Het Nationale voor in Ballet stelt zich Haarlem Verzamelaars met unieke collecties in Vleeshal GESPANNEN AANDACHT VOOR KIEN DOP A/phenaar TAXI 13000 Scheepvaart gevraagd C. van den Broek overleden Ontvluchte gevan- gene verborgen HONDERDJARIGE KRIJGT KINDERBOEK CADEAU Gave dansnummers en modernistisch vertoon De beurs vandaag: DONDERDAG 4 JANUARI 1962 PAGINA 3 Oud-commandant van Haarlemse brandweer KAB-klaverjasavond in Zandvoort Haarlem e.o. Films Diversen Zes weken geëist Bij het zilveren huwelijksfeest JEUGDMANIFESTATIES IN GEHELE LAND Zondag in Haarlem belangrijke tafel tenniswedstrijd LUXOR krijgt nieuwe exploitante Theater wordt ingrijpend gemoderniseerd Nieuwj aarsbij eenkomst Beurs van New York AERDENHOTJT, 4 jan. De heer A. L. C. Beekman uit Aerdenhout oud-docent van de honderdjarige Haar lemse Rijkskweekschool vierde gis termiddag zijn honderdste verjaardag. Tijdens de druk bezochte receptie in restaurant Boekenrode kreeg de krasse honderdjarige het eerste exemplaar van het door hem uit het Frans vertaalde kinderboek ,JJe Robinson van twaalf jaar" aangeboden. Zijn vriend en oud leerling, de letterkundige Cor Bruyn, heeft de vertaling van de heer Beekman wat bewerkt en uitgebreid, omdat het boekje anders niet in een bepaalde serie kon worden uitgegeven. Behalve tien tallen oud-leerlingen en oud-docenten van de Rijkskweekschool waren op de receptie ook aanwezig de twee dochters van de honderdjarige, negen kleinkinde ren, vijf achterkleinkinderen, de burge meester van Bloemendaal, dr. D. H. Peereboom Voller, de directeur van de Rijkskweekschool, dc heer J. Vermeulen en de directeur van een uitgeverij in Den Haag, dr. P. A. F. van Veen. Op de foto het moment waarop Cor Bruyn het eerste exemplaar van „De Robinson van twaalf jaar" aan de heer Beekman over handigt. Geheel rechts dr. Van Veen de directeur van de uitgeverij, die het boek je in mei van dit jaar op de markt brengt. HEEMSTEDE, 4 jan. Gisteren is op Westerveld het stoffelijk overschot fecremeerd van de heer C. J. van den roek, die op 83-jarige leeftijd is over leden. De heer Van den Broek genoot vooral bekendheid in Haarlem, waar hij al vele jaren commandant van de Vrij willige Brandweer is geweest. Reeds in 1896 meldde hij zich bij de Brandweer, Waar hij verschillende rangen bekleed de, tot hü in 1922 tot commandant be noemd werd. In die functie heeft hij zijn organisatorische capaciteiten kunnen ontplooien. Zijn eerste zorgen golden vooral het snelrijdend materiaal. Hij be zorgde Haarlem de primeur van een alarmsysteem, waarbij de manschappen direct konden worden opgeroepen. Bij zijn veertig-jarig jubileum in 1936 werd hij benoemd tot ridder in de orde van Oranje Nassau. In 1942 legde hij zijn functie neer. Hij is ondervoorzitter geweest van de Noord hollandse Brandweerbond en was ere lid van het brandweercollege ,,De Tien". ZANDVOORT, 4 jan. De K.A.B. afd. Zandvoort houdt een klaverjas- avond voor haar leden en belangstel lenden op dinsdag 9 januari. Aanvang 20 uur in het parochiehuis. CINEMA PALACE: De Drie Musketiers, 14 jaar. 2, 7 en 9.15 uur. FRANS HALS: 2e week: Eén pyjama voor twee. 14 jaar. 2, 7 en 9.15 uur. LIDO„Pepé" alle leeft. 2 en 8 uur. LUXOR: Elke middag 2 uur: „Robinson Crusoe", a.l. Als het jonge koren rijpt, ontraden. REMBRANDT: 2e week. Van de brug al gezien, 18 jaar 2, 7 en 9.15 uur. ROXYDe jacht op de groene helm, 14 jaar. 2.30, 7 en 9.15 uur. STUDIO. 