Hogere bouwkosten Prov. Ziekenhuis Santpoort G.S. vragen aanvullend- krediet van f 2.345.000 Ontzaglijk Nederlands BB? 4K MM Imm FABRIEK VOOR 1100 WONINGEN PER JAAR Belangrijke besparing op geschoolde arbeiders Agenda Haarlem evmi Marinehospitaal blijft in Overveen Coaster botst tegen Hembrag VERMAAT BEST BROOD Merendeels lager SOLEX HARDEBELT Brandbeveiliging wordt verbeterd Reproducties van schuttersstukken Kettingbotsing op Schipholweg Raadzaal krijgt frisser aanzien Duinrust" aan Rijk overgedragen Amateurvoetbal afgelast Aa-Be PLAIDS Zaalberg Fa. B. J. VAN LIEMT De beurs vandaag: VRIJDAG 5 JANUARI 1962 NHC Burgerlijke Stand Haarlem Bij Bakenesser en Nieuwe Kerk Toepassing in verpak king van fijne genotsartikelen Gevaarlijk vuurwerk Twee Haarlemmers aangehouden Meisje in Oudejaars nacht gewond «SP In Amsterdam-west iMPs^liSir WmmmmM- H ■mmsim Wmm - Tienmaal-tien-actie start morgen officieel Films Toneel Muziek Diversen Tentoonstellingen Tengevolge van gladheid Bus ramt lantaarnpaal In afwachting van definitieve restauratie Nutsspaarbank Spaartegoed in 1961 met f 10 miljoen toegenomen T entoonstell ingen van postduiven Tentoonstellingen in „Het Huis van Looy" en „De Ark" Ook geen hockeywedstrijden GEMEENTEZAKEN - Beurs van New York HAARLEM, 5 jan. Het nieuwe op namepaviljoen van het Provinciaal Zie kenhuis te Santpoort, waarin 144 patiën ten kunnen worden verpleegd, zal heel wat duurder gaan kosten dan aanvanke lijk was geraamd. Dat blijkt uit de me morie van antwoord van GS op de be groting van het ziekenhuis. In 1953 wer den de kosten van bouw en inrichting voorlopig geschat op twee miljoen gul den. Eerst in 1957 was het mogelijk een verantwoorde opzet te maken. Op ba sis van de toen geldende prijzen zou het paviljoen voor vier miljoen gulden kunnen worden gebouwd en ingericht. In mei van het afgelopen jaar was dat bedrag al opgelopen tot 4.416.000. In de laatste helft van november bleek dat voor de bouw en de inrichting gerekend moest worden op 4.870.674. De zoge naamde naakte bouw van het paviljoen zou 2.973.940 gaan kosten. Toen de bouw op 1 december j.l. werd aanbesteed bleek dat de laagste inschrij ver hiervoor een bedrag van 3.176.300 vroeg. Dat is bijna zeven procent meer dan'het geraamde bedrag. De bijkomen de kosten waarin 22.000 is gere serveerd voor kunstwerken ter versie ring van het gebouw, werden geschat op 2.095.700. Als oorzaken voor deze niet onbedui dende stijging van de kosten worden ge noemd het oplopen van de bouwprijzen en het aanbrengen van enige wijzigingen in het oorspronkelijke bestek. Verder dient rekening te worden gehouden met de komende loon- en huurverhogingen en met het feit dat de bouw ongeveer drie jaar zal duren waardoor het risi cobedrag voor de aannemers zeker op zes procent moet worden gesteld. Ten slotte zjjn voor de aannemers moeilijk heden te verwachten bij de aanvoer van materialen, aanwerving van arbeids krachten en moeilijkheden welke voort spruiten uit de afnemende produktivi- teit als gevolg van de verdere invoe ring van de vijfdaagse werkweek. Ook de kosten van de werkzaamhe den welke door net ziekenhuis zelf zul len worden gedaan moeten met ruim vier ton worden verhoogd en worden ge- Raadsvoorstellen kunnen heel XL*, boeiend zijn. B. en W. van "«'Is* Haarlem stellen de raad voor, f 11.000,- beschikbaar te stellen voor het laten reproduceren van schutters stukken van Frans Hals. De reproduc ties zullen in mapjes van zes worden verkocht. Het maken van goede kleu renreproducties is een kostbare aan gelegenheid, maar B. en W. hebben opnieuw kans gezien een opmerkelijk blijk van zuinigheid te geven. Zij heb ben een belangengemeenschap ge vormd met twee particuliere onder nemers, als gevolg waarvan de kosten voor de gemeente gedrukt werden. De ene particuliere ondernemer is een uitgever, die de schuttersstukken wil gebruiken om een door hem uit te geven