Weer een Byzantijns-Katholieke kathed raai in Ath ene Meeste Grieken staan wantrouwend tegenover deze groep geünieerden Slechts drie duizend leden LONDENSE BRIEF VOOR HET EERST SINDS HET GROTE SCHISMA VAN 1054: Polsen in Moskou Met Kerstmis geconsacreerd Elektrische centrale verwarming Prins Bemhard 25 jaar officier anuari Nieuwe vlag Voorjaarsbeurs propvo [Strijd om gouden noten Geslaagde overval Verwoede dierenbeschermers Het stropen gerationaliseerd Ook de Cyprioten deugen I niet meer DONDERDAG 28 DECEMBER 1961 Op de eerste kerstdag is te Athene de kathedrale kerk van de Allerheiligste Drie vuldigheid in gebruik genomen. Het is het eerste Byzantijns-Ka tholieke kerkgebouw in de Griek se hoofdstad sinds het grote schis ma van 1054. De gemeenschap der geünieerden in Griekenland is maar klein en telt 3000 zielen. Hun geestelijke leider is de Apos tolische Exarch Mgr. Hyacinthe Gad. De bouwgeschiedenis van zijn bisschopskerk geeft een beeld van de delicate en moeilijke posi tie der Byzantijns-Katholieken. In 1957 kreeg het exarchaat de BUITENLANDSE KRONIEK toestemming van de regering om de kerk te gaan bouwen. Door interventies van de Orthodoxe Kerk gelastten de autoriteiten enkele malen de stopzetting der constructie. Tenslotte stelde de Raad van State Mgr. Gad in het gelijk en de verdere afbouw was verzekerd. Toch was er twee maanden geleden nog een protest meeting in Athene van een ortho dox religieus genootschap. De demonstratie werd voorafgegaan door een predikatie van een Or thodoxe hulpbisschop over de diabolische ketterij der „ounia", van de met Rome geünieerde By zantijns-Katholieke Kerk. Tijdens de protestoptocht sprak een archi- mandriet vervloekingen uit over iedereen, vanaf de landsoverheid tot de jongste arbeider, die had meegewerkt aan het tot stand komen van de kerk. Onder het publiek vond de prelaat weinig bijval. De politie verspreidde na een tijdje de demonstranten, zon der dat het tot ongeregeldheden kwam. Er is dus duidelijk tegen stand tegen de geünieerden. Het woord „uniates" is zelfs dermate geladen, dat het op een scheld woord lijkt. De Orthodoxe (Grieks-Katholieke) Kerk staat de Latijnse Kerk zeer na, zowel in het wezenlijke der liturgie, als in de theologie. Het fundamentele verschil van opvatting gaat over het primaatschap van de bisschop van Rome. Daarnaast wordt de scheiding hoofdzakelijk in stand gehouden door een weefsel van historische factoren, psychologi sche argumenten en gevoelens. Kennedy vindt, dat het Westen in de kwestie-Berlijn niet kan volstaan met een afwachtende houding. Hij wil contact met Moskou houden om te proberen tot onderhandelingen te komen. Dat contact wordt nu gelegd door de Amerikaanse ambassadeur in de Russische hoofdstad, Llewellyn E. Thompson, die zich voorlopig zal be- bepalen tot politieke terreinverkennin gen. Thompson, die indertijd door Eisenhower benoemd werd, is door de nieuwe president op zijn belang rijke post gehandhaafd. En onmiddel lijk na zijn inauguratie, in januari van ^itjjjaar, heeft Kennedy deze diplo maat, die voortreffelijk Russisch spreekt en die Khroesjtsjev in vele lange gesprekken goed had Ieren ken nen, bijzondere volmachten gegeven voor besprekingen met de Russische regering. Thompson zal nu gaan on derhoeken of er een basis gevonden kan worden voor een formeel gesprek op hoog niveau tussen het Westen en de Sovjet-Unie over de Berlijnse kwestie en aanverwante problemen. Eisenhower zou vorig jaar een te genbezoek hebben gebracht aan Rus land, na Khroesjtsjevs bezoek aan de Verenigde Staten van september 59. Tevoren had er in mei 1960 een top conferentie van de Grote Vier gehou den moeten zijn, maar de ontmoe ting is toen door de Russische pre mier getprpedeerd naar aanleiding van het U-2 incident. Inmiddels heeft Kennedy in juni in Wenen een eerste ontmoeting gehad met Khroesjtsjev, en er gaan geruch ten over een mogelijk nieuw tapge sprek. Tot