Vertrouwen in beleid regering personeels- opgezegd Vitale punten van PTT op rand van gevaar GELUKKIG NIEUWJAAR Vrouw smeert rattenkruit op brood van echtgenoot Reorganisatie ministerie Sociale Zaken Drie Spakenburgers op ijsschots afgedreven Vele verkeersslachtoffers rondom jaarwisseling Verontwaardigd over afwij zing status rijksambtenaar ErmS;ssrssi? Personeelsgebrek draagt bij in winst van 95 miljoen Met kostganger gearresteerd Redding na acht hange uren in duisternis op IJsselmeer 150.000 ton iOSRAM R.K. AMBTENAREN IN NIEUW-GUINEA Conferentie in hoofdkwartier der V.N.? Seniorenconvent Kamer ingelicht Brand maakt twee gezinnen dakloos Soebandrio: ;,Via Y.S. contact met Nederland" Zekerheid! DE OLVEH staat achter U Engelse dagreizen naar Nederland NDSM bouwt het grootste dok van Nederland Mgr. A. E. Rientjes overleden Betogingen tegen de atoombom Twee botsingen tegen één boom Nieuw-Guinea Opperbevelhebber Nieuw-Guinea vol zelfvertrouwen Nieuw-Guinea NIEUWJAARSREDE PROF. IR. BAST: Emeritus pastoor Th. G. van Haaster f Vele" verdiensten voor kerkelijke kunst In vier steden Vrouw gestikt in w a ter leidin gput j e DINSDAG 2 JANUARI 1962 PAGINA 5 PLANTEN MARGARINE lampen WASHINGTON, 2 jan. (UPI) Welin gelichte zegslieden hebben hier ver klaard dat de Amerikaanse regering hoopvol staat tegenover een samenko men van Indonesië en Nederland voor een in het V.N.-hoofdkwartier te New York te houden Nieuw-Guinea confe rentie in het begin van- het jaar. Boven dien zou men te Washington van me ning zijn, dat er nog vele mogelijkheden ïjjn voor een beslechting van het geschil zonder dat een van de partijen het ge zicht behoeft te verliezen. Walt W. Rostow, een hooggeplaatst ambtenaar van het Amerikaanse minis terie van Buitenlandse Zaken heeft een waarschuwing doen horen tegen gebruik van geweld in het geschil tussen Neder land en Indonesië. Rostow, voorzitter van de politieke planraad van het State Department, voerde het woord in de In donesische ambassade in Washington, voor een gehoor van Indonesische stu denten. HOLLANDIA, 2 jan. (UPI) Schout- bij-nacht L. Reeser, opperbevelhebber van de Nederlandse strijdkrachten in Westelijk Nieuw-Guinea, heeft zondag middag in 'n oudejaarsrede tot de Neder landse militairen onder meer gezegd, dat er in het afgelopen jaar versterkin gen zijn geschied op velerlei gebied. ,,Wij 7,ij 11 een militair apparaat gewor den dat gezamenlijk met succes kan optreden", aldus de opperbevelhebber. Hij memoreerde in verband hiermee de militaire activiteiten die in 1961 hebben geleid tot de beëindiging van de Indo nesische infiltraties. De schout-bij-nacht wees voorts op de grote paraatheid die door hard werken mogeljjk was gemaakt en die was ge toetst aan de realiteit door grootscheep se oefeningen. DEN HAAG, 2 jan. Minister-presi dent De Quav en de minister van Bui tenlandse Zaken, mr. Luns. hebben za terdagmorgen het seniorenconvent van de Tweede Kamer ingelicht omtrent de stand van de besprekingen ip internatio naal niveau in verband met de kwestie Nieuw-Guinea, mede met het oog op het Kamerdebat van vandaag, dat deze zaak als onderwerp heeft. Het karakter der Internationale contacten js zodanig dat de regering het THANS iet verant woord acht daarop publiekelijk nader m te gaan, aangezien mededelingen daar over wellicht het welslagen dezer be sprekingen in gevaar zouden kunnen brengen, aldus een bekendmaking van officiële zijde. LONDEN, (AFP) - De diplomatieke redacteur van de „Sunday Telegraph schrijft dat het bezoek van president Soekarno (van 8 tot 13 mei) aan Enge land premier Macmillan en de Britse minister van Buitenlandse Zaken, lord Home, alle tijd zal geven Soekarno te overtuigen van de noodzaak, ac Kwe?