i DE GEHEIMZINNIGE STER 3 f/. DE LAATSTE SLAG h Alfredo DAGPUZZLE E J BENDER j-. BRIEVEN JOHNNIE WALKER Reorganisatie katholiek hoger onderwijs van lexers De misdaad van Richard Ross Mogelijk verlenging Rotterdam-Rijn Pijpleiding Een nieuwe Sint Radboudstichting DONNER op dreef in simultaan 4 Mr. W. C. Wendelaar 1 januari 80 jaar DONDERDAG 28 DECEMBER 1961 PAGINA 4 deskundig in klank Amsterdam, Spui 12, - tel. 30853 Arnhem Breda Leiden - Rotterdam t i Beeldenstorm Beeldenstorm II DE AVONTUREN VAN KUIFJE EN BOBBY Prachtig Wat een rJ/egen/er!. door HERGÉ iYe wogen geen tijd meer veri/ezen Hap/tein Nee, Kapitein, het spel is nog niet uit. Kom, we zullen het op de kaart be studeren. De Peary is ons /SO miji vóórIVe moeten ze inhalen! Dan is het gebeurd met ons! kunnen we nooit ka ten. Honderd djf tig mij/! ERIG DE NOORMAN 0 ff0 door RICO BULTHUIS In één nacht Uw handen gaaf en zacht handcreme Advertentie De EMINENT 60 is een uniek instrument uit onze serie nieuwe electronische orgels. Het is gemak kelijk te bespelen en schept een rijke klanken wereld. De prijs is niet meer dan die van een goede piano! Bel of schrijf om onze foto-brochure electronische orgels. Bssjemay;i ïSii: 5mW DEN HAAG, 22 dec. Aan de Katho lieke Sociale Academie te 's-Graven- hage zijn de volgende einddiploma's uit gereikt: Maatschappelijk werk met aanteke ning algemeen maatschappelijk werk. P. van Beek, Voorhout; W. Broersma, Rotterdam; Th. Bruijns, Rotterdam; G. Dignum. Rotterdam; A. van Gorcum, Rotterdam: T. Jansen, Den Haag; M. de Jong, Rotterdam; G. Klarenbeek, Rotterdam; J. Lint, Rotterdam; A. Omtzigt, Zoeterwoude; H. Oosschot, Voorburg; F. Scheel, Delft; S. Vorsten- bosch, Rotterdam; T. Werkhoven, Rot terdam: J. Westgeest, Leidschendam; G. Wiemers, Rotterdam; Th. Willem- sen, Rotterdam; M. Winkler, Den Haag; J. van IJzeren, Wassenaar; C. van Agtmaal, Leiden: G. Berendsen, Rotterdam; N. Bresser, Wassenaar; A. Sommerhalder, Utrecht; E. Twaalfho ven, Den Haag: T. van Veen, Gouda; W. Weeber, Delft; Berkenbosch. Den Haag; M. Overmars, Voorburg; H. Vi- lé, Amersfoort; Th. Braun, Den Haag; Th. Hoogsteder, Rotterdam: J. van der Vring, Den Haag. LEIDEN, 22 dec. Aan de rijksuni versiteit te Leiden is geslaagd voor het doet. ex. Ned. recht mej. G. J Klein ta Schiedam; voor het kmd. ex. Engel se taal- en letterkunde de heer W. M. Jacobs te Breda; voor het doet. ex. En gelse taal- en letterkunde de heer A. Moens te Oegstgeest; voor het doet. ex. Nederlandse taal- en letterkunde de heer J. M. J. Sicking te Voorburg- voor het kand. ex. Ned. recht mej. L. H. C. v. d. Schaik te Laren mej. Th. Meurs te Hil versum, mej. B. L. M. Koch te Sant poort, mej. I. S. Joppe te Schiedam, mej. J. J Steenbergen te Rotterdam en de heren J. J. Drost te Den Haag, O de Savornin Lohman te Vogelenzang (cum laude). B. C. Puni te Noordwijk, R. J. Kerkhof te Rijswijk. E. S. Schnei der te Den Haag, P. C. T. Hengeveld te Reeuwijk, R. Keukens te Asset, A de Jong te Oegstgeest, R. L. J. Toet te Den Haag, J. W. Termijzelen te Biit- hoven, T. P. Hofstee te Leiden, P. A. M. Meijknecht te Nijmegen, J. M. Boll te Amersfoort. V. J. v. d. Oever te Was senaar en B Lotgering te Meppel. AMSTERDAM, 22 dec. Aan de Vrije Universiteit te Amsterdam zijn geslaagd voor het kandidaatsexamen in de klas sieke taal- en letterkunde: D. den Hengst (cum laude). Amsterdam. Geslaagd voor het