nog toe zijn de reacties van Khroesjtsjev op de Amerikaanse pogingen om een gesprek over Berlijn op gang te brengen echter niet be moedigend. De minimum-eis van het Westen is, dat de toegangswegen naar West-Berlijn open blijven, maar de Russische ambassadeur in Washing ton, Mensjikov, wil dit niet als uit gangspunt voor onderhandelingen aanvaarden. Toch geeft Amerika de hoop niet op, dat men tot onderhan delingen kan raken. Kennedy's opvattingen worden voor een belangrijk deel gedeeld door Macmillan, zo is gebleken op de Bermuda-conferentie van vorige week. Kennedy heeft in november ook bij Adenauet wel enige weerklank ge vonden, en hij had gehoopt dat de Bondskanselier op zijn beurt De Gaulle tot een meer soepele houding had kunnen brengen. Maar de Franse president blijft op het standpunt staan, dat het initiatief tot onderhan delingen van Khroesjtsjev moet uit gaan, aangezien de Sovjet-premier de Berlijnse krisis ontketend heeft. Het blijkt op het ogenblik niet moge lijk een collectief Westers initiatief te nemen in de Berlijnse kwestie. De opvattingen van Washington en Lon den enerzijds en die van Parijs an- derszijds liggen te ver uiteen. Er Sijn de laatste dagen aanwijzingen dat Kennedy's geduld met De Gaulle uitgeput raakt, en dat de Amerikaan se president met de Britse premier een uitweg uit de impasse wil zoeken, ook al zou de Franse president vinden dat zij te ver gaan. Men moet nu afwach ten, wat de bevindingen zullen zijn van Thompson bij diens terreinver kenningen. Zou er volgens de Ameri kanen een basis te vinden zijn voor ®en formeel tapgesprek met Moskou, dan is het de vraag of De Gaulle de •nderhandelingen kan tegenhouden. Op Eerste Kerstdag is in Athene een Byzantijns-Katholieke kathedraal geconsa creerd. Deze foto werd genomen tijdens de bouw. Wel leidde het langdurig isolement en de voortdurende inspanning tot ver moeidheidsverschijnselen en verengin gen, gelijk deze vaak optreden onder dergelijke omstandigheden. De Ortho doxe Kerk, die het vuur heeft weten brandend te houden, speelde later een grote rol bij de Griekse bevrijding. Zjj werd de bij uitstek nationale Kerk, waartoe heden 95 pet der Grieken be hoort Grieks is welhaast identiek met orthodox. Na het schisma, dat overigens zeer lang onder het kerkvolk maar een vaag begrip bleef, kende men de „enotikoi", degenen, die zich met Rome verbonden bleven voelen en de „antienotikoi". In de Islamtijd moesten vele geünieerden naar het Westen vluchten, de anderen bleven samenwerken met de antienoti koi. In het gehele Nabije Oosten was ver der tot in de 18e eeuw de verhouding tussen de Orthodoxie en het Latjjns- Katholicisme vaak zeer positief en zelfs de intercommunie bestond Het katholi cisme van de Latijnse ritus is na de kruistochten in Griekenland blijven be staan en wel op die eilanden, die onder De scheuring van 1054, waardoor de Oosterse en de Westerse Kerk uit el kaar gingen, had nauwelijks met theo logie of dogma te maken, wel met het verschil van levensgevoel en het meest met politiek. De bestaande kloof werd tijdens de kruistochten ontstellend ver breed door het optreden der Westerse vorsten en hun legers in Griekenland en het Nabije Oosten. Dit werkt tot aan vandaag de dag nog door. Het concilie van Ferrara-Florence (1438 - 39) her stelde formeel de eenheid cfcder erken ning van het primaatschap van de paus „volgens de akten en canons der oude concilies". Maar de Kerkvergadering stond meer onder druk van het Islami tisch gevaar, dan dat zij steunde op een gerijpte overtaking. In 1453 maakte sul tan Mehmed een einde aan alle illusies door de verovering van de Koningin der Steden, Konstantinopel. De Westerse christenvorsten lieten verstek gaan. Onder de eeuwenlange overheersing van de Turken zijn de Grieken het ge loof hunner vaderen trouw gebleven. de heerschappij stonden van Italiaanse zeerepublieken als Genua en Venetië. Door binnenlandse