Winst 1961 Hoogovens zal niet Produktie in mindere mate gestegen dan vorig jaar hi 1 ,PLAN-FOUCHEr IS NIET VOLDOENDE REMYM Socialisten verwijten de regering dubbel snel Passieve medeplichtigheid aan terreur van de O.A.S. W HAV IrA' Twaalf bisschoppen bij wijding van mgr. Bluyssen Weinig goede plaatsen; geen grote toeloop verwacht AMSTLEVEN Addi raR Kerstrede van ir. P. van Delden ACHTTIEN jaar voor moordenaar taxichauffeur Debat een schimmige vertoning Koopal geschorst voor 4 wedstrijden mwmm mm COGNAC V.S.O.P. Verwarring der geesten in Frankrijk rEssojjrapi ih De vertrouwen waard! holland fund die goeie ouwe die goeie jonge A Is tijdelijke huisvesting Demonstranten ook in Kerstnacht actief 100.000.000 brt. in Rotterdamse haven Voor de eerste maal Amerikaans smaldeel meert af in R'dam Matroos Web er vraagt om taxi naar... Italië Belastingontduikers (en zware straf [jacobus boelen) IS uw 27 DECEMBER IN BOSSCHE ST. JAN PAGINA IJMUIDEN, 22 december De totale winst van de Koninklijke Hoogovens en Staalfabrieken over 1961 zal niet erg veel afwijken van die over Ijet voorafgaande jaar, zo heeft de heer ir. P. van Helden, lid van de directie, medegedeeld tijdens de traditionele Kerstlunch van de di rectie en medewerkèrs. Het jaar 1961 is stellig nog een bevredigend jaar. Er zijn echter tekenen geweest, die wijzen op een moeilijker worden van de omstandigheden, waaronder het bedrijf de produkten moest verko pen. biedt een aantrekkelijke belegging In ons nationale bedrijfsleven. Participatiebewij xen tor bourse genoteerd. S.S. „NIEUW AMSTERDAM NU MOOIER De eerste reis van de vernieuwde „NIEUW AMSTERDAM" naar New York vangt aan op 18 januari 1962. 9.05 7.60 BI In Rotterdam Marinierskazerne voor buitenlandse arbeiders Anti-A-bom-spandoeken bij het Binnenhof JU Rémy Martin levert uitsluitend één kwali teit: Zeer oude V.S.O.P. Vraag daarom Rémy Martin, dan bent U er zeker van steeds dezelfde volmaakte cognac te krijgen. FELISOL écht kleurecht importeurs Cutting costs Is our business V erschoningsrecht Sociale werkster door rechtbank vrij gesproken VP T rn A r, 79. DFFFIVTRF/R 1961 Hier past een ogenblik van bezinning of wij alles nog wel goed doen en hoe wy ons moeten aanpassen, aldus de heer Van Delden. Na de motto's „Houden zo" voor 1959 en „Doorgaan mensen" voor 1960, karakteriseert hij de toestand voor 1961 met „Even diep ademhalen". Vanzelfsprekend gaat de vennoot schap onverminderd voort met het rea liseren van de onderhanden zijnde in vesteringsprogramma's. Meer dan ooit is de directie van mening dat voor de om standigheden van de vennootschap een duktie-assortiment noodzakelijk zijn voor de verzekering van de continuïteit van het bedrijf. In zijn rede noemde hij een aantal be langrijke onderdelen van de uitbreidin- fen, die zijn klaar gekomen, zoals de oogoven V, drie grote converters in de Oxystaalfabriek en de tweede koudwal- serij, terwijl de tweede electrolytische vertinnerij en de derde sinterband goed opschieten. De terreinen voor de bouw van de nieuwe walserijen zijn „rijp gemaakt" en aan de nieuwe putovenhal is reeds begonnen. Een belangrijk gedeelte van de bestellingen voor de nieuwe walse rijen is geplaatst. Blijkens de cijfers over de periode 19 december 1960 tot en met november 1961 zijn de produkties over de gehele lijn omhooggegaan, zij het dan in min dere mate dan het vorige jaar het ge val was. Dit laatste was overigens wei te verwachten, omdat de uitbreiding van de ruwijzer- en