doet. ex. in de klassieke taal- en letterkunde: mej. C. G. Mak Leeuwar den; doet. ex. in de Franse taal- en let terkunde: mej M. P. E. Barentsen. Delft; not. ex. deel 3 (Rom.): A. R. Jungerius. Rotterdam, J. R. M. Ruijg- rok, Beemster; kand. ex. rechten: H Jonkman. Amsterdam. G. J. van de Ziel. Groningen, A. van den Bos, econ. drs., Amsterdam. R. P. Terpstra. Minnertsga: kand. ex. wiskunde en natuurweten schappen: H. G. Boddendijk, Den Haag, H. Ton, Zwijndrecht, J. C. Jager, Delft, P. Kieft, Wassenaar; doet. ex. wiskunde en natuurwetenschappen: G. Halma. Scharnegoutum AMSTERDAM. 22 dec. Aan de ge meentelijke universiteit van Amster dam is bevorderd tot accountant de heer H Kwant, Naarden; doet. ex. economie de heer J. A. Sillem. Amsterdam; bac- calaureaatsexamen economie de heer L. Bink, IJmuiden; ex. M.O. Spaans mevr. A H. H. Lashley-van der Drift. geb. te Colijnsplaat UTRECHT. 22 dec. Aan de rijks universiteit te Utrecht zijn geslaagd voor het kand. ex. rechtsgeleerdheid. M. J. Westdijk. Arnhem, mej. F. N. Th. de Visser, Barneveld. mej. M v. Beek, Barendrecht, P. J. Prins, Utrecht. W G Ph. E. Wedekind. Zeist; kand. ex. geschiedenis: J. Kluiver. 's-Gravenpol- der; doet. ex. niet-westerse sociologie: F M' Cowan, Utreeht-2. NIJMEGEN. 22 dec. - Aan de r.k. Universiteit te Nijmegen zijn geslaagd voor het kandidaatsexamen Nederlands: de heren J. A. M. Geenen, Den Haag; A. G. Verhees. Gennep, en H. M A. Struyker Boudier. Arnhem; doet. ex. Nederlands: de dames A. M. van Galen. Haarlem, en mevr. W. M. A. Wasser- Schouten. Nijmegen, de heren J. B. de Caluwe, Nijmegen, en P. H. M. S. Of fermans, Amstenrade. UTRECHT, 27 dec. Rijksuniversi teit, doet. geneesk.: C. Brands. Den Bosch; W. Bogers, Breda; F. Hagen, Dordrecht; R. van Leusden, Deventer; W. Verduvn den Boer, Zevenhuizen. Apotheker: mej. J. America, Meers- sen- clr. H. Deys, Rhenen; P. Hanff, Vught: P. Kerssemakers. Eindhoven; P. Krugers Dagneaux, Vught; mej. J. van Loon, Vreeswijk. Doet. rechten; mej. I. van Berkel, Maassluis; mevr. D. Kieboom-Jansen, Utrecht; Doet. Ned. let.: A. Dorsman, Utrecht; kand. klas. let.: mej. I. Geerlofs, Utrecht; doet. pedag.W. Weekenburg Den Haag; semi-arts: M. van Bakel, Den Bosch; C. Hohner, Tilburg; M. Korver, Utrecht; mej. J. Rod, Utrecht; J. van der Schee, Utrecht: A. J. Schoemaker, Arnhem; mej. M. M. Verhaak, Breda; arts: G. Brummelhuis, Hengelo; mej. J. Knoop. Heusden; mej. M. van der Schans, Kerkwijk. NIJMEGEN, 27 dec. De R.K. uni versiteit semi-arts: M. J. M. Dols Was senaar; P. F. Höppener, Gulpen; S. van der Zee, Bolsward: F. van der Berg, De venter. en V. Kirkels. Horn. Doet. pol. en soc. wetensch.: W. M. Oesain, Oister- wijk. Doet. pedag.: J. J. van den Hoo- gen (cum laude), Nijmegen. Psychol.; Th. Rutten, Nijmegen. DEN HAAG, 28 dec. De Rotter dam-Rijn Pijpleiding Maatschappij on derzoekt thans de mogelijkheden voor een verlenging van haar pijpleidingsys teem voor het vervoer van ruwe olie naar Frankfurt am Main. Deze verlen ging heeft ten doel de door de Caltex te bouwen raffinaderij bij Kelsterbach (in de omgeving van Frankfurt-Main) van ruwe olie te voorzien. Zoals bekend loopt de bestaande leiding van Rotterdam (Pernis) naar Venlo, waar de leiding zich splitst in een aftakking naar We- sel voor transport van ruwe olie naar de raffinaderij van Gelsenberg Benzin A.G. en een aftakking naar Godorf-Wes- seling