Vondel ligt niet Nieuwe Kerk te Amsterdam „Kerkmeesters verzwegen ontruiming van zijn graf' Eén vrouw is duizend man nen te erg Naar agglomeratie groot-Eindhoven Vóór vorming van „district" eerst kleine annexaties Baksteenindustrie wil vastere lijn in bouwbeleid EEN POP VOOR PRINS FILIPS HET GOUDEN MASKER Rijk werkt niet mee aan Katwijkse haven RESULTAAT ONDERZOEK MEJ. BIJTELAAR: Indonesiërs wijken uit naar N.-Guinea „Thijm vond de schedel van een andere dode Overheidsmaatregelen ondergraven baksteenpositie op Euromarkt Grote tournee van Susanna y Jose'' Slaaphondje9 slaap Afscheidsreceptie van de heer W. H. Breethof f Nieuw-Guinea Officiële bekend making tegen koude oorlog Vondelius hic est Minister Klompé heit paal voor „De Palm" Geen registratie Eenheid van beleid, structuur en visie Australische pers over Nieuw-Guinea „Regering moet haar houding ophelderen Minister wil proef Landbouwvoertuigen over brug Gorinchem Schrootaffaire Beroep in meineed vervolging J. A. John met pensioen KUNST UIT FABRIEK NAAR HET MUSEUM PAUL VLAANDEREN DONDERDAG 28 DECEMBER 1961 PAGINA 15 EN TOCH ZWEER IK DAT BURGE ER GISTEREN MAAR .DR/E HEEFT GELICHT, .■3^ TOEN IK HEM msm BESPIEDDE... ttlÖpg* KIJK, DE POLITIE ilgifv HEEFT SURGE'S SIM BOOT TERUGGE- BRACHT PRECIES, TONY.. ER ZIJN VIER AALFUIKEN... AMSTERDAM, 23 dec. Mejuffrouw B. Bijtelaar, die in opdracht van de Her vormde Gemeente Amsterdam, belast ls met de studie van de geschiedenis der Nieuwe Kerk, heeft historische grafboeken, krabbels van doodgravers en aansprekers en lijsten van grafeige naars tot in details uitgeplozen. En, schrik niet: de laatste illusie van de vondel-vereerders dat zijn gebeente zou rusten in de Nieuwe Kerk, zij het met de reserve „naar alle waarschijnlijk heid", heeft mej. Bijtelaar nu te niet gedaan. „Niemand kan met zekerheid zeggen waar de overblijfselen van onze grootste dichter gebleven zijn", meent zij. In dit opzicht deelt Vondel het lot van Rembrandt en vele andere groten. Het is de definitieve ontnuchtering voor wie nog lichte hoop koesterden na het warme en gedegen pleidooi van Al- berdingk Thijm in zijn „Portretten van Vondel". Vondels schedel die hij meen de ontdekt te hebben bij zijn onderzoe kingen in 1870, moet het laatste restant geweest zijn van een priester of mis- (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 28 dec. De minister van Verkeer en Waterstaat heeft aan de N.V. Zeehaven Katwijk i.o. meege deeld dat het niet mogelijk is voor het rijk, om financiële medewerking te ver lenen aan de totstandkoming van een vissershaven voor Katwijk, in verband met de vele andere zeer kostbare wer ken, die door Rijkswaterstaat in de komende jaren zullen moeten worden ondernomen. Dit blijkt uit de thans verschenen memorie van antwoord aan de Tweede Kamer van de minister van Verkeer en Waterstaat. Voor wat betreft de volgorde, waarin eventuele havenwerken in het belang van de visserij worden uitgevoerd, dient volgens de minister voorrang ge geven te worden aan de verbetering van de Scheveningse buitenhaven, die in beheer is bij het rijk. De minister herinnert er aan dat men enige jaren geleden al tot de conclusie is gekomen, dat de aanleg van een haven in Kat wijk uit nationaal economisch oogpunt niet verantwoord zou zijn. Thans wordt door de genoemde N.V. Zeehaven Kat wijk getracht tot de aanleg van een haven te komen uit particuliere midde len. AMSTERDAM, 28 dec. Voor de heer W. H. Breethoff, lid van het be stuur van het kantoor Amsterdam van De Twentsche Bank, slaat aan het ein de van deze maand het pensioenklokje. Bijna 50 jaar zal hij deze instelling dan hebben