•1 Aantal woningzoekenden dit jaar gestegen tot 544 Nieuw portret koningin in raadzaal (STILLE ARMEN! HAARLEM BEGROTINGSBEHANDE LING BLOEMEND AAL m mm NIEUWE LUTHERSE KERK AAN MR. JAN GERRITSZLAAN Prinses Paola in verwachting Raadslid Vink bedankt Zeer druk bezochte afscheids receptie van J. W. van Hezel Op 7 januari géén vlaggen uit Nieuwe korps-chef in Zandvoort Hoogovens vast in rustige markt y; y Si' f? RAADHUISPLAN IN DISCUSSIE Acht maanden geëist tegen oneerlijke metaalsorteerder f 8.000.000 Aa-Be PLAIDS Zaalberg Fa. B. J. VAN LIEMT Derde zaak van J. van Duivenboden In Gravenzaal van het stadhuis De beurs vandaag: VRIJDAG 22 DECEMBER 1961 PAGINA 3 n$. K Kot z« K jnr' dfs r*. ipft U I? ae Onderwijs NAAIMACHINES Buitenleerlingen Strak beleid Blijvende aandacht Antwoord B. en W. Woningprobleem Schooltandarts Sport Huwelijksfeest van koningin en prins Binnenkort te verwachten: Inspecteur J. D. van Maris uit Arnhem KERSTAVOND voor bejaarden in Heemstede Gevaarlijke manoeuvre - Beurs van New York jO-~ s de" ii"{ i" i11? id, tü l!«; (fed - uk1' ef1 s"1; f, dd3 yd4' ge' ot- V'. te .c*' BLOEMENDAAL, 22 dec. Vanmorgen is de Bloemendaalse gemeente raad begonnen aan de openbare behandeling van de ontwerpbegroting voor 1962. Voordat de raad daaraan begon heeft de voorzitter, burgemeester dr. D. H. Peereboom Voller, een nieuwe, vrij recente foto van koningin Juliana in de raadzaal opgehangen. De foto, welke vervat is in een moderne lijst met daarop een goudkroontje, is een geschenk van de heer Jacobson van de VVD-fractie, die door de voorzitter met woorden en door de raad met applaus daarvoor werd dank gezegd. Het nieuwe portret is in de plaats ge komen van een foto welke gemaakt was ter gelegenheid van de verloving van de toenmalige prinses Juliana met prins Bernhard. De algemene be schouwingen die aan de behandeling van de begroting plegen vooraf te gaan werden dit keer geopend door de fractievoorzitter van de PvdA, de beer Vliegen. Aan de hand van cijfers gaf hij een overzicht van de nog steeds schrijnende woningnood in Bloemendaal. In het afgelopen jaar is het aantal woningzoekenden van 513 tot 544 gestegen. Hij drong er bij het college op aan alles te doen om aan deze nood een einde te maken. „Bloemen daal mag niet tevreden zijn met een toewijzing van 23 woningwetwoningen". Het ziet er naar uit dat de financiële Êositie van de gemeente zal verbeteren, ►at moet ook want op het programma staan tal van grote objecten die binnen afzienbare tijd verwezenlijkt zullen moe ten worden. De heer Vliegen vond het niet juist dat de post vermakelijkheids belasting niet in de begroting is opge nomen. Daaruit zou kunnen worden af geleid dat de raad al vooruit loopt op de beslissingen de verordening op deze belasting te wijzigen. Hij wenste te we ten wie verantwoordelijk is voor het slechte onderhoud van de gemeentewo ningen. ,,Er moeten grote fouten zijn gemaakt. Het college van B. en W. zegde hij alle steun toe voor de verwezenlijking van de raadhuisplannen. Hij onder schreef de mening niet van degenen die thans de voorkeur geven aan uitbreiding en verbouwing van het huidige raadhuis. Dat betekent een stap terug, aldus de heer Vliegen. Vandaar dat hij aandrong op het toevoegen van een deel van de financiële meevaller aan de reservepost voor de raadhuisbouw. Sprekende over het onderwijs zei hij dat er op dit punt nog veel te doen staat, met name met betrekking tot het gymnastiekonderwijs. Het valt te be treuren dat dit onderwijs door gebrek aan lokalen slechts aan de leerlingen van de vierde en hogere klassen kan worden gegeven. Hij stelde een voorstel namens zijn fractie in het vooruitzicht °m op de begroting alsnog een bedrag van 50.000 te plaatsen voor de verbe tering van de straatverlichting. Het zou een daad van wijs beleid zijn, wanneer i® 7 etering in de eerstkomende zes kunnen worden gerealiseerd. fis een bedrag van ongeveer J aW.OOO gemoeid. Het stichten van een neehuis in „Elswout" zal het bezoek aan dit fraaie landgoed alleen maar kunnen stimuleren. Over