migratie in de jong ste tijd verbreidde het Latijns-katholi- cisme zich in bescheiden mate over het Griekse vasteland, vooral in de haven steden. Van de 8.000.0(X) Grieken zijn er thans 36.000 Latijns-Katholiek, 500 Armeens-Katholiek en 3000 Byzan tijns-Katholiek. De met Rome ver bondenen maken dus in Griekenland nauwelijks een half percent uit. De grondwet erkent vrijheid van religie. De Orthodoxe Kerk geniet evenwel als staatskerk een speciale bescherming. De overige kerkgenootschappen is wette lijk het voeren van openbare propagan da en het langs die weg werven van aanhangers verboden. Verder legt de staa de anders-gelovigen niets in de weg, maar is weinig geneigd hen tege moet te komen. Men houdt zich strikt aan de wet. De Latijns-Katholieken worden ge voelsmatig beschouwd als religieus- culturele „vreemdelingen". Niet al leen hun Latijnse, dus uitheemse ri ten en kerktaal, ook de aanwezigheid van buitenlandse priesters, die vroe ger en ten dele heden nog onder hen werkten, leidden tot deze opvatting. Vroeger vooral was de Franse invloed in hun talrijke scholen groot. De La tijns-Katholieken vormen een vrij be sloten groep. Van een dialoog met de Orthodoxie is feitelijk geen sprake. Alleen de Assumptionisten hebben een oecumenisch centrum in Psychico bij Athene. De aanhangers der protes tantse denominaties staan nog verder af van de Grieken en de Griekse aan hangers van de Islam bezien zij in het licht van het verleden. Tussen de or thodoxie en de andere religies be staat een duidelijk zichtbare uiterlijke scheidingslijn. De zaak wordt echter beslist anders bij de Byzantijns-Katholieken. Deze vol gen dezelfde ritus als de orthodoxen, hebben dezelfde liturgische taal, hun priesters dragen dezelfde kleding als de „papas" en zelfs in de leer is er au- welijks verschil. Toch zijn zij geen lid maat van de nationale kerk. Zij hebben een eigen Griekse bisschop en deze er kent de (Latijnse) paus. De Grieken zijn dan ook geneigd de Byzantijns-Katholie ken met wantrouwen te bezien. Men zoekt achter hun optreden een poging om van de onwetendheid der mensen gebruik te maken en op unfaire manier aanhangers te werven. De orthodoxe hiërarchie beschouwt deze groep als een gevaar. Dit heeft te maken met hun kerkelijk beleid; hun wensen of strevin gen naar het herstel van de eenheid der algemene Kerk staan daarbuiten. In 1922'25 verdreef Turkije anderhalf miljoen Grieken uit hun oerou de woongebieden langs de Klein Azia tische kust. Onder de vluchtelingen be vonden zich enkele honderden Byantijns- Katholieken met hun metropoliet Mgr. Calavassi. Zij vestigden zich in Athene en in een stadje Yiannitza bij Saloniki. Men kreeg contact met een kleine ge meente van Bulgaarse katholieken van de Byzantijnse ritus. Mgr. Calavassi heeft in 1922 met scherpe blik de spe cifieke taak der Byzantijns-Katholieken gezien. Deze Grieken met de Grieken zouden de levende brug in hun land moe ten gaan vormen tussen de oosterse en westerse christenheid. In 35 jaar heeft de exarch met zijn numeriek minuscule gemeenschap ongelofelijk veel tot stand gebracht om wat hij als hun roeping on derkende: het gesprek met de orthodoxie mogelijk te maken. Hij stichtte een By zantijns-Katholieke zusterscongregatie en een klein seminarie, en hij doordrenk te zijn helpers van oecumenische geest. Hij bouwde in Athene een groot zieken huis, richtte studentenhuizen op, een perscentrum, een voorlichtings- en do- cumentatiebereau een instituut voor ont heemde en ongelukkige kinderen. De bisschop zelf heeft bij zijn pionierswerk de van Griekse zijde begrijpelijke achterdocht moeten overwinnen. Hij stond in doorlopende betrekking met de orthodoxe bisschoppen en onderhield een voortdurend schriftelijk contact met hen. Zijn Kerk gaf hij opdracht de helleni- teit in de beste zin te cultiveren. Zjj dient niet haar voornaamste aandacht te geven aan organisatie en getal, maar aan de