gediend, want in de zomer van 1912 is hij in dienst getreden van de Twentsche Bankvereeniging B. W. Blijdenstein en Co., waaruit in 1917 de N.V. De Twentsche Bank is voortgeko men. De heer Breethoff heeft zich in zijn werkkring dus wel zeer standvas tig getoond. Deze standvastigheid paart hij aan een strijdbare en tegelijk vriendelijke en hulpvaardige natuur. Zeer velen heeft hij daarmede in de loop der jaren in vriendschap aan zich verbonden. Op de gisteren te zijner ere gehouden afscheidsreceptie in Krasna- polsky was het dan ook een va et vient van een talrijke schare bezoekers, die de heer Breethoff na zijn succesvolle loopbaan bij De Twentsche Bank nog een groot aantal gelukkige en welver diende pensioenjaren toewensten. HOLLANDIA, 27 dec. (ANP) De vorige week is aan de zuidkust van Nederlands-Nieuw-Guinea een gezel schap aangekomen uit Tual, de hoofd plaats van de Indonesische Kei-eilan den. Het gezelschap bestond uit een in specteur van de Indonesische politie, H. A. Dikman, zijn echtgenote en vier kinderen, mej. J. C. A. Telussa uit Am- bon en een bediende. De heer Dikman, Indonesisch staats burger, was al geruime tijd van plan als spijtoptant naar Nederland te gaan, Waar zjjn moeder en andere familie leden reeds wonen. Hij besloot naar NieuwlGuinea uit te wijken en deed het in Tual voorkomen, alsof hij met de an deren een picnic-uitstapje met een prauw sou gaan maken. Het gezelschap is Voorlopig in Hollandia ondergebracht. HOLLANDIA, 27 dec. (ANP) Het gouvernement van Nederlands Nieuw- Guinea heeft via de radio het volgende bekendgemaakt: „Aangezien begin januari het Ne derlandse parlement de kwestie Nieuw-Guinea in behandeling zal ne men, mag in het kader van de koude- oorlogvoering worden verwacht, dat Indonesië zal pogen, op deze bespre kingen druk uit te oefenen door in Nieuw-Guinea agitatie te verwekken. Ook de voortdurende meldingen door radio-Makassar van Indonesische oefe- hmgen in het grensgebied sluiten de mogelijkheid niet uit, dat in deze pe riode speldeprikken zullen worden toe gebracht. De strijdkrachten in Neder lands Nieuw-Guinea zijn uiteraard pa raat en in samenwerking met bevol- *\mg, politie en bestuur volledig in "i^at aan dergelijke illegale Indone- J^che activiteiten het hoofd te bie- schien zo maar een eerzaam burger, die lang voor Vondel leefde. Het was graf C 231 in de Nieuwe Kerk, waarin Vondel werd bijgezet op woensdag 8 februari 1679 „out 92 jaren", niet ver van het Koor en naar de Damdeur toe. Zijn dochter Anna „Vaders vroom leidsvrouw", zoals «hij deze troost van zijn laatste jaren noemde had de rechten van het graf in 1670 gekocht van Jacob van Ceulen, die er weinig be langstelling meer voor had of wellicht opzag tegen de hoge onderhoudskosten. Zij had het nodig voor de begrafenis van Willem, de kleinzoon van de dich ter. Geeraerdt Brandt, Vondels tijdge noot en biograaf, verhaalt hiervan: „Vondel plach vanouds ongaarne van de dood te horen spreken, en ziende zijn zoons zoon Willem van den Vondel in de doodskist liggen zeide hij tot zijn dochter Anna: „Wat is de dood een lelijk prij. Daar leit nu een schone jon geling en is een Ijjc dat rot". Hoewel Anna het recht had om het graf totaal te ruimen, heeft zij er geen gebruik van gemaakt. De doodgravers hebben derhalve traditiegetrouw de res tanten van mensen die er nog in het vijf-verdiepingen tellende graf waren in één kist ondergebracht en deze onder in het graf gezet. Anna - zij stierf in 1675 werd als derde bijgezet in het familiegraf. Vier jaar latei stierf Vondel. Hij vreesde de dood. Brandt verhaalt: „Vondel zei- de tegen nichte Agnes Blok, ik