Naam van Prins Bern bard Fonds ernstig misbruikt Zakenlieden wilden geld verdienen aan Caritas pijn N/Er W Tekort aan verslegenden blijft ernstig Georg von Bekesy: de werking van het gehoororgaan Vooruitgang Weekblad „Der Stern" brengt sensatie Amerikaanse maïs werd ingevoerd met valse methode Schoolkinderen en commercie Ziekenhuiswezen vergroeid in complex van gezondheidszorg f 945.- Nieuw inzicht door experimenten Geen zebra s bij zebra's BOLS BOLS RDTERDON Terug naar Nw.-Guinea via West Samoa ^Ontsnappingsweg" uit Merauke Boekhouder in Goes aangehouden i -N Jaarverslag katholieke ziekenhuizen Dodelijk ongeval Vrouw bij het over steken door auto gegrepen Minister wijst aanbod Ouwehand af In wegverkeer: twee kinderen omgekomen Jongetje door het ijs gezakt en verdronken DONDERDAG 28 DECEMBER 1961 PAGINA 5 V'; Particulieren in Hollandia nog vol vertrouwen 99 Reacties KONINKLIJK GEZIN IN OOSTENRIJK Van verduistering van tien mille verdacht DRU-MATIC The cigarette JL, of Quality and Prestige 20 STUKS Nieuwjaarsrecepties BRAND IN RIJENSE LEERFABRIEK is zachter! Bols is een zuivere graan- genever (Vervolg van pag. 1) Directeur Siedenburg van het Prins Bemhard Fonds bijvoorbeeld, die vol gens Der Stern het bestuur van het Fonds overal buiten heeft gehouden, zou het lieve sommetje van 250.000 DM krijgen. De pater-vermogensbeheerder van een Jezuïten-orde in Beilefelde zou 100.000 DM ontvangen en de voorzitter van de afdeling Münster van „Caritas", even eens een priester, stond geboekt voor een bedrag van 300.000 DM. Dan waren er nog wat kleinere bedragen beschik baar, zoals b.v. 10.000 DM voor de bur gemeester van Münster, en eveneens 10.000 DM voor een „gezelschapsdame" Uit de uitgaande wereld. Haar rol in deze hele affaire is echter nogal ondui delijk. Op het laatste moment, zo meldt Der Stern, liep de hele transactie op een mis lukking uit omdat een financier, die een tussenkrediet zou moeten verschaffen, vlak voordat de grote buit kon worden (Advertentie) stil PHARMACEUTISCHE FABRIEK ((rOTERJ) HILVERSUM SCHIPHOL, 28 dec. Onder de Ne derlanders, die zich particulier in Hol landia hebben gevestigd, bestaat geen noemenswaardige onrust over de situa tie. Dit heeft de 37-jarige winkelier J. H. van Velthuizen gisteren voor zijn terug keer naar Biak op Schiphol met nadruk medegedeeld. Hij woont met vrouw en vijf kinderen sinds mei 1959 in Hollan dia, waar hjj een elektriciteitswinkel be zit. Daags voor Kerstmis kwam hij in verband met een sterfgeval in Neder land aan. Van de particuliere Nederlandse winkeliers in Hollandia kent de heer Van Velthuizen er dan ook niet één die Zegt: „Ik wil mijn winkel verkopen, ik smeer hem". Anderzijds beaamde hij dat er veel la gere ambtenaren zijn, die naar Neder land terug willen, omdat hun toekomst hls gevolg van de papoeanisering wei nig perspectief meer biedt. „Zij die *en redelijk bestaan in Hollandia heb ben en dat zijn er nog velen, willen échter niet terug". ,De heer Van Velthuizen kwam in 1957 hit Indonesië in Nederland terug. Na twee jaar vertrok hij in 1959 naar Nieuw Guinea. SCHIPHOL, 28 dec. (ANP) Nadat de vorige week vijf leden van de dele gatie uit de Nieuw Guinea-Raad, die een bezoek aan ons land heeft gebracht, haar Biak waren teruggekeerd, hebben gisteren de Papoea's F. Torey en A. K. Gebze de terugreis aanvaard. De voor zitter van de Nieuw Guinea-Raad, J. P .F. Sollewijn Gelpke, die aanvan kelijk ook naar Nieuw-Guinea zou terugkeren, blijft nog enige tijd in Ne derland. Hij hoopt hier oudejaar te vieren voor hij, vermoedelijk volgende t^eek, vertrekt. „Het kabinet