staalcapacitelt nog Biet gereed was. Pas wanneer de tweede blokwalserij gereed is, hetgeen nog wel enige tijd zal duren, zal het be drijf weer een flinke sprong in de pro duktie kunnen maken. Van dec. 1960 tot en met nov. 1961 is de produktie van ruwijzer gestegen tot 1.470.000 (1.335.000) ton De produk tie van stalen blokken uit de Martin staalfabriek is tot 947.00 (960.000) ton teruggelopen, terwijl deze van de oxy staalfabriek is toegenomen tot 735.000 (622.000) ton. Andere cijfers zijn nog: kooks 922.000 (901.000.) dikke platen 408.000 (396.000), buizen 30.200 (29.500),sinter 1.796.000 (887.000), warm- gelaste rollen (incl. loonwassing voor derden) 988.000 (1.032.000), warmge- walste produkten voor verkoop 201.000 (283.000), koudgelaste produkten voor I verkoop 503.000 (494.000) vertind blik 177.000 (157.000), stikstof 111.200 (108.300) en cement 769.200 (719.500). De efficiency kon verder worden ver beterd. Bij Breedband is de produktie van warmgelaste rollen gedaald ten gevei ld van het aflopen van een aantal loon- walstransacties. Mekog en vooral Cemij hebben nieuwe produktierekords be haald. Men hoopt voor Mekog een nieuwe toekomst te hebben ontsloten door de samenwerking met Albatros. De heer Van Delden herinnerde aan de dalende tendentie in de omzet en een stijging van de kosten, hetgeen in het overzicht over het derde kwartaal tot uitdrukking is gekomen. Voor april 1962 stelt de nieuwe CAO een verdere loons verhoging in het vooruitzicht, boven dien zal de komende huurverhoging door loonsverhoging worden gecompenseerd. In de afgelopen twee jaren is de stij ging van de lonen op die van de pro- Suktiviteit vooruitgelopen. Nu voor de komende tijd de vooruitzichten wat be treft de ontwikkeling van de markt wat (Advertentie) (Van onze Utrechtse redactie) UTRECHT, 22 dec. Conform de els van de officier van justitie veroordeelde de rechtbank tot 18 jaar gevangenis straf met aftrek van voorarrest de 21. jarige etaleur uit Bunschoten, die te recht stond wegens het plegen van moord met voorbedachten rade op de Amersfoortse taxichauffeur W. v. V. Bij de uitspraak overwoog de rechtbank dat de verdachte in verminderde mate toerekeningsvatbaar moet worden ge acht. In de nacht van 18 op 19 juni j.l. wurg de hij met een touw de chauffeur die hem van Amersfoort naar Bunschoten zou brengen op een eenzame plek aan de Eemdijk. Hij beroofde het slachtoffer van diens portefeuille en maakte zich ook meester van zijn wagen, waarmee hij enkele doelloze ritten maakte. Ten slotte liet hij ergens in de Haarlemmer meer bij gebrek aan benzine de taxi staan en liftte naar Amersfoort. De dag na de moord werd hjj in Bameveld ge arresteerd. Hercules Radio De fabriek voor elektrische apparaten Hercules Radio in Hilversum gaat een bedrijf in Ter Apel vestigen. Mocht alles verlopen zoals men zich voorstelt, dan. zal te zijner tijd een permanente fabriekshal worden gebouwd. Men hoopt in februari 1962 met de produktie te kunnen beginnen. Voorlopig zullen er vijftien meisjes en vijftien mannen werk vinden. Deze aan tallen hoopt men echter na korte tijd belangrijk te kunnen opvoeren. minder rooskleurig zijn, dient volgens hem des te meer de nadruk te worden gelegd op de arbeidsproduktiviteit. De individuele vindingrijkheid voor verbetering van installaties en werk methoden acht de heer Van Delden van groot belang. Het aantal ingezonden ideeën van employees heeft de 2.500 overschreden en is bijna 5 keer zo hoog als tien jaar