Parlement Tsjombe en Toch naleving akkoord met Leopoldstad? Katanga zonder zonder licht Bittere rede van Salazar Toekomst van de V.N. Elf EIND OORLOG ALGERIJE KOMT WEER IN ZICHT I Een leven voor de sport D Voor bijna 6 miljoen minder bollen geëxporteerd in 1961 Merkwaardig muzikaal trio Gedenkpenning Reddingwezen paraat Nederland en één dag wereldnieuws Geen electra, kaarsen, voorzitter enz. Boze woorden in Elisabethstad Brits-Amerikaans beraad Marokko eist ook wat Sahara Franse rechts-extremisten openen nieuwe terreur-golf in Algerije Henk Herberts Geen klacht BEDRIJFSCHAP BLOEMBOLLENHANDEL Urker schipper ving met te nauwe netten Water polocompetitie Reserves DWT ver slaan HVGB DONDERDAG 4 JANUARI 1962 PAGINA 7 ELISABETHSTAD, 4 januari (Rtr., U.P.I.) Het Katangaanse parlement is gisteren voor enige momenten maar weer bijeengeko men. Dit was de eerste vergadering sinds het uitbreken van de vijan delijkheden tussen de Katanganen en de V.N.-troepen in december, doch de zitting werd na zeven minuten alweer verdaagd, omdat er geen elektrisch licht was en president Tsjombe niet was gear riveerd. Bovendien waren er ook geen kaarsen of andere verlich tingsmogelijkheden bij de hand. Emoties Het vraaggesprek met de kardinaal O v. Haarlemse politierechter Het parlement was bijeen geroepen ter bespreking van de overeenkomst, welke in december tussen president Tsjombe en Adoela, de premier van de centrale Congolese regering in Leopold- stad, tijdens beider besprekingen in de V.N.-basis Kitona tot stand kwam. Hier in was vastgelegd, dat Katanga een ein de zou maken aan zijn afscheiding van de rest van de Congo en de besluiten (Vervolg van pagina 1) De Portugese eersfce-minister zei dat één van de taken van de 3.500 Portu gese militairen in Goa, Damao en Diu was geweest, „Indië te dwingen een grote militaire operatie op touw te zetten, die de wereld zou schokken". Hierin waren de strijdkrachten ge slaagd, aldus Salazar. Aangaande Portugals lidmaatschap van de V.N. liet Salazar zeggen: „Naar de mening van de regering hebben wij het recht te vernemen ot' onze aanwe zigheid en onze samenwerking al nut teloos zijn. Ik weet nog niet of wij het eerste land zullen zijn dat de V.N. zal verlaten, maar wij zullen zeker tot de eerste behoren. Intussen zullen wij de V.N. onze medewerking weigeren in al les wat niet direct in ons belang is." Nadat de bejaarde dictator enige mi nuten voor zeven uur een tot de nok toe gevuld parlementsgebouw was bin nengekomen en daar te midden van luide kreten van bijval had plaatsgeno men, moest hij alvorens hij enige inlei dende woorden kon uiten twee maal op staan om de vele .viva's" en het krach tige applaus te beantwoorden. Toen de kamervoorzitter toekwam aan het ge deelte in de rede van Salazar waarin Engeland werd beschuldigd van het in gebreke blijven om aan zijn militaire verplichtingen te voldoen barstte een ge weldig applaus los. Dit was echter nog niets vergeleken bij het tumult dat even later teweeg werd gebracht door de na volgende passage uit Salazars rede: ,,Het zou voor Groot-Brittanme gezien de opvoeding en de individuele morele gevoelens van de Engelsen onverdraag baar moeten zijn om te beseffen dat een gebied, hoe klein het ook zou mogen zijn, door een land van het Gemenebest van zijn oudste bondgenoot zou worden ge stolen". De toejuichingen aan het adres van Salazar, de viva's voor Portugal en de kreten van afkeuring „schande over Engeland" kenden geen grenzen totdat kamervoorzitter Fiqueiredo dreigde de publieke tribune te zullen ontruimen in dien niet onmiddellijk stilte werd be tracht. Toen hij echter voorlas dat En geland en de eVrenigde Staten „voor de poorten van Goa" een nederlaag had den geleden bracht de zaal weer uitvoe rige huldeblijken aan Salazar die op stond om de aanwezigen te danken. Ook Salazars uitlating dat Portugal zich wel uit de V.N. zor wilien terugtrekken gaf aanleiding tot langdurig applaus. De passage over de blijvende