kalender te verluchten. De an der wordt in het raadsvoorstel discreet aangeduid als „fabrikant van fijne ge notsartikelen". vermoedelijk zullen dus ter gelegenheid van de aanstaande grote" Frans Halstentoonstelling dozen bonbons in de handel worden gebracht het kan ook parfum of borstplaat zijn verlucht met reproducties van de schuttersstukken. De zorgvuldig heid van het College kennende, moe ten wij veronderstellen dat aan be doelde fabrikant de nodige voorwaar den zijn gesteld, zodat men er zeker van kan zijn dat de bonbons, de borst plaat of de parfum Frans Hals waardig zullen zijn. Wij kunnen ons herinneren, dat wij vroeger op school, wanneer wij ons beijverden een missie-fancy-fair op touw te zetten, ook dergelijke be langengemeenschappen aangingen. Daarom is het voorstel van B. en W. ons sympathiek. Het is zo huiselijk, uitgekiend en ontzaglijk Nederlands. Er zijn in deze richting wellicht nog meer mogelijkheden. Ter financiering van het Hildebrandmonument zouden koekebakkers kunnen worden geïn spireerd om een afbeelding van het monument in de verpakking of in de koek zelf te verwerken. En zouden de Haarlemmer halletjes hun ontstaan niet te danken hebben gehad aan een actie ter medefinanciering van de Vleeshal? Het gemeentebestuur is enige tijd geleden overgegaan tot de (ook door ons bepleite) aanstelling van een ad- junct-directeür, speciaal belast met de zorg voor de moderne kunst. Wordt het geen tijd, dat er een jongmaatje wordt benoemd, speciaal voor de kitsch? (Advertentie) „Nu wegrijden zonder trappen" SOLEX-SERVICE-STATION RIJKSSTRAATWEG 249 HAARLEM-N, TELEF. 57455 BEVALLEN van een zoon: Ch. Kock- Hakkenhaar; D. Ibelings-Verberne. BEVALLEN van een dochter: M. L. Kruy en-Dekker; E. S. Wijnveld-Werf. OVERLEDEN: C. Warmerdam, 76 j.; H. Oostwald, 92 j.; J- Wijkhuizen, 77j M. Moorhoff-Verheij, 93 Jr*' S. W. Schulz-Verheij, 81 j.; C. M. van Loon- Veldhuizen, 76 jr. ONDERTROUWD: A. Koopman en H. Th. Kleijn; p. Lorenzoni en M. Bre- man; A. Schreuder en B. W. Koops. GETROUWD: S. J. J- B- Meijer en A. Kunst; H. J. van Teunenbroek en D. H. C. Fakkel; T. D. F. Nicolai en M. Dijkmans; H. W. den Hartog en P. C. Branderhorst. raamd op 1.073.000. De totale bouwkos ten van het paviljoen bedragen derhal ve 6.345.000., Voor een biidrag tot vier miljoen zijn reeds de nodige kredieten verstrekt zodat nog een aanvullend kre diet van 2.345.000 nodig is. Voor de bouw van een werkplaats bij het provinciaal ziekenhuis Duinenbosch te Bakkum wordt door GS een aanvul lend krediet van 510.000 gevraagd. De bouwkosten ervan worden thans ge raamd op 1.060.000 en daarvoor was reeds 550.000 beschikbaar gesteld. HAARLEM, 5 jan. De brandbevei ligingsinstallaties van de torens van de Nieuwe Kerk en van de Bakenesser- kerk zullen worden uitgebreid tot de kerkgebouwen zelf. Bij de kerkgebou wen zullen diepwellen worden aange boord, waarbij benzine-pompaggrega- ten zullen worden geplaatst die zowel op de diepwellen als op de waterlei ding worden aangesloten. Bij storing in de drinkwatervoorzie ning bij voorbeeld in tijden van oor log kan dan met deze pompen het water uit de diepwellen dat goed drinkbaar is in de waterleiding wor den gebracht. In vredestijd hoeft de brandweer bij brand niet anders te doen dan de aggregaten in werking te stellen. In oorlogstijd zullen de pompen dag en nacht bezet worden gehouden. Tot nu toe moest de brandweer in geval van brand een motorpomp aan. sluiten op de waterleiding en op de brandleidingen, voordat er water ge geven kon worden. Dit betekent een kostbaar tijdverlies. In de oorlogstijd zou dit kunnen betekenen, dat de brandweer helemaal niet kan ingrijpen, omdat zjj mogelijk eerst ander werk moet verrichten ter bescherming van mensenlevens. Het rijk is bereid de kosten van deze brandbeveiliging te dragen, mits de gemeente zorgt voor scherfvrije opstelling van de benzine aggregaten en