heb geen zin in den doodt en als zjj vraag de: Hebt gij wel zin in 't eeuwigh le ven? was zijn antwoordt: Jaa, daar heb ik lust toe, maar ik wilde er wel met Elias naar toe varen." Het was een graf zonder grafschrift. Joan Six stuitte het tegen de borst, dat de man, die zoveel had geschreven, on der een onbeschreven zerk lag. De oud schepen en raad van Amsterdam liet dan ook drie jaar na Vondels dood het gevleugeld woord „Vir Phoebo et Mu sis gratus Vondelius hic est" in de zerk beitelen. „Hier rust Vondel hoog be jaard, Apollo en zijn zangberg waard", luidt de chronogram-vertaling. Na Von dels dood gingen de grafrechten naar een ander over. Maohtelt van Wijker- sloot werd bijgezet. Het graf was vol. In 1798 maakten de doodgravers het graf grondig schoon, zo blijkt uit een rekening, die mej. Bijtelaar heeft ach terhaald, en werd het gebeente van de familie Vondel in de bovenste kist ondergebracht en onder in het graf ge zet. Althans men vindt geen notitie, dat het gebeente naar elders is over gebracht bijv. naar de Oude Kerk zoals velen nog altijd hopen of wellicht llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllUlllllillllllimilllli kelijk om de Aartspriester van Amstel- land in het graf te kunnen onderbren gen voelden leden van het Genoot schap ter bevorderinghe der Neder- duytsche Taal en Dichtkunde „Diligen- tia Omnia" zich geroepen om Vondel te eren met een bescheiden gedenk plaat om zo zijn laatste rustplaats aan de vergetelheid te onttrekken. Zij dienden daartoe een verzoek in bij de Burge- meesteren. Toen dit de Kerkmeesters ter ore kwam was het paniek gebla zen. Vondel was niet meer. Maar wat niet weet, dat niet deert, dachten de vroede meesers. Zij verzwegen het ge beurde en lieten de „schoonmaak" ook in de administratie achterwege. Opnieuw is het rumoerig rond het gebeente van Joost van den Vondel. Men heeft echter nog drie jaar de tijd om te speculeren, te hopen dan wel te wanhopen. Want graf G 231 blijft voorlopig onaangeroerd. Het ziet er naar uit dat mej. B. Bijtelaar „Een vrouw is duizend mannen te erg", meen de Vondel definitief heeft afgerekend met de speculaties van Alberdingk Thijm. Vondel heeft ons tenminste de schijn willen geven dat hij naar zijn wens vertrokken ls met de „Wagen van Elias". uiin mm ii ui li ii in mi Minimi illinium li mi ii imiii naar de beenderenkelder of knekelput om er in een eeuwige anonimiteit onder te gaan. Maar tot mej. Bjjtelaars grote ver bazing heeft zij geconstateerd, dat er na deze opruiming nog vijf in plaats van vier mensen in graf C 231 wer den geplaatst. Er was maar plaats voor vier. En de kerkmeesters waren te veel op hygiëne en geld gebrand dan 'dat zij erin zouden toestemmen een zesde stoffelijk overschot in één graf onder te brengen. De onderste kist met het eerbied waardig gebeente van Joost van den Vondel, zijn dochter en kleinkind moet op de een of andere duistere wijze opgeruimd zijn, zonder dat het ge registreerd werd. Maar waarom geen registratie van deze fatale opruiming door de anders zo ambtelijk correcte doodgravers en kerkmeesters? Enige weken na de „op ruiming" van Vondels resten, noodza- Een excellent kopje snert voor minister Klompé. Woensdagmiddag sloeg mej. dr. Klompé de eerste paal voor het ge meenschapscentrum van de stichting „DE PALM" in de Palmstraat in de Jor- daan te Amsterdam. Na het koude en voor de minister ongewone werk bood men haar ern kop erwtensoep aan. AMSTERDAM, 28 dec. In het hart je van de Jordaan heeft de minister van maatschappelijk werk, mej. dr. M. Klompé, gisteren de eerste paal ge heid voor het nieuwe gemeenschaps centrum „De Palm". Het