2e week- Het onbekende Amerika, 18 jaar 2.15, 7 en 9.15 uur. MINERVAWinden waaien om de rotsen, 14 jaar. 8.15 uur. Concertgebouw: 4, 5 en 6 januari: Haarlemse Katholieke vereniging voor het Gezin: Kinderfeest met toneelstuk „Kien Dop in Kermisland". Donderdag 4 januari Landelijk straten-voetbaltoernooi 1962 in Haarlem. (Advertentie-) ^KRUISWEG 47-49 HAARLEM AMSTERDAM, 4 jan. De officier van justitie bij de rechtbank heeft zes weken gevangenisstraf geëist tegen een 26-jarige Amsterdamse schilder, die vorig jaar juli een van de drie uit de Haarlemse strafgevangenis ont vluchte gevangenen enkele dagen ver borgen heeft gehouden. ,,Wat moest ik doen?" verweerde de schilder zich voor de rechtbank. Hij vertelde dat hij in de gevangenis deze vluchteling als een goede vriend had leren kennen, maar zag wel in dat hij zich aan een ernstig feit had schuldig gemaakt. Vooral ook omdat u nog in een proeftijd liep en onder toezicht was gesteld", voegde de president van de rechtbank hem toe. De vluchteling, een 24-jarige Am sterdammer, die tot vijf jaar was ver oordeeld wegens beroving met geweld pleging van een Noorse zeeman op de Schipholweg, kwam in de nacht van 26 juli totaal overstuur in zijn gevan geniskleding bij verdachte, die hem onderdak verleende in de woning van zijn schoonouders, hem kleren en eten gaf en hem de volgende nacht naar de woning van een broer bracht. De schilder had na een kwartier al spijt, maar wist niet wat hij moest doen: ,,Ik was blij toen de politie mij arres teerde", zei hij. De officier van justitie meende dat de schilder ongetwijfeld goede karak tereigenschappen heeft: hij wil graag zijn medemensen helpen, maar ander zijds valt het hem moeilijk te breken met minder gunstige vrienden en ver keerde milieus. Op zijn strafblad staan reeds vier vonnissen wegens diefstal en heling. Uitspraak 18 januri. HAARLEM, 4 jan. Er bestaan plan nen voor het houden van een aantal jeugd manifestaties in het land ter gele genheid van het zilveren huwelijksfeest van het koninklijk paar. De strekking van (leze manifestaties zal zijn de jeugd een antwoord te laten geven op de vraag hoe zij haar taak ziet in de wereld van vandaag en morgen. De organisatoren hebben het voornemen de bijeenkom sten te doen houden in een viertal pro vinciale hoofdsteden. In Den Haag zal 8 mei op initiatief van de commissarissen van de koningin van Noord- en Zuid-Holland een jeugd- parlement worden gehouden, m Arnhem een zangspel, in 's-Hertogenbosch een jeugdfeest en in Groningen een open luchtspel. De voorbereiding en uitwer king van deze manifestaties is opgedra gen aan de verschillende provinciale jeugdraden. De algemene vraag, waarop de jeugd een antwoord zal geven is nader gepre ciseerd tot een reeks van vragen, welke door de gehele jeugd zijn oPgesteld,??0r de redactie van „Dux" het maandblad van de Kath. Jeugdraad. HAARLEM, 4 jan. Zondag vindt in Haarlem een belangrijk tafeltennis- evenement plaats. Dan zullen n.l. <1® acht sterkste dames en heren van Ne derland elkaar bekampen om de NTTB-cup en de Limburg-coupe, waar van de eerste een wisselprijs is, be stemd voor de heren, en de tweede voor een jaar in het bezit komt van de beste dame. De keuze-commissie van de NTTB heeft de volgendo deelnemers geselecteerd: Frans Schoofs, Bert On nes, Wim Schoonemeyer, Jan Scheffer, Gé Bakker, Jaap van Hummel, Eric Goudsmit en Jan Gompelman en voorts de dames Aukje Wijnia, Nellie Vis- J schei', Ursula Artz, Tine de Jong, Greetje Werkhoven, Anneke Wijnands, Joke Hoeimakers, Anneke Overweg, met als reserves resp. Henny Habes en Nico Coltoff en Marianne Perton en Ilse Tessensohn. De wedstrijden zullen duren van elf uur tot zes uur en zullen worden ge speeld in de Hildebrandzaal van res taurant Brinkmann (ingang Smede- straat) Het komt maar zelden voor, dat het Haarlemse publiek in de gelegenheid komt de top van het Nederlandse ta feltennis bezig te zien; ongetwijfeld zal het dus aan