verte genwoordiging van ,de voormalige Por tugese enclaves in het parlement: „de kwestie Goa is nog niet afgesloten" bracht opnieuw blijken van waardering. Bij de verzekering dat degenen „die door het volk van Goa, Damao en Diu- zijn gekozen" de door Indië geweldda dig bezette gebieden zouden blijven ver tegenwoordigen sprongen de drie afge vaardigden voor Portugees Indië de tra nen in de ogen. Toen de rede, die pre cies anderhalf uur duurde, was beëin digd schudde Salazar de kamervoorzit ter de hand en glimlachte voor de eerste maal. Tenslotte zongen de aanwezigen staande de nationale hymne „A Portu- EUesa". LONDEN Een woordvoerder van "et Britse ministerie van buitenlandse faken noemde de beschuldiging van Sa- lazar dat Engeland een Portugees ver- Soek om bepaalde vliegvelden op de Weg naar Goa te mogen gebruiken na ®en week had afgewezen, „misleidend". Het oorspronkelijke Portugese verzoek betrof het gebruik van bepaalde facili teiten welke de Britse regering niet kon verlenen zonder voorafgaande toestem ming van het land waar de vliegvelden gelegen zijn Dit was de Portugese re gering meegedeeld. Tevens werd ge vraagd of zij een andere weg zou kun nen gebruiken welke vrij zou zijn van eventuele bezwaren van derden. Op 14 "ecember was een nieuw Portugees ver zoek ontvangen. Dit werd bestudeerd °P het ogenblik dat de Indische aanval plaats vond, aldus de woordvoerder. UTRECHT, 4 jan, Het secreta riaat van hét .'.artsbisdom deelt mee: In verband met de berichtgeving van de Informations Catholiques Internationa- les over een vraaggesprek met kardi- naai Alfrink over het komende Con cilie deelt de kardinaal mede dat de betreffende weergave van hei gesprek hem wel voor de publikatie ter cor rectie was toegezonden, maar dat de tekst is afgedrukt, voor de verzonden correcties konden worden opgenomen. van de Verenigde Naties zou eerbiedi gen. Later verklaarde Tsjombe evenwel dat deze overeenkomst niet van kracht zou zijn zolang zij niet door het Katan gaanse parlement was geratificeerd. Ook de voorzitter van het parlement, Wa-Dilomba, en de minister van bin nenlandse zaken Moenongo woonden de korte vergadering niet bij. Evenals Tsjombe kwamen zij anderhalf uur la ter opdagen. Zij waren verbaasd en woe dend dat de vergadering verdaagd was. De voorzitter Dilomba was kwaad dat het parlement zonder hem begonnen was, omdat alleen hü het recht had ver gaderingen te openen en te sluiten. Tij dens de korte vergadering betoogden enkele leden, ook al zeer nijdig, dat een behoorlijk debat over de overeenkomst van Kitona onmogelijk was zonder pre sident Tsjombe. voorzitter Dilomba en de afgevaardigden van de Baloebakat, de oppositiepartij. Waarnemers zijn niet geneigd op grond van de gang van zaken in het parlement te concluderen dat Tsjombe zich van de overeenkomst van Kitona wil distantiëren. Immers, hij heeft reeds twee stappen genomen die aanwijzingen lijken dat hij die overeenkomst min of meer wil naleven. Hij heeft al een groep kamerleden naar Leopoldstad gestuurd om deel te nemen aan de zittingen van het centrale parlement. Dit was een eis die Adoela had gesteld in Kitona. Voorts stuurde Tsjombe gisteren nog drie amb tenaren naar Leopoldstad om deel te nemen aan besprekingen die zouden moeten leiden tot formulering van een nieuwe grondwet. De deelneming van een Katangaanse delegatie aan die be sprekingen was eveneens vastgelegd in de overeenkomst van Kitona. LEOPOLDSTAD Het Congolese persbureau meldt van officiële bron ver- WASHINGTON, 4 jan. (Reuter) Op 10 en 11 januari zullen in Washing ton tussen Britse en Amerikaanse des kundigen besprekingen worden gevoerd over de toekomst der Verenigde Naties, en met name over de doeltreffendheid der wereldorganisatie in haar huidige vorm. De Britse minister van buitenlandse zaken Lord Home verklaa de de vorige week, dat Engeland zich bezorgd maakt over de jongste gebeurtenissen in de Verenigde Naties, waar, zoals hij op merkte, een „vertrouwenscrisis" heerst. De Britse delegatie naar Washington zal worden geleid door de ambassadeur Sir David Ormsby-Gore, terwijl de Verenigde Staten vertegenwoordigd zul len zijn door Adlai Stevenson, de Ame rikaanse permanente vertegenwoordi ger bij de V.N., en de onderminister van buitenlandse zaken voor aangele genheden betreffende internationale or ganisatie, Cleveland. nomen te hebben, dat de „koning" van Zuid-Kasai, Albert Kalondji in Leopold stad in voorlopige hechtenis is gesteld. Hij zou in hetzelfde kamp worden vast gehouden, als waarin destijds president Tsjombe van Katanga na zijn arresta tie in Coquilhatstad werd ondergebracht Kalondji werd vorige week van zijn politieke bevoegdheden beroofd en la ter door het parket in Leopoldstad ver hoord. WASHINGTON, De perschef van het Witte Huis, Lincoln White heeft ver klaard dat er reden is te geloven, dat de president van Katanga, Tsjombe heeft gepoogd de erkenning van Katan ga door een ander land te „kopen". De indruk is dat Tsjombes vertegenwoordi ger in New York, de Belg Michael Stru- elens bij deze zaak was betrokken. White noemde het betrokken 'and niet bij na me, doch uit ingelichte bron is verno men dat het om Costa Rica ging. De poging mislukte, zeide White. Struelens ontkende een en ander catego risch en kon overigens niet hegriioen waarom de V.S. „zich zo druk maken over diplomatieke stappen en pogingen van andere regeringen". Gaan we nou schaatsen of gaan we niet schaatsen? Dat is op het ogenblik mét Nieuw-Guinea de kwestie. Je kunt nu wel een Elfstedentocht uit schrijven, maar het lijkt mij niet van belang ont bloot dat-ie dan ook dóór- Ofschoon, zelfs wanneer alle ijs en we der weer zouden gaan dienen, zal ik er niet aan deelnemen. Toen het 't vorig jaar zover was, heb ik er wel nog een ogenblik aan gedacht. Ik werd aangelokt door dat „elf" onder de dekmantel waarvan de te genvoeters van de Friezen, de Limburgers, jaarlijks enige vrolijkheid plegen te ont ketenen. Toen het puntje bij het paaltje kwam besefte ik echter ineens terdege, dat je met het Carnaval wel alle kanten uit kunt, maar met de Elfstedentocht maar één. En mijn inschrijving ging dus niet door. Nochtans zou ik het van harte toejuichen als die Elfstedentocht dit jaar nu eens daad werkelijk zou kunnen plaatsvinden. En ik begrijp heel goed de moeilijkheden van het organiserende Friese comité. Dat moet bou wen op De Bilt. Het zal je gebeuren. Wat dót betreft liggen de talloze organiserende Carnavals-comité's in het zuiden veel beter. Zij hoeven nergens op te bouwen. Het Car naval gaat door, weer of geen weer. Al zal het bakstenen vriezen. Want de elfde van de elfde keert steeds terug, volstrekt onaf hankelijk van welke meteorologische om standigheid dan ook. Neen, het valt waarachtig niet mee om een Elfstedentocht voor te bereiden. En ik zou mijn Friese broeders dan ook deze raad willen geven: „Jongens, jullie zoeken kennelijk vastigheid. En het scheve schaats- rijden is er niet bij. Welnu, als het nü niet lukt, doe het dan gewoon van de zomer". s Lands Kroniek PARIJS, 4 jan. (Rtr, UPI) Van gezaghebbende zijde is vernomen dat gemeend wordt dat een staken der vij andelijkheden in Algerije in zicht komt. Hieraan werd toegevoegd dat het resul taat der in het geheim door vertegen woordigers van de Franse regering en afgevaardigden der „voorlopige Alge rijnse regering" gevoerde besprekingen „spoedig" bekend zou worden. „Wij zul len op korte termijn weten of de lei ders van de opstand een einde aan de revolte willen maken," aldus een uit re geringskringen afkomstige uitlating. De te Tunis zetelende persdienst van de Algerijnse opstandelingen, A.P.S., heeft verklaard dat onafhan kelijkheid voor het Algerijnse volk en Algerijnse soevereiniteit over al het Algerijnse gebied in overeenstemming moet worden gebracht met hetgeen de Fransen als hun belangen beschou wen. Hieraan werd toegevoegd: „Dit zal niet eenvoudig zijn, doch voor alle vraagstukken kunnen oplossingen