Bewoners maken beswaar tegen flatbouw in Aerdenhout „Aerdenhout zal achter muren ve rdwij nen Wat een ontdekking iVöor H. fesselaar: Rodeo-reporter EVEN OUD ALS DE SCHOOL TWEE REQUESTEN AAN GEMEENTERAAD Koek en prent in Overveen Traditie op Onnozele Kinderen Kalm en iets lager Matroos veroordeeld tot drie weken De NTS zendt de Elfstedentocht zaterdag uit Haarlem heeft contact met Reims V SVENSKA RESTAURANGEN „BOLWERK" AANTASTING VAN LANDELIJKHEID In dronken bui politie agent geslagen NIEUWJAARSreceptie burgemeester Cremers HET IJS WORDT GEBROKEN SMORGASBORD, HORS D'OEUVRES etc. Stichting Katholiek onderwijs Zandvoort ATAX-TAXI DONDERDAG 28 DECEMBER 1961 PAGINA 3 Ernstige bezwaren Beurs van New York ONGEVALLEN OP HET IJS Persoonlijke overlast GAENDE SMORGASBORD OESTERS GEROOKTE FOREL GEKOOKTE ZALM Gidsen op bezoek Niet langer zoeken! Gold Starl'n goede Amerikaan King Size lekker! Negentig cent! Wie GOLD STAR rookt heeft BLOEMENDAAL, 28 dec. Het bestuur van de Vereniging Buurtbelang Aerdenhout-Bentveld en tweeëntwintig bewoonsters en bewoners uit de Teding van Berkhoutlaan te Aerdenhout hebben bezwaar gemaakt tegen het ontwerp-uitbreidingsplan-in-onderdelen „Rijnegom IV". Zij hebben hun bezwaren door middel van twee requesten aan de gemeenteraad van Bloe- mendaal kenbaar gemaakt. Zij zijn van oordeel, dat door de voorgestelde bebouwing het landelijk karakter van Aerdenhout in ernstige mate wordt geschonden. Hun bezwaren richten zich vooral tegen de flatbouw, welke Aerdenhout achter muren zal doen verdwijnen. In dit opzicht verschillen zij dus van mening met B. en W. van Bloemendaal, die van oordeel zijn, dat de voorgestelde bebouwing in overeenstemming kan worden gebracht met wat zij noemen de „Aerdenhoutse sfeer". Het uitbreidingsplan werd tijdens de vergadering van de gemeenteraad in november van dit jaar voorlopig vastgesteld en daarna ter visie gelegd. kenroodeweg. De ontstemming onder de bewoners wordt nog vergroot door het feit, dat zij kennelijk te veel geloof heb ben gehecht aan een recente bewering van de plaatselijke ovenheid, dat dit unieke plekje van landelijke sfeer onder alle omstandigheden behouden moest blijven. Aantasting van dit stuk je natuurschoon zal het geringst zijn wanneer er villa's worden gebouwd zo als aan de oostkant van de Teding van Berkhoutlaan. Met behoud van een speelweide, blijft een zekere harmoni sche ruimtelijkheid bewaard. In het ont werp ziet het bestuur van de vereniging verder een wonderlijke tegenstelling, welke gedemonstreerd wordt enerzijds door het voornemen de in dit gebied gelegen boerderij te behouden en an derzijds door het plan pal in de buurt daarvan hoogbouw toe te laten, die de landelijke allure van dit gedeelte van Aerdenhout illusoir maakt. Ernstige bezwaren heeft het bestuur van Buurtbelang Aerdenhout-Bentveld tegen het bouwen van twee kapitale flat gebouwen op het terrein van het tuin bouwbedrijf van de firma Van Empe- len en van Dijk aan de Zandvoorter- weg. Langs de Zandvoorterweg komt een flatgebouw van drie verdiepingen Het principe, dat de buurtschappen Aerdenhout-Bentveld hun landelijk ka rakter dienen te behouden en dat dit onder meer kan worden bevorderd door villabouw in liefst zo groot mogelijke verkavelingen, is naar het oordeel van het bestuur van de vereniging in het gewraakte ontwerp door B. en W. ver laten. De bosrand, welke gezien wordt door degene, die van het oosten Aer denhout nadert, gaat verloren achter hoogbouw. In het vervolg van