INDONESIË stuurt naar Den Haag Indonesisch diplomaat te Londen wekt opschudding nota KONINKLIJK GEZIN OP VAKANTIE Luchtdienst op Ameland vervangt hootdienst Ernstig conflict in schaatswereld Nederlandse veestapel ernstig bedreigd Mond- en klauwzeer-epidemie op twee plaatsen ontstaan Kern van waarheid Uit Fagernes gedeserteerde rijders in Elfstedentocht? Dooi STAPPEN IN NIEUW-GUINEA-GESCHIL Indonesië breidt vloot uit Veerboten van Waddeneilanden kampen met dikke ijsvelden A.s. weekeinde geen voet- en korfbal Scheepsbotsing op Westerschelde Tweeling door zuurstofgebrek omgekomen Wachtgeld voor v. d. Putten Vier doden en zes gewonden bij slippartijen liet weer Depressie-aanva l Koopvaardijschepen voor troepenvervoer NEEM" DE TIJD OM GOEDKOOP TE TELEFONEREN Twee tankers zwaar beschadigd Slachtoffers gladheid VRIJDAG 29 DECEMBER 1961 85sfe JAARGANG No. 31015 0 0 LONDEN, 29 december (Rtr., U.P.I.) De Indonesische zaak gelastigde in Londen, Joesef Ismail, heeft gisteravond ver klaard, dat op diplomatiek niveau pogingen in het werk worden gesteld om Nederland en Indone sië bijeen te brengen rond de con ferentietafel ter regeling van het geschil om Nieuw-Guinea. Ismail verzekerde dat hij niets verklaard heeft over „concrete voorstellen" en dat hij niet wist of Engeland dan wel de Verenigde Staten be middelden in deze kwestie. Geen nieuwe brief van pres. Kennedy Slechts militaire uitweg stond open'' Suède dames- en herenjasjes Het is mogelijk, dat de glad heid van de wegen de bezor ging van ons blad vandaag hier en daar in de war stuurt. Wij vragen onze abonné's bij voorbaat begrip voor de moeilijkheden van onze be zorgers, die bun best doen, DE DIRECTIE. fiUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk, Zeestraat 50: telef. 4790 Bijkantoor en Red. IJmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: W. C. H. Leijdeckers en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN enW. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIET 28 cents per millimeter hoogte. Omroepers 16 cents per m m. hoogte De administratie behoudt zich het recht voor advertentïën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 61 cents per week, 2.65 per maand, f 7.90 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. Eerdere berichten, waarvan UPI en Reuter „een gezaghebbende Indonesi sche zegsman" als bron noemden en AFP: „de Indonesische zaakgelastigde in Londen, dr. Ismail", beoogden dui delijk te maken, dat „het welslagen of mislukken van de voorstellen voor een oplossing van het geschil over West Irian, die in de afgelopen 48 uur naar Den Haag zijn gezonden, zou beslissen of Indonesië zijn besluit zou uitvoeren om militaire maatregelen te gebruiken." Volgens die eerdere berichten had de Indonesische diplomaat op een persconferentie bevestigd, dat voor stellen die door de Amerikaanse am bassadeur in Djakarta met president Soekarno waren besproken, met Britse steun aan de Nederlandse re gering waren gezonden. Hij maakte echter duidelijk, aldus AFP, dat In donesië zich niet verplichtte een con ferentie bij te wonen tenzij er een duidelijke aanwijzing bestaat omtrent de basis waarop de Nederlanders be reid waren de kwestie te bespreken. Met andere woorden: erkenning van de Indonesische souvereiniteit moet worden aanvaard. Intussen, aldus de 2aakgelastigde, zal Indonesië voort gaan met de mobilisatieplannen, die President Soekarno heeft aangekon- digd voor het geval gebruik van ge- WeId noodzakelijk is. Br. Ismail zei nog, dat Groot-Brit- xanrne als een van de „belanghebbende parttien die er op gebrand zijn, dat de vrede in het gebied wordt gehandhaafd" had deelgenomen aan het formuleren van de voorstellen en dat deze met toe stemming van dit land naar Den Haag waren gezonden. De voorstellen zouden eerder deze week door de Amerikaanse