Het nieuwe jaar draait; H we gaan gewoon door Alles voor de tieners, meer zelfbediening, tekort verpleegsters, lastige aan vrije zaterdagen Saint Laurent begint eigen modehuis Getrouwe mannequin Victoire zijn voornaamste helpster Ru*® tianüefl GLYCA f Verhuizen Geen vergunning biljet nodig in Amerika Blauwe lakens met witte rand Encyclopedie voor huisvrouw B PULLOVER VAK LEACRIL H met huis en al of verhuis- W In Italië: geen jZEGr JIJ' .VOORJAARSMODE 1962 WSï- - 1 r et nieuwe jaar is nog maar heel klein, nog maar net ontstaan. Het heeft nog donshaartjes en het is zacht en teer, nog van kraakbeen. Er kan van alles uit groeien en niemand kan precies voorspellen wat het gaat worden. Van een jaar weet je het net zo min als van een mens. Het overspringen van het ene jaar op het andere is eigenlijk niets. Er gebeurt helemaal niets. Je neemt een nieuwe kalender en een agenda met een ander cijfertje voorop, dat is in feite alles. Op 1 januari was alles voor het overige precies zoals op 31 december. Het is juist als wanneer iemand op de ochtend van zijn verjaardag wak ker wordt. Dan is er ook niets aan hem veranderd al stapt hij ook een nieuw leeftijdsjaar in. l Alléén helpt direct! V m m -mlSSÊmïë Wmmrn&mÊÊmm mmÊÊÈÊm Meubelparadijs lUUMMilHtttHHItHlllltHNIIIIIIlllllllllllltlllllllllllllllllllllllll ROME, januari. Schoolkinderen tutoyeren hun klas genoten natuurlijk en als zij elkaar later nog eens tegenkomen blijven zij dit doen. In de studentenwereld is pas in de laatste decennia een vriend schappelijke en ongedwongen verhou ding tussen de meisjes en jongens ontstaan, die vanzelfsprekend het tu toyeren meebrengt, maar buiten dit milieu zal een jong meisje niet gauw tegen een mannelijke kennis zeggen: zeg maar jij. Nu klinkt het Italiaanse „signorina" als een melodie vergele ken bij het Nederlandse oudbakken „Juffrouw". „Om er iets meer van te maken voegt men in Nederland dan de achternaam aan het „Juffrouw" toe. In Italië zegt men bij het toespreken zelden of nooit de achternaam achter het signorina of signora en men heeft ook geen be hoefte om elkaar te tutoyeren. De dames kunnen met elkaar bridgen of zonnebaden, dansen of roddelen, zij blijven altijd „signora", althans in naam! Men dient verder ook de wer kelijke of gefingeerde prinsessen, ba ronessen en gravinnen als zodanig te betitelen en nooit te vergeten huidige of gewezen kamerleden met „onore- vole" (eervolle) aan te spreken. Het kan gebeuren, dat vriendinnen er na vele jaren toe overgaan elkaar bij de naam te noemen. Dit wil echter nog niet zeggen, dat deze familiari teit zich ook uitstrekt tot de weder zijdse echtgenoten. Voor deze blijven de vriendinnen van hun vrouw al tijd „signora". Met de betiteling van de heren ligt het een beetje anders. Het is hier niet zo als in Nederland. Iedereen is in Nederland mijnheer. De president van de Nederlandsche Bank, brief aanhef: .hoogedelgestrenge heer", aanspreektitel: „mijnheer", de commis saris van de Koningin, .mijnheer", de hoofdinspecteur der directe belastin gen: „mijnheer". Kom daar in Italië eens mee! Voor de inspecteur van de belastingen, waarbij je nu en dan op het matje geroepen wordt, voor func tionarissen van de bank, waar je kre diet aanvraagt, is geen titel hoog ge noeg. Het is echter helemaal niet nodig, dat U daarvoor eerst een handboek voor goede omgangsvor men gaat raadplegen. U gooit er maar met de pet naar. Maar dan hoog als jeblieft. Zoiets van: „dottore, diret- tore, commendatore", maar nooit of te nimmer „signore". Deze simpele be titeling wordt alleen gebruikt door toeristen of door de Nederlanders, die na jaren het mijnheren nog niet hebben kunnen afwennen. Iedere man heeft wel een zodanige baan, dat hij in de een of andere kategorie kan worden ondergebracht. Heeft hij bijvoorbeeld een cursus in boekhouden gevolgd en een beschei den plaatsje op een bank