geleden. Aan beloningen werd bijna 43.000 uitbetaald. Het verloop van het ongevallencijfer was het laatste jaar niet ongunstig. Het totale ongevallencijfer daalde ten op zichte van 1960 met 15 pet. en het aan tal verzuimongevallen met 10 pet. Sprekend over het beleid voor de naaste toekomst, zeide de heer Van Delden: „Wij zullen rustig doorgaan op de ingeslagen weg, doch daarbij wel meer dan ooit kritisch op onze tellen moeten passen. Wij menen dat de koers van versterking door verbreding en ver groting. die wij in de vorige jaren heb ben gekozen, de juiste is. Dit geldt ook voor de andere beleidslijnen, die door ons zijn uitgezet. Alleen worden wij door de huidige omstandigheden ge noopt nog meer dan tot dusver de uit voering van dit beleid nauwlettend te bewaken". Een verruiming van de markt door toetreding van Engeland tot de E.E.G. is volgens de heer Van Delden voor alle partijen voordelig. De verwachting lijkt gewettigd, dat de Europese staal industrie zich voor enige tijd zal moeten instellen op de mogelijkheid van een niet volledige be zetting van het produktie-apparaat. Dit behoeft echter nog niet te betekenen dat het de staalindustrie over de gehele linie slecht zal gaan" „Wij hebben al tijd wel geweten, aldus merkt de heer Van Delden op, dat de omstandigheden, waar onder de Europese staalindustrie in de afgelopen jaren werkte en die zeer gunstig waren, niet konden blijven voortduren". De directie van de Hoogovens heeft steeds getracht het beleid ook daarop te richten. Men moet alleen, beslist nog meer dan tot dusver, streven naar lage re kostprijzen en betere kwaliteiten door meer efficiënte produktie. (Advertentie) PI De „NIEUW AMSTERDAM" is verbouwd! Van drie-klasse schip is het een moderne twee-klasse Oceaanstomer geworden, ingericht naar de eisen van deze tijd. Thans hebben de Toeristenklasse passagiers een overvloed van ruimte tot hun beschikking. Met een geheel nieuwe Entreehal, een nieuwe Henry Hudson Lounge en bar, een nieuwe kinderkamer - winkelgalerij - bibliotheek - muziekkamer - ultra modern cinemascoop theater - kapsalon en beauty parlor - gaat de „NIEUW AMSTERDAM" nieuwe vrienden maken. Verbouwd en toch vertrouwd! Want de befaamde Eerste Klasse heeft zijn statige karakter volkomen behouden. STRAATSBURG, 22 dec. (ANP) Het Europese Parlement heeft gisteren verklaard, dat het „plan-Fouchet" voor een Europese politieke unie aan vaardbaar is, mits er een aantal wij zigingen in worden aangebracht die al thans een begin van supranationaliteit brengen in de samenwerking op het gebied van de buitenlandse politiek, Advertentie (met de baard) V Jk (met 't baardje) TTUBURG, 22 dec. Koopal van Wil lem II is door de K.N.V.B. naar aan leiding van een waarschuwing in de wedstrijd van 3 december: V.V.V. Willem II, voor vier wedstrijden ge schorst, waarbij inbegrepen de twee wedstrijden, waarin hij reeds buiten de lijnen stond, wegens een voorwaarde lijke schorsing. Indien de vastgestelde wedstrijden doorgang vinden, zal de l nog geh schorsing nu nog gelden voor de com petitiewedstrijd van 24 december tegen Rapid J.C. en voor de wedstrijd om de K.N.V.B.