ambassadeur in Djakarta met president Soekarno zjjn besproken. Vorenstaande verklaringer van de In donesische diplomaat werden door di verse persbureaus gepubliceerd n la ter door de zaakgelastigde onjuist ver klaard. De Indonesische diplomaat deed gis teravond telefonisch pogingen die eer dere berichten te doen corrigeren, het geen hier en daar tot verwarring en vertraging leidde. Hjj verklaarde, dat de pogingen wer den ondernomen door „belanghebben de landen", dat wil zeggen, landen die bezorgd waren, dat er vijandelijkheden Zouden uitbreken. Berichten als zou den dit Engeland en de V.S. zijn, wer den tegengesproken door officiële woord voerder van het Foreign Office in Londen en het State Department in Washington. Ismail zei, dat Indonesië geen ver trouwen meer heeft in een behande ling door de V.N., maar dat Indone sië er geen bezwaar tegen zou maken nis er nog meer pogingen werden g> daan door de V.N. om een oplossing te zoeken. Ismail liet zijn verklaring vergezeld gaan van het gebruikelijk sabelgeklet- ter in de opmerking „Indonesiërs hou den niet bepaald van vechten...maar er zÜn omstandigheden waarin men wel haoet". De zaakgelastigde verklaarde, dat ten aanzien van de kwestie in N.-Guinea alle Indonesiërs dezelfde mening zijn toege daan, en dat als president Soekarno hierin niet had gesproken een ander dat gedaan zou hebben. Hjj zei dat het een illusie is te me nen dat als Soekarno er niet zou zijn, de kwestie Nieuw-Guinea niet zou be staan, maar dat voor wat Indonesië ue- treft president Soekarno „onvervang baar" was. De diplomaat voegde hieraan toe, dat voordat een Indonesisch-Nederlands ge sprek mogeljjk is, Indonesië eerst ze kerheid moet hebben inzake de Neder landse opvattingen. Ismail zei nog, dat hjj ijn verkla ringen slechts aflegde om het „con tact met de Britse pers te herstellen" en om „enkele misvattingen ten aanzien van de kwestie Nieuw-Guinea op te ruimen". Hij verzocht de journalis ten zijn woorden niet aan te vuilen met commentaren die een vreedzame op lossing in de weg zouden kunnen staan. De diplomaat merkte voorts op, dat het bezoek van president Soekarno aan Engeland in mei van het komende jaar „de reeds vriendschappelijke be trekkingen tussen Indonesië en Enge land nog meer zou verbeteren". Of het geschil om Nieuw-Guinea te gen die tijd zou worden geregeld is volgens hem geheel afhankelijk van de houding van Nederland. Hij ontkende voorts dat het geschil om Nieuw-Guinea kunstmatig door In donesië is geschapen om de aandacht af te leiden van de interne moeilijk heden van Indonesië. De interne pro blemen van Indonesië en het geschil om Nieuw-Guinea staan geh el los van elkaar. De persconferentie kreeg een ver ward karakter, doordat vele journalis ten uit binnen en buitenland vragen stelden en maar weinigen antwoord kregen. Ismail ontweek het grootste deel van de vragen, zo deelde verslag gevers later mee. WASHINGTON, 29 dec. (Rtr.) De woordvoerder van het Amerikaanse mi nisterie van Buitenlandse Zaken, Lin coln White, heeft gisteren ontkend dat de Amerikaanse ambassadeur in Indo nesië, Jones, tijdens diens laatste bezoek aan president Soekarno van Indonesië een brief van president Kennedy heeft overhandigd, waarin zou zijn aange drongen op onderhandelingen in de kwestie Nieuw-Guinea. Jones' bezoek aan Soekarno maakte deel uit van zijn normale werkzaamhe den, aldus de woordvoerde- Een woordvoerder van het ministe rie van Buitenlandse Zaken in Den Haag heeft donderdagavond in ant woord op de vraag of Indonesische voorstellen ter kennis van de Neder landse regering zijn gebracht, verwe zen naar het regeringscommuniqué van zaterdag waarin werd gezegd dat op korte termijn een aantal vertrou welijke besprekingen in internationaal verband nodig zijn. Volgens het com muniqué maakt de aard van deze besprekingen