worden gevonden." In een bericht, dat te Tanger uit de Marokkaanse hoofdstad Rabat is ont vangen, wordt erop gewezen dat de Marokkaanse regering en de gewezen leider der Algerijnse rebellenregering Ferhat Abbas indertijd een geheime overeenkomst hebben gesloten, waarin Marokkaanse aanspraken op zeer grote delen der Algerijnse woestijnen zijn neergelegd. Volgens kringen, die nau we verbindingen onderhouden met de Marokkaanse regering, is deze laatste van mening dat de met Abbas gesloten overeenkomst onaantastbaar is. Zij heeft te kennen gegeven te verwachten, dat de huidige leider van het Algerijnse opstandelingenbewind, Ben Khedda het met Ferhat Abbas gesloten akkoord zal nakomen. Van dezelfde zijde wordt er nog op ge wezen dat Marokko van mening is dat de hulpbronnen van de S' hara waar bij speciaal aan de olievelden worden gedacht door Marokko, Tunesië en Algerije gemeenschappelijk moeten wor den geëxploiteerd. Waarnemers te Ra- Advertentie) Rustig oud met OLVEH pensioen. n het Betuwse Eist kent iedereen Henk Herberts. En wie bijvoorbeeld in Arnhem of Nijmegen Eist zeat roept meteen de gedachte aan Henk Herberts op, vaak nog vóór die van fruit. Vandaag is de heer Herberts voor het laatst 69 Morgen zal hij 79 zijn. Leider van een bloeiende drukkerij annex kantoorboekhandel en uitleenbi- bliotheek, waar de klant heer lijk dorps bovendien sigaren sigaretten er chocolade kan ko pen. Zulke dingen doen merk waardigerwijs in het geheel mets af aan het decorum, dat de heer Herberts door zijn ongekunstelde waardigheid op zijn omgeving af straalt, onverschillig of hij nu zetelt in een leren fauteuil naast een machtige boekenkast dan wel dat hij achter de toonbank een zakje pijptabak verkoopt. Toen de heer Herberts nog Henk was deed hij verwoed aan voetbal en atletiek. Veertien da gen voor de Eerste Wereldoorlog, op 18 juli 1914, verbeterde hij bij Philips in Eindhoven het natio- metereTn 1926™a?"h^ewnwel nog ee\^J^erH^a^mne7r inTn napwinsk^eZ°b^uirszetel vaTZ Elftalcommissie van de Nederlmu, Voetbalbond. Vrienden hadden hem bang gemaakt. „Je zult zien, dat j als provinciaaltje in Amsterdam geen steek m te brengen hebt maar de heer Herberts roerde zich en zijn woord kreeg gezag omdat het ongekun steld en recht door zee was. Sportief van nature haat hij draaierijen Zijn aangeboren, aimabele tact deed zijn medebestuurders tot hem opzien, Lotsy, Triebei vele grootheden uit de wereld van het vaderlandse voetbal. Veertig van zijn zeventig jaren heeft de heer Herberts aan het bondswerk gegeven. Eerst als lid van de oostelijke Elftalcommissie, toen lid Technische Com missie en voorzitter Keuzecommissie. Nog altijd is de heer Herberts lid van verschillende commissies van de Nederlandse voetbalorgamsaties en ere- zitter van de Arnhemse club Vitesse. De sport van vandaag? „Vermaterialiseerd zegt de heer Herberts. Voor betaald voetbal is hij nooit enthousiast geweest „maar ach, zet de klok eens terug? Wij moeten een tegenwicht stellen tegen die vermateriali- satie. Accent op het ethisch-sociale. De sportlui zijn verplicht het beste te geven nu zij niet langer alleen voor eigen genoegen spelen maar door radio en televisie ontelbaren moeten laten geweten. Dat eist stij„ want ook sportbeoefening is ergens verantwoordelijk werk geworden. Dat het ethische element vandaag verwaarloosd wordt valt af te leiden uit het toenemend aantal ernstige strafzaken, waarin te lankmoedig wordt gehan deld jegens mensen, die in de sport geld verdienen. Zij dienen te leren, verantwoordelijkheidsbesef aan de dag te leggen Dit is de heer Herberts ten voeten uit; een gentleman, ook in de sport. Buiten de sport is de heer Herberts een geziene figuur m vele streek functies. Bij de bevrijding van Eist werd hij loco-burgemeester. Hij is dat negen maanden lang geweest. Toen keerde hij terug naar zijn zaak, zijn winkel. Postpapier, chocolade, sigaren, wijsheid en een te schaars geworden decorum, dat een nobele