-beker van 81 december, voor de tegenstander nog tegen V.V.V. Walhout een welke wedstrijd niet vaststaat. In dezelfde wedstrijd kreeg ook de Willem Il'er waarschuwing. Deze waarschuwing heeft alleen een aantekening op zijn gedrags lijstje bij de K.N.V.B. ten gevolge ge had. ROTTERDAM, 22 dec. Voor de tijdelijke huisvesting van elders aange worven arbeidskrachten zowel voor de gemeente als voor het partioulier be drijfsleven willen B. en W. tot aan koop overgaan van de marinierskazerne van de Onderzeedienst aan de Waal haven. Deze kazerne is ontruimd. De aankoopkosten zijn ƒ37.145, maar de financiële consequenties van verbouwing en inrichting en aanschaffing inventa- ris worden op één miljoen gulden be- groot. Er kunnen ongeveer 280 man ge huisvest worden. De Rotterdamse G.E.B. en R.E.T. zijn voornemens ongeveer tweehonderd Spanjaarden aan te wer ven terwijl er nog eens vijftig Italia nen bij de tram moeten komen. Een aantal bouwvakpatroons gaat 250 Spaan se arbeiders aanwerven. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 22 dec. Dezelfde groep jongeren, die enige tijd geleden tegen de kernbommen protesteerden door op een druk kruispunt te gaan zitten en daarna werden veroordeeld, zullen tij dens de Kerstdagen een legale demon stratie houden. Van zondagavond tien uur tot Tweede Kerstdag, 's avonds twaalf uur zullen zij in groepjes »an twee die elkaar om de paar uur aflossen de wacht betrekken bij het poortje naar het Binnenhof. Zij zullen daar postvat ten met spandoeken, waarop onder meer te lezen zal zjjn: „Vrede op aarde. Maar denkt u die het beste te bewaren met A-bommen?" De politie heeft geen bezwaar tegen deze demonstratie. ROTTERDAM, 22 dec. Voor het eerst in de geschiedenis van de Maas stad is in een jaar 100.000.000 brutore- gisterton scheepsinhoud in de haven aangekomen. De laatste loodjes voor dit record legde vanmorgen het Portu gese vrachtschip „Aloobaca". defensie, cultuur en wetenschap. Dit begin van supranationaiteit ziet het par lement in de aanstelling van een volle dig onafhankelijke secretaris-generaal, die verantwoordelijk moet zijn tegen over het Europese Parlement, zoals ook het geval is met de executieven van de drie bestaande gemeenschappen van de Zes. Voorts zal vast moeten staan, dat de politieke unie in geen geval de verdere ontwikkeling van de Ë.E.G., „Euratom" en E.G.K.S. zal belemmeren en dat de coördinatie van de buitenlandse en de defensiepolitiek de versterking van de Atlantische alli antie tot doel moet hebben. De afgevaardigden hebben onder deze reserves genoegen genomen met het „plan-Fouchet", omdat ze hopen, dat het een eerste stap is in de richting van een echte politieke federatie. Ze heb ben wat dit aangaat hun hoop geves tigd op de clausule in het „ontwerp- Fouchet", volgens welke het verdrag na drie jaar kan worden herzien aan de hand van de opgedane ervaring. Deze opvattingen zijn neergelegd in een re solutie, die het parlement met vrijwel algemene stemmen heeft aangenomen na een uitvoerig debat. Er waren drie onthoudingen: alle drie van Neder landse zijde en wel van de Nederlandse liberalen mevrouw J. F. Schouwenaar- Franssen en mr. F. G. van Dijk en de K.V.P.-afgevaardigde M. M. A. A. Jans sen. Mr. van Dijk verklaarde, dat het de bat eigenlijk een wat schimmige verto ning was, omdat het parlement niet of ficieel van het „plan-Fouchet" kennis heeft kunnen nemen. Men praatte in feite aan de hand van clandestien ver kregen teksten en dat was eigenlijk in strijd met de waardigheid van het par lement. De Nederlandse K.V.P.