Weinig slachtoffers bij véél vuurwerk Nederland vrij rustig het nieuwe jaar ingegaan Haagse jongeman kreeg (lichte) SABELPRIK West-Nieuw-Guinea van Indonesië" Twee Papoea's aan hoofd van het bestuur? provincie Leger steunt Salazar? Opstand Portugal snel onderdrukt Burgers in uniformover meesteren kazerne Raddraaiers door politiecharges uiteengedreven Verkenningen' in Moskou begonnen Twee Nederlandse zeelui om het leven gekomen INDONESISCHE NATIONALE DEFENSIERAAD: Werving van vrijwilligers begonnen WITTE KRUIS y de echte Het weer RUSSISCH ZEEMAN ZWEMT NAAR ZIJN VRIJHEID DINSDAG 2 JANUARI 1962 85ste JAARGANG No. 31017 (Van onze verslaggevers) DEN HAAG, 2 januari Over het algemeen is het in ons land tijdens en na de jaarwisseling vrij rustig geweest al kwam het hier en daar tot ongeregeldheden. In Den Haag heeft in de Tak van Poortvlietstraat, een jongeman, de 25-jarige A. van de E., een volgens de politie onbeduidende snee in de arm opgelopen toen hij met een sabel naar binnen werd gedreven. Voorts is in de Van Ostadestraat een 21-jarige jonge man aangehouden, omdat hij naar de politie met een straatsteen wilde gooien. De politieversterkin- gen zijn gistermorgen om vijf uur ingerukt. l Messteek tegen hoofdpijn, kiespijn, oricp. reumatische pijnen etc. Schoten éee MORRIS 'êeforeyou Sm/! REGEN- EN TWEEDJASSEN Rustig winterweer DJAKARTA, 2 januari (Rtr.) De regering van Indonesië heeft op de laatste dag van 1961 offi cieel bekendgemaakt, dat West- Nieuw-Guinea voortaan een pro vincie van Indonesië is, West- Irian geheten. Zij deelde voorts mee, dat deze provincie militair gebied is. Korte strijd' Papoea-student Kirihio: „Bevolking zal kiezen voor aansluiting bij Indonesië" LISSABON, 2 januari (A.F.P., Rtr., U.P.I.) De zeer sobere nieuwjaarsviering, waarop de Portugese regering had aange drongen in verband met het ver lies van Goa en de andere encla ves in Indië, werd gisteren ver stoord door het nieuws van een opstand, in de vroege ochtend uitgebroken in de garnizoens plaats Beja, een honderdvijftig kilometer ten zuidoosten van de Portugese hoofdstad, spoedig ge volgd door berichten van rege ringswege, dat de opstand snel onderdrukt was. Geruchten, dat er gisteren ook in Porto en Braga, grotere steden in het noorden van het land, gepoogd was het auto cratische. sinds 1928 voortdurende regiem van Salazar omver te werpen, konden niet bevestigd worden. Evenmin weet men of en in hoeverre de opstandelingen in contact staan met de kapitein Galvao, de kaper van de „Santa Maria", thans in Brazilië vertoe vend. BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk, Zeestraat 50: teief. 4790 Bijkantoor en Red llmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: W. C. H. Leijdeckers en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN enW. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COUR ADVERTENTIETARIET 28 cents per millimeter hoogte. Omroepers 16 cents eer m m. hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren ABONNEMENTSPRIJS 61 cents per week, 2.65 per maand, 7.90 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. De gehelmde Haagse politieagenten in totaal waren er zeshonderd op de been zijn bijzonder kalm opgetreden. Slechts in de uiterste noodzaak, toen zij met stenen werden bekogeld, hebben zij gebruik gemaakt van hun sabels om de raddraaiers uiteen te drijven. Dit ge beurde onder meer in de Van Ostade straat en de Bavesteinstraat bij de Hoefkade. Reeds kort na twaalven moest het waterkanon hier worden ingezet om opgeschoten