hulp aan Kamerdebat over minder ontwikkelde landen Bezorgdheid over positie der Verenigde Naties P.v.cLA. wil arrestatie van spionnen HAV Oud-minister Van ROOY burgemeester van Heerlen Kritiek in Kamer op BB- voorlichting bevolking Moorman keert zich tegen het TV-praatje van mr. Toxopeus Wordt de SER op loonge- bied buiten spel gezet? „Het jaar 1962 zal waarlijk niet zonder problemen m GOEDE START SOVJET AMERIKAANS GESPREK Erkend magnetiseur in hoger beroep tegen vonnis van de Haarlemse kantonrechter Straalzendernet voor grote steden De vertrouwen waard! Voor vijfde maal „eerste burger" „Kinderlijk" en „oude-jongensstijl" Nieuwjaarsrede prof. Verrijn Stuart VoelhorensThompson-Gromyko Westduits ambassadeur Kr oil praat ook weer met Russen in Moskou „Sabelsteek" nu voor Haagse Hof Melktankauto in de Amstel Rijkspremie voor krotopruiming In twee gevallen geen toestemming gevraagd om medische hulp te geven Praktisch alle fracties achter verzoek: Proeven met simofoon Begroting N.-Guinea 11 januari in Kamer Delegatie ambtenaren Nieuw-Guinea naar Nederland Mond- en klauwzeer 33 dieren afgemaakt in Deurningen Verkeersplan .Utrecht' binnenkort opnieuw in behandeling Bredase politie houdt Duitser aan VRIJDAG 5 JANUARI 1962 PAGINA 5 (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG, 5 januari Waarschijnlijk zal binnenkort in het Nederlandse parlement voor het eerst een debat met de minis ter van Buitenlandse Zaken, mr. Luns en zijn staatssecretaris dr. Van Houten worden gehouden Uitsluitend over het vraagstuk van de hulp die het Westen en meer speciaal Nederland moet bieden aan de onderontwikkelde gebieden. Het vraagstuk van de steun aan deze landen in het algemeen wordt steeds gecompli ceerder. De publicaties erover vullen al een bibliotheek. Deze zaak is tevens volop in bewe ging. Steeds meer landen zien het grote belang van het spreiden van welvaart en het voorkomen van het feit, dat het zelfstandig wor den van vele minder ontwikkelde landen steeds meer spanningen doet ontstaan. Ook neemt de be langstelling toe voor de vraag hoe dit op een zodanige wijze te doen, dat het paard niet achter de wagen wordt gespannen en de gebieden daarvan slechts in schijn profiteren. IS UYi ,HAV LEVENSVERZEKERINGEN - SCHIEDAM - TELEFOON (Ö10) 69304 - HAV LEVENSVERZEKERINGEN es - m 1 AKKERTJE m.mwant Akkerlfes zijn instant cachets met 4-voudig werkend micropoeder. Ontdek óök de weidaad van Akkertjes 6 stuks 50 ct. De Tweede Kamer wil dit alles met de minister uitvoerig bediscussiëren en tévens vaststellen wat het aandeel van Nederland bij deze steunverlening dient te zijn. Bij de behandeling van de be groting van Buitenlandse Zaken maak te men gisteren dit verlangen kenbaar. Praktisch alle fracties stelden zich ach- tcf het verzoek, dat de heer Ruygers Jï?t eerst tot minister Luns richtte. Hij stelde dat onze bijdrage aan instellingen als Unicef, het Speciale Fonds van de Verenigde Naties en de technisch,e bijstand die aan onderontwik kelde landen via de V.N. wordt gegeven, met een bedrag van f 7 tij miljoen moet worden verhoogd. Prof. Diepenhorst (CH) acht de Ne derlandse bijdrage van 307 miljoen bij een nationaal inkomen van 43 miljard geen reden tot zelfgenoegzaam heid. Ook vroeg hij zich af wie nu ge lijk heeft, minister-president De Quay die bij de algemene politieke beschou wingen heeft gezegd, dat onze jaarlijkse bijdrage aan onderontwikkelde gebie den 0,71 pet. van ons nationaal inko men bedraagt, of minister Zijlstra, die een berekening heeft gemaakt (inclu sief vele posten die de minister-presi dent kennelijk niet onder die steun re kent) van ruim twee procent. De woordvoerder van de K.V.P., de heer Duynstee, vroeg vooral de aan dacht voor een meer gerichte doel treffende hulp en wilde weten h°ever de minister is gevorderd met het „overwegen", zoals in de ambtelijke stukken vaag wordt aangeduid, of tot verhoging van onze bijdrage aan het Speciale Fonds kan worden overge