heeft ons niet in ver trouwen genomen over de beslissing van zaterdag ten aanzien van de kwestie Nieuw-Guinea", zei de heer Torey voor zijn vertrek. „Maar ik ge loof dat de vertrouwelijke internatio nale besprekingen, die volgens het communiqué op korte termijn nodig zijn, verband houden met het zoeken haar een bemiddelaar, die een ge sprek met Indonesië tot stand moet Pogen te brengen." -De heer Torey zal oudejaar noch in Nederland, noch in Nieuw-Guinea door mengen. Hij vliegt nl. door naar Syd ney en zal vandaar met een ander toe stel verder reizen naar West-Samoa, "at het vorig jaar onafhankelijk is ge erden en nu 1 januari zijn eerste 'ationale onafhankelijkheidsdag gaat hp en- In de hoofdstad Appia zal de Torey, die als officiële vertegen woordiger van het volk van Nieuw- rtp 'hca is afgevaardigd, de feestelijkhe- helrf bijwonen. Er is één onafhankeltjk- da<? a§> doch de feesten zullen vijf ip^fh duren, zo deelde hij op Schiphol «ciS?RAtJKE' 28 dec. (Rtr' Een of- offief van ket garnizoen alhier heeft on- deze i gezegd, dat de burgers van ^Plaats gereed zijn, langs een „ont- GuinP'hgsweg' naar Australisch Nieuw- bifiltra uit te wÖ'ken, als Indonesische sivere1?? ^un activiteit zouden inten- Bev«f De afstand tot de grens is on- Plaat/i®,5 km- Van de zijde van het corn™ bestuur wilde men geen ring vaar leveren op deze verkla- binnengehaald, argwaan kreeg en de po litie in de arm nam. De man werd wantrouwend omdat hij per ongeluk niet alleen de officiële stukken van de trans actie ontving, maar ook een lijst van de personen die steekpenningen zou den krijgen. In Bonn, aldus Der Stern, werd de hele affaire, toen de waarheid eenmaal aan het licht was gekomen, snel in de doofpot gestopt. Het Westduitse blad is er volkomen zeker van dat het ministe rie van Landbouw inderdaad de invoer vergunning voor de mais heeft verstrekt, aangezien men in de mening verkeerde dat het werkelijk het Prins eBrnhard Fonds was, dat de grote zending cadeau deed aan Caritas-Münster De directeur van het Prins Bernhard Fonds, de heer H. Siedenburg, ver- Klaarde ons desgevraagd, dat hij het oordeel over zijn handelwijze in deze affaire graag overlaat aan het bestuur van het fonds. Do heer Siedenburg er kent contact te hebben gehad met de heer H. J. Rijnink, directeur van „Ha- rimex" C.V. in Den Haag, die bij geïntroduceerd was door een ambte naar op een niet onbelangrijke post in een der departementen. De naam van deze ambtenaar kon de heer Sie denburg niet noemen, doch hij kon wel mededelen, dat betrokkene niet in de economische sector werkzaam is. De ambtenaar heeft zich bereid verklaard aan de minister van het departement waar hij werkt en aan het bestuur van het Prins Bemhard Fonds verklarin gen af te leggen over zijn optreden in deze zaak. De heer Siedenburg heeft over de on derhavige aangelegenheid besprekingen gevoerd met de heer Rijnink zonder uat het bestuur van het Prins Bernhard Fonds hiervan kennis droeg. Dit is een normale gang van zaken, aldus da di recteur; giften worden achteraf uiter aard wel verantwoord. De heer Sieden burg heeft zich van de zaak, dit hem reeds lang wat vreemd was voorgeko men, in september jL geheel gedistan tieerd. Zijn wantrouwen was vooral ge wekt door de publikaties in de zaak Stalmann, waarbij het ook over land- bouwimporten ging De directeur legde c - de nadruk op, dat in ieder geval vaststaat dat het Prins Bernhard Fonds volkomen buiten welke onregelmatigheden dan ook staat. Er is aan het fonds een gift aangeboden, maar die gift is geweigerd. De transitohandelaar H. J. Rijnink uitte in