-afgevaardigde dr. W. Schuyt verklaarde uit alge mene politieke overwegingen voor de resolutie te zullen stemmen, maar hij had vele bezwaren. Het „plan-Fouchet" kwalificeerde hij als een groot inter gouvernementeel schip met een heel klein Europees vlaggetje erop. De vroegere Franse liberale premier René Pleven, die optrad als rapporteur van de politieke commissie van het par lement, sprak aan het eind van het de bat geruststellende woorden. Hij zag in de door dr. Schuyt geciteerde Franse verklaringen, en ook in het ontslag van Hirsch als voorzitter van de Euratom- commissie, niet meer dan achterhoede gevechten van verouderde nationale op vattingen. Hij geloofde, dat de tijd niet veraf meer is, dat de Europese gemeen schap zo sterk zou zijn, dat het Euro pese parlement een man als Hirsch ROTTERDAM, 21 dec. Het Ame rikaanse smaldeel is hier gearriveerd. Het vliegkampschip de „Essex" meerde 'Is eerste af aan de boeien op de Nieuwe Maas en prompt daarop brak er op het achterschip een brandje uit, dat veel nervositeit veroorzaakte maar gelukkig ook snel werd geblust. De zes torpedobootjagers, waarvan er twee zijn bemand met speciaal voor deze oefenreis opgeroepen reserve-per soneel, kozen kort daarna met onder linge tussenpozen van tien minuten lig plaats aan de Jarkkade. De matroos Charles Weber uit Michi gan vroeg direct nadat hij aan wal was gestapt, om een taxi voor een ritje naar Italië. Het heeft wel enige moeite gekost om hem aan het verstand te brengen dat Napels, waar zijn vrouw logeert, zo'n kleine tweeduizend km van Rotterdam verwijderd ligt en dat hij daarom beter de trein of een vliegtuig kon nemen. De commandant van het eskader, schout bij nacht Koch, legde de ge bruikelijke beleefdheidsvisites af o.a. bij burgemeester mr. G. E. van Wal- sum, de consul-generaal der Verenigde Staten in Rotterdam, de heer Barr V. Washburn, en de commandant der ko ninklijke marine Maas. kapitein ter zee N. J. A. C. Swellengrebel. De burge meester bracht een uur later een tegen bezoek aan het vlaggeschip van het Gsksdsr Vanavond was er bij de Amerikaanse consul-generaal een cocktail-party. (Adverter, HAARLEM, 21 dec. De rechtbank heeft wtee broers, die beiden een verf handel hebben in Haarlem, wegens be lastingfraude veroordeeld tot, een ge vangenisstraf van twee maanden en een boete van vijf duizend gulden sub sidiair een maand hechtenis, In de jaren 1954 tot 1958 hadden zjj „zwarte lonen" uitbetaald aan hun uit tachtig man bestaand personeel. Zij meenden dat zij daartoe genoodzaakt waren omdat het niet altijd mogelijk was vergunning voor overwerk te krij gen. De zwarte lonen werden niet op gegeven aan de belastingen en in vier jaar was zo ongeveer veertien mille te weinig betaald aan loonbelasting, ver eveningsbelasting en premie A.O.W. In de boeken was 73 mille te weinig ge boekt. De verfhandelaren hadden een admi nistrateur in dienst, die valse boekin gen deed. De rechtbank legde hem een straf van een maand op. Een banketbakker uit Aerdenhout is wegens het opzettelijk onjuist en onvol ledig invullen van de aangifte van de inkomstenbelasting veroordeeld tot een gevangenisstraf van vier maanden en een boete van 10.000 gulden, subsi diair twee maanden hechtenis. HU zou 33.000 gulden te weinig aan de belasting hebben opgegeven. (Advertentie) 35 r. i-j-X'ti i/S-X f-rW&Zi mdÊÉÈ CHAMp, «ƒ*>- HAR Tl** •jTgc.Y,,} ïaSÏÏ'.SsI/'. CHAMPAGNE COGNAC Let op, mevrouw 1 Textielgoederen met hetFELISOL-etlket zijn kleurecht! Let U dus voortaan op FELISOL. terug kan roepen in de functie, waarin hij zich zo verdienstelijk heeft gemaakt. Voordat het parlement op reces ging tot half januari is voorts nog een reso lutie aangenomen ter afsluiting van het deze week gehouden schrootdebat. In