waarop de raffinaderijen van Deutsche Shell A.G. en Union Rheini- schen Kraftstoff A.G. zijn aangesloten. De thansin studie zijnde uitbreiding beoogt een verlenging van Wesseling door Nordrhem-Westfalen, Rheinland- Pfalz en Hessen naar Kelsterbach, eerr afstand van ongeveer 150 km. De kosten van het voorgenomen pro ject worden geschat op 58.000.000. AMSTERDAM, 29 dec. Amster- damsch Conservatorium. Muziekonder wijs a. hoofdv. viool: Bernard van Beur den. AMSTERDAM, 28 dec. Gemeente lijke Universiteit kand. Slavische taal- en letterk.: F. Jansen, Amster dam; doet. econ. F. Vooren, Haarlem en H. E. Abbing, Amstelveen, doet. soc. aardrijkskunde A. Nooy, Amster dam (met lof): M O. Spaan. A. Smit geb. te Sabang. AMSTERDAM, 28 lec. Vrije Uni versiteit: doet. theol.: ds. J. Firet Amersfoort (cum laude), doet. econ. A. v. d. Schaaf, Boxum (Fr. kand. econ.; B. Heeringa, Heilo; G. Block, Amsterdam; D. J, de Bock, Amsterdam; R. Tung Tim Sue, Nieuw Nickerie, Suriname. UTRECHT, 28 dec. Frans M.O.B. (schoolakte) de dames: A. Brede- meijer, Rotterdam; A. Heere, Vught; E. Koevoets, Vlissingen; D. Lotsy-Rys- terborgh en P. Sundermejjer, Den Haag; en de heren: A. Cornells, Ter- neuzen; F. Crijnen, Veldhoven; P. Hart man en J. Wolters, Haarlem; H. Kars Rijswijk; C. Mooyman, Den Haag; H. Muilwijk, Baarn en L. Wassenberg, Amsterdam. Frans M.O.B. Huisakte C. Kroos, Rijswijk. AMSTERDAM, 28 dec. M.O. akte geschiedenis: de dames W. Fifis, Veg- hel en IJ. Martens, Sittard; en de he ren: J. Aalbers, Arnhem; A. de Beer, Roosendaal; B. Bieleveld, Diever; A. de Bruin, Rotterdam; H. Buitenhuis, Amsterdam; Th. Dirks, Boxtel; B. El frink, Diemen; H. Epema, Amsterdam; G. Erdtsieck, Breda; J. Fleuren, Mook; J. Güsen. Kerkrade; A. Hiehle, Deven ter; H. Hokke, Vlaardingen; A. Janse, Amsterdam: J. Kikkert, Rotterdam; J. Klein Swormink, Apeldoorn; P. Knoppers, Amsterdam; D. van Kooten, Leiden; D. Kroon, Voorburg; C. Krij ger, Dordrecht; F. de Leeuw, Nieuw- land; Th. Liefting, Heiloo; F. Roessel, Den Haag: L. Sanders, Nijmegen; A. Schaap, Emmeloord; C. Smal, Apel doorn: W. Top, Stadskanaal; C. van der Wilde, Arnhem en J. Wolfs, Am- bij. DEN HAAG, 28 dec. Wiskunde M. O.-B. is D. J. van Riemsdijk, Rot terdam; Wiskunde K 1 J. Turlings, Heemstede; A. Kramer, Curacao; D. Vogelzang, Hilversum. Wiskunde K 5: P. Weesie, Deventer; P. van Wijnen, Leiderdorp en H. Suijdendorp, Winkel N.H. Advertentie) 2002 D beschermt uw huid tegen winterse kou NIJMEGEN, 27 dec. (KNP). De reorganisatie van het bestuur en de zorg van het katholiek onderwijs zal spoedig haar beslag krijgen met de op heffing van de oude Radboudstichting en de oprichting van een nieuwe stich ting van dezelfde naam, doch met ande re bevoegdheden. Eon deel van de taak van de vroegere Radboudstichting is enkele maanden ge leden reeds overgegaan op de Stichting Katholieke Universiteit, welke direct het toezicht houdt op de katholieke universi teit van Nijmegen. Daarmede is een ge lijkwaardige bestuursvorm verkregen met de Economische Hogeschool, die steeds een eigen curatorium heeft ge had. Binnenkort is nu de oprichting te wachten van een „Sint Radboudstich ting", waarvan doel is de samenwer king te bevorderen tussen de universi teit van Nijmegen, de economische hoge school van Tilburg en eventueel later nog op te richten instellingen van hoger onderwijs. Bovendien zal deze stichting zich