gaan. Mr. Biesheuvel (AR) bracht in her innering, dat in de afgelopen vier ja ren ons nationaal inkomen met 27 pet is gestegen. Hij vroeg reeds voor 1962 een verhoging van onze bijdrage. Mevr. Stoffels-Van Haaften (WD) hoopt eveneens dat de minister gelegenheid zal vinden voor een afzonderlijk aan dit AMSTERDAM, 5 jam. In het jaar verslag over 1961 van de PTT-kamer voor de gemeente Amsterdam wordt gezegd, dat een plan is uitgewerkt voor een straalzendernet tussen de vier gro te steden in het westen van het land. Naar verwacht wordt zal dit plan in 1963 zijn verwezenlijkt. In het verslag wordt ook gezegd, dat de PTT een nieuwe dienst in het leven Zal roepen, namelijk de simofoondienst. Een simofoon is een toestel, dat de mo biele gebruiker er van doormiddel van een signaal laat weten, dat er naar hem wordt gezocht. Dit jaar wordt er met deze apparatuur een proef geno men, waarbij vijftig personen zjjn be trokken. Eind 1963 hoopt men met de- Ze dienst te beginnen. EEN HAAG 5 jan. Tijdens de gis termiddag gehouden vergadering van de Tweede Kamer is besloten donder dag li januari in behandeling te ne llen de begroting 1961 voor Nederlands Nieuw-Guinea en de begroting van Bin nenlandse Zaken, afdeling Nieuw-Gui- hea. HOLLANDIA, 5 jam. (ANP) De Algemene r.k. ambtenaren vereniging (ARKA) en het christelijke werkgevers verbond op Nieuw-Guinea (C.W.N.G.) Z|jn gisteren door het gouvernement uit genodigd op landskosten een afgevaar digde naar Nederland te sturen. Deze uitnodiging is aanvaard. Hoewel de moti vering „enigszins vaag" genoemd werd, nemen de organisaties aan dat de af vaardiging is bedoeld voor bespreking an de personeelssituatie in Ned. Nieuw- Guinea. ontwerp te wijden debat. Zij wees erop, dat men met financiële bijdragen het vraagstuk overigens lang niet oplost. „Het vereist een zorgvuldige technische organisaite en ook een degelijke voor lichting van de bevolking, wanneer de ontwikkelde landen een onderontwik keld gebied grondig aanpakken en bo demverbetering toepassen." Een ander vraagstuk dat de Kamer bfl dit eerste deel van het debat over Buitenlandse Zaken heeft bezig gehou den was de ook financieel zwakke po sitie van de Verenigde Naties. „Ieder een staat te dringen om zo gauw mo gelijk lid te worden. Men verwacht dat de volkerenorganisatie voor alles een oplossing biedt en als het erop aan komt de vrijwillig aangegaane verplich tingen te voldoen door de jaarlijkse bij drage te betalen blijft men in gebreke", aldus mevr. Stoffels. Zij vroeg zich af, of het aangaan van een vrijwillige obli gatielening wel het .juiste middel is om de V.N. in dit opzicht te helpen. Ook meent zij, dat de conceptie die de vijf tig eerste ondertekenaars van het hand vest in 1945 zijn aangegaan, niet is verouderd. Zij wees op het „schande lijk misbruik" van het vetorecht. In tegenstelling tot prof. Patijn (PvdA) was de liberale woordvoerster niet juichend enthousiast over het op treden van de V.N.-troepen in Katanga De heer Patijn stelde dat de Engelse regering was gecompromitteerd „door het gestook tegen het optreden van de V.N." in die provincie, „waarachter kennelijk economische motieven za ten." De heer Duynstee sprak van beden kelijke ontwikkelingen, maar zei te menen dat wij positief tegenover de V.N. moeten blijven staan. Hij wees voorts op de noodzaak van de een heid van het Westen tegen het steeds meer dreigend gevaar uit het Oosten. Het economische overwicht is nog in ruime mate bij het Westen (62 pet. van het gehele inkomen van de wereld) „maar onze versplintering is een steeds groter gevaar". Algemeen is ook de bezorgdheid van de Kamer over de houding van Frank rijk met name ten opzichte van de nu cleaire bewapening. De heer Goedhart (P.v.d.A.) meent voorts, dat de rege ring veel te weinig aandacht schenkt aan de positie van de Russische satel lietstaten. „De honderd miljoen Euro peanen die daar in een moderne slaver nij verkeren, vereisen zeker dezelfde bezorgdheid als de