veroverd, dan wordt hij aangesproken met ac countant (rageoniere). Heeft hij de zelfde studie achter de rug, maar een beetje meer praktijk of air, dan noemt men hem al gauw „dottore". Doctor in de boekhouding dus. De kantoorbediende, die zich zonder blik ken en blozen de doctorstitel laat aanleunen, is echter nog lang niet aan het eind van zijn carrière. Hij kan chef van de afdeling worden en dan in de wandeling „directeur" heten of hij kan het heus tot direc teur brengen en aangesproken wor den met „commendatore" (comman deur). Wordt een onderwijzer met ge woon maar meester aangesproken dan kunnen wij er haast wel zeker van zijn, dat hij maar net zijn hulpakte heeft gehaald of dat hij niet hoog staat aangeschreven. Is er wat meer waardering van uw kant en een greintje meer verdienste aan de zijne, dan bent u wel haast verplicht hem professor te noemen, zoals uw huis arts of uw muziekleraar. Een een voudige landmeter of constructief tekenaar noemen wij ingenieur, een dorpspastoor monsignore, een apothe ker dottore, een kunstschilder pro- fessore. Hoe moeten wij dan aan met de renteniers, de ambtlozen? Ook daar is in voorzien. Direct na de tweede wereldoorlog toen het (fascistische) hek van de dam was gingen er, naast de officiële en eeuwenoude Orde van de Ridders van Malta, allerlei privé orden groeien met zeer achtenswaar dige namen. Zoals de orde van de Concordia, de orde van Rhodos en Jeruzalem, de orde van Antioehië. Deze hadden in naam en ook enigs zins daadwerkelijk een liefdadig doeL De éne hielp „weduwen en wezen", de andere arme artisten of emigran ten. De weldoeners kregen, na inge wonnen informaties omtrent hun ge drag en soliditeit, een lintje na een kleine en een medaille na een grote gift. Die ordetekenen met de bijbe horende titels werden in Italië zó graag gezien en namen dus zozeer in aantal toe, dat de jonge republi keinse regering meende een bewijs te leveren van haar democratische gezindheid door deze op particulier initiatief ontstane orden de kop in te drukken. Maar wie kan de Italia nen verbieden elkaar eavalliere en commendatore te blijven noemen? Men legt het er hier nu eenmaal graag dik op. Wij Nederlanders staan er anders tegenover. In de Winkler Prins staat achter de namen van de hoogste functies: aanspreektitel „MIJNHEER". STINE PISANI lllllllllllllllllltllllllllllIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMIIIIMIIIIIIIII Struishoed, gedragen bij Brits confectie pak je van Balmain. En toch krijgt een kalenderjaar ach teraf een eigen gezicht, zo zal 1962 óók een gezicht krijgen al zullen we on getwijfeld doorgaan met de tieners op een voetstuk te zetten. De commer ce zal daar hard aan blijven meedoen want dat vergroot de omzetten aange zien die jonge groep natuurlijk altijd wensen wil verwezenlijken; daar zijn ze jong voor en tegenwoordig be schikt ze wat vroeger niet zozeer het geval was over geld. De rokken van de gerokte tieners zullen wel niet nog korter en nog nau wer worden, want dat kan niet of ze barsten er aan alle kanten uit. Ze lij ken nu soms al op rupsen, die op ver vellen staan. Men is dus benieuwd naar wat er nu komt. Vermoedelijk een „drempel-reactie", heel iets an ders. De tienerkappers, die het afgelo pen jaar ontstaan zijn, zullen zich wel uitbreiden. Tot de zaken, die zich ook heel zeker willen vermenigvuldigen, horen de automaten en de zelfbedie ningswinkels. We hebben ook in ons land nu al de hele automaat-winkel, waar je, bij alles wat je er door een druk op de knop koopt, dus eigenlijk een portie tijd cadeau krijgt. Maar wat we nog niet hebben en wat toch wel praktisch zou zijn, dat zijn automaten bij de stations, waar je plastic regenjassen of regenhoedjes en paraplu's en ook papieren zakdoe ken zou kunnen verkrijgen door inworp van een munt. Als je uit de trein komt iiiiiiijiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiifiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiin - Mannequin Victorie (met grote chignon) staat hier stralend naast Saint Laurent, die in zijn Diorse tijdperk na de show huldebetuigingen in ontvangst neemt. en de opvolger van Dior die echter na een paar seizoenen bij huize Dior is weggewerkt, nu met een eigen mo dehuisje is begonnen. Hij zal zijn col lectie, waaraan hij op het ogenblik koortsachtig werkt, op 29 januari aan de internationale pers en de inkopers tonen. Ook wordt er een nieuwe modesalon jeopend door de 32-jarige Italiaan Ro bert Capucci, die de laatste seizoenen op de shows in Florence zeer veel suc ces oogstte. Maar of het verstandig is voor een Italiaan zich in het hol van de leeuw Parijs te wagen, tussen Parjjse ontwerpers, die helemaal niet zo blij zullen zijn een nieuwe concur rent in hun midden te krijgen, is de vraag. En de Franse modepers is wel zo chauvinistisch, dat hij in de mode rubrieken van de Franse bladen geen jrote loftuitingen kan verwachten. Yves Saint Laurent, de veelbespro ken jongeman van 25 jaar, gaat zich installeren dicht bij de Avenue Foch in een kleine salon. Wie zijn financiële Van wit stro, uit de Londense Dior- steunpilaar is, is niet bekend, al wor- collectie. Dfoto is uit de voorjaarscollectie van Dior in Londen. Dat is te zeggen van de hoeden-collectie, die altijd op de rJst vooruit loopt. Maar ,,show"-hoeden zijn show-hoeden, en men ziet ze in het daagse leven zelden terug. Dat zal ook wel het geval zijn met de witte struishoed, die een zwart fluwelen bol heeft, op de foto gedragen door de Franse mannequin in Londen, die enige confectiemodellen laat zien door Pierre Balmain ontworpen, zoals hij zegt, speciaal voor de Britse vrouw. Het is van houtskoolkleurige zij, als tint ee i tweelingzusje van antraciet. De modemoJen draait weer, op 22 januari, een week na Florence, begint Parijs met het tonen van de voor jaarsmodellen voor 1962. Het meest spectaculaire nieuws daarbjj is, dat Yves Saint Laurent, eens de leerling (Advertentie) OR. E. J. SWAAB'S VERENIGDE FABRIEKEN den in Parijs wel verschillende namen gefluisterd; hij heeft in ieder geval ge fortuneerde vrienden. Hij omringt zich met een jeugdige staf; zijn algemeen directeur Pierre Bergé is niet ouder dan even dertig. Zijn vrouwelijke rech terhand die in de haute-couture-wereld helemaal thuis is, is de beroemde Dior-mannequin Victoire, die zich van af het moeilijke begin een zeer trouwe helpster en vriendin in de ware zin heeft getoond. Zy is de vrouw van de hoofdredacteur van het weekblad „Match" en stamt zelf uit een familie van schilders. Victoire is nu 25, drie jaar getrouwd, en sinds jaren mannequin in huize Dior. Toen Yves Saint Laurent in 1960 bij Dior wegging, omdat hij onder dienst moest, nam Victoire ook ontslag. Ze zei, dat ze van zjjn modellen, die ze op de shows gedragen had, hield, dat ze zjjn ontwerpen trouw wilde blij; ven en dat ze wel zou wachten tot hjj met de dienst klaar was. De collectie van Saint Laurents opvolger, Mare Bo- han, die nu in huize Dior zetelt, wilde ze niet tonen. En zo zal Victoire, die klein en don ker is, met een reuze chignon, eind januari weer voor het voetlicht treden Als de modellen van Saint Laurent gee- groot succes blijken te zijn, wat altfj' mogelijk is, zal het aan de wijze waar op Victoire met haar gereserveerde gra tie de ontwerpen toont, niet liggen. A. Bgl. en het regent plotseling of je hebt je zakdoek vergeten, dan zou zo'n auto maat heel welkom zijn. In Zwitserland waar men weet wat „service" is, al is het er ook handelswaar, hebben wj) het meest vreugdevolle moment beleefd aan het station in Zürich waar het stort regende, toen we aan een loket gewoon een papieren parapluutje konden kopen voor een krats. In het jaar 1962 zullen de tweedui zend zelfbedieningszaken, die we nu hebben, zich zeker vermeerderen. De