jongelui en op sensatie be luste ouderen uit de buurt te houden van een hevig brandende stapel kerstbomen. Het succes was niet daverend; men beschouwde het blauwe gevaarte eer der als een attractie. Omstreeks kwart voor een werd het waterkanon uit de strijd genomen en ging de politie tot actie over. Een politieadjudant werd hierbij zij het dan niet ernstig door een steen geraakt, ook sneuvelden er enige ruiten. Eenmaal moest de brand weer uitrukken om een al te hoog op laaiend vuur in de Rijswijkstraat te blussen. Tot diep in de nacht is het ru moerig gebleven in de Schildersbuurt. In de Tak van Poortvlietstraat had zich een grote menigte verzameld rondom een vuur, dat niet alleen met kerstbomen maar ook met complete stoelen werd gevoed. Nadat de surveil lerende agenten hadden geprobeerd de mensen met zachte hand te ver spreiden moest het reservedetache ment er aan te pas komen. Aanvankelijk bleven de sabels nog in de schede, maar toen de agenten stenen en stukken hout naar het hoofd kregen gingen zij over tot charges met de blanke sabel. De 25-jarige van de E., die wei gerde naar zijn huis in dezelfde straat ie gaan, kreeg toen hij zich bleef ver zetten een tik met de sabel. Later kwam zijn broer op het politiebureau vertel len, dat de jongeman bloed had aan zijn arm. Men adviseerde hem de jongen naar het ziekenhuis aan de Zuidwal te brengen. Of dit inderdaad Is gebeurd is niet bekend. Het Haagse ooglijdersinstituut, waar men na de ervaring van het vorig jaar toen moesten er maar liefst dertig mensen met oogverv. ondingen als gevolg van onvoorzichtig afgestoken vuurwerk worden behandeld uitgebreide voor zorgsmaatregelen had getroffen, heeft het niet bijzonder druk gehad. Reeds kort na het vuurwerk meldden zich acht patiënten, onder wie twee kinderen resp. zes en negen jaar. Hun verwondingen waren echter niet zo ernstig, dat zij moesten worden opgenomen. In de loop van Nieuwjaarsdag zijn nog zeven men sen in het instituut behandeld. Enige uren voor de jaarwisseling hebben enige dronken lieden in de Ruysbroekstraat in „een dolle bui" twaalf deurruiten in- g6De jaarwisseling in Amsterdam is, mede als gevolg van het slechte weer, opmerkelijk rustig verlopen zo is de mening van de politie. Wel legden en kele honderden opgeschoten jongelui, die samengroepten op de brug bq de Zeil- straat, het verkeer volkomen lam; zij werden echter door de politie snel ver spreid. Advertentie A PIJNSTILLER MOSKOU, 2 jan. (UPI) De Ameri kaanse ambassadeur in» Moskou, Llewel lyn Thompson, is vanmorgen in het Russische ministerie van buitenlandse zaken, waarschijnlijk met zijn Russische ambtgenoot Andrei Gromyko, begonnen met het „verkennend" overleg over Berlijn. Het verkennend overieg op ambassa deursniveau, waaraan ook de Britse am bassadeur in Moskou, Sir Frank Roberts deelneemt, verloopt langs de lijnen van de zogenaamde geheime diplomatie. Niets erover zal naar buiten uitlekken. Op Nieuwjaarsochtend omstreeks vier uur ontstond in het Vogelplantsoen in Amsterdam-Noord een vechtpartij tussen een 48-jarige opkoper en een dertigjarige, onder invloed verkerende transportarbeider. Deze kreeg daarbij volgens zijn eigen mededeling met een mes een steek in de linkerborst, boven het hart. Hij moest in het Binnengast huis worden opgenomen. De recherche heeft hem nog niet kunnen verhoren. De opkoper geeft toe te hebben ge vochten, doch ontkent te hebben ge stoken; de politie heeft geen mes kun nen vinden. Rotterdam heeft een bijzonder rustige oudejaarsavond gehad. Noch bij de GGD noch