- tie-Nieuw-Guinea op vreedzame wijze te regelen als deze kwestie dan tenmin ste nog altijd niet is opgelost. (Van onze corresponded LEEUWARDEN, 2 jan. Juist voor de jaarwisseling zijn hier twee gezin nen dakloos geworden doordat hun dub bele woning in de Grote Kerkstraat zar terdagavond door brand is verwoest. De brand ontstond toen in de woon kamer van de wed A. Snoeck-Kruizer een kerstboom met brandende kaarsjes v?£m vatte. Onmiddellijk raakten de overgordijnen in brand en in een oog wenk® stond de gehele kamer m hchter- ïanie De bewoonster en haar vpi kosi gangers trachtten nog het vuur met em mers water te blussen, maar ze zagen zich genoodzaakt te vluchten Mevr. Snoeck slaagde erin haar zoon tjes van resp. negen en vijf jaar uit bed te halen en in veiligheid te bren gen Zij waarschuwde haar niets ver moedende bovenburen de familie Wijk- Sm die juist visite had. Mevr W. greep haar slapende baby uit de km- reeds^dikke" rookwolken naar buiten. kon uitbreiden tot andere- woningen m deze dichtbevolkte buurt Van de mid del uit beide woningen kon mets gered worden. NEDERWEERT Gisteravond heeft hier Ten brand gewoed in de boerderij van de heer M. Saes m de buurtschap „Rosveld vte sxaiien brandden geheel uit, het vee vluchtte naar buiten. Een gedeelte van het woonhuis kon worden ger,e°g scïf brandstichting; het is de ^§nmvan de™ oer derij door brlnd zjjn vernield. KROMMENIE Een korte maar he vige brand - door onbekende oorzaak on te taan - heeft zaterdagmorgen de taK van drukkerij Knhnenberg aan Hp Noorderhoofdstraat alhier verwoest. Geholpen door het feit dat men juist dit bedrijf een paar maal als oefenobject had gebruikt, had de brandweer het vuur binnen een half uur bedwongem "BV was toen evenwel al flinke scnaae ontstaan niet in de laatste plaats aan de" vele stapels drukwerk die in de Binderij ter verzending gereed lagen. HOLLANDIA, 2 jan. (ANP) Het regionale bestuur in Nederlands Nieuw- Guinea van de Algemene Rooms-Katho- lieke Ambtenarenorganisatie heeft on middellijk nadat hier het standpunt der Nederlandse regering bekend was ge worden over de positie der ambtenaren in Nieuw-Guinea, een spoedvergade ring van het bestuur belegd. Hierin is het besluit besproken, dat volgens het voorstel van de regering de ambtena ren in Nieuw-Guinea niet de positie zul len krijgen van rijksambtenaren. De vergadering besloot aan de heer Boot, voorzitter van de A.R.K.A. in Nederland, het volgende telegram te zenden: „Met teleurstelling en verontwaar diging heeft het regionale bestuur van de A.R.K.A. in Nieuw-Guinea kennis genomen van de afwijzing van de sta tus van rijksambtenaar m deze voor Nieuw-Guinea kritieke periode. Wij vrezen hiervan een onherstelbare schade aan het moreel der Neder landse ambtenaren in Nieuw-Guinea. In verband hiermede zeggen wij ons vertrouwen op in het personeelsbeleid der regering. Wij verzoeken u, hier aan ruime bekendheid te geven via de pers, en dit in ieder geval mede te delen aan de Tweede Kamer voor de aanvang van het debat over Nieuw- Guinea." De voorzitter van de A.R.K.A. in Nieuw- Guinea, mr. J. H. G. Boekraad, brengt in een inleiding in het orgaan van de vereniging „het nog steeds ontbreken van een behoorlijke status en een rege- ling"_ van de rechtpositie der ambtena ren in Nieuw-Guinea" eveneens ter sprake. Hij schrijft onder meer: „Een zonder meer vernietigend vonnis over het personeelsbeleid van de regering is wel het voorlopige verslag van de bijzondere commissie uit de Tweede Kamer inzake het wetsontwerp voor een bijstandskorps voor de ambtenaren in Nieuw-Guinea, waarin onbarmhartig de feilen van het regeringsvoorstel aan de kaak worden gesteld en waarin una niem de voorkeur wordt uitgesproken voor een regeling, waarbij aan de leden van het b"standskorps de volwaardige status van rijksambtenaar zal warden toegekend." DJAKARTA, 2 jan. (Reuter). De