarding by de griffie van de rechtbank gedepo neerd. Hiermee vervalt voorlopig de dagvaarding. In raadskamer zal moeten worden uitgemaakt of de be handeling zal worden aangehouden of dat de wachtmeester buiten vervolging worden gesteld. Berend P. is 4 juni van dit jaar in het dorp Tiendeveen (nabij Hoogeveen) door enkele pistoolschoten gedood toen hij zich bemoeide met drie politieagen ten die in café „Slomp" enkele perso nen wilden verhoren. Het slachtoffer behoorde daar echter niet bij. Berend P. zou de politiemannen met een mes bedreigd hebben. 22 November maakte de officier van justitie bekend dat de wachtmeester L B„ die in eerste instantie van de dodelijke schoten werd verdacht, deze niet kan hebben gelost. Een onderzoek in het gerechtelijk laboratorium in Den Haag in samenwerking met vuurwa pendeskundigen van de artillerie-in richting „Hembrug" toonde namelyk aan, dat de twee kogels waardoor P. getroffen werden niet uit het wapen van wachtmeester L. B. afkomstig zyn. Als in raadskamer wordt besloten toch uitvoering te geven aan de dag vaarding van de wachtmeester W. en O. wacht de rechtbank een moeilijke taak, daar het vooronderzoek niet heeft aangewezen welke van de bei de politiemannen vermoedelijk de da der is. De zaak zou dan veel overeenkomst met de Haagse „sabel-zaak" gaan ver tonen. Ook daar werden twee agenten OSLO, 22 dec. (U.P.I.) De Sovjet- Unie heeft er geen bezwaar tegen dat Noorwegen zich op enigerlei wijze aan sluit bij de E.E.G. Dit hebben Sovjet ambtenaren duidelijk laten doorscheme ren, toen zij dezer dagen in Moskou met de Noren een nieuw handelsverdrag sloten. Men bleek in Moskou begrip te hebben voor de moeilijke positie van Noorwegen, ingeval Engeland lid zou worden van de Euromarkt. Deze hou ding van Moskou, plus de vlotte gang van zaken met het nieuwe handelsver drag, hebben de Noorse regering prettig verrast, zo is uit de omgeving van de regering in Oslo vernomen. DEN HAAG, 22 dec. Door een be- belangrijke financiële deelneming van de Rotterdamse maatschappij Phs. van Ommeren ziet de n.v. Schreiner Aero- contractors haar positie aanzienlijk versterkt, zo deelt de directie mede Het maatschappelijk kapitaal werd ver hoogd tot vijf miljoen gulden, waarvan een miljoen geplaatst en volgestort. De directie van deze luchtvaarton derneming blijft als vanouds berusten bij de heer B. A. M. Schreiner, bijge staan door mr. H. van Zanten en kapi tein ter zee vlieger b.d. W. O. P. R. Aernout, resp. als commercieel en ope rationeel directeur. De raad van commissarissen werd uitgebreid en bestaat thans uit ir. A baron van Styrum (voorzitter), direc teur van de Deli Spoorwegmaatschap pij, mr. J J. Oyevaar, lid van de raad van beheer van Phs. van Ommeren en oud-directeur-generaal van scheepvaart alsmede de heer F. E. M. Smulders, lid van de directie van de werf Gusto in Schiedam. Zoals bekend zijn de luchtvaartacti viteiten van Schreiner Aerocontractors niet tot Nederland alleen beperkt. De onderneming werkt ook in Nigeria en Perzië. De vloot van Aerocontractors omvat op het ogenblik 22 machines. AMSTERDAM, 22 dec. De Brüder vom hl. Franziskus Kath. Junglings- heim G.m.b.H. te Aken biedt aan hou ders van obligaties der lening 3, vroe ger 7 pet lening 1926 oorspronkelijk f 150.000 volgende schuldregeling aan. Voor iedere obligatie ad 1000 voorzien van de coupons 1-11-1944 e.v. wordt be taald aan hoofdsom 1000, te kapitali seren van achterstallige rente van 1-5-1944 t.m. 21-12-1952 3 pet over 1000 260, alsmede achterstallige rente van 1-1-1953 t.m. 21-12-61 3 pet. over 1.260 340,20, zodat in totaal 1.600,20 zal worden uitgekeerd. Tevens wordt aan houders van obli gaties der 3, vroeger 7'/s pet lening 1929 oorspronkelijk 240.000 volgende schuld regeling aangeboden. Voor iedere obli gatie ad 1000 voorzien van de coupons 1-11-1944 e.v. wordt betaald aan hoofd som 1000, te kapitaliseren van achter stallige rente van 1-4-1944 t.m. 31-12-1952 3 pet. over 1000 262,50, alsmede ach terstallige rente van 1-1-1953 t.m. 31-12- 1961 a 3 pet. over 1.262.50 340,87. zo dat in totaal 1.603,37 zal worden uitge keerd. De Vereeniging voor den Effec tenhandel beveelt houders van erkende