bij de politie is enige melding bin nengekomen van een ongeluk met vuur werk. Ook 'het kerstboomverbranden heeft in de Maasstad niet tot incidenten geleid. In UTRECHT waar de politie al even min veel moeilijkheden ondervond dreig de het in de Boorstraat, waar jongens kerstbomen in brand had den gestoken, even mis te iopen. Toen politie en brandweerlieden de zaak gingen blussen, gooiden enige jongens met stenen. Twee brand weerlieden liepen daarbil een wonde bo ven het oog op. De politie heeft ook even van de wapenstok gebruik moeten maken om de menigte uiteen te drijven. De politie in LEEUWARDEN heeft in de nacht van oud op nieuw van haar vuurwapens gebruik moeten maken om aan een rel in een der oude buitenwij- ben van de stad een einde te maken. De herrie, waaraan drank-misbruik niet vreemd lijkt te zijn geweest, deed zich na de jaarwisseling voor in de smids- buurt aan de Hollanderdijk, waar een 39-jarige loswerkman hevig ruzie zocht met andere mensen die zich buiten be vonden. Van deze zijde liet men zich ook niet onbetuigd en de rel nam zodanige vormen aan, dat een der bewoners van de smidsbuurt de politie waarschuwde. Een hoofdagent en een agent die kort daarop arriveerde zagen zich genood zaakt enige waarschuwingsschoten in de lucht te lossen om de vechtende menig te uit elkaar te krijgen. Dit had inder daad tot resultaat dat de meeste aan wezigen in paniek een goed heenkomen zochten. Alleen de loswerkman geen onbekende van de politie wierp zich op de hoofdagent. Deze schoot de man toen met zijn dienstpistool door een schouder. De kogel kwam er bij de ok sel weer uit en boorde zich vervolgens in de zijde van de man. Hij werd in het St. Bonifacius-hospitaal geopereerd. Zijn toestand was gisteravond vrij redelijk. In de stad GRONINGEN heeft de jeugd zich nogal eens baldadig gedra gen. De brandweer moest omstreeks Advertentie i BARTELJORlSSTR HAARLEM TEL 13439 lEIBSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM IEL. 223596 Verwachting tot woensdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) In het algemeen weinig bewolking, maar hier en daar mist, en over wegend droog weer. Weinig wind. In de nacht en vroege ochtend lichte, plaatselijk matige vorst, overdag lichte vorst tot temperatuur om het vriespunt. Woensdag: Zon: 8.48-16.41. Maan: 5.03-14.34. DE BILT, 2 jan. Op Oudejaarsdag trok een depressie juist over ons land naar Scandinavië vergezeld van veel regen. Daarna stroomde weer koudere lucht binnen met plaatselijk enkele sneeuwbuien. Vanmorgen werd in een groot deel van ons land 1-3 gr. vorst gemeten. Een hogedrukgebied verplaatst zich van Engeland in de richting Bel gië. In de komende nacht is opnieuw wat lichte vorst te verwachten maar daarna zal wellicht uit het noordwesten wat minder koude lucht worden aange voerd zodat het nog niet waaschijnïijk is dat in de komende dagen een nieuwe vorstperiode van enige betekenis is te verwachten. max. min. Station Weer: temp. i.emp neersl gisteren 24 uur Den Heidei onbew. 4 —1 3 Ypenburg licht bew. 3 —2 0 Vlissingen licht bew. 2 1 0 Eelde zw. bew. 2 —3 0 De Bilt onbew. 2 —4 0 Twente zw. bew. 3 —4 0 Eindhoven mist 1 —4 0 Zd.-Limburg geh. bew. 0 5 0 Stockholm sneeuw 1 7 5 Oslo onbew. —3 13 0 Kopenhagen onbew. 2 —3 2 Londen zw. bew. -3 —9 0 Amsterdam onbew. 