het recreatie plan „Bloemendaal aan Zee" zei de heer Vliegen tenslotte dat een beslis sing door de raad eerst dan kan wor den genomen wanneer duidelijke gege vens over ontvangsten en uitgaven be kend zijn. In zijn algemene beschouwingen stelde de fractievoorzitter van de VVD, de heer TIRION enkele wensen voorop, welke zjjn fractie in de afgelopen jaren bij herhaling naar voren heeft gebracht, maar die nog altijd niet door het colle ge van B. en W. zjjn gehonoreerd. Nog steeds is er geen commissie, die belast Js met het nazien van de rekeningen. Over het antwoord van B. en W. op op merkingen, welke in het afdelingsonder- Soek met betrekking tot het overhevelen van een gedeelte van de kosten voor Wegenonderhoud op de kapitaalsdienst z'jn gemaakt, toonde de heer Tirion zich verbaasd. Hij stelde voor deze kosten Blsnog in de begroting op te nemen. De Middelen hiervoor kunnen worden gevon den door niet over te gaan tot het verho gen van de reservepost Raadhuisbouw met een bedrag van 73.000. Opnieuw drong hij aan op een inves teringsplan, door hem onontbeerlijk ge- ?pht voor het vaststellen van een ge meentelijk beleid op lange termijn. Met Advertentie Ielectr. in koffer 2K-- GROTE HOUTSTRAAT 181 - HAARLEM JJMRLEMi 22 dec. Acht maanden n, dngenisstraf eiste de officier van hief in Haarlem tegen een 20-jarige h6,j aalsorteerder uit Haarlem aan wie van een grote partij staven fos- de ,rons lm laste was gelegd. De waar den n ('e staven, die aanvankelijk wa- ona- aangezien voor stafkoper, bedroeg de er f 13.000,-. De sorteerder zou ha,i s?aven hebben gekocht, terwijl hij stal dnnen weten, dat deze van dief- afkomstig waren. Sortl gezette tijden kocht de metaal- Sianri rder, die in dienst was van een Ve„ voortse koopman, een aantal sta- In .ara'koper van een andere koopman. kverrt1 werden vijf zendingen afge ef n waarvoor de sorteerder telkens ï>e ]Pmvisie kreeg van omstreeks 25,-. bew?Pman' van wie de staven werden levej.72?.n. zou evenwel bij de eerste k°ot>u al hebben gevraagd, de de l aar niet te boeken. Daaruit zou dit vkJ?erder bebben opgemaakt, dat ?nttreUu-an<* bield met een mogelijke later £rn&.aan de belasting. Pas veel te doe-n v. ti begrepen hebben, dat men De i, .ad met zogenaamd „link werk" atop,} az"Jarige koopman uit Zandvoort te ,je yeneens terecht. Tegen hem eis- ?eh eo?, er van justitie twee maan- eerdp ,ar!SenisstrafDe koopman pro- acti6 pjil(telijk te maken, dat de trans- Eaan jbuiten hem om was ge- deWu'sj. 7. t hij zich van geen kwaad ,de geweest. Op het verzoek van eh, waf u°m de metalen niet te boe gen "iet ingegaan. Ook had hij ?etl, daa„ u argwaan daardoor gekre- rt°0rkomt j in deze handel wel vaker 5? koper dat men een beroep doet op 6 raaricJrr niets van aan te tekenen. Van men^~n' ,mr- O- H. van Wijk, was bewiic dat °P geen enkel punt tPraak n„ ?s geleverd en vroeg vrij- Hagfigl °hderdag 4 januari zal de rechtbank uitspraak doen. teleurstelling stelde hij vast, dat geen gevolg was gegeven aan zijn verzoek van vorig jaar om een commissie te be noemen, welke tot taak krijgt een on derzoek in te stellen naar de onvol doende huisvesting van het secretarie- personeel. Hij stelde voor een dergelij ke commissie-ad-hoc onverwijld te be noemen. Sprekende over het onderwijs zei de heer Tirion geschrokken te zijn van het feit, dat de zogenaamde buitenleerlingen jaarlijks het niet onaanzienlijke bedrag van ongeveer twee ton aan de begroting onttrekken. Hij verzocht het college de ze abnormale toestand zo spoedig mo gelijk in andere banen te leiden. Een deel van het geld kan beter worden ge bruikt. Nogmaals herinnerde hij B. en W. aan de subsidie-nota, welke de ge meente Heemstede vorig jaar het licht deed zien. Wat is de mening van het college over een dergelijk geschrift? Spoed dient te worden gemaakt met sportcomplex Mariënweide en de tennis velden bij de Watertoren. Hij vroeg of het college nog van me ning is, dat een gemeentelijk grondbe- drijf niet nodig is in Bloemendaal. De grondprijzen worden alsmaar hoger en het gemeentebestuur zal