verpakking van de artikelen zal zich nog weer perfectioneren. Waar hebben we ook weer gelezen, dat er een wet zou moeten komen, die verplicht de ge- oruiksaanwjjzing buiten op de kartons te drukken in letters, die zonder bril leesbaar zijn? (En in ieder geval zon der vergrootglas!) Dat is toch een heel redelijke eis in ons tijdperk van gauw gauw. Zullen we van dat gauw gauw nog ooit af komen? In het afgelopen jaar, dat wel als het jaar van de vrye zaterdag zal blijven voortleven, hebben we er compleet hollen en stilstaan van ge maakt. Maandagmorgen moeizaam op gang komend, rent de week daarna naar vrijdag alles op alles zettend om met de hakken over de sloot een com pleet stille zaterdag mogelijk te ma ken. Het is wel een nogal prefabricated „vrij". We vragen ons nog altijd af, hoeveel mensen er eigenlijk meer last dan plezier hebben van de vrije zater dag. Want als niemand op zaterdag iets doet voor iemand dan moet ieder een steeds meer proppen in die vijf resterende dagen. Op zaterdagochtend deed men vroeger wel eens iets „op z'n dooie gemak", maar dat is uit; ook dat is ons ontnomen. Maar er is A gezegd met die vijf daagse werkweek en nu zullen we in 1962 ook wel B moeten zeggen. Kla gend en jammerend over het tekort aan arbeidskrachten, aan helpende handen, met name in de ziekenhuizen, waar het ontbreken van hulp katastrofaal dreigt te worden. Daar zal 1962 ook wel geen oplossing voor brengen. We moe ten eenvoudig naar iets anders toegroei en. Zieken, die thuis verpleegd kunnen worden, thuis laten, verpleeghulpen opleiden, vrijwilligsters inschakelen, arbeidsvoorwaarden en werk-omstan- digheden verbeteren na kennisname van de resultaten van gehouden enquê tes onder het verplegend personeel. Er ijn overigens in het zojuist verstreken ;aar weer enkele riante en zeer com- ortabele verpleegstershuizen gereed gekomen, want inderdaad, er wordt liet bij de pakken neergezeten. Wat nen ons ook verwijt, wij, volk van dij kenbouwers en waterkeerders, wij zet ten, met taaie volharding, dóór. Dwars 'egen het groeiend vrouwentekort in. Een malle toestand overigens, een volk, dat groeit naar een perspectief, waarin de bevolkingsopbouw uit ver houdingsgewijs steeds meer mannen dan vrouwen zal bestaan. En tegelij kertijd is er een toenemende vrouwe lijke invloed! Iets wat overigens hele maal niet specifiek op ons land slaat, maar een mondiale tendens is. U stapt in een Nederlands dorp in een geweldig monster van een auto bus, er zit mogelijk een vrouw aan het stuur. In Nederlandse klasseloka len staan meer dan negenduizend ge trouwde vrouwen les te geven; ze kunnen het moeilijke dubbele bestaan aan. 's Werelds eerste staatsman, pre sident Kennedy, die voorzichtig moet zjjn met een eens lelijk gekneusde rug, heeft als lijfarts een vrouw. In de Verenigde Naties hebben negen enveertig vrouwen zitting, dat is een vrouw tegen twintig mannen. Vijftien jaar geleden was de verhou ding een tegen twee en zestig. De industrie, wereldmacht nume ro één, die coüte que coüte afzetgebied wil blijven vinden voor haar produkten, van scheer-lotion tot smeerolie, richt zich bij haar reclame tot de vrouw. En als ze zich tot de man richt dan toch via de vrouw of ze betrekt de vrouw erbij. Sterker, een Franse auto- industrie heeft een decoratrice inge schakeld bij het ontwerpen van de nieuwe auto-modellen. We gaan in 1962 gewoon verder; we zijn de drempel overgestapt, er is niets gebeurd. Alles gaat en stroomt en rent en jaagt en praat en overlegt en orga niseert en rekent en werkt en consta teert en droomt en klaagt en doceert en verkoopt gewoon verder. Je gooit je oude agenda in de prullemand. En je vist het er weer uit, want je hebt vergeten de adressen over te schrij ven in het nieuwe. De uitverkoop gaat beginnen en de een gaat op jacht naar lakens met een bloemet jesrand en de ander naar een leren jas. Het jaar