Indonesië richt oefencentra op Soekarno: Het is ons ernst IS-Guinea te Memorandum voor regering Tsjombes beloften zijn onverbindend SKODA SJ-i AUTO UNION DKW HEINKEL 1962 J. J. v. K00TEN Bonn en Praag wisselen uit kerstkaarten voor verkeerszondaars Indonesiër wilde besprekingen met Kamerleden I MEDITATIE OP KERSTMIS Verklaring Katangaans kabinet Tweemaal prijs voor Limburger Landbouwer valt zijn vrouw met kapmes aan Een witte Kerst f5250 geheel compleet GARAGE VERBEEK n.v. Dansacademie Schröder Kernwapens V. LOON s ZATERDAG 23 DECEMBER 1961 „ZENDT UW ZONEN EN DOCHTERS!" Duitse generaais- Tsjechische spionnen Wij wensen iedereen een Zalig Kerstfeest en een Zalig Nieuwjaar b Bon»' 2i- dec" (UPI> De Polit»e •"'Than V e bekend staat om haar ?belheifi^r-ge. aanPak van mensen die de ,6rd„ jjumiet overschrijden, op ver- K zich P. a'scn hun wagens neerzetten stun» beschonken toestand achter iT^Preia beY'nden, heeft kerstkaarten s heren (>m'er degenen, die zich niet lp *n bet verkeer gedragen. ',,St^90 Haarlem Tel. 1116 jteeds iets aparts Bordje rijst Visum geweigerd mÊÊSÈ •f** Zn Chauvigny, dat ligt in de Franse landstreek Poitou, kan men deze engel van de verkondiging aan de herders" vinden boven aan een van de koorzuïlen van de romaanse Sint Pieterskerk. Dixit gloria in excelsis Deo, staat er gegrift in de grijze steen van het kapiteel dat met onvergelijkelijke uitdrukkingskracht de aanzegging verbeeldt van de geboorte des Heren. Links en rechts komen, nieuwsgierig en verbaasd, de herders aangelopen. Zelfbewust in de vervulling van zijn zending staat de aartsengel in het midden. De zware handen, de wijd gestrekte vleugels en het priesterlijk kleed accentueren zijn voor naamheid en beschermende kracht. Iedere elegantie en finesse van vorm ontbreken; de kapitelen van Chauvigny wijken sterk af van de andere romaanse kapitelen van het vroeg-middeleeuwse Frankrijk. De taal die zij spreken is die van de boeren van Poitou; zij geven een bijna lompe evocatie van het wezenlijke. Wij verstaan die taal in 1961 weer uitstekend. KLM-moeilijkheden Financiële steun? De mens werd door een woord verleid om God gelijk te willen wezen. Gods Woord werd aan de mens gelijk in leed en lot erbarmelijk en door de mens aan 't kruis geheven. De cirkelgang van krib naar kruis, van schuld en dood naar eeuwig leven, van God naar mens en mens naar God, van Bethlehem naar Golgotha, heelt God met eigen bloed geschreven. Herluf van Merlet Guus Hermus is ziek Nieuwjaarspremière Rotterdams Toneel uitgesteld In Appèl-loterij Kerstmis krijgsgevangenen in Goya In verband met het Hoog feest van Kerstmis zal ons blad maandag en dinsdag aj. niet verschijnen. DE DIRECTIE. Zestigjarige bij vlucht omgekomen Prijzen vanaf 5695. AUTOMOBIELBEDRIJF Gesprek KENNÊDY- KHROESJTSJEV? «WMORRIS 'êeforetfou(nttf! MERRY CHRISTMAS Ook overdag vorst BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk, Zeestraat 50: teief. 4790 Bijkantoor en Red. Umuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: W. C. H. Leijdeckers en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN en W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENT IETARIEr 28 cents per millimeter hoogte. Omroepers 16 cents per m m. hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 61 cents per week, 2.65 per maand, 7.90 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. DJAKARTA, 23 dec. (U.P.I.