op korte ter mijn moeten nagaan op welke manier noodzakelijke bouwterreinen tegen eco nomisch aanvaardbare prijzen kunnen worden gekocht. Het verdient aanbeveling te zoeken naar een oplossing voor het gelei den van het verkeer om de dorpskern, wanneer het plan tot verbetering van de Bloemendaalseweg in het dorp Bloe mendaal zal worden uitgewerkt. De heer Tirion maakte niet zonder spot de op merking dat het „kleine restauratie plan" van de Haringbuys nu waar schijnlijk even duui zal zijn als het gro te plan, dat destijds door het college te kostbaar werd geacht. Als een zwaard van Damocles hangt nog altijd het provinciale snelwegplan door Aerdenhout boven het hoofd van Bloemendaal. De Raad van State heeft immers nog geen beslissing om trent het streekplan Zuid-Kennemer- land genomen. Voor een snellere ver betering van de straatverlichting zou het wellicht aan te bevelen zijn een lening te sluiten. Het bedrag op de begroting is veel te gering. De heer FIJEN, voorzitter van de KVP-fractie, herinnerde het college aan wat hij bij de vorige begrotingsbehande ling had gezegd over de waarde van een begroting. Deze wint belangrijk aan betekenis, als de daarin opgesomde plan nen inderdaad in het begrotingsjaar kun nen worden uitgevoerd. Verder moet een sluitende begroting steunen op de ver wachting, dat de nodige middelen kun nen worden aangetrokken uit leningen, voorzover het geld niet uit de jaarlijkse bronnen of belastingen komt. Door al lerlei omstandigheden kon daar in de afgelopen jaren weinig of geen rekening mee worden gehouden. Werken, die in een bepaald jaar dringend ter hand moesten worden genomen, werden ver schoven naar een later tijdstip. Er was geen geld en het college zag zich dan ook genoopt geld te lenen van de Bank voor Nederlandse Gemeenten, hoofdza kelijk voor de aanleg van wegen. Hel bedrag van deze leningen is opgelopen tot 8.000.000. Dat betekent, dat de gemeente jaar- liiks voor meer dan 600.000 aan rente en aflossing moet opbrengen Dit kapi tale bedrag moet eerst op tafel komen, vooraleer kan worden begonnen aan de verdeling van de overige middelen voor andere doeleinden. De heer Fijen kon zich voorstellen, dat ,het, grote bedragen op de kapitaalsdienst noodzakelijk was. 'hSJ vroeg z>ch even wel af of op het gebied van ^e weg bouw en de aanleg van parkcergelege - heden niet enige matiging kan.w0™r®" betracht door deze werkzaamheden ove een aantal jaren te verdelen ot op ie schorten. „Uw college kan niet onge limiteerd doorgaan met in toenemende mate te leunen op de kapitaalsdienst De heer Fjjen zei bevreesd te zijn, dat over enige jaren de rekening wordt ge presenteerd in de vorm van nog meer leningen om de schulden af te lossen. Zich bepalend tot enkele punten uit de begroting voor het volgend jaar zei de KVP-woordvoerder enige opheldering te verlangen over het achterstallige onder houd, dat zou bestaan bij de gemeente- woningen. In de afgelopen jaren zijn daarvoor belangrijke bedragen geno teerd. Is dat geld soms gebruikt voor onderhoud en verfraaiing van plantsoe nen en wandelpaden? Matiging in de uitgaven voor min der belangrijke zaken is gewenst. Slechts indien het college er in slaagt de schulden binnen redelijke perken te houden mag het verwachten, dat de KVP-fractie in de toekomst haar medewerking zal verlenen aan de fi nanciering van een nieuw raadhuis. Aan het slot van zijn beschouwingen zei de heer Fijen, dat zijn fractie gesteld is op handhaving van de bestaande ver ordening op de vermakelijkheidsbelas ting. zij het dat mogelijkheden tot vrij stelling overwogen kunnen worden. In een eventuele kunstcommissie zouden naar zijn mening ook enige raadsleden zitting dienen te hebben. Verder pleitte hn voor een betere verlichting van de Oranje Nassaulaan en het zuidelijk deel van de verbinding tussen Vogelenzang en Noordwijkerhout (De Zilk). Omdat vele opmerkingen, welke in het afdelingsonderzoek naar aanleiding van de ontwerp-begroting zijn gemaakt, door het college van B. en W. in hun Memo rie van Antwoord bijzonder volledig