deze resolutie wordt verklaard, dat de Hoge Autoriteit nooit meer verevenings- kassen moet instellen zonder dat een doeltreffende, preventieve controle ge waarborgd is. Het Parlement nodigt de Hoge Autoriteit uit voort te gaan met de nodige onderzoekingen voor zover die op haar terrein liggen en actieve medewerking te blijven verlenen aan de nationale gerechtelijke instanties en diensten bij het vervolgen en straffen van personen, die zich aan fraude schul dig hebben gemaakt. De regeringen die nen via hun gerechtelijke instanties ac tief op te treden op de gebieden, die niet onder de bevoegdheid van de Hoge Autoriteit vallen, zodat alle schade als gevolg van de schrootfraude vergoed kan worden en de schuldigen kunnen worden gestraft. (Van onze Parjjse correspondent) PARIJS, 22 dec. In een gistermor gen uitgegeven communiqué stelt het bestuurscomité van de Franse socialis tische partij (S.F.I.O.) in het licht dat anders dan in Algerije de organisa tie van het geheime leger weinig talrijk is in Frankrijk zelf, waar zij aanhang werft bij de traditioneel fascistische for maties. Haar invloed is echter oneven redig aan haar getalsterkte, zo betoogt het socialistische bestuurscomité te recht. „Door chantage, bluf, terreur en de opwekking van angst hebben de lieden van de O.A.S een stroming van laf attentisme en van toegeeflijkheid ge- (Advertentie) Grootste fabriek ter wereld van adresseer- en kantoordruk-apparatuur 'NedertanSNV. Eiqen vestigingen te Den Haag-Amsterdam-Rotterdam-Eindhoven-Utrecht HAARLEM, 22 dec. Een een-en- dertig-jarige sociale werkster uit Am sterdam, die in 1959 voor de rechter-com- missaris by de rechtbank alhier wei gerde verklaringen onder ede af te leg gen in een echtscheidingsprocedure van een Velsens echtpaar omdat zij zich be riep op het verschoningsrecht is door dezelfde rechtbank vrijgesproken. Zij had zich te verantwoorden wegens het zonder wettelijke gronden weigeren als getuige een verklaring af te leggen. De sociale werkster werd in 1959 be dreigd met gijzeling. Daarop is het vraagstuk van het verschoningsrecht voor sociale werksters in de belangstel ling gekomen. (Advertentie) v.V •Argyi—4. '.i* .y - r VERZEKERD KAPITAAL: MEER DAN 1 Va MILJARD GULDEN! ,HAV l FVFiNiSVSCHIEDAM - TELEFOON (010) 69304 - HAV LEVENSVERZEKERINGEN DEN BOSCH, 21 dec. De Bossche wijbisschop mgr. drs. J. W. M. Bluys sen, zai volgende week woensdag onder de koepel van de St. Janskathedraal worden gewijd. De genodigden hebben daardoor een goed zicht op de plech tigheden. Het gevolg is echter, dat de plaatsen in het hoogkoor onbenut moe ten blijven. Aangezien voorts do hele gemeenschap van het klein-seminarie aawezig zal zijn, heeft men veel min der plaatsen beschikbaar dan bij de wij ding van mgr. Bekkers. Er zijn dan ook geen uitnodigingen gezonden aan de ver tegenwoordigers van het organisatiele ven en aan congregaties van zusters en broeders. In de kathedraal is het gehele mid denschip gereserveerd voor de familie van mgr. Bluyssen, de seminaristen en de genodigden. Om kwart voor tien wordt de kerk opengesteld voor het pu bliek. Aangezien de resterende plaatsen in de zijbeuken geen zicht op de plechtig heden geven, verwacht men geen grote toeloop. De belangstelling zal zich waar schijnlijk vooral concentreren op de stoet die om kwart voor tien van het bis schoppelijk paleis vertrekt en waarin de wijdeling samen met de consecrator mgr. Bekkers en de beide mede-conse- cratoren mgr. Nierman, bisschop