-Reuter.) President Soekarno heeft gisteren een beroep gedaan op de Indonesische vrouwen om hem haar zonen en doch ters te zenden, die in oefencentra zul len worden voorbereid op de taak Nieuw-Guinea te bevrijden en te voorkomen dat er een Papoea-staat opgericht wordt. „En als u geen kin deren heeft, zendt uzelf". De Indonesische president weidde Volgens U.P.I. niet uit over de aard van de centra. Hij zei alleen, dat deze binnen afzienbare tijd in het leven Zouden worden geroepen. De president deed zijn oproep in een **de ter viering van de Indonesische moederdag. Hij sprak tot vrouwen die «i audiëntie op het presidentiële paleis Paren ontvangen. Hij zei o.m.: „Blijken van steun voor bet volks-commando zijn niet voldoen de. Wat ik nodig heb is het bewijs van steun, zodat wij in staat zijn de Pereld te tonen dat het ons ernst is ™et ons voornemen West-Irian te be lijden." Soekarno vervolgde: „Ik wil dat de Advertentie Hloentendaalseweg 1-9 - Bloeniendaal Telefoon 52301 BONN, 23 dec. (Reuter) West- °uitsland heeft met Tsjechoslowakije generaals, die in Tsjechoslowakije tot twee veroordeelde Tsjechische spion nen tegen drie voormalige Duitse jfyenslang waren veroordeeld, uitge wisseld. Dit heeft een woordvoerder tetïï be<; Westduitse ministerie van bui- uit1, -dse zaken bekendgemaakt. De Lotwisseling geschiedde woensdag bij W&idhaus (Beiren) aan de grens tus sen West-Duitsland en Tsjechoslowa kije De generaals zin, Ernst Hitze- gard (73 jaar)? de 71-jarige Rudolf ioussamt en de 67-jarige Richard E^iat. De twee Tsjechen waren banger, die dit jaar tot 5 jaar Var,™?2 Altmann, die tot zes jaar ge- "genisstraf waren veroordeeld. .Advertentie) *AAMSINGEL 16 - HAARLEM t autohol^, van ^n bekeuring, kregen ÏS? Ie n»5iurders die hUïl wagens bui- e^rsLkaart^,„ e?fzone hadden neergezet i?1 etiepi "P deze kaarten stonden drÜr' De 'oft11 Paar hertjes en een kerst tin de vti„ ,dlnSen waren vergezeld ü6 Van Vagende vermaninv: De noli- n? vap R„°nc'e vermaning: ,,De poli Jg» betre«« het u erop te uprkeervonttni; .4?* u Zlch niet aan de yerzoeke en heeft gehouden. 8 in rfj1 t eerbiedig de verkeers- toekomst op te volgen. (Advertentie) gehele wereld inbegrepen de V.S. en Engeland en Indië weet, dat wij na drukkelijk het Nederlandse voorstel voor zelfbeschikking voor West-Irian verwerpen." Hij voegde hier aan toe, dat Indonesië nog steeds bereid was met Nederland te onderhandelen, maar „wij willen alleen praten op basis van on voorwaardelijke overdracht van West- Irian aan de republiek Indonesië." Soekarno verklaarde volgens Reuter verder nog, dat men zich niet moet voorstellen, dat „in West-Irian de le vensomstandigheden erg aangenaam zijn. Het land zit vol moerassen en het is er moeilijk, zijn dagelijks bordje rijst bijeen te brengen." Over de economische situatie zei hij: „Ik zal het doodvonnis tekenen van ieder die schuldig is aan een vergrijp op economisch gebied." Na de toespraak namen de vrouwen een resolutie aan waarin zij zeiden bereid te zijn. hun kinderen te offeren voor de „bevrijding van westelijk Nieuw-Gui nea". De Indonesische regering Is van me ning dat het slechts enkele dagen zal kosten om met de Nederlandse strijd krachten op westelijk Nieuw-Guinea af te rekenen. Dit heeft een woordvoerder van het Indonesische ministerie van voorlichting tegenover journalisten ver klaard. Hij zei, dat het Indonesië