zijn beantwoord, wilde de fractievoorzitter van de Protestants-Christelijke Groepe ring jhr. Van LENNEP zich in zijn al gemene beschouwingen beperken tot het maken van enkele algemene opmerkin gen. Ofschoon de financiële situatie van de gemeente redenen geeft tot tevreden heid dient er naar zijn mening niette min een strak beleid te worden gevoerd. Veel ruimte om een aantal noodzakelijke objecten uit te voeren is er niet, omdat de begroting geen batig saldo te zien geeft. Uitstel van deze werken maakt verwezenlijking op den duur steeds duur der. Vandaar dat hij het voornemen van het college niet onderschreef om voor de verbetering van de straatverlichting een gering bedrag op de begroting uit te trekken. Hij stelde namens zijn frac tie een voorstel in het vooruitzicht, voor dit project een bedrag op de kapitaals dienst te plaatsen. De bij Publieke Werken ingevoerde be zuiniging had zijn instemming. Verder waL de heer Van Lennep verheugd over het plan van B. en W. om het onder houd van het gemeentelijk huizenbezit opnieuw krachtig ter hand te nemen. Daarnaast zou ook aandacht dienen te worden geschonken aan de aanleg van douchecellen. De plannen, welke er voor de verschillende takken van sport zijn gemaakt, konden de goedkeuring van zijn fractie wegdragen. Het zou aanbeveling verdienen indien door het college een onderzoek werd ingesteld naar de pro blemen rond de schooltandverzorging. Verder vroeg hij om een rapport over het ziekenvervoer in de gemeente. De heer Van Lennep toonde zich ver heugd over de verwezenlijking van de woningbouwplannen aan de Kenne- merweg. Ook de medewerking in de bouw van het bejaarden-rusthuis De Rijp noemde hij een stap in de goede richting. Het bejaardenprobleem zal de aandacht van het gemeentebestuur blij ven vragen. Het uitbreidingsplan bij Rij- negom biedt de mogelijkheid tot het bou wen van woningen in de zogenaamde vrije sector. In dit verband vroeg hij het college er voor te waken, dat het bijzondere karakter van de gemeente zo weinig mo gelijk wordt aangetast als er wordt ver kaveld. Over de bestemming van de verschillende landgoederen zou naar zijn mening overleg dienen te worden ge pleegd met het provinciaal bestuur en met het ministerie van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen. Voorzichtigheid is geboden met be trekking tot het kunstzinnig verfraaien van de gemeente. Het openluchttheater noemde hij een zorgenkind, vooral nu de krachtige leiding van de initiatiefne mer van destijds is weggevallen. Bijzon dere aandacht van B. en W. vroeg de heer Van Lennep voor het behoud van enige oude bleekrijen en boerderijen, met name van de boerderij „Veen en Duin". Indien deze boerderij te eniger tijd vrij van pacht komt, ware te overwegen de boerderij te restaureren. Tenslotte hoop te spreker, dat volgend jaar de Haring buys zal zijn gerestaureerd. De druk van de leningen wenst het college van B. en W. op het financiële budget zo spoedig mogelijk op te heefen, aldus de voorzitter bij de beantwoor ding van de algemene beschouwin gen. Veel financiële armslag heeft de gemeente niet maar niettemin dienen de financiën snel te worden gesaneerd. Over de verdeling an de kosten van wegenonderhoud zei hij dat deze over eenkomstig de huidige werkelijkheid is. Hij toonde zich geen voorstander van een raadhuiscommissie ad hoe. Maar als ertoe wordt overgegaan, dan zouden daar vooral ambtenaren zitting in moe- tenheb ben, die uit ervaring op de hoog te zjjn van de gebreken van het huidige raadhuis. Tegen een dergelijke commis sie pleit evenwel de opvatting dat aan de plannen voor een nieuw raadhuis alle voorrang dient te worden gegeven. Een grondbedrijf achtte hij voor Bloemen daal van weinig nut omdat de grond na aankoop bijna onmiddellijk weer wordt doorverkocht. Dat het restauratieplan van de „Haringbuys" niet eerder ter hand is genomen is niet de schuld van het college. De goedkeuring erdoor is heel laat door het betrokken ministerie afgegeven. Als gevolg van de toeneming van het gemotoriseerde verkeer is de aan leg