Indonesische minister van Buitenlandse Zaken, dr. Soebandrio heeft tegenover journalisten verklaard, dat Indonesië door tussenkomst van de Verenigde Sta ten indirect contact met Nederland on derhoudt over de kwestie Nieuw-Guinea. „Doch" zo voegde hij hieraan toe, „voor zover op het ogenblik kan worden ge zien, is het Nederlandse standpunt nog niet duidelijk". Soebandrio, die dit zei na een onder houd met de Amerikaanse ambassadeur, Howard Jones, zei niet te weten of Ne derland wel werkelijk een regeling met Indonesië wil of niet. „De houding van Nederland lijkt nog bijzonder vaag, om dat het contact door middel van een derde partij wordt onderhouden en het moeilijk is een concreet beeld te krij gen". Jones heeft in de afgelopen week voortdurend in verbinding gestaan met Soebandrio en presiden+ Soekarno. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 2 jan. In zijn van morgen uitgesproken Nieuwjaarsrede heeft de directeur-generaal van de PTT prof. ir. G. H. Bast, bijzonder veel aandacht besteed aan de moeilijke per- soneelssituatie in zijn bedrijf. „Ik mag niet nalaten hier nog eens duidelijk te waarschuwen, dat het bedrijf zich hij voortduring op een aantal vitale pun ten op de rand van direct gevaar be vindt", zo zei hij tot een vertegenwoor diging van het personeel. „Het is onze plicht al het mogelijke te doen, maar de kunst van het toveren verstaan wij echt niet, al lijkt het zo nu en dan wel eens of het wel zo zou zijn." Gunstiger berichten deed prof. Bast horen over de financiële resultaten van het afgelopen jaar. Het zal nitt veel verschillen van dat over 1960, zo zei hij. Dit betekent dat de P.T.T. weer een winst zal hebben van ongeveer 95 mil joen gulden. Voor een deel is deze winst een gevolg van de personeels- en uitrustingsschaarste. aldus de direc teur-generaal. Het personeelsverloop bij de P.T.T. is groter geweest dan in enig voor gaand jaar. Sprekende over de in gevoerde beperkingen in het dienstbe toon, die nodig waren door het per soneelsgebrek, zei prof. Bast, dat hij een deel van de reacties hierop kwet send heeft gevonden, in het bijzon der tegenover de zeer vele perso neelsleden, die zich grote inspannin gen hebben getroost. Hij zei wel de kritiek te erkennen, die was gericht op het onvoldoende overleg, dat over de beperkingen is gepleegd. „Wij hebben wellicht te lang getracht vol te houden wat niet meer te houden was en misten daardoor de kans tij dig overleg te plegen." „Toch moet mij ook van het hart", zo vervolgde de heer Bast, ,,dat het be- drijfsleven voor eigen belangen gemak kelijk werkers uit ons bedrijf over neemt, zonder er daarbij aan te den ken, dat het daarmee in een voor zich zelf vitaal dienstbetoon van, de PTT schade berokkent, schade die in een overspannen arbeidsmarkt met her stelbaar is". Dat de vertragingen by de girodienst geen ernstiger vormen heb ben aangenomen, noemde de heer Bast „meer geluk dan wijsheid". Een vertraging in de groei van het aantal „verkeershoeveelheden is vooral in de tweede helft vanhet jaar merkbaar geworden. Prof. Bast meende dit te moeten wijten aan de werktijdverkorting in onze maat schappij. Er zou, volgens de direc teur-generaal, uit kunnen blijken, dat I Advertentie) de gevolgen van die werktijdverkor ting niet geheel zijn opgevangen. Het aantal boekingen van de post- chéque- en girodienst steeg in 1961 met bijna acht procent tot 330 miljoen. De geldelijke omzet nam met zeven procent toe tot 175 miljard gulden. De vraag naar telefoonaansluitingen was weer zeer groot: 162.000. De wachtlijst liep op tot ongeveer 50.000. Er werd ruim een miljard lokale telefoongesprek ken gevoerd en vijfhonderd miljoen interlokale gesprekken. De besparingen bij de Rijkspostspaarbank vertoonden in het afgelopen jaar een daling. Het spaarverschii