zijn bezwaar schrift gaat het bestuur van de Ver eniging Buurtbelang Aerdenhout-Bent veld gedetailleerd in op het plan. Het heeft geen bezwaar tegen het geprojec teerde kantoorgebouw op het terrein tus sen de Zandvoorterweg-Boekenroodeweg en Teding van Berkhoutlaan. Wel tegen het flatgebouw, waarvan de kortste zij de drie verdiepingen hoog zal worden, de langste zijde zes verdiepingen. Het onderschrijft de „luide protesten", wel ke de bewoonsters en bewoners uit de Teding van Berkhoutlaan. hiertegen heb ben laten horen. Het flatgebouw ont neemt hun het uitzicht dat zij thans hebben op de bomenpartjj van de Boe- OVERVEEN, 38 dec. Vanmorgen werden de kinderen van de parochie in Overveen traditiegetrouw onthaald AMSTERDAM, 28 dec. De effecten beurs heeft het jaar 1961 op kalme wijze Uitgeluid. De handel was van kleine omvang en de koersen gaven- overwe gend een lichte afbrokkeling te zien. Vergeleken met de vaste stemming, wel ke Wallstreet gisteren kenmerkte, viel de houding van het Damrak vandaag wat tegen, maar de Nederlandse inter nationale fondsen lagen gisteren dan ook verwaarloosd in de Amerikaanse markt. Het gebrek aan belangstelling was oor zaak dat de koersen van Kon. Petro leum en Unilever vanmiddag bij de ope ning van de beurs nog iets onder de pariteit Wallstreet bleven. In vergelij king met de Amsterdamse slotkoersen Van gisteren gaf Unilever vanmiddag bij de opening een verlies van 2,20 te zien. Aand. Kon. Petroleum waren ƒ1 lager. Verder zijn Hoogovens ruim 8 pnt. ge daald. Philips behoefde echter slechts 2 pnt. af te staan en A.K.U. was vrijwel onveranderd. In de scheepvaartafdeling viel Kon. Boot op met een verlies van bijna 3 pnt. Voor Scheepvaart Unie, van Nievelt en H.A.L. waren de koersen 1 a 1% pnt. lager. Voor de nieuwe rentespaarbrieven van de Bank voor Ned. Gemeenten blijkt een zeer grote belangstelling te bestaan. Verwacht wordt dan ook, dat het maximaal te plaatsen bedrag van ƒ30 min. reeds op 2 januari a.s., de eer ste dag van afgifte, zal worden bereikt en wellicht ver zal worden overschre den, waardoor de toewijzing systema- geschieden, hetgeen reductie van de in- tisch zal moeten neerkomt op een schrijvingen. 4% Ned. 19001 «14 Ned. 1961 4 Ned. 1961 Staffel 1947 BJsr.G Won.bouw] 6 Ned Handel Mij. Cert Amsterdam Rubber H.VA A.K.U. Berkel Patent Caivé-Delft Cert. Dell-Mjj. Fokker Ford v. Gelder Hoogovens MüUer&Co. Ned. Kabel. Philips Gem bez. Unilever wilton-Feyenoord Billlton 2e Dordtsche Petr. Kon. Petroleum 50 Holl. Amerika UJn Java Ch. PA K.LJM. Kon. Ned. Stoomb. Mij. KJ JU. Stoomv. Mt). Nederl. v. Nievelt v. Ommeren Hott. Lloyd. Nca.Scheepvaart Unie Interlinie Robeco Unitas Ver. Bezit Rentespaarbrieven '57 Rentespaarbrieven '58 Amsterdam '56 ■fli Amsterdam '56 n •Hi A'dam '56 Hl Amsterdam '59 2% R'dam 'Ï7 Alb. Heyn KL obl. Vorig Slot 102& 100% 99% 93§A 108% 352 111% 128%-% 404 307 183% 144.50 opening 28/12 101 99% 93 110% 129% 404% 775-6 766% 127% 563§ 984-% 982 189.50-.70 187.20 289% 491% 573 126.40§.70 125.50 147% 146 60 191 188% 147 156% 154* 153 339% 339 147% 151 152§%* 228 252.50 524 143 112* 123% 1 84 90 90 99% 93% 124 Anaconda Copper •Bethlehem Steel Ghrysler Corp. General Electric General Motors Kennecott Copper *t.L.M. Montgomery Ward f adio Corp «epublic Steel Royal Dutch ghell Union Oil Southern Pacific southern Railway Stand. Oil Ny Tidewater Unilever 13 s. steel 26/12 491/4 411/2 49 7334 56% 82% 16 33% 52% 59% 35% 39 26% 55% 50% 20% 52% 78% 27/12 49% 42% 49% 74 57% 