persoonlijkheid omglanst. bat wijzen er in dit verband op dat de vertegenwoordigers der Algerijnse op standelingen daarom in hun geheime besprekingen met de Franse afgevaar digden geen afbreuk mogen doen aan de belangen van Tunesië en Marokko in de Sahara. Ben Khedda, premier van de „voorlopige Algerijnse regering" is gisteravond in Tanger aangekomen. Hij arriveert vandaag in Rabat, waar - hü door koning Hassan de Tweede aangapende passage of afwezig naar zal worden ontvangen. rip hemel starfin als zn hun muzlkaal Ze zün niet aangesloten bij de Ne derlandse toonkunstenaarsver eniging. Ze hebben maling aan de BUMA en andere Instellingen die zich met hun persoon of met hun kunst bezighouden. Ze zün de muzi kale dwangarbeiders van het elfde uur, die als er geen radertje of moertje in de weg zit desnoods tot 1984 onafgebroken kunnen musiceren. U kunt ze vinden in Parüs, en in Brussel. Sinds kort hebben zü ook hun intrek in Amsterdam genomen. In de amusementsbuurt van de hoofd stad vormen zij nu al een rechtstreek se bedreiging voor alle muzikanten van vlees en bloed, zü: ,,De Drie Ro bots". Hun geestelijke vader de fa. Decap in Antwerpen heeft hen uitge rust met een ontstellend muzikaal vermogen. Maar ze zün er eenvoudig onder gebleven. Geen spoor van emo tie valt er op hun gezichten te lezen als zü toch ontroerend wüsjes als „Oh was ik maar bü moeder thuis gebleven", „Geef mü maar Am sterdam", „Ketelbinkie" of „Warum weinst du kleine Tamara" ten gehore brengen. De leider van het P.obotten- trio heeft al eens telegrafisch meege deeld dat hü en zün collega's de hou ding van sommige musici veroorde len, die voortdurend meedeinen bü iedere melodie, pathetisch een haar lok voor de ogen wegstrüken in een nnnn/ln nnr.nn /va rtf O ff MOOr Behalve de door Geurt Brinkgreve ontworpen legpenning ter gelegenheid van het 25-jarig huwelgk van het koninklijk paar, geeft, naar ont werp van de Voorburgse beeldhou wer Albert Termote, de Koninklijke Begeer te Voorschoten een tweetal herinneringspenningen uit. De Am sterdamse dichter Guillaume van der Graft schreef de tekst: „Het zilver van de tüd waarin gij samengaat, hebt gij gemunt, gewijd aan land en volk en staat". De ene penning wordt geslagen in goud (18.5 mm 33; 25 mm 55) en brons (25 mm 4). De andere pen ning wordt uitsluitend in brons ge goten (110 mm ƒ57). e Koninklüke Noord- en Zuid- Hollandse Redding-maatschappü heeft in het afgelopen jaar acht en tachtig mensen behouden aan wal gebracht. Het totaal aantal reddingen, dat de ze maatschappü sedert haar oprich ting in 1824 op haar naam heeft staan, is hiermee gestegen tot 8.546. Gedu rende het afgelopen jaar zün de red dingboten en readingsstations van de KsN.Z.H.R.M. honderdtwaalf maal in actie geweest om diensten te verlenen. De schepen, vaartuigen, zeiljachten en vliegtuigen, waarvoor de redding boten uitvoeren waren van Amerikaan se, Belgische, Duitse, Finse. Griekse, Nederlandse, Noorse, Poolse en Zweed se nationaliteit. De maatschappü. die in stand wordt gehouden door vrijwil lige bijdragen, kan daarom op een be vredigend resultaat terugzien. ■M i „J/I. en knarsend zijn plaats weer inneemt. Toegegeven: de muziek klinkt wat mechanisch, maar daarom niet min der welluidend. Deze wat merkwaar dige musici hebben een contract van twee jaar getekend, wat overigens hun baas ook wel toekomt. De Robots vroegen namelü'k een büzonder hoge gage: 40.000 gulden. Sympathiek is echter dat de baas zün musici de ge legenheid wil geven ook eens te schnabbelen. Zodat men de muziek van „De Drie Robots" in de komen de maanden ook elders kan beluiste ren. ALGIERS Tegenover de optimisti- sche berichten over de toenadering van de Franse regering en de FLN staat de 1 nieuwe golf van gewelddaden, ontke tend door rechts-extremistische Fran sen in Algerüc, die gisteren alleen al aan vierendertig mensen het leven heb ben gekost. De ergste haard van onrust 1 was Oran, waar volgens opgave van de politie zestien doden en