en an dere landen bekend is hoe zwak de Ne derlanders op Nieuw-Guinea zijn. „De Nederlanders denken, dat een paar dui zend met verouderde wapens uitgeruste militairen, over een zo groot gebied als West-Irian verspreid, een grootscheepse Indonesische aanval zullen kunnen weer staan", aldus volgens Reuter de woord voerder. U.P.I. meldt, dat het Indonesische leger het voornemen heeft aangekon digd van de oprichting van een af deling kernwapens. Dit is. aldus een woordvoerder, in overeenstemming met de regeringspolitiek van „con frontatie" met de Nederlanders in Nieuw-Guinea. Het Indonesische ministerie van ma rine heeft de schepen van de koop vaardijvloot gelast, in doorlopend radiocontact te blijven met Djakarta ,.Dj; fegeringsdienst van coöperaties biedt m advertenties in de dagbladen te Djakarta betrekkingen aan in plaat sen op Nieuw-Guinea. Sollicitanten moeten „m staat zijn, een toestand van oorlog te doorstaan", aldus deze advertenties. WASHINGTON (U.P.I.) - Francis E. Walter, democratisch lid van het Ame rikaanse Huis van Afgevaardigden heeft een brief gestuurd aan de Ame rikaanse minister van Buitenlandse Za ken Dean Rusk, waarin hij er op aan dringt dat de Verenigde Naties snel op treden om te beletten dat Indonesië Nederlands gebied in de Grote Oceaan overneemt. Walter waarschuwde dat de recente gebeurtenissen in Goa een aanmoedi ging zouden kunnen zijn voor „andere avonturiers die door het toeval aan het hoofd zijn geplaatst van enkele der nieuwe souvereine staten". DEN HAAG, 22 dec. Naar UPI verneemt is een onofficiële afgevaar digde van de Indonesische regering, de Djakartase uitgever Oe Jeng, on verrichter zake uit Kleef vertrokken na vergeefs te hebben getracht een inreis visum te bemachtigen teneinde bespre kingen te voeren met Nederlandse ka merleden. Waarheen hij gegaan is, Is met bekend. Voor zijn vertrek verwittigde hij ver- schillende kamerleden, waarmee hij af spraken had, dat de Nederlandse rege ring afwyzend had beschikt op zijn vi- sumaanvraag. De heer Oe Jeng is eer der in Nederland geweest om verken nende gesprekken met Nederlandse po litici en zakenlieden te voeren over de Nederlands-Indonesische verhoudingen. DEN HAAG, 23 dec. Nadat van de zijde der directie van de KLM on langs besprekingen zijn gevoerd met de ministers van Financiën en van Ver keer en Waterstaat, heeft de directie van de luchtvaartmaatschappij een me morandum voor de regering opgesteld dat een inzicht geeft in de huidige moeilijke omstandigheden. Naar wij vernemen zou de K.L.M. de regering om financiële steun gevraagd hebben, teneinde het verlies over 1961 te dekken, dat ca. zeventig a tachtig miljoen gulden zal belopen. LEOPOLDSTAD, 23 dec. (Rtr, UPI) Premier Adoela van de centrale Con golese regering heeft verklaard, dat zijn regering wellicht weer haar toe vlucht tot geweld zal moeten nemen om een einde aan de afscheiding van Katanga te maken, als president Tsjombe zijn beloften niet nakomt. Adoela zei dat bij het zenden van Katangaanse afgevaar digden naar het centrale parlement zou beschouwen als een bewijs van Tsjombes goede wil. Naar aanleiding van een niet door Tsjombe ondertekend communiqué dat in Elisabethstad is uitgegeven, verklaarde de premier dat de belofte van de Katangaanse leider om de Congolese grondwet te eerbiedigen bindend is en niet de bekrachtiging door de Katangaanse volksvertegen