Papoea's van Nieuw- Guinea." Ook vindt hij de wijze, waarop de Sovjet-Unie haar diplomatieke pos ten in het westen met spionnen bezet, hoogst bedenkelijk. „Waarom, heeft Nederland, in Praag onze ambassade met vijf Nederlandse en zeven Tsjechische krachten uitge rust, terwijl de Tsjechen hier een am bassade met 27 van hun eigen landge noten bemannen?" De heer Goedhart eiste dat de rege ring spionnen, die in ons land tegen de lamp lopen, arresteert en hen niet onder allerlei fraaie voorwendsels weer vrij laat terugkeren naar hun land, „terwijl Rusland zelf een paar ongeluk kige Nederlandse jongens vasthoudt, die zonder enig bewijs wegens spiona ge zijn gearresteerd." Uit de gebeurtenissen met de Russi sche geleerde Golub en zijn vrouw in Amsterdam trekt de heer Goedhart de conclusie, dat de minister-president te gen dergelijke situaties niet is opgewas sen. „Hij had nooit met de uitgewezen ambassadeur Ponomarenko moeten on derhandelen." Minister Luns beschul digde hij ervan Engelser te zijn dan de Engelsen en het verouderde spelle tje van het machtsevenwicht in Europa te spelen door bij Engeland steun te zoeken. Minister Luns, die eerst de volgen de week de Kamer zal antwoorden, heeft een misverstand rechtgezet, dat was ontstaan doordat hij de naam van het Kamerlid Lankhorst ver keerd had uitgesproken. De socialisten hadden daarover uitbundig gelachen, terwijl de heer Lankhorst zich eerst later bewust werd dat het om hem ging. Hij had zich daarover beklaagd bij de miniser, die nu in het open baar te kennen gaf buiten zijn schuld aanleiding te zijn geweest tot de vrolijkheid. Het was nooit zijn bedoeling geweest namen op lachwekkende wijze te ver draaien, temeer niet, aldus de minis ter onder algemene hilariteit, „omdat mijn eigen naam daartoe gemakkelijk aanleiding zou geven." De Partij van de Arbeid noopte de minister nogmaals uit te leggen, dat ook zij geen schuld had aan dit incident. Dr. Kortenhorst verklaarde het daarop tot genoegen van de heer Lankhorst voor gesloten. (Advertentie) m VERZEKERD KAPITAAL: MEER DAN 1'/4 MILJARD GULDEN ■HMfcfè Dr. C. J. M. A. VSN ROOY HEERLEN, 5 jan. Met ingang van 16 januari is tot burgemeester alhier be noemd de oud-minister van Sociale Za ken en Volksgezondheid, mr. J. M. A. van Rooy. De benoeming van dr. Van Rooy tot opvolger van burgemeester M. van Grunsven, die kortgeleden met pen sioen is gegaan, is niet alleen in Heer len, maar in de gehele mijnstreek met vreugde begroet. De nieuwe burgemees ter heeft zich immers in het verleden doen kennen als een voortreffelijk in dustriepromotor, met name in industrie gebieden als Etten-Leur, Venlo en Eind hoven. En aan een dergelijke figuur heeft de oude mijnstreek nu juist grote behoefte. Het is voor een nog volop in ontwik keling zijnde stad als Heerlen een grote eer om een burgemeester van het for maat van dr. Van Rooy te krijgen, al dus het commentaar van loco-burge meester J. Schutgens. Ook dr. Van Rooy toonde zich uitermate verheugd. Met plezier, zo vertelde hij ons, aan vaard ik thans voor de vijfde keer et ambt van burgemeester. Een prettige (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 5 jan. In de Tweede Kamer is gisteravond bij de monde linge behandeling van de begroting van Algemene Zaken van een aantal zijden kritiek geuit op de voorlichting van de bevolking over de in oorlogstijd drei gende gevaren en de mogelijkheden van bescherming daartegen. De kritische opmerkingen varieerden van „kmder- liik" en „troostend-blijmoedig tot „oude-jongensstijl, die het Nederlandse volk niet goed ligt". De heer Wierda (P.v.d.A.) noemde het tekenend, dat het grote pubhekaar zelend en kritisch op de aa"J?evol®P. maatregelen heeft gereageerd. HiJ keerde zich tegen de misplaatste grap pigheid over de B.B.