zijn eerste reactie zijn afschuw over de publikatie in Der Stern. Hij is in februari van dit jaar benaderd door de Duitser, Schrameyer, die een transi tozaak in graan voor hem had. Er waren onbekende gevers in Zwitserland, die uit de winst van hun transactie een bedrag wilden afstaan voor „Caritas- Münster". Hem werd gevraagd of hij in deze zaak wilde „vermitteln". De ano nieme gift is niet zo ongebruikelijk, al- LECHT am ARLBERG, Oostenrijk, 28 dcc. (UPI) Het Nederlandse ko- nmklgke gezin is gisteren aangekomen m dit Oostenrijkse wintersportcentrum °m ®r fan vakantie door te brengen. Let heeft zijn intrek genomen in hotel „Post". Koningin Juliana, prins Fernhard en prinsessen Beatrix, Irene, Margriet Marijke, zullen in Lecii gebruik kun de en nen maken van de diensten van twee skileraren. Voor prins Be. nhard bestaat de mogelijkheid om op gemzenjacht te gaan. 7 januari zal men in besloten kring het zilveren huwelijksfeest van het koninklijk paar vieren. dus de heer Rijnink. Het kan gewetens- geld zijn. „Ik heb persoonlijk het gevoel, dat het in dit geval om zwart geld ging", zo zegt de directeur van Harimex. Hij heeft over deze zaak gesproken met de heer Siedenburg en hem mee gedeeld, dat het Prins Bernhard Fonds een ton uit de gift zou kunnen ontvan gen. Daarmee ging de heer Siedenburg akoord. De directeur van het Prins Bern hard Fonds heeft, aldus de heer Rijnink, zelf naar „Caritas-Münster" ee.i beves tiging van de afspraak getelegrafeerd. Tot zover de verklar ngen van de twee Nederlanders, die in deze zaak be trokken zijn geweest. Men kan zich nog moeilijk een duidelijk beeld vormen van de porté van hun handelingen. Het wachten is thans op een uiteenzetting van de zijde van hat dagelijks bestuur van het Prins eBmhardfonds, dat na de bespreking van vandaag vermoedelijk wel met een publikatie zal komen. De woordvoerder van het ministerie van justitie deelt desgevraagd mee, dat zich van Nederlandse zijde nog geen justitiële autoriteiten met deze affaire hebben beziggehouden. Voor zover gis teravond bekend is er van Duitse kant geen verzoek om rechtshulp gedaan. AMSTERDAM, 28 dec. Het bestuur van de Algemene Nederlandse Onder wijzers Federatie (ANOF), waarin de drie grote onderwijzersverenigingen (63.000 leden) samenwerken, is veront waardigd over het toenemende aantal pogingen om schoolkinderen voor het karretje van allerlei charitatieve acties en zakelijke belangen te spannen. „De school is een leerinstituiit en geen in zamelingscentrum voor liefdadigheidsin stellingen", zo meent de voorzitter van de ANOF de heer Jac Lootsma. Hij is van oordeel dat de sociale opvoeding van het schoolkind beperkt moet blijven tot de jaarlijkse kinderpostzegelactie. De ANOF adviseert haar leden dan ook al geruime tijd, met uitzondering van de kinderpostzegelactie, alle inzamelingen van de school te weren. Deze kwestie heeft op de laatste ver gadering van het ANOF-bestuur opnieuw onderwerp van bespreking uitgemaakt. Ditmaal evenwel niet naar aanleiding van de reeds vaak gesignaleerde school foto's die door middel van een liefdadige instelling en een bepaalde fotograaf wor den gemaakt. Nu ging het om twee Amsterdamse bedrijven die in een circulaire de school hoofden hebben opgewekt „alle school gaande kinderen van Nederland in staat te stellen" een tastbare herinnering aan het zilveren huwelijksfeest van konin gin Juliana en prins Bemhard te ver krijgen in de vorm van een g^enkpen- ning. „De penning kost voor uw leer lingen f 5, terwijl uw prjjs 4.50 be draagt. Het verschil van 0,50 per penning kunt u gebruiken voor uw