kwaliteit harer leden en aan de sociaal-religieuze en vooral oecumeni sche arbeid. De tegenwoordige exarch, Mgr. Gad nam het werk van zijn voorganger na diens dood over in 1958. Zijn klein se minarie in Athene telt heden 24 leer lingen, 9 grootseminaristen studeren aan het Griekse college in Rome. De bisschop hoopt, dat het hem mogelijk zal zijn enige van zijn jonge priesters ook de voortgezette universitaire op leiding in Rome of Athene te kunnen geven, wat vooral voor Griekenland van grote betekenis is. De gehele oos- sterse christenheid in Hellas beschikt naar de huidige eisen over te weinig theologen, omdat het accent vooral valt op het Opus Dei, de eredienst. De oecumenische openheid vordert van haar kant tevens een grondige kennis der orthodoxie in al haar as pecten. De kerk, die met Kerstmis in Athene werd ingewijd vervangt de improvisatie in de gang van een school. De kathe draal is niet groot, zjj kan 600 tot max. 1000 gelovigen bevatten. Marr zjj werd met liefde en zorg gebouwd in de tra ditionele bouwstijl. Thans kan ook de Byzantijns-Katholieke gemeenschap op waardige wijze de aloude liturgie vieren, die 'stamt van S. Basilius, S. Gregorius en S. Joannes Chrysosomus. Het ge bouw is tevens het symbool van de te genwoordigheid van het „katholieke", het algemene en universele christendom, dat wel de verschillen, maar niet het verschil kent tussen Oost en West. En haar leden in Griekenland kregen van hun geestelijke leiders de zware op dracht om hiervan de levende irenische voorbeelden te zijn. J. SCHIPHORST parijs, 28 dec. (l)PI) Twee ge wapende mannen hebben gistermorgen uit een gerenommeerde juwelierszaak in Parijs juwelen ter waarde van 400.000 nieuwe francs geroofd. De beide mannen kwamen omstreeks elf uur de winkelzaak aan de Rue du Faubourg Saint Honoré binnen, op welk moment de winkelier en zijn assistent in gesprek waren met een vertegenwoordi ger. Een van de overvallers hield het drie tal met een revolver in bedwang, ter wijl de ander diamantringen, broches en paarlsnoeren uit de etalage haalde en in een kleine koffer stopte. Naar ontwerp van de jonge ar chitect André van Bergeijk uit Sint Oedenrode nadert in Oss een modern flatgebouw zijn vol tooiing, dat behalve 39 woningen ook een nieuwigheidje in zich herbergt, namelijk een elektrisch centrale verwar mingssysteem. Deze manier van ver warming vergt een isolatie met o.a. dubbele vloeren en dubbele ramen, die tevens het voordeel biedt alle bu rengerucht en straatrumoer buiten te sluiten. Een ander voordeel is, dat het circulatiesysteem, dat bjj deze verwarming wordt toegepast, in de warme zomermaanden kaïi functione ren voor air-conditioning". Het elektrische verwarmingssys teem is eigenlijk een Deense vinding. Een geruisloze en in een onopvallend hoekje opgestelde ventilator dirigeert verse lucht door ondergrondse plas ticbuizen naar op radiatoren gelijken de convectors, die de lucht verwarmd de vertrekken inblazen. Een vernuf tig afzuigsysteem maakt de circula tie compleet. Heel het flatgebouw heeft behalve dubbele vloeren en dub bele ramen met warmtebehoudend en geluidsabsorberend schuimplastic volgespoten spouwmuren. De architect heeft uitgerekend, dat elektrische centrale verwarming de gebruiker voor niet méér kosten plaatst dan het traditonele systeem. n fNu het vandaag tóch Onnozele Kinderen is, mag ik wel zeggen, dat je van het goede ook te veel kunt krijgen. Dat begint half no vember al met de intocht van Sinterklaas, die wij, of schoon onze herinneringen aan zijn vorig bezoek nog vers in .iet geheugen liggen, van harte welkom heten. Wij brengen zijn ver jaardag tot een climax en nauwelijks zijn wij uitgefuifd of de kerstbomen staan alweer te trappelen van onge duld. Nu hebben wij van het jaar, tegen alle goede gebruiken in, vier kerst dagen gehad. Mét oud-Hollands kerst- weer. De hele wereld de ansicht, die wjj elkaar al hadden gestuurd. Zie, dat