bezig houden met algemene belan gen van het katholiek hoger onderwijs als de zorg voor de bijzondere leerstoe len en met de katholieke studentenver enigingen. Terwijl het bestuur van de vroegere St. Radboudstichting gedeeltelijk werd gevormd door de leden van het epis copaat en de kardinaal-aartsbisschop van Utrecht het voorzitterschap be kleedde, zal het nieuwe bestuur bestaan uit leden, die voor een deel door het episcopaat worden aangewezen en voor een deel door vertegenwoordigers van de universiteit van Nijmegen en van de hogeschool te Tilburg. Ook wijst het episcopaat voor de St. Radboudstichting een ere-voorzitter aan wiens taak ver der zal reiken, dan alleen met zijn naam het gezag van het bestuur onderstrepen. Verwacht wordt, dat de nieuwe voor zitter van de St. Radboudstichting een leek zal zijn. DEN HAAG, 28 dec. Woensdag avond is in Den Haag de eerste simul taanseance gehouden van een reeks door ons land, waaraan door de grootmees ters dr. Petar Trifunovic (Joegosl.). de Hongaar Laszlo Szabo, onze landgenoot Jan Hein Donner en C. B. van der Berg en B. J. Withuis werd deelgenomen. De uitslagen waren: 36 gespeeld, 25 gewonnen, 1 verloren, 10 remise. c •o <u 3 U O 60 'at (u 6* Lazzlo Szabo 36 25 1 10 (83%) Trifunovic 36 24 1 11 (82%) Donner 29 27 1 1 (95%) v.d. Berg 26 19 0 7 (87%) Withuis 25 19 1 5 (86%) NIJMEGEN, 28 dec. Dr. L. M. de Rijk die benoemd is tot gewoon hoog leraar in de geschiedenis der middel eeuwse wijsbegeerte aan de r.-k. univer siteit, zal 12 januari zijn ambt aan vaarden. Plaatsing van ingezonden stukken („Brieven van Lezersbetekent met nood' zakelijk een bewijs van instemmingdoch betekent slechts dat de hoofdredactie het ingezonden stuk ter kennis van de lezers wil brengen. Het feit van de plaat sing onttrekt zich echter niet aan de verantwoordelijkheid der hoofdredactie, die zich dan Ook voorbehoudt een ontvangen stuk zonder opgave van redenen terug te eenden. In het algemeen is ondertekening met naam en adres vereist, tenzij in een zeer bijzonder geval de hoofdredactie dwingende redenen aanwezig acht van deze regel af te wijken Mag ik Ben Kroon inlichten, dat on ze voorouders via hun Janklaasenker- ken, dachten in de hemel te komen. Weet Ben Kroon, dat er vandaag aan de dag nog duizende denken en doen als die voorouders, misschien in iets mindere mate, maar deze hedendaag se duizenden schieten natuurlijk óók de hemel voorbij. Maar onze voorouders, en met hen die veie anderen, wisten en weten niet dat kaal zóó mooi is. Gevangenis cellen zijn ook leuk kaal, dus mooi. Alleen, men moet dan weer geen bloemen en palmen op het altaar zet ten, want dan had men net zo goed de litanie van allerheiligen kunnen la ten staan." Weinig verzet tegen liturgische beel denstorm; op staatkundig terrein heb ben wij ene Max Blokzijl óók wel eens horen praten over: „weinig verzet". Mgr. Jansen 'heeft het goed gezien de jeugd aan te trekken de muren onder te kalken, een hele prestatie; in Ita lië (Siënna-Assisië) doet men al wat mogelijk is de muurschilderingen-mo zaïeken enz. te beschermen, te behou den. Uw redactie, het spijt mij dat u Inkt en ruimte beschikbaar gesteld hebt, om onze voorouders, conservatieven, schenkers en esteten met een derge lijk kerstartikel af te straffen. V.d. SPRONG De bijdrage van Ben Kroon: „Wat gebeurt er toch in onze Neo-Gothische Kerken" plaatsen in een Kerstnummer