draait weer. A. Bgl. illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllltllllllllIIIIIIIIIIMIIIIIIIIIIIIIIII llllllllllllllllllllllllllllllllllillllllillllllllllllllllllllllilllllllllllll Lakens met ge kleurde randen, met streepjes- rand of met sen rand van bloe metjes liggen al klaar om koopsters te trekken in de weken van de zoge naamde voor-ver koop. De feestdagen zijn voorbij, het leven wordt weer gewoon, tot huis houdelijke aanschaf- inoen iie niet -trikt nodig zijn, wordt de huisvrouw ver leid in de sfeer van ie „uitverkoop" Lakens met een rand zijn wel leuk, maar ze zijn onrus tig en soms ook lastig, want als er in de rand blauwe noppen zitten kun je daar toch geen groene deken bij hebben! De Franse lakens op de foto zijn niet wit maar lichtblauw en de strook er langs is va,n wit plissé. De slopen horen er bij Het is luxueus en verfijnd en voor de prijs die men er voor betaalt kan men een tiental gewone witte lakens kopen. ij Elsevier is verschenen een „En cyclopedie voor de Huisvrouw", samengesteld door ir. H. Vollmar, met medewerking van mevrouw D. Holdert, die directrice is van het Instituut tot Voorlichting bij Huishoude lijke Arbeid van de Nederlandse Ver eniging voor Huisvrouwen. Ook Pauia Semer van de Vlaamse televisie heeft haar medewerking gegeven. Tien jaar geleden verrijkte Elsevier de vaklitteratuur voor de huisvrouw met een „W.P. voor de vrouw", een twee delige gedegen Winkler Prins", die behalve als naslagwerk aan gegevens onuitputtelijk was en is. Maar het huis houden vernieuwt zich snel in deze tijd, waarin de wetenschap zich intens met het huishoudelijke bedrijf bemoeit en een nieuwe, niet al te uitgebreide ency clopedie is wederom welkom, vooral omdat in genoemde pas verschenen uitgave veel aandacht is gewijd aan merknamen vooral van het optrekkend leger van kunststoffen. Ook aan de mo derne apparatuur is grote aandacht be steed en aan de veelzijdige mogelijkhe den, die de woninginrichting tegenwoor dig biedt. Nu is het „huishouden" een zo groot terrein en zo veelzijdig, dat men nooit een adviesboek kan samenstel len, dat de zaken uitputtend behan delt. Het blijft toch altijd min of meer bij een greep. Ook dat is het geval met dit naslagwerk, dat bestaat uit een compendium en een alfabetisch gedeelte. Dat laatste neemt verreweg het grootste deel van het kloeke boek in beslag. Wij vinden het het beste en meest voldoeninggevende deel van de uitgaaf. Het compendium wordt ingeleid met een hoofdstuk door mevrouw Holdert, die haar weetje drommels goed weet, en over efficiënt huishouden zeer leer zame dingen beknopt en helder en aan nemelijk zegt. Maar in het hoofdstuk over de Droomkeuken zegt Martha van Brink-Poort over dezelfde dingen in de keuken wel eens iets tegengesteld Dat is het bezwaar, wanneer men een groot gezelschap deskundigen uitnodigt om hun kennis te spuien. Bijna onvermijde lijk krijgt men dan herhalingen en wel eens verschil in advies. Gispen schrijft over woonruimte, dr. Anne Berendsen over vroegere meubels. Kees Haha geeft een praatje over de tuin, Gerda Siemer geeft de huisvrouw een programma om ook over haar eigen schoonheid te blij ven waken, en dit zijn nog maar en kele namen van de vele medewerkers. Er is toch wel een enorm verschil tussen deze moderne encyclopedie en het soort „Jaarboeken" voor de huis vrouw, waarmee men haar in de der tiger jaren min of meer met een kluitje in het riet placht te sturen. Ze zagen er van buiten en naar de inhoudsopga ve aantrekkelijk uit, maar de inhoud bestond in feite uit niet veel meer dan uitbundig opgediende, maar nutteloze gemeenplaatsen en eliohéraadgevimgen. De encyclopedie, die nu voor ons ligt, weerspiegelt de realiteitszin van onze tijd, die een niet genoeg te waarderen goed is. De begroting van de gezinsuit gaven, die nu helemaal als terrein ook voor de vrouw wordt gezien, wordt hier