-wenken. „Dei ont- smettingsmaatregelen klinken inder daad wat vreemd, maar ik weet met ot de spotters deze nog zo gek zmien vinden als de nood aan de man k°mt. Hij zei het te betreuren dat men ae wenken bespottelijk heeft gemaakt zon der een alternatief te bieden. De over heid, zo merkte het Kamerlid verder op, dient zich bjj de voorlichting met te richten tot het kind in de mens, maar tot de geestelijk volwassene, „in de wenken overheerst de troostende en blijmoedige toon. Er moet echter zo veel mogelijk feitelijk materiaal wor den verstrekt." De voorlichting, aldus de heer Wierda, moet op de harde rea liteit worden gebaseerd zonder het mo reel van de bevolking te schaden. Ook de heer Lankhorst (P.S.P.) stel de dat er over de BB-wenken geen grapjes moeten worden gemaakt, al erkende hij „dat de brochure kinderlijk aandoet". Hij meent, dat aan de ad viezen grote aandacht moet worden besteed om te voorkomen dat deze be lachelijk kunnen worden gemaakt. Ook achtte hij het wenselijk dat de adviezen tegelijkertijd worden geargumenteerd. Het Kamerlid Moorman (K.V.P.) keerde zich tegen het TV-praatje, dat minister Toxopeus heeft gehouden m de trant van „als je maar zorgt met te dicht bij het explosiepunt van de bom te zijn kan je niets gebeuren.'' Volgens hem kijkt iedere „brave mid denstander" door dit „zorg, dat je er niet bij komt"-advies been. Gelukkig, zo merkte hfl op, gaat de regering voor een deel de goede kant op. De heer Couzy (V.V.D.) pleitte in verband met het vluchtelingenvraag stuk voor een regeling in NAVO- verband, die rekening zal houden met de werkelijkheid. Men heeft, zo merkte hij op, zo lang mogelijk getracht dit vraagstuk te negeren. Er is gezegd dat de mensen zo veel mogelijk op de plaats moeten blijven waar zij zijn, maar als er oorlog komt zal men rekening moe ten houden met een stroom vluchte lingen vooral uit het oosten. Het WD- Kamerlid zei verder, dat hij een grond- stoffenvoorraad voor de bevolking voor de eerste dertig dagen van de oorlog onvoldoende acht. „De militaire voor raden zijn toereikend voor een periode van negentig dagen. Voor de bevolking moet die periode even lang, zo niet langer zijn, want bij de bevoorrading in tijd van oorlog genieten de militairen prioriteit," aldus 'e heer Couzy. Prof. De Quay zal volgende week m eerste instantie antwoorden. consequentie van de nieuwe benoeming noemde dr. Van Rooy zijn terugkeer naar Limburg. De liefde voor dit ge west erfde hij van zijn moeder, die een Limburgse was, en bovendien bewaart hij bijzonder prettige herinneringen aan zijn verblijf in Venlo, waar hij van 1952 tot 1957 burgemeester was. Reeds op 27-jarige leeftijd werd dr. Van Rooy burgemeester van Hontenis- se. Vrij spoedig na de bevrijding en na zijn onderduikperiode werd hij benoemd tot burgemeester van Etten-Leur, in een van de toenmalige noodgebieden van Brabant. Dank zij dr. Va.i Rooy kwam de industrialisatie van Etten-Leur goed op gang en waren er niet minder dan negen vrij grote industrieën tot ontwik keling gekomen toen de burgemeester in verband met zijn benoeming te Venlo (1952) afscheid nam van Etten-Leur. Venlo, dat in de oorlog ernstig bescha digd werd, denkt' nog altijd vol dank baarheid terug aan de vijfjarige be stuursperiode van Van Rooy. Dr. Van Rooy nam het herstel en de moderni sering van dit levendige handelscen trum krachtig ter hand. Op 5 april 1957 volgde de benoeming tot burgemeester van Eindhoven. Nauwelijks ingewerkt in de problematiek van dit belangrijke in dustriecentrum, gebaat bij de vorming van een stadsgewest, waarvan dr. Van Rooy een warm voorstander was, aan vaarde hij in 1959 niet dan nadat de no dige aandrang op hem was uitgeoefend, het ambt van minister. Dr. Van Rooy brengt reeds vandaag een oriëntatiebezoek aan Heerlen. Nog juist voor zijn vijftigste verjaardag zal hij aldaar geïnstalleerd worden tot bur gemeester. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 5 jan. De voorzitter van de Sociaal-Economische Raad, prof. dr. G. M. Verrijn Stuart, heeft in Zijn nieuwjaarsrede gezegd, dat er van een werkelijk systematisch benutten van de SER als adviesorgaan nooit sprake ge weest is „Er zijn nog steeds belangrijke sectoren waarover de regering nimmer advies vraagt, zoals de algemene struc tuur van het belastingstelsel." Tevens toonde de voorzitter zich bevreesd, dat in de sectoren van prijspolitiek en loon- beleid een versnippering van de advies- geving in het macro-economische vlak zal ontstaan. Hij doelde daarbij onder andere op het verzoek van de Stichting van den Arbeid tijdens het loonoverleg op Kasteel Oud-Wassenaar om een bij zonder aspect van het prijzenbeleid tot voorwerp van periodiek overleg tussen de overheid en de stichting te maken. Het is moeilijk om te geloven, aldus de spreker, dat doelmatig hanteren van bestaande overleginstanties hierbij richt lijn is. Ook op het terrein van het loon- beleid schijnt het accent te worden ver legd. Enkele departementen gaan, na het overleg in Wassenaar waar de SER geheel buiten stond in samen werking met de Stichting van den Ar beid, het college van rijksbemiddelaars, het Centraal Bureau voor de Statistiek en het Centraal Planbureau de feitelijke ontwikkeling op loongebied volgen en daarbij ook de macro-economische ont wikkeling. Een dergelijke doelstelling, vooral het laatste gedeelte ervan, her innert op verrassende wijze aan die wel ke de Commissie Ontwikkeling Nationa le Economie van de SER zelf bij haar instelling is meegegeven. „Ik heb," zo zei prof. Verrijn Stuart, „het gevoel dat wij op deze wijze toch op de verkeerde weg raken. Het is niet juist een door de wet aangewezen col lege, dat in het verleden zijn nut heeft bewezen, te flankeren door enige an dere instanties en commissies en het op die wijze geleidelijk buiten spel te zetten. Deze bedoeling zal wel niet voorzitten, maar het zou toch goed zijn wanneer men zich eens op de ontwik keling der dingen bezint." De voorzitter bepleitte doorvoering van een vroeger door drs. De Pous ge dane suggestie, de raad regelmatig ad vies te doen uitbrengen over de econo mische situatie aan de hand van het jaarlijks verschijnende Centraal Econo mische Plan. Op die wijze zou men tot Advertentie) WASHINGTON, 5 jan. (UPI,DPA) i deur in Moskou, Hans Kroll, hoeft op Aan de diplomatieke vertegenwoordi- 27 december op verzoek van Russische Kers van Engeland, Frankrijk en West-1 zijde een politiek gesprek op het minis- SL 1 11 J A!1If -1 4-ninn irnn KlliintllullflcP 74 Lor* nrnirnnn/l Duitsland in de Amerikaanse hoofdstad, is meegedeeld dat de nieuwe ronde in het Russisch-Amerikaanse sonderend gesprek over Berlijn, vlot en zakelijk is begonnen. Charles E. Bohlen, de speciale ver tegenwoordiger van de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken voor Sovjet-aangelegenheden, deelde de di plomaten mede dat de Sovjet-minister van buitenlandse Zaken, Gromyko en de Amerikaanse ambassadeur in Mos kou, Thompson dinsdag een „beza digd" gesprek hebben gehad over Ber lijn. Uit diplomatieke bron is verno men, dat Bohlen liet doorschemeren, dat de Russen voor het ogenblik de zaak niet op de spits wilden drijven. Thompson zal volgende week nieuwe instructies uit Washington ontvangen, hetgeen hem in staat zal stellen, op korte termijn nog een bespreking met Gromyko aan te vragen. Vernomen is, dat in het eerste ge sprek tussen Gromyko en Thompson met is gebleken dat men al voldoende vaste grond onder d voeten had om met officiële onderhandelingen te kun nen beginnen. Wel viel uit de houding van Gromyko op te maken, dat Je Sovjet-Unie bereid was de tegenwoor dige toestand in Berlijn voorlopig te laten voortbestaan. BONN De Westduitse ambassa- terie van buitenlandse zaken gevoerd, aldus is thans in Bonn bekend géwor den. Bijzonderheden over die gesprek ken zijn in Bonn nog niet bekend. De Westerse regeringen zijn ervan op de hoogte gesteld. In politieke kringen in Bonn werd wel verklaard dat het gesprek van Kroll niet behoorde tot de peilingen die de Amerikaanse ambassadeur Thompson thans "erricht. Hierbij word erop gewezen dat Kroll noch met de premier