scherfvrije opstelplaat sen voor het bedienend personeel. Zo wel bij de Nieuwe Kerk als bij de Ba- kenesserkerk is het mogelijk betonnen schuilkelders onder het straatniveau aan te leggen of in te richten. De kosten hiervan worden geraamd op 22.000 en aan de raad wordt ge vraagd dit crediet beschikbaar te stel len. HAARLEM, 5 jan. Haarlem wil ter gelegenheid van de deze zomer te hou den Frans Halstentoonstelling in het Frans Halsmuseum 10.000 mapjes met zes reproducties van schuttersstukken van Frans Hals gaan verkopen. B. en W. vragen voor het laten maken van deze reproducties de raad om een ere* diet van 11.000,-. Men kan met dit betrekkelijk geringe bedrag volstaan, omdat men kan sa menwerken met een Haagse uitgeverij, die voor 1963 10.000 kalenders met deze reproducties gaat uitgeven. Bovendien zal een „fabrikant van fjjne genotsarti kelen" deelnemen in de kosten van hel vervaardigen van twee der reproduc ties. De fabrikant is van plan deze af beeldingen in het verpakkingsmateriaal van zijn fijne genotsartikelen te verwer ken. De mapjes worden vervaardigd tegen de prijs van 1,10 per stuk en verkocht voor 1,75 per stuk. Het gemeentebe stuur verwacht, dat er tijdens de ten toonstelling veel belangstelling zal be staan voor de mapjes. HAARLEM. 5 jan. Enige dagen geleden maakten wij melding van een ongeluk tengevolge van gevaarlijk vuurwerk, waarbij een 18-.iarig meisje ernstig gewond raakte aan keel en bei de benen Inmiddels is komen vast te staan, dat het vuurwerk bestond uit doosies met ootnlofbare stoffen, die door de Spoorwegen gebruikt worden als alarm-apparaat. De doosies worden op de rails vastgebonden en de treinbe stuurder hoort pnn ontninffi-cr wanneer de trein er over heen rijdt. Hij weet dan. dat op enige afsland een trein gestrand is en dat afremmen gewenst is. Een 20-iarige elektricien vond een naar van die doosies in oude kledingstukken, die hii als vodden wilde verkonen. Hii be sloot ze in de schuur te bewaren en er in de nieuwiaarsnacht mee te gaan knallen Samen met een bovenbuurman heeft hij zich die nacht met de alarm apparaten geamuseerd en geen van bei den heeft gemerkt, dat een meisje ge raakt werd en verwondingen opliep. Beiden zijn aangehouden wegens het veroorzaken van lichamelijk letsel. Te gen de elektricien werd bovendien proces-verbaal opgemaakt wegens over treding van de vuurwapenwet. Ook met de spoorwegrecherche zal de elektri cien nog te maken krijgen. (Van een verslaggever) AMSTERDAM, 5 jan. Maandag 15 januari a.s. maakt de industriële wo ningbouw in Amsterdam en omgeving een flinke stap voorwaarts, als minis ter van Aartsen in het westelijk haven gebied de „woningfabriek" van het N.V. Nederlands Bouwsyndicaat zal openen. Een fabriek met een capaci teit van bijna 5 woningen per dag, of wel 1.100 per jaar, waar in totaal 50 man personeel grotendeels onge schoold werk zullen vinden. Onbekend is het systeem van het Bouwsyndicaat in de hoofdstad niet. In de tuinsteden kan men reeds 3000 wo ningen vinden, die in baksteen-monta ge-bouw zjjn opgetrokken. In Geuzen veld heeft enige jaren een kleine fa briek gestaan, waar op grote roosters stukken babsteenmuur op simpele wij ze werden vervaardigd en vervolgens met montagekranen werden gemon teerd. Door het fabriekmatig metselen van de muurelementen werd het nor male stapelmetselen op de bouwplaats vermeden. Nu de periode van experimenteren voorbij is en vooral ook het ministe rie van Bouwnijverheid zijn aanvan kelijke terughoudendheid jegens het systeem heeft laten varen, achtte men de tijd aangebroken om een de finitieve fabriek +e stichten. Deze staat nu, voor een bedrag van onge veer 2,8 miljoen gulden, aan de Nieu we Hemweg. In de kern is het sy steem hetzelfde gebleven als op de kleine mobiele werkplaatsen in de tuinsteden. Alleen is de productie ver der gerationaliseerd. Op vier lopende banden worden de grote bouwele