het niet mogelijk hierop op dit ogenblik nader in te gaan. De regering beoogt, zo spoedig als zij dit verantwoord acht, nadere mededelin gen te doen, aldus het regeringscom muniqué van zaterdag. de perscoferentie in de Indonesi sche ambassade: „Volgens Indonesische kringen in Londen, gisteravond, is een impasse bereikt tussen de Nederlandse en Indonesische regeringen aangaande Nieuw-Guinea. Aangezien pogingen, een oplossing te vinden hopeloos waren, stond nog slechts de militaire uitweg open. De Indonesische regering zou, al dus heette het, niet licht overgaan tot krijgshandelingen. De Indonesiërs hiel den niet van vechten. De regering had haar vertrouwen in de Nederlanders ver loren en voordat onderhandelingen kon den plaats vinden, moest zij tevoren we ten welke precies de Nederlandse hou ding zou zjjn. Het statiebezoek van pre sident Soekarno aan Engeland in mei, zou, aldus meende men, niet worden be- invloed door eventuele militaire maat regelen, te nemen door de Indonesische regering. De Britse regering nam, vol gens deze zegslieden, het standpunt in, dat het conflict Indonesië en Nederland aanging en geen invloed zou hebben op de betrekkingen met Groot-Brittannië". Volgens de „Daily Mail" van heden ochtend is de officiële aankondiging van president Soekarno's statiebezoek aan Engeland binnenkort te verwachten en zal de bekendmaking leiden tot protes ten van de kant van Nederland en som mige leden van de NAVO. Het bezoek zou volgens dit bericht beginnen op 8 mei en tien dagen duren. DJAKARTA, 29 dec. (Reuter) Een woordvoerder van de Indonesische ma rine heeft meegedeeld, dat Indonesië van Joegoslavië en Polen kruisers, tor- pedobootjagers en onderzeeboten koopt, „die zullen meehelpen aan de zo spoe dig mogelijke bevrijding van westelijk Nieuw-Guinea". Volgens de woordvoer der bevinden drie van deze schepen zich reeds in de Indonesische wateren, waardoor de Indonesische vloot thans de sterkte van de Nederlanders kan evenaren. i/i Ook van Italië, West-Duitsland en de Sovjet-Unie, waarmee Indonesië om vangrijke wapentransacties heeft ge sloten, koopt het schepen en vlootuit- rusting. De Indonesische marine be schikt op het ogenblik over torpedo- bootjagers, fregatten, korvetten, onder zeeboten en patrouillevaartuigen. De woordvoerder deelde voorts mee, dat een speciale missie naar Europa en de Sovjet-Unie is gezonden om te trach ten de wapenleveranties te bespoedigen. Intussen heeft het ministerie van Marine in Djakarta bekendgemaakt, dat een vloot koopvaardijschepen wordt bijeengebracht, die bij een eventuele gewapende aanval op westelijk Nieuw- Guinea dienst zal doen voor troepen vervoer. tr Vanmorgen, zo bericht onze Londense correspondent, verscheen in de „Daily Telegraph" het volgende bericht, af komstig van zijn diplomatieke corres pondent, die blijkbaar aanwezig was op LEEUT. ARDEN, 29 dec. Xenge- ol- 8e van de zware ijsgang op de Wad denzee Is de bootdienst naar Ameland gestaakt. Woensdagmiddag is de veer bot „Johan Willem Friso" weliswaar van Holwerd naar Nes gevaren, "'aar tijdens deze reis ondervond men Srote moeilijkheden. De boot vertrok "hl half vier van Holwerd en arriveer- "e pas om half zeven in Nes. Vooral bi) de aanlegsteigers hebben zich geweldige ijsmassa's opgehoopt, die een vrijwel ondoordrinbare barrière vor ken. De „Johan Willem Friso" .op "nkele malen klem in het drijfijs. Over laatste hr.lve kilometer naar Nes had boot een vol uur werk. Na deze er varing werd besloten de diensten voor- °Pig te staken. Van de vliegbasis Leeuwarden af zal de verbinding met het geïsoleerde euand zolang worden onderhouden "oor middel van een luchtbrug Gis- Afen half twaalf vertrok het eerste ^hegtuig een Beaver' S-4, reeds met Yler passagiers naar Ameland, waar lmv, toestel op het vliegveldje bij Bal- Li® landde. Gistermiddag