van Groningen en mgr. Moors, bisschop van Roermond naar de kathedraal zal wor den gebracht. Ook kardinaal Alfrink, mgr. Beltra mi, nuntius, mgr. Baeten, apostolisch administrator van Breda, mgr. Jan sen, bisschop van Rotterdam, mgr. dr. Van Dodewaard, bisschop van Haarlem en mgr. Hendriksen, hulp bisschop van Utrecht, zullen in deze stoet meegaan, alsmede de missiebis schoppen mgr. Kramer O.F.M. en mgr. Horsthuis A.A. Afgevaardigden van de Brabantse schuttersgilden zul len de stoet begeleiden; na afloop van de plechtigheden zullen zij hun vaan dels op de grond leggen zodat de nieuw- gewijde hierover naar buiten kan schrijden. Mgr. Mutsaerts hoopt de plechtigheid in de St. Jan te kunnen bijwonen. De T.V. zendt de wijding niet uit. Wel zal mgr. Bluyssen met mgr. Bekkers op het scherm verschij nen voor een interview. Mgr. Bluyssen zal niet 27 december, maar op zaterdag 30 december reci piëren, in de Bossche Casinoschouw burg van half drie tot vijf uur. Mg) Bekkers en de beide vicarissen-generaal zullen daarbij aanwezig zijn. In verband hiermee zal de gebruikelijke nieuwjaars receptie van mgr. Bekkers niet door gaan. wekt in tal van milieus met inbe grip van openbare lichamen". Dat dit moreel verval mogelijk is gewor den, schrijft het bestuurscomité toe aan het gedrag van het uitvoerend be wind. „De passiviteit van de President van de Republiek en het karakter van me deplichtigheid jegens de oproerlingen van een deel van het regeringsoptreden heb ben die houding van afwachten aange moedigd. De ergerlijke repressie van de betogingen van 19 december maakt het dubbelzinnig karakter van het uit voerend bewind op het terrein van de verdediging der Republiek duidelijk. Op de antifascistische betogers wordt woest losgeslagen, terwijl men een beroep doet op de volksactie wanneer een open lijke opstand het regime dreigt weg te vagen. Daartegenover blijven de op roerlingen ontsnappen aan een repres sie, die zich beperkt tot woorden en die geen hout snijdt". Het socialistische communiqué be sluit dan met een oproep tot de Franse democraten „alle democraten maar uitsluitend de democraten om de ver dediging der Republiek zelf ter hand te nemen en zich aaneen te sluiten voor een gecoördineerde actie ten gunste van een vrede door onderhandelingen in Al gerije en tegen de O.A.S. In een uiterst roerige zitting van de raad van het Seine-departement had het woensdagavond reeds de felste protes ten geregend aan het adres van de Pa- rljse prefect van politie de heer Papoj1' die zich behalve door zichzelf slechts verdedigd zag door een raadslid van d® Unie voor de Nieuwe Republiek. Ver* schillende raadsleden, waaronder socia listen, woonden met verbonden of bj.' teisterde hoofden deze zitting bij. Z adden de avond tevoren deelgenomen an de betoging „van de Bastille naar het stadhuis". Tot de deelnemers aan de betoging had ook de heer Jean-Pam Sartre behoord. Deze heeft zijn hart g®* lucht tegenover een medewerker va» het Italiaanse dagblad „Avanti". Ver klarend dat hij geen communist is, maf» zich organisch met de communisten ver' bonden voelt, stelde hij, dat er voor h®" nog maar één probleem bestaat: aai van gemeenschappelijke frontvorming tegen het fascisme en generaal Gaulle en voor de vrede in Algerije- r" Wij geven het een en ander door ai documentatie ten bewijze van de Frankrijk heersende verwarring. aan de in (Advertentie) Ï^O D

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1961 | | pagina 6