menten samengesteld en vervolgens in een grote droogtunnel in snel tem po bedrijfsklaar gemaakt. De aan voer van bouwmaterialen geschiedt over het water, de afvoer naar de bouwplaatsen tot op een afstand van 60 km over land. Voor een economische bouw is het nodig dat een montagekraan op een bouwplaats vijf woningen per week bouwt. Op die wijze kan men een bouw prijs garanderen van ongeveer 13.500 voor een driekamerwoning (portiek type) of 15.150 voor een vierkamer woning, waarbij de prijs van grond en fundering niet meeberekend zijn. Het voordeel van deze industriële bouw is dat grotendeels gewerkt kan worden met ongeschoolde arbeiders Nog net op het nippertje kon het instru- mentenkoffertje van dokter Prins van de Kleine Houtweg, die vanmorgen op de Burgwal met zijn auto het water in gleed, door een omstande«ia het ge opende schuifdak worden gered. Even tevoren was de dokter, die alleen een paar natte voeten had opgelopen, er zelf in geslaed door het schuifdak de kant op te klauteren. Bij het ontwijken van een leeg conservenblikje was de dokter aan het slippen geraakt ter hoogte van de Kerkhofstraat. HAARLEM, 5 jan. Morgen gaat de tienmaal-tien-actie in Haarlem officieel van start. Het bestuur van het jeugd- comité heeft tijdens bijeenkomsten in een zaal van het stadhuis met behulp van de Nederlandse Jeugdgemeenschap te Haarlem, de Gemeentelijke Dienst voor Sport en Jeugdzaken en de Haar lemse Raad voor de Jeugd een defini tief openingsprogramma kunnen opstel len. Om half drie morgenmiddag zal de burgemeester van Haarlem, mr. O. P. F. M. Cremers, die beschermheer van de actie is, op de Dreef ter hoogte van het monument de actie met een kleine toespraak openen; tevens zal hjj enkele collectebussen uitreiken. Om twee uur komen padvindersisters) leden van het jeugdcomité en de P.T.T.- Harmonie, die zich bereid verklaarde medewerking te verlenen aan de officië le start van de actie, samen bij_ het gebouw van de P.T.T. aan de Leidse- vaart. Vandaar gaan zij in optocht naar het monument op de Dreef. Daar wordt de actie officieel door de burgemeester geopend. Na de toespraak van de bur gemeester en de uitreiking van de col lectebussen begint de Harmonie, ge flankeerd door collecterende padvinders haar tocht door de stad. Niet door de binnenstad echter, wegens de zaterdag se drukte. Wel zal een groep padvinders met collectebussen de winkelcentra in de binnenstad afgaan. Ook de winkel centra buiten het stadcentrum worden bezocht. De collectebussen moeten de zelfde middag weer worden ingeleverd in het gebouw aan de Leidsevaart. De route, die de Harmonie maakt, is als volgt: Dreef, Houtplein, Lorentz- plein, van Edenstraat, Raamsingel. Wil- helminastraat, Kinderhuisvest, Kenau park, Parklaan, Jansweg, Stationsplein, Rozenstraat, Kenaupark, Zijhuizen, Nassaulaan, Gedempte Oudegracht, Raaks, Wilhelminastraat en de Prins Hendrikstraat. CINEMA PALACE: De dolle Generaal, 14 jaar. 2, 7 en 9.15 uur. Zo. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. FRANS HALS: Eén pyjama voor twee, (3e week) 14 jaar. 2, 7 en 9.15 uur. Zo. 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. Di. 2 en 8 uur. LIDO: In de avondvoorstellingen „Terreur van de rode draak", str. volw. In de matinees „The lord, the lady and the butler", alle leeft. 2, 7 en 9.15 uur. Zo. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. LUXOR: Heldencommando, 14 jaar. 2, 7 en 9.15 uur. Zo. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. REMBRANDT: Pa krijgt de klappen, alle leeft. 2, 7 en 9.15 uur. Zo. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. ROXY: t/m zo.: De laatste grens, 14 jaar. Ma. t/m do.: Destry, 18 jaar. 2.30, 7 en 9.15 uur. Zo 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. STUDIO. 3e week: Het onbekende Amerika, 18 jaar. 2.15, 7 en 9/15 uur. Zo. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. MINERVA: „Ben-Hur" alle leeft. 