Khroesjtsjev. noch met de minister van buitenlandse za ken Gromyko heeft gesproken. Naar aanleiding van persberichten van de laatste dagen over een „eigen machtig initiatief" dat door Kroll ont plooid zou zijn, heeft Carstens, de Westduitse staatssecretaris van bui tenlandse zaken officieel verklr-ard dat Kroll de afgelopen tijd „noch op eigen initiatief noch in opdracht van het mi nisterie van buitenlandse zaken" poli tieke gesprekken met hoge Russische ambtenaren heeft gevoerd. Dit was een tegenspraak op berichten volgens wel ke Kroll zich op eigen initiatief ge mengd zou hebben in de peilingen die volgens het besluit van de NAVO-raad gevoerd zouden worden. Zoals bekend is er destijds deining ontstaan door het feit dat Kroll einde november een onderhoud met Khroesj tsjev had. Sommige Westduitse bla den hebben verwezen naar „geallieer de bronnen" voor de herkomst van de nieuwe geruchten omtrent het op treden van Kroll. Dit is terstond van de zijde der Amerikaanse en Britse ambassades tegengesproken. De „Kölnische Rundschau" heeft de mogelijkheid geopperd dat de Sovjets Kroll zouden willen uitspelen tegen Thompson. BERLIJN De Oostberlijnse radio heeft William Fulbright, voorzitter van de commissie voor buitenlandse zaken van de Amerikaanse senaat, uitgeno digd midden-februari zijn politieke op vattingen voor de Oostduitse radio uit een te zetten. De radio zegt hiermee ge volg te willen geven aan een onlangs door de Amerikaanse senator uitgespro ken wens. Een woordvoerder van de Oostduitse Radio-omroep heeft tegenover „Reuter" verklaard dat senator Fulbright nog niet heeft geantwoord op het aanbod „dat hem verscheidene dagen geleden is gedaan". Hjj voegde hieraan toe: „De senator is, wanneer hij de uitnodiging aanvaardt, vrij ons een bandopname of een schriftelijke verklaring toe te zen den. Deze zal onverkort door alle Oost duitse radiostations worden uitgezonden. Wanneer de verklaring in goed Engels is gesteld, zullen wij tezelfdertijd de Duitse tekst ervan weergeven", aldus de woordvoerder van de Oostduitse ra dio-omroep. HENGELO, 5 jan. Onder de var kens van de landbouwer J. H. Tijert te Deurningen bij Hengelo is mond- en klauwzeer uitgebroken. Alle dieren in totaal S3 zjjn afgemaakt. een betere procedure en een betere sys tematiek kunnen geraken. Sprekend over de adviserende taak van de Stich ting van den Arbeid op het gebied van de lonen zei de voorzitter, dat deze zich moet bezig houden met concrete loon politieke situaties, met loononderhande lingen en de SER met het algemene loon- beleid. „Ik kan mij voorstellen dat men in de spanning van de situatie wel eens over deze grenzen heenglijdt, maar men moet ze toch wel doelbewust in het oog houden. Doet men dat op de juiste wijze, dan telt ook wellicht het bezwaar min der, dat er binnen het kader van de SER en zijn commissies geen „zaken" val len te doen zoals onlangs op kasteel Oud- Wassenaar." De voorzitter wees er nog op dat de wet op de bedrijfsorganisatie voorziet in de aanwezigheid en het deel nemen aan het overleg door bewindslie den. Wat het loonbeleid zelf betreft zei prof. Verrijn Stuart, dat het waarschijn lijk is, dat we door het evenwichtspunt zullen schieten waardoor krachtig bij sturen noodzakelijk zal worden „Con junctureel is de toestand afgekoeld. De kosten stijgen. In sommige sectoren is er een vermoedelijk tijdelijke over- investering. Er bestaat weinig mogelijk heid, de winstmarges tegen daling te behoeden terwijl ook de revaluatie de toestand niet gunstiger maakt. Het jaar 1962 zal waarlijk niet zonder problemen zijn." Wat het toetreden van Engeland tot de EEG betreft zei de voorzitter dat het gesprek daarover gaande is op een mo ment waarop dit land in economische en monetair opzicht niet uitmunt door een overmaat van kracht „Engeland zal voldoende waarborgen moeten bieden, dat het na zijn toetreden de monetaire verhoudingen binnen de EEG niet zal verstoren." UTRECHT, 5 jan. Er staan de