woordiging behoeft. Ook sprak hij de Katangaanse verklaring tegen, als zou de ambassadeur Gullion van de VS de uit acht punten bestaande over eenkomst van Kitona hebben opgesteld In het Katangaanse communique werd gezegd, dat Tsjombe deze overeen komst niet had kunnen tekenen, omdat hij daartoe geen mandaat be zat. De president had eerst het oor deel van zijn regering en het parle ment in Elisabethstad moeten vra gen. Adoela zei nog: „Er is hier een te- genspraak die ik niet kan verklaren Tsjombe stuurde de eerste boodschap naar president Kermedy. Onmiddellijk was ik bereid hem te ontmoeten en ik kwam zelfs terug op mijn oude stand, punt dat ik hem alleen in Leopoldstad wilde ontmoeten. Dit is een bewijs dat ik een vreedzame oplossing voor het probleem Katanga venste. Ik kan niet geloven dat de heer Tsjombe zonder een volmacht naar Kitona kwam. Mijn eigen mandaat was duidelijk de ba sis-grondwet en ik diende een over eenkomst te krijgen binnen deze wet. ELISABETHSTAD, De Katangaan se regering heeft zich gisteren onbe voegd verklaard om president Tsjombe te machtigen, „de verklaring die hem te Kitona is opgedrongen" te onder schrijven. Hel kabinet beriep zich hier bij op artikel 61 van de Katangaanse grondwet. De ministerraad wenste de president geluk met het feit, dat hij zijn volk niet zonder vooraigi geven fiat had gebonden. De ministers besloten de „ontwerp-overeenkomst" aan de natio nale vergadering voor te leggen, „het enige gezagsorgaan dat zich over deze kwestie kan uitspreken". Met algemen stemmen bevestigden zij hun volledig vertrouwen in president Tsjombe en vei zekerden hem van hun aller steun. ROTTERDAM, 23 dec. De acteur Guus Hermus zal een aantal dagen niet kunnen repeteren wegens ziekte. De directie van het Rotterdams Toneel is daardoor genoodzaakt de per 1 januari aangekondigde première van Aostands Cyrano de Bergerac" uit te stellen. Op nieuwjaarsdag zal nu een opvoe- ring gegeven worde: van de muzikale komedie „Inna la douce". De eerste voorstellingen van „Cyrano De Bergerac" zijn nu vastgesteld zater dag 13 en zondag 14 januari. (Van onze verslaggever) ROTTERDAM, 23 dec. De familie Stassen in Echt had donderdag niet geluisterd naar de radio, al had ze dan 120 Appèl-loten in bezit. Vader, moeder, vier zonen en drie dochters wisten dus niets van de uitloting tot de heer Job Stassen gistermiddag van zijn steenfa briek terugkwam en thuis de post eens doorkeek. Er lag een trekkingslijst bij en het tweede lot dat de heer Stassen in handen nam was een voltreffer: 25.000,- bruto. Zjjn vrouw geloofde het zo direct niet en samen vergeleken ze lot en ..ummer nog eens, toen de derde zoon, die de loten in zijn handen had, uitriep: „U hebt nog een hoofdprijs". Het was zo. Terstond werd getelefoneerd naar de heer A. M. Bergers te Rotterdam, de organisator van de Appèl-loterü, die be loofde de chèque in orde te maken, wanneer de heer Stassen nog 's avonds voor tienen in de Maasstad kon zijn. Het were een autotocht van ruim twee uren, deels door de mist en om kwart over negen stapte de heer Jos Stassen met twee zonen het kantoor van de heer Bergers binnen. De chèque van f 42.500 (de belastingaftrek werd in re kening gebracht) werd uitgeschreven en welgemoed vertrokken de drie heren Stassen naar Limburg terug. NIEUW DELHI, 23 dec. (AFP) De „Press Trust of India" heeft ge meld dat de Portugese krijgsgevange