zeven gewon den vielen. Tot de zes gedode Europe anen behoorde een vrouw in verwach ting. In Constantine kwamen drie Alge- 1 rijnen om het leven en werden er vjjf- 1 endertig gewond, toen tijdens het uit gaan van een bioscoop een handgranaat tussen de bioscoopbezoekers werd ge worpen. Ook in Bone en Algiers hadden ongeregeldheden plaats, waarbij slacht- offers vielen. De uitzending van radio Algiers werd gisteravond weer gestoord door een geheime zender van de O.A.S., die een toespraak van de ex-generaal Salan uitzond. Salan sprak daarin zün hoop en vertrouwen uit, dat de O.A.S. in 1962 de overwinning zal behalen. de hemel staren als zü hun muzikaal credo hebben beleden. Nee, „De Drie Robots" blüven onbewogen in hun spel. Slechts de elektronische muziek van Ton de Leeuw of Henk Badings wil hen wel eens te machtig worden, maar ook dan blüven zü geestelük nog met beide metalen voeten op de grond staan. Iedere avond trekken zü vele be zoekers naar het café in Mokum's „warme buurt". Geboeid luistert men naar de saxofonist die bü iedere solo houterig en met tegenzin overeind komt en dan tot veler verbazing hammond-klanken uit zün instrument te voorschün tovert. Een kniesoor echter die daar op let. De muzieklief hebber moet ook het zoemend geluid maar vergeten dat aan ieder num mer voorafgaat. Robots hebben het tenslotte ook niet gemakkelük. Op- merkelük is voorts de manier waarop de drie muzikanten elkaar volgen. Hun oogjes flitsen van links naar rechts en logisch nemen zü de chorus over als een der combo-leden piepend DtTBi) tti Kt! 5 HET PARulL tlfV»ILi,ranir ~.\v w. De Duitse papierindustrie ,£>ruck und Papier" heeft een internationale pers- tentoonstelling georganiseerd onder de titel „Ein Tag im Spiegel der Weltpresse". De bedoeling van deze tentoonstelling, waarop meer dan zevenhonderd dagbladen uit drieënvijftig verschillende landen vertegenwoordigd zijn, is de veelheid van wegen aan te tonen waarop een gebeurtenis de lezer bereikt, hetzij in de vorm van een bericht hetzij als foto. Hiertoe heeft men van alle kranten eenzelfde nummer genomen en daarvan speciaal één bericht onder de loep genomen name lijk het incident n.et de Russische ambassadeur in Bonn, Smirnov op 22 oktober 1960. Men ziet hier een gedeelte van de Nederlandse inzending HILLEGOM, 4 jan. Het Bedrijf schap voor de Bloembollenhandel heeft woensdagmiddag in Treslong de begro ting 1962, de kortingen voor de weder verkopers en de leverings- en betalings voorwaarden voor dit jaar onder de loep genoemen. Veel moeilijkheden heeft dat niet opgeleverd. Anderhalf uur na dat voorzitter Fr. v. d. Kolk zqn (korte) nieuwjaarsrede had uitgesproken, viel de hamer voor de laatste maal. Aan een uitvoerige terugblik op 1961 had de heer V. d. Kolk geen behoefte. Het afgelopen seizoen heeft de exporteur in hoofdzaak windeieren gelegd. Door het tekort aan bollen, stegen de prijzen en zakte de winst der exporteur. De to taal cijfers van de export van januari tot januari zün nu bekend. In 1960 ging HAARLEM, 3 jan. Een 33-jarige Urker visser werd vanmorgen door de Haarlemse economische politierechter veroordeeld tot een geldboete van hon derdenvijftig gulden, omdat hü in de maand oktober en de eerste week van november van het vorige jaar op de Noordzee gevist had met netten, waar van de mazen te nauw waren. Bjj het binnenvaren op 7 november van de ha ven in IJmuiden had de Urker door een Rijks-ambtenaar controle gekregen op zijn nylonnetten. Daarbij kwam aan het licht, dat de netten niet voldeden aan de door de overheid gestelde eisen. De schipper vertelde, dat zün vader, die niet meer de zee op gaat, de netten breit, terwül hü zelf op vangst is. „Zon der dat ik het wist men ik lie netten gaan gebruiken. Ik was er van overtuigd, dat m'n vader wel rekening gehouden had met de eisen bü het breien van de net ten. Als ik met opzet de netten was gaan gebruiken, had ik ze bü de controle op mijn schip wel ergens weggemoffeld". Ook vroeg