belangstelling niet ontbre ken. HAARLEM, 4 jan. Met ingang van morgen gaat de exploitatie van de Lu- xor-bioscoop in de Grote Houtstraat over in handen van de N.V. Utrechtse Film Onderneming „Ufio" te Utrecht. Deze combinatie exploiteert in Utrecht reeds vijf bioscooptheaters, in Gronin gen twee en in Tilburg twee. Over on geveer een maand hoopt de nieuwe ex ploitante de Luxor-bioscoop ingrijpend te moderniseren. Een plan daarvoor is ontworpen door het Haarlemse archi tectenbureau B. Schultheiss. De heer Chr. de Kuyper, tot nu toe directeur eigenaar van de Luxor-bioscoop, wordt bedrijfsleider van Luxor. In Luxor zal een groot prjeetiedoek worden aangebracht, de projectie-ap- paratuur wordt gemoderniseerd en de meubilering zal eveneens een gedaante verwisseling ondergaan. Het zal vermoe delijk nodig 2ijn de bioscoop gedurende een maand te sluiten. Na de heropening zal men een ander soort filmprogram ma's brengen, die vanochtend tijdens een persconferentie getypeerd werden als goede speelfilms". Het Luxor thea ter werd in 1921 gebouwd. Het thea ter is in 1938 in handen gekomen van de familie de Kuyper. De heer Chr. de Kuyper volgde in 1948 zijn vader op als directeur-eige naar van het bedrijf. De voornaamste reden voor deze verandering in de ex ploitatie van het theater is dat een com binatie van bioscopen beter in staat is behoorlijke filmprogramma's te bren gen dan één zelfstandige bioscoop. De heer de Kuyper blijft eigenaar van het theater. HAARLEM, 4 jan. Na een offi cieuze voorstelling feitelijk in de samenstelling van het toen reeds op geheven Nederlands Ballet aan het begin van dit seizoen heeft het Natio- ale Ballet zich gisterenavond officieel voorgesteld in de stadsschouwburg. Over gebrek aan belangstelling had het niet te klagen. De zaal was meer dan redelijk bezet, als men het niet betreuren wil, dat een uitverkocht huis voor een Nederlandse balletgroep een illusie is geworden. De nieuwe formatie onder leiding van Sonia Gas- keli kreeg bovendien veel bijval,-voor al tot besluit van de avond, toen het applaus tot een voor Haarlem niet zo gebruikelijke ovatie uitgroeide. Een groot succes dus? Daarop bevesti gend te antwoorden, zou hoogstens een leugentje om bestwil kunnen zijn. Het laatste hopelijk ook werkelijk het laatste balletrumoer heeft veel van het met moeite verworvene ver loren doen gaan. Er is nu een team gekomen, dat nog naar zijn volwas senheid moet groeien. Het heeft zich het etiket van Nationaal Ballet" op geplakt, maar dat legt grote verplich tingen op. Of men die zal nakomen, moet de toekomst uitwijzen. De moge lijkheden zijn er zeker. De voorstelling van gisterenavond heeft aangetoond, dat voldoende gerijpt materiaal voor handen is, waarmee een op artistiek niveau voortreffelijk ensemble opge bouwd kan worden. Of de samenstelling van het repertoi re naar datzelfde artistieke niveau drijft, is weer een andere vraag. De toeschou wer ontkomt niet aan de indruk, dat men met een al te modernistisch ver toon, dat niet van spectaculaire effec ten verstoken blijft, het gemis aan ware danskunst wil verbloemen. Een nummer als „Capriehos" van Herbert Ross op muziek van Béla Bartók moge dan een boeiende verbeelding krijgen, van dan sen komt vrijwel niets terecht. Het il lustreert en vertaalt enkele bekende prenten van Francesco Goya, bittere soms ironische uitbeeldingen van de menselijke tragiek, die zich ten tijde van de inquisitie openbaart in het stre ven van 'de mens naar sociaal bewust zijn. De vertaling van Ross is grimmig en hard, onverzettelijk en zonder enige mildheid. Hij heeft zijn thema expres sief uitgewerkt en die uitwerking een ongemene geladenheid meegegeven. Maar hij