83 16% 33% 52% 591/2 35% 39% 27% 55 51 21 52% 793/ Stemming: vast op een koek en een prent. Elk jaar ge beurt dit op de derde dag na Kerstmis, waarop de Kerk het feit herdenkt dat bijna 2000 jaar geleden tientallen on schuldige joodse kinderen op bevel van koning Herodes werden vermoord. In veel van oorsprong christelijke plaatsen en streken in Europa wordt het kind op die dag op de een of andere wijze voor het voetlicht geplaatst, het wordt onthaald en verrast en geniet meer dan anders aller sympathie. Dit geschiedt reeds eeuwen. Zo zijn ook tradities ontstaan op Onnozele Kinderen. Veel plaatsen en streken zetten het kind op geheel eigen wij-ze in het mid delpunt. Ook katholiek Overveen doet dit. Het is een reeds oude traditie, waarvan de huidige Overvener de bron van herkomst niet eens meer kent. Zo lang men zich kan herinneren, gebeurt het al jaren. Er schijnt meer dan een eeuw geleden een welgestelde kinder vriend te zijn geweest, die het gebruik m het leven zou hebben geroepen, maar met zekerheid durft de Overvener dit niet te beweren. Het doet er ook eigen lek niet zoveel toe. Het gebruik bestaat. Ook vanmorgen werden de koek en de prent weer met een wijds gebaar door de pastoor, de kapelaans en de koster aan de uitgang van de kerk de kinde ren in handen gestopt. Voordat zij met koek en prent verrast werden, hebben de kinderen voor de kribbe in de kerk enkele kerstliederen moeten zingen en zpn zij door de pastoor gezegend. Wei nig plaatsen boven de Moerdijk bezitten een dergelijke traditie op deze dag. De Overvener weet zich de herkomst van het „Koek en Prent-gebeuren" dus niet meer precies te herinneren. De oudste parochianen ontvingen naar zij zeggen als kind al koek en prent. En een bekende Overveense katholieke bak ker, die tot voor kort de koeken bakte, knapte dit jaarlijkse plezierige karweit je op, omdat zijn vader het ook al deed. Het ontstaan van het gebruik stamt dus van heel vroeger. Hoewel een halve eeuw geleden het Overveense gebruik vrij algemeen bekend was met het gevolg natuurlijk dat van heinde en ver re kinderen door de koude en sneeuw naar de kerk in Overveen kwamen horen momenteel eigenlijk alleen nog maar de kinderen van de parochiescho len van deze jaarlijkse verrassing. Tijdens de oorlogsdagen en de eer ste jaren na de oorlog is het gebruik van koek en prent in het vergeetboekje geraakt. Aan een gelukkig toeval is het waarschijnlijk te danken, dat de Over veense traditie in ere hersteld werd. Men vertelt, dat een stel onderwijzers van de St. AloysiussChool bij het openen van een weinig gebruikte kast in het schoolgebouw een jaar of vijftien geleden een stapel halfvergane koeken van voor de oorlog en een aantal prenten vond, die over bleken te zijn van een vroe gere Onnozele Kinderen-viering en „zo lang waren weggelegd. Deze trieste vondst is naar alle waarschijnlijkheid de aanleiding geweest o mde Overveen se traditie van koek en prent op het feest van Onnozele Kinderen te doen herleven. HAARLEM, 28 dec. Een twaalf jarig meisje is gisteren omstreeks half een door het ijs onder de Lange Brug gezakt, toen zij op het Zuider Buiten Spaarne schaatste. Een chauffeur, G. C. Willemse, die werkzaam was op de Turfmarkt, trachtte over het wijs bij het meisje te komen. Na enige meters afgelegd te hebben, zakte ook hij door het ijs, maar wist zich vast te houden aan een meerpaal. Langs de rij meer palen bereikte hij tenslotte de drenke linge, die zich met hoofd en schouders boven water had