schoolfonds of de kas van uw oudercom missie", zo wordt in de circulaire mede gedeeld. Het ANOF-bestuur, zo deelt de heer Lootsma mee, heeft met verontwaardi ging kennis genomen van deze nieuwe poging om schoolkinderen voor een com merciële actie in te schakelen. (Van onze correspondent) GOES, 28 dec. Een 33-jarige Goese boekhouder is aangehouden in verband met de verduistering van een bedrag van ongeveer 10.000 ten nadele van zijn werkgeefster, een glas- en verfhan delsfirma. Met enkele vrienden heeft de boekhouder een snoepreisje naar het zonnige zuiden gemaakt terwijl hij te vens in korte tijd zich enkele duurzame gebruiksgoederen heeft aangeschaft. De ze verduisteringsaffaire is aan het rollen gebracht toen een Middelburgs accoun tantsbureau de boekhouding controleer de. DEN HAAG, 27 dec. Verpleeggel- den, tegenstellingen tussen autonomie en solidariteit, verpleegsterstekort en ie vjjfdaagse werkweek vormen enkele van de voornaamste problemen, waar mee de katholieke ziekenhuizen wor stelen. Dit blijkt uit het jaarverslag van de Vereniging van Katholieke Ziekenhuizen over 1960-1961, dat de nieuwe secretaris van de Vereniging, mr. J. G. M. Stule- meijer, juist voor de jaarwisseling heeft gepubliceerd. Omwille van de overzicht- lijkheid heeft mr. Stulemeijer zijn jaarverslag bijzonder gecompri meerd. Het vraagstuk van de prijsvorming in de ziekenhuizen is in de loop van het verslagjaar 1960-61 acuut geworden, daar op 1 juni 1961 de prijzenwet in werking is getreden. De bestaande beschikkin gen van de verouderde prijsopdrijvings- en hamsterwet zijn daarbij wel gehand haafd, doch komen behoudens eerde re intrekking één jaar na het in werking treden van de nieuwe wet te vervallen. De grote vraag is nu wat er dient te gebeuren als de prjjs- beheersing in haar huidige vorm op houdt te bestaan. Mr. Stulemeijer refe reert in verband hiermee aan het proef schrift „Prijsvorming van ziekenhuis diensten" van dr. L. M. J. Groot e aan het daarin bepleite ziekenhuisschap met verordenende bevoegdheid. Een ziekenhuisschap houdt echter een beperking in van de autonomie der ziekenhuisbesturen ten aanzien van beleidsvragen, hetgeen tot dus ver steeds een knelpunt voor nauwere bindingen in het z'ekenhuiswezen is geweest. Het jaarverslag merkt hierover echter op dat het ziekenhuis wezen dermate vergroeid is met het totale complex van de gezondheids zorg, dat het een illusie zou zijn te menen, dat het daarin een geheel zelfstandig bestaan zou kunnen lei den. Een bijzonder knelpunt is het tekort aan verplegenden, ofschoon dit in de ka tholieke ziekenhuizen niet zulk een om vang heeft aangenomen als elders. De ze is ook n: de salarisverbetering i 1961 nog niet opgeheven. Integendeel, de snelle ontwikkeling van de vijfdaagse werkweek maakt het tekort scherp voelbaar, omdat de zieken huizen geen tijd hebben gehad zich aan te passen. De ziekenhuizen staan tussen twee vuren, omdat enerzijds niet-invoering het tekort aan verplegenden nog zal doen stijgen, anderzijds de invoering van de verkorte arbeidstijd aanvulling van ge traind personeel vereist, dat zeker op korte termijn niet aanwezig is. Mr. StJ- Iemeijer pleit daarom in navolging van het bedrijfsleven voor een wetenschap pelijk gefundeerde propaganda teneinde meer verplegenden aan te trekken. Bijzondere aandacht zal hierbij loeten worden besteed aan de arbeidsverhou dingen in het ziekenhuis, waarover nogal misverstanden bestaan, evenals over het samengaan van efficiënte en zorgzame verpleging, welke volgens sommigen ui- kaar niet verdragen. LAREN(NH), 28 dec. Gisteravond is de