efficiënt behandeld door mevrouw E. Wilzen-Bruins, die een gedegen prakti sche ervaring heeft op dit gebied. Ook is een hoofdstuk gewijd aan de huis- vrouw-werkgeefster, die tegenwoordig de wet goed moeten kennen. Drie pagi na's richten zich tot de gehuwde vrouw met een eigen inkomen. In het alfabetische gedeelte hebben wij, zoals gezegd, de grootste waarde ring voor de verwerking van de vele nieuwe merknamen. Of weet u zo wel wat terital en tergal en terylene is en taf Ion en taslan en tebelized? Om al leen maar op een pagina van de t. te blijven. De uitgave is ook bedoeld voor het Vlaams lezende deel van België. Van daar de medewerking van een Belgi sche deskundige. Wanneer een Neder lands advies-instituut, bijvoorbeeld voor wonen, wordt genoemd, staat ook het gelijkwaardige Belgische vermeld. Zo ook zijn er afzonderlijke juridische ad viezen voor de Zuiderburen. Vanzelfsprekend in deze tijd van liefst plaatjes kijken is het boek vol op geïllustreerd. Ook zijn er beeldrij ke kleurplaten in opgenomen, die zeer instructief wijzen hoe men zelf moet behangen, hoe en met wat en in wel ke volgorde men zelf thuis de boel opschildert, of hoe men gordijnen moet ophangen. Om slechts enkele voorbeelden te noemen. Ook de was- kaart met gekleurde etikettering is opgenomen. Het is een boek, waaruit heerlijk veel ls te leren zowel uit de plaatjes als uit de tekeningen, van efficiënte oefeningen voor kamergymnastiek tot het bestaan van de nieuwste combinatiewasbak en van een summier inzicht in industriële vormgeving tot de nieuwste materialen voor pannen. Een onderhoudend en aantrekkelijk boek om in te grasduinen over het vak, waarin de huisvrouw nooit is uitgeleerd, zeker nu niet. A. Bgl. iiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimmiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiii w-w; '-:Ww et lijkt haak-werk, maar hij is gebreid, deze Italiaanse pullover voor het voorjaar 1962, een creatie van Grotta in Venetië. Het materiaal is geen dikke zij maar leacril in een glanzende uitvoering. Leacril is weer een van de nieuwere kunstmaterialen en wordt in een industrie in Milaan gemaakt. Het asymmetrische split met de twee kleine strikjes is een originele versiering op het overigens heel simpele truitje. Maar dat is het nu juist. j. 1 S/s LOS ANGELES, januari y hebben besloten te verhuizen. Men gaat voor ons huis een af wateringskanaal graven om, als er ooit nog weer eens regen komt, een eind te maken aan de over stromingen van verschillende straten in de buurt. De kortste en aangewezen weg voor dit kanaal zou een smalle strook van het terrein van een der gro- pen, vaste wastafels, badkuipen en de rest te komen. Wij gaan dus verhuizen. Dat is hier overigens geen probleem. Huizen en flats staan te kust en te keur in aller lei prijsklassen te huur en te koop. Ver gunning of een verhuishitjet komt er niet aan te pas. "Wie verhuizen wil doet dat, en daarmee uit. Beroepsverhuizers worden zelden ingeschakeld. De gemid delde Amerikaan huurt een aanhang wagen, laadt die vol met behulp van een stel vrienden, haakt hem aan zjjn auto en rijdt met de hele zaak naar de nieuwe woning, of die zich nu in de naaste straat of staat bevindt. Op za terdag en zondag kan men zo ettelijke verhuizingen voorbij zien trekken. En onze naaste buren verhuisden laatst, om welke reden dan ook, in het holst van de nacht! Maar goed, wij hebben dus een huis je naar onze zin gevonden. Evenwel, wij woonden tot dusver gemeubileerd, de nieuwe woning echter is ongemeubi leerd. Onze lectuur bestond dus de laat ste weken byna uitsluitend uit adver tenties van meubelzaken. Men vindt die by tientallen in elke krant. Een on-in- gewyde krygt het gevoel in een meubel- paradys te zyn terecht gekomen. Daar staan drie, vier firma's onder elkaar, die complete nieuwe inboedels aanbie den tussen de drie- en vierhonderd iol- lar. Dit omvat, behalve de noodzake- liikste meubelstukken, ook lampen, te- Het huis wordt van zijn fundamenten i{„_ ;-»?