3 —2 0 Brussel half bew. —0 —6 0 Luxemburg geh. bew. —1 —3 0 Parijs zw. bew. 1 —2 0 Nice zw. bew. 16 11 0 Berlijn licht bew. 4 0 0 München sneeuw 4 —1 13 Zürich sneeuw 2 0 32 Genève regen 4 1 29 Wenen regen 5 0 2 Innsbruck sneeuw 4 0 3 Athene zw. bew. 18 10 0 Rome half bew. 18 12 0 Madrid zw. bew. 17 10 5 Mallorca geh. bew. 17 7 0 Lissabon regen 17 10 20 half een uitrukken voor een straat- brand op de Vismarkt, omdat aldaar geparkeerde auto's gevaar liepen. Kort hierna bluste de brandweer een begin van brand in een bovenwoning aan de Oliemulderweg. Tijdens de af wezigheid van de bewoners hadden jongelui hier een stuk vuurwerk door een geopend raampje naar binnen ge gooid, waardoor brand was ontstaan. Aan de Paterswoldseweg probeerden jongelui enkele malen de spoorwegover gang te blokkeren met banken, tuinmeu bilair, en dergelijke. Toen de politie hiertegen optrad werden enkele agen ten met stenen bekogeld. De politie heeft charges met de gummistok uitgevoerd. Ook in de stadswijk „Helpman" is het tot een charge gekomen, toen samenge schoold publiek agressief werd en met stenen begon te gooien. In EMMEN was de jeugd in grote groepen bij elkaar. Politie en brand weer moesten uitrukken om vandalisme te voorkomen. Jongelui die er in wa ren geslaagd, een directiewagen van de wegenbouwmaatschappij naar het cen trum te slepen, begonnen op straat vuur tjes te stoken. Ook probeerden zij het verkeer door allerlei obstakels te be lemmeren. De brandweer joeg hen met waterstralen uiteen. Ook in MIDDELBURG is de over gang van het oude naar het nieuwe jaar niet ongestoord verlopen. De po litie moest op de Markt een menigte van honderden teenagers, die baldadig optraden, met de gummistok ver spreiden. Daarbij is opgevallen het op merkelijk grote aantal wat de politie noemt „onder-teenagers", kinderen van acht a negen jaar, die over veel vuur werk beschikten. In de winkel van de heer J. Essen- stam aan de Krimweg te HOENDER- LOO, heeft een klapperpistooltje aanzien lijke schade aangericht. Het negenjarig zoontje van de heer Essenstam schoot het pistooltje af, waarbij vermoedelijk een vonk is terechtgekomen in een voor raad vuurwerk, die in de etalage lag uitgesteld. Het gevolg was dat de gehele voorraad, ongeveer vier kilogram, ont plofte. Er sneuvelden twee spiegelrui ten, terwijl in de winkel een grote party galanterieën en andere goederen schade opliepen. Er ontstond een brandje, dat de eigenaar evenwel snel bedwong. Nie mand werd gewond. GÖTEBORG, 2 jan. (U.P.I.) Twee Nederlandse zeelieden hebben zaterdag de dood gevonden en twee anderen heb ben lichte verwondingen opgelopen bij een aanvaring van de vijfhonderd ton metende Nederlandse kustvaarder „San ta Margherita" uit Groningen met de Engelse tanker „British Mallard" 0.950 ton). De slachtoffers zijn ge ïdentificeerd als de 22-jarige Tjeerd van der Baan uit Sneek (tweede machinist) en de tweede stuurman Riekele Heida (24) uit Donkerbroek. Men neemt aan dat Van der Baan door bloedverlies om het leven is ge komen. Na overboord te zijn gespron gen is hij in de zuiging van de schroef van het Nederlandse schip terecht gekomen waardoor een van zijn be nen werd afgeslagen. De stuurman verdronk voor de ogen van schipper Tjaart de Boer. De overige beman ningsleden van wie er twee lichte verwondingen hebben opgelopen zijn gered door Zweedse kustvaarders en vissersschepen. Alle tien beman ningsleden van de „Santa Margheri ta" waren onmiddellijk na de aan varing over boord gesprongen. De aanvaring gebeurde 's morgens. De Nederlandse kustvaarder was onder weg naar Göteborg met een lading ce ment. Zij werd door de Britse tanker lek gevaren. Toen het schip water maakte en door de zware lading dreig de te zinken besloot kapitein De Boer haar op een zandbank bij de