heeft er geen dansnummer van gemaakt, wel een aangrijpende panto- mine, die door het Nationale Ballet krachtig werd waar gemaakt. Het was soms om koud van te worden, met na- ma in da scène van Jean Atkinson en Chris Torenbosch, wiens zinloze ver- wap^og onbarmhartig gestalte kreeg. „Caprichos" had in ieder geval de ver dienste, dat het op een meeslepende ma. nier #e toeschouwer wist te overtuigen. Dat kunnen we moeilijk zeggen van het ballet Jungle", dat Rudi van Dant. zig in opdracht van het ministerie van O. K. en W. maakte. Ter verduidelij king van zijn bedoelingen citeert hij An. na Blaman: „Ieder mens leeft in een ander klimaat van de jungle die de mensenwereld is". Een exclusieve novi teit: Anna Blaman verteld in dansvor men. Dat is het dan ook volkomen ge worden. We werden geconfronteerd met een uitzichtloze, afzichtelijke wereld, een jungle van halve waar heden, die met al te groot ge mak gezegd worden. Als van Dant- zig heeft willen betogen, dat de wereld geen paradijs is, dan heeft hij niets nieuws verteld. Wanneer hij zegt, dat wij in een jungle leven, dan geloven wij hem niet. Hij gelooft er trouwens zelf ook niet in, want hij drukt zich hier bijzonder pathetisch uit. Dit is de ver beelding van een overspannen ziel die zijn omgeving ervaart als krampachtige, redeloze en stuiptrekkende stervelingen. Een wereld, die bovendien beheerst wordt door de heksenketel-muziek, die Henk Badings langs electronische weg opgeroepen heeft. Een horribel, vaak lu guber alllet, waaraan en daar kwa men wij tenslotte voor geen dans- vreugde te beleven viel. We hebben niet veel meer gezien dan een experimenteel beweginsspel, dat met zijn ai te zware accenten een modern brok grauwe ro mantiek werd. Wij kwamen zij het in het begin van de avond meer aan onze trekken tijdens de verrukkelijke „Serenade", een ballet van George Balanchine op muziek van Tsjaikovsky. Hier weet een chorea- graaf de problemen in het niet te doen opgaan. Muziek en dans vloeien ineen, er is geen geschipper met wat niet en wel bedoeld wordt. Ragfijn wordt het patroon uitgezet, heel licht van toon wordt het spel der lijnen gespeeld. Kort om hier is van harte een stuk dans ge creëerd, dat in eindeloze variaties voort gezet kan worden. Het is allemaal even feestelijk, ontroerend maar niet senti menteel, eerlijk en met de pretentie, dat het geen pretentie heeft. Het Natio nale Ballet heeft er een levendige voor- stelling van gemaakt. Vooral de cotery- feën hadden de juiste toon te pakken en wisten heel dat romantische spel op su blieme wijze te spelen. Het corps de ballet mocht dan eens een steek laten vallen en de soepelheid missen om die lichte toon vast te houden, daar tegen- over stonden andere prachtige momen ten. Het larghetto werd onvergetelijke danskunst en ontroerend mooi. Hier werd met overtuiging en bezieling ge danst. Jean Atkinson en Chris Torenbosch in het ballet Caprichos van Herbert Ross. Datzelfde plezier beleefden wij aan de „Grand pas des fiancées" uit Het Zwa- nenmeer, in de choreografie van Jack Carter en ook op muziek van Tsjaikofs- ky. Hier meer virtuositeit, maar dan met een opmerkelijke grandesse geëta leerd. Het sextet, met een vorstelijke Marianne Hilarides als de prima bal lerina, danste volkomen zeker en uit de individuele prestaties bleek, hoe deze m«é»jes tenslotte boven de techniek uit gegroeid zijn. De grand pas werd daar door geen demonstratie van een dor les je, maar een spontaan dansen in een volkomen eigen wereld. W.H. HAARLEM, 4 jan. De Nieuwjaars bijeenkomst van de Kamer van Koop handel en Fabrieken voor Haarlem en omgeving wordt donderdag 11 januari gehouden, 's avonds om half acht, in de raadszaal van