obligaties van beide genoemde leningen aan het aanbod te aanvaarden. gedagvaard, van wie er één met een sabelsteek de zestienjarige Haagse scholier Pim Scholte zou hebben ge dood. In de Haagse zaak is door de officier van justitie, na vryspraak door de rechtbank hoger beroep aange tekend. Of de Haagse zaak opnieuw zal worden behandeld hangt thans af van de beslissing van de procureur-ge neraal, die in overleg is getreden met de minister van Justitie. (Van onze kunstredactie) We hebben er al meer de aandacht op gevestigd, dat Amsterdamse beeldende kunstenaars (waarbjj ook „jongeren") de neiging ver tonen met hun werk de stad uit te trek ken, om het elders tentoon te stellen, bijvoorbeeld bh het Genootschap Kunst liefde te Utrecht, in de Paardenburg te Ouderkerk aan de Amstel, te Groningen, te Leeuwarden, te Tilburg, te Arnhem. Het is een stille, maar duidelijke reac tie op de museumpolitiek van Amster dam. Nu zijn het weer Amsterdamse beeldhouwers, een groep van buitenge woon knappe en bezielde talenten, de z.g. „Wittenburgers", en de collectie die zij laten zien is van dusdanig ge halte, dat men zich afvraagt: is dat niet goed genoeg voor het Stedelijk Museum in de hoofdstad, voor het fili aal daarvan dat Van Abbe-Museum te Eindhoven heet, voor het Gemeente museum van 's Graven-hage, voor Delft of de Hoge Veluwe? Amateurs in de provincie, die maar krap in hun geld zitten, organiseren tentoonstellingen van „hedendaagse" kunst die belangrijker zijn dan de musea der grote steden plegen te doen, waar men over zeer ruime overheidsmiddelen beschikt, die worden opgemaakt aan een niet te stui ten vloed van vormloze verfspatten, aan een ijzerwinkel die met soldeer bout en lasapparaat bij elkaar wordt ge houden. Het snobisme van degenen, die alleen waardering hebben voor datgene wat in de wereldsteden is te vinden en ook nog voor de enkele vaderlandse cracks (Appel, Corneille, Lataster etc.) die aansluiting gevonden hebben bij de grote internationale kunstmarkt, wordt ronduit belachelijk. De beeldhouwers die hun atelier op Wittenburg hebben (daar is geen enkele bejaarde bij en ook geen professor) exposeren te Utrecht. Hun uitstekende tentoonstelling wordt zaterdag 23 de cember in het gebouw van het Genoot schap Kunstliefde geopend door Jan Engelman. Het zijn F. Blaisse, Cor Hund, H. D. Janzen, J. P. W. Meefout, Thea van der Pant, J. Smit en A. J. W. Teeuwisse. Gouaches en mozaiek van J. Willems en grafiek van J. Kruiff zijn aan de tentoonstelling toegevoegd. Zij zal duren tot en met 14 januari, maar is op Eerste Kerstdag en op Oudejaars dag gesloten. E. LONDEN, 22 dec. (AFP) Peggy Guggenheim, de Amerikaanse verza melaarster van moderne kunst, is voor nemens haar collectie schilderijen en beeldhouwwerken aan de Tate Gallery na te laten. Deze verzameling, die wordt beschouwd als een der rijkste van de wereld, is ondergebracht in een paleis li) Venetië, dat zij sinds het ein de van de tweede wereldoorlog be woont. De collectie omvat o.a. werken van Picasso, Braque, Delaunay, Max Ernst en Tanguy. Voorts zijn er beel den van Arp, Giacometti e.a. Tot dusver had men aangenomen, dat Peggy Guggenheim haar paleis met de verzameling aan de stad Vi tië zou nalaten. (Advertentie) /ene- Importeurs Gefc)i. Nefkens Utrut ht Tel (030) 16Ü23 HAMILTON, (Bermuda Eilanden), 22 dec. (UPI) De Britse premier Harold' Macmillan eri president Kenne dy van de Verenigde Staten hebben gis teren in Hamilton op de Bermuda Eilan den, gedurende vijf uur geconfereerd over de kwesties Berlijn, de Congo en de kernproeven. Wat de Congo betreft hadden Kenne dy en Macmillan wat aan de oppervlak te moeten blijven, aldus de zegsman. Wat betreft de proeven met kernwa pens, hadden Kennedy en Macmillan een rapport aanhoord van hun deskun digen over recente Russische proefex plosies. De besprekingen tussen beide staatslieden werden onderbroken door een lunch en een wandeling buiten voor een boomplantingsceremonie. De Britse woordvoerder zei nog tot de pers dat Kennedy en Macmillan volledig accoord geraakt waren. Hij weigerde te zeggen of dit dan tot nu toe niet het geval was geweest. DEN HAAG, 21 dec. Het prijsin dexcijfer van het levensonderhoud voor gezinnen van hand- en hoofdarbeiders, zoals het Centraal Bureau voor de Sta tistiek dat maandelijks samenstelt op basis 1961 is 100. onderging van medio oktober tot medio november 1961 een lichte stijging. Het indexcijfer inclusief A.O.W.