was de eer ste keer dat mejuffrouw Klompé een eerste paal in de grond sloeg, zodat zij zich in de lange oliejas en met de wit te helm op het hoofd nog wat onwennig bewoog. Niettemin heide de minister de paal binnen vijf minuten geheel in de grond, waarbij zij werd aangemoe digd door honderden Jordaankinderen, die het ijs even gelaten hadden voor wat het was. Een lui applaus steeg op toen mejuffrouw Klompé het heiblok voor de laatste maal op de houten paal liet neerkomen, welke slag vergezeld ging van een oorverdovende klap, om. dat iemand kans gezien had een hoe veelheid kruit op de kop van de paal te leggen. Na afloop van deze plechtigheid, die overigens werd gekenmerkt door een minimum aan plechtigheid, uitte me juffrouw Klompé haar waardering voor de activiteiten van de Jordaanbewoners die zij daarvoor ten voorbeeld stelde voor zeer vele groepen van onze samen leving. Als blijk van dank mocht me juffrouw Klompé daarna van het be stuur een palm in ontvangst nemen. Het geprojecteerde gebouw, naar een ontwerp van de architect A. G. van Ee- keres, zal ruim 350.000 gulden kosten. Een gedeelte van het bedrag is reeds bijeengebracht, o.a. door giften van ko ningin Juliana, prinses Wilhelmina, de Bernhard van Leerstichting, het konin gin Julianafonds, de Amsterdamse com missie voor steun aan het jeugdzorg- werk en het bedrijfsleven. Met steun van de Vereeniging Rembrandt en de Commissie tot Verkoop van Foto grafieën heeft het Rijksmuseum kunnen verwerven het belangrijke portret van kardinaal Erard de la Marck, prins-bisschop van Luik, geschilderd door Jan Cornelisz Vermeyen (1500-1559) vriend en tijdgenoot van Jan van Scorel. Dit schilderij is een der weinige portretten dat met zekerheid aan Vermeyen kan worden toegeschreven. Het werd geschilderd tussen 1525 en 1530, toen de uit Beverwijk afkomstige schilder aan het hof werkte van de landvoogdes Margaretha van Oostenrijk, waar De la Marck (1472-1538), vertrouwensman van Karei V een invloedrijke rol speelde. Het krachtig geschilderde portret, waarvan in het bij zonder het gebaar der handen boeit, is geplaatst in de afdeling 16de eeuwse schilderkunst. Een moment tijdens de plechtige Bisschopswijding in Den Bosch, woensdag, van mgr. drs. J. W. M. Bluyssen tot hulpbisschop van mgr. Bekkers. V.l.n.r. mgr. P. A. Nierman, bisschop van Groningen, de wijdeling en mgr. P. J. A. Moors, bisschop van Roermond. (Van onze Brabantse redacteur) EINDHOVEN, 27 dec. De raads leden van Eindhoven hebben de langverwachte studie thuisgekregen over de problematiek van het stads gewest. Als de raad zich met deze studie verenigt, zal ze als basis dienen voor het overleg met de rand gemeenten. Eindhoven is dit overleg een tijdlang uit de weg gegaan, omdat men eerst de eigen studie wilde voltooien. Inmiddels heeft de nabuurgemeente Geldrop een eigen bebouwingsplan vastgesteld voor het tegen Eindhoven aanleunende gebied. Gedeputeerde Staten hebben dit plan goedgekeurd, maar Eindhoven is in beroep gegaan. Uit het rapport blijkt nu, dat Eind hoven het grootste deel van dit gebied wil annexeren voor eigen uitbreidin gen. Ook de andere randgemeenten moeten volgens het rapport grond afstaan aan Eindhoven, vooral de ge meente Son, waar aan het Wilhelmina- kanaal een industrieterrein van onge veer 200 ha is geprojecteerd, dat doorloopt op het grondgebied van de gemeente Best. Verder zijn enkele hon derden Sonse hectaren nodig voor de Eindhovense woningbouw. Ook Veld hoven en Waalre zouden gebiedsdelen moeten afstaan, o.a. voor de aanleg van resp. 50 en 70 ha industrieterrein. Volgens het rapport zal Eindhoven al in 1964 geen