were nog een vlucht gemaakt met passagiers, Qle het afscheid gingen bijwonen van burgemeester F. G. A. Huber van Ameland. Het was reeds erg heiig boven da Waddenzee, waardoor het zicht beperkt was. Mocht er zich mist vormen, dan zou ook de luchtbrug ophouden te func tioneren en het isolement van het eiland volledig zjjn. Sinberg's luchtvaartbedrijf kondigde inmiddels aan de verbindingen tussen Noord-Nederland en Ameland te zul len gaan onderhouden, nu de boot- dienst op het eiland in verband niet het kruiende ijs is gestaakt. De vlucht die 25 minuten duurt wordt gemaakt van het vliegveld Eelde bij Gronin gen. De veerboten van Terschelling en Vlie land zijn er ook gisteren nog in geslaagd Harlingen t< bereiken. Ze hadden een zeer zware tocht door dikke ijsvelden, waarbij door het ijs van hun plaats ge schoven bakens extra moeilijkheden op leverden. Ook op de terugreis naar de eilanden liepen ze herhaaldelijk ï"i de uitgestrekte ijsvelden vast. Te om streeks half vijf arriveerden ze behou den in de havens van Terschelling en Vlieland. Enkele kustvaarders die van Harlingen naar zee wilden, moesten, na vergeefse pogingen, wegens de zware ijsgang terugkeren. De Nederlandse koninklijke familie geniet van een wintersportvakantie in Lech am Arlberg in Oostenrijk. Bereidwillig poseerden de koningin, de prins en hun Hinderen even voor de fotograaf, op voorwaarde dat zij verder met rust zouden worden gelaten. (Van onze speciale verslaggevers) AMSTERDAM, 29 dec. Aan de vooravond van twee grote nationale schaatsevenementen de Nederland se kampioenschappen lange baan te Assen en de Elfstedentocht is een ernstig conflict gerezen tussen de Koninklijke Nederlandse Schaatsbond en de vereniging „De Friesche Elf Steden". Er heerste reeds ernstige ontstemming bij de K.N.S.B. over het feit, dat de Elfstedentocht is vastge steld op een van de dagen, die eerder in de week waren aangewezen voor de nationale kampioenschappen. De wrijving is op kookhitte gekomen nu de Friese vereniging, die niet bij de K.NS.B. is aangesloten, heeft geweigerd gevolg te geven aan een verzoek van de schaatsbond om twee Nederlandse rijders, die gistermorgen zijn „gedeser teerd" uit de zich in het Noorse Fa gernes op de komende Europese en wereldkampioenschappen voorberei dende Nederlandse schaatsploeg, niet tot de Elfstedentocht toe te laten. Grote opschudding heerste gister morgen in Fagemes. Toen de trainer van de Nederlander.;, Piet Zwanen burg, ontwaakte, ontdekte hij twee van zjjn pupillen, Arie Zee uit Hoog woud en Chris Meeuwisse uit Voorburg gepakt en gezakt in de hal van het hotel, gereed om met stille trom te vertrekken en het vliegtuig naar Ne derland te nemen. Zij lieten de training en voorbereiding voor de komende grote internationale wedstrijden voor wat ze waren om aan de Elfsteden tocht te kunnen deelnemen. De twee arriveerden later op de dag op Schip hol. Uiteraard heerste grote opschud ding in de kringen van de schaats bond. Nog voor het bestuur in spoed vergadering bijeen kwam om zich over deze zaak te beraden, zei een bestuurslid van de bond: „Wij voelen de vlucht van de twee als een nationaal schandaal. Niet dan met vele, persoonlijke en financiële, of fers zqn wij in staat om onze talent volste rijders onder leiding van een van de beste trainers ter wereld de kans te geven om tot de topklasse van de schaatserij door te dringen". De K.N.S.B. richtte zich vervolgens tot het bestuur van de vereniging „De Friesche Elf Steden" met bet verzoek de twee niet tot de Elf stedentocht toe te laten. Onderwijl had de bond ook nog te kampen met liet feit, da,t de wedstrijd om het nationale kampioenschap naar het tweede plan leek te worden gedron gen, omdat tal van in Nederland verblijvende rijders aarzelden aan welke wedstrijd zjj zouden deel nemen. De leiding van de Elfstedentocht liet al spoedig weten, dat ze niet zou ingaan op het verzoek om Meeuwisse en Zee niet toe te laten tot de wed strijd. Op een persconferentie in Leeu warden verklaarde de wedstrijdleider de heer J. D. de Jong, dat in deze zaak hoor en wederhoor dient te wor den toegepast en dat een telefonische mededeling van de K.N.S.B. niet vol doende werd geacht. (In 1956 werd Meeuwisse dertigste in de Elfsteden tocht.). Dit alles was niet bevorderlijk voor de verhouding K.N.S.B.