de schipper de politierechter er rekening mee te houden, dat de net ten door het gebruik konden zijn gaan krimpen, hetgeen volgens de Urker dik- wü'ls gebeurde. De officier van justitie, mr. J. Bredius kon zich voorstellen, dat de schipper zich meer met de vangst zelf dan met het vervaardigen van de netten bemoeit en dat de schuld meer bü de vader moest liggen. Ofschoon er meestal in deze zaken een geldboete geëist wordt gelü'k aan tien tot twintig procent van de opbrengst van de op foutieve wüze gepleegde vangst de vangst van de Urker bedroeg byna vierduizend gul den eiste de officier de milde boete van driehonderdenvüftig gulden. er 76.851.000 kg. over de grenzen met een waarde van 255.534.000,-. In 1961 kwam men aan 73.936.000 kg. met een waarde van 249.650.000.-. Ruim drie miljoen kg. minder dus of in geld uitge drukt: nagenoeg zes miljoen gulden min der. Een teken aan de wand in deze tüd van hoogconjunctuur, aldus de heer Van der Kolk. Voor het komend seizoen is er een re- del&kc kans dat het aanbod ruimer zal zün. De exporteur kan dan ook gaan verkopen zonder het bange voorgevoel dat er straks misschien bollen tekort zullen zün. De voorzitter sprak de hoop uit, dat de exporteur na een reeks van jaren waarin de winsten erg klein wa ren, nu eindelek eens de beloning zal krijgen waarop hü recht heeft. Wat betreft de EEG, deelde de heer Van der Kolk mede, dat alles sneller gaat dan men heeft verwacht. Welis waar kon in 1961 de eerste fase niet worden afgewerkt, maar dat komt om dat de besluiten met algemene stemmen g'enomen moeten worden. Straks, in de tweede fase, zal meerderheid van stem men voldoende zijn. Bü de behandeling van de begroting merkte de heer Verhaar bij de post Ver goeding Bond van Bloembollenhandela ren op, dat destijds is besloten dit be- di-ag te binden aan een maximum van 80.000.-. Nu staat er 89.000.- voor op de begroting. Hoe kan dat? Dat maxi mum gold voor dat jaar, aldus de heer Van der Kolk. Het bedrag mag wettelijk 50 pet. van de contributies be dragen. Gaan die contributies omhoog dan stügt dit bedrag automatisch. De heer Verhaar was het daar niet mee eens. Hij meende dat men had besloten niet verder te gaan dan 80.000.-. Men moest er de notulen van de betreffende vergadering maar eens op naslaan. Zo wel de heer Nederveen als de heer Kroe- se meenden zich te herinneren, dat des tijds was besloten niet verder te gaan dan 50 pet. van de contributies, maar dat mep zich niet had gebonden aan het door de heer Verhaar genoemde be drag. Voor porti en drukwerk was 32.000.- uitgetrokken en dat vond de heer Warnaar rükehjk hoog. Hij nad zich reeds lang geërgerd aan het royale omspringen met papier zoals het Be drijfschap doet. Daar kan beslist belang rijk op bezuinigd worden. Laat men een voorbeeld nemen aan het Produkt- schap voor Siergewassen. Daar wordt geen papier te veel gebruikt. De heer Van der Kolk zegde toe dat men zuinigheid zal gaan betrachten. Met algemene stemmen werd vervol gens de begroting 1962 goedgekeurd. De korting voor de wederverkopers en im porteurs blqven ongewijzigd, al deelde de heer Van der Kolk mede, dat in de eerstvolgende vergadering van het da gelijks bestuur de gehele zaak op de helling zal komen. Er zün van verschil lende kanten bezwaren gerezen, maar nu het Produktsdhap voor Siergewas sen de minimumexportprijzen heeft goed gekeurd, heeft het geen zin wijzigingen te gaan aanbrengen. Bij het vaststellen van de m.e.p. is nL rekening gehouden met de bestaande regeling. Ook de le verings- en betalingsvoorwaarden wer den ongewijzigd vastgesteld. In de plaats van de heer M. C. Driehuizen werd in de sociale commissie gekozen de heer J. Langelaan. Bü de rondvraag informeerde de heer Freriks nog naar de CAO voor het ad ministratief personeel. Er zün onder handelingen gaande geweest, zo deelde de heer Steinmetz mede. Met de KVOB (Kath. Ver. v. Ondernemers in het Bloembollenbedrijf) is men tot overeen stemming gekomen. De onderhandelin