Knippel- eilanden aan de grond te zetten. Het schip kapseisde echter. De „Santa Margherita" had geen loods aan boord en het zicht werd bemoeilijkt door zwa re sneeuwval. Een Zweedse trawler, die zich op het moment van de ramp op slechts enige honderden meters afstand van het Ne derlandse schip bevond stoomde op vol le kracht vooruit en kon vijf man aan boord nemen waaronder de gedode ma chinist. Een tweede trawler redde vier andere bemanningsleden. "ilMHHHI z Hoewel het in Den Haag rond de jaarwisseling aanmerkelijk kalmer was dan het vorige jaar, vonden hier en daar toch nog conflicten tussen burgers en politie plaats. In de Nieuwe Haven dreigde een Hagenaar (rechts, met sigaret tn de mondmet een mes De gehelmde politie kon hiervoor geen clementie vinden en de man werd rap van zijn plannen afgeb racht. Het besluit is genomen op een bqeen- komst van de nationale verdedigingsraad in Soekarno's paleis in Bogor; in deze raad hebben hoge militaire en burger lijke functionarisen zitting. Brigade-ge neraal Jani, vice-stafchef van het leger en hoofd van de operatie „tot bevryding van West-Irian „Satai" maakte het be sluit bekend. Hij deelde mee, dat de gouverneur en militaire bevelhebber van de nieuwe provincie een Papoea zal zyn. President Soekamo zou zelf de lei ding hebben bq de bevryding van het gebied. Jani ontkende dat zijn regering Nederlandse voorstellen over Nieuw- Guinea bespreekt. In de Indonesische hoofdstad verwacht men, dat twee vluchtelingen uit Neder lands N.-Guinea aan het hoofd zullen worden gesteld van het bestuur van de „provincie West-Irian", zo heeft een functionaris van het Indonesische mi nisterie van Buitenlandse Zaken volgens UPI gisteren meegedeeld. Vandaag zou Nederlands Nieuw-Guinea tot provincie van Indonesië worden geproclameerd. De zegsman van Buitenlandse Zaken deelde onofficieel mee, dat men ver wacht dat Soegawes zal worden be noemd tot gouverneur van de nieuwe provincie en Dimara tot militair be velhebber ervan. Dimara is vorig jaar naar Djakarta gevlucht, nadat hij ja renlang een gevangene der Nederlan ders was geweest. Soegawe, omstreeks 35 jaar oud, is de jongste der ballin gen uit Nieuw-Guinea in de Indone sische hoofdstad. In Oost-Java zijn alle politie-verloven ingetrokken. Intussen blijven in Djakar ta berichten binnenkomen over steun aan de eisen van president Soekarno tot bevryding van Westelqk Nieuw- Guinea en paraatheid voor een onmid- deliyk gewapend optreden. Vandaag is een begin gemaakt met de registratie van vrijwilligers voor de strijd om Wes telijk Nieuw-Guinea. Drieduizend voormalige „Permesta"- opstandelingen uit het noorden van Ce lebes, die thans in kampen op Java wachten op inlijving in het Indonesische leger, zijn bereid deel te nemen aan een aanval op Nederlands Nieuw-Guinea. Dit heeft hun bevelhebber, majoor Ot- tay, zaterdag meegedeeld. De Indonesi sche organisatie van Chinezen, „Baper- ki", heeft haar leden opgeroepen zich op te geven als vrijwilliger voor de strijd om Nieuw-Guinea. Indonesië zal buiten landse vrijwilligers voor deze strijd wel kom heten, aldus heeft een Indonesi sche consulaire woordvoerder in Singa pore volgens een aanhaling m de „Straits Times" gezegd. Een aantal personen had zich bij het consulaat vervoegd in ant woord op Soekarno's oproep; hun was verzocht zich gereed te houden totdat een bureau voor de aanwerving van vrijwilligers in Singapore zou zijn opge richt. Het persbureau Reuter bericht verder uit Koeala Loempoer, dat pre mier Abdoel Rahman van de Maleise Federatie heeft