zevenenvijftig-ja) ige mevrouw C. E. de Calavon-Finger uit Amsterdam bij het oversteken van de rijksweg nabij Eemnes door een auto gegrepen en op slag gedood. Ze was met haar echtgenoot, op weg naar huis, na een verblijf tijdens de kerstdagen in Duitsland. Ze hadden de maaltijd gebruikt in een, aan de rijks weg gelegen restaurant en staken ge armd de rijweg over om zich naar hun auto te begeven. Mevrouw de Calavon werd door een uit de richting Baarn ko mende auto gegrepen, haar echtgenoot bleef ongedeerd. (Advertentie) (Advertentie) Presenteer Philip Morris (Van onze medische medewerker) De enorme vlucht van de natuur wetenschappelijke basisvakken van de geneeskunde heeft tot ge volg gehad, dat een deel van de medische onderzoekers in de loop der jaren hun werkterrein van de kliniek naar laboratorium en studeerkamer heeft moeten verplaatsen. Naast de strijders in het wit aan het ziekbed is de andere categorie niet altijd in het wit geklede strijders steeds groter ge worden. Zij dragen er toe bij de voor de praktiserende medicus niet altijd ge makkelijk toegankelijke verworvenhe den van de natuurwetenschappen toe te passen op de geneeskunde. Omdat hun werk voor een groot deel ligt op theoretisch gebied dringt be grijpelijkerwijs van de grote waarde ring voor hun werk in vakkringen niet veel door in de lekepers, behalve wanneer een van hen wordt geëerd met bijvoorbeeld een Nobelprijs voor genees kunde. Omdat zij door uitbreiding van de kennis van de theoretische grondslagen tot de voomitgang van de geneeskunde, zal het geen verbazing wekken, dat in hun gelederen veel No belprijswinnaars voorkomen. De Nobelprijswinnaars vafi 1960, Bur net en Medawar waren voor de kran tenlezers grote onbekenden en zijn dat eigenlijk gebleven, hoewel hun werk kor te tijd de belangstelling van alle publi- citeitsorganen heeft gekregen. Hun pu blikaties over de immunologie zijn zelfs voor de niet ingewijde vakgenoot moei lijk te volgen. Over de gehele wereld wachten de clinici echter popelend van ongeduld op praktische toepassingen van hun onderzoekingen (o.a. transplan taties). Het ziet er evenwel nog niet naar uit, dat de aansluiting praktijk- theorie op korte termijn gemaakt zal kunnen worden. De Nobelprijswinnaar van dit jaar, de Amerikaanse Hongaar Georg von Bekesy, is een typisch voorbeeld van een theoreticus, die gewapend met een behoorlijke kennis van de natuurkun dige wetten en een nuchter kritisch verstand het inzicht in de fysiologie (werking) van het gehoororgaan heeft verdiept. De eerste onderzoekingen van Von Bekesy dateren uit 1928, hij was ingenieur en had naar men zegt geen noemenswaardige kennis van de geneeskunde respectievelijk de fysio logie. Achteraf gezien was dat in het ge heel geen bezwaar omdat de verkla ring van de werking van het gehoor orgaan en vooral net belangrijkste deel ervan, het binnenoor, meer ken nis van natuurkunde dan geneeskunde vereist. Geluid ontstaat als de lucht ln tril ling wordt gebracht. De volwassen mens kan geluid waarnemen als het aantal trillingen (frekwentie, trillingsgetal) meer dan 16 per sekonde (lage tonen) en minder dan 20.000 per „ekonde (hoge tonen) bedraagt. Tonen met een hoger trillingsgetal dan 20.000 sec. (ultrasone of ultrasonore tonen) kunnen wjj met de oren niet waarnemen. Met het vorderen der jaren daalt de bovengrens tot be neden 15.000, men behoort dan minder hoge tonen; voor de praktijk heeft dit niet veel betekenis. Sommige dieren, o.a. honden hebben een veel hoger be reik in het gebied van de hoge tonen, er bestaan fluitjes met een zeer hoog trillingsgetal, die