weten te houden. Met de hulp van een voorbijganger kon hij haar op de kant brengen. Geen van beiden hebben zij nadelige gevolgen van het ijskoude water on dervonden. Eveneens onder een brug is gisteren een 19-jarige student uit Heem stede door het ijs gezakt, toen hij onder de Oude Brug door, wilde oversteken van de Oostvest naar de Amsterdam se Vaart. Bij de komst van de politie stond hij reeds op het droge. Op de IJs baan Eindenhout verwondde een 22- jarige winkelier uit Haarlem zijn lin kerbeen, toen hij uit de bocht vloog en tegen het ijzeren hek reed. Hfj moest in de Maria-stichting worden 'opgeno men en elders in de buurt nog een van ne gen etages. De vrees is gerechtvaar digd, dat deze gebouwen het gehele Rijnegomkwartier „onder druk zullen zetten". In dit verband wordt gewe zen op het flatgebouw „Haariem- Hoog" aan de Westelijke Randweg in Haarlem. Naar het oordeel van het bestuur van de vereniging wordt door de voorgenomen bebouwingen op deze terreinen de entree tot Aerdenhout volkomen bedorven. „Aerdenhout ver dwijnt achter muren". Van het terrein, dat gelegen is tussen de Oosterduinweg, Burgemeester Den Texlaan en Bilderdijklaan, en dat even eens in het uitbreidingsplan is opgeno men, wordt in het bezwaarschrift ge- Aerdenhout is, waar „landhuizen" kun nen worden gebouwd met een tuin van grotere allure dan de gewone stads tuin. Het bestuur van Aerdenhout - Bent veld is van oordeel, dat er evenzeer een schaarsteprobleem van woningen voor beter gesitueerden bestaat als voor krappere beurzen. Het breekt een lans voor verkaveling in ruime perce len, waardoor een bebouwing kan ont staan, welke aansluit bij die van de Burgemeester Den Texlaan, Bellamy- laan en Borgerwag. Twee villa's onder één kap wordt al niet aantrekkelijk ge acht, laat staan het bouwen van zes van dit soort behuizingen onder één kap, waartoe in het plan mogelijkheid is gelaten. Daardoor ontstaat een ste delijke stratenbouw, waarvan een voor beeld wordt gevonden in de nieuwe Haarlemse wijk in de buurt van het station Bloemendaal (Laurens Reallaan en Van Diemenlaan en-omgeving). De bezwaren van de tweeëntwintig bewoonsters en bewoners uit de Teding Berkhoutlaan lopen zo goed als paral lel aan de bezwaren van het bestuur van de Vereniging Buurtbelang Aerden hout - Bentveld. Op een enkel onder deel zijn zij gedetailleerder als het gaat om persoonlijke overlast, welke te vre zen valt, wanneer het voorgenomen uitbreidingsplan gerealiseerd wordt. Enkele van deze persoonlijke bezwaren zijn de hinder en het rumoer, welke te verwachtén zijn na bewoning van de flatwoningen. Bovendien zijn de bewo ners bang, dat de wateroverlast van de aan de Teding van Berkhoutlaan ge legen woningen een nog ernstiger ka rakter zal aannemen als aan de plan nen uitvoering wordt gegeven. Het ge volg van al deze factoren zal zijn een beduidende waardevermindering van de woningen. Aan het slot van hun bezwaarschrif ten doen adressanten een beroep op de gemeenteraad het ontwerp-uitbreidings- plan „Rijnegom IV" niet te aanvaar den, althans gewijzigd vast te stellen, daarbij rekening houdend met de door hen ingebrachte bezwaren. HAARLEM, 28 dec. Voor de Haar lemse politierechter stond gisteren een 24-jarige matroos uit Glasgow terecht. Toen deze, op thuisreis, Haarlem be zocht, ging zijn belangstelling voorna melijk uit naar de café's in de binnen stad. Een caféhouder weigerde te schenken, toen de matroos na sluitings tijd dronken zijn zaak binnenkwam. De late gast wilde