nen in Goa een overvloedig kerstmaal zullen ontvangen. Het hoofdkwartier van het Indische leger zou bevel re- geven hebben de Portugese militairen, die in hun kazernes zijn geconsigneerd, rantsoenen te verlenen die gelijk zijn aan wat zij voor de vijandelijkheden ontvingen, alsmede dezelfde verzorging al* voorheen. (Van onze correspondent) VLISSINGEN, 23 dec. Een drama, dat het leven gekost heeft aan de on geveer zestigjarige mevrouw- M. de H. -v. R. speelde zich gisteravond af in het Zeeuws-Vlaamse dorpje Kuitaert, gemeente Hontenisse, dat halverwege Hulst en Perkpolder aan de Rijksweg ligt. Omstreeks zes uur werd de vrouw met een kapmes in haar huis aangeval len door haar man, de 58-jarige land arbeider Staf de H.. die in volkomen overspannen toestand verkeerde. De vrouw rende bloedend het huis uit, ach tervolgd door haar man met het kap mes in de hand. Buren, die te hulp schoten, moesten met geweld de over spannen landarbeider van zijn echtge note, die op de straat voor het huis ge struikeld was, wegtrekken. Het bleek dat de vrouw was overleden. Nog de zelfde avond begaven mr. J. L. Andreae, officier van justitie te Middelburg, mr. A. W. Thone. rechter-commissaris, en districtscommandant overste A. J. van Thiel van de Rijkspolitie uit Middelburg zich naar Kuitaert om een onderzoek in te stellen. De landarbeider bleek een zenuwshoek te hebben. Vanmorgen zou dr. J. J. Zeldenrust, patholoog-anatoom, uit Den Haag. in het ziekenhuis te Hulst sectie verrich ten, teneinde de doodsoorzaak vast te stellen. De landarbeider is overge bracht naar het ziekenhuis in Hulst, om daar behandeld te worden. (Advertentie) 'nel verwarming Hoofdagent voor Haarlem en Omstreken Bloemend&al - Korte Kleverlaan 30-40 Telefoon 02500 51301 (Advertentie) In alles overweldigend. Een zaak van vertrouwen. OFFICIAL DEALER HOUTPLEIN 20 - TELEFOON 1200# HAARLEM STOCKHOLM, 23 dec. (U.P.I.) Het Stockholmse dagblad Aftonbladet be weert uit zeer betrouwbare bron in Londen te hebben vernomen, dat plan nen bestaan voor een ontmoeting tussen president Kennedy en premier Khroesj- tsjev eind januari of begin februari. Het gesprek zou Berlijn betreffen. De plaats van samenkomst is nog niet ge kozen. (Advertentie) BARTELJORISSTR HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223S96 (Van onze weerkundig' medewerker) DE BILT, 23 dec. Vrijdagmiddag bracht een krachtige noordoostenwind opnieuw koude lucht uit Scandinavië in het noordoosten van ons land. Dit ging hier en daar met een sneeuwbui ver gezeld. Vanmorgen lag vrijwel geheel Nederland in de vorstlucht. Zondagmor gen Kan matige tot strenge vorst voor komen. Het hogedrukgebied blijft zich via Zweden naar Duitsland verplaatsen waardoor de wind meer naar oost draait en in kracht afneemt Een nieuwe storing boven de Noorde lijke IJszee komt ook naar het zuiden. Tegen de kerstdagen zal de sneeuwkani toenemen. Het weer houdt de eerste da gen een koud n winters karakter waar bij vandaag en zondag de temperatuur °°k overdag beneden het vriespunt blijft Doordat de wind sterker is dan oij de eerste vorsiperiode heeft het weer een minder aangenaam karakter. Zondag: Zon: 8.47-16.32. Maan: 19.15-10.16. Maandag: Zon: 8.48-16.32. Maan: 20.17-10.51. Dinsdag: Zon. 8.4ö-16.3" Maan: 21.19-11.21. Woensdag: Zon: 8.48-16.34. Maan: 22.28-11.47.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1961 | | pagina 1