-Elfstèdenver- eniging. Men was bij de schaats bond reeds op z'n tenen getrapt door wat men noemde, het „weinige res pect", dat de Elfstedenvereniging had getoond bij het vaststellen van de datum voor de tocht. Desondanks wilde men niet zover gaan, dat een start verbod voor alle leder van de bij de K.N.S.B. aangesloten verenigingen zou worden uitgevaardigd. In de zaak van de twee „gedeser teerde" schaatsers besliste het bestuur van de K.N.S.B. gisteravond, dat zij voorlopig zijn geschoist in afwachting van de nadere strafbepaling- In de motivering werd gezegd dat de K.N.S.B. in hoge mate verontwaardigd is over het getoonde gebrek aan fat soen en men noemde de daad van hel tweetal onbegrijpelijk in het licht van de offers, die voor de opleiding zijn gebracht. (Advertentie) Met ingang van 1 januari is automatisch interlokaal telefoneren 1/3 goedkoper, op werkdagen van 7 uur 's avonds tot 8 uur 's morgens en tijdens het weekeinde van vrijdagavond 7 uur BTT tot maandagmorgen 8 uur. lil DEN HAAG, 29 dec. De K.N.V.B. deelt mee, dat alle voor zondag vast- gestelde wedstrijden zowel voor het be taalde ais het amateur voetbal, inclu sief de bekerwedstrijden, zijn afgelast. Op 7 januari zal het normale program ma worden gespeeld, zoals dat is ge publiceerd in de officiële mededeling van 27 december. Dit weekeinde er voorts zowel op zaterdag als zondag in verband met de weersomstandigheden geen korfbal wedstrijden worden gesp >eld. (Van onze correspondent) VLISSINGEN, 29 dec. Vanmorgen omstreeks zeven uur zijn door de dich te mist de 22.0Ü0 brt. metende Zweed se ertstanker „Malgomaj" en de 24.000 brt. metende Duitse tanker „Esso Berlin" in de Bieselinger Ham op de Westerschelde met elkaar in in aanvaring gekomen. Door de hevige frontale botsing is de neus van de „Esso Berlin" weggeslagen, waardoor de tanker olie verliest. De „Malgomaj" werd eveneens ernstig beschadigd. Het Zweedse schip liep bij de aan varing een gat op van ongeveer 35 me ter en geraakte door de hevige botsing, waarbij vonken oversprongen, in brand. Het vuur kon vrij spoedig worden be dwongen. De „Malgomaj" was van Ant werpen op weg naar zee, de „Esso Berlin" kwam van de tegenovergestel de richting. De beide zwaarbeschadigde schepen zjjn op de Westerschelde voor anker gegaan. DEN HAAG, 29 dec. De Neder landse veestapel, in het bijzonder de varkens, worden nog steeds bedreigd door een mond- en klauwzeer epidemie, zo heeft de directeur van de veeartse- nijkundige dienst medegedeeld. Het p 11 december door de minister van Landbouw en Veeteelt ingestelde ver- voersverbod (voorlopig bedoeld tot 8 januari 1962) heeft niet het verwachte resultaat opgeleverd. De snel om zich heen grijpende ziekte heeft reeds 6063 varkens, 504 runde ren, 178 schapen en 4 geiten gekost. De ziekte heerst nu op 140 bedrijven en dit aantal neemt dagelijks met ongeveer tien toe. Dat een snelle daling van het aantal aangegeven gevallen van mond- en klauwzeer na het vervoersverbod s uit gebleven, wjjt de directeur van de vee- artsenijkundige dienst aan het feit dat nog onvoldoende gevolg wordt ge<even aan de tenuitvoerlegging van het ver bod. Handelaren en boeren blijken het virus te verspreiden. Ook de moeilijk te ontsmetten veewagens kunnen de in fectie overbrengen. „Laat niemand tot de boerderijen toe, die niet strikt nodig daar