het Haarlemse stadhuis. Tijdens die vergadering zal de Kamer voor de komende zittingsperiode een voorzitter kiezen, die daarna zoals de laatste jaren traditie is geworden in de Gravenzaal ten overstaan van ge nodigden uit het Haarlemse bedrijfsle ven en gemeentelijke bestuurders zijn nieuwjaarstoespraak zal houden. Gistermiddag was er in de Vlees hal een grote expositie van verza melingen. Voor de verzamelaars ook voor degenen, die niet deelna men aan de tentoonstelling was het er een waar paradijselijk oord. Iedere bezoeker trouwens zal ver rast de verschillende resultaten van deze aantrekkelijke vrijetijdsbesteding hebben bekeken. Al tien jaar organi seert de Haarlemse afdeling van de landelijke vereniging „De verzame laar" jaarlijks in Haarlem omstreeks deze tijd een dergelijke expositie. Ver zamelaars uit het hele land, die aan gesloten zijn bij de plaatselijke afde lingen, komen dan met hun verza meling naar Haarlem en worden in de gelegenheid gesteld een stand te bouwen, waar zij hun luciferdoosjes, postzegels of geboorte-aankondigin gen overzichtelijk kunnen etaleren. Ook is er tijdens zo'n expositie mo gelijkheid om te ruilen. Natuurlijk wordt hier veel gebruik van ge maakt. Alle plaatselijke afdelingen van ,,De verzamelaar" organiseren jaar lijks een dergelijk evenement, zodat er vrijwel iedere week in Nederland wel ergens een verzamelingen-expo sitie is. Dit jaar heeft de Haarlem se afdeling voor het eerst gebruik mogen maken van de Vleeshal, het geen de aantrekkelijkheid van een dergelijke expositie natuurlijk bevor dert. Vorig jaar moesten de Haar lemse verzamelaars zich tevreden stellen met „Het Baken" aan de Ba- kenessergracht, waar echter een groots opgezette tentoonstelling we gens gebrek aan ruimte niet volledig tot haar recht kan komen. De ten toonstelling van gistermiddag werd onder auspiciën van de Haarlemse Raad voor de Jeugd opgericht. De Haarlemse verzamelaars hopen, dat zij ook volgend jaar weer van de Vleeshal gebruik kunnen maken. Te oordelen naar de woorden van de heer S. Heyers, secretaris van de Raad voor de Jeugd, die gisteren om twaalf uur 's middags de expositie opende, kunnen zij de toekomst hoop vol tegemoet zien. De gemeente waardeert het werk van de Haar lemse afdeling zeer. Gistermorgen kwamen in alle vroegte de verzamelaars bepakt met koffers en dozen in de Vleeshal bij een. Zij kwamen zelfs uit Utrecht en Nijmegen. Allereerst bespraken zij hoe de expositie zo voordelig moge lijk kon worden ingericht; binnen een paar uur was alles kant en klaar. Het resultaat was verbluffend en aan iedere deelnemer kon een bewijs van waardering worden uitgereikt. Geen moment behoefde de bezoe ker zich te vervelen. Elke stand had een eigen sfeer. De heer H. Over- eem bijvoorbeeld, die in Utrecht woont en al dertig jaar alles wat maar even op de film betrekking heeft, spaart hij bezit meer dan vijftigduizend foto's van filmsterren toonde enthousiast een vergeelde foto met handtekening van de vroe ger zo gevierde Lilian Harvey en van een nog jeugdige Mariene Die- trich. Van de meest bekende en artis tiek verantwoorde films, die deze eeuw geproduceerd zijn, heeft hij plakboeken; ook journalen uit voor bije tijden spaart hij. In zijn stand lag onder meer een exemplaar van de eerste „Quo Vadis" uit 1912 en een reclame-foto van de voorganger van Charlie Chaplin, de grote film komiek Billie Ritchie. Natuurlijk ont brak in de stand ook de grote Charlie zelf niet. Mevrouw Thielen uit Nijmegen toon de een unieke verzameling sigaren- en kistmerkenals entourage lagen rond de merken ook enkele tiental len van haar mooiste uitheemse luci fersdoosjes, onder andere uit Japan, Alaska en