het café echter niet verlaten, waarop de caféhouder de po litie waarschuwde, De matroos verzét- te zich heftig toen hij naar de celwagen werd overgebracht. Tijdens de tocht naar het politiebureau wond hij zich blijk baar zó op, dat hij, daar aangekomen, een agent in het gezicht sloeg, zodat deze een bloedende hoofdwond opliep. Dit bekoelde zijn woede nauwelijks, want eenmaal in zijn cel vernielde hij een betonnen tafel. Voor de rechter verklaarde verdachte, dat hij zich van het voorval niets meer herinnerde. De Officier van Justitie eiste een gevange nisstraf van een maand, met bevel tot onmiddellijke inhechtenisneming. De verdediger achtte moedwil niet be wezen, daar verdachte na twintig gla zen bier en tien glazen whisky en cog nac niet meer zo goed moet hebben geweten wat hij deed. Hij vroeg vrij spraak op grond van een arrest van de Hoge Raad. De rechter verwierp het pleit, omdat verdachte niet in staat van bewusteloosheid verkeerde. Hij veroor deelde de matroos tot een gevangenis straf van drie weken met bevel tot on middellijke inhechtenisneming. HAARLEM, 27 dec. Dinsdag 2 ja nuari 's avonds om half negen zullen de burgemeester van Haaiem, mr. O. P. F. M. Cremers, en zijn echtgenote in de Gravenzaal van het Haarlemse stadhuis hun traditionele nieuwjaarsre ceptie houden. De receptie is bedoeld om autoriteiten, besturen van vereni gingen en instellingen en ieder die be trekkingen met het gemeentebestuur onderhoudt, in de gelegenheid te stel len de burgemeester en zfjn echtgeno te hun goede wensen voor 1962 aan te bieden. HAARLEM, 28 dec. In verband met het ijsbreken zullen het Spaarne, de Mooie Nel en de Liede gevaarlijk zfjn voor schaatsers. De binnenwate ren kunnen worden bereden, voor zover deze zijn goedgekeurd. Aan de stro bosjes rond de slechte plekken en de waarschuwingsborden is te zien of het ijs gekeurd is. Zuider Buiten Spaarne en Spaarne tot aan Catharjjnebrug zul len niet gebroken worden. POSTDUIVEN De Postduivenver eniging Haarlem-noord houdt op 13 en 14 januari haar jaarlijkse Hoktentoon- stelling in het gebouw De Reisduif aan de Achterweg in Haarlem. Keurmees ter zal de heer Louis van de Eynde uit Rotterdam zijn. (Advertentie) HAARLEM - TELEFOON 16840 - KENNEMERPLEIN 5 Nieuwjaarsdag serveren wij o.a.: o o Voor OUDEJAARSAVOND belasten wij ons met uitzending van o.a.: DE ZAAK IS OUDEJAARSAVOND OM 18.00 UUR GESLOTEN NIEUWJAARSDAG NA 13 UUR GEOPEND. (Van onze radio- en tv- redactie) HILVERSUM, 28 dec. De NTS verzorgt zaterdag a.s. een grootscheep se reportage van de Elfstedentocht, wanneer althans de weersgesteldheid toestaat dat dit buitengewone sporteve nement doorgaat. De equipe staat on der leiding van Siebe van der Zee. Ver slaggevers zijn Arie Kleywegt, Her man Kuiphof, Ko Hogendoorn, Barend Barendse, Wim Kortland en de regis seurs Ad van der Heuvel, Jean Smits, Jan Leyendekkers en Piet Kaart. De gehele equipe bestaat uit drie filmploe gen met bovengenoemde commentato ren, terwijl nog gebruik wordt gemaakt van twee reportagewagens. De NTS is 's morgens vanaf elf uur in de lucht om op alles voorbereid te zijn. Een groep verslaat de aankomst van de rijders te Leeuwarden en de andere zal ergens onderweg opereren. Waar dat zal zijn is nog niet bekend. Het een en ander houdt ook verband met de verbindingen, waarvoor de PTT zorg moet dragen. Het avondprogramma van de NTS zal een samenvatting geven van de ver schillende reportages. Het behoeft nau welijks gezegd dat deze uitzending in vloed