7.30 uur. Zondag 2 en 7.30 uur. Zaterdag 6 januari Stadsschouwburg. 8 uur: Toneelgroep Theater „Brieven van een dichter" van Michael Redgrave. Regie: Michael Warre. In de hoofdrollen: Caro van Eyck, Loudi Nijhoff en Winnifred Bosboom. Zondag 7 januari Stadsschouwburg. 8 uur: Toneelgroep Theater „Voor de Grote Muur" en „De Bruiloft" van Tankred Dorst en Anton Tsjechow. Regie: Koen Flink, Elise Hoo- mans. In de hoofdrollen: Elly van Steke- lemburg, Annet Nieuwenhuyzen en Bernard Droog. Maandag 8 januari Stadsschouwburg. 8 uur: Amsterdams Volkstoneel „O-P Hoop van Zegen". In de hoofdrollen: Beppie Nooij, sr., Beppie Nooij, jr., André van Dijk en Willy Euidema. Woensdag 10 januari Stadsschouwburg. 8 uur: Toneelgroep Ensemble „De Tiende Man" van- Paddy Chayefsky. Regie: Karl Guttmann. In de hoofdrollen: Sigrid Koetse, Jo-han Bos kamp en Jan Retèl. Vrijdag 5 januari Frans Hals Museum. 8 uur: Toonkunste naarscentrum „Eduard van Beinum": Bel gisch-Nederlands concert. Concertgebouw. 2 uur: 5 en 6 januari: Haarlemse Katholieke vereniging voor het Gezin: Kinderfeest met toneelstuk „Kien Dop in Kennisland". Maartdag 8 januari Op 12 plaatsen in Haarlem: Kerstboom verbrandingen. Donderdag 11 januari Rest. Brinkmann. 8 uur: Kon. Ned. Na- tuurhist. Ver. afd. Haarlem; de heer J. A. Egenraam over: „Onze Nederlandse Zoog dieren". Woonhuis Jao. van Looy, KI. Houtweg 103, het voormalig woonhuis van de schilder- schrijver Jacobus van Looy. Geopend dag. van 1012.30 en van 13.30—17 uur: zo van 14—17 uur Frans Halsmuseum: Permanente tentoonstel ling van werken uit de Haarlemse school van de 16e eeuw tot op heden (o.m. Hals meesterwerken). Geopend van 10—17 uur Zo. 13—17 uur. Teyler's Museum: Tekeningen Hollandse. Italiaanse, Franse School, Fossielen, his torische natuurkundige Instrumenten, ml neralen, 31-toons Fokker-orgel Geopeno iedere werkdag, beh. maandag van 11—15 uur. De eerste zondag van elke maand van 13—15 uur. Bisschoppelijk Museum. Jansstraat 76: Oude religieuze kunst. schilderijen, middel eeuwse beeldhouwwerken ..andschrifici en kunstnijverheid. Geopend van 1012.30 uur en van 13.3017 uur (beh. ma.). Zo. en feestdagen van 1417 uur. Kunstzaal ,ln 't goede uur", Korte Hout straat 1, hoek Nieuwe Kerkspleln. Ex positie vau tekeningen van Dick Breed t/m 31 dec. Vanaf 1 jan.: Etsen van Frans Verpoorten. Geopend dag., ook zo. van 1022 uur. Museum: Het Huls van Looy. Werken van leden van het genootschap „Kunst Z11 Ons Doel' 9 dec. t/m 6 1an van 10—17' Zondags 13—17 uur Kunstcentrum „De Ark". Schilderijen van J. van der Gaag. Geopend van 7 jan. t/m 3 febr. van 9—17 uur en tijdens de concerten op maandag, woensdag en vrij dag van 1820 uur. cn dat bovendien de vaste en ver warmde werkplaats voor de werkne mers meer anntrekkelükheid biedt dan de steeds veranderende werk plaats van de gewone bouwvakarbei ders. De besparing op arbeidskrach ten by deze bouwmethode is ongeveer 25 pet., op geschoolde arbeiders zelfs 75 pet. Hoewel het baksteenmontagesysteem wel enige flexibiliteit in de vormen toe laat, wordt natuuriyk de meeste winst geboekt bij grote serieproductie in zo eenvoudig mogelijke vormen. Niettemin spannen de architecten zich in om tot woningtypen te komen, die een niet te geestdodende eenvormigheid vertonen. Het Nederlandse BMB-systeem wordt thans, in licentie, ook toegepast in Frankrijk in tegenstelling tot het Franse systeem Coignet, dat naar Nederland is gekomen. Voor de bouw van Coignetwoningen zal een woningfabriek worden gebouwd aan de overzijde van het Noordzeeka naal in de Zaanse Achtersluispolder. Voorts staat er in het industriegebied- Amstel reeds enige tijd de woningfa briek van de NEMAVO, waar woningen volgens het Airey-systeem worden ge maakt. De BMB-fabriek heeft thans 688 wo ningwetwoningen in aanbouw in tuin stad-Osdorp en 520 premiewoningen in tuinstad-Buitenveldert. Verwacht