China. „Allemaal gekregen van kennissen, die die landen be zochten en wisten, dat ik dergelijke dingen spaarde. Ik koop niets, anders is het geen hobby meer", vertelt zij. Boven haar stand hing een opvallend rijk gekleurd sigarenkistmerk met het portret van Louis Bouwmeester en een, waarop een prille prinses Wilhelmina stond afgebeeld. Haar veertienjarig dochtertje spaart ook en had op de tentoonstelling haar col lectie monsters van wijnen, soepen en parfumerie-artikelen \villen laten zien. Enkele dagen geleden is zij ech ter ziek geworden en nu moest haar moeder zich over de tientallen fles jes en pakjes ontfermen. Ook de heer Klinker uit Haarlem heeft een unieke verzameling: wei nig bekende schelpen, kostbare ste nen en stukjes erts. Verrast moet men hebben gekeken naar een stuk je erts van de berg Sinaï of naar het stuk kopererts uit de Portugese pro vincie Goa. De heer Klinker is een verwoed amateur-geoloog en bezit ook fossielen. Het meest viel in zijn stand op de geweldige mammoet tand, die ongeveer vijftigduizend jaar oud moet zijn en toevallig door een vriend tijdens werkzaamheden met een pompmachine uit de Brabantse zandbodem gezogen werd. Als een kolos lag de tand temidden van de fijne stukken agaat, malachiet en pyriet. Geboorte-aankondigingen vallen eveneens in de smaak van de verzamelaarster: mejuffrouw Mia Kampmeier uit Haarlem spaart ze. Ze heeft er ruim zesdui zend. Natuurlijk konden die niet alle tentoongesteld worden in de Vleeshal. In haar stand lagen naast exemplaren uit Frankrijk, Denemar ken en België ook enkele uit West- Duitsland en zelfs twee van achter het ijzeren gordijn. „Hier is heel moeilijk aan te komen", vertelt ze, ,,de meeste Duitsers zijn trouwens wat geboorte-aankondigingen betreft erg zakelijk; ze maken er weinig werk van". Ook de oudste geboorte aankondiging, die in „Nederlandse handen" is, was te zien: een uit het jaar 1880, uit Brussel, in het Frans en de aankondiging van de bekende schrijfster van kinderboeken, Nada Trautwein, die in 1897 geboren werd en momenteel op de Wagenweg woont. Zelfs suikerzakjes (met muis jes), papieren servetjes en namaak- Ti M et hoogrode wangen en ge il// spannen aandacht volgden gis- A X termiddag ongeveer veertien honderd kinderen in de gemeentelijke Concertzaal van Haarlem de avon turen van Kien Dop bij het Kermis- variété „De Duikelaars". Dat zij af en toe niets verstonden van hetgeen gezegd werd omdat de spelers zich moesten behelpen met één staande microfoon, mocht de pret niet druk ken. Zij werden gul onthaald op aller hande fratsen van Kien Dop en de clowns. De voorstelling, waarvan vandaag, morgen en overmorgen een reprise wordt gegeven, had plaats onder auspiciën van de Haarlemse Katholieke Vereniging voor het Ge zin, die dit jaar voor het eerst een beroep had moeten doen op een ander gezelschap. Tot nog toe immers wer den de kindervoorstellingen van deze vereniging verzorgd door het doorge- winterde theater-ploegje van de familie Habraken. Met Jan Kraakman en de zijnen heeft de vereniging geen slechte keuze gedaan. Op het podium stonden twee fraaie kermistenten en een woonwa gen, bedrieglijk echt geconstrueerd en geschilderd. De middag werd muzikaal opgeluisterd door het mondorgel clubje van de speeltuin „Noorder- i'reugd" onder leiding van de heer Bulters. De ijle muziek van het groepje bleek bij de jeugdige toe schouwers bijzonder goed in de smaak te vallen. De verrichtingen van de heer Bulters en zijn mondaccor- deonisten waren dan ook bewonde renswaardig. Zij presteerden het zelfs om een canon het niet onbekende „Vader Jacob" te spelen. Tijdens de pauze werden de kinderen ont haald op een versnapering. In totaal zullen