grond meer hebben voor industriële uitbreidingen en zal men in 1969 vastlopen met de woningbouw. Het rapport beveelt echter niet alleen grenswijzigingen aan. De voorgestelde wijzigingen zyn veel te bescheiden m de groeiende stad definitief de nodige ruimte te geven. De annexaties zijn dan ook alleen bedoeld om de groei in de jaren tot 1980 op te vangen. Daarna hoopt men met de randgemeen ten een district te hebben gevormd, waarin de verdere uitbouw van de Eindhovense agglomeratie zonder grensproblemen gerealiseerd,kan wor den. Het '„district Eindhoven" zou behalve de centrumstad de plaatsen Geldrop, Nuenen, Son, Veldhoven en Waalre moeten omvatten, allemaal plaatsen met een grote pendel op Eind hoven. Best valt er buiten, omdat deze gemeente geen echte „Eindhovense" pendelgemeente is, maar een zelfstan dige industrieplaats. Het district zou in 1980 362.000 inwoners hebben. In ver band daarmee zullen er in de komende twintig jaar 48.000 woningen moeten worden gebouwd. Op het Eindhovense grondgebied is er nog maar plaats voor 17.500 woningen; na de voorgestelde an nexaties zal men ruimte hebben voor nog 15.000 woningen meer. De genoemde gemeenten groeien zowel in sociaal, economisch en cul tureel opzicht als stedebouwkundig De Australische regering is vandaag door een paar Australische dagbladen aangespoord opheldering te geven wat betreft haar houding ten aanzien van het geschil tussen Indonesië en Neder land om Nieuw-Guinea. De „Melbourne Age" schreef: „Bij gebrek aan hetzij de verplichting of de middelen tot doeltreffende tussenkomst in de dreigende botsing der wapenen, dient de Australische houding te zijn al le mogeljjke diplomatieke druk uit te oefenen op de Indonesische regering om van haar gevaarlijke koers af te zien, naar de letter gevolg te geven aan eni gerlei verzoek van de Verenigde Naties aan ons als resultaat van deze duide lijke bedreiging van de vrede en onze eigen heiningen in Nieuw-Guinea in het oog te houden. Een duidelijke verklaring van de eerste minister over Australies houding, zou stellig helpen de lucht van haar tropische wolken te zuiveren." De „Sydney Morning Herald" zei onder meer, dat zowel premier Ro bert Menzies als de leider der oppo sitie Robert Calwell hun hoop en die van Australië hadden gesteld op in menging door de V.N. „Hun verkla ringen doen veronderstellen dat dit land geen beleid heeft om de noodtoe stand het hoofd te biden welke door Indonesische agressie zou ontstaan. Van zulke passiviteit zal ongetwijfeld met blijdschap in Djakarta nota wor den genomen." aan elkaar vast. Die eenheid moet gestalte krijgen in de structuur van het gebied, de stedebouw en de voor zieningen. Gemeenschappelijke rege lingen kunnen niet leiden tot een werkelijke eenheid van beleid, struc tuur en visie, zo menen B en W van Eindhoven. Daarvoor moet m u of tot één gemeente komen of tot een overkoepelend bestuursorgaan, dat verantwoordelijk is voor de ont wikkeling van het district en dat ge schraagd wordt door ruime bevoegd heden. Eindhoven kiest voor dit laatste. De mislukkingen elders in het land hebben B en W van Eind hoven niet kopschuw gemaakt. Integendeel: men meent, dat de pogingen die gedaan zijn om de pro blemen op deze manier op te lossen, telkens dichter het ideaal benaderen en men heeft goede moed, dat men in het nog niet volgegroeic.e gebied rond Eindhoven tot een leefbare opzet zal kunnen komen. Daarvoor zal men het echter eerst in de raad, daarna met de randgemeenten en tenslotte met de regering en de Staten-Generaal eens moeten worden, aangezien de Eindho vense opzet een nieuwe wet vereist. Zijn al deze