voor de mens onhoor baar zpn, maar waarop de hond rea geert. Elke toon van de toonladder heeft een eigen trillingsgetal. De sterkte van het geluid wordt voor een deel bepaald door de toonhoogte (trillingsgetal), maar vooral door de wó'dte van de trillingen (amplitudo). Geluidstrillingen bereiken via de iet wat trechtervormig toelopende uitwen dige gehoorgang het trommelvlies. Het trommelvlies brengt de luchttrillingen via de drie minuscule gehoorbeentjes in het middenoor over naar het met vloeistof gevulde binnenoor. De gehoor beentjes: hamer, aambeeld en stijgbeu gel, kunnen de trillingen enkele malen versterken hetgeen nodig is, omdat de visceuze vloeistof het binnenoor minder gemakkelijk tot trilling gebracht kan wor den dan de lucht. De frekwestie, dus de toonhoogte blijft ongewijzigd. Als het trommelvlies en-of het mid denoor zijn uitgeschakeld is de gehoor- seherpte wel verminderd maar lang niet opgeheven. De schedelbotten kun nen de geluidstrillingen ook overbren gen naar het binnenoor. In het binnenoor is het eigenlijk ge- hoorzintuig gelokaliseerd. Het heeft de vorm van een slakkenhuis of een wen teltrap met 2'h winding. Het is door een horizontaal verlopend tussenschot in twee boven elkaar gelegen in de lengte verlopende compartimenten verdeeld, die in de top van het slakkenhuis met elkaar in verbinding staan. De fijnere bouw van het slakkenhuis is zeer inge wikkeld en niet in enkele regels te be schrijven, hoofdzaak is te weten, dat in het vliesvormig tussenschot enkele dui zenden dwarsverlopende keurig naast elkaar gelegen vezeltjes als in een zeer brede harp zijn uitgespannen: gehoor- snaren. Deze zó'n verbonden met de eigenlijke zintuigcellen. Naar de top van het slakkenhuis toe worden de snaren langer. Het heeft lang geduurd voordat men een bevredigende verklaring kon ge ven van de geluidswaarneming door het oor. Er zijn vele theorieën geop perd waarvan de meeste weer zón vergeten. Reeds in 1863 werd door de geniale Helmholtz de z.g. resonantie theorie geponeerd. Hij nam aan, dat elke gehoorsnaar een eigen trillings getal heeft en zal gaan resoneren bó een toon, die overeenkomt met dat trillingsgetal. Deze theorie bleek ech ter te simplistisch te zgn. Anderen hebben het gehoorzintuig willen degra deren tot een eenvoudig doorgeefsta- tion, de geluidstrillingen zouden vol gens deze theorieën eerst in de her senen worden geanalyseerd en omge zet in zenuwimpulsen. De niet-medicus Bekesy heeft de zaak niet moeilijker gemaakt door het op stellen van nieuwe theorieën, maar ging experimenteren met een vergroot, zorg vuldig nagemaakt model van het bin nenoor. Hij constateerde een niet ver wacht verschijnsel, namelijk het optre den van wervelingen in de binnenoor vloeistof. Dc plaats van de wervelin gen bleek te worden bepaald door het trillingsgetal. Deze wervelingen bren gen de z.g. gehoorsnaren in trilling. De zintuigcellen die in verbinding staan met de gehoorsnaren zetten de trillin gen om in zenuwimpulsen welke door de gehoorzenuw naar de hersenen wor den overgebracht. Aldus heeft Von Bekesy de ingewik kelde fysiologie van het horen op be- trekkeló'k eenvoudige wijze kunnen ver klaren, dankzij zijn zorgvuldige proef nemingen en heldere redenering. Mede hiervoor heef, hij de Nobelprós gekre gen. Inmiddels heeft hó" de medische stu die gekozen en is hij naar ik meen te weten oorarts geworden en thans hoog leraar in de Verenigde Staten. S. RHENEN, 28 dec. De minister van Verkeer en Waterstaat heeft de heer Ouwehand geantwoord op diens voor stel, bü alle voetgangersoversteekplaat sen op kosten