ongeveer vijfdui zend kinderen op een dergelijke heer lijke feestmiddag worden getracteerd. Mevrouw Van Thiel uit Nijmegen, een van de deelneemsters aan de verzame lingen-expositie in de Vleeshal, is een verwoed spaarster van sigaren- en kist merken. Zij maakt een paar jeugdige bezoekers van de tentoonstelling op merkzaam op een weinig bekend merk. lucifers als „geboortekaartjes" bezit mejuffrouw Kampmeier. Behalve de filmstand, de schelpen en kostbare stenen-collectie en de verzameling van geboortekaartjes welke drie wel bijzonder intereessant waren was er genoeg anders te zien; kostbare postzegelverzamelin gen, honderden suikerzakjes waar onder die van de Olympiade in Am sterdam in 1928 en de Wereld-jam- boree in Vogelenzang sigaren bandjes in allerlei variaties, model vliegtuigen, een collectie van stoom bootmodellen met een historisch overzicht erbij, een stand met louter foto's van het Koninklijk Huis en een. die op overzichtelijke wijze met ansichtkaarten en foto's tientallen binnen- en buitenlandse militaire uni formen toonde. Geestdriftig werd er geruild en gesproken over eikaars hobby. Maar tegen een uur of vijf kwamen de koffers en dozen weer tevoorschijn en verdwenen de kost bare collecties, wachtende om tezij- nertijd thuis of bij een volgende ex positie elders in set land te worden aangevuld. Een verzamelaar is nooit klaar met verzamelen. 4 ci oer: enne AMSTERDAM, 4 jan. Onder in vloed van de wat betere houding van Wallstreet was de Amsterdamse effec tenbeurs vandaag niet onvriendelijk ge stemd. Met name Kon. Petroleum lag beter in de markt. Voor dit fonds kon bij de opening een winst van 2.wor den genoteerd. Daarnaast is Unilever ruim 1,opgelopen. Philips (+6), Hoogovens (+3) en AKU (+2) waren eveneens beter. De opleving van de belangstelling voor cultuurwaarden, welke gisteren kon wor den waargenomen, was vandaag alweer grotendeels doodgebloed. Voor HVA kon echter nog een punt winst worden geno teerd, terwijl Delimij. een halve gulden beter was. Meer activiteit bestond in de scheepvaartafdelmg. De koersbeweging ging i* opwaartse richting. Hierbij ont wikkelde zich begin beurs winsten tot 2 a 3 pnt. De staatsfondsenmarkt was prijs houdend tot iets luier. 4% Ned. I960 i 4% Ned. 1961 4 Ned. 1961 Staffel 1947 B.N.G. Won.Douw; t. Ned. Handel Mfj. Cer: Amsterdam Rubber H.VA. AJC.U Berkel Patent Jalvé-Delft Cert Dell-Mij. Fokker Ford v. Gelder Hoogovens Müller Co. Ned. Kabel. Philips Gem bez Unilever Wilton-Feyenoord Billlton 2e Dordtsche Petr. Kon. Petroleum 50 Holl. Amerika Liln Java Ch. P.L. KJL.M. Kon. Ned Stoomb. Mij KPja. Stoomv. Ml). Nederl. v. Nievelt v. Ommeren Rott. Lloyd. .Scheepvaart Unie Interlinie Robeco Unltas Ver. Bezit Rentespaarbrleven '57 Rentespaarbrieven '58 2% Amsterdam '56 214 Amsterdam '56 I] 2% A'dam '56 m 244 Amsterdam '59 2% R'dam 'Ï7 Alb Heyn KI obl Vorig Slot 102 99% 9214 109 353 115% 131% 400 308 900',; 148!-. 440 800 370 778% 473 572 981 183.90 287 491% 569 123.40 147% 61.10 188% 159 151% 148% 151% 228 253 521 144 140 123% 84 89% 89% 99% 94% 124% opening 4/1 115% 132% 402% 149.50 782% 125.40 151% 189% 149 162% 152 340 152% Anaconda Copper Bethlehem Steel Chrysler Corp. General Electric General Motors Kennecott Copper K-L.M Montgomery Ward 33-., 33? Radio Corp. 53T Republic Steel 58% Royal Dutch 341/ -.7? Shell Union Oil 391* tu4 Southern Pacific 27% 27 Southern Railway 56% .71y Stand. OU Ny 50% «ff Tidewater 20% UnUever 5)% U.S Steel 77% Sa? Stemming: Goed prijshoudend ZANDVOORT, 4 jan. De burge meester van Zandvoort is verhinderd op de woensdagen 10 en 17 januari zijn wekelijks spreekuur te houden

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 3