hindernissen genomen, dan moet nog een reeks van jaren wordei) uitgetrokken om het apparaat te vor men en in te laten lopen. De lange termijn die met het plan gemoeid is, noopt volgens het rapport tot kleine annexaties voor de naaste toekomst. Eindhoven telt thans 170.000 inwo ners, dat is ruim anderhalf procent van de Nederlandse bevolking. Het aantal arbeidplaatsen in de Eindhovense in dustrie bedraagt echter 5,2 pet van het Nederlandse totaal. De inkomende pen del van Eindhoven omvat ruim 11.000 man, dat is 26,9 pet van het aantal werkers. Beziet men het „district" als een geheel, dan is dit percentage ongeveer gelijk aan dat in andere werksteden, nl. 12,7 pet. (Van onze correspondent) ARNHEM, 14 dec. De Neder landse Baksteenindustrie zou graag zien, dat er een wat vastere lijn kwam in het bouwbeleid. Zij is voorts veront rust over een aantal overheidsmaatre gelen, hoewel zij voor die maatregelen begrip heeft. De industrie vreest even wel, dat deze maatregelen de positie van de baksteenindustrie ondergraven. Wéliswaar zijn zij tijdelijk, maar in haar gevolgen langdurig en zij bevat ten het gevaar, een blijvend karakter te gaan dragen. Dit zou funest zijn voor de baksteenpositie op de Euro- markt. Bedoelde maatregelen zijn: het af remmen van enkele bouwsectoren met als gevolg beperking van de baksteen toepassing in die sectoren; abrupte be ëindiging van de woningbouw in de vrije sector; eis van rijksgoedkeuring voor verbouw en uitbreiding boven 2000 waarvoor geen subsidie wordt gevraagd met als gevolg, dat deze wer ken voorlopig niet worden uitgevoerd; bevordering van arbeidsbesparende bouwmethoden waarbij geen of weinig baksteen wordt toegepast. In zijn rede op de traditionele Bak- steendagen heeft de voorzitter van de Vereniging De Nederlandse Baksteen industrie, mr. F. B. I. M. Janssens van daag te Arnhem uitdrukking gegeven aan die verontrusting. Daarbij schetste hij de huidige situatie in de baksteen industrie. Om haar toezegging van 90.000 woningen gestand te doen, moest de regering zich verzekerd weten van de leverantie van 900 min. metselbak- stenen in 1961. De productie bedroeg 1600 min; met 56 pet kon de woning bouw dus veilig gesteld worden; de ove rige 44 pet is nodig voor de verdere be hoeften. Het tekort van 140 min stenen moest daarom, zo vreesde men, wor den aangevuld met het kwantum voor de woningbouw. Daarvandaan de boven genoemde maatregelen. De Baksteenindustrie vindt deze te ver gaand. Zij voorziet nl. het gevaar van een overschot aan bakstenen in de komende jaren, gezien de lange termijn tussen bouwvergunning en eerste steen legging. Voor 1962 wordt een gelijk te kort verwacht als in 1961. De overheids maatregelen zullen dan effect krijgen. De industrie houdt dan ook rekening met een gevoelige daling van de bin nenlandse afzetmogelijkheid. Sedert 1953 is i.et baksteenverbruik relatief met 25 pet teruggelopen als ge volg van hoogbouw. De ingreep van de overheid trekt een streep door de prog nose over de toekomstige afzet. Daar door kan de industrie moeilijk de juiste oriëntering vinden. Een vaster bouwbe leid zou de industrie ten goede komen. De export bedroeg in 1961 ongeveer 200 min. stenen ofwel 12 pet van de productie. Om bij de buitenlandse con currentie niet achter te raken moet er geïnvesteerd worden, maar het bouw beleid werkt nadelig op de investerin gen. De mogelijkheid van voldoende winstmarge is van essentiële beteke nis, want daaruit moeten in eerste in stantie de middelen tot investering wor den geput. De overheid moet daar oog voor hebben, zo meent de Baksteen industrie. Vooral de kansen voor export naar