-A.W.W. steeg van 129 medio ok tober tot 130 medio november. Het idex- cijfer exclusief A.O.W.-A.W.W. bleef staan op 125. De veranderingen vonden vrijwel uit sluitend plaats binnen de sector „voe ding". Voor brood, groenten en eieren werd een stijging van het indexcijfer geregistreerd; voor fruit en margarine daarentegen een daling. COLOMBIE, Woensdagmorgen is Colombië getroffen door een aard beving. Volgens de berichten zijn er 17 doden gevallen en 250 gewonden in de steden Armenia en Sonson, waar de be ving het hevigst was. De bewoners ren den in paniek de straat op. Verscheide ne huizen zijn ingestort. VATICAAN, Twee schaapherders hebben woensdag aan de paus tijdens een audiëntie voor pelgrims een levend lammetje geschonken. (Rtr) GRONINGEN 21 dec. Aan de rijksuniversiteit alhier zbn gepromo veerd tot doctor in de wiskunde en na tuurwetenschappen de heer M. N. Klouwen uit Sfochteren op een proef schrift getiteld „de vorming van mono- terpenen en pentadekanolide in de vluch tige olie van angelica archangelica L en de heer H. Alkema uit Sneek op een proefschrift: Autoxydatie van additie- produkten van thiolen aan acetyleen- ethers. Promotors waren respectievelijk prof. dr. F. van Os en prof. dr. J. Arens. Gistermiddag is aan de rijksuniver siteit gepromoveerd tot doctor in de ge neeskunde mevrouw J. Sanders-Woud- stra, geboren te Kediri, op een proef schrift, getiteld „Experimenteel anato misch onderzoek ovi de verbindin gen van enkele basale telencefale her- sengebieden bij de albinorat". Promo tor was prof. dr. J. Droogleever For- LEIDEN, 22 dec. Aan de rijksuni versiteit alhier promoveerde tot doctor in de wis- en natuurkunde, op een proef schrift getiteld: „het patroon van de magnetische kernspinresonantie in en kele vaste stoffen", de heer W. van der Lugt, uit Leiden. Voorts promoveerde tot doctor in de wis- en natuurkunde op proefschrift ge titeld: „Holocene sea level changes in the Netherlands" mej. S. Jelgersma, uit Oogstgeest. Promotor was prof. dr. A. J. Pannekoek. Tot doctor in de let teren en wijsbegeerte is gepromoveerd op proefschrift getiteld: „Aeschylus' dictyulci" mevrouw M. Werre- de Haas, uit Arnhem, promotor was prof. dr. B. A. van Groningen. AMSTERDAM, 21 dec. De jaarlijk se algemene vergadering van het Ne derlands instituut van accountants heeft de heer H. C. Treffers Amsterdam tot voorzitter van het instituut herbenoemd. In de plaats van de afgetreden heren prof. G. Diephuis, mr. J. P. de Korte en P. Wisse zijn benoemd de heren A. C. Bakker jr. Amsterdam, B. A. E. van Doorne, Rotterdam en W. Schmidt, Den DEN HAAG, 21 dec. Bij K.B. is met ingang van 1 januari de eerste stalmees ter en adjudant luitenant-kolonel W. F. K. Bischoff van Heemskerck benoemd tot kamerheer in buitengewone dienst. DEN HAAG, 22 dec. Mr. C. G. W. H. Baron van Boetzelaer van Ooster hout heeft gisteren het voorzitterschap van het comité van Belgisch - Neder landse - Luxemburgse samenwerking overgedragen aan dr. W. F. Lichtenauer lid van de Raad van State. BREDA, 22 dec. De apostolisch ad ministrator van Breda heeft op diens verzoek eervol ontslag verleend aan de zeereerwaarde heer J. J. Staal als pas toor van Stoppeldijk en als deken van het dekenaat Hontenisse. DEN HAAG, 22 dec. De heer H. van der Houwen te Dordrecht, die sinds 28 mei 1959 lid is van de provinciale staten van Zuid-Holland voor de WD heeft ontslag genomen als lid. Ter voorziening in deze vacature is de heer Sidney J. van den Bergh te Wassenaar benoemd. ZWOLLE, 21 dec. Het P. v. d. A. lid van Ged. Staten van Overijssel ir. D. I. Luteijn uit Steenwijk, is gisteren na een langdurige ziekte in het zieken huis in Heerenveen overleden. EERST WAT DROGE KLE REN LENEN VAN DE WAARD EN DAARNA GAAN WE OP ZOEK NAAR HET VER DWENEN MASKER) BLIKSEM, DAT 15 BURGE, U DAAR ACHTER BOOT LDi u neri, N5PECTEUR WAAR OPGEPIKT?

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1961 | | pagina 13