van Ouwehands Dieren park waarschuwingsborden te plaatsen met daarop een afbeelding van een echte zebra en een reklametekst voor zón dierenpark: de minister vindt een dergeiyke maatregel overbodig en ver warrend. Drs. orthals stelt in zijn antwoord, dat zebrapaden zoveel mogelü'k bij kruispunten van wegen moeten worden aangelegd, zodat het verkeer zich er op kan instellen bp kruispunten deze over steekplaatsen aan te treffen. En voor het geval het noodzakelijk blijkt elders V.O.P.'s aan te leggen, wenst hij niet af te wijken van het daarvoor officieel vastgestelde waarschuwingsbord, de driehoek met rode rand en wit veld met op het witte veld in zwart een overste kende voetganger. Bovendien acht de minister het onjuist verkeerstekens op enigerlei wijze voor reklame doeleinden te gebruiken. GRONINGEN, 28 dec. In Boven Pekela zijn gisteren twee kinderen, het zesjarige jongetje Gieze Koers en het vijfjarige meisje Dievertje F. Mande- ma, toen ze samen onvoorzichtig de rij weg overstaken, aangereden door een auto. Het meisje werd gedood. Het jon getje is gewond overgebracht naar het academisch ziekenhuis in Groningen, EINDHOVEN, 28 dec. In het zie kenhuis in Tilburg is tijdens de kerst dagen overleden de zevenjarige H. Man- ders uit Someren, die op de Tilburgse weg in Eindhoven bij een verkeerson geval gewond werd. SAPPEMEER, 28 dec. Op het Zuidlaardermeer bp Hoogezand zpn gis teren twee jongens, die daar aan het schaatsen waren, door het ijs gezakt Omstanders wisten hen op het droge te halen, maar een van hen, de tienjarige J. Buiskool uit Sappemeer, die onder het ps was geraakt, bleek al te zpn over leden. De politie van Hoogezand-Sappe- irueer heeft gewaarschuwd dat het ps bp de uitmondingen van het Drentse- diep en andere kanalen in het Zuidlaar dermeer gevaarlpk is. DEN HAAG, 27 dec. (KNP) In de bisdommen van Haarlem en Rotterdam worden de gebruikelpke nieuwjaarsre cepties gehouden. Mgr. dr. J. e.. E. van Dodewaard, bisschop van Haarlem, stelt leken, broe ders en zusters van 12 to' 1 uur op Nieuwjaarsdag in de gelegenheid hun wensen aan te bieden. Voor de geeste- lpkheid van het bisdom is het receptie uur gesteld van 1 tot 2 uur. De bisschop van Rotterdam, mgr. M. A. Jansen, ontvangt op Nieuwjaars dag priesters, religieuzen en leken te- geiyk van 11 tot 1 uur. RIJEN, (N.B.), 28 dec. Een brand op de droogzolders van de Hollandse le- derwarenfabriek alhier liet zich gisteren dermate dreigend aanzien, dat door de brandweren van Gilze en Rpen een be roep werd gedaan op die van Tilburg. Toen de Tilburgse brandweer met drie voertuigen ter plaatse verscheen, bleken de plaatselijke brandweren het gevaar voor uitbreiding te hebben bezworen. Van de fabriek brandde de houten zol der, waar huiden hingen te drogen, en de daaronder gelegen etage volkomen uit. De schade is nog niet te begroten. Het blussingswerk werd ernstig be moeilijkt door de felle vorst. Het communiqué dal de regerin zaterdag het licht deed zien. maak, ons niet veel wijzer. Dat was kenne lijk de Dedoeling niet. De minister raad had, zo liet hij weten, een beslis sing genomen over het beleid inzake Nieuw-Guinea. De regering zal ter uitvoering daarvan een aantal ver trouwelijke besprekingen in interna tionaal verband voeren. In een tele- gram aan Oe Thant zegt de regering te zoeken naar éen oplossing die „ver enigbaar is met haar verantwoorde lijkheden en zo mogelijk ook aan vaardbaar voor Indonesië Er is dus een beslissing genomen en dat is altijd een vooruitgang op de voorafgaande toestand, waarin er geen beslissing was genomen, althans die ene