van parkeergelegenheden noodza kelijk. Ofschoon de voorzitter voor stander was van een kunstcommis sie twijfelde hij er aan of daarvoor personen kunnen worden gevonden die zich zouden willen bloot stellen aan de soms onbarmhartige kritiek van het publiek. Tenslotte deelde hij mede dat binnenkort overleg zal wor den gepleegd met rijk en provincie over de aankoop en bestemming van de vele in Bloemendaal gelegen land goederen. Wethouder Hijszeler deelde de zorg van de heer Vliegen en de overige raadsleden over het woningprobleem. Bloemendaal is geen industriegemeen te en het is bovendien gelegen temid den van ontwikkelingsgebieden die enorm „woningbouwintensief" zijn. On derhoud van de wegen mag niet wor den uitgesteld. Hij vroeg de raad be grip te hebben voor het achterstallige onderhoud aan het gemeentelijke hui zenbezit. In de jaren dat Bloemendaal er financieel slecht voor stond, kon daar bijna niets aan worden gedaan. Als het bedrag van 154.000 is besteed, kan de verlichting redelijk worden ge noemd. Niets dan lof had wethouder Nolte voor het werk van de schooltandarts. Zij stelt haar werk boven beloning. Over de schooltandartsendienst zei de wethouder dat het teruglopen van de deelnemende kinderen een gevolg is van het feit dat meer dan vroeger de ouders hun kinderen naar dei eigen tandarts sturen. uDe cijfers wijzen uit dat van deze dienst ooral gebruik ge maakt Wordt door kinderen wier ouders zijn aangesloten bij een ziekenfonds. Twee keer per jaar controleert de HAARLEM, 22 dec. Morgenmid dag zal prof. ir. H. T. Zwiers het nieuwe kerkgebouw aan de Mr. Jan Gerritsz- laan officieel overdragen aan de Evan gelisch Lutherse Gemeente van Haar- lem. Het is een sober kerkje, dat juist door zjjn eenvoud een voorname allure heeft. In de absis staan de preekstoel, het altaar en de doopvont opgesteld. Deze laatste is een geschenk van het Nijmeegse Studenten Cabaret, dat door zijn voorstellingen dit geschenk bijeen „gespeeld" heeft. Het bronzen voetstuk is vervaardigd door de Amsterdamse kunstsmid Jac. Storm en de duif er boven door de kunstenaar Hammes uit Nijmeg'en. Op de glazen bak staan de woorden gegraveerd: „Een Heer Een Geloof Een Doop" als herinne ring aan wat protestantse en katholieke christenen bindt. De absismuur vertoont een spel van uit-springende stenen, waardoor deze wand een extra accent krijgt. In deze wand bevindt zich een door de Over- veense glazenier K. Draisma vervaar digd raam, waarin de beeltenis van Christus is geslepen met de Joannestekst: Ik ben de ware wijnstok; gij zijt de ranken". De kerk biedt plaats aan on geveer 160 personen. Onder de kerk bevindt zich het wijk centrum van de gemeenteeen ruime wijkzaal voor 150 personen, een toneel ruimte die door de Zondagschool kan worden benut en de spreekkamer van ds G Kroes. In deze spreekkamer krijgt het bekende „Bijbels Museum- van ds. Kroes uiteraard een ereplaats. Met het tot stand komen van dit nieu we kerkgebouw is een einde gekomen aan de acht jaren, waarm de Lutherse gemeente van Haarlem-noord gastvi ij onderdak vond in het Hervormd Jeugd huis aan de Rijksstraatweg. 1 anuit de nieuwe kerk wordt de hele Evangelisch- Lutherse gemeente benoorden de spoorlijn bediend. B. en W. van Bloemendaal tijdens de begrotingsbehandeling. tandarts de gebitten van de kinderen terwijl zij bovendien kleine behandelin gen verricht overeenkomstig het voor schrift van de ziekenfondsen, welke sinds februari van dit jaar financieel bij de schooltandartsendienst zjjn inge schakeld. Het onderwijs is niet goedkoop. De doeluitkeringen van het rijk blijven beneden de kosten welke de gemeente voor het onderwijs maakt. Bloemen daal is een van de gemeenten waaruit de mensen zullen worden gerequi- reerd die later in nationaal en inter nationaal opzicht een rol zullen spe len. Als gevolg van de nieuwe finan ciële verhoudingswet wordt thans door het rijk per leerling gexubsi- dieerd. Het zou bepaald onjuist zijn om buitenleerlingen te weren; als men daartoe overgaat bestaat het ge vaar dat sommige scholen zouden