is net iets te veel: en daar zijn grenzen. Weet u overigens, dat er aan Onno zele Kinderen óók een heel mooie folklore is verbonden? De jongste van het gezin is de baas in huis. Hij (of zjj) mag zeggen wat er gegeten wordt in mijn tjjd koos ik altijd choco lade-pudding met slagroom, nét als op mjjn verjaardag en hij (of zjj natuurlijk) krijgt de sleutel. Mijn zoon heeft vanmorgen óók de sleutel gehad. Hij wilde mij daarmee onmid dellijk insluiten in de badkamer. En alhoewel ik dat normaliter een onher bergzaam vertrek vind, had ik hem, als het aan mij gelegen had, wel zijn gang laten gaan. Maar het lag niet aan mij, maar aan zijn moeder. Dus eet ik vanavond met vreugde choco lade-pudding met slagroom. Goed. En daarna stomen w(j via een feestelijke vrijdag en zaterdag op naar Oud en Nieuw. De oliebollen lig gen uitnodigend te dampen. Wn hui len uit en beginnen opnieuw. Inder- daad. Want op 6 januari zit er potver- drie een boon in het brood. En ook moet de kerstboom nog feestelijk in vlammen opgaan. Best. Ik sluit mij bij dit alles con amore aan. Maar op 7 januari wil ik gewoon Oe Thant terug. En Mongi Slim. En Luns natuurlijk. En als het helemaal moet J Nieuw-Guinea. 23 december was het 25 jaar geleden, dat prins Bemhard de eed als Nederlands officier aflegde. Dit feit werd door de aanbieding van een zeer origineel ge schenk bestaande uit drie in miniatuur uitgevoerde „prinsen" in de uniformen van de Koninklijke Marine, de Cavalerie en het K.N.I.L., die precies pasten op de heildronk, die in deze minutieus uitgevoerde gala-uniformen verborgen zat. Het geschenk werd vervaardigd door mevrouw Lisette van Meeteren, bekend door haar speciale costuums voor de Haagse Comedie en de N.T.S., en de jonge architect Kees Buskens. Schoenen, Laklaarzen, vangsnoeren, steek, kolbak, kep: en pluimen, verder alle uniformdétails en de passende sabels werden nauwkeurig op schaal gemaakt. Verpakt in een palissanderhouten kist zaten aldus drie na tuurgetrouwe prinsen Bemhard in de uniformen van de wapens, waarin hij anno 1936 werd beëdigd. Dit uitzonderlijke geschenk werd zaterdag op paleis Soestdijl aangeboden en oogstte de lof van allen, die het zagen. Op de kist werden de jaar tallen en de kapiteins- en generaalssterren aangebracht, die de promoties van dr prins kenmerken. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimmtiiiiiiiHiiiiiiHiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinitiiiiiiiiiiit Reeds nu kan men constateren dat de van 12 tot en met 20 maart te houden Voorjaars beurs(met een Bouw- en Trans portbeurs), propvol zal zijn. Dit or danks de vergroting ran de Julianaha! waarmee men nog druk bezig is, er de ingebruikneming van nieuwe ter reinen aan de Crouselaan. In totaal komt de benutte ruimte neer op 80.Of vierkante meter wat betekent dat dr komende jaarbeurs de grootste zal zfln die ooit in ons land is gehouden. In vrijwel alle sectoren vroeg mer meer expositie-ruimte. Alleen al op het gebied van bouwmachines een vier- duizend vierkante meter meer dan op de vorige beurs. Bij de indeling volg' men deze keer een ander patroon. Ve le firma's, die zowel een stand binnen als buiten verlangden, worden zodanig gegroepeerd op de parterre van de Ma- rijkehal, zodat hun beide afdelingen als het ware aan elkaar sluiten. In de Ju- lianahal worden de duurzame gebruik? goederen ondergebracht. Als deelne mers verwacht men de volgende lan den: Italië, Hongarije, Oostenrijk, Noor wegen., West-D.uitsland, Zweden en de V.S. Engeland s Board of Trade zal in het kader van de Bouw- en Transport- beurs een collectieve stand in hal C inrichten. De Merwedehal, die vroege: voor landeninzendingen dienst deed zal nu volledig in loeslag worden geno men door metaalbewerkingsmachines In de gebruiksgoederen-sectoren op het Vredenburg zullen ook enige ver plaatsingen zijn waar te nemen. De groep lederwaren krijgt nu een vast? plaats op de