Utrechtse gemeenteraad binnenkort be langrijke beraadslagingen te wachten. Voor zover het zich thans laat aan zien zullen achtereenvolgens de verdere procedure betreffende het verkeersplan „Utrecht", de nieuwbouw van Tivoli en het raport over de toekomstige ontwik keling van de stad de openbare revue passeren. Dit deelde gistermiddag bur gemeester jhr. mr. C. J. A. de Ranitz in zijn nieuwjaarsrede mee. DEN HAAG, 5 jan. Het is vrijwel zeker, dat de 32-jarige politieagent H. A. L„ die ervan verdacht wordt de zes tienjarige scholier Pim Scholte op 2 januari varr het vorig jaar de dodelijke sabelsteek te hebben toegebracht, voor het gerechtshof zal moeten verschijnen. Zoals bekend is de officier van justitie bij de rechtbank na zijn eis van hon derd gulden boete wegens dood door schuld tegen het vrijsprekend vonnis in hoger beroep gegaan. Volgens de procureur-generaal bij het Hof, mr. D. J. van Gilse, wil men in principe de appélzaak doorzetten. Het tijdstip waarop de zaak zal dienen is nog niet bekend, maar het zal niet op lange termijn zijn. BREDA, 5 jan. Een 21-jarige de serteur uit het Westduitse leger, uit Mainz is door de politie in verzekerde bewaring gesteld. Hij zal terecht moe ten staan wegens verduisteringen. In de afgelopen zomer heeft de man samen met een minderjarig meisje een tocht door ons land gemaakt. Op ver schillende plaatsen, o.a. in Breda, heeft hij toen bromfietsen en kofferschrijfma chines gehuurd, welke hij op andere plaatsen weer verkocht. Toen de grond hem hier te heet onder de voeten werd, is hij met het meisje uitgeweken naar Engeland. Het paartje wilde in Schot land gaan trouwen. In Engeland maakte de Duitser zich echter weer aan een strafbaar feit schuldig. Hp werd aan gehouden en veroordeeld. Nu hij zijn straf heeft uitgezeten, heeft de Engelse justitie hem uitgewezen. In Hoek van Holland werd de man overgenomen door de Koninklijke Marechaussee, en toen bleek, dat de Bredase politie zijn opspo ring had verzocht. Als de Duitser in ons land zal zijn berecht en zjjn straf heeft uitgezeten, zal hij naar de Duitse grens worden gebracht, waar hem dan opnieuw, ditmaal wegens de desertie, een arrestatie te wachten staat. Het meisje is in Engeland achtergebleven. OUDERKERK a.d. Amstel, 5 jan. Tengevolge van de gladheid is gis teravond een grote tankauto, geladen met ongeveer 10.000 liter melk, in het water van de Amstel gereden, ter hoog te van de Ouderkerkerdijk. De chauf feur kon worden gered. De auto ver dween bijna geheel onder water. DEN HAAG, 5 jan. De minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid heeft de gemeentebesturen meegedeeld, dat het rijk met ingang van 1 januari jl. voor elk ontruimd en afgebroken krot aan de gemeenten een premie van zes honderd gulden verleent. De gemeen ten dienen van deze premies een fonds te vormen; hieruit kunnen zij naar eigen oordeel in daarvoor in aanmerking ko mende gevallen aan bewoners van te ontruimen krotten bijdragen toekennen. De bijdragen kunnen dienen als tege moetkoming in de verhuiskosten en in het bijzonder voor het overbruggen van het verschil tussen de lasten van het krot en die van de nieuw te betrekken woning. In het laatste geval zal de uit kering zich veelal over een aantal ja ren uitstrekken. De gemeenten kunnen behalve aan krotbewoners ook uitkerin gen doen aan degenen, die door opschui ving woonruimte voor krotbewoners vrij maken. De grondgedachte van de rege ling sluit aan bij de voorstellen, die de commissie krotopruiming en sanering in dit opzicht heeft gedaan. Met inwerking treden van deze regeling vervalt de mo gelijkheid van een extra-rijksbijdrage voor krotvervangende woningwetwonin gen. Deze had de bedoeling de huurprijs van deze woningen gedurende enige ja ren op een lager bedrag dan normaal vast te stellen. (Advertentie) Zekerheid! DE OLVEH staat achter U. HAARLEM, 5 jan. De officier van justitie bij de rechtbank, mr. G. W. F. van der Valk Bouman, eiste gister middag