gen met de afdeling bloembollen van het Ned. Landbouw Comité zijn vastge lopen. Het bedrijfschap kan trachten de zaak weer op gang te brengen, maar verder gaat de bemiddeling niet. Dat is een kwestie die de standsorganisa- ties moeten behandelen. HAARLEM, 3 jan. De reserves van DWT bonden in het Sportfondsen- bad voor de tweede klasse dames de strijd aan tegen HVGB 1. In de twee de helft werd door DWT een achter stand omgezet in een overwinning. Aan beide kanten werd er zwaar gespeeld, hetgeen de strijd niet ontsierde. Na snel wegtrekken vanuit de HVGB-achterhoe- de zwom Anke Ulje-Goetzee door de DWT-verdediging en bezorgde HVGB de leiding. Het was echter voor kort want Frieda Dük liet de HVGB-verdediging niet met rust en na zich goed te hebben vrijgemaakt fabriceerde zij de gelijk maker. Toen zag Hennie Bosch-Brou wer één van haar vele pogingen met het maken van een doelpunt beloond. In de tweede helft kwam HVGB er niet meer aan te pas. Do Turkenburg zwom de HVGB verdediging uit elkaar en bracht de stand op gelijke voet, waar na Weme André Wilkens en Fried Djjk de DWT overwinning op 4-2 stelden. DWT 2 heeft in deze afdeling nu met 5 punten uit 3 wedstrijden de leiding en volgt HVGB 1 met 4 punten uit 3 wedstrijden. Heel wat rustiger was de eerste klasse dames wedstrijd Haar lem l-DWR 1. Door Rie Thuis-van veen had DWR met het ingaan van de rust een 1-0 voorsprong. Na de hervat ting schoot Gerda Drogtrop DWR naar 2-0 om na een treffer van Riet Thuis- van Veen er 4-0 van te maken, waar bij het bleef en DWR ongeslagen de leiding in deze stand is: afdeling heeft. De DWR 1 DWT 1 Haarl. 1 VZV 1 HPC 1 25 13 13 7 2 3 8 10 18 21 DEN HAAG, 4 jan. Bü K.B. is be noemd tot ridder in de orde van Oranje- Nassau de heer F. T. Buigholt te Over- veen (gem. Bloemendaal)hoofdwerk tuigkundige bü- de N.V. Stoomvaart Maatschappü „Nederland". iiiiiiiiimiiiumiiiimuiiiimiiiiiiimiiiiiiiiiiiiimiiiimiiimt Er wordt op het ogenblik in Neder land voortdurend gepraat over de belangen van de Papoea's. Maar is er al iemand geweest, die zicb vol mededogen beeft gebogen over de blessures, toegebracht aan bet ziele- leven van de KVP-jongeren in de Rijkskieskring Den Bosch? Vorig jaar juli kenschetsten deze jongeren, die immers nog niet geleerd hadden te veinzen, de erenigde Naties als een „propagandaforum dat niet bij uit stek geschikt was bet zelfbeschikkings recht van de Papoea's te effectueren. Staatssecretaris Bot toog daarop in september naar St. Oedenrode. Hij smaakte bet genoegen de K.V.P.- jongeren, die daar in vergadering bij een waren, duidelijk te maken, dat de Nederlandse diplomatie, door voor de V.N. te opteren, geen beter en veili ger middel van vervoer had kunnen kiezen. Dat was immers de hele zin van Het plan-Luns. De K.V.P.-jon- geren, die een goed stuk voorlich ting gelukkig naar waarde weten te schatten, prezen nu de regering per resolutie om haar realiteitszin. Bleef echter de vraag, wat er zou moeten gebeuren, als bet plan-Luns in de V.N. niet de vereiste tweederde meer derheid zou halen. Ook daar kwam raad op. In St. Oedenrode bevond zich niemand minder dan Frits M. Kirihio, ook een jongere, maar dan een Papoea, die sociologie studeerde in Leiden. Hij sprong op het podium naast mr. Bot en verwierf de daveren de instemming van de zaal. toen bij Nederland vroeg ook in dat geval zijn verplichtingen jegens de Papoea's onverkort na te komen. Sindsdien is er veel gebeurd. Het plan-Luns is in de V.N, niet eens aan bod gekomen. Mr. Bot maakt deel uit van een rege ring, die bet zelfbeschikkingsrecht wil laten vallen als prealabele voor waarde voor besprekingen met Indo nesië. En Kirihio is naar Djakarta geijld om zicb wenend in* de armen te werpen van Soekarno, die hem „verbaasde door zijn gematigde hou ding Er is tot dusver geen enkele klacht gekomen over de lippen van de K.V.P.-jongeren in de Rijkskies kring Den Bosch. Dat siert ben.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 7