parterre. Nieuw op deze Voorjaarsbeurs zal zijn een uitgebre de deelneming van de groep Foto e- Film op de gaanderij van de Iren Beatrixhal. Z doit Polen en Monegasken Voor burg hebben bezocht, zullen zij ongetwijfeld verrast hebben ge keken naar de gemcentevlag. Die vlag twee banen rood en wit met in het midden een burcht, ontleend aan het gemeentewapen vertoonde namelijk veel overeenkomst met die van hun vaderland. Voorburg heeft er wat aan gedaan. De oude gemeente- vlag. die niet officieel was, is nu in overleg met de minister van Binnen landse Zaken en de Hoge Raad van Adel veranderd. De rode banen zijn verdwenen, zodat de burcht van keel nu midden in een rechthoekig wit veld staat. Men heeft het afscheid van de directeur van Openbare Werken aan gegrepen om de gemeentenaren hun nieuwe officiële vlag te tonen. Voor de derde maal in successie heeft het Nederlandse Vprpak- kingscentrum, dat is aangesloten bij het Nederlands Instituut voor Efficiency (N.I.V.E.) een verpak kingswedstrijd uitgeschreven. Deelna. me is mogelijk voor zowel leden als niet-leden. De werkstukken kunnen worden ingezonden door verpakkings industrieën, bedrijven met door hen ge bruikte of in voorbereiding zijnde ver pakkingen en ontwerpers of uitvinders, van 2 januari tot en met 23 maart. Een jury zal de origineelste, doelma tigste en nuttigste verpakkingsmateria len onderscheiden met „gouden noten" en eervolle vermeldingen. De prijswin. naars kunnen vervolgens meedingen naar de zg. Europa-star, uitgeloofd door de European Packaging Federa tion. iiiiiiiiHiiiiimiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiimiiiitiiiiiiiiMii« Mgr. A. Gad, de Apostolische Exarch van de Byzantijns-Katholieken in Grieken land met zijn negen grootseminaristen die aan het Griekse College in Rome studeren. De Engelsen zijn verwoede dieren beschermers, hetgeen hun tot eer strekt. Zij winden zich vooral op over buitenlanders die paarden slachten (en opeten), over Spanjaarden die stieren naar het leven staan, over Italianen die geacht worden zangvogels de ogen uit te steken om hen beter te doen zingen. Om duistere redenen schij nen de Engelsen het de Italianen even eens kwalijk te nemen dat zij zoveel houden van kwartels. Aangezien de kwartel verwant is aan de patrijzen en aangezien er in Engeland onnoemelijk veel patrijzen (alsook fazanten, korhoen- deren en andere wilde vogels) worden gegeten is de Engelse reactie een wei nig verbijsterend, tenzij men de mening deelt van Engelsen die de ondergang van een vogel in een buitenlands spijsverte ringsstelsel een veel gruwelijker lot vin den (voor de vogel) dan de nederdaliiv in een Engelse slokdarm. Wjj volgen de Spaanse, Portugese. Franse, Italiaanse, Maltese en Cyprio tische pers in onvoldoende mate om te kunnen oordelen of er in hun kolommen van ingezonden stukken nu en dan even eens uitbarstingen voorkomen van lie den, buitenlandse lieden, die zich op winden over de wrede vossen- en hei tenjachten in Engeland. Als je met ii Londen woonachtige Italianen, West-In diërs of Cyprioten praat en het gesprei brengt op het onderwerp van wreed heid, is de reactie altijd dezelfde als die welke de bekende filantroop Stalin fo muieerde in de woorden: „Engelsi slaan kinderen". Het onderwerp belooft opnieuw aci eel te worden. En het zijn wederom c. buitenlanders die de gemoederen van de Britten in opstand hebben gebracht. D Engelsen zijn geneigd alle in Engeland woonachtige buitenlanders een nationale ondeugd toe te schrijven. Maltezen zijn souteneurs, Ieren zijn ruzie-zoekers en vechtjassen, West-Indiërs zjjn marihu- ana-smokkelaars, Belgen zijn eters van paardevlees, Polen werken te hard, Ita lianen zingen te veel, vooral op straal, Fransen zijn geniepig, Nederlanders zün veel te sluwe concurrenten. Merkwaar digerwijze schenen tot voor kort de Cy prioten vrijuit te gaan. Cyprioten wonen hier bij tienduizenden. Men had ver wacht dat