is een beetje ondeugend. Daarom wil ik er ook een enkele ondeugende kant tekening aan toe voegen. Om te begin nen: Iets, wat op zich foeilelijk is, kan mooi worden door de herinneringen, die het oproept. Ook in de woning van Ben Kroon zijn er vast wei van die dingen. Ze breken misschien zelfs het smaakvolle ge heel van zijn stemmige kamer, maar hij en zijn vrouw zouden ze voor geen geld van de wereld willen missen... om dat ze een stukje gezinsgeschiedenis vertegenwoordigen. De kamer van zijn opgroeiende dochter wordt mogelijk naar zijn smaak ontsierd door prullen en zijn oude moeder zou haar meubel tjes niet voor moderne „aangepaste" willen ruilen. Een huis is pas een thuis, als ieder zijn eigen hoekje heeft en het kind er de barok van zijn speelgoed in heeft uitgezaaid, anders blijft de huis kamer een etalage. Zo is het ook met een kerkgebouw, dat al een stuk paro chiegeschiedenis achter de rug heeft. Een Kerk mag lelijk zijn, als hij voor de meeste parochianen maar dierbaar is, en vaak is hij het dierbaarst voor de meeste parochianen, als hij „ont sierd" wordt door een smakeloze Kerst stal, waar geen architect aan te pas gekomen is. De ondertitel „weinig verzet tegen li turgische beeldenstorm" kan voortko men uit een instemming, maar ook en dat vergeet de schrijver uit een besef van de gewone man, dat hij er nooit en ook nu niet aan te pas komt. Het katholiek deel, dat ontwikkeld is, en zijn smaak heeft kunnen vormen, zal altijd in de minderheid blijven. De ze kleine groep kan zijn belangen onder woorden brengen en er periodieken mee vullen. De massa kan dit niet. Het gevaar is niet denkbeeldig, dat hij de stem van de massa overstemt. Het lied van de intellectueel is nu niet di rect volkszang. Aan de Wijzen uit het Oosten stuurde het Kerstkind een duidelijke maar kou de ster, aan de herders echter een ba rokke overdaad van engelen, die zon gen... In welke kerk zouden de herders binnenstappen? G. BEEMSTERBOER ZAANDAM. Copyright Casterman J£ IV''.*' 102. Ze krijgen van Safrax hun eigen paarden weer terug eri hij drukt hun op het hart goed op hun hoede te zijn voor rondzwervende Hunnenverspieders, waarna ze'haastig- op pad gaan. Indachtig Safrax' waarschuwing mijden ze zoveel mogelijk open terrein, waardoor ze echter niet zo snel opschieten als de Noorman wel zou willen. Ze troos ten zich echter met de gedachte, dat de Romeinen toch zeker niet tegen het vallen van de nacht op pad zullen gaan. Intussen overdenkt Eric nog eens de woorden van de prefect der ruiterij. Merwig en zijn hoofdman nen onder wie natuurlijk Eric zelf en Allan, de Heruli, verstaan worden en mogelijk misschien ook Erwin, Axe en Svein moeten dus op Aetius vriendelijke uitnodiging de ruiterij volgen naar het Ro meinse kamp. Op zijn minst worden ze daar dan gevangen genomen, maar naar Safrax' woorden te oordelen wil Aetius ze waarschijnlijk uitleveren aan Attila, de laffe schurk. Zwijgend rijden ze door en tegen de morgen zijn zij het Frankenkamp dicht genoeg genaderd om het te wagen verder over de vlakte te gaan. Ze hebben echter nog geen kwar tier gereden, als Eric ineens een rauwe kreet hoort. Langs de bosrand turend, ontwaart hij een gestalte, die opgewonden naar hen zwaait. „Bij Thor, Allan," stoot Eric uit, „dat is Svein Langtand." PI B COPENHAGEN MOCO Advertentie l GOOD SCOTCH WHISKY BORN 1820 still going strong DEN HAAG, 