uitoefent op het zaterdagmiddag programma, hetgeen dus eil zeggen dat in dit laatste programma de nodige wij zigingen worden aangebracht. HAARLEM, 28 dec. Burgemeester Cremers en wethouder Geluk gaan 11 januari naar Reims om met het ge meentebestuur aldaar de mogelijkheden te bespreken van een vriendschappelijke verbintenis tussen Haarlem en Reims. Geruime tijd geleden heeft Haarlem aan het gemeentebestuur van Reims ge vraagd of een dergelijke verbintenis mogelijk zou zijn. Gisteren heeft het gemeentebestuur van Reims vertegen woordigers van het Haarlemse gemeen tebestuur uitgenodigd om te komen pra ten. Toen eenmaal een vriendschappelijke verbintenis met Osnabrück tot stand was gebracht, heeft het Haarlemse ge meentebestuur gezocht naar mogelijkhe den om de buitenlandse contacten uit te breiden. Het oog is toen gevallen op het historische Reims in noord-oost- Frankrijk. Wij vernemen, dat er ook een contact bestaat tussen Haarlem en Salzburg over de mogelijkheid van uit wisselingen op beperkt gebied. ZANDVOORT, 28 dec. Voor notaris Th. A. J. M. van Eyck te Haarlem is de akte gepasseerd waarbij door het r.k. kerkbestuur van St. Agatha is op gericht de „Stichting Katholiek Onder wijs Zandvoort". Tegelijkertijd werd aan deze stichting overgedragen de eigendom, het beheer en de exploitatie van de Maria-school en de St. Agatha- kleuterschool. De functies in het bestuur van de „Stichting Katholiek onderwijs Zand voort" zijn als volgt verdeeld: C. W. A. Fens, Wilhelminaweg 23, voorzitter, me vrouw J. H. E. M. Vasterman-Hompe, Brederodestraat 41, secretaresse, H. J. Lindeman Jr. Brederodestraat 61, pen ningmeester, mevrouw D. M. W. Rob bers-van Oosten en de heren J. van Honschooten, P. M. Smit en J. F. Tie- leman leden. Als bisschoppelijk commis saris zal optreden pastoor A. H. P. Cleo- phas. HAARLEM, 28 dec. De gidsen van de Notburga-groep uit Haarlem hebben met Kerstmis een groot aantal zieken van de Maria-stichting verrast met een fruitmandje. De zieken hadden daar voor zelf bij een actie een belangrijk bedrag bijeen kunnen brengen. De gid sen bezorgen de zieken reeds enkele ja ren met Kerstmis en Pasen deze ver rassing. (Advertentie) GS 2061 „En nu dan dames en heren, gaan we over tot onze wekelijkse rubriek: de patiënt van de week", zegt de onbekende stem door de tientallen bed-radio's in het ziekenhuis Johan nes de Deo iedere zaterdagmiddag na het bezoekuur, nadat dezelfde omroep" enkele minuten lang ge zellige marsmuziek of veel gevraag de top-hits ten gehore heeft ge bracht. De patiënten weten dan op dat moment, dat er voor hen een ge zellig radiokwartiertje aanbreekt en dat in het bijzonder één patiënt of patiënte vergenoegd en blij ligt te verlangen om te horen hoe het thuis precies toegaat, hoe de kinderen het maken en hoe het met de tuin en de planten staat. In de rubriek „De patiënt van de week" neemt de reporter van de ra dio-omroep van de Deo, de zoge naamde Rodeo-reporter, die zich nog steeds niet aan de zieken heeft wil len voorstellen hij wilde tot nu toe liever onbekend blijven een interview af aan de huisgenoten van de patiënt of patiënte, die dan gewoon thuis zijn en over thuis vertellen. De „onbekende" reporter is de heer Tes- selaar, die eigenlijk fotograaf is, maar zo warm is gelopen voor zijn hobby: het verzorgen van een radio- omroep voor zieken, dat hij zich dikwijls meer reporter dan fotograaf voelt. Ruim zes jaar geleden kwam de heer Tesselaar bij de Rano, de lan delijke ziekenhuis-radio-omroep, wel