leeg- stromen met als gevolg dat de kosten voor het onderwijs te hoog zouden worden. Wethouder Wildt Meyboom tenslotte toonde zich verheugd over de erkenning van de raad dat de gemeente een taak heeft met betrekking tot de sport. Ter behartiging van de regionale sportbelan- gen wil het college contact opnemen met Haarlem en de provincie. Binnen kort zal de raad een voorstel ontvan gen over de aanleg van het tennisbanen complex in de buurt van de watertoren. Daaraan kon niet eerder worden begon nen omdat de provincie haar goedkeu ring nog niet had gegeven. Het clubge bouw in Vogelenzang is zo goed als klaar. De wethouder hoopte dat in het ko mende jaar een groot deel van Marien- weide in gebruik zal zijn. Met vertegen woordigers van de ruitersport wordt thans overleg gepleegd over de pacht. De gelden welke daaruit beschikbaar komen zullen kunnen worden gebruikt voor de verdere aanleg van het sport complex waarvan nog een deel moet worden geëgaliseerd. (Advertentie) lüü WOL Grote Houtstraat 62 en 67 - Tel. 10657 - 12839 ITiiiiiiiiiiiiiiiii iiiMtiiiiiiiiini Het gaat vrij goed. Opnieuw is een reeks van giften binnen geko men. Hoe meer Kerstmis nadert, hoe meer men blijkbaar beseft, dat men geen écht Kerstfeest kan vie ren wanneer m,en niet heeft gedaan wat men kan om obk de stille armen een paar feestelijke dagen te bezorgen. Dezer dagen worden de giften ver deeld. Als men op het ogenblik alles bijeen telt wat bij het comité-stille ar men is binnengekomen, vooral door de inzameling via de Haarlemse pers, komt men tot een bedrag tussen 25 en 30 duizend gulden. Wat er na vandaag binnenkomt wordt na Kerstmis verdeeld. Dan komen er stille armen aan de beurt die tot nog toe niet konden worden bedacht, of schoon zij het even hard nodig hebben als zij die al een gift ontvingen. Helpt u, lezers en lezeressen, in een laatste krachtsinspanning het comité om het getal van de gelukkigen zo groot mogelijk te maken? Het zal ook uw eigen geluk vergroten. Het dagtotaal van deze negentiende verantwoording is 188,50, zodat het to taalbedrag stijgt tot 3.475,50 (dat is 336 meer dan het totale resultaat van de inzameling van vorig jaar!) Contant ontvingen wij; S. 2.50; P. J.B. 7 10; Henk 5; S. van E. 10; C. H. E. 10; v. Fr. 2,50; A. V, te H. 2,50; N. N. 1; Fa. V. 100. Per giro: mr. A. K. 10; G. Br. 5; Mevr. L. K.-M. 10; Gez. van 't H 10; B. M. ƒ10. U kunt Uw gift bezorgen aan het bureau van onze courant Smedestraat 5, Haarlem, of overmaken op num mer 143480 ten name van de Nieuwe Haarlemsche Courant met vermel ding „Stille Armen". HAARLEM, 22 dec. Vanmorgen is het 2de filiaal van de firma J. van Dui venboden geopend. Dit liliaal, aan de Kruisstraat 22, is speciaal ingericht voor woningtextiel, zoals gordijnen, tapijten, vitrages en beddegoederen. De zaak is de kroon op het werk van de heer F. van Duivenboden, die sinds 1925 in het vak zit. Hij had in de beginjaren een kleme zaak in de Kamperstraat. Na vijf jaar verhuisde hij naar de Gedempte Oude Gracht, waar nu een bedrijf voor com plete interieurverzorging gevestigd is. Veel later werd de speciaalzaak voor meubels aan het Spaarne in gebruik ge nomen. Aan de smaakvolle inrichting van het nieuwe, twee verdiepingen tel lende filiaal heeft de etaleur van de fir ma, de heer E. H. Kok, een groot aan deel gehad. BRUSSEL, 22 dec. (ANP, UPI) Prinses Paola, de echtgenote van prins Albert van België, verwacht eind mei of begin juni een baby, zo is vandaag officieel in Brussel bekendgemaakt. Het eerste kind van prins Albert en prinses Paola, prins Philippe, werd ge boren op 15 april 1960. Als het tweede kind een jongen is. zal hij de derde in rechte lijn zijn als opvolger voor de Belgische troon. Hij komt in dit opzicht na zijn vader en zijn oudere broer. Dat zal zo blijven zolang koning Boudewijn en koningin Fabiola zelf geen mannelijke nakomelingen hebben. HAARLEM, 22 dec. Het Haarlemse raadslid F. W. M. Vink, die deel uit maakt van de VVD-fractie, heeft per 1 januari 1962 bedankt als lid van de raad. Wie hem in deze kwaliteit