de immigratie uit Cyprus af zou nemen sedert men aartsbisschop Makarios opgroef vanuit de kokosnoten op de Seychellen om hem tot president te maken van een onafhankelijk Cyprus. Het tegenovergestelde is waar gebleken. De Cyprioten stromen nog steeds binnen en zoeken een bestaan, vooral in Lon den, als kleermakers, kelners en restau rateurs. Alle zogenaamde Griekse res taurants in Londen en daarbuiten zijn in werkelijkheid Cypriotisch (zoals vrij wel alle Indische restaurants in werke lijkheid Pakistaans zijn). Misschien ont snapten de Cyprioten aan de buitenland se schande omdat zij over het algemeen zeer beminnelijke mensen zijn, die zich beter kleden dan de Engelsen en die ir het restaurantbedrijf veel hoffelijker en bekwamer zijn dan Engels restaurant- personeel. VniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiijiiiiiimiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiimiiiiiiiMiiiiiuiiiii^ aar het is voorbij. Cyprioten zijn schurken. Cyprioten zijn stro pers. Cyprioten zijn verwerkers van vreemde vogels in verdach te pasteien. Stropen gold voorheen in Engeland bijna als een eerbiedwaardig beroep. Het vereiste grote bekwaam heid, grote omzichtigheid en een uitge breide kennis van de natuur. Het beroep werd nauwelijks uitgeoefend in het ge heim. In wildrijke streken wist men in elk dorp wie de plaatselijke stroper was. En zolang hij het niet te bont maakte werden zelfs de landheren niet boos Maar het heeft niet mogen duren. Even als alle andere industrieën is de stro perij gerationaliseerd en gemoderni seerd. In Schotland trekken de onver laten er op uit met vrachtauto's en auto matische geweren om herten te schieten en weg te voeren. Zalmen worden ge stroopt met behulp van dynamiet. Op de zondagen trekken zogenaamde „ja gers" in bussen rond langs de kust waar ze alle vogels schieten die ze op de korrel kunnen nemen, ongeacht of ze eetbaar zijn of niet, ongeacht of het jachtseizoen open is, ongeacht of de ver moorde vogels wellicht de bescherming Tenieten van de wet. De situatie begon n gevaarlijk te worden dat men de wet veranderde om de moderne stroper? zwaarder te kunnen straffen. De boetes zijn verhoogd. Geweren en zelfs de auto's van de wild-dieven kunnen verbeurd verklaard worden, en men is nu in alle ernst begonnen een eind te maken aan een ondraaglijke toestand. De eerste ver volgingen z(jn ingesteld en onder de eer ste gestraften bevonden zich twee Lon- dense bendes, beide geheel bestaande uit Cyprioten. Ze waren op strooptocht ge gaan in het wildrijke graafschap Essex. Zij werden zwaar beboet, en hun gewe ren, ammunitie en buit werden verbeurd verklaard. Opeens is Engeland er achter geko men dat Cyprioten even erg zijn als andere buitenlanders, zo niet erger; dat zij op georganiseerde stroopjachten gaan en dat zjj de buit verkopen aan de Cypriotische restaura teurs m Londen. Het ergste is dat deze Cypriotische stropers niet slechts patrij zen, fazanten, hazen en konijnen schie ten, maar ook waterhoenders, merels, lijs ters en kleinere zangvogels. En de hele buit gaat naar de Cypriotische restau rateurs en de hele buit wordt verwerkt in wat aan de klanten opgediend wordt onder de naam van „wildpastei" (ga me pate"). Er is een (bui tenlandse) slager in Soho waar wij gaarne op zaterdag gaan winkelen van wege zijn buiten landse waren. Wij hebben er vaak pastei gekocht, ook wildpastei. Wij zullen het nooit meer doen. Want dode lijsters zingen niet en wij achten wildpastei niet een passend jraf voor de merel n de vink. En een 'ngelse vriend van ns, een vrijgezel die elke dag at in een Cypriotisch restaurant, het eni ge draaglijke res taurant in zijn buurt, heeft het grote offer ge bracht. Hij eet voortaan in het an dere restaurant in zijn straat waar de keuken riekt naar dode mollen en smeerolie. ■stropen met dynamiet. DAAN d. VAT

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1961 | | pagina 7