■ losgehakt, wielen er onder, een truck er voor, en zo begint de reis. te plaatselyke vliegtuigfabrieken weg nomen, en, hoewel zy in de eerste plaats erdoor geholpen worden, wen sen zy geen, zelfs nog zo klein veertje voor het goede doel te laten. Dus komt het kanaal dwars door een woonwyk, honderden huizen moesten worden ont ruimd, en wy kunnen reeds op een af stand zien en horen, wat de blyvers te wachten staat. Verschillende bewoners, wier huis werd onteigend uiteraard tegen ver goeding hebben hun woning mee ver huisd. Dat kan hier heel gemakkelijk met de grotendeels houten bovenbouw, en er zijn firma's, die van het huizen verhuizen hun specialiteit maken. Heeft men ergens een perceel grond, waar net betrokken huis mag worden neer gezet dit hangt van een woon- en schoonheidscommissie af dan kan men in een week tijd voor vijf a zes (luizend dollar voor vervoer, nieuwe fundering en aanleg van gas, water en electriciteit in zijn oude huis in een nieuwe buurt wonen. Het te vervoeren huis wordt van zijn fundamenten losgehakt. draagbalken od wielen worden er onder geschoven, een truck ervoor, en zo wordt de reis aan vaard. Dit mag alleen tussen midder- nacnt en zes uur 's ochtends gebeuren, want zo'n gevaarte beslaat zeker wel drie banen van de rijweg. Wij hebben hier zo tientallen huizen zien verdwijnen. De enkele, waar de eigenaars kennelijk niet verder in ge ïnteresseerd waren, werden daarna openbaar verkocht. Bij een inzet van honderd dollar brachten zü niet meer dan uiterlijk twee honderd dollar op. Geen wonder! De jeugd had er intus sen danig in huis gehouden, geen he le ruit of deur was meer aanwezig, en volwassenen, die aan eigen wo ning een of ander karweitje hadden op te knappen, vonden dit een goede gelegenheid om gratis aan deurknop- levisietoestel en de onontbeerlijke ys- kast en fornuis. Anderen weer smeken letterlijk om van een in beslag geno men inboedel-op-afbetaling te worden bevryd, slechts tegen betaling van het nog intbrekende bedrag. Wij zochten enkele der meest-beloven- de en in de buurt gelegen adressen uit en besloten er een zondagmiddag aan op te offeren om al dit schoons in ogen schouw te nemen. Helaas, nummer één had net dat speciale meubilair ver kocht, maar had nog wel iets goeds staan voor meer dan het dubbele. Bij nummer twee zag de aangeboden in boedel er zo wrak uit, dat het van het kijken alleen in elkaar dreigde te zak ken. Een volgende had voor de slaap kamer een zogenaamd twee-persoons- bed, dat wellicht ideaal zou zjjn oor een echtpaar van potloodformaat, 'vil de men inplaats daarvan event. :eel lits-jumeaux, dan zou dat haast even veel kosten als de rest. Bovendien kwa men overal nog belangrijke bezorgmgs- kosten bij en voor onmisbare extra stukken als bijvoorbeeld een schrijfta fel, werden naar verhouding fantasti sche prijzen bedongen. Daarbij vonden de heren verkopers onze vele vragen blijkbaar uitermate onbescheiden en vermoeiend. Als uitgeputte, maar wij zere mensen keerden w;j huiswaarts. Ik ben daarna allerlei tweede-hands zaken, en winkels voor onafgewerkt meubilair gaan afrijden en in een week tijd had ik, by de een dit op de kop tikkend, bij de ander dat, alles gevon den wat ik nodig had. Behalve de bed den en matrassen was alles gebruikt er is hier een zeer strenge controle op de verkoop van tweede-hands goe deren, behalve auto's, helaas! de kleine stukken laadde ik in myn auto, de grotere werden voor enkele dollars thuis bezorgd. En zo staat nu alles klaar om ons te ontvangen, ijskast en gasfornuis zijn aangesloten en gereed voor gebruik. En dit alles kostte ons het fenomenale bedrag van drie hon derd zes en veertig dollar, twee en tachtig cent! LOUISE BURGHARDT.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 6