wordt dat men nog geruime tijd vijf montage- kranen (25 woningen in de week) aan het werk zal houden. Voor Noord is reeds een groot project in voorberei ding. In Haarlem verwacht men binnen kort de opdracht voor de bouw van twee flatgebouwen van elk twaalf etages hoog. Ook in Alkmaar staat een pro ject van 260 woningen op stapel. (Advertentie) 100 WOL Grote Houtstraat 62 en 67 Tel 10651 1283S HAARLEM, 5 jan. Op de Schip holweg heeft zich omstreeks midder nacht ter hoogte van de Europaweg een kettingbotsing voorgedaan, waarbij drie personenauto's betrokken waren. De schade was vrij groot. Bovendien werd een lantaarnpaal geraakt. De auto, die de botsing veroorzaakte, slip te tengevolge van de gladheid van de weg en reed tegen de lantaarnpaal. De bestuurder van een achteropkomende auto kon door krachtig remmen voorko men, dat hü in volle vaart tegen zijn voorganger opreed. De auto kwam vlak achter de voorste wagen tot stilstand. Dat hü deze toch nog ramde, kwam doordat de bestuurder van een derde auto, die \yel remde, maar ook slipte tegen de tweede auto opreed. Geen van de drie bestuurders liep enig letsel op. Vannacht omstreeks een uur is een bus van de N.Z.H. tengevolge van de gladheid geslipt en tegen een lantaarn paal op de hoek van de Muiderslot- weg en de Geuzevesperstraat gebotst. De autobus liep lichte schade op. De lantaarn werd geknakt. HAARLEM, jan. Aan de Haarlem se raad wordt thans een voorstel ge daan tot het treffen van enkele brood nodige voorzieningen aan de raadzaal en de vestiaire die daarbij hoort. Voor een en ander zal een crediet van 29.000 nodig zijn. Een definitieve ver betering van de raadzaal is nog niet mogelijk. Die kan pas tot stand wor den gebracht in het kader van het al gemene restauratieplan voor het Stad huis en zal dus nog wel enige jaren op zich laten wachten. De raadzaal zal dan op een andere plaats komen te lig gen. In afwachting van die definitieve voorziening stellen B. en W. tihans voor de ramen, deuren en luiken te herstel len, de wanden te herstellen en te sau sen en het plafond te schilderen en te herstellen. Het houtwerk en de radia toren moeten worden geschilderd en het matglas wordt vervangen door blankglas. De lichtornamenten moeten worden schoongemaakt en gereviseerd, terwijl er enkele ornamenten bqge- plaatst moeten worden. Er moeten glasgordijnen worden aangeschaft en de overgordünen moeten worden ver nieuwd. evenals de stoffering van de tafels. De achterwand van de publieke tribune zal verlaagd worden en de ta fels in de publieke tribune moeten ge deeltelik worden vernieuwd. Tenslotte zal de vestiaire moeten worden opge knapt. B. en W. delen mede, dat zü ten aanzien van dit voorstel overleg heb ben gepleegd met de restauratie-archi tect van het stadhuis, de heer C. W. Royaards. Men verwacht dat de raad zaal door deze voorzieningen een wat frisser aanzien zal krijgen. KENNEMERDUINEN De heer C. van der Schans zal dinsdag 9 januari voor de leden van de afdeling Haarlem van de Koninkiyke Nederlandse Maat schappij voor Tuinbouw en Plantkunde een lezing houden over „De Kennemer- duinen". De bijeenkomst begint om acht uur in het Krelagehuis. OVERVEEN, 5 jan. Na langduri- ge besprekingen is thans het gebouw aan de Bloemendaalseweg, waarin het Marinehospitaal gevestigd is, officieel in eigendom overgegaan van het Rijk. Tot voor kort was de St. Lambertus- stichting eigenaresse. Het gebouw, dat uit 1912 dateert, was tot m de oorlogs jaren bekend als Huize „Duinrust", een katholiek bejaardentehuis, dat ten dien ste van de Duitse bezetter ontruimd moest worden. Na de bevrijding werd het gebruikt om de N.S.B.