ke toen kortgeleden door de Rotter dammer Wim Verschuren, die zelf geruime tijd bedlegerig is geweest, in het leven was geroepen. Aanvan kelijk verzorgde de Rano louter in Rotterdam een radioprogramma voor zieken, maar langzamerhand breid de de beweging zich uit en er ont stonden onderafdelingen in Amster dam, Haarlem, Utrecht en Dord recht. Vijf jaar heeft de heer Tes selaar als Rano-reporter in Haar lem het vuur uit de sloffen gelopen. In die tijd maakte hij ook reporta ges, soms van een uur lang. De ene week zat de heer Tesselaar op de rand van de piste en met zijn neus op de leeuwenkooi van het circus Hagen beek en ving met zijn „spreekijzer" vervaarlijk leeuwengebrul op, de ande re week stond zijn microfoon broeder lijk naast die van de Radio Unie bij de opening van de Schipholweg of stond de heer Tesselaar achter de coulissen van het Minervatheater in Heemstede Heintje Davids te inter viewen, die hem toen vertelde wat zij L Rodeo-reporter, H. Tesselaar, inter viewt hier de moeder var. een meisje, dat maandenlang in het ziekenhuis St. Joannes de Deo heeft gelegen. voor de bekende Franse chanson nier Maurice Chevalier bij diens bezoek gekookt had. Door zijn en thousiasme wist de heer Tesselaar veel te bereiken. Ook Toon Hermans, Wim Sonneveld, Willy Alberti en Jonny Jordaan hebben voor zijn spreekijzer gestaan. „Vroeger in m'n Rano-tijd hadden we meèr mensen en ingrediënten tot onze beschikking. We vormden een hechte vriendenclub en we hiel pen elkaar. We waren toen tot meer in staat en we hadden veel meer mogelijkheden dan ik nu in m'n een tje. Ik hoop, dat ik binnenkort weer met het maken van reportages kan beginnen, maar ik moet dan echt helpers hebben, die even enthousiast zijn als ik. Ik heb alles voor m'n omroep over, ik heb er reuze plezier in en ik doe er de patiënten ook plezier mee". Ruim een jaar nu verzorgt de heer Tesselaar de omroep in De Deo. Door omstandigheden moest hij de Rano vaarwel zeggen, maar hij kon onmiddellijk met de Rodeo beginnen. En het gaat goed. De patiënten zijn reuze gesteld op zijn programma's en de heer Tesselaar heeft, mits hij hel pers krijgt, veel plannen voor de toe komst. lllllllllll'llllllllllllllllllilllllllilllllllllllllllllllllUlllllllllllllllIIlllllllIIIIIIlIHIIIIHIIIIIIIflIillKIIIIIIinillllIIIIEIIIIIIliflIIllllllll „Als je niet dood gaat, is het heel gemakkelijk om honderd jaar te wor den," zegt de heer Andreas Beek man uit de Rijnegomlaan in Aerden hout, die dinsdag 3 januari een eeuw oud hoopt te worden. Hoewel het be reiken van een dergelijke hoge leef tijd reeds opmerkelijk is, moet nog als bijzonderheid worden vermeld, dat de bijna honderdjarige heer Beek man vandaag als oud-ieraar van de Rijkskweekschool aan de Leidsevaart het eeuw-feest van de school mee viert. Zij zijn dus beiden even oud. Van 1894 tot 1903 is de heer Beek man leraar Frans en aardrijkskunde geweest aan de Rijkskweekschool. Het wordt naar alle waarschijnlijk heid dinsdag 3 januari een groot feest, want het zal de oud-leraar, die honderd jaar worden „vrij gewoon" vindt, zeker niet aan belangstelling ontbreken. Het is de heer Beekman met zijn goed verzorgde knevel en zijn weelderige grijs-witte haarbos ook eigenlijk niet aan te zien, dat oud worden een moeilijke zaak is. „M'n matigheid en sobere wijze van leven hebben mij een eeuw gegeven," zegt hij. „Mijn vader, die ook aan de sobere kant was, is 85 jaar geworden. Het zit er dus wel in. Het zal wel een geërfde eigenschap