gezegd, dat zijn rege ring niemand ervan zal weerhouden, zich bij de Indonesische strijdkrachten te voegen, als Indonesië met Nederland de strijd aanbindt. Hij is overigens van mening dat het geschil m vreedzaam overleg kan worden geregeld. Ook in Koeala Loempoer zouden vele Indone siërs zich bij de ambassade hebben ge meld voor deelneming aan een eventu ele strijd om Westelijk Nieuw-Guinea. De Indonesische strijdkrachten zou den Westelijk Nieuw-Guinea binnen een paar dagen tjjds op de Nederlan ders kunnen veroveren, aldus heeft een woordvoerder der Indonesische regering verklaard. „Als de Indonesi sche troepen eenmaal zijn geland zul len zij de volledige steun hebben van de plaatselijke bevolking, ook van de mensen die in Nederlandse dienst zijn," zo zei de woordvoerder. De minister van defensie, generaal Nasoetion, heeft de Indonesische bevol king opgewekt draagbare radio's be schikbaar te stellen voor de bevolking van Westelijk Nieuw-Guinea. Deze zou hierdoor in staat worden gesteld de be kendmakingen der Indonesische rege ring te volgen. De minister voor de basis-industrie- en en het mijnwezen, Chaerul Saleh, heeft in een verklaring meegedeeld, dat de toekomst van de genationali seerde en „bevroren" Nederlandse be zittingen in Indonesië eerst in be schouwing zal worden genomen, als Westelijk Nieuw-Guinea eenmaal in Indonesische handen zal zijn. Minister Soebandrio heeft zondag een onderhoud gehad met de Thailandse mi nister van Defensie, generaal Kittika- chorn, die een bezoek aan Indonesië brengt. Volgens een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken heeft Soebandrio bij de Thailandse mi nister voor het Indonesische standpunt ten aanzien van Westelijk Nieuw-Gui nea uiteengezet „volledig begrip" ge vonden. De in de dichte mist bij Göteborg lek gevaren en gekapseisde Groningse kustvaarder „Santa Margherita" (telefoto). DJAKARTA, 2 jan. (Reuter) Gis teren is hier meegedeeld, dat de nil westelijk Nieuw-Guinea afkomstige Frits M. Kirihio, die in Leiden sociologie stu deert, gedurende het weekeinde presi dent Soekarno ontmoet heeft. Frits Kirihio is een der leiders van de Par- na (Partei National) in Nieuw-Guinea. Na de ontmoeting zei Kirihio. dat de president hem had meegedeeld, dat westelqk Nieuw-Guinea met Indonesië zou worden verenigd. „In welke om standigheden door welke middelen dan ook." „Ik ben zeer verbaasd te zien hoe gematigd de president is", zo voegde hy hieraan toe. Kirihio zei, dat vele mensen in Nieuw Guinea twijfel hebben over hetgeen de Nederlanders „werkeiyk bedoelen met de belofte K an het verlenen van zelf beschikking" aan westelijk Nieuw-Gui nea. Kirihio zei te geloven, dat als „zq een vrije keus had, de bevolking van Nieuw-Guinea zou kiezen voor aanslui ting bq Indonesië." ISTANBUL, 8 jan. (UPI) Een Russisch zeeman, de 19-jarige Alexan der Nerovi, is zondag toen zijn koop vaardijschip „Syovet" op weg van de Zwarte Zee naar de Middellandse Zee door de Bosporus voer, overboord ge sprongen en heeft na een uitputtende zwemtocht door het ijzige water in Tur kije om politiek asiel verzocht. De jon geman had zijn kleren in een plastic zak, die hij aan zijn nek had gebonden, tydens zijn zwempartij meegedragen. Sofia De Bulgaarse lev is met ingang van 1 januari gerevaloriseerd. De nieuwe munt vertegenwoordigt thans een waarde van tien oude levs. Volgens het Bulgaarse persbureau zijn in het gehele land twee duizend loketten geopend om de bevolking in staat te stellen de oude munten ln te wisselen. Het leger en de veiligheidspolitie