-ers te inter neren. Toen die interneringsperiode voorbij was, kwam „Duinrust" nog niet vrij voor zün vroegere bestemming, om dat het Rijk er beslag oplegde, tenein de er voorlopig een Marinehospitaal te vestigen. Het hospitaal in Den Helder was in de oorlogsdagen van 1940 ge bombardeerd en kon niet meer gebrukkt worden. In augustus 1948 werd „Duin rust" als Marinehospitaal in gebruik genomen. De verbouwing tot een mo dern ziekenhuis vroeg een bedrag van 550.000,-. Verschillende keren zijn er pogin gen in het werk gesteld om elders een nieuw hospitaal te bouwen of in HAARLEM, 5 jan. Het spaarte goed bij de Nutsspaarbank Haarlem heeft in 1961 een bijzondere groei te zien gegeven, die het topjaar 1960 zelfs nog overtreft. De inleggingen bedroe gen 54,1 miljoen en de terugbetalin gen 45,9 miljoen, zodat het spaarsal do 8,2 miljoen beliep. Aan de spaar ders werd een bedrag van f 2,4 miljoen aan rente vergoed, zodat het spaarte goed steeg met niet minder dan 1,06 miljoen. Het spaartegoed steeg hierme de tot een bedrag van 83,4 miljoen. In het afgelopen jaar vermeerderde het aantal spaarders met 5.827, waar door het een totaal bereikte van 104.100. Het aantal deelnemers aan de jeugd- spaaraktie „De Zilvervloot" bereikte een totaal van 3.163 met een gezamen- lük tegoed van 1.057.511,-. In het afgelopen jaar gaven zich 740 nieuwe deelnemers op aan de ambte naren-spaarregeling. waardoor deze re gering thans 955 deelnemers telt met een tegoed van 215.109,-. Tenslotte wer den in 1961 4.543 nieuwe spaarbusjes uit gegeven, zodat thans niet minder dan 20.632 spaarbusjes in omloop zün. te richten, omdat de Lambertusstich- ting „Duinrust" weer voor de be jaarden wilde bestemmen. Van al diq plannen kwam niets terecht. Nu is het gebouw eigendom van het Rijk ge worden, hetgeen betekent, dat het Marinehospitaal in het vroegere „Duinrust" gevestigd zal blüven. De St. Lambertusstichting heeft plan nen om elders in Overveen een nieuw bejaardentehuis te bouwen. Aan prof. G. H. M. Olt te Overveen is opdracht gegeven een ontwerp voor het nieuwe tehuis te maken. HAARLEM, 5 jan. De postduiven vereniging „Oud Schoten" te Haarlem organiseert op zaterdag 6 en zondag 7 januari haar clubtentoonstelling in de bovenzaal van café „Bruggink" aan de Koningstraat. Ongeveer tweehonderd duiven, verdeeld over verschillende klassen, zullen er worden tentoonge steld. Als keurmeester fungeert de heer A. Rampaart uit Den Haag. De toe gang is gratis. Ook de postduivenvereniging „De Reisduif" te Haarlem organiseert in het weekeinde haar clubten toon stelling, in haar clubgebouw aan de Achterweg. Ongeveer honderdzestig duiven zullen er te zien zijn. Keurmeester is de heer P. Bontes uit Den Helder. De toegang is gratis. Beide tentoonstellingen zijn zaterdag geopend van vüf tot tien uur en zondag van tien tot vüf uur. Post- duivenliefhebbers worden verzocht de tentoonstellingen, die zeer zeker de moei te waard zün, te komen bezoeken. HAARLEM, 5 jan. Van 13 januari tot 4 februari wordt in het museum „Het Huis van Looy" aan de Kamper laan een tentoonstelling gehouden van schilderijen, aquarellen en tekeningen van A. Miolée. De expositie wordt vrij dag 12 januari 's avonds om acht uur geopend door de heer L. H. H. Schutte, lector aan de Technische Hogeschool te Delft. In het kunstcentrum „De Ark" aan het Nieuw Heiligland zjjn van 7 januari tot en met 3 februari schilderyen te zien van J. van der Gaag. De tentoon stelling wordt zondagmiddag om vier uu door de heer H. Vogelenzang geopend. DEN HAAG. 5 jan. In verband met de gesteldheid van de terreinen heeft de KNVB besloten alle voor za terdag en zondag vastgestelde ama teur voetbalwedstrijden af te gelasten. Ook in de afdelingen wordt niet gevoet bald. Inzake het al of niet doorgaan van het semi-prof. programma wordt later een beslissing genomen. De koninkiyke Nederlandse hockey- bond heeft eveneens alle voor zaterdag en zondag vastgestelde hockeywedstrü- den afgelast. AMSTERDAM, 5 jan. De Duitse coaster „Reinold Kruseman" is vanmor gen elf uur bij het opvaren van Amster- dam naar IJmuiden op het Noordzee kanaal in botsing gekomen met de Hem- brug. Bij