zijn." De heer Beekman, die tot op de dag van heden meerdere uren per dag aan zijn bureau zit, elke dag de krant leest, vol belangstelling naar de radio luistert en er veel liefheb berijen op na houdt waaronder de beoefening van de sterrenkunde is Brabander van geboorte. „In Ber gen op Zoom ben ik geboren, maar m'n lagere school-tijd maakte ik in Ginniken, waar m'n vader hoofd was van de Openbare Lagere School. Toen ik twaalf was kon ik in de tweede klas komen van de Rijks H.B.S. in Gorinchem, aangezien m'n vader mij thuis na het huiswerk al veel van de moderne talen geleerd had. Op 16-jarige leeftijd deed ik eind examen." In 1878 vertrok de heer Beekman naar Amsterdam, waar hij voor on derwijzer ging studeren en in het tweede cursus-jaar kwam van het N.O.G., dat in die dagen gehuisvest was aan de Rozengracht. Twee jaar later slaagde hij aan de Haarlemse Rijkskweekschool aan het Spaarne voor het eindexamen voor onderwij zer. „In Amsterdam heb ik alle ran gen van het onderwijzerssehap door lopen. Toen ik onderwijzer eerste klas was in 1894 kon ik hoofd van een school worden, maar omdat ik onderhand al in het bezit was van een middelbare akte Frans en er op de Rijkskweekschool een vacature vrij was, ben ik naar Haarlem ge gaan en ik ben er gebleven tot 1903. Een heerlijke tijd was het. Het op leiden van onderwijzers heeft me al tijd sterk aangetrokken. Toen ik m'n akte aardrijkskunde gehaald had do ceerde ik ook dit vak aan de jon gens." In 1903 vertrok de heer Beekman naar het toenmalige Nederlands In- dië, naar Batavia en Soerabaja, waar hij op verschillende middelbare scho len les gaf. Na achttien Indische ja ren liet hij zich pensioneren en trok hij weer Nederland-waarts. Na aan vankelijk met zijn vrouw door Frank- rijk, Italië en Duitsland te hebben gezworven, vestigde hij zich in 1926 in Aerdenhout, in de Rijnegomlaan, in hetzelfde huis, waar hij nu nog woont. Vanaf dat moment kon de heer Beekman zich uitsluitend aan zijn liefhebberijen en studies wijden. Veel jaren is hij lid geweest van de Weer- en Sterrenkundige Vereniging. Ook gaf de heer Beekman privéles- sen aan huis en hield hij cursussen op 80-jarige leeftijd in natuur- en wiskundige aardrijkskunde voor leden van het Nederlands Instituut voor Volksontwikkeling en Natuur- vriendenwerk. „Het deed me goed, dat lesgeven op die leeftijd." De laatste jaren is de heer Beek man ook enkele malen voor radio en televisie geweest. Hij werkte mee aan het radioprogramma „zestig minuten voor boven de zestig" en een maand geleden kwam hij voor de televisie in het programma „Zo is uw leven", toen zijn vriend en oud-leerling, de schrijver Cor Bruyn gehuldigd werd. Op zijn honderdste verjaardag hoopt de heer Beekman het eerste exem plaar van het boekje „De Robinson van twaalf jaar" in handen te krij gen. Het is een boekje voor kinde ren, dat de honderdjarige uit het Frans vertaald heeft, maar dat door Cor Bruyn wat is uitgewerkt, omdat het in zijn oorspronkelijke omvang niet in een bepaalde serie van Van Goor en Zonen in Den Haag kon wor den uitgegeven. „Ja, ik kreeg enkele jaren geleden dit boekje, waar ik zelf in m'n jonge jaren veel van heb ge noten, in handen. Ik meende, dat ook de huidige jeugd van dit verhaal moest gaan genieten. Ik heb het wat omgewerkt en aangepast aan de nor men van deze tijd. Het is een span nend en mooi verhaal." (Advertentie) 1.2.3.4.5. Mobilofoon service dag en nacht

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1961 | | pagina 3