beslissing nog niet genomen was. Er gaat iets gebeuren en daarbij komen besprekingen „in internatio naal verband" te pas. Gaat het de kant van een bilateraal gesprek uit, eventueel met de goede diensten van een derde? Het staat er niet. Gaat bet niet de bilaterale kant uit, maaj een multilaterarl-internationale, waar denkt de regering dan aan? Wij we ten het niet. Want de regering wenst geheel in het geheim haar besprekin gen in internationaal verband te voe ren. Daarom lijkt bet niet waarschijn lijk dat de Kamer het de volgende week wèl zal mogen weten. Want dan zullen de geheime besprekingen in internationaal verband nog wel geheim zijn. Zal de Kamer daarmede genoegen nemen en uitstel van het Nieuw-Guinea-debat toestaan? In dat geval zou bet wel bijzonder lang duren eer minister Luns en Het kabi net voor de Kamer verantwoording aflegden van bet gevoerde beleid ten tijde van de vergadering van de Ver enigde Naties, waar het plan-Luns toch niet dat succes oogstte, dat de diplomatieke verkenningen van de minister van Buitenlandse Zaken in het vooruitzicht heetten te stellen. De Kamer zal willen weten, waarom het plan-Luns niet geslaagd is en of iets van dien aard nog ooit kans van sla gen heeft. Ziet de regering nog enige mogelijkheid de Verenigde Naties, of welk internationaal gezelschap ook, te interesseren voor een oplossing, welke Indonesië verwerpt? De Kamer zal deze en dergelijke vragen willen snellen. Zo lang de re gering zwijgt, drukt men zich zachtjes uit als men zegt dat de gedachte aan een internationale oplossing zich niet opdringt. De verbeelding richt zich eerder op bilateraal contact via de goede diensten van een derde mo gendheid. Liggen daar dan wèl mogelijkhe den? Let wel, voor een oplossing, die verenigbaar is met de verantwoorde lijkbeden der regering en tevens („zo mogelijk aanvaardbaar voor Indo nesië? Niet veel, maar misschien wel enige. Als onder haar verantwoorde lijkheden, die de regering in acht wil nemen, ook de verantwoordelijk heid gerekend vi rdt voor het werke lijke welzijn van Papoea s, Neder landers en Indonesiërs en tevens de verantwoordelijkheid voor de wereld vrede, dan zijp er aan Nederlandse kant wellicht niet zoveel hinderpalen meer als aan Indonesische kant, waar volksmenigten worden opgezweept met leuzen als „onvoorwaardelijke overdracht Onder degenen die hier te lande pleiteu voor een open ge sprek met Indonesië zijn er weinigen, die aan een onvoorwaardelijke capi tulatie denken, zonder waarborgen voor een redelijke vorm van zelfbe schikking voor de Papoea s. Daarom prikkelt een rede, als Soekarno nu weer heeft gehouden, de Nederland se publieke opinie tot weerstand, ook voor zover zij de oplossing van bet probleem slechts mogelijk achtte langs de weg der rechtstreekse onderhande lingen. Men moet een minimaal ver trouwen in de redelijkheid van de andere partij houden, om onderhan delingen te kunnen blijven bepleiten. Van Nederlandse zijde zal men zich echter ook ervan bewust moeten zijn, dat de tijdstippen, die wij voor onderhandelingen uitkiezen, niet noodzakelijkerwijze de gunstigste tijd stippen zijn. Als de tijd. besteed aan voorbereiding, indiening en verdedi ging van bet plan-Luns eens aan iets anders besteed was geweest? (Advertentie) - SCHIPHOL, 28 dec. Teneinde in Nederland steun te zoeken voor de fi nanciering van het tweede vijfjarenplan a^n de uitvoering waarvan zjjn land midden 1960 is begonnen, is de Paki staanse minister van energie, Z. A. Bhutto, gisteren in ons land aangeko men.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1961 | | pagina 5