de aanvaring w erd de voormast van het schip verbogen en enige laad bomen overboord geslagen. Het schip is teruggevaren naar het Stenen Hoofd. De Hembrug liep enige schade op maar bleek nog draaibaar. Het spoorwegverkeer tussen Amster dam en de Zaanstreek ondervond enige vertraging. BUITENSCHILDERWERK De Haarlemse raad wordt voorgesteld voor het uitvoeren van buitenschildgp- werk aan 26 gemeentewoningen aan ae Van Loostraat, de Olycanstraat en de Westerstraat ter beschikking te stellen een bedrag van maximaal 13.911,-. ERFPACHT B. en W. van Haar lem stellen de raad voor 5490 m2 gronds aan de Nijverheidsweg, hoek Claes Til- lyweg, tegen een canon van ƒ1,/ o per m2 per jaar in erfpacht uit te ge ven aan de N.V. Telemecanique te Den Haag. Er zal een fabriek van electri- sehe paparatuur, annex kantoor, kantine e.d. worden gebouwd. Advertentie bezorgt iedere dag AMSTERDAM, 5 jan. Wallstreet heeft gisteren opnieuw roet in het beurs eten gegooid. Nadat de markt vast was geopend, waarbij Kon. Olie en Unilever meegingen en Philips even de duizend procent bereikte, volgde een inzinking, waardoor de markt teleurstellend sloot In aansluiting hierop vielen vandaag aan het Damrak lagere koersen te note ren. Een uitzondering vormde Philips, waarvoor enige lokale vraag bestond. Dit aandeel opende ongeveer 5 pnt bo ven het vorig slot Unilever was echter bijna 3 lager, terwijl Kon. Olie een h-lve gulden heeft moeten prijsgeven. Flauw in de markt lagen verder Hoog ovens. die onder de druk van buiten lands aanbod 14 pnt verloren. Ook A.K.U. maakte met een zes punten lagere koers een slechte start. In de scheepvaartafdeling was het ge tij ook weer gekeerd. Over de gehele linie viel enige reactie waar te nemen. Voor Stoomvaartmij. Nederland, gisteren 6 pnt. gestegen, liep het verlies uit tot 3% pnt. Rotterd. Lloyd en Scheepvaart Unie waren 2a2)j pnt. lager. De min der hoopgevende berichten uit Indone sië omtrent de kwestie Nieuw-Guinea leidden tot een nauwelijks prijshoudende stemming voor de cultuurwaarden. De staatsfonasenmarkt was onveranderd tot iets beter. Vandaag zal geen notering worden gemaakt in de aandelen van de Maatschappij tot Exploitatie van On- roerende Goederen De Wereldhaven. Dit in verband met een te vrwachten bod van 250 procent op dze aandelen, waar omtrent binnenkort nadere mededelin gen zullen worden gedaan. Gisteren golden de aandelen ter beurze 220 pet., terwijl de laatste gedane koers 200 was. Vorig opening 4% Ned I960 1 4% Ned 1961 4 Ned 1961 Staffel 1947 3 N G Won.D0UWl6 Xed Handel Mij. Cert Amsterdam Rubber d.VA 4-K.U 3erkeJ Fatent .aivé-Delft Cert Je li-Mij Fokker Ford v Gelder Hoogovens Mtiller Co. Ned. Kabei. Philips Gem bez Unilever Wilton-Feyenoord Billiton 2e Dordtsche Petr Kon. Petroleum 50 Holl. Amerika Lt)n J ava Ch FA. K.LAI. Kon. Ned Stoomb. Mij KB-M Stoomv Mij Nederl. v Nievelt v Ommeren Rott Lloyd. cu .Scheepvaart Unie Interunie Robeco Unitas Oer. Bezit Rentespaarbrieven '57 RentespaarbrieveD '58 2% Amsterdam '56 2% Amsterdam "56 11 2% A'dam '56 m 2% Amsterdam '59 2% R'dam 'Ï7 41b Heyn KI obl Slot 5/1 102A 101A 100 100 93% 93% 108% 352 116% 115% 132% 132% 401V* 397% 307 904 150.50 149 20 448 790 370 781% 767% 467 572 989% 994% 185.80 183.20 288 494 575 125.20 124.70 151% 151 152% 151 61.20 191% 190% 152 151 164% 161% 153% 153»% 342% 341 152% 150% 154% 152% 228 253.50 520 144.50 140 83 89% 89% 99% 94% 124% 3/1 4/1 Anaconda Copper 51 51% Bethlehem Steel 43% 42% Chrysler Corp. 50% 51% General Electric 74 73% Genera] Motors 56% 55% Kennecott Copper 85 85% KL.M 16% 16% Montgomery Ward 33% 33% Radio Corp 54% 53% Republic Steel 59% 58% Royal Dutch 34% 34% Shell Union Oil 38$ 27% 38% Southern Pacific 28 Southern Railway 57 y. 57 Stand Oil Ny 61% 51% Tidewater 20% 20% Unilever 51% 50% U.S Steel 78% 76% Stemming: gemakkelijk

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 3