Duitsland liggen op het ogenblik zeer gunstig, maar op de duur kan de eigen industrie daar, dié van onze fa- bricage-methoden veel heeft geleerd en thans een capaciteit beeft van 9 mil jard per jaar, een bedreiging vormen. Mr. Janssens, heeft in zjjn rede ge wezen op de uitslag van onderzoekin gen door de Stichting Ratiobouw, waar door werd aangetoond, dat de stapel methode van bouwen, waarbij het ver- metselen van baksteen wordt toegepast, tot lage bouwkosten en een zeer lage behoefte aan knel-arbeiders op ae bouwplaats kan leiden. Van andere zijde werd ons verzekerd, dat het aantal arbeidsuren bi- het ge bruik van normale baksteen in de wo ningbouw lager ligt dan bij elk an der materiaal, mits onder dezelfde om standigheden als in seriebouw en bij een goede planning wordt gewerkt. Voor wat de straatstenen betreft, waarvan de produktie 450 miljoen be draagt, verheugt men zich in eigen land in een alleszins goede markt. Over de nog aanwezige orderportefeuille is men dik tevreden. DEN HAAG, 27 dec. Tengevolge van de afmetingen en gewichten van landbouwvoertuigen mochten deze geen gebruik maken van de brug bij Gorin chem. De veerverbinding, waarmede deze voertuigen plachten te worden over gezet werd zoals wij destijds reeds uit voerig berichtten, na het openstellen van de brftg nog slechts als voetveer onderhouden. Thans is nader onderzocht in hoeverre het toelaten van deze voer tuigen op de rijwielpaden van de brug verantwoord kan worden geacht. Als resultaat van dit onderzoek is de minister van Verkeer en Water staat tot de conclusie gekomen, dat het mogelijk zal zijn onder nader te stellen voorwaarden het verkeer met bepaalde categorieën van landbouw voertuigen op de rijwielpaden van de brug en op de aansluitende verbindin gen toe te laten. Hij is bereid een proef te nemen met het aan belang hebbenden verlenen van ontheffing van de verboden. Prins Albert van België, president van het Belgische Rode Kruis, is met prinses Paola en het prinsje Filips naar het hoofdkwartier van de organisatie geweest om de nieuwjaarswensen van de leiding en het personeel in ontvangst te nemen. Voor het prinsje was er een fraaie pop, gestoken in de Rode-Kruis-helpers- uniform, die hem door drie kleine helpertjes werd aangeboden. DEN HAAG, 27 dec. De voormali ge beheerder van de regionale schroot- vereveningskas van de Kolen- en Staal gemeenschap, mr. J. W. heeft bij het gerechtshof alhier beroep aangete kend tegen de afwijzing van zijnbe- zwaarschrift tegen de dagvaarding we gens meineed door de Haagse recht bank. De vervolging wegens meineed van de jurist, thans directie-secretaris bij de Hoogovens te IJmuiden, is ingesteld naar aanleiding van een klacht door de heer L. Worms tijdens de behandeling van de schrootzaak door de rechtbank. Als het gerechtshof het bezwaarschrift van mr. W. eveneens verwerpt kan deze nog in cassatie gaan bij de Hoge Raad. DEN HAAG, 27 dec. De politie heeft gisteren op zeer ongebruikelijke wijze ingegrepen om een voor de bu ren op hinderlijke wijze blaffende hond tot zwijgen te brengen. De hond was in een huis aan de Lunterenstraat achtergelaten toen de bewoners wa ren uitgegaan. Vooral een zieke vrouw kon het geblaf niet verdragen en waar schuwde de politie. Deze kon de eige naar van het dier echter nergens vin den. Daarna kwam men op het idee, het dier een slaapmiddel toe te dienen. Een door en van de buren aangedra gen verschafte slaappil werd „ver pakt" in een balletje rauw gehakt en daarna door de brievenbus gegooid. De hond slokte het op en het duurde niet lang of de rust was in de Lun terenstraat weergekeerd.... DEN HAAG, 27 