zal op volgen is nog niet bekend. Formeel is mr. J. Oranje de eerste opvolger, maar bij een vorige gelegenheid heeft hij reeds te kennen gegeven niet voldoende tijd ter beschikking te hebben. In dat geval zou ir. P. H. Lefevre aan de beurt zijn. De heer Vink heeft het voornemen om per half januari naar Zuid-Afrika te emigreren, waar zijn zoon reeds woont. HAARLEM, 22 dec. Enige honder den uit gemeentelijke en onderwijskrin gen hebben gistermiddag de afscheids receptie bezocht van de heer J. W. van Hezel, chef van de afdeling Onderwijs ter gemeentesecretarie. De receptie werd gehouden in de feestelijk verlich te gravenzaal van het Haarlemse stad huis. Namens het college van B. en W. sprak de burgemeester, mr. O. P. F. M. Cremers, die de heer Van Hezel prees om zijn beminnelijke persoonlijk heid en zijn enorme werkdrift, die steeds gepaard ging aan een grote ter zake kundigheid. Gemeentesecretaris mr. H. E. Phaff wees op de grote hulpbereidheid van de scheidende onderwijs-chef. Omdat hij te allen tijde klaar staat voor ieder een, bood hij hem een klok aan. Na mens het openbaar onderwijs herinner de de heer R. Prosée aan het feit, dat voor de heer Van Hezel letterlijk niets onmogelijk was en dat hij als geen an der in staat was de ambtelijke molen sneller te doen draaien. Namens het openbaar onderwijs schonk hij de heer Van Hezel een vulpen-set, een camera met flitsapparaat, een diaprojector en een projectiescherm. Wethouder Geluk bood als voorzitter van het bestuur van de Kennemer Streekschool een zilveren kandelaar aan en namens het bijzonder onderwijs kwam ds. G. H. van der Voort met een fruitmand. De heer A. Santke tenslotte merkte als voorzitter van de Algemene Bond van Ambtena ren op, dat de heer Van Hezel uitblonk in het slecht bezoeken van de verga deringen. Hij prees echter zijn verdien sten als ambtenaar. De heer Van Hezel zelf dankte voor de uitbundige belangstelling op deze af scheidsreceptie, voor de vriendelijke woorden en de veie geschenken. Hij gaf DEN HAAG, 22 dec. In verband met het besluit, dat het zilveren huwe lijksfeest van koningin en prins om streeks 1 mei zal worden gevierd, heeft de minister-president in overeen stemming met de wens van de koningin alle ministers verzocht 'tun medewer king te verlenen, dat 7 januari (de eigen lijke datum) alle bewijzen van vreugde en medeleven, zoals het uitsteken van de vlag, het zenden van telegrammen e.d., achterwege zullen blijven. DEN HAAG, 22 dec. Binnenkort is de benoeming te verwachten van de heer J. D. van Maris tot korps-chef van de gemeentepolitie te Zandvoort. De heer Van Maris is inspecteur bij de gemeen tepolitie in Arnhem. De nieuwe Zandvoortse korps-chef. die de rang zal krijgen van hoofdinspec teur, is 41 jaar oud. Hij is reeds twin tig jaar bij de Arnhemse politie werk zaam. Tevoren was hij klerk bij de po litie in Huizen. Laatstelijk was hij in Arnhem plaatsvervangend cihef van de Algemene Dienst. In Zandvoort volgt hij hoofdinspecteur H. P. Huysman op, die per 1 augustus van dit jaar in dienst, is getreden bij de Rotterdamse politie. Daaraan was een periode van schorsing van de korps-chef voorafgegaan in ver band met een onderzoek naar vermeen de onregelmatigheden bij de Zandvoort se politie. HEEMSTEDE, 22 dec. In het tot de laatste plaats bezette Minerva Thea ter hebben de Heemsteedse bejaarden donderdag een heel mooie Kerstavond gehad, welke was aangeboden door het Leger des Heils. De avond begon met een stemmingsvolle samenzang van het „Stille Nacht, heilige nacht". Na een ge bed en een toespraak door majoaor M. J. de Boer, volgde een muzieknummer door het Haarlem-Centrum muziekkorps o.l.v. kapelmeester B. Schut, dat ook in het verdere verloop van de avond o.a. met een aantal kerstliederen voor een uitstekende muzikale omlijsting zorg droeg. Het Haarlems bejaardenkoor o.l.v. me vrouw Tine Hessen-Heek en de Haarlem- Centrum zangbrigade o.l.v. Laurens Jou- venaar brachten eveneens verschillende kerstliederen ten gehore en het waren vooral deze zangnummers welke de aan