moet zijn", zo raadt de directeur van de veeartsenij- kundige dienst de boeren aan. „Alleen de dierenarts mag de dieren bezoeken". De strenge winter brengt met zich mee, dat het virus wordt geconserveerd, zodat gevaar bestaat voor wat men „natuur- infectie" zou kunnen noemen. Dit in te genstelling tot bacteriën, die bij lage temperaturen juist eerder dood gaan. Om zoveel mogelijk boeren te kunnen adviseren directeur omtrent de ziekte heeft de van de veeartsenijkundige dienst radiozendtijd aangevraagd bij het ministerie van Landbouw en Veeteelt. De epidemie is op twee plaatsen in ons land toevallig tegelijkertijd ontstaan. DEN HAAG, 29 dec. De eenjarige tweeling van het gezin W. uif de Ful- tonstraat is gisteren om het leven ge komen, vermoedelijk door gebrek aan zuurstof. De kinderen twee meisjes lagen in een uitbouw in bed. Toen de moeder omstreeks half efi hen wil de overbrengen naar de box bleken de kinderen geen tekenen van leven meer te vertonen. In de uitbouw brandde zowel een ko len- als een petroleumkachel. Naar de oorzaak van het ongeluk wordt een on derzoek ingesteld, maar men neemt aan dat gebrek aan zuurstof de doods oorzaak is geweest. Anderhalt uur tevo ren had de moeder nog naar de kinde ren gekeken en ogenschijnlijk was toen alles in orde. AMSTERDAM, 29 dec. De ontsla gen defensie-ambtenaar F. H. van der Putten uit Bussum heeft van de minis ter van Defensie bericht ontvangen, dat hij in aanmerking komt voor toekenning van wachtgeld. De minister heeft daar- tegen geen bezwaar. In de brief, waarin Van der Putten dit wordt medegedeeld, wordt hem verzocht de hiervoor nood zakelijke formulieren in te vullen. ROERMOND, 29 dec. Gisteravond is een auto door de gladheid geslipt nabij het natuurbad de Heelderpeel onder de gemeente Beegden en tegen een boom gereden. Als gevolg van dit ongeluk kwamen de zestienjarige mej. H. Knook en de eenentwintigjarige T. v. d. Heijde om het leven. In de auto zat een gezelschap jongelui dat terugkeerde van een sehaatspart" op ret natuurbad. Vier der inzittenden werden zwaar gewond en twee licht gewond na ir het ziekenhuis alhier overgebracht, waar kort ia aan komst mej. Knook en de heer v d. Heijde overleden. De be uurder van de wagen en zijn eenentwintigjarige broer werden zwaar gewond. VEGHEL Vannacht is een auto met vier jongelui onder de gemeente Valkenswaard geslipt en tegen een boom gereden. De 23-jarige A J van Zutphen werd uit de auto geslingerd en was op slag dood; de 24-jarige onlangs gehuwde P. Slippens werd zo zwaar ge wond, dat hij kort na aankomst in het St. Josephziekenhuis te Eindhoven over leed. De overige twee inzittenden wer den niet zwaar gewond. Advertentie) Als men aan een Indonesische zaakgelastigde in Londen niet de be doeling mag toeschrijven de feestdag van de onnozele kinderen te vieren, dan moet de man toch iets bedoeld hebben met de stuntelige persconfe rentie van gisteravond. Hij heeft een uur later alles' weer ingetrokken, maar dat kwam natuurlijk, omdat de Britse journalisten zijn ietwat sen sationele mededelingen intussen bij het Foreign Office waren gaan veri fiëren. Zijn aanvankelijke mededelin gen waren even sensationeel als on geloofwaardig, maar zijn achteraf toch niet van belang ontbloot om de kern van waarheid, die zij bevatten. Bovendien, nu Den Haag volhardt in stilzwijgen en naar het weinig ont hullende communiqué van zaterdag blijft verwijzen (zonder overigens iets te willen ontkennen) is de Indone sische zaakgelastigde te Londen onze enige, hoewel troebele bron van ken nis. Als kern van waarheid mogen wij vooreerst noteren, dai er via Londen een notawisseling tussen Den Har.g en Djakarta bestaat, met medeweten van Washington. Een nota met In donesische voorstellen is naar Den Haag onderweg. Over de inhoud iaarvan is met de Engelsen en Ame rikanen