27 dec. Het oud-lid der Staten-Generaal en oud-burgemees ter van Alkmaar mr. W. C. Wendelaar wordt 1 januari tachtig jaar. De heer Wendelaar, die voorzitter is geweest van de destijds bestaande liberale partij „De Vrijheidsbond", heeft zowel in de Tweede als in de Eerste Kamer zitting gehad. Van 1919 tot 1934 bekleedde hij het burgemeesterschap van Alkmaar. Hij was ook lid van provinciale staten van Noord-Holland en bekleedde in het maatschappelijke leven nog talrijke an dere leidende functies, zoals voorzitter der vereniging „Volksonderwijs" en voorzitter van de volksbond tegen drankmisbruik. 60 Het zusje zuchtte diep en zei, iets gewilliger, dat Nel er „geen biet" mee te maken had. Het kwam allemaal door die Galjaard en die kon het natuur lijk ook niet helpen, moest je nèt Nel kennen. Bi) horten en stoten kwam het verhaal er uit. Ross E robeerde nog eens zijn sigarettenkoker en ditmaal ad hij een onverschillige afneemster, die een raar verhaal deed: Nellie was verliefd op de heer Gal jaard. Hardstikke verliefd, al drie jaar lang. Vol gens Nellie, was het amoureuse slachtoffer ge trouwd met een harteloos en wreed mens, die haar man meer dan schandalig verwaarloosde. Ze liét hem thuis alleen zitten, leefde in een eigen huis deed wat ze wilde en was hem in alles de baas. Elke week ging die meneer Galjaard naar het ziekenhuis om zich voor iets te laten behandelen en z|j liet hem maar alleen gaan en hfj moest lopen, ofschoon zij als dokter een eigen auto had. Nooit haalde zij hem af en zij liet hem werken voor zijn kamerhuur en voor zijn boterham. Galjaard was altijd beleefd en lief voor Nellie en hij gaf haar fooien van zijn armoede. Maar zijzij stookte in het geniep altijd met een zekere juffrouw Agarra, ook zo'n mannenvreetster, die briefjes onder de mat schoof bij een Chinese meneer, Heel het huis was een janboel, maar juffrouw Agarra kreeg op d'r nek, omdat ze geen geld had, maar die schatrijke me vrouw van de eerste etage, die hield het met gra ven en baronnen en vroom... vróóm! Bha! riep het meisje walgend en ze spuwde in de ruimte. Ga eens door, verzocht Ross. Hij liet zich verteilen, dat iedereen wel wist, dat die Galjaard verkikkerd was op Nel. Mevrouw We ber had al vaak gezegd: kina, ga toch eens met hem naar de bioscoop, zo leuk in 't donker. Jaja. zei het zusje; dat wijf weet er ook wel weg mee! Enfin, iedereen ging zijn gang, ze deden maar, doch Nellie kon gewoonweg niet slapen om die arme eenzame meneer Galjaard en zondagavond ging ze een eindje wandelen en toen was ze naar „het huis" gegaan en had licht zien branden in de achter kamer, want Nel had de achterdeur genomen daar had ze een sleutel van. Toen hoorde ze rare dingen meneer. In de keu ken vloog er iemand rakelings langs haar heen en even later kwam mevrouw Galja&rd, die dokter weet u wel, langs haar stuiven en toen werd er opeens in huis iets geschreeuwd, alsof er iemand vreselijk schrok en mevrouw Galjaard sloop zacht jes de gang in en Nel keek ook in de gang en daar zag ze opeens die Chinees de trap afkomen. Wat deed die „Chinees"? Niks, meneer, hij ging gewoon de deur uit. toss trommelde met zijn vingers op het kleedje, ongeduldig naar het vervolg. Nou, meneer, het arme kind wist niet wat ze er van denken moest. Ze zag opeens een huis vol mensen en bovendien die mevrouw Galjaard en toen ging ze natuurlijk niet naar boven, om