bedroeg 170 miljoen gul den tegen 205 miljoen in het voorgaan de jaar. Het gezamenlijk tegoed bedroeg 2,9 miljard gulden. Sprekende over de draadomroep, zei de heer Bast, dat besloten is om in een tweetal plaatsen een proefnet in te richten, geschikt voor de uit zending van omroep- en tv-program- ma's. Dit project staat los van de proef met de draadtelevisie. Over de plannen van het nieuwe jaar zei de directeur-generaal onder meer, dat de uitbreiding waarvoor het tele foonbedrijf zich ziet gesteld, de finan ciële mogelijkheden overtreft. De ach terstand zal dus nog groter worden. Dit jaar zal er een in Nederland ont- wikkelde elektronische postsorteerma- chine op proef in bedrijf worden ge steld. Ook zal men binnenkort begin nen met de bouw van straalverbin dingstorens in Amsterdam, Rotterdam en Den Haag. Duizenden mensen hebben in het eerste uur van 1962 vrienden en bekenden opgebeld om hun een gelukkig nieuwjaar toe te wensen. De velen, die hun beurt stonden af te wachten voor de openbare telefooncellen, zouden zich overigens waar schijnlijk gelukkiger gevoeld hebben als het nieuwe jaar niet ingezet had met regen en natte sneeuw. (Van onze correspondent) HENGELO, 2 jan. Vrijdagmorgen heeft een 37-jarige vrouw gepoogd haar man van het leven te beroven door middel van het toedienen van vergift op een boterham. De politie heeft de vrouw en een kostganger die bij het echtpaar inwoonde ingesloten. Een half jaar geleden ontmoetten de vrouw en haar man zij hebben vijf kinderen een alleenstaande grondwer ker die geen thuis had. Zij namen hem als kostganger in huis op. Omdat de geloofsovertuiging van de kostganger meer overeenkomst vertoonde met die van de vrouw dan die van haar man, werd de grondwerker een dominerende figuur in het gezin. Moeilijkheden ble ven niet uit en een en ander leidde tot een overspannen toestand van de vrouw. De vrouw, die tegenover buren reeds enige malen had verteld dat zij er niet tegenop zou zien haar man te vermoorden, heeft donderdagavond bij het klaarmaken van de boterham men, die haar man de volgende mor gen zou meenemen naar de fabriek waar hij als ploegenarbeider werkt, een grote hoeveelheid muizenvergift door het boterhamsmeersel ver mengd. De man bemerkte echter reeds bij de eerste hap van het brood vrijdagmorgen dat er iets niet in or de was. Hij spuwde het eten dadelijk uit en liet alles voor wat het was. De vrouyv ging dezelfde dag met de kostganger en de twee jongste kinderen naar Enschede om daar te trachten on derdak te vinden. Toen dat na een langdurig zwerven niet lukte, keerden zij naar Hengelo terug naar het politie bureau. De vrouw vertelde daar niet dat zij vergift op het brood van haar man had gesmeerd, maar dat zij niet naar huis durfde omdat zij bang was door haar man te worden geslagen omdat ze er met de kinderen was van door gegaan. Een rechercheur, die naar de woning aan de Madoerastraat toog om te be middelen, trof daar de echtgenoot aan en deze vertelde toen wat hem 's mor gens in de fabriek was overkomen. Het trommeltje met brood kwam voor de dag en toen het deksel werd geopend rook de politieman onmiddellijk de lucht van het vergift. Hij nam het brood in beslag en keerde terug naar het bu reau, waar de vrouw op zijn terug- Advertentie) HAARLEM, 2 jan. Zaterdag 30 de cember is in het St. Elisabethziekenhuis te Alkmaar overleden emerituspastoor Th. G. van Haaster. Hij is 73 jaar ge worden. Pastoor Van Haaster is in 1888 te Lisse geboren en in augustus 1914 priester gewijd. Hij was kapelaan te Langendijk, Sassenheim, Almaar, Haar lem (Onze Lieve Vrouw Rozenkrans) en Hillegersberg. Daarna was hij pastoor in Oudeschild op Texel en Ursem. 