gesproken. Niet bekend is, wie de nota oorspronkelijk heeft op gesteld, of het een Amerikaans be middelingsvoorstel is, of eer, voorstel uit Indonesische koker, met Ameri kaanse hulp tot stand gekomen. Ook niet bekend is. of deze nota al of niet voorafgegaan is dooi een octa uit Den Haag in de richting Djakar ta. De Ind onesische zaakgelastigde in Londen heeft de pers willen laten weten, dat Djakarta zo ver gegaan is -■en nota aan Den Haag'te adresser n. Wilde hij deze voor zijn gevoel be schamende daad compenseren door begeleidende krijgsmuziek? V-I. gens de aanvankelijke berichten over de persconferentie heeft hij van de nota een soort van ultimatun ge maakt: als Nederland nu niet willig zou zijn, zou het sein tot de aanval gegeven worden. Een tweede hoofd- punl uit de aanvankelijke lezing was: Amerika en Engeland maakten met Indonesië één frent tegen Neder- and. De voorstellen waren ook voor xen een laatste woord. Het moest allemaal worden inge trokken. Amerika en Engeland zou- ep een ultimatum niet gpsteund heb- en en zeker niet hebben doorgege ven. Helemaal onbelangrijk was het toch niet. wat er volgens de eerste ezing gezegd is. Er zal wellicht een element van hluf in. Maar het is ge vaarlijk nu de hele vertoning maar uf te noemen Wij moger gerust aannemen, dat de Indonesiërs het als overmaat van eigen lanktnoedig- 'eid beschouwen thans nog nota s met Nederland le wisselen Voor het geval onze ..Indië-kenners zich zou- en opmaken voor een „oosters-lang- urige partij tawar, moeten zij hun herinnering eens oppoetsen. Het In- onesische karakter is geduldig, maar ook labiel. En de huidige situatie is explosief. Ook het tweede hoofdpunt, loewel sterk overdreven voorgesteld, oevat iets behartigenswaards. De Ver enigde Staten en Engeland hebben na Groa een bijzonder levendige be- angstelling voor een vreedzame op- ossing van het probleem Nieuw-Oui- nea. Zij zullen zo onpartijdig moge- ijk bemiddelen. Maar de meest starre en onhandelbare partij zal na afloop toch niet al te zeer mogen rekenen op hun actieve steun. Het is niet zo. dat wij gerust overal neen op mogen zeggen. Verwachting tot zaterdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Toenemende dooi met nu en dan enige regen en plaatselijk mist Matige tot krachtige wind tussen zuid en zuidwest Zaterdag: Zon; 8.48-16.37. Maan: 0.31-12.51. max min Station Weer: temp temp neersJ gisteren 24 uur ben Heidei geh bew. —4 —4 0 penburg geh, bew. 2 —5 0 Vhssingen mist 0 —1 0 Eelde zw. bew. —4 —5 0 De Bilt geh. bew. —3 —4 0 Twente geh. bew. —4 ~A 0 Eindhoven geh. bew. —1 —1 0 Zo -Limbur zw. bew. —1 —3 0.1 Helsinki sneeuw —0 —10 0.5 Kopennagen geh. bew. —3 —6 0.1 bonden regen —1 —4 3 Amsterdam geh. bew. —3 —5 0 Brussel zw. bew. —0 —1 0.2 i .uxernbui mist 2 —2 Parijs zw. bew. 3 0 0.6 Berlijn geh. bew. 8 —8 0 Zürich geh. bew. 2 —2 0 Wenen geh. bew. —2 —5 0 Belgrado mist 1 —1 2 rtorne zw. bew. 17 7 0 Madrid motregen 10 6 0.3 Lissabon onbew. 14 13 7 DE BILT,'29 dec, Nu het hoge-druk- gebied zich naar midden Rusland heeft teruggetrokken, krijgt een actieve oceaan-depressie de kans om via Zuid- Engeland een aanval op de vorst in onze omgeving te ondernemen. Met een toenemende zuidelijke wind is al minder koude lucht gaan binnenstromen, waar bij vanmorgen in het zuiden van ons land het kwik al tot even boven het vriespunt steeg. Genoemde depressie zal morgen dicht bij ons land komen *e hggen met een toenemende kans op regen, (jzel of sneeuw. Achter de de pressie stroomt weer koudere lucht uit het poolgebied via de Britse eilanden naar het zuiden. Het is waarschijnlijk dat het hier een tijdelijke verstoring van het winterweer betreft. '■iiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiniiiimiimiiimiiiHuiiuiiiiiiMii

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1961 | | pagina 1