een praatje te maken en zo. Ze durfde niet weg van de angst en juist wilde ze gaan, toen ze het tuinpad had horen kraken en daar kwam een andere meneer door de achterdeur binnen, een zekere meneer Eggeling. Die bleef in de keuken staan, trok zijn handschoenen uit en liep dan vreselijk zaehtjes, op zijn tenen naar boven. En Nellie weg, als de wind. Ze had 's avonds in bed nog plezier ook. Ze zei tegen me: as de kat van huis is, dan dansen de muizen. Maar och meneer, Nel weet niet wat ze zegt, die is zo groen als gras. Die meneer Egge ling zal ook wei een juf op zijn kamer hebben gehad, die op hem zat te wachten, zei Nel. Waarom dacht ze dat? Omdat op zijn kamer ook het licht brandde en hij was niet eens thuis, hij kwam later pa?, als een dief, haha! Ross vroeg nog, hoe hij de liefde van Galjaard voor Nellie moest opvatten en toen, voor het eerst, barstte het zusje in lachen uit. Nel was een beetje gek, vertelde ze. Gek, nèt als hun vader, die overal een medeminnaar achter zocht en het huis verpest had met zijn jaloesie. Thuis een leven als een hel, altijd ruzie, altijd vloeken en tieren. Nel mocht nooit met jongens lopen, zé werd altijd door vader naar school gebracht en weer gehaald. Hij vertelde haar altijd allerlei slechtheden, ik ben blij dat hij dood is, anders had 'ie mij ook zo gemaakt. Maar daar Nellie voor de moordenaar aanzag, drukte ze spot tend haar sigaret uit en zei: Wie anders dan dat wijf van Galjaard? Die heeft tangen en boren en spuiten en die martelt en foltert en die zal dus óók wel moorden... nèt mijn vader, die was óók zo logisch. Ross betaalde de vertering en dankte Lientje voor haar openhartigheid. Hu keek eens naar het meisje en sprak zijn verwondering uit over het feit, dat Nellie en Lientje zoveel verschilden. Ja hè? vroeg Lientje en ze rekte zich eens uit, legde haar armen in haar hals en sloeg haar eindeloos lange nylonbenen over elkaar. Toen achtte Richard Ross het moment gekomen om maar te verdwijnen. Er zijn rechercheurs, die in goedbedoelde speur zin een moordhuis overhoop halen teneinde bloed te ontdekken. Vinden ze het niet, dan keren ze de matrassen om, halen kasten leeg, organiseren een soort wilde verhuizing en begraven de bewijzen, die ze zoeken met de vodden van hun vandalisme. Ross was bekend om zijn ergeniswekkende voorzichtig heid, die zijn medewerkers aan het koken kon bren gen. Hij sloot kamers af, praatte allergenoeglijkst met moordenaars over de lengte van pianosnaren en het nut van het Zen-Boeddhisme. (Wordt vervolgd) (Advertentie) KRUISWOORDRAADSEL I 2 3 4 b b B 9 10 Horizontaal; 1. van Scheltema, droogvloer; 2. verzameling van inheern- se houtgewassen; 3. soort testen; vochtigheid, Haagse voetbalclub; 5. ver zoekschrift, selderij; 6. toneelgedeelte_> lichaamsdeel; 7. namiddag (Lat.), fles: 8. terrein bij huis, bestelloon; 9. soort vuurpot; 10. koopt men in de melkzaak, noot; 11. ontsluiten, stapel. Vertikaal; 1. voedingsmiddel; 2. ati?' ling van de P.T.T.; 3. zot, zeegat bi) Noord Holland; 4. onderwijsvorm, zelen; 5, woonschip, doodgoed mens, l°L 6. een en ander, kartonnen omslagen: j muziekoefening, wang; 8. havengetn®. bij Rotterdam; 9. autokenteken Sur name, vaartuig, me; 10. ingewand, eniger tijd. OPLOSSING 27 DECEMBER 1 oma - 2 malakka - 3 kanape penibel - 5 belhamel - 6 melde.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1961 | | pagina 4