19 augustus van het vorige jaar werd hij eervol uit de bediening ontslagen. DEN HAAG, 30 dec. Met ingang van 1 januari wordt in de organisatie van het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid een aantal wijzigin gen aangebracht. De afdelingen arbeidsverhoudingen, sociale bijstand en complementaire ar beidsvoorzieningen, en sociale verzeke ring, die als zodanig blijven bestaan, worden ondergebracht in een directie voor sociale voorzieningen en arbeids verhoudingen. Aan de afdeling sociale verzekering worden de zaken der pen sioenfondsen toegevoegd, welke thans worden behartigd door de afdeling ar beidersbescherming. Voorts zal onder deze directie de looneontroledienst res sorteren. Tot directeur-generaal van so ciale voorzieningen en arbeidsverhou dingen is mr. A. C. M. van de Ven benoemd, thans hoofd van de afdeling sociale verzekering in welke functie hij zal worden opgevolgd door zijn hui dige plaatsvervanger de heer G. J. Meijennk. Mr. H. L. Fagel is benoemd tot plaatsvervangend directeur-generaal. De centrale dienst der arbeidsinspec tie zal met de afdeling arbeidersbe scherming worden ondergebracht in een directie voor de arbeid. De leiding van deze directie zal berusten bij de direc teur-generaal van de arbeid mr. P. H. Valentgoed. Tot plaatsvervangend direc teur-generaal is benoemd mr. D. Ko ning. Aan de directie van de volksgezond heid zal het bureau kernenergie en stra- lenbescherming worden toegevoegd. Opgericht wordt een stafafdeling in ternationale sociale en volksgezondheids- aangelegenheden, waaronder zullen res sorteren de afdeling internationale volks gezondheidszaken en de afdeling inter nationale zaken. Met de leiding der af deling is belast drs. Th. J. J. A. Beumer, thans hoofd van de afdeling economi sche aangelegenheden. De taak van de stafafdeling internationale sociale en volksgezondheidsaangelegenheden zal zjjn het behandelen van de algemene internationale zaken en de beleidsvor ming op dit gebied. Met betrekking tot aangelegenheden van meer .technische aard zal zij zo nodig een coördinerende taak hebben. Zij zal de internationale bemoeiingen van de huidige afdeling economische aangelegenheden overne men (Benelux, Europesse Kolen- en Staalgemeenschap, Europese Economi sche Gemeenschap en de organisatie voor economische en sociale ontwikke ling). Drs. Beumer zal tijdens het verlof van de heer Haveman, die voor tenminste één jaar is benoemd tot directeur van het intergouvernementele comité voor Europese migratie, de functie van com missaris voor de emigratie waarnemen. De bestaande organisatie van het com missariaat voor de emigratie blijft be staan. Een nieuwe stafafdeling algemene so- ciale-economische politiek zal tot taak krijgen te adviseren omtrent economi sche en sociologische vraagstukken en zal optreden als algemene research-af- deling van het departement en, waar nodig, studies voor planning verrichten. Tot hoofd van de afdeling is benoemd drs. L. A. Fh. van der Lejj, momenteel verbonden aan het ministerie van Alge mene Zaken. De huidige afdeling eco nomische aangelegenheden wordt opge heven. Voorts zal worden opgericht een staf afdeling wetgeving en juridische aange legenheden. Deze afdeling zal voorna melijk een toetsende en adviserende taak hebben ten aanzien van wetgeving en juridische zaken. In de reeds bestaande directie voor de arbeidsvoorziening zal geen verande ring worden aangebracht. komst wachtte. Zij en de kostganger werden toen ingesloten. In het rijkslaboratorium te Den Haag is inmiddels vastgesteld, dat het boter hamsmeersel een grote hoeveelheid muizenvergift bevatte. Het was door de kostganger op verzoek van de vrouw en in haar bijzijn enkele dagen voor Kerstmis in een drogisterij gekocht. (Van onze Londense correspondent) LONDEN, 2 jan. De Britse Spoor wegen hebben meegedeeld, dat zij voor het eerst sedert 1939 dagreizen zullen or ganiseren naar