dec. Van 4 januari af zal onder patronage van de hertog De Baena, de Spaanse ambassadeur in Nederland, het Spaanse dansensemble „Susana y Jose" een tournee door ons land meiken. De tournee zal duren tot en met 1 april en in dit tijdvak zullen zeventig voorstellingen worden gegeven. Buiten een tournee in de Verenigde Sta ten is dit de langste tournee die Susana en Jose ooit in één land hebben ge maakt. Het in Nederland te tonen programma is vrijwel geheel nieuw en omvat onder meer „La Verbena" (de kermis) waarin Susana en Jose een serie luchtige en amusante dansen hebben geregen, alle uit de tijd rond 1900. Als flamenco-guitarist zal ditmaal Pe dro Sevilla de tournee meemaken, die Susana en Jose deze zomer in de stad van die naam ontdekten. De concert pianist Armin Janssen alsmede de fla menco-zanger Manuel Mairena en de slagwerker Marco Ernsto zullen even eens deel uitmaken van het gezelschap. AMSTERDAM, 27 dec. Bijna veer tig jaar heeft beursportier J. A. John erop zitten en thans is dan het ogen blik gekomen dat hij, onlangs 65 jaar geworden, met pensioen zal gaan. Don derdag zal hjj voor het laatst aan het frote hek staan om ervoor te waken, at geen onbevoegden de beursvloer van de Amsterdamse effectenbeurs, die het speciale terrein is van de leden van de Vereeniging voor den Effecten handel, betreden. Want ondanks het viertalige waarschuwingsbord, dat bo ven de ingang van de beurszaal hangt, wil het nog wel eens voorkomen, dat een durfal de toelaatbare grens poogt te overschrijden. Het alziend oog van de heer John zal hij echter niet kun nen ontlopen. De beursportier kent de vele honderden beursbezoekers op zijn duimpje en hij schijnt zelfs met zijn rug te kunnen zien. Maar daar heeft hjj dan ook lang op kunnen oefenen. De heer John heeft zjjn werk goed en met een altijd opgewekt humeur gedaan. Wij wensen hem vele gelukkige pen sioenjaren toe. AMSTERDAM, 28 dec. Onder auspiciën van de Nederlandse Kunst stichting zal van 18 januari tot 15 februari 1962 in het Stedelijk Museum te Amsterdam worden geëxposeerd de Peter Stuyvesant Collectie. Deze collectie dankt haar bestaan aan een initiatief van de Amsterdamse industrieel Alexander Orlow (gedele geerd commissaris van de Peter Stuy- vesantfabrieken)Anderhalf jaar geleden besloot hij in de werkruimten van het bedrijf te Zevenaar een per manente collectie moderne schilder kunst op te hangen. Uit elk land van Europa werd, in samenwerking met de Fondation Européenne de la Cul ture een prominent abstract schilder uitgenodigd een werk aan de collectie bij te dragen. De belangstelling voor de collectie was direct bijzonder groot en bleek ver over de grenzen van Neder land uit te gaan. Inmiddels is de verzameling van een Europese uitgegroeid tot een inter nationale: behalve met recent werk van Lucebert en Jan Meyer uit Neder land werd de collectie aangevuld met werken van Michael Browne (Nieuw- Zeeland), Peter Royen (Duitsland), Marcelle Ferron (Canada), Ongenae (België), Bruno Müller (Zwitsedland), Bernard Saby (Frankrijk), Shirley Jaf- fé (Ver. Staten), Coetzee (Zuid-Afri- ka), Peter Covielle (Groot-Brittannië) en Inger Sitter (Noorwegen). GRONINGEN, 28 dec. De rijks universiteit: kand. Duits: mej. T. de Boer, Drachten. Doet. Duits: R. van der Wal, Groningen; kand. gesch.: C. Jongma, Leeuwarden, doet. rechtsgel.: P. Sarolea, Nijmegen (cum laude). arts, le gedl. mej. Z. Sassen Roswin kel; L. Bock, Veendam: bev. tot arts K. Blink, Appingedam; R. Jessurun, Groningen; T. Vogel, Den Bosch. DIE LENEN WE EVEN, TONY- HELP JE EVEN MET

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1961 | | pagina 15