wezigen geheel in de sfeer van het kerst feest brachten. Kapitein W. Krommen hoek uit Trinidad deed een kerstvertel ling en aan het slot van de prachtig ge slaagde avond volgde een zegenbede. De bejaarden werden allen verrast met een kerstpakket. de burgemeester toe, dat hij eigenlijk te vitaal was om nu al met pensioen te gaan, maar hij voelde zich toch wel ge lukkig dat hij nu meer tijd beschikbaar kreeg om zich aan zijn echtgenote en zijn kinderen te wijden. Hij betrok in zijn dank heel speciaal zijn echtgenote die hem in alle opzichten al die jaren tot steun is geweest. HAARLEM, 21 dec. Vannacht om streeks half een hebben twee personen auto's elkaar geramd bij het passeren. Een van de auto's, komend van de Ken- nemerbrug moest voorrang geven aan een tweede auto. die van de Zooher- straat rechtsaf de Schoterweg opreed. De bestuurder was daarover nogal ge- erg'erd enknipperend mte zijn lichten sneed hij de voor hem rijdende auto, zodat deze schade opliep aan de voor kant. Ooggetuigen worden verzocht zich in verbinding te stellen met de Haar lemse verkeerspolitie. AMSTERDAM, 22 dec. De beurs verkeerde vandaag reeds in kerststem ming want er werden zo goed als geen nieuwe posities meer aangegaan. De handel was dan ook van kleine omvang en de koersen schommelden binnen nauwe grenzen om de vorige slotprijzen. De rust werd in de hand gewerkt door dat er van de buitenlandse beurzen geen stimulansen uitgingen. Van de interna tionale fondsen lagen alleen Hoogovens vast in de markt. De reden hiervan lag in de verklaring van een van de direc tieleden in een kerstrede voor het per soneel, dat de resultaten over 1961 vrij wel gelijk zullen zijn aan die van het voorgaande jaar. Hoewel de ontwikke ling welke uit de gepubliceerde kwar taalcijfers tot uitdrukking is gekomen zulks reeds deed verwachten, oefende bedoelde mededeling toch een gunstige invloed op de koers van Hoogovens uit Bij de opening van de markt werd on geveer 10 pnt. hoger genoteerd op 785, nadat vanmorgen reeds een hoogste prijs van 790 was betaald. De lichte koersstijging van Royal Dutch in Wall- street, tesamen met enige kooporders welke begin beurs van Amerikaanse zijde werden ontvangen, leidden tot een stijging van ongeveer 60 cent voor de aandelen Koninklijke Petroleum. Uni lever was nauwelijks prijshoudend en Philips noteerde 6 pnt. lager dan giste ren. A.K.U. kreeg er echter een paar punten bij. De scheepvaartafdeling was licht verdeeld met onbelangrijke koers verschillen. In de cultuursector deed zich enige reactie voor bij Amsterdam Rubber en H.V.A. Deli Maatschappij was bijna 2 lager. Vorig Slot opening 22/12 1(4 Nea. 1960 1 iVt Ned. 1961 1 Ned. 1961 Staffel 1947 j.N.ü Wun.DouwlB Ned Handei Mi). Cert Amsterdam Rubber d.V-A A.K.U BerkeJ Patent ^aivé-Delft Cert Jeü-Mij Fokker Ford v. Gelder Hoogovens Muller Co. Ned. Kabel. Philips Gem bez. Unilever WUton-Feyenoord Billiton 2e Dordtsche Petr Kon. Petroleum 50 Holl. Amerika Lön lava Ch. PX. KXJM. Kon. Ned. Stoomb. Mi] K.PJM. Stoomv. Mi] Nederl. v Nievelt v Ommeren Rott. Lloyd. •cu.Scheepvaart Dnle Intenmie Robeco Unltas Ver. Bezit Rentespaarbrieven '57 Rentespaarbrleven '58 214 Amsterdam '56 2y2 Amsterdam '56 n 2V2 A'dam '56 in 2y2 Amsterdam '59 2Vi R'dam '57 Alb He.vn KI obl 102 100% 99H 93^ 93A 1081/4 344^4 112 Ill 1/2 128% 1273,4 405 406 931 146.40 144.50 433 760ex 356 776 785 490 560 993% 989 190.80 190.50 285 486 5653,4 125.50 126 146 V2 147 146 58.30 193 192 148 161 156 a— 3373,4 149 a— 154 15234 228 253.50 519 144 841/2 90 «^a 90 991/2 93V* 123% Anaconda Copper Bethlehem Steel Chrysler Corp. General Electric General Motors Kennecott Copper K.L.M. Montgomery Ward Radio Corp. Republic Steel Royal Dutch Shell Union Oil Southern Pacific Southern Railway Stand. Oil Ny Tidewater Unilever U.S. Steel 20/12 4812 403, 48% 75% 55y2 81 16 32% 53% 59% 343,4 38% 27% 55% 50% 21 52% 773% Stemming: 21/12 47% 40% 48% 74% 55% 81% 16% 323% 53 59 35 37% 27% 56 50% 21% 52% 78% gedrukt.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1961 | | pagina 3