tegen een 51-jarige Haarlemse pharmacoloog-texicoloog, die verleden jaar onbevoegd de geneeskunde zou hebben uitgeoefend en in oktober van het vorig jaar hiervoor reeds door de Haarlemse kantonrechter, mr. J. E. Goudsmit, was veroordeeld de Haar lemmer was in hoger beroep gegaan twee geldboeten van 25 gulden. De of ficier verwierp hiermee het vonnis van mr. Goudsmit, die de pharmacoloog had veroordeeld tot twee geldboeten van 500 gulden, waarvan de helft voor waardelijk. Hoewel mr van der Valk Bouma: niet ontkende, dat verdachte in bepaalde opzichten onbevoegd de geneeskunde had uitgeoefend in twee gevallen had de man, die zich paranormaal be gaafd noemt en als erkend magneti seur in Haarlem en omstreken werk zaam is, geen toestemming gevraagd om medische hulp te geven was hij het niet met mr. Goudsmit eens, dat de man zich tussen patiënt en medicus heeft willen dringen om zijn clientèle er van af te houden zich met een arts of specialist in verbinding te stellen. Ook noemde de officier de man geen charlatan, zoals mr. Goudsmit hem tij dens de zitting in oktober betiteld had, en betwijfelde hij het, dat de Haarlem mer in sommige gevallen gesimuleerd zou hebben iemand van een kwaal te kunnen genezen, terwijl hij hiertoe niet in staat was. Door op bedrieglijke wijze vertrouwen te wekken zou de man het leven van patiënten in gevaar hebben gebracht, is echter de mening van mr. Goudsmit. Het laatste sloeg op het feit, dat een HiUegomse vrouw, die zich lange tijd wegens reuma in het been onder behandeling van de magne tiseur gesteld had, bij opname in een ziekenhuis tumor in het hoofd bleek te hebben. Op de zitting van gistermid dag bleek, dat men pas vier maanden na opname in het ziekenhuis tot deze diagnose was gekomen. Al 15 jaar is de Haarlemmer, die in Leiden pharmacologic en toxicologie ge studeerd heeft, en in deze studie zijn doctoraal examen heeft gehaald, als magnetiseur werkzaam; vanzelfspre kend steeds met toestemming van ver schillende artsen en medische specialis ten. Hem was echter ten laste gelegd, dat hij in twee gevallen niet de offi ciële toestemming van een erkend spe cialist had verkregen en toch bij de mensen, de HiUegomse vrouw en een 23-jarige secretaresse met zijn magne tische gaven had geholpen. Hij zou ze ker de vereiste permissie gekregen hebben, maar gezien zijn jarenlange praktijk als magnetiseur had hij het niet noodzakelijk geacht officieel permissie aan te vragen.Deze noncha lance bracht de man in oktober voor het kanton gerecht. De magnetiseur verweerde zich met te zeggen, dat hij zich in zijn werk nau welijks op medisch terrein begeeft. „Wanneer ik een pijnlijk lichaamsdeel met mjjn vingertoppen bestrijk, begeef ik me op een magnetisch vlak, dat het medische niet raakt. Ik heb over de 100 patiënten en ik bezit terecht ver trouwen bij mijn mensen", aldus de man. De verdediger, mr. Roggeveen me moreerde eveneens, dat de magneti sche praktijken van zijn cliënt niet an der het uitoefenen van geneeskunde viel. „Door aanraking met zijn vinger- toppen ontdekt de man of een zenuw baan of de bloedsomloop wel of niet in orde zijn. Een verstoring hiervan kan hq met zijn bijzondere magnetische 8aYen opheffen. Het werk van mijn client heeft van wetenschappelijk-me- dische zijde zelfs veel belangstelling." Mr. Roggeveen vroeg de rechtbank bij net bepalen van de strafmaat rekening te houden met het feit, dat de magne tiseur, die als academicus in de maatschappij een verantwoordelijke po sitie had kunnen bezitten, een finan cieel goed bestaan opoffert voor het uitoefenen van zijn praktijk als magne tiseur, dikwijls verguisd wordt, maar zijn werkzaamheden als een levens plicht ziet. Uitspraak over 14 dagen. DEN HAAG, 5 jan. Bij K.B. z{jn be noemd tot ridder in de Orde van Oranje- Nassau: mr. L. M. Ch. Banning (Nij megen) en de heer R. Feenstra (Res teren)directeur van de Betuwsehe Handelsvereniging N.V.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 5