van Portugal zijn sinds gisteren in staat van paraatheid gebracht. Naar ver luidt wist de regering al, dat er iets broeide in Beja, een oude Moorse vestingstad in een armelijk agrarisch gebied, waar veel werkloosheid heerst. De Portugese regeringswoordvoerders leggen er de nadruk op, dat de op standelingen burgers waren geen militairen zij het, dat ze (ten on rechte) leger-uniformen droegen. De minister van defensie, Mario José Pe- reira da Silva, deelde mee, dat twee van de veertig tot vijftig rebellen ge dood en vijf gewond werden toen de troepen de kazerne, waar de opstand was uitgebroken, heroverden. Vijftig rebellen werden gevangen genomen, op de overigen wordt nog „jacht ge maakt". Het regiem verloor zqn onder minister van oorlog, de overste Jaime Filippe da Fonseca. De Portugese regering deelt voorts mee, dat een van de leiders van de mislukte opstand de 37-jarige kapi tein (van het leger) Joao Verela Gomes is, die kandidaat van de oppositie was tijdens de jongste (en ioor de oppositie geboycotte) ver- dezingen. Verela Gomes is gearres- eerd. De opstandelingen gingen gis- ermorgen omstreeks drie uur tot de lanval over. Ze konden de kazerne ;emakkeiyk overmeesteren aldus de zing van de Portugese autoriteiten, imdat de bezetting weinig talrijk vas wegens de jaarwisseling. De militairen, die er waren, boden .veerstand en sloegen alarm. De her overingsactie werd door de minister van defensie persooniyk geleid en wel vanuit diens bureau te Lissabon. De onderminister, overste da Fon seca, bevond zich echter op het strijd toneel. Hij sneuvelde er. De staat van paraatheid betekende voor de Portugese militairen dat ze onverwijld naar hun standplaatsen te rug moesten keren. Overigens was het gSPAKJE santarem Evora ATLANTISCHE —OCEAAN 10C 12160fcr-^ gisteren in de loop van de dag rustig, in Lissabon zowel als in Porto, de voornaamste steden van het land. De laatste keer, dat er een poging werd gedaan de regering-Salazar met wapengeweld omver te werpen, was in hef voorjaar van 1959, toen een troep rebellen trachtte een kazerne te Lissa bon te bezetten. De regering kreeg ook toen evenwel lucht van het complot en liet de leiders arresteren, nog voordat zq iets konden ondernemen. Het bleek, dat het voornamelqk jonge radikalen waren, die toch geen reële kans zouden hebben gemaakt de macht aan zich te trekken. Deze mislukte opstand kwam slechts enkele maanden na de presi dentsverkiezingen van 1958, waarbq de luchtmachtgeneraal Humherto Delgado zich kandidaat voor de oppositie had gesteld. Delgado voerde een felle campagne tegen Salazar en verscheidene malen kwam het tot botsingen tussen de poli tie en Delgado's aanhangers. Tenslotte verliet Delgado het land om zich in Brazilië te vestigen doch hq bleef het leiderschap der Portugese oppositie voor zich opeisen. Hq kreeg echter concurrentie van Henrique Galvao toen deze zich meester maakte van het Portugese passagiersschip ..Santa Ma ria". De regering-Saiazar heeft nooit moeite gehad met binnenlandse op standige bewegingen. Het leger is hem steeds trouw geweest, evenals de ma rine en de luchtmacht. Niets wqst er op, dat daarin thans verandering is gekomen. Men neemt bovendien aan, dat de Indische invasie van Goa en het uitblijven van steun van de zijde van Portugals bondgenoten ertoe geleid hebben, dat de Portugezen thans meer dan ooit het regiem van Salazar kun nen accepteren, zq het dan uit vrees voor het „alternatief", volgens Salazar het communisme

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 1