de Nederlandse bollen velden. Deelnemers zullen reizen met de nachtboten van Harwich naar Hoek van Holland, die toebehoren aan de Britse Staatsspoorwegen. Deze boten ar riveren vroeg in de morgen in Hoek van Holland, vanwaar de passagiers zich naar de bollenvelden zullen bege ven, om laat in de avond met dezelfde boten terug te keren naar Harwich. AMSTERDAM, 2 jan. In het O. L. V. G. is zaterdag op 82-jarige leeftijd overleden de eertijds bekende opera zanger Jules Moes. SPAKENBURG, 2 jan. Zaterdag heeft de bevolking hier een aantal spannende uren doorgebracht, nadat bekend was geworden dat drie man op een ijsschots waren afgedreven. Het waren de later geredde vijftigjarige pa lingvissers D. Koelewjjn en een onge veer even oude schoonbroer Willem Har- tog en de 29-jarige fabrieksarbeider Henk Koelewijn, die zich later bij het tweetal had gevoegd. De beide eerstgenoemden waren het ijs opgegaan, hadden een wak gehakt en hadden juist een begin gemaakt met het vissen naar spiering toen de jon gere ma,, zich bij hen voegde. Het ongestoorde vissen heeft daarna niet lang meer geduurd. Plotseling za gen de drie mannen hoe het net scheen weg te drijven, hetgeen in feite het af drijven van het ijs was. Men had niets van een breuk gemerkt, veroorzaakt door de dooi. Rennend naar de landzijde van de grote schots probeerde het drietal ergens een plek te vinden vanwaar men de sprong naar een andere schots zou kunnen maken, maar het lukte niet een plaats te vinden. Intussen was de wind sterker geworden en het gieren oven- stemde het schreeuwen en roepen van de mannen naar land. Verder en ver der dreven zij het IJsselmeer op. Nie mand aan land scheen gealarmeerd, tot omstreeks kwart over vier, de vrouw van Willem Hartog ging kijken of haar man (die omstreeks vjjf uur thuis zou (Van een verslaggever) AMSTERDAM, 2 jan. Tijdens de nieuwjaarsbijeenkomst met het perso neel heeft de directie van de Ned. Dok en Scheepsbouw Mij. medegedeeld dat in principe is besloten om de komende jaren over te gaan tot de bouw van het grootste gegraven dok in Neder land, dat zal dienen voor nieuwbouw en reparatie van schepen. Het dok zal een capaciteit hebben voor schepen tot 150.000 ton. Thans is Ook VI het groot ste. Dat heeft capaciteit van 70.000 ton en dient alleen voor reparatie. De breedte van het nieuwe dok V zal vijftig meter bedragen, gelijk aan die van de sluizen in IJmuiden; de lengte 335 meter. Men verwacht dat het nieu we dok in januari 1965 in gebruik zal worden genomen. Tijdens de nieuwjaarsbijeenkomst zijn ook mededelingen gedaan over andere investeringen, zoals de uit breiding van de machine-fabriek en de bouw van een nieuw kantoorge bouw. Door deze verbeteringen en uit breidingen in de bedrijfsoutillage zal de NDSM in staat zijn zowel de bouw als de reparatie van de grootste sche pen van de wereldvloot voor haar rekening te nemen. Het ligt vooralsnog niet in de bedoe ling om voor deze investeringen een beroep op de kapitaalmarkt te doen. SOVJET-UNIE. De Russische deskun dige op het gebied van ruimteonder zoek professor K. Sergeyev schrijft in de Pravda dat de Sovjet-Unie „binnen kort" een systeem, besta inde uit be mande en onbemande satellieten, in een baan rond de aarde zal brengen „ten einde het heelal te observeren en een communicatienet rond de wereld te creëren." zijn) vanwege de krachtige wind, niet eerder thuis zou komen. De vissersvrouw zag onmiddellijk hoe de situatie was en waarschuwde de po litie, die dadelijk de rijkspolitie te wa ter aan het werk zette. Intussen zat men in Spakenburg niet stil. Met grote in spanning werden twee stalen kotters uit het ijs losgemaakt en ingezet voor de speurtocht naar de inmiddels zeer ver afgedreven vissers. De duisternis was inmiddels dieper geworden maar lich ten op de schepen ontstoken, bleken naar de afgedrevenen later vertelden, voor hen een bemoedigend sein. Spakenburg was met de reddingspoging begonnen. En niet tevergeefs. Toch duurde het gerui me tijd eer de verkleumde vissers wa ren opgespoord en in veiligheid gebracht. Het liep tegen middernacht toen zij vei lig en wel in Spakenburg herademend de wal opkwamen, waar een groot deel van de solidaire dorpsgemeenschap hen opwachtte. Het was een lang verhaal dat zij toen moesten doen van het hachelijke avontuur op het ijs. UTRECHT, 2 jan. In de namiddag van Oudejaarsdag is in huize „Cunera", waar hij sinds 1953 verbleef, op tachtig jarige leeftijd overleden mgr. A. E. Rien tjes, lid van het Metropolitaan Kapittel en oud-pastoor van Maarssen. Mgr. Rientjes, geheim kamerheer van de paus, toonde steeds een levendige be langstelling voor kerkelijke kunst, waar van hij in zfln jonge priesterjaren als vernieuwer gold. Vele jaren was hij voorzitter van het Aartsbisschoppelijk Museum Destijds heeft hij met wijlen Jan Elov Brom, die toen conservator was, geijverd voor het tot stand komen van een afzonderlijke afdeling voor nieuwe religieuze kunst. Ook de geschie denis, in het bijzonder oudheidkunde, heeft steeds zjjn grote belangstelling ge had; zelf heeft mgr. Rientjes op dit ter rein heel veel gepubliceerd. Mgr. Rientjes werd 15 augustus 1881 te Heino geboren en keerde in zijn ge west terug, toen hij in 1923 werd be noemd tot pastoor in Hellendoom, waar hij tot 1929, in welk jaar Maarssen zijn standplaats werd, is geweest. Het genootschap ..Niftarlake" tot be oefening der geschiedenis van de Vecht streek, kende hem tijdens zijn pastoraat in Maarssen als bestuurslid. Na op 15 augustus 1906 priester te zijn gewijd, werd hij kort daarna kapelaan te Jut- phaas bij mgr. Van Heukelom, de be kende promotor van de kerkelijke kunst en oprichter van het St. Bemulphus- .gilde, waarvan mgr. Rientjes later zelf deken zou worden. Ook heeft hij het pen ningmeesterschap daarvan vervuld. In 1914 volgde zijn benoeming tot kapelaan van de St. Willibrorduskerk in Utrecht, waar hij tot 1923 bleef. In 1937 werd mgr. Rientjes benoemd tot erekanunnik van het Metropolitaan Kapittel. In 1944 werd hij daarvan ge woon lid. De wereldlijke overheid heeft zijn verdiensten in 1929 erkend door hem te onderscheiden als officier in de Orde van Oranje-Nassau. Vrijdagmorgen om half elf zal kardi naal Alfrink voor de zielerust van de overledene in de parochiekerk van het H. Hart te Maarssen een plechtige Requiemmis opdragen, waarna aldaar het stoffelijk overschot ter aarde zal worden besteld. AMSTERDAM, 2 jan Niet alleen hier, maar ook in Rotterdam, Gronin gen en Aj>eldoorn zijn op de middag van Nieuwjaarsdag betogingen tegen de atoombom gehouden. Ruim 2500 men sen hebben velen met spandoeken aan de door het landelijk „Comité 1962 voor de vrede" georganiseerde protest marsen deelgenomen. In de hoofdstad trokken ruim duizend personen, waarbij zeer veel jongeren, in een lange stoet waarin talrijke span doeken werden meegedragen en die door politie te paard werd begeleid, op rus tige en ordelijke wijze van het Museum plein door de stad naar Krasnapolsky, voor een slotbijeenkomst. De secretaris deelde onder meer mee, dat het comité «oor Tweede Paasdag een grote algemene protestdemonstratie wil organiseren. Ook in Rotterdam, waar eveneens een duizendtal mensen aan de mars deelnam, had de optocht een ordelijk verloop. De stoet werd bij „Odeon" ont bonden. In Groningen zag het comité de stoet uitgroeien tot 350 betogers uit het gehele Noorden. De demonstranten werden door de politie door het ver keer geloodst en bereikten, zonder dat zich incidenten voordeden, „Het Tehuis" waar tot besluit een bijeenkomst plaats had. Ongeveer driehonderd mensen na men in Apeldoorn deel aan de anti-atoom- bommars. De voor het politiebureau ge vormde stoet hield een tocht van zeven kilometer door de binnenstad en door het zuidelijk gedeelte van Apeldoorn. In gebouw „Zuid-Oost" voerden enige personen het woord. AMSTERDAM, 2 jan. De Neder landse bas-bariton Rom Kalma is uit genodigd in april te Parijs zijn mede werking te verlenen aan de Johannes Passion. Hij zal de Christus-partij zin gen in een uitvoering, waaraan ook het Bachkoor uit Tubingen meewerkt. (Van onze Limburgse redacteur) WIJLRé, 2 jan. Op de Valkenbur- gerweg alhier kwamen zondagnacht, kort achter elkaar, een bromfietsbe rijder en een automobilist tegen een boom langs de weg in botsing. De bromfietsberijder, de 42-jarige Wijlré- naar J. W. Ortmans werd zo ernstig gewond, dat hij op weg naar het zie kenhuis te Heerlen overleed. Enkele uren later moest in hetzelfde zieken huis, de veertigjarige vertegenwoordi ger E. Hollewijn worden opgenomen. Hij werd bij de botsing levensgevaar lek gewond. ROERMOND Gistermiddag ge raakte de zeventigjarige P. J. M. Haex uit Weert bij de Biesterbrug in de Zuid willemsvaart. Van de scheepsbouwka- de af werd onmiddellijk hulp geboden en jia tien minuten kon hij uit het wa ter worden opgehaald. Men paste kunst matige ademhaling toe, maar zonder resultaat. HEERLEN Gistermiddag is de 59-jarige wielrijder J. Eijssen uit Schimmert op de hoofdstraat aldaar tegen een autobus gebotst, toen hij, achter een personenauto rijdend, plot seling de weg overstak. Met zwaar schedelletsel en een ingedrukte borst kas werd het slachtoffer overge bracht naar het St. Jozef ziekenhuis alhier, tijdens het vervoer is hjj aan zjjn verwondingen bezweken. De heer E. was gehuwd en vader van tien kinderen. De buschauffeur is met een zware shock in het ziekenhuis op genomen. DINTELOORD De 2I-jarige chauf feur S. R. H. Hoogwijs uit Middelburg is op oudejaarsavond op de Koude- kerkseweg te Vlissingen met zjjn auto tegen een geparkeerde personenwagen gebotst. Hij was op slag dood. AMSTERDAM In het Wilhelmina- gasthuis te Amsterdam is overleden de 27-jarige W. Eggen. Hij was zaterdag avond op de Hoornse Jaagweg (nabij de gemeente Oosthuizen) door een auto aangereden. Hij had die avond pech gekregen met zijn bromfiets, trachtte, staande aan de kant van de wee. een auto aan te houden en werd bij deze poging door een tegenligger aangere den. TILBURG Zaterdagavond heeft de 43-jarige C. Kerkhofs uit Hilva- renbeek op de Rielseweg alhier door nog niet opgehelderde oorzaak in een bocht de macht over het stuur van zjjn auto verloren. De wagen ramde een boom. De heer K. moet op slag zijn gedood. DEIL De 24-jarige bromfietsrijder C. van Beem uit Zoelmond (Betuwe) is met zijn bromfiets zaterdagavond in volle vaart tegen een stilstaande auto aldaar gereden en op slag gedood. ROERMOND Zaterdagmiddag is de 47-jarige G. S. uit Weert, toen hij met zjjn bromfiets de Suffolkweg op reed, gegrepen door een Belgische per sonenauto. Hjj w<erd met ernstige ver wondingen aan het hoofd en een gebro ken been naar het ziekenhuis overge bracht en is daar zondagavond zjjn verwondingen bezweken. 'Advertentie) (Van onze correspondent) LEEUWARDEN, 2 jan. In haar wo ning m de 8e Vegelindwarsstraat zater dagmiddag is de 64-jarige A. van der Meulen om het leven gekomen, toen ze de hoofdkraan van de waterleiding wil de opendraaien. De kraan bevond zich ongeveer een meter onder de vloer en mej. Van der Meulen raakte klem in de opening van het luikje boven de kraan. Ze is waarschijnlijk